Techniky a prost°edky, pou₧itΘ p°i budovßnφ tohoto archivu 

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
TechniΦt∞ji zam∞°enΘ Φtenß°e mo₧nß bude zajφmat, jakΘ techniky, prost°edky a postupy jsem pou₧il p°i budovßnφ tohoto archivu, a jakΘ zkuÜenosti jsem p°itom zφskal. Nu₧e tedy ...

Vybudovßnφ tohoto archivu bylo projektem osam∞lΘho b∞₧ce. VÜechno jsem si d∞lal sßm, od "grafickΘho nßvrhu" p°es nßvrh vzßjemn²ch vazeb mezi strßnkami, a₧ po vlastnφ k≤dovßnφ (p°evod do HTML). Sßm jsem si takΘ napsal vÜechny programy, kterΘ jsem k vybudovßnφ archivu pot°eboval (viz dßle), a aby mß zkuÜenost s budovßnφm WWW expozic byla ·plnß, vlastnoruΦn∞ jsem si nainstaloval i pot°ebn² WWW server. Dφky tomu jsem z∙stal uÜet°en problΘm∙, kter²m se p°i kolektivnφ prßci nelze vyhnout - nemusel jsem ztrßcet Φas a energii vedenφm jakΘkoli administrativy, °φzenφm a ·kolovßnφm dalÜφch lidφ, koordinacφ a vÜφm dalÜφm co je naprosto nezbytnΘ, kdy₧ na jednom dφle d∞lß vφce lidφ. NaÜt∞stφ toto "dφlo" jeÜt∞ nebylo tak velkΘ, aby p°erostlo mo₧nosti osam∞lΘho b∞₧ce a vy₧adovalo t²movou prßci. Jen doufßm, ₧e totΘ₧ bude platit i pro udr₧ovßnφ archivu.

Texty Φlßnk∙, kterΘ jsem se rozhodl za°adit do archivu, jsem m∞l k dispozici v r∙zn²ch formßtech - od Textu602, p°es AmiPro, a₧ po MS Word. Jejich p°evod do HTML tvaru nebyl t∞₧k². Nejprve jsem si myslel, ₧e k tomuto ·Φelu vyu₧iji n∞kter² z nßstroj∙, kterΘ o sob∞ tvrdφ ₧e dokß₧φ ud∞lat prakticky vÜechno samy (nap°φklad MS Assistant for Word od Microsoft∙ Φi Navigator Gold od firmy Netscape). Zßhy jsem ale zjistil, ₧e nßstroje tohoto typu jeÜt∞ nejsou dostateΦn∞ vyzrßlΘ - tu nepracujφ s Φeskou verzφ aplikace, tu zase nepodporujφ ΦeÜtinu, tu nepodporujφ korektn∞ n∞co jinΘho, jako t°eba tabulky - ale hlavn∞ nejsou urΦenΘ pro pokroΦilejÜφ prßci. Jsou p°φjemnΘ, dokud si Φlov∞k hraje, ale b∞da jak zaΦnete mφt vlastnφ p°edstavy a trochu vyÜÜφ nßroky, na kterΘ nenφ takov²to nßstroj stav∞n². Pak je nejlepÜφ tyto "p°φliÜ inteligentnφ" nßstroje rad∞ji opustit, a sßhnout po n∞Φem jednoduÜÜφm, co vßm ale dßvß vφce autorskΘ volnosti.
Jß jsem poslΘze sßhnul po b∞₧n²ch ne-WYSIWYG HTML editorech, z kategorie sharewaru a public domain, kterΘ mi umo₧nily zφskat plnou vlßdu nad tφm, jak bude vypadat p°φsluÜn² HTML k≤d. VyzkouÜel jsem t∞chto editor∙ docela dost, ale skoro ₧ßdn² nevyhovoval dokonale m²m p°edstavßm. Zjistil jsem toti₧, ₧e to co je pro mne podstatnΘ, je schopnost editoru pracovat se Üablonami, schopnost otevφrat vφce soubor∙ najednou, schopnost rychle p°epφnat mezi zalamovßnφm °ßdek a jejich nezalamovßnφm, schopnost snadnΘho vklßdßnφ soubor∙ do vznikajφcφho textu apod. Nakonec jsem pou₧φval t°etφ beta verzi sharewarovΘho editoru WebEdit 2.0 Professional, a texty jednotliv²ch Φlßnk∙ p°etahoval p°es clipboard z Word-u. P°i veÜkerΘ inteligenci r∙zn²ch "asistent∙" se mi to ukßzalo jako nejsch∙dn∞jÜφ.

P°evod jednotliv²ch Φlßnk∙ do HTML podoby jsem tedy d∞lal vφcemΘn∞ ruΦn∞ - ono ostatn∞ dalo zdaleka nejvφce prßce najφt samotn² Φlßnek a p°φpadnΘ obrßzky, zjistit kdy p°esn∞ vyÜel (Φφslo Φasopisu, strßnku atd.), za°adit jej do vhodnΘ kategorie, opravit zjevnΘ p°eklepy (v tomhle je nov² Word bßjeΦn²) apod. Vlastnφ p°evod textu do HTML podoby pak u₧ byl jen p°φjemn²m zavrÜenφm.
Naproti tomu vzßjemnΘ provßzßnφ strßnek a vytvß°enφ index∙ podle titul∙ a roΦnφk∙ i podle abecedy jsem se sna₧it co nejvφce zautomatizovat. D∞lat to ruΦn∞ by ostatn∞ nebylo dost dob°e mo₧nΘ. Tak jsem si musel vzpomenout, jak jsem kdysi uΦil programovßnφ (v Pascalu), oprßÜil p∞t let star² p°ekladaΦ Turbo Pascalu od Borland∙, a dal se do prßce. Napsal jsem si celou sΘrii jedno·Φelov²ch program∙, Üit²ch p°φmo na mφru, kterΘ jdou dovnit° do HTML soubor∙ a d∞lajφ s nimi takovΘ ·pravy, jakΘ jsem pot°eboval - tedy nap°φklad sestavφ abecednφ rejst°φk, doplnφ k Φlßnku odkaz na Φφslo Φasopisu ve kterΘm vyÜel apod. Podobn∞ jsem generoval pomocφ program∙ i strßnky s p°ednßÜkami - p°φsluÜn² MS Assistant od Microsoft∙ sice dokßzal n∞co podobnΘho, ale nedovoloval mi jakkoli m∞nit vzhled vygenerovanΘ strßnky (nap°φklad tak, aby byla Φesky). Krom∞ toho jsem cht∞l zp°φstupnit i svΘ starÜφ p°ednßÜky, kterΘ jeÜt∞ nebyly psßny v PowerPointu. Nakonec jsem ale program MS Assistant for PowerPoint p°eci jen ·sp∞Ün∞ vyu₧il, a to jako preprocesor - nechal jsem ho, a¥ mi z PowerPointov²ch p°ednßÜek "sejme" bitmapovΘ obrßzky a "vytßhne" Φist² text. Na jeho v²stup jsem pak nasadil vlastnφ program, kter² jeho v²stup p°epracoval do takovΘ podoby jakou jsem zam²Ülel.

Hlavn∞ jsem si ale z tΘto prßce odnesl velmi d∙le₧itΘ ponauΦenφ: co nejvφce v∞cφ generovat, a usilovat o takov² HTML k≤d, kter² je mo₧nΘ snadno upravovat programem. I kdy₧ jsem na celΘm projektu pracoval sßm, p°eci jen jsem obΦas trochu m∞nil nßzor na to, jak majφ v∞ci vypadat, nebo zjistil ₧e n∞co musφ b²t jinak ne₧ jsem p∙vodn∞ zam²Ülel. P∙vodn∞ jsem nap°φklad nepoΦφtal s tφm, ₧e by na ka₧dΘ strßnce s Φlßnkem byl odkaz do rejst°φku, a p°idßvat jej do stovek ji₧ zhotoven²ch strßnek by bylo nelidskΘ. Napsat program, kter² to zvlßdnul za n∞kolik mßlo minut, byla proti tomu prochßzka r∙₧ov²m sadem. P°i tom mne napadlo, jak malß trocha vlastnφho programovßnφ, by¥ pro jednorßzovou pot°ebu, m∙₧e b²t v²razn∞ efektivn∞jÜφ ne₧ nasazenφ "sofistikovan²ch", univerzßlnφch a hlavn∞ i dost drah²ch nßstroj∙ pro tvorbu WWW strßnek. Jestlipak bych t°eba takovΘmu programu FrontPage mohl °φct, aby mi ze vÜech strßnek s Φlßnky "vytßhnul" jejich nadpisy, se°adil je podle abecedy, doplnil ·daji o rubrice, Φφsle, titulu, a sßm sestavil abecednφ rejst°φk?

Podobn∞ jsem nakonec °eÜil i otßzku ΦeÜtiny. Cel² archiv jsem nejprve vytvo°il v prost°edφ MS Windows a s jeho k≤dovßnφm. Navφc tak, aby mohl b²t snadno pou₧φvßn "lokßln∞" z pevnΘho disku (nebo t°eba vypßlen na CD), a takΘ aby mohl b²t snadno vystaven na kterΘmkoli WWW serveru. Nakonec jsem archiv umφstil na nov² server katedry softwarovΘho in₧en²rstvφ na MFF UK v Praze (ksi.ms.mff.cuni.cz), kter² je ve skuteΦnosti Novellsk²m file serverem (NW 4.1). Nainstaloval jsem na n∞j Novell Web Server verze 2.5, a p°ed r∙zn²mi experimenty s dynamick²m p°ek≤dovßvßnφm ΦeskΘ diakritiky jsem nakonec dal p°ednost mnohem jednoduÜÜφmu a snazÜφmu p°ek≤dovßvßnφ statickΘmu (kterΘ navφc nevy₧aduje ₧ßdnou podporu od WWW serveru, neblokuje vyu₧itφ dalÜφch mechanism∙ typu CGI skript∙ Φi tzv. server-side includes, vede na snadno zapamatovatelnΘ ukazatele URL, a je pou₧itelnΘ na vÜech WWW serverech). V praxi to znamenß, ₧e celß textovß Φßst archivu existuje na zmφn∞nΘm WWW serveru celkem Φty°ikrßt (kdy₧ jsou nabφzeny t°i r∙znΘ zp∙soby k≤dovßnφ ΦeÜtiny, pro Windows, Unix a Macy, a jedna verze bez hßΦk∙ a Φßrek). Jestli₧e tato textovß Φßst mß n∞co kolem 15 megabyt∙, p°edstavuje to "vypl²tvßnφ" asi 45 megabyt∙ mφsta na disku (obrßzky jsou vÜemi jazykov²mi mutacemi sdφleny). P°i dneÜnφch objemech disk∙ (i jejich cenßch) to ji₧ p°estßvß hrßt v²znamn∞jÜφ roli. Na druhou stranu se zaΦφnajφ uplat≥ovat v²hody statickΘho p°ek≤dovßvßnφ - snadnost, univerzßlnost, p°enositelnost na jinΘ WWW servery, p°ijateln∞jÜφ odkazy URL atd. Pro mne pak zejmΘna to, ₧e jsem nemusel slo₧it∞ instalovat na Novellsk² server mechanismy pro dynamickΘ p°ek≤dovßvßnφ, kterΘ jsou zatφm zam∞°eny p°edevÜφm na platformu Unixu. M∞ postaΦil trivißlnφ program, spustiteln² na b∞₧nΘm PC, kter² podle jednoho vzoru vytvo°φ vÜechny jazykovΘ mutace, umφstφ je do sprßvn²ch adresß°∙, obrßzky zkopφruje do sdφlenΘho adresß°e a upravφ vÜechny odkazy na n∞. ProΦ d∞lat v∞ci slo₧it∞, kdy₧ to jde i jednoduÜe.

Ji°φ Peterka


zp∞t do archivu Φlßnk∙

╚lßnky a p°ednßÜky v tomto archivu mohou b²t voln∞ Üφ°eny, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm