Na ·vodnφ strßnku MMR

Fyzickß podoba m∞st

M∞stskß krajina je v²sledkem procesu urbanistickΘho plßnovßnφ a v²stavby °ady r∙zn²ch budov vΦetn∞ jejich okolφ v pr∙b∞hu mnoha let.

Zp∙sob, jak²m dochßzφ ke konzervovßnφ a rozvoji m∞stskΘho prost°edφ a zp∙sob, jak²m se °eÜφ s tφm spojenΘ otßzky bezpeΦnosti, pohodlφ, vhodnosti a vzhledu, jsou d∙le₧it²mi faktory ve snaze o zajiÜt∞nφ lepÜφho urbanistickΘho prost°edφ.

PRINCIPY

1. M∞stskß centra musφ b²t chrßn∞na jako d∙le₧itΘ symboly evropskΘho kulturnφho a historickΘho d∞dictvφ

Evropskß historickß centra se sv²mi budovami, urbanistick²mi prostorami a rozlo₧enφm ulic p°edstavujφ d∙le₧itou vazbu mezi minulostφ, p°φtomnostφ a budoucnostφ, obsahujφ neocenitelnΘ prvky architektonickΘho d∞dictvφ, jsou to mφsta, kterß p°edstavujφ pam∞¥ m∞sta, vytvß°ejφ pocit identity pro dneÜnφ a budoucφ generace a jsou klφΦov²mi faktory p°i budovßnφ pocitu solidarity a sounßle₧itosti mezi lidmi v Evrop∞.

╪eÜenφ urbanistickΘho tlaku v historick²ch centrech vy₧aduje peΦlivou rovnovßhu mezi tradiΦnφm d∙razem na rozsßhl² a rozmanit² v²voj a nov²mi Üirok²mi zp∙soby vyu₧itφ vy₧adujφcφmi prostor a p°φstup v dob∞ urychlenΘho rozvoje a zm∞ny.

Zp∙sob, jak²m je zajiÜ¥ovßna novß v²stavba v historick²ch oblastech, je fundamentßlnφ architektonickou otßzkou, kterou musφ m∞stskß centra v Evrop∞ i v ostatnφch Φßstech sv∞ta °eÜit.

Prost°edky ochrany historick²ch budov je t°eba kombinovat s peΦliv²m designem nov²ch budov stav∞n²ch v urbanistick²ch centrech p°i souΦasnΘ podpo°e architektonickΘ inovace. Odbornß pozornost v∞novanß detail∙m m∙₧e hrßt d∙le₧itou roli p°i v²voji odpovφdajφcφ urbanistickΘ podoby.

2. Vyu₧itφ a management otev°en²ch prostor jsou integrßlnφ souΦßstφ urbanistickΘho rozvoje

Otev°en² prostor - chodnφky, uliΦky, bulvßry lemovanΘ alejemi strom∙, ulice, parky, h°iÜt∞, nßb°e₧φ, okolφ ₧elezniΦnφch drah, plochy bez dopravy, zahrady a p°edzahrßdky - jsou zßkladnφmi komponenty evropsk²ch m∞st stejn∞ jako jejich budovy.

Vhodn∞ navr₧en² a plßnovan² otev°en² prostor zvyÜuje atraktivitu m∞sta a tφm p°ispφvß k jeho ekonomickΘ prosperit∞ nebo o₧ivenφ. P°edstavuje lidskou dimenzi a poskytuje p°φle₧itost pro kolektivnφ ₧ivot, Φφm₧ plnφ funkci jakΘhosi ob²vacφho pokoje mφstnφ lokality.

Kulturnφ aktivita a lidskß p°irozenost vy₧adujφ prostor k odpoΦinku, prochßzkßm, h°e a setkßvßnφ.

P°i v²stavb∞ a rozvoji nov²ch otev°en²ch prostor musφ b²t respektovßny a reflektovßny pot°eby obyvatel a jejich vzorce chovßnφ stejn∞ jako architektonick² charakter a kvalita jak z hlediska celku tak z hlediska detailu.

V²sadba strom∙ a zelen∞, hra sv∞tla, barev a stφn∙ a v²b∞r materißl∙ jsou velmi d∙le₧itΘ. TakovΘ otev°enΘ prostory by m∞ly b²t navφc navrhovßny tak, aby pro obyvatele p°edstavovaly maximßlnφ stimul k aktivit∞ a tv∙rΦφ Φinnosti.

Otev°enΘ prostory by m∞ly b²t udr₧ovßny v dobrΘm stavu a m∞ly by b²t pod kontrolou, ani₧ by se z nich staly urΦitΘ formy zßkaz∙ nebo neod∙vodn∞nΘ regulace nebo kontroly chovßnφ.

Vytvo°enφ a ·dr₧ba otev°en²ch prostor by m∞la b²t v co nejv∞tÜφ mφ°e zalo₧ena na sousedsk²ch vztazφch a partnerstvφ mezi mφstnφmi ·°ady, komunitnφmi skupinami a populacφ jako celkem. P°φmß ·Φast obyvatel mß samov²chovn² efekt a lze ji vyu₧φt p°i boji proti vanadlismu.

3. Architektonickß tvorba a rozvoj hrajφ rozhodujφcφ roli v zajiÜt∞nφ kvality m∞stskΘho prost°edφ

Charakter m∞sta by se m∞l projevit i v jeho souΦasnΘ architektu°e a architektonickΘm bohatstvφ.

P°ita₧livost m∞sta m∙₧e b²t zv²Üena rekonstrukcφ stßvajφcφch budov a zajiÜt∞nφm, ₧e novΘ budovy jsou jednak atraktivnφ a jednak se hodφ do svΘho stßvajφcφho okolφ.

Architektura musφ mφt mo₧nost vyjßd°enφ a reflektovßnφ r∙zn²ch pot°eb. KlφΦovou roli p°i hledßnφ nov²ch nßpad∙ hrajφ architektonickΘ sout∞₧e.

4. VÜechny osoby majφ prßvo na zdravΘ, bezpeΦnΘ, klidnΘ, p°φjemnΘ a stimulujφcφ ₧ivotnφ prost°edφ

Fyzickß podoba m∞st, zejmΘna povaha bydlenφ v ÜirÜφm smyslu, hraje klφΦovou roli v rozvoji urbanistickΘho prost°edφ vysokΘ kvality.

Toho se dosahuje prost°ednictvφm alespo≥ ΦßsteΦnΘ ochrany rezidenΦnφch oblastφ proti atmosfΘrickΘmu, vodnφmu, p∙dnφmu a podzemnφmu zneΦiÜt∞nφ, zajiÜt∞nφm ochrany ₧ivotnφho prost°edφ a vytvo°enφm nßraznφkov²ch z≤n, park∙, zahrad a parcel, diverzifikacφ hustΘho provozu, kter² zp∙sobuje nep°φjemnosti a nabφdkou °ady r∙zn²ch kulturnφch a sportovnφch p°φle₧itostφ.

ObΦanΘ musφ mφt neomezenou p°φle₧itost vyjßd°it svΘ myÜlenky a ovlivnit rozhodovacφ proces ve vztahu ke svΘmu okolφ a k jak²mkoliv zm∞nßm, kterΘ v n∞m mohou nastat.

5. Vitalita m∞st zßvisφ na vyvß₧enΘm urbanistickΘm rozlo₧enφ obytn²ch oblastφ a zachovßnφ obytnΘho charakteru m∞stskΘho centra

Mφstnφ ·°ady by m∞ly mφt nezbytnou pravomoc na ochranu obytnΘho charakteru m∞stskΘho centra, pokud je to nezbytnΘ i prost°ednictvφm regulovßnφ siln²ch ekonomick²ch zßjm∙ a podpory konverze a rekonstrukΦnφch aktivit.

V centrßlnφch obytn²ch oblastech by stejn∞ tak m∞la b²t udr₧ovßna socißlnφ diverzita.

Strßnka byla naposledy upravena dne 02.07.1997, 11:27