Mimo°ßdn∞ silnΘ srß₧ky v severov²chodnφch ╚echßch v noci z 22. na 23.7.1998
á
ááV noci z 22. na 23.7.1998 byly v Φßsti naÜeho regionu zaznamenßny vydatnΘ srß₧ky. Oblast maximßlnφch srß₧kov²ch ·hrn∙ zasßhla ·zemφ od Hradce KrßlovΘ sm∞rem na severnφ Φßst Orlick²ch hor. V tΘto oblasti byly zaznamenßny ·hrny srß₧ek i nad 100 mm, v podh∙°φ Orlick²ch hor mφsty a₧ kolem 150 mm, v Orlick²ch horßch ojedin∞le a₧ kolem 200 mm (stanice DeÜtnΘ v Orlick²ch horßch). Nejvφce byla zasa₧ena severnφ a zßpadnφ Φßst Φßst okresu Rychnov nad Kn∞₧nou, ji₧nφ Φßst okresu Nßchod a v²chodnφ Φßst okresu Hradec KrßlovΘ (srß₧ky 100 a₧ 200 mm). V severozßpadnφ Φßsti oblasti (okresy Semily, JiΦφn, zßpadnφ Φßst okresu Trutnov) nebyly srß₧ky zaznamenßny nebo byly jen velmi slabΘ. V okrese Trutnov byly ve v²chodnφ Φßsti zaznamenßny srß₧ky a₧ kolem 20-30 mm, na Broumovsku 30-60 mm, v okrese ┌stφ nad Orlicφ p°evß₧n∞ 20-30 mm, v okresech Chrudim, Pardubice a v zßpadnφ Φßsti okresu Hradec KrßlovΘ od 20 do 50 mm.
áááááTyto srß₧ky zp∙sobily prudk² vzestup hladiny na n∞kter²ch tocφch v nejvφce zasa₧enΘ oblasti (okresy Rychnov nad Kn∞₧nou a Nßchod), v n∞kter²ch mφstech byl vyhlßÜen 3. (nejvyÜÜφ) stupe≥ povod≥ovΘ aktivity. Od odpolednφch, p°φpadn∞ podveΦernφch hodin dne 23.7.1998 jsou vÜak ji₧ hladiny na poklesu, s v²jimkou dolnφ Φßsti toku D∞diny, kde v d∙sledku dotoku vody, akumulovanΘ v rozsßhl²ch inundacφch, pokraΦoval jeÜt∞ 24.7. dopoledne mφrn² vzestup hladiny.
áááááCelß situace byla zp∙sobena prudk²m v²vojem konvektivnφ oblaΦnosti, ke kterΘmu doÜlo ve veΦernφch hodinßch dne 22.7.1998. Oblast nejv²razn∞jÜφch vzestupn²ch pohyb∙ vzduchu a tedy i oblast tvorby jednotliv²ch konvektivnφch bun∞k setrvßvala prakticky po celou noc nad okresy Hradec KrßlovΘ, Pardubice a Chrudim, jednotlivΘ bou°kovΘ oblaky se pak v p°evlßdajφcφm jihozßpadnφm a₧ jihojihozßpadnφm proud∞nφ p°esunovaly sm∞rem k severnφ Φßsti Orlick²ch hor. Tam z°ejm∞ dosßhly maxima svΘho v²voje. Svou roli z°ejm∞ sehrßly i orografickΘ vlivy na nßv∞trnΘ stran∞ Orlick²ch hor (za h°ebenem Orlick²ch hor, ale jeÜt∞ na naÜem ·zemφ, byly zaznamenßny srß₧ky "jen" mφrn∞ nad 100 mm). V²voj celΘ situace z pohledu meteorologickΘho radilolokßtoru si m∙₧ete prohlΘdnout na animovanΘm GIFu (Φasov² krok 1 hodina). Poznßmky k interpretaci radiolokaΦnφch odraz∙ najdete zde.
áááááNa snφmcφch je patrn² prudk² v²voj kupovitΘ oblaΦnosti 22.7.1998 veΦer, maximßlnφ intenzita v noci na 23.7. a pom∞rn∞ rychlΘ zeslßbnutφ konvektivnφ aktivity v rannφch hodinßch 23.7.1998. I z radarov²ch snφmk∙ je patrnΘ, ₧e se vÜe odehrßvalo p°evß₧n∞ v pom∞rn∞ ·zkΘm pßsu mezi hradecko-pardubickou aglomeracφ a severnφ Φßstφ Orlick²ch hor. Lze konstatovat, ₧e Ülo o typick² p°φpad tzv. "bleskov²ch srß₧ek". Podobnß situace (i kdy₧ slabÜφ) se odehrßla nap°. 13.5.1998 v okrese T°ebφΦ nebo nedßvno na v²chodnφm Slovensku.
áááááPrßv∞ vzhledem k prudkΘmu nßstupu jsou tyto situace prakticky nep°edpov∞ditelnΘ, dokonce i na pouh²ch n∞kolik hodin dop°edu. Je sice mo₧nΘ upozornit na mo₧nost v²skytu bou°ek nebo p°φvalov²ch srß₧ek (╚HM┌ na toto nebezpeΦφ upozor≥oval), nedß se ale p°edem odhadnout, kdy a kde p°esn∞ m∙₧e takovß situace nastat. Z meteorologickΘho hlediska jde o vylo₧en∞ lokßlnφ jevy, kterΘ nelze p°edpov∞d∞t ani pomocφ nejdokonalejÜφch numerick²ch p°edpov∞dnφch model∙ (jsou pod rozliÜovacφ schopnostφ vÜech souΦasn²ch model∙).
24.7.1998 10:00 hodin.

áááááI kdy₧ televiznφ zßb∞ry povodnφ ve v²chodnφch ╚echßch siln∞ p°ipomφnaly podobnΘ zßb∞ry, po°φzenΘ p°ed vφce ne₧ rokem na severnφ Morav∞, z meteorologickΘho hlediska Ülo o dv∞ naprosto odliÜnΘ situace. Pro srovnßnφ uvßdφm tabulku n∞kter²ch charakteristik, ve kter²ch se p°φΦiny povod≥ov²ch srß₧ek z Φervence 1998 v²razn∞ liÜφ od situace v Φervenci 1997.
áá
CHARAKTERISTIKA
╚ERVENEC 1997
╚ERVENEC 1998
SYNOPTICK┴ SITUACE
NaÜe ·zemφ na zadnφ stran∞ tlakovΘ nφ₧e, proud∞nφ p°evß₧n∞ od severov²chodu.
NaÜe ·zemφ na p°ednφ stran∞ tlakovΘ nφ₧e, proud∞nφ p°evß₧n∞ od jihozßpadu.
P╪═╚INA SR┴ÄEK
Tzv. st°ihovΘ srß₧ky, zp∙sobenΘ p°edevÜφm dynamicky, v²raznou zm∞nou sm∞ru a rychlosti proud∞nφ s v²Ükou. V prostoru Beskyd a Jesenφk∙ na nßv∞trnΘ stran∞ navφc mφstnφ zesilovßnφ srß₧ek vlivem konfigurace terΘnu.
Tzv. konvektivnφ srß₧ky, zp∙sobenΘ p°edevÜφm termodynamicky, prudk²m v²vojem v²stupn²ch pohyb∙ vzduchu a mohutnΘ kupovitΘ bou°kovΘ oblaΦnosti. V prostoru Orlick²ch hor navφc pravd∞podobn∞ mφstnφ zesφlenφ srß₧ek vlivem konfigurace terΘnu.
TYPICK┴ OBLA╚NOST
Vrstevnatß, p°evß₧n∞ typu nimbostratus.
Kupovitß, p°evß₧n∞ typu cumulonimbus.
PLOèN▌ ROZSAH
Relativn∞ velk², desφtky okres∙, plocha °ßdov∞ desetitisφce km2.
Relativn∞ mal², prakticky jen Φßst 3 okres∙, plocha °ßdov∞ stovky km2.
D╔LKA TRV┴N═áSR┴ÄEK
TrvalΘ srß₧ky po dobu n∞kolika dnφ.
KrßtkodobΘ srß₧ky po dobu jen n∞kolika hodin.
INTENZITA SR┴ÄEK
P°evß₧n∞ trvalΘ silnΘ srß₧ky.
KrßtkodobΘ p°φvalovΘ srß₧ky, mφsty z°ejm∞ s intenzitou tzv. katastrofickΘho lijavce.
MOÄNOST MODELOV┴N═
Dnes ji₧ pom∞rn∞ dobrß. Na souΦasn²ch modelech atmosfΘry u₧ v∞tÜinou lze pom∞rn∞ dob°e zachytit dynamickΘ efekty, kterΘ mohou zp∙sobit takovΘto srß₧ky. PloÜn² rozsah i dΘlka trvßnφ jsou v mezφch rozliÜovacφ schopnosti model∙.
Stßle velice Üpatnß. P°φΦinnΘ procesy jsou Φasto pod rozliÜovacφ schopnostφ model∙, a to zejmΘna pod jejich prostorovou rozliÜovacφ schopnostφ. Rovn∞₧ jejich krßtkΘ trvßnφ a prudk² v²voj zatφm neumo₧≥ujφ tyto situace korektn∞ modelovat.
P╪EDPOV╠DITELNOST
Pom∞rn∞ dobrß, v∞tÜinou lze takovΘ situace p°edpov∞d∞t s pom∞rn∞ vysokou ·sp∞Ünostφ a₧ na n∞kolik desφtek hodin dop°edu, vΦetn∞ prostorovΘ a ΦasovΘ konkretizace (ve kterΘ oblasti a kdy k tΘto situaci dojde). OrientaΦn∞ lze p°edpov∞d∞t i mno₧stvφ a intenzitu srß₧ek.
Velice Üpatnß, nelze p°edpov∞d∞t ani s p°edstihem n∞kolika hodin. Lze jen vÜeobecn∞ upozornit na mo₧nost v²skytu p°φvalov²ch srß₧ek, nelze ale konkretizovat, kdy a kde k tΘto situaci dojde. Rovn∞₧ nelze seri≤zn∞ p°edpov∞d∞t ani oΦekßvanΘ ·hrny nebo intenzity srß₧ek.
MOÄNOST V╚ASN╔HO VAROV┴N═
Dnes ji₧ pom∞rn∞ dobrß, s p°edstihem a₧ n∞kolika desφtek hodin (v praxi 1 a₧ 2 dny).
Prakticky nulovß (a₧ na vÜeobecnΘ upozorn∞nφ na mo₧nost v²skytu p°φvalov²ch srß₧ek), od prvnφch p°φznak∙ do maximßlnφho v²voje je to Φasto otßzka n∞kolika desφtek minut nebo n∞kolika mßlo hodin.
á
áááááZ tabulky je z°ejmΘ, ₧e Ülo o zcela rozdφlnΘ synoptickΘ situace, r∙znΘ byly i p°φΦiny, Φasov² pr∙b∞h, dΘlka trvßnφ i intenzity srß₧ek a takΘ velikost zasa₧enΘho ·zemφ.
áááááKe schopnosti nebo neschopnosti modelovßnφ jednotliv²ch situacφ lze dodat, ₧e souΦasnΘ NEJLEPè═ meteorologickΘ modely (a jeden z t∞ch nejlepÜφch je i model ALADIN, provozovan² v ╚eskΘm hydrometeorologickΘm ·stavu) majφ prostorovou rozliÜovacφ schopnost °ßdov∞ v desφtkßch kilometr∙ a nejsou schopny zachytit jevy a procesy menÜφch prostorov²ch m∞°φtek. Z tohoto d∙vodu nebylo mo₧nΘ situaci z noci z 22. na 23.7.1998, kterß byla ploÜn∞ pom∞rn∞ malΘho rozsahu, p°edpov∞d∞t s dostateΦn²m Φasov²m p°edstihem.
á
27.7.1998 10:00 hodin

Ladislav Metelka
(c) ╚esk² hydrometeorologick² ·stav. VÜechna prßva vyhrazena.