ZkuÜenosti s provozem archivu   

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento archiv je provozovßn na WWW serveru katedry softwarovΘho in₧en²rstvφ Matematicko-fyzikßlnφ fakulty UK v Praze. SymbolickΘ domΘnovΘ jmΘno tohoto serveru je ksi.ms.mff.cuni.cz, a fyzicky jde o vcelku b∞₧nΘ, "nadupanΘ" PC, na kterΘm je provozovßn operaΦnφ systΘm Novell NetWare verze 4.1. Funkce WWW serveru na n∞m zajiÜ¥uje Novell Web Server verze 2.5.

Po podrobn∞jÜφm seznßmenφ s nov²m Web Serverem firmy Novell mne jeho schopnost pou₧φvat mechanismus tzv. Server Side Includes p°ivedla na zajφmavou myÜlenku: nechat tento server explicitn∞ poΦφtat p°φstupy na ka₧dou jednotlivou strßnku (a takΘ p°φsluÜnΘ poΦty na ka₧dΘ strßnce zobrazovat). To by mi toti₧ umo₧nilo zφskat velmi p°esn² p°ehled o relativnφ Φetnosti zßjmu o jednotlivΘ jazykovΘ mutace (typu kolik procent u₧ivatel∙ pou₧φvß ΦeÜtinu pro Windows, kolik Unixovou ΦeÜtinu atd.), a hlavn∞ by mi to poskytlo dosti p°esnou p°edstavu o zßjmu Φtenß°∙ o jednotlivΘ konkrΘtnφ Φlßnky a p°ednßÜky. U₧ jsem se t∞Üil, jak budu moci snadno sestavovat n∞co na zp∙sob p°ehledu "Top 10".

Prvnφ verzi archivu, vΦetn∞ vÜech jazykov²ch mutacφ s r∙zn²m k≤dovßnφm ΦeÜtiny jsem proto vygeneroval (z jedinΘho "zdrojovΘho tvaru) takov²m zp∙sobem, aby se skuteΦn∞ poΦφtal p°φstup na ka₧dou jednotlivou strßnku. K tomu jsem samoz°ejm∞ musel pat°iΦn∞ nakonfigurovat i Novellsk² WEB server, a p°itom jsem musel uΦinit i jeden zßsah, kter² se mi pozd∞ji vymstil. P°inutil jsem toti₧ zmφn∞n² Novellsk² Web Server, aby prohlφ₧el obsah vÜech nabφzen²ch strßnek a hledal v nich (a interpretoval) p°φkazy mechanismu SSI - zatφmco standardn∞ to Web Server d∞lß jen pro n∞kterΘ specißlnφ strßnky (v soubortech s p°φponou ssi). Oficißlnφ dokumentace firmy Novell takovouto mo₧nost sice teoreticky p°ipouÜtφ, ale varuje p°ed nφ - z toho d∙vodu, ₧e by p°φliÜ zat∞₧ovala vlastnφ server. Jß jsem ale m∞l na v∞c jin² nßzor: prakticky vÜechny UnixovΘ HTTP dΘmony toto d∞lajφ (nap°φklad dynamickΘ p°ek≤dovßvßnφ ΦeÜtiny funguje tak, ₧e http dΘmon interpretuje obsah ka₧dΘ strßnky a jeÜt∞ navφc k tomu provßdφ vlastnφ p°ek≤dovßnφ ka₧dΘho znaku s diakritikou).

Tak₧e jsem to zkusil i s Novellsk²m Web Serverem, a ono to fungovalo. Dokonce bez sebemenÜφch problΘm∙, ale bohu₧el jen v testovacφm re₧imu bez reßlnΘ zßt∞₧e. Jakmile ale p°iÜel reßln² provoz a jistß zßt∞₧ (i kdy₧ zdaleka ne opravdu velkß), zaΦal Web Server "padat na ·sta". HTTP worker (jak se jmenuje ekvivalent http dΘmona v prost°edφ NW 4.1) zaΦal zp∙sobovat chyby ve strßnkovßnφ (tzv. page faults), kterΘ vedly na zhroucenφ celΘho serveru (tzv. abend). PotlaΦenφ zmφn∞n²ch page faults (prost°ednictvφm jejich emulace) sice v²dr₧ serveru pon∞kud zlepÜilo, ale po°ßd jeÜt∞ "padal".

NejhorÜφ situace byla v ·ter² dne 17.9. VeΦer p°edtφm server op∞t spadnul, a celou noc byl nedostupn². Rßno jsem se cestou na konferenci Internet World stavil na fakult∞ a nahodil jej, ale podle log-u vydr₧el b∞₧et necelΘ dv∞ hodiny, a pak byl op∞t cel² den mimo provoz. VeΦer, po nßvratu z konference, jsem jej op∞t nahodil, a hledal r∙znΘ mo₧nosti jak dalÜφmu padßnφ zabrßnit.

Nakonec pomohlo odstran∞nφ toho, aby Web Server prohlφ₧el obsahy vÜech strßnek (p°esn∞ji vÜech soubor∙ s p°φponou HTM) a hledal v nich p°φkazy pro tzv. Server Side Include. Od tΘ doby, co jsem tuto ·pravu provedl (vlastn∞ zruÜil p°edchozφ nastavenφ), ji₧ Novell Web Server pracuje bez problΘm∙.

Bohu₧el ale za cenu toho, ₧e se ji₧ nepoΦφtajφ p°φstupy jednotliv∞ na vÜechny konkrΘtnφ strßnky (a mφsto toho budu muset pracn∞ji "vytahovat" informace o nßvÜt∞vnosti jednotliv²ch strßnek z tzv. log-u).

Pokud jde o p°φΦinu problΘm∙, nemyslφm si ₧e d∙vodem bylo skuteΦnΘ p°etφ₧enφ serveru kv∙li tomu, ₧e musel prochßzet obsah ka₧dΘ strßnky. Pro stroj s rychl²m procesorem, kter² nem∞l mnoho dalÜφho na prßci, by n∞co takovΘho nem∞lo p°edstavovat v²znamn∞jÜφ zßt∞₧. SpφÜe si myslφm, ₧e p°φΦinou byla jistß "nedota₧enost" NovellskΘho Web Serveru a jeho nep°ipravenost na takov²to druh provozu (co₧ ostatn∞ naznaΦuje i doporuΦenφ v²robce, kter² p°ed tφm co jsem ud∞lal jß spφÜe varuje). Tak₧e nechcete-li dopadnout jako jß, rad∞ji se nesna₧te "vy₧dφmat" z komerΦnφch produkt∙ vφce, ne₧ na co jsou stav∞ny.

Ji°φ Peterka


Zp∞t do archivu Φlßnk∙

╚lßnky a p°ednßÜky v tomto archivu mohou b²t voln∞ Üφ°eny, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm