STAROORIENT┴LN═ ST┴TY

╚═NA

V ╚φn∞ prob∞hla neolitickß revoluce ve 3. tisφciletφ p°ed n. l. NejstarÜφ civilizace sφdlily u b°eh∙ °ek Chuang - che (Älutß °eka) a Jang - cÆ - ¥iang.

╚φnskß filozofie se d∞lφ na dva hlavnφ proudy: Konfucionismus a Taoismus. Zakladatelem konfucionismu byl Konfucius (letopisy Jaro, Podzim). Hlavnφ myÜlenky: doporuΦenφ, aby vlßdlo vφce lidφ a prßvo lidu svrhnout ÜpatnΘho vlßdce. Dφky Konfuciov²m ₧ßk∙m je znßmo dodnes. Zakladatelem taoismu byl Lao - cÆ (kniha Tao - te - ¥ing). Ten poklßdal d∙raz na p°irozenost a nezasahovßnφ, pohyb sv∞ta podle n∞j urΦujφ dva principy: 1) princip mu₧stvφ, sv∞tla, pevnosti, a 2) princip ₧enstvφ, tmy, m∞kkosti, ... Tato dualita p°eÜla i do Evropy, taoismus se stal zßkladem legalistickΘ ideologie, kterß v lidu spat°ovala nßstroj pro spln∞nφ zßjmu silnΘho stßtu.

╚φnskΘ vynßlezy: st°eln² prach, kompas, velkΘ vodnφ hodiny, papφr, ...

Ji₧ v 5. tisφcitelφ p°ed n. l. v ╚φn∞ vznikaly prvnφ osady. Prvnφ ΦφnskΘ m∞sto bylo vÜak zalo₧eno a₧ o 15 stoletφ pozd∞ji (kol. 3500 p°ed n. l.). V letech 2200 - 1523 vlßdly dynastie Sia a èang. Za vlßdy dynastie èang-Jin dochßzφ k rozvoji ΦφnskΘho pφsma, kterΘ ji₧ Φφtß kolem 50 tisφc znak∙. Vyrßbφ se hedvßbφ, p∞stuje se Φaj a r²₧e, je vynalezen kalendß°. Za vlßdy dynastie ╚ou (1028 - 256) dochßzφ v 7. stoletφ p°ed n. l. k postupnΘmu ·padku a rozpadu na samostatnΘ a mezi sebou vßlΦφcφ stßty. Rozmach kultury, v∞dy a filozofie je spojen s Lao-cÆem (taoismus).

Za vlßdy dynastie ╚chin (221 - 205) dochßzφ ke sjednocenφ ╚φny a stavb∞ VelkΘ ΦφnskΘ zdi.

SlavnΘ vynßlezy (papφr, inkoust, st°eln² prach, kompas) spadajφ do obdobφ vlßdy dynasite Chan (206 p°ed n. l. - 220 n. l.)



Zp∞t do hlavnφho menu

⌐ 1997 - 1998, Vßclav N∞mec