D∞jiny obce
 OBSAH:    1. Fotografie
  2. Textovß Φßst 

1. Fotografie
 
 Z°φcenina hradu èt∞panice.
 
 
 DochovanΘ p∙vodnφ stavby v Mrklov∞ a v Dolnφch èt∞panicφch.
 
 
  Skok na zaΦßtek fotografiφ 

 
2. Textovß Φßst
 
  Historick²m jßdrem oblasti byl hrad èt∞panice. Prvnφ pφsemnß zmφnka z roku 1304 hovo°φ o zalo₧enφ hradu Janem z ValdÜtejna, ale podle Balbφna zde ji₧ v roce 1254 vlßdl Jind°ich Jan z ValdÜtejna. Tento ·daj takΘ potvrzujφ archeologickΘ nßlezy na hrad∞. V souΦasnosti se na mφst∞ hradu nachßzφ z°φcenina baÜty a zbytk∙ obrannΘho systΘmu. ╚ßst vlastnφho hradu je skryta v mohutnΘm su¥ovΘm ku₧elu, kter² dßvß nad∞ji na dalÜφ objevy.  

  Hornφ èt∞panice mφvaly statut m∞steΦka. Ten ztratily potΘ, co hrad opustili v roce 1524 jeho majitelΘ. 
   Hlavnφm  zdrojem ob₧ivy mφstnφho lidu byla prßce v lese. Pozd∞ji, kdy₧ byl les vym²cen, byly na jeho mφst∞ postaveny roubenΘ chalupy a obd∞lßna pole. V HamerskΘm vrchu vznikly ₧eleznΘ doly, v Zßkoutφ i doly zlatΘ. PoΦßtkem ΦtrnßctΘho stoletφ se v nich r²₧ovalo zlato. 

  SamotnΘ Benecko se poprvΘ uvßdφ roku 1628.  Zakladatelem Benecka byl patrn∞ BeneÜ, proto BeneÜsko - Benecko. Legenda vyprßvφ o poustevnφkovi °ßdu sv. Benedikta a o jelenovi, kter² mu byl druhem. Odtud pr² vznikl znak obce - jelenφ hlava s k°φ₧em mezi parohy.  

  Mrklov byl osφdlovßn, podobn∞ jako Dolnφ èt∞panice, podΘl vody. Byl vsφ p°evß₧n∞ zem∞d∞lskou. Odedßvna se v podh∙°φ p∞stoval len, p°edenφ lnu pat°ilo i mezi robotnφ povinnosti. Za panovßnφ Marie Terezie se rozÜφ°ila domßckß v²roba plßten.   

  Na Benecku vznikla velice brzy celß °ada spolk∙ (Sokol, Orel, Nßrodnφ jednota severoΦeskß, hasiΦskΘ sbory ).  
   VÜednφ  ₧ivot si lidΘ na horßch zp°φjem≥ovali hranφm divadelnφch p°edstavenφ. V²chova °φzenß vlastenecky cφtφcφmi uΦiteli, z nich₧ jmenujme alespo≥ Josefa Pan²ra, Josefa èφra a Antonφna Pochopa, jako₧ i sokolsk² duch,  divadlo a Φetba se u₧ v prvnφ sv∞tovΘ vßlce projevily pom∞rn∞ vysok²m poΦtem legionß°∙ rusk²ch, francouzsk²ch a italsk²ch.  Za okupace byl velk² poΦet mu₧∙  zapojen do odboje. Beneck² uΦitel Antonφn Bedrnφk skonΦil ₧ivot v nacistickΘm v∞zenφ. V Mrklov∞ °φdili odboj Ladislav VraÜtil, FrantiÜek Mach a Jaroslav AntoÜ. 

  O zßsadnφ zm∞nu ve struktu°e obyvatelstva se zaslou₧ila turistika a zimnφ sporty. U₧ roku 1892 vyrßbφ  sekernφk Vondrßk na dolnoÜt∞panickΘ pile bukovΘ ly₧e. Zßrove≥ p°ijφ₧d∞jφ na Benecko norÜtφ instrukto°i. Ti zasv∞cujφ do ly₧a°skΘho sportu nejen pra₧skΘ, ale i mφstnφ zßjemce.  Benecko, nejv²Üe polo₧enß, a proto d°φve i nejchudÜφ ves, se zaΦφnß prudce rozvφjet. ╚esk² SKI klub zakupuje na Benecku chalupu, kterß se stßvß v²chodiskem ly₧a°sk²ch v²prav do cel²ch KrkonoÜ. Zßjem o obec stoupß, vznikajφ prvnφ ubytovny, hotely. Hrab∞ Harrach z°izuje hotel Zlatou vyhlφdku, dßvß postavit rozhlednu a restauraci na ÄalΘm.  Ve dvacßt²ch a t°icßt²ch letech se n∞kterΘ chalupy ji₧ m∞nφ na boudy, pensiony a dokonce i na hotely.  
DalÜφ rozkv∞t zastavila nacistickß okupace.  
   Po osvobozenφ se na Benecko zaΦali vracet sta°φ nßvÜt∞vnφci, vznikaly dalÜφ plßny na rozvoj rekreace, ale po ·noru 1948 se vÜe podstatn∞ zm∞nilo. SoukromΘ podnikßnφ bylo potlaΦeno, nebo zaniklo.  
 

 
   Konec strany  "D∞jiny obce"