Na ·vodnφ strßnku MMR

BezpeΦnost ve m∞stech a prevence kriminality

Kriminalita, zejmΘna spojenß s problematikou drog, se v evropsk²ch m∞stech zv²Üila do tΘ mφry, ₧e se stala jednφm ze zßkladnφch politick²ch, ve°ejn²ch a odborn²ch problΘm∙, kterΘ se t²kajφ m∞stskΘ spoleΦnosti.

BezpeΦnost je zßjmem ka₧dΘho. Prßvo ₧ivota ve m∞st∞ si nelze pln∞ u₧φt, dokud nenφ zaruΦena bezpeΦnost jeho obyvatel a dokud nedojde ke snφ₧enφ obav z kriminality.

Mφstnφ ·°ady majφ zßsadnφ postavenφ v °eÜenφ klφΦov²ch p°φΦin delikvence prost°ednictvφm odpovφdajφcφ politiky socißlnφho rozvoje, kterß dßvß ka₧dΘmu Üanci nalΘzt svΘ sprßvnΘ mφsto v mφstnφ spoleΦnosti, p°i v²voji socißlnφch vazeb a p°i budovßnφ vzßjemn²ch podp∙rn²ch struktur a partnersk²ch program∙.

PRINCIPY

1. Koherentnφ politika bezpeΦnosti a prevence kriminality musφ b²t zalo₧ena na prevenci, uplat≥ovßnφ zßkona a vzßjemnΘ podpo°e

Kriminalita mß Üirokou °adu p°φΦin. Reakce na ni musφ b²t tudφ₧ diverzifikovanß a koordinovanß.

To znamenß vytvo°enφ partnersk²ch struktur na mφstnφ ·rovni, kterΘ budou zahrnovat volenΘ p°edstavitele, ·°ednφky, policisty, soudce, socißlnφ pracovnφky a sdru₧enφ s cφlem analyzovat p°φΦiny kriminality, ·Φinnost ji₧ podniknut²ch akcφ a budoucφ programy. Zßrove≥ je nutnΘ toto propojit se systΘmem, v jeho₧ rßmci jakmile dojde k ud∞lenφ trestu, bude okam₧it∞ vynalo₧eno veÜkerΘ ·silφ k integraci pachatele do spoleΦnosti a zajiÜt∞nφ odÜkodn∞nφ ob∞ti.

2. Mφstnφ m∞stskß bezpeΦnostnφ politika musφ b²t zalo₧ena na aktußlnφ vÜeobecnΘ statistice a informovanosti

Mφstnφ bezpeΦnostnφ politika musφ b²t zalo₧ena na jasn²ch informacφch a vÜeobecn²ch statistikßch.

To p°edpoklßdß vytvo°enφ detailnφ statistiky zloΦinnosti (p°i sledovßnφ mφsta a doby spßchßnφ trestn²ch Φin∙, socißlnφho p∙vodu pachatel∙, atd.), p°ehledu ob∞tφ a aktußlnφch zprßv asociacφ ob∞tφ trestn²ch Φin∙, socißlnφch pracovnφk∙ a zvlßÜtnφch vzd∞lßvacφch pracovnφk∙.

Takov² mechanismus musφ b²t zßkladem pro prßci mφstnφho partnerskΘho orgßnu a mφstnφ slu₧by na p°edchßzenφ zloΦinnosti.

3. Prevence kriminality se t²kß vÜech Φlen∙ komunity

Jednou z principißlnφch p°φΦin kriminality je socißlnφ odcizenφ a potφ₧e spojenΘ zejmΘna u mlad²ch lidφ s identifikacφ s kulturou, rodinou, Ükolou nebo spoleΦnostφ jako celkem.

Opat°enφ by m∞la zahrnovat kombinovanΘ akce na zlepÜenφ m∞stskΘho prost°edφ a pomoc mlad²m lidem v zßle₧itostech zdravφ, rekreace, v²chovy a zam∞stnanosti. ZvlßÜtnφ pozornost je t°eba v∞novat t∞m Φßstem populace, kterΘ se nachßzejφ v potφ₧φch, nikoliv na zßklad∞ vytvß°enφ zvlßÜtnφch struktur, ale na zßklad∞ obecn²ch p°φstup∙ zahrnujφcφch ekonomickou integraci a zajiÜt∞nφ bydlenφ.

4. Efektivnφ m∞stskß bezpeΦnostnφ politika zßvisφ na ·zkΘ spoluprßci mezi policiφ a mφstnφ komunitou

Aby zv²Üila svoji efektivitu, musφ policie udr₧ovat dialog s obΦany a jeich zßstupci za ·Φelem koordinovßnφ akcφ s ostatnφmi organizacemi p∙sobφcφmi ve spoleΦnosti.

To zahrnuje definovßnφ mφstnφch dozorov²ch postup∙ na partnerskΘm zßklad∞ zejmΘna v souvislosti se z≤nami a Φasovßnφm mφstnφch obch∙zkov²ch a mobilnφch patrol, ·Φastφ na v²chovnΘm ·silφ zam∞°enΘm na skupiny mlad²ch lidφ, prost°ednictvφm participace soudnφch ·°ednφk∙ v debat∞ o ₧alobnφ politice, p°i informovßnφ ve°ejn²ch institucφ a skupin obΦan∙ o snφ₧enφ p°φle₧itostφ ke krßde₧i, technickΘ ochran∞ majetku a sousedsk²ch dozorov²ch programech, p°i dohlφ₧enφ nad aktivitami soukrom²ch bezpeΦnostnφch slu₧eb a p°i zajiÜt∞nφ, aby byly °eÜeny ve spoluprßci se socißlnφmi slu₧bami nßvrhy a stφ₧nosti obΦan∙ i v p°φpadech, kdy nemajφ p°φmΘ trestnφ d∙sledky.

5. Musφ b²t definovßna a uplat≥ovßna mφstnφ protidrogovß politika

Drogovß zßvislost vypl²vajφcφ z °ady faktor∙, kterΘ zp∙sobujφ kriminalitu, je sama o sob∞ p°φΦinou kriminality a¥ u₧ se jednß o obchodovßnφ s drogami nebo zßvislΘ osoby, kterΘ pßchajφ trestnΘ Φiny, aby si obstaraly drogu. I kdy₧ stφhßnφ dealer∙ s drogami je primßrn∞ zßle₧itostφ specializovanΘ policie a soudnφch orgßn∙, mφstnφ komunita jako celek musφ b²t organizovßna tak, aby doÜlo ke snφ₧enφ poptßvky.

To se provßdφ prost°ednictvφm vΦasnΘho sledovßnφ nebo diagnostikovßnφ situace specializovanou skupinou spolupracujφcφ se zdravotnφmi a socißlnφmi slu₧bami a prost°ednictvφm v²voje informaΦnφch program∙ pro mladΘ lidi ve Ükolßch i mimo Ükoly.

Zahrnuje to programy Ükolenφ v²chovnΘho perzonßlu a socißlnφch pracovnφk∙, uΦitel∙ a pracovnφk∙ pro prßci s mlßde₧φ, kte°φ jsou v kontaktu s jednotliv²mi osobami. Zßrove≥ je nezbytnΘ zvß₧it podmφnky pro distribuci jehel a substitutivnφch drog.

6. Programy pro prevenci delikvence a p°ijetφ alternativnφch trest∙ k trestu odn∞tφ svobody majφ zßsadnφ v²znam

V∞zenφ a zkuÜenost s nφm spojenß, kterß m∙₧e vΘst ke zv²ÜenΘmu pom∞ru recidivy, musφ b²t rezervovßna pouze pro nejzßva₧n∞jÜφ trestnΘ Φiny.

Musφ b²t vypracovßny alternativnφ formy trestu, kterΘ zaruΦujφ systematickou a rychlou odpov∞∩ spoleΦnosti na jak²koliv trestn² Φin a zßrove≥ umo₧≥ujφ co nejrychlejÜφ reintegraci pachatele trestnΘho Φinu zp∞t do spoleΦnosti a zajiÜ¥ujφ prevenci dalÜφ kriminality.

Mezi takovΘ alternativy odn∞tφ svobody by mohly pat°it ve°ejn∞ prosp∞ÜnΘ prßce a prßce na stanoviÜtφch mimo v∞zenφ, provßzßnφ zkuÜebnφ lh∙ty a p°φsn∞jÜφho soudnφho dohledu nad pachateli trestn²ch Φin∙ s nßhradou Ükody, kterß vznikla ob∞tem, zajiÜt∞nφ lepÜφch vazeb mezi v∞znicφ a m∞stem nap°φklad prost°ednictvφm organizovßnφ vzd∞lßvacφch a kulturnφch aktivit ve v∞znicφch a u₧Üφ zapojenφ komunity do p°φpravy k propuÜt∞nφ.

7. Podpora ob∞tφ je klφΦov²m komponentem ka₧dΘ mφstnφ bezpeΦnostnφ politiky

SchΘmata a podp∙rnΘ programy pro pomoc ob∞tem trestn²ch Φin∙ p°edstavujφ morßlnφ povinnost spoleΦnosti a paralelu k ·silφ zam∞°enΘmu na integraci pachatel∙ t∞chto Φin∙.

Takovß opat°enφ by m∞la zahrnovat vytvo°enφ ve°ejn²ch nebo asociaΦnφch jednotek pro pomoc ob∞tem, kterΘ by jim poskytovaly podporu a nßvod, jak se se situacφ vypo°ßdat, zajiÜt∞nφ, ₧e stφ₧nosti adresovanΘ policii a soudu budou rutinnφm zp∙sobem vy°φzeny a o p°ijat²ch opat°enφch bude st∞₧ovatel vyrozum∞n a opat°enφ, kterß usnadnφ sv∞deckou v²pov∞∩ - podßnφ sv∞deckΘ v²pov∞di je zp∙sob pomoci ob∞ti.

8. Prevence kriminality se musφ stßt prioritou a na jejφ zajiÜt∞nφ musφ b²t tudφ₧ vyhrazeny zv²ÜenΘ finanΦnφ zdroje

I kdy₧ vysokß ·rove≥ kriminality a delikvence jsou vÜeobecn∞ uznßvßny za jeden z principißlnφch problΘm∙ ₧ivota v evropsk²ch m∞stech a i kdy₧ dochßzφ k ÜirokΘ diskuzi a publicit∞ v∞novanΘ preventivnφm mechanism∙m, nemajφ mφstnφ ·°ady stßle k dispozici dostateΦnΘ finanΦnφ zdroje k °eÜenφ takov²ch problΘm∙.

Koordinovan²m strukturßm zab²vajφcφm se prevencφ kriminality by proto m∞ly b²t alokovßny vzÜÜφ finanΦnφ zdroje a m∞la by b²t pro n∞ zajiÜt∞na lepÜφ metodologie, m∞lo by dojφt k adaptaci policejnφ prßce a k definici protidrogovΘ politiky, program∙ pro zabrßn∞nφ recidivy, program∙ pomoci ob∞tem trestn²ch Φin∙ a alternativ k trestu odn∞tφ svobody.

Strßnka byla naposledy upravena dne 02.07.1997, 11:28