Moje HTML vyznßnφ 

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Mo₧nß jste si ji₧ povÜimli, ₧e tento archiv obsahuje jen velmi mßlo grafiky, v²tvarn²ch efekt∙, zvuk∙, animace a dalÜφch prvk∙, slou₧φcφch zv²Üenφ u₧ivatelskΘ atraktivnosti. Dokonce se vßm mohlo zdßt, ₧e p∙sobφ zbyteΦn∞ stroh²m dojmem, a ₧e jde jakoby proti souΦasnΘmu trendu d∞lat WWW strßnky co mo₧nß nejbarevn∞jÜφ, plnΘ obrßzk∙, pohybu a dalÜφch forem "WWW ₧ivota". Nenφ to proto, ₧e bych o t∞chto mo₧nostech nev∞d∞l. Je to naopak zcela zßm∞rnΘ.

Vytvo°it skuteΦn∞ vkusnΘ WWW strßnky vyu₧φvajφcφ vÜech soudob²ch mo₧nostφ "u₧ivatelskΘ atraktivnosti" je toti₧ prßce, kterou je nutnΘ sv∞°it profesionßlnφm grafik∙m a designer∙m. Nenφ ₧ßdn²m technick²m problΘmem "s p l ß c a t " prakticky cokoli, t∞₧kΘ je spφÜe vytvo°it si vhodn² v²tvarn² zßm∞r, kter² by vyhovoval danΘmu ·Φelu, poslßnφ a obsahu p°edm∞tn²ch WWW strßnek, a tento zßm∞r pak takΘ dodr₧et. A jß nejsem ani grafik, ani designΘr.

Hlavn∞ jsem ale p°esv∞dΦen, ₧e i v oblasti tvorby WWW strßnek "vÜeho moc Ükodφ", a ₧e nejr∙zn∞jÜφ techniky, prost°edky a mechanismy by se m∞ly pou₧φvat s rozmyslem, a₧ tehdy kdy je pot°eba jimi splnit urΦit² ·Φel (a prßv∞ ony se k tomu hodφ) - a ne proto, ₧e tyto techniky, prost°edky a mechanismy jsou zajφmavΘ, atraktivnφ, a autora strßnek nadchly Φi alespo≥ zaujaly.

Navφc v naÜich zem∞pisn²ch Üφ°kßch zdaleka jeÜt∞ nenφ nadbytek p°enosovΘ kapacity, kter² by dokßzal ospravedlnit intenzivn∞jÜφ pou₧φvßnφ grafiky a dalÜφch "kapacitn∞ neskromn²ch" technik tam, kde je mo₧nΘ dosßhnout v zßsad∞ stejnΘho efektu i mnohem skromn∞jÜφmi prost°edky. Proto jsem se sna₧il, aby tento archiv byl pokud mo₧no Üetrn² vhledem k p°enosovΘ kapacit∞ - co₧ p°i dneÜnφm stavu linek tuzemskΘho Internetu a jejich notorickΘ zahlcenosti znamenß souΦasn∞ i Üetrnost v∙Φi kapse, nerv∙m i Φasu Φtenß°∙. Listovat tφmto archivem a Φφst jednotlivΘ Φlßnky m∙₧ete bez v∞tÜφ zm∞ny stylu prßce a ztrßty "pohodlφ" i s vypnut²m "natahovßnφm" obrßzk∙. V ka₧dΘm p°φpad∞ by mne zajφmal i vßÜ nßzor na tento p°φstup: zda jste ochotni tolerovat jistou st°φdmost v u₧ivatelskΘ atraktivnosti, umo₧≥ujφcφ rychlejÜφ odezvu a "ekologiΦt∞jÜφ chovßnφ" v∙Φi p°enosov²m sφtφm, nebo zda dßvßte p°ednost vyÜÜφ u₧ivatelskΘ atraktivnosti (a rad∞ji si poΦkßte, a vaÜe okolφ vßs p°φliÜ nezajφmß ....). NapiÜte mi.

Dßle jsem se zcela zßm∞rn∞ sna₧il o maximßlnφ jednoduchost a intuitivnost prßce s tφmto archivem, proto₧e velmi souhlasφm s nßzorem ₧e "co nenφ jednoduchΘ a intuitivnφ, to nebude sprßvn∞ fungovat, a nebude ani pou₧φvßno". Proto takΘ v tomto archivu nenajdete p°φliÜ "hlubokou" a bohat∞ rozv∞tvenou strukturuWWW strßnek - spφÜe zde najdete velmi ploch² strom, a v ka₧dΘm jeho uzlu mo₧nost vrßtit se zp∞t do v²chozφ pozice, resp. do ko°ene stromu (tj. na domovskou strßnku). P°i volb∞ tohoto uspo°ßdßnφ jsem vychßzel z p°edpokladu, ₧e pro u₧ivatele bude jednoduÜÜφ a p°ehledn∞jÜφ, kdy₧ ka₧dΘ jednotlivΘ "hledßnφ" bude zaΦφnat v₧dy ze stejnΘ v²chozφ pozice (do kterΘ se navφc m∙₧e odkudkoli vrßtit). N∞kdy to mo₧nß dß trochu vφce prßce a trochu vφce klikßnφ myÜφ, ale na druhΘ stran∞ by se tφm m∞lo minimalizovat nebezpeΦφ, ₧e u₧ivatel ve zm∞ti WWW strßnek ztratφ orientaci. Snadnosti hledßnφ pak vychßzφ vst°φc i zßm∞rnß "m∞lkost" celΘho stromu WWW strßnek - v∞tÜina strßnek "rozeskokovΘho typu" (tj. krom∞ strßnek s vlastnφmi Φlßnky Φi obrßzky p°ednßÜek) je bu∩ p°φmo pod ko°enem (tj. pod domovskou strßnkou), nebo o jedno patro nφ₧e.

SnazÜφ orientaci u₧ivatele by m∞l slou₧it i nabφdkov² pruh v levΘ spodnφ Φßsti domovskΘ strßnky, kter² jsem si dovolil nazvat tahßk.M∞l by b²t dostupn² (se stejn²m obsahem) i p°i prohlφ₧enφ dalÜφch strßnek (krom∞ p°φpad∙, kdy u₧ Φtete n∞jak² konkrΘtnφ Φlßnek Φi listujete p°ednßÜkou - zde se vyu₧φvß celΘ okno vaÜeho prohlφ₧eΦe). Na tahßku najdete "na jednΘ hromad∞" (resp. za sebou, v lineßrnφm uspo°ßdßnφ) odkazy na vÜechny strßnky "rozeskokovΘho typu". Jde tedy vlastn∞ o urΦitΘ "sploÜt∞nφ" celΘho stromu WWW strßnek do jednoho patra - z tohoto seznamu se m∙₧ete dostat p°φmo na vÜechny "rozeskokovΘ" strßnky, tedy i na ty kterΘ nejsou z domovskΘ strßnky jinak p°φstupnΘ.

SamotnΘho mne pak p°φjemn∞ p°ekvapilo, ₧e k napln∞nφ v²Üe uveden²ch zßm∞r∙ jsem vystaΦil jen s p°evß₧n∞ textov²mi prost°edky (nabφdkami ve form∞ text∙), a dosti elementßrnφmi v²razov²mi prost°edky jakyka HTML. Z pokroΦilejÜφch mo₧nostφ jsem vyu₧il pouze tabulky, mechanismus rßmeΦk∙ (frames), a z technologiφ ActiveX firmy Microsoft to, co umo₧≥uje prohlφ₧et p°ednßÜky psanΘ v PowerPointu prost°ednictvφm WWW (jako tzv. animace PowerPointu, p°φklad najdete nap°. zde).
V celΘm archivu nap°φklad nenajdete ₧ßdnou aplikaci jazyka Java. Nenφ to proto, ₧e bych tuto technologii nem∞l v lßsce. Prßv∞ naopak, velmi fandφm Jav∞ i vÜem ostatnφm technologiφm, kterΘ vychßzφ z podobn²ch myÜlenek a sledujφ obdobnΘ cφle (tj. mo₧nost vklßdat do WWW strßnek "provediteln² obsah"). D∙vodem absence Javy je pouze to, ₧e jsem ji k vytvo°enφ tohoto archivu nepot°eboval.

Ji°φ Peterka

P.S. V novΘ verzi archivu (z ledna 1997) jsem vÜak p°eci jen pou₧il n∞co velmi p°φbuznΘho Jav∞, konkrΘtn∞ Javascript. Pou₧il jsem jej k naprogramovßnφ samostatnΘho okΘnka s "tahßkem" (podrobn∞ji zde), a k vytvo°enφ formulß°e pro feedback.


zp∞t do archivu Φlßnk∙

╚lßnky a p°ednßÜky v tomto archivu mohou b²t voln∞ Üφ°eny, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm