Foto Shigemi Numazawa100. Φφslo, St°eda 7. °φjna 1998, 19:00 
Instantnφ astronomickΘ noviny majφ tφmto za sebou stΘ vydßnφ. Jak u╛ jsme vßs upozornili v pond∞lφ, vzhledem k mo╛nΘmu meteorickΘmu de╣ti Drakonid vychßzφme s mφrn²m p°edstihem. NicmΘn∞ b∞hem ΦtvrteΦnφho dopoledne najdete v Novinkßch aktußlnφ p°edpov∞∩ na veΦer a v pßtek odpoledne se pokusφme p°inΘst prvnφ informace o de╣ti/nede╣ti. V Novinkßch se dßle pφ╣e o protoplanetßrnφch discφch, na kterΘ se podφval Hubbl∙v kosmick² dalekohled (v rozsßhlΘ p°φloze si m∙╛ete p°eΦφst, jak vznikß takovß protohv∞zda), a o v²stavb∞ Mezinßrodnφ kosmickΘ stanice. Ve ╚tivu najdete tradiΦnφ Horoskop vzpomφnek Zde≥ka Mikulß╣ka a na zßv∞r si m∙╛ete klinout i na P°ekvapenφ 
 
 
Duha nad Brnem (foto IAN)101. Φφslo, Pond∞lφ 12. °φjna 1998, 20:30 
Venku zu°φ podzim -- chvφli svφtφ Slunce, chvφli pr╣φ. ObΦas je obloha dokonce ozdobena duhou, t°eba takovou jakß zazß°ila na Brnem p°i p°φprav∞ t∞chto novin (viz snφmek). V Novinkßch mßte dnes p°ipravenΘ informace o Drakonidßch a mo╛n²ch jasn²ch Tauridßch, o staronovΘm Hubblov∞ hlubokΘm pohledu do vesmφru, o tekut²ch astronomick²ch zrcadlech a o rekordu, kter² trhla v minul²ch dnech oz≤novß dφra. V na╣φ nekoneΦnΘ Φφtance najdete lφΦenφ Josefa Klepe╣ty o tom, jak se mu poda°ilo zφskat znßm² portrΘt VelkΘ mlhoviny v Andromed∞ a jasnΘho bolidu. V Pozorovßnφ je nßvod na jednoduch² sluneΦnφ filtr a Michal Haltuf popisuje svΘ (ne)pozorovßnφ Drakonid. A samoz°ejm∞ klikn∞te i na P°ekvapenφ. 
  
  
Odvracena strana Mesice (Apollo 16)102. Φφslo, ╚tvrtek 15. °φjna 1998, 21:00 
V poslednφch n∞kolika dnech se na Internetu objevila zßplava snφmk∙ t∞les sluneΦnφ soustavy: Galileo se podφval na I≤ a Kallist≤, Mars Global Surveyor na Mars a Hubbl∙v kosmick² dalekohled na Uran s Neptunem. O tom v╣em se ale doΦtete a╛ v p°φ╣tφm -- °ekn∞me grafickΘm -- Φφsle Instantnφch astronomick²ch novin. Dnes je v Novinkßch zprßva o uzdravenφ sluneΦnφ observato°e SOHO, o p∞knΘm snφmku z Very Large Telescope, o (ne)tajemnΘm urychlovßnφ trojice meziplanetrßnφch sond Pioneer 10, 11 a Ulysseus a o v²prav∞ k planetce Eros. Ve ╚tivu najdete televiznφ scΘnß° prvnφho vysφlßnφ pro ╣koly z Marsu, v Nßzorech informaci o dvou zajφmav²ch publikacφch, v Pozorovßnφ p°φsp∞vek na╣eho novΘho dopisovatele Petra Sobotky o jasnΘ prom∞nnΘ hv∞zd∞ zimnφ oblohy a v P°ekvapenφ p°ekvapenφ. 
  
  
Kulova hvezdokupa G1 v galaxii M 31 (foto STSCI/NASA)103. Φφslo, Pond∞lφ 19. °φjna 1998, 21:00 
Venku je u╛ p∞knß zima, proto bych vßm doporuΦil uva°it si ke dne╣nφmu vydßnφ Instantnφch astronomick²ch novin ╣ßlek dobrΘho Φaje. B∞hem usrkßvßnφ si m∙╛ete v Novinkßch p°eΦφst o nov²ch pozorovßnφch atmosfΘry Uranu a Neptunu, o souvislosti mezi gama zßblesky a supernovami, o zajφmav²ch prachov²ch discφch, o "sv∞tlu pro Johna Glenna" a na zßv∞r i o snφmcφch Jupiterov²ch m∞sφc∙ Kallist≤ a Eur≤pa. Ve ╚tivu je sloupek Franti╣ka Koukolφka z jednoho poslednφch vydßnφ Φasopisu T²den a v Nßzorech recenze novΘ uΦebnice Astrofyziky z klßvesnice Vladimφra ⌐tefla z Masarykovy univerzity. A nezapome≥te se takΘ podφvat na P°ekvapenφ. 
  
  
Netradicni pohled do raketoplanu (foto NASA)104. Φφslo, ╚tvrtek 22. °φjna, 22:00 
Tak╛e, co najdete v dne╣nφm vydßnφ. Novinky vßs upozornφ na zajφmavou strßnku v∞novanou Hubblovu odkazu, dßle se zde dozvφte o neΦekanΘm objevu ledovΘho oceßnu na Jupiterov∞ m∞sφci Kallist≤, o "kopii" sluneΦnφ soustavy, o rozsßhlΘ ledovΘ k°e a na zßv∞r najdete odpov∞∩ na otßzku "Jak se pozoruje na ji╛nφm p≤lu?". Na na╣ich novinßch probφhß tzv. diskuze Φtenß°∙. V poslednφch dnech se zde objevily p°φsp∞vky v∞novanΘ horoskop∙m. Proto jsme do ╚tiva za°adili Φlßnek Z. Mikulß╣ka "Kolik je zvφ°etnφkov²ch souhv∞zdφ?". V Pozorovßnφ se pro zm∞nu v∞nuje jednΘ prom∞nnΘ hv∞zd∞ -- R CrB. Krom∞ P°ekvapenφ se jednß o v╣echny p°φsp∞vky. Nakonec snad jedna nep°φli╣ astronomickß poznßmka: Nezapome≥te, ╛e se o vφkendu m∞nφ Φas. A jestli chcete, m∙╛ete se v novΘm hlasovßnφ vyjßd°it, zda vßm to vlastn∞ vyhovuje. 
  
  
Discovery cestou na startovaci rampu (foto NASA)105. Φφslo, Pond∞lφ 26. °φjna 1998, 22:00 
Tak si p°edstavte, ╛e p°ipravuji IAN a najednou n∞co narazφ do okna na╣φ kancelß°e. Jß jsem na infarkt a venku lΘtß spousta pe°φ -- strefil se do nßs drozd a bohu╛el zaplatil za to ╛ivotem. Okno na╣t∞stφ neprorazil a tak jsem mohl v klidu dod∞lat dne╣nφ Novinkami p°epln∞nΘ vydßnφ: Marcel Grⁿn vßs nejd°φve velmi podrobn∞ seznßmφ s p°ipravovan²m letem Johna Glenna do vesmφru (moc p∞kn² Φlßnek), potΘ se doΦtete o v²prav∞ Hlubok² vesmφr 1, o malΘm studentskΘm satelitu, o kosmickΘm zrcadlu, jen╛ d∞lß vrßsky mnoh²ch astronom∙ i milovnφk∙ noΦnφ oblohy, o nebezpeΦφ, kterΘ s sebou p°inß╣φ leto╣nφ nßvrat meteorickΘho roje Leonid, a o podzemnφm jezeru Vostok, Φty°i kilometry pod ledov²m krun²°em Antarktidy. V dne╣nφm Pozorovßnφ je dal╣φ dφl nekoneΦnΘho serißlu Pavla Gabzdyla M∞sφΦnφ okΘnko a p°edpov∞di p°elet∙ orbitßlnφ stanice Mir. V Nßzorech jsem si dovolil popsat zajφmavou knihu "╪eky na Marsu" a ve ╚tivu je ukßzka z knihy A. C. Clarka "Rßma tajemstvφ zbaven²". Nakonec je tu i P°ekvapenφ. 
  
Pr∙b∞╛n∞ dopl≥ovanΘ zpravodajstvφ z odletu Johna Glenna do vesmφru 
  
  
Japonka Chiaki Mukai na palube Discovery (foto NASA)106. Φφslo, Pond∞lφ 2. listopadu 1998, 23:00 
Glenn nßm ·sp∞╣n∞ odlΘtl do vesmφru. Snφmky z Hubblova dalekohledu ukßzaly, jakou rychlostφ se rozpφnß vesmφr. Na Kleti se poda°ilo poprvΘ ve st°ednφ Evrop∞ pozorovat transneptunickΘ t∞leso. ╚ervi sledujφ fßze M∞sφce. Planetßrium oslavilo 75. narozeniny. Vznikla strßnka v∞novanß Φesk²m a slovensk²m planetkßm. Tyto Φlßnky najdete v Novinkßch. Ve ╚tivu je horoskop vzpomφnek Zde≥ka Mikulß╣ka a v Nßzorech rozhovor s Janou Tichou o druhΘm nejv∞t╣φm dalekohledu v ╚eskΘ republice, kter² se v t∞chto dnech dokonΦuje na Kleti. Samoz°ejm∞, ╛e dnes nechybφ ani P°ekvapenφ. 
  
  
Severni pol Marsu (foto Mars Global Surveyor)107. Φφslo, ╚tvrtek 5. listopadu 1998, 18:25 
Glenn po°ßd lΘtß kolem Zem∞ a jak se zdß, da°φ se mu skv∞le. Krom∞ tΘto Novinky je jistΘ, ╛e se do vesmφru zaΦßtkem p°φ╣tφho tisφciletφ vydß sonda Triana, ╛e se v p°φ╣tφm roce rozjede projekt SETI@HOME a ╛e Hubbl∙v dalekohled mß skuteΦn∞ bohat² archiv. (K tomuto p°φsp∞vku je p°ipravena sout∞╛ o "MalΘho pr∙vodce noΦnφ oblohou".) V Nßzorech se vracφme k 75. v²roΦφ planetßria -- z p°ipravovanΘ habilitaΦnφ prßce Z. PokornΘho jsme vybrali p°φsp∞vek "Planetßria na rozcestφ". Na stejnΘ tΘma je i dne╣nφ ╚tivo. J. Grygar dokonΦil «e≥ objev∙ za rok 1997 -- poslednφ dφl najdete v p°φloze IAN. V Pozorovßnφ je p°φsp∞vek M. LehkΘho o sledovßnφ stacionßrnφ dru╛ice a p°edpov∞di p°elet∙ stanice Mir. Dnes jsme takΘ uzav°eli hlasovßnφ, zda vßm vyhovuje letnφ Φas -- v²sledek je p∙l na p∙l. A a╛ se budete nudit, klikn∞te na P°ekvapenφ. 
  
  
Raketoplan Discovery pristava (foto NASA)108. Φφslo, Pond∞lφ 9. listopadu 1998, 22:15 
P°φ╣tφ t²den touto dobou se budeme chystat na mo╛n² meteorick² dΘ╣╗ Leonid. Tento vzßcn² ·kaz si samoz°ejm∞ nenechßme ujφt, proto v dne╣nφch Novinkßch najdete prvnφ ze sΘrie Φlßnk∙ v∞novan² prßv∞ Leonidßm, vΦetn∞ progn≤zy od doc. Vladimφra Znojila. Krom∞ toho si pro vßs R. Novßk p°ipravil Φlßnek o zajφmavΘm snφmku z Hubblova dalekohledu a Z. Pokorn² o prvnφm podrobn∞j╣φm pohledu na t∞leso Kuiperova pßsu. Nakonec se seznßmφte s nejslavn∞j╣φm meteoritem na sv∞t∞ a dozvφte se, kdo zφskal publikaci "Mal² pr∙vodce noΦnφ oblohou". V Nßzorech R. Novßk popisuje seminß° o v²zkumu prom∞nn²ch hv∞zd, kter² se uskuteΦnil na brn∞nskΘ hv∞zdßrn∞. V tΘto rubrice se takΘ v nßsledujφcφch vydßnφch pokusφme zorganizovat diskuzi o podob∞ astronomick²ch publikacφch (dnes p°isp∞l M. MachßΦek). Doufßm, ╛e se i vy z·Φastnφte. Ve ╚tivu  se dozvφte odpov∞∩ na otßzku "ProΦ tßhnou ptßci na sever?". A nechybφ ani P°ekvapenφ. 
  
  
Kresba NASA109. Φφslo, ╚tvrtek 12. listopadu 1998, 17:30 
Blφ╛φ se Leonidy a venku je kupodivu jasno. Nemusφte se ale bßt, ╛e by p°φznivΘ poΦasφ vydr╛elo a╛ do ·ter², v tomhle sm∞ru b²vß toti╛ p°φroda velmi proradnß. Na tΘma Leonidy jsou samoz°ejm∞ zam∞°eny i dne╣nφ Novinky. Krom∞ nich zde najdete krßtkou zprßvu o prvnφm snφmku planetky Eros ze sondy NEAR. Pom∞rn∞ rozsßhlΘ jsou dne╣nφ Nßzory: jednak zde pokraΦujeme v diskusi nad podobou astronomick²ch uΦebnic a vzd∞lßvßnφ obecn∞ (doufßm, ╛e se p°ipojφte i vy), jednak zde najdete recenzi na jeden nezajφmav² CD ROM. Ve ╚tivu se pak dozvφte, proΦ se hv∞zdy malujφ cφpatΘ, a v P°ekvapenφ... 
  
  
  
Zeme 17. listopadu kolem 20. hodiny naseho casu (Fourmilab)110. Φφslo, Pond∞lφ 16. listopadu, pr∙b∞╛n∞ dopl≥ovanΘ 
Mßme tu dal╣φ, pon∞kud netradiΦnφ vydßnφ Instantnφch astronomick²ch novin. Jeliko╛ v pr∙b∞hu osmaΦty°iceti hodin proletφ na╣e planeta meteorick²m rojem Leonid, v∞nujeme dne╣nφ Φφslo prßv∞ tomuto unikßtnφmu jevu. A╛ do Φtvrtka, jak nßm to dovolφ Φas, vßs chceme v Novinkßch pr∙b∞╛n∞ informovat o celΘm ·kazu. Doufßme, ╛e nßm takΘ za╣lete svß pozorovßnφ. ╚ekßnφ si m∙╛ete zkrßtit p°eΦtenφm dne╣nφch Nßzor∙, kde najdete rozsßhl² rozhovor s dr. M. Perrymanem, v∞deck²m °editelem projektu Hipparcos, a poznßmku J. ⌐ilhßna o konferencφch a seminß°φch. Ve ╚tivu je Φlßnek "...byla to astronomie, na Φem mi zßle╛elo" a v P°ekvapenφ 
  
  
  
Leonida (foto Steve Dunn)111. Φφslo, Pond∞lφ 23. listopadu, 1998, 19:30 
Minul² t²den jsme se v∞novali prakticky pouze Leonidßm. Proto se nßm takΘ v Novinkßch nashromß╛dilo neb²valΘ mno╛stvφ zprßv: Na cestu se vydal prvnφ modul Mezinßrodnφ kosmickΘ stanice, byly objeveny zbytky po supernov∞, kterß zazß°ila na na╣φ obloze p°ed sedmi sty roky, na dn∞ TichΘh o oceßnu se dost mo╛nß poda°ilo nalΘzt zbytek z meteoritu, jen╛ p°ed 65 miliony roky vyvra╛dil dinosaury, uskuteΦnilo se prvnφ kolo novΘho v²b∞ru projekt∙ pro program Discovery a kolegovΘ z hv∞zdßrny v ╚esk²ch Bud∞jovicφch se vrßtili z konference v∞novanΘ t∞les∙m Kuiperova pßsu. V Nßzorech najdete hned t°i p°φsp∞vky o podob∞ astronomick²ch uΦebnic a vzd∞lßvßnφ jako takovΘm. Op∞t se nßm ozval P. Gabzdyl s M∞sφΦnφm okΘnkem a v Pozorovßnφ najdete i krßtk² p°φsp∞vek M. LehkΘho o jednom zajφmavΘm ·lovku. A to by snad mohlo pro dne╣ek -- a╛ na P°ekvapenφ -- ·pln∞ staΦit, ne? 
 
 
 
Eta Carinae (foto STSCI/NASA)112. Φφslo, ╚tvrtek 26. listopadu 1998, 20:30 
PoΦasφ v Brn∞ je skuteΦn∞ nep°φjemnΘ -- kolem na╣φ hv∞zdßrny je t∞╛kß, lφn∞ se p°evalujφcφ mlha, drobn∞ sn∞╛φ, p°ed zimou se nikde neschovßte a redakce bojuje s nachlazenφm. Obdobn∞ je na tom astronomie a kosmonautika, o kter²ch se vßs pravideln∞ sna╛φme informovat. Nic p°evratnΘho se nestalo. Novinky: Hlubok² ji╛nφ snφmek, Dal╣φ exoplaneta -- tentokrßt ve dvojhv∞zd∞, Leonidy v rosolu, Dopis od Dr. Ji°φho BoroviΦky, Voyager 2 i Galileo v potφ╛φch, Zarja nad Prahou. Ve ╚tivu je krßtkß ukßzka ze Stopa°ova pr∙vodce po galaxii a to je a╛ na P°ekvapenφ ·pln∞ v╣echno. 
 
 
 
Stopa Leonidy (foto Alvis Ko, Hong Hong)113. Φφslo, Pond∞lφ 30. listopadu 1998, 19:45 
Je╣t∞ ╛e mßme tu kosmonautiku, jinak by dnes IAN v∙bec nevy╣ly. Ale nebojte se, ╛e by doopravdy nebylo o Φem psßt. K Marsu se chystß dvojice nov²ch sond, Marcel Grⁿn nßm poslal p°ehledov² Φlßnek o v²pravßch k mal²m t∞les∙m sluneΦnφ soustavy. Krom∞ toho v rubrice Novinky najdete zprßvu o roji Geminid, o nßvratu slovenskΘ v²pravy za Leonidami do Mongolska, m∙╛ete se tΘ╛ z·Φastnit sout∞╛e o t°i exemplß°e knφ╛ky "KosmickΘ sondy k Marsu". V Nßzorech pak najdete dal╣φ p°φsp∞vek o podob∞ (nejen) astronomickΘho vzd∞lßvßnφ. A P°ekvapenφ... 
  
  
  
RCW38 (foto ESO)114. Φφslo, ╚tvrtek 3. prosince 1998, 21:45 
Dnes veΦer je u nßs v redakci docela blßzinec -- shodou okolnostφ se zde toti╛ se╣lo n∞kolik na╣ich p°ßtel (Nanynka, Zuzka, Kohi). Proto se omezφm jen na telegrafick² obsah. V Novinkßch je zprßva o "St°φbr≥ßku" z Hubblova odkazu, nßsledujφ t°i Φlßnky v∞novanΘ Mezinßrodnφ kosmickΘ stanici, krßtk² p°φsp∞vek o (ne)miznutφ ledovc∙ v Antarktid∞ a takΘ vyhodnocenφ sout∞╛e o knihu "KosmickΘ sondy k Marsu". Do Pozorovßnφ jsme p°idali M∞sφΦnφ zastavenφ Pavla Gabzdyla a p°edpov∞∩ p°elet∙ stanice Mir nad Prahou. V Nßzorech uve°ej≥ujeme p°φsp∞vek jednoho Φtenß°e na tΘma "astronomickΘ vzd∞lßvßnφ".  Mohu vßm tΘ╛ prozradit, ╛e se v tiskßrn∞ nachßzφ tzv. "Hv∞zdß°skß antiroΦenka", kde najdete v²b∞r toho nejzajφmav∞j╣φho, co vy╣lo v IAN za poslednφ rok. A P°ekvapenφ je tady. 
  
  
  
Start raketoplanu Endeavour (foto NASA)115. Φφslo. Pond∞lφ 7. prosince 1998, 21:00 
Op∞t mßme okurkovou sez≤nu -- prßv∞ sedφme v kancelß°i IAN a bavφme se o koncertu skupiny Psφ vojßci, kter² se uskuteΦnφ tuto st°edu na brn∞nskΘ hv∞zdßrn∞. (Jste srdeΦn∞ zvßni.) V Novinkßch si m∙╛ete p°eΦφst o setkßnφ raketoplßnu Endeavour s rusk²m modulem Zarja, o velmi p∞kn²ch snφmcφch z Velmi velkΘho dalekohledu, o ukradenΘm Kopernφku a AstronomickΘm festivalu 1999. Ve ╚tivu je tentokrßte starß egyptskß pohßdka, v Nßzorech krßtkß reakce jednoho z na╣ich Φtenß°∙, v Pozorovßnφ upozorn∞nφ na zajφmavou prom∞nnou hv∞zdu a v P°ekvapenφ... 
  
  
  
Stopa po Leonide (foto Dutch Meteor Society)116. Φφslo, ╚tvrtek 10. prosince 1998, 21:00 
Na rozdφl od minulΘho vydßnφ dnes nebyl v∙bec ╛ßdn² problΘm sestavit novinky z astronomie a kosmonautiky. Mezinßrodnφmu t²mu Sloan Digital Sky Survey se poda°ilo nalΘzt kvasar s rekordnφm Φerven²m posuvem, nadßle pokraΦuje stavba Mezinßrodnφ kosmickΘ stanice, na strßnkßch v∞novan²ch sond∞ Galileo se objevily novΘ snφmky, byla publikovßna prvnφ t°φrozm∞rnß mapa severnφ polßrnφ ΦepiΦky Marsu a americk²m celnφk∙m se poda°ilo zabavit kousek m∞sφΦnφ horniny. Ve ╚tivu najdete krßtk² Φlßnek o objevu kvasar∙, v Pozorovßnφ pak upozorn∞nφ na roj Geminid, jen╛ nav╣tφvφ oblohu v noci z ned∞le na pond∞lφ, a popis sledovßnφ Mezinßrodnφ kosmickΘ stanice od jednoho z na╣ich Φtenß°∙. A op∞t tu mßme i jedno P°ekvapenφ. 
  
  
  
Odletajφcφ Mezinarodni kosmicke stanice (foto NASA)117. Φφslo, Pond∞lφ 14. prosince 1998, 21:20 
V Brn∞ nßm napadl snφh a v pr∙b∞hu Φekßnφ na Geminidy z ned∞le na pond∞lφ zase zmizel. U nßs bylo zata╛eno a podle zprßv, kterΘ najdete v rubrice Pozorovßnφ, na tom o moc lΘpe nebyli ani jinφ pozorovatelΘ. Krom∞ jejich reportß╛φ je v tΘto Φßsti IAN i krßtkΘ shrnutφ Leonid 1998. V Novinkßch tentokrßte informujeme o ΦernΘ dφ°e ve st°edu na╣φ Galaxie, o odletu v hollywoodskΘm stylu sondy Mars Climate Observer, vΦetn∞ p°ehledu budoucφch v²prav k rudΘ planet∞, o robotizovanΘm dalekohledu vyhledßvajφcφm supernovy v cizφch galaxiφch a o stopßch po meteoritu, jen╛ dopadl p°ed t°emi miliony roky do Argentiny. TaktΘ╛ jsme p°idali drobn² p°φsp∞vek do rubriky Nßzory, t²kajφcφ se astronomickΘho vzd∞lßvßnφ. A op∞t mßme i jedno P°ekvapenφ. 
  
  
  
118. Φφslo, ╚tvrtek 15. prosince 1998, 19:45 
Novinky: Cφl je na dosah ruky, Pojmenujte intimnφ partie boha lßsky, Endeavour je zp∞t, JmΘno pro ISS, Um∞lß dru╛ice v kapse. V rubrice Nßzory jsou dal╣φ dva va╣e p°φsp∞vky k diskuzi o astronomickΘm vzd∞lßvßnφ a pak jsme pro vßs tihli p°ipravit u╛ jenom P°ekvapenφ. 
 
 
 
Zeme vychazejici nad Mesicem (foto NASA)119. Φφslo, Pond∞lφ 21. prosince 1998, 23:15 
Vßnoce jsou p°ede dve°mi, nicmΘn∞ jestli si v p°edvßnoΦnφ bitv∞ o dßrky najdete Φas, doufßme, ╛e vßm p°ijdou dne╣nφ IAN vhod. V Novinkßch je ╛havou zprßvou v²padek sondy NEAR. Dßle si m∙╛ete prohlΘdnout dvojici vulkßn∙ na Jupiterov∞ m∞sφci I≤, zprßv∞ o chystanΘ laborato°i pro studium vzork∙ z Marsu, p°estupnΘ sekund∞, je╛ nßm prodlou╛φ p°φ╣tφ rok, a o t°icetiletΘm vßnoΦnφm poselstvφ Apolla 8. V Nßzorech pokraΦuje diskuse o astronomickΘm vzd∞lßvßnφ a ve ╚tivu je horoskop vzpomφnek Zde≥ka Mikulß╣ka. A myslφm, ╛e si dnes zaslou╛φ va╣i v∞t╣φ pozornost i P°ekvapenφ. 
  
  
  
Stredovecerni jizni pol (foto CARA)120. Φφslo, Pond∞lφ 28. prosince 1998, 14:00 
Zatφmco u nßs Φekßme na snφh, abychom si mohli alespo≥ trochu zaly╛ovat, v∞dci na ji╛nφm p≤lu majφ lΘto: na ⌐t∞dr² den zde nam∞°ili krßsn²ch mφnus dvacet p∞t stup≥∙ Celsia a jenom mφrn² vßnek... A co je jinak novΘho? Prakticky nic -- cel² sv∞t je zachvßcen k°es╗ansk²mi svßtky a nadchßzejφcφ oslavou novΘho roku. Proto v Novinkßch najdete pouze jeden Φlßnek: NahlΘdli jsme do k°i╣╗ßlovΘ koule a zjistili pro vßs, na co se m∙╛ete t∞╣it v astronomii a v kosmonautice p°φ╣tφ rok. Samoz°ejm∞, ╛e jsme takΘ inovovali na╣e P°ekvapenφ. 
  
  
  
Polar Lander na Marsu (kresba NASA)121. Φφslo, Pond∞lφ 4. ledna 1999, 20:00 
Tak co? Dφvali jste v noci z ned∞le na pond∞lφ na meteorick² roj Kvadrantid? Jß ano a nic jsem nevid∞l -- na hv∞zdßrn∞ v ┌pici, kde jsem a╛ do dne╣nφho rßna prodlΘval, toti╛ krßsn∞ sn∞╛ilo. Nevadφ, t°eba to vyjde n∞kdy p°φ╣t∞. V Novinkßch se Pavel Gabzdyl ohlφ╛φ za velmi ·sp∞╣nou misφ Lunar Prospector, kterß se nynφ dostßvß do dal╣φ fßze. M∙╛ete si zde takΘ p°eΦφst informaci o vzßcnΘm dvojitΘm tzv. modrΘm M∞sφci, jen╛ nßs nav╣tφvφ v lednu a v b°eznu, a nakonec i sΘrii zprßv z kosmonautiky o trojici meziplanetßrnφch sond (NEAR, Polar Lander a Nozomi). K tomuto Φlßnku se vß╛e i dne╣nφ P°ekvapenφ. 
  
  
  
Otevrena hvezdokupa M 6 (foto NAOA)122. Φφslo, ╚tvrtek 7. ledna 1999, 19:00 
Po dlouhΘ dob∞ nßm Pavel Gabzdyl z Havφ°ova poslal pokraΦovßnφ nekoneΦnΘho serißlu M∞sφΦnφ zastavenφ. Tak╛e se nezapom∞≥te podφvat do rubriky Pozorovßnφ. V Novinkßch prezentujeme dal╣φ p∞kn² snφmek z tzv. Hubblova d∞dictvφ, netradiΦnφ pozorovßnφ meteor∙ (vΦ. n∞kolika zvukov²ch zßznam∙!) a najdete zde i informace o pon∞kud zvlß╣tnφm hledßnφ mimozemsk²ch civilizacφ, resp. laserov²ch zßblesk∙, je╛ by mohly posφlat sm∞rem k nßm. A jestli vßm to nebude staΦit, pak se podφvejte i na P°ekvapenφ 
 
 
 
Venuse (foto JPL/NASA)123. Φφslo, Pond∞lφ 11. ledna 1999, 23:00 
Tak si p°edstavte, ╛e t∞sn∞ p°ed dokonΦenφm dne╣nφ porce Novinek, na mne poΦφtaΦ zablikal a m∙j oblφben² textov² editor se zhroutil. A p°esto╛e mßm samoz°ejm∞ nastavenΘ pravidelnΘ uklßdßnφ, °φzenφm n∞jakΘho mn∞ zßhadnΘho osudu, se nic neulo╛ilo. Vφce ne╛ Φty°hodinovß prßce tak b∞hem zlomku vte°iny zmizela. Tak╛e jsem byl nucen celΘ Novinky napsat znovu: doΦtete se zde o nov²ch planetßch mimo sluneΦnφ soustavu, inidiciφch o existenci podobn²ch objekt∙, jen╛ nalezl Hubbl∙v kosmick² dalekohled, o n∞kter²ch zßkladnφch kosmologick²ch veliΦinßch a o tom, ╛e se docela vyplatφ hrßt golf. Na zßv∞r vßs pozveme na mimo°ßdnou p°ednß╣ku znßmΘho britskΘho popularizßtora astronomie Patricka Moora. UskuteΦnφ se jak v Praze (19. 1.), tak v Brn∞ (20. 1.). Bohu╛el, vzhledem k problΘm∙m s m²m poΦφtaΦem, se dnes nedostalo ani na P°ekvapenφ. Mohu vßm v╣ak slφbit, ╛e ΦtvrteΦnφ noviny ji╛ vyjdou v celΘ parßd∞. 
  
  
  
Planetarni mlhovina NGC 7635 (foto T. Boner, K. Jochers a T. Credner)124. Φφslo, ╚tvrtek 14. ledna 1999, 22:00 
Jak jsem minule slφbil, dne╣nφ Instantnφ astronomickΘ noviny jsou plnΘ Novinek: Nejd°φve vßs Honza Vesel² seznßmφ s pozorovßnφm "Zem∞" v srdci na╣φ Galaxie, alias p∞knou novinß°skou kachnou. Pak si m∙╛ete p°eΦφst Φlßnek o serioznφm hledßnφ podobn∞ velk²ch objekt∙, kterΘ si m∙╛e na sv∙j ·Φet p°ipsat prvnφ ·sp∞ch. Rudolf Novßk dßle p°ipravil krßtkou charakteristiku nov²ch objev∙ na tzv. Hubblov∞ ji╛nφm hlubokΘm pohledu. Zden∞k Pokorn² se vracφ k v²padku sondy NEAR. Na podzim tohoto roku m∞la k Marsu p°ilet∞t japonskß sonda Nozomi. ProΦ se tak nestane, se doΦtete v nßsledujφcφm Φlßnku. Pak tu mßme zprßvu o radiovΘm portrΘtu galaxie M 87 z Kupy v Pann∞ a nakonec drobnou zmφnku o orbitßlnφ stanici Mir. Ve ╚tivu je "p°iznßnφ" Galilea Galileo z kacφ°stvφ, v Pozorovßnφ najdete jeden zajφmav² tip na noc z 28. na 29. ledna. Pp°ipravenΘ mßme samoz°ejm∞ i velmi p∞knΘ P°ekvapenφ. 
  
  
  
Exploze rakety Titan 4A ze srpna lonskeho roku.125. Φφslo, Pond∞lφ 18. ledna 1999, 22:00 
Dnes nßm p°φprava IAN dala docela zabrat -- p°φli╣ se toho od poslednφho vydßnφ nestalo. V Novinkßch tudφ╛ najdete jen samΘ "nezajφmavΘ" zprßvy o nejchladn∞j╣φm mφst∞ ve vesmφru na stran∞ jednΘ a o mezigalaktickΘ peci na stran∞ druhΘ. Mimo to jsme sehnali krßtkou informaci o pozorovßnφ zvlß╣tnφ skupiny trpasliΦφch hv∞zd v galaxii NGC 5907, o novΘ CCD kame°e EvropskΘ ji╛nφ observato°e, o modelu Jupiterova m∞sφce Eur≤py a zajφmavΘ nabφdce na Internetu. Dnes jsme takΘ po del╣φ dob∞ uzav°eli mal² pr∙zkum va╣ich nßzor∙, kdy si myslφte, ╛e p°istane Φlov∞k na Marsu. Celkem vßs odpov∞d∞lo 618 a v²sledky?  2005-2015 29 procent (182 odpov∞dφ), 2015-2025 38 procent (232 odpov∞dφ), 2025-2035 20 procent (124 odpov∞dφ) a osmdesßt z vßs (13 %) se pesimisticky nedo╛ije. A je tu i P°ekvapenφ. 
  
  
  
Kresba archiv IAN126. Φφslo, ╚tvrtek 21. ledna 1999, 11:15 
P°i╣el, odp°ednß╣el a zase odjel -- tak lze charakterizovat vΦerej╣φ bleskovou nßv╣t∞vu dr. Patricka Moora v Brn∞. V dne╣nφch Novinkßch si m∙╛ete p°eΦφst, jak vypadal jeho pobyt v Praze. Krom∞ toho jsme dostßli na╣emu slibu a v rozsßhlΘm p°φsp∞vku se v∞nujeme nejnov∞j╣φm snφmk∙m po°φzen²m sondou Galileo v okolφ nejv∞t╣φ planety sluneΦnφ soustavy. Krom∞ P°ekvapenφ se na dal╣φ zprßvy z astronomie a kosmonautiky m∙╛ete t∞╣it zase v pond∞lφ. 
  
  
  
Blyskani na observatori Kitt Peak (AURA/ NOAO)127. Φφslo, Pond∞lφ 25. ledna 1999, 21:00 
Jak urΦit∞ vφte, minul² t²den nav╣tφvil ╚eskou republiku znßm² popularizßtor astronomie dr. Patrick Moore. K tΘ se vß╛φ hned dva dne╣nφ p°φsp∞vky: Ji°φ Grygar mß v Novinkßch reportß╛ o jeho pobytu, Jan Kovanic v Nßzorech zase zachytil diskusi po jeho p°ednß╣ce, kterß se odehrßla v pra╛skΘm planetßriu. Pro tuto rubriku takΘ Rudolf Novßk p°ipravil rozhovor s dv∞mi dovozci astronomickΘ techniky do na╣φ republiky. DoporuΦujeme obzvlß╣╗ t∞m, kte°φ v nejbli╛╣φ dob∞ uva╛ujφ o nßkupu astronomickΘho dalekohledu. V Novinkßch pak najdete rozsßhlΘ p°φsp∞vky na tΘma "vesmφrnΘ smetφ", zprßvy t²kajφcφ se ruskΘ orbitßlnφ stanice Mir a popis v²jimeΦn∞ jasnΘho bolidu, jen╛ zazß°il nad Havajsk²mi ostrovy. Krom∞ toho vßm v dne╣nφm Pozorovßnφ Pavel Gabzdyl prozradφ n∞co o ji╛nφ masφvu v poho°φ Taurus-Littrow. A tady je pak P°ekvapenφ. 
  
  
  
128. Φφslo, ╚tvrtek 28. ledna 1999, 19:30 
Celß astronomickß ve°ejnost ╛ije v poslednφch dnech pozorovßnφm unikßtnφho zßblesku gama zß°enφ, kter² nßs nav╣tφvil v sobotu 23. ledna. Prßv∞ tΘto spr╣ce gama foton∙ jsou v∞novßny i dne╣nφ, prakticky monotematickΘ Novinky. Pluto se ji╛ za n∞kolik dnφ stane nejvzdßlen∞j╣φ planetou sluneΦnφ soustavy, jak bylo objeveno najdete ve ╚tivu. Jako obvykle mßme p°ipravenΘ i P°ekvapenφ a to je v╣echno -- p°ßtelΘ. 
  
  
Jadro mlhoviny M 42 (foto SUBARU dalekohled)129. Φφslo, Pond∞lφ 1. ·nora 1999, 21:30 
Pouze hodiny zb²vajφ do zajφmavΘho, i kdy╛ astronomy nep°φli╣ vφtanΘho experimentu: kolem dopravnφ lodi Progress se ve Φtvrtek 4. ·nora rozvine rozsßhlß lesklß folie a sluneΦnφm sv∞tlem ozß°φ n∞kterΘ vybranΘ cφle na severnφ polokouli. O experimentu Znamja 2.5 se vφce doΦtete v Novinkßch. Krom∞ krßtkΘ zprßvy o stanici Mir se zde takΘ v∞nujeme zajφmavΘmu pozorovßnφ z desetimetrovΘho Keckova dalekohledu na Havaji. Ve ╚tivu si pro vßs Zden∞k Mikulß╣ek p°ipravil Horoskop vzpomφnek, v Nßzorech se doΦtete, jak se loni v Ond°ejov∞ (nejen) oslavilo t°iΦtvrt∞ stoletφ vzniku znßmΘho snφmku Galaxie v Andromed∞-bolid, a v P°ekvapenφ... 
  
  
  
Spiralovß struktura skupiny sluneΦnφch skvrn.130. Φφslo, ╚tvrtek 4. ·nora 1999, 23:00 
V Brn∞ je dnes cel² den p∞kn∞ po╣mournΘ a v∞trnΘ poΦasφ, tak╛e prasßtko jmΘnem Znamja 2.5 jsme bohu╛el nevid∞li. Navφc si Ji°φ s nejv∞t╣φ pravd∞podobnostφ zlomφ nohu n∞kde na Prad∞du a mn∞ se znovu zhroutφ poΦφtaΦ v okam╛iku uklßdßnφ tohoto ·vodnφku. Nu co╛, napφ╣u ho pot°etφà V Novinkßch najdete obsßhl² Φlßnek o Plutu (viz tΘ╛ ╚tivo), krßtkΘ upozorn∞nφ na zajφmavΘ pozorovßnφ jednΘ lithiovΘ hv∞zdy a noticku o tom, ╛e na ho°e Paranal je dal╣φ osmimetrovΘ zrcadlo. Vyhodnotili jsme takΘ anketu, ve kterΘ jsme se ptali, zda se dφvßte na oblohu. 86 procent z tΘm∞° Φty° stovek odpov∞dφ zn∞lo kladn∞. Z toho mßme samoz°ejm∞ velkou radost. Dvanßct procent odpov∞dφ zn∞lo, ╛e pohled na noΦnφ nebe posetΘ hv∞zdami si dop°eje jen obΦas. NIKDO neodpov∞d∞l zßporn∞. T°i hlasy se p°iklonili k nßzoru, ╛e jim to je jedno (jeden jsem byl ale jß, kdy╛ jsem hlasovßnφ testoval) a jeden Φlov∞k se dφvß jen ve dne. To jsou v²sledky, kterΘ jsme urΦit∞ neΦekali. No a jako obvykle pat°φ poslednφ Φßst ·vodnφho slova p°ekvapenφ. Dnes jsme pro vßs p°ipravili n∞co, co na strßnkßch IAN dosud nebylo. Ale nehte se ... 
  
  
131. Φφslo, Pond∞lφ 8. ·nora 1999, 21:00 
Sice jsem na Prad∞du za╛il nep°φjemnou vich°ici, nicmΘn∞ nohu si nezlomil a mohl tak v klidu p°ipravit novΘ vydßnφ IAN. Ve Φtvrtek ani v pßtek se nezda°il experiment Znamja. Krom∞ toho se v Novinkßch doΦtete o zaΦßtku pr∙kopnickΘ v²pravy Stardust, jejφm╛ ·kolem je p°inΘst zp∞t na Zemi vzorky kometßrnφho a mezihv∞zdnΘho prachu,  a takΘ o u╛iteΦnosti ╣pionß╛nφch dru╛ic. Krom∞ toho nßm na╣i pra╛╣tφ kolegovΘ poslali nßzory na dv∞ astronomickΘ "udßlosti" minulΘho t²dne: premiΘru novΘho po°adu v pra╛skΘm planetßriu a "VeΦer s ... mimozem╣╗any", kter² odvysφlala ╚eskß televize. A mo╛nß je tu i... 
  
  
  
132. Φφslo, ╚tvrtek 11. ·nora 1999, 22:00 
Pluto je u╛ n∞kolik hodin skuteΦn∞ nejvzdßlen∞j╣φ planetou sluneΦnφ soustavy. O tΘto v²m∞n∞ jsme ale  na strßnkßch IAN psali. Dnes se dozvφte pßr informacφ o pozorovßnφ hv∞zdn²ch novoroze≥at a takΘ o premiΘ°e novΘho velkΘho dalekohledu -- jak jinak -- na Havajsk²ch ostrovech. Pracovnφci Johns Hopkins University v minul²ch dnech takΘ publikovali zprßvu o nejzajφmav∞j╣φch vlastnostech planetky Eros a poslednφ p°φsp∞vek Novinek v∞nujeme zajφmavΘmu snφmku z odkazu Hubblova kosmickΘho dalekohledu. V rubrice Nßzory najdete n∞kolik p°φsp∞vk∙ od Petra Pravce na tΘma, zda bude Pluto vy°azeno z exkluzivnφho klubu planet, a Tomß╣ Apeltauer zhodnotil svΘ zku╣enosti s CD ROMem Gallaxis. Jako obvykle se nakonec m∙╛ete podφvat i na dne╣nφ P°ekvapenφ. 
  
  
  
Zarodek Mezinarodni kosmicke stanice (foto NASA)133. Φφslo, Pond∞lφ 15. ·nora 1999, 20:00 
Pravd∞podobn∞ nejzajφmav∞j╣φ p°φsp∞vek dne╣nφch novin najdete v Nßzorech, kde p°inß╣φme rozhovor se znßm²m britsk²m popularizßtorem Patrickem Moorem. (K n∞mu se takΘ vß╛e dne╣nφ P°ekvapenφ.) Novinky vßm tentokrßt p°inß╣ejφ Φlßnky o chystanΘm letadΘlku pro rudou planetu, o budoucφm radioteleskopu primßrn∞ v∞novanΘm hledßnφ mimozemsk²ch civilizacφ a o z°ejm∞ definitivnφm konci dlouhΘ existence orbitßlnφ stanice Mir. 
  
 
 
Slovensky kosmonaut odleta do vesmiru134. Φφslo, Pond∞lφ 22. ·nora 1999 
Jak jste si asi v╣imli, zm∞nily Instantnφ astronomickΘ noviny mφsto svΘho p∙sobenφ. Zatφm v╣echno nefunguje tak, jak mß, ale u╛ b∞hem n∞kolika t²dn∙ chystßme velmi rozsßhlΘ zm∞ny. Tak╛e se mßte na co t∞╣it. V dne╣nφch Novinkßch si m∙╛ete p°e╣φt o kanibalistick²ch sklonech v∞t╣iny galaxiφ, novΘm meteorickΘm krßteru, kter² se poda°ilo objevit na mo°skΘm dn∞ poblφ╛ Evropy, o zajφmavΘm setkßnφ Venu╣e s Jupiterem a pr∙kopnickΘm experimentu, na jeho╛ konci m∙╛e b²t terraforming Marsu i jin²ch planet. Pavel Gabzdyl si pro vßs p°ichystal dal╣φ m∞sφΦnφ zastavenφ, a kdy╛ se budete nudit, m∙╛ete nav╣tφvt i 
  
 
 
Twin Peaks135. Φφslo, Pßtek 26. ·nora 1999 
Vφtejte na konci t²dne. Popravd∞ byl p∞kn∞ pern². ╪e╣ili jsme spoustu problΘm∙ se st∞hovßnφm a ne v╣echny jsme u╛ stihli vy°e╣it. Bu∩te proto prosφm trp∞livφ, u╛ te∩ se v╣ak m∙╛ete t∞╣it na spoustu plßnovan²ch zm∞n, kterΘ nßm novΘ umφst∞nφ dovolφ. V novinkßch najdete povφdßnφ Jirky Du╣ka o tom, ╛e Zem∞ m∞la kdysi prstenec a lφΦenφ Tomß╣e Havlφka z hv∞zdßrny v Ostrav∞, kterak se jim zblßznily telefony. Obφhajφcφ Hubble op∞t po°φdil krßsnΘ snφmky a nakonec? Nikoli Japonec, ale... 
  
 
 
NGC 1232 (foto ESO)136. Φφslo, Pond∞lφ 2. b°ezna 1999 
Tak jsme tady s dal╣φ porcφ novinek: Kolega Ji°φ Grygar se v souΦasnosti nachßzφ v Indii. Slφbil nßm, ╛e exkluzivn∞ pro IAN napφ╣e rozsßhlou reportß╛ o svΘm putovßnφ. V dne╣nφm Φφsle proto najdete prvnφ Φßst jeho Indick²ch lφstk∙. Krom∞ toho jsme zjistili, ╛e byla v polovin∞ ·nora objevena velmi zvlß╣tnφ planetka. Dφky pohotovΘ reakci pracovnφk∙ z kle╗skΘ observato°e je tato zprßva dokonce dopln∞na snφmkem. Dßle se zmi≥ujeme o unikßtnφm projektu, jeho╛ cφlem je mapa nejbli╛╣φho okolφ Slunce, a o tom, jak um∞lΘ dru╛ice ovliv≥ujφ znßm² nßpoj Tequilla. Jana Tichß vßm v Nßzorech prozradφ, ╛e se m∙╛ete v ╚esk²ch Bud∞jovicφch podφvat na p∞knou astronomickou v²stavu, a v P°ekvapenφ... 
 
 
 
Prijimac arecibskeho radioteleskopu (foto NRAO)137. Φφslo, Pßtek 5. b°ezna 1999 
KoneΦn∞ se nßm poda°ilo dßt dohromady unikßtnφ rozhovor s M. Reesem, I. Novikovem a J. BiΦßkem, kter² jsme natoΦili loni v zß°φ na konferenci Jenam 98. Krom∞ tΘto, urΦit∞ nejzajφmav∞j╣φ Φßsti IAN, se m∙╛ete s Pavlem Gabzdylem vydat na m∞sφΦnφ prochßzku Φi si p°eΦφst jak² byl pro vßs m∞sφc ·nor v horoskopu vzpomφnek Zde≥ka Mikulß╣ka. V Novinkßch se z Hubblov²m dalekohledem podφvßte na "m╛itkyô. Dozvφte se takΘ, ╛e byla oΦφslovßna 10000. planetka, ╛e se v jßdru galaxie M 31 ukr²vß Φernß dφra a jak pokraΦuje indick² pobyt J. Grygara. Nezapome≥te takΘ rozbalit dne╣nφ P°ekvapenφ. 
 
 
 
138. Φφslo, ┌ter² 9. b°ezna 1999 
Gratuluji v╣em ╛enßm k Mezinßrodnφmu dni ╛en! Jestli chcete, m∙╛ete se  -- a s vßmi i va╣e drahΘ poloviΦky -- podφvat na n∞kterΘ Novinky z astronomie a kosmonautiky: V pßtek se na cestu do vesmφru vydala novß astronomickß observato° Wire, kterß se na vesmφr podφvß infraΦerven²mi br²lemi. Hned v prvnφch hodinßch letu mß v╣ak velkΘ problΘmy. Ji°φ Grygar nßm poslal t°etφ a poslednφ lφstek z Indie. P°φmo na ji╛nφm p≤lu se stavφ unikßtnφ ledov² detektor neutrin s poetick²m jmΘnem "Amanda" a Φtve°ice osmimetrov²ch zrcadel Velmi velkΘho dalekohledu dostala za ·Φasti nejvy╣╣φch p°edstavitel∙ Chile velmi zajφmavß jmΘna: "Ant·, Kj·jen, Melipal a Jep·n". To je, samoz°ejm∞ a╛ na ..., ·pln∞ v╣echno. Zase se uvidφme v pßtek rßno. 
  
  
  
Foto NASA139. Φφslo, Pßtek 12. b°ezna 1999 
Dneska jsme m∞li v redakci pern² den. (Tedy p°edev╣φm kolega Rudolf Novßk, kter² mß na starosti -- nejen -- technickou podobu.) Provedli jsme dal╣φ kosmetickΘ ·pravy v podob∞ IAN a p°edev╣φm se nßm (doufejme) poda°ilo zprovoznit archiv novin poΦφnaje Φφslem 100. V Novinkßch vßm p°inß╣φme informace o zcela neplßnovanΘ zßchrannΘ v²prav∞ k Hubblovu kosmickΘmu dalekohledu, o mrtv∞ narozenΘm dφt∞ti -- infraΦervenΘ observato°i Wire a o serioznφch plßnech na mezihv∞zdnou v²pravu. Dnes bych vßs takΘ obzvlß╣╗ upozornil na P°ekvapenφ, kde najdete unikßtnφ zvukovou ukßzku. 
  
  
  
Kresba NASA140. Φφslo, ┌ter² 16. b°ezna 1999  
minul² Φtvrtek se u nßs na brn∞nskΘ hv∞zdßrn∞ uskuteΦnila ve velkΘm planetariu premiera po°adu J. Hollana "Globßlnφ oteplenφ a my" -- prßv∞ tomuto tΘmatu se takΘ v∞nujφ dne╣nφ Nßzory. Jeliko╛ nßs 22. b°ezna Φekß zßkryt Aldebaranu M∞sφcem, doporuΦuji vßm podφvat se dneska i do rubriky Pozorovßnφ. A Novinky? Nejd°φve p°inß╣φme zmφnku o pozorovßnφ optickΘho prot∞j╣ku znßmΘho gama zßblesku z 23. ledna tohoto roku. Americkß sonda Mars Global Surveyor v t∞chto dnech po roΦnφm zpo╛d∞nφ zahßjila intenzivnφ v²zkum Marsu a shodou okolnostφ bylo v t∞chto dnech oznßmen objev ji╛ ΦtrnßctΘho meteoritu z rudΘ planety -- to jsou dal╣φ zprßvy A v zßv∞ru se m∙╛ete podφvat tΘ╛ na n∞kolik zajφmav²ch kvasar∙, ev. i na P°ekvapenφ. 
 
 
 
141. Φφslo, Pßtek 19. b°ezna 1999 
Ji°φ Grygar nabrousil kosu a zaΦal se ╛nφ objev∙ v lo≥skΘm roce. Prvnφ dφl jeho p°ehledu je urΦit∞ nejzajφmav∞j╣φm p°φsp∞vkem dne╣nφ Novin. Krom∞ toho vßs kolega Rudolf Novßk seznßmφ s novinkami u M∞sφce i VelkΘ mlhoviny v Orionu a moje maliΦkost p°isp∞la informacφ o sond∞ Stardust. Na zßv∞r najdete krßtkou poznßmku Antonφna Rⁿkla k jednomu z astronomockΘmu ·kazu. Ve ╚tivu jsme pro vßs tentokrßte z na╣ich archiv∙ vyhrabali Φlßnek Mirka J. Plavce o meteoritech, kter² je dopln∞n² i jednou videoukßzkou. V P°ekvapenφ najdete hlas matiΦky Zem∞. 
 

142. Φφslo, ┌ter² 23. b°ezna 1999 
I kdy╛ to podle poΦasφ nevypadß, mßme tady u╛ n∞kolik hodin jaro. Spolu s nov²m roΦnφm obdobφm p°ichßzejφ Instantnφ astronomickΘ noviny s dal╣φ porcφ Novinek: Koncem minulΘho t²dne se objevily indicie potvrzujφcφ existenci ╛ivota na Marsu. I kdy╛ znßte to, brzo urΦit∞ jinΘ prßce tyto nßlezy op∞t vyvrßtφ. Eva Markovß, °editelka Hv∞zdßrny v ┌pici, vßm takΘ vysv∞tlφ, jestli p∙jde v budoucnosti p°edpovφdat sluneΦnφ erupce. Poslednφ ╛havinkou jsou pak infraΦervenß pozorovßnφ n∞kter²ch spirßlnφch galaxiφ, jak jinak, z Hubblova kosmickΘho dalekohledu. V Nßzorech se spolu s Tomß╣em Apeltauerem podφvßte na jednu novou knφ╛ku o kometßch z pera nedßvno zesnulΘho Carla Sagana. No a pak je tu, jako obvykle, P°ekvapenφ -- tentokrßte (op∞t) audiovΘ. 

143. Φφslo, Pßtek 26. b°ezna 1999 
Pro╛φvßte stejn∞ radostnΘ chvφle jako jß? Je pßtek, voln² vφkend p°ed nßmi a v Brn∞ krßsnΘ poΦasφ. (Co╛ doufßm platφ, nebo╗ toto pφ╣u ve Φtvrtek v noci :). Nezb²vß ne╛ doufat, ╛e dne╣nφ vydßnφ vßm nßladu nepokazφ. V novinkßch najdete povφdßnφ Tomß╣e Apeltauera o tom, jak u╛iteΦnß je i po letech kometa Hale-Bopp. Dv∞ zprßvy o zakrytφ Aldebarana M∞sφcem, o poru╣e sondy Stardust a o okusovßnφ ozonovΘ vrstvy. V ·ter² se m∙╛ete t∞╣it na lφΦenφ Jirky Du╣ka z redakΦnφ dovolenΘ na Malt∞ a stejn∞ jako dnes i na malΘ p....φ.  Stßle nßm pφ╣ete dopisy (dφky za n∞) na starou adresu. Pou╛φvejte prosφm novou:  redakce@ian.cz, p°edchozφ zmizφ brzo v propadli╣ti d∞jin. A je╣t∞ jedno prozradφm. U╛ brzo se doΦkßte velmi zajφmav²ch strßnek o velmi zajφmavΘm ·kazu. 

 
[Dom∙] [Novinky] [Archiv] [╚tivo] [Nßzory] [Pozorovßnφ] [Akce] [P°φlohy] [Odkazy] [Redakce] [P°ekvapenφ]