VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:17/97
Datum:22. dubna 1997
Strana:24
Rubrika/kategorie: R∙znΘ

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

Projekt GIP - Global Inventory Project

EvropskΘ spoleΦenstvφ a zem∞ G7 ji₧ delÜφ dobu v²znamn∞ podporujφ rozvoj a nasazovßnφ informaΦnφch technologiφ do nejr∙zn∞jÜφch oblastφ lidskΘho ₧ivota. Krom∞ vÜeobecn∞ propagaΦnφ a äpolitickΘ" podoby mß tato podpora i formu n∞kolika pilotnφch projekt∙. Mezi n∞ pat°φ i projekt GIP, neboli äGlobal Inventory Project".

V ·noru roku 1995 se v italskΘ Neapoli konala ministerskß konference zemφ G7, v∞novanß soudob²m informaΦnφm technologiφm. NejvyÜÜφ p°edstavitelΘ Φlensk²ch zemφ G7 zde krom∞ jinΘho rozhodli o odstartovßnφ 11 pilotnφch projekt∙, zam∞°en²ch na rozvoj informaΦnφch technologiφ v nejr∙zn∞jÜφch oblastech. Jeden z t∞chto projekt∙, nazvan² Global Inventory Project (GIP), dostal za ·kol °eÜit nedostateΦnΘ vÜeobecnΘ pov∞domφ o nejr∙zn∞jÜφch projektech a aktivitßch p°i nasazovßnφ a vyu₧φvßnφ informaΦnφch technologiφ. Ji₧ tehdy se toti₧ ukazovalo, ₧e v r∙zn²ch zemφch se na r∙zn²ch ·rovnφch a z r∙zn²ch prost°edk∙ a zdroj∙ financujφ zajφmavΘ projekty, ale informovanost o jejich existenci byla velmi malß, proto₧e neexistovala ₧ßdnß centrßlnφ registraΦnφ autorita, kterß by informace o t∞chto projektech shroma₧∩ovala. Existence takovΘto centrßlnφ evidence by p°itom mohla v²znamnou m∞rou pomoci °eÜitel∙m ji₧ existujφcφch projekt∙ i projekt∙ teprve p°ipravovan²ch, pomohla by jim pod∞lit se o svΘ nßzory i zkuÜenosti, pomohla by zφskßvat odpov∞di na dosud otev°enΘ otßzky, pomßhala by vzniku ÜirÜφch spolupracφ a spoleΦn²ch projekt∙, a v neposlednφ °ad∞ by mohla odstranit ävynalΘzßnφ ji₧ jednou vynalezenΘho".

Obrßzek 1.
Domovskß strßnka projektu GIP
Projekt GIP proto dostal za ·kol vytvo°it globßlnφ (celosv∞tov²) adresß° takov²chto projekt∙, ve kterΘm by byly soust°ed∞ny zßkladnφ informace o projektech (typu: kdo je °eÜitel, Φφm se projekt zab²vß, kde je mo₧nΘ zφskat podrobn∞jÜφ ·daje a kontaktovat autory). D∙le₧itΘ bylo i rozhodnutφ °eÜit cel² projekt na platform∞ Internetu a slu₧by World Wide Web, tak aby prßce s nφm byla maximßln∞ jednoduchß a jeho vyu₧itφ snadno dostupnΘ co nejÜirÜφmu okruhu zßjemc∙. Po technickΘ strßnce byl projekt GIP koncipovßn jako znaΦn∞ distribuovan² - p°edpoklßdß existenci nßrodnφch server∙ GIP, kterΘ shroma₧∩ujφ informace o projektech v okruhu svΘ nßrodnφ p∙sobnosti. Tyto informace p°itom majφ pevnou strukturu, odpovφdajφcφ databßzovΘmu zßznamu (oznaΦovanΘmu jako MDS, Minimum Data Set), kter² je pro ka₧d² projekt vypl≥ovßn jak v nßrodnφm jazyce, tak i v angliΦtin∞. JednotlivΘ zßznamy (zßznamy MDS) pak jsou indexovßny, tak aby bylo mo₧nΘ v nich vyhledßvat na principu plnotextovΘho vyhledßvßnφ. V²slednΘ indexy pak jednak z∙stßvajφ na nßrodnφm serveru, a jednak jsou replikovßny na centrßlnφm serveru, kter² je umφst∞n v Bruselu. V²hodou takovΘhoto uspo°ßdßnφ je mo₧nost centrßlnφho vyhledßvßnφ ve vÜech nßrodnφch ädatov²ch prostorech" souΦasn∞, prost°ednictvφm centrßlnφho serveru. K projektu, kter² p∙vodn∞ iniciovalo spoleΦenstvφ G7, se ale zßhy p°idalo i EvropskΘ spoleΦenstvφ a jeho Evropskß komise (ES). Jednφm z d∙sledk∙ pak bylo i otev°enφ projektu GIP, tak aby se jej krom∞ Φlensk²ch zemφ G7 mohly ·Φastnit i dalÜφ zem∞, vΦetn∞ zemφ rozvojov²ch a zemφ, nachßzejφcφch se tzv. äv p°echodu". Zatφmco vÜechny ΦlenskΘ zem∞ G7 ji₧ dnes majφ svΘ nßrodnφ servery projektu GIP, ostatnφ zem∞ si mohou vybrat mezi z°φzenφm vlastnφho (nßrodnφho) serveru, nebo umφst∞nφm informacφ o sv²ch projektech na centrßlnφm serveru (tzv. off-shore serveru). JeÜt∞ dalÜφ variantou je pak z°izovßnφ tzv. alternativnφch server∙ GIP, kterΘ majφ ji₧ pon∞kud voln∞jÜφ vazbu na ostatnφ servery GIP, a mohou b²t z°izovßny nap°φklad velk²mi organizacemi (takovΘto alternativnφ servery dnes provozuje nap°φklad Sv∞tovß banka Φi organizace UNESCO).

Ve snaze zv²Üit celkovΘ pov∞domφ o projektu GIP iniciovala Evropskß komise uspo°ßdßnφ celΘ sΘrie propagaΦnφch seminß°∙, konan²ch v ne-Φlensk²ch zemφch G7 a usilujφcφch o informovßnφ mφstnφ odbornΘ ve°ejnosti. Jeden takov²to seminß° se konal i v Praze, 26. b°ezna v hotelu Intercontinental. SouΦßstφ seminß°e bylo i ocen∞nφ t°φ mφstnφch projekt∙, kterΘ koordinßto°i projektu pova₧ovali za nejzajφmav∞jÜφ. Z naÜich tuzemsk²ch projekt∙ si hezk² diplom odnesly projekty Econnect (http://www.ecn.cz), Monitor (http://www.ecn.cz/inf/monitor/) a St°edisko socißlnφ prevence hl.m.Prahy (http://www.ssp.cz). Sv∙j zßjem z°φdit a provozovat nßrodnφ server projektu GIP na pra₧skΘm seminß°i vyslovil zßstupce Nßrodnφho informaΦnφho st°ediska (NIS-u, http://dec.nis.cz).

Podrobnosti o projektu GIP lze najφt na adrese http://www.gip.int, kde si takΘ lze vyzkouÜet vyhledßvßnφ v databßzi projekt∙ Φi zaregistrovat vlastnφ projekt.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm