VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:22/96
Datum:4. Φervna 1996
Strana:23,24
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

WebTalk - nßstroj pro telefonovßnφ po Internetu

V poslednφ dob∞ se i na nßÜ softwarov² trh dostßvß zcela novß kategorie produkt∙ - tzv. InternetovΘ telefony, p°esn∞ji nßstroje pro telefonovßnφ prost°ednictvφm Internetu. Jednφm z nich je i produkt WebTalk od firmy Quarterdeck.

Popularitu tzv. Internetov²ch telefon∙ odstartovala pom∞rn∞ neznßmß firma VocalTec, se sv²m pion²rsk²m produktem Internet Phone - a₧ do velmi nedßvnΘ doby byl toti₧ Internet pova₧ovßn za zcela nezp∙sobil² k jakΘmukoli druhu ätelefonovßnφ" (viz vlo₧en² box). Jakmile se ale jednou protrhly hrßze, zaΦala se objevovat celß °ada produkt∙ od vφce Φi mΘn∞ renomovan²ch firem. Jednφm z nich je i produkt WebTalk od firmy Quarterdeck, dodßvan² spφÜe jako cel² bundle (soubor program∙, prodßvan² jako celek za ni₧Üφ cenu ne₧ kolik by jednotlivΘ komponenty stßly samostatn∞). SouΦßstφ balφku WebTalk je:

Co pot°ebujete k telefonovßnφ

K telefonovßnφ po Internetu pot°ebujete poΦφtaΦ vybaven² hlasov²m vstupem a v²stupem - co₧ dnes znamenß mφt v n∞m zabudovanou zvukovu kartu, a k nφ p°ipojeny reproduktory a mikrofon. Zvukovß karta p°itom nemusφ b²t nijak specißlnφ, ale v po₧adavcφch v²robce se mluvφ o äWindows-compatible" kart∞ schopnΘ 16-bitovΘho nahrßvßnφ (co₧ v praxi znamenß 16-bitovou zvukovou kartu). WebTalk se dokß₧e vyrovnat i s takov²mi kartami,, kterΘ nedokß₧φ p°ehrßvat i nahrßvat souΦasn∞ - v takovΘm p°φpad∞ je telefonnφ rozhovor pouze poloduplexnφ (tj. mluvit m∙₧e v₧dy jen jedna strana, a nikoli ob∞ souΦasn∞). Ale poloduplexn∞ funguje ostatn∞ i b∞₧n² telefon.

Pro pou₧φvßnφ WebTalku pak samoz°ejm∞ pot°ebujete i p°φpojku k Internetu. Ta m∙₧e b²t realizovßna jak komutovan∞, prost°ednictvφm modemu a ve°ejnΘ telefonnφ sφt∞, nebo m∙₧e jφt o pevnou p°φpojku do sφt∞ LAN (kterß je sama p°ipojena vhodn²m zp∙sobem do Internetu). Velmi kritickß je ale rychlost p°φpojky, resp. rychlost nejpomalejÜφ Φßsti vaÜφ p°φpojky. Ta by nem∞la klesnout pod 14,4 kbps - v tomto sm∞ru musφm dßt striktnφmu po₧adavku v²robce pln∞ za pravdu. ZkouÜel jsem WebTalk i na p°φpojce 9,6 kbps, n∞jakΘ zvuky jsem sice slyÜel, ale jako prost°edek dorozum∞nφ s druhou stranou to opravdu nem∞lo cenu. Nemßte-li proto p°φpojku alespo≥ 14,4, rad∞ji na telefonovßnφ po Internetu zapome≥te. I s rychlejÜφ p°φpojkou ale poΦφtejte s tφm, ₧e to änebude ₧ßdnß slßva". Do kvality b∞₧nΘho telefonu tomu InternetovΘmu p°eci jen n∞co zb²vß. Na druhΘ stran∞ mß i mnohΘ p°ednosti, kterΘ nejsou zdaleka zanedbatelnΘ - p°edevÜφm pak tu, ₧e ka₧d² hovor po Internetu je vlastn∞ zdarma (a jedin²mi nßklady volajφcφch stran jsou jejich nßklady na p°φstup k Internetu jako takovΘmu).

Jak WebTalk pracuje

WebTalk umo₧≥uje pouze ätelefonickΘ" rozhovory mezi dv∞ma ·Φastnφky, nikoli obdobu konferencφ, kdy spolu souΦasn∞ hovo°φ vφce lidφ (ale na konferenΦnφ variant∞ se pr² ji₧ takΘ pracuje). Nelze tedy ₧ßdn²m zp∙sobem p°istupovat k ji₧ existujφcφm hovor∙m, jako je tomu nap°φklad u diskusnφch kanßl∙ slu₧by IRC (u kterΘ se vÜak p°enßÜφ psanΘ dialogy). Nejv∞tÜφm problΘmem je proto pot°ebn² äsoub∞h" dvou stran, kterΘ si cht∞jφ prost°ednictvφm Webtalku zavolat. Zde p°ipadajφ v ·vahu dv∞ mo₧nosti:

Prvnφ z obou mo₧nostφ je samoz°ejm∞ pou₧itelnß jen tehdy, pokud znßte p°esnou adresu druhΘ strany. OvÜem u₧ivatelΘ, kte°φ se k Internetu p°ipojujφ po modemu, mohou dostßvat dynamicky p°id∞lovanΘ adresy (tj. poka₧dΘ jinΘ) - pak je nezbytnostφ slu₧ba druhΘho typu, kterß si dokß₧e sama zjistit z jakΘ adresy se kter² u₧ivatel prßv∞ p°ihlaÜuje.

DalÜφ souΦßsti balφku

Krom∞ samotnΘ utility WebTalk je souΦßstφ celΘho programovΘho balφku i WWW prohlφ₧eΦ Quarterdeck Mosaic a tzv. TCP/IP stack QWinsock. Prohlφ₧eΦ QMosaic mß zajφmavΘ a elegantnφ u₧ivatelskΘ rozhranφ, postrßdß vÜak podporu n∞kter²ch modern∞jÜφch rozÜφ°enφ jazyka HTML, jak²si jsou nap°φklad tabulky.

Velmi zajφmav² je ale TCP/IP stack jmΘnem QWinsock. Jde o plnohodnotnou implementaci protokol∙ TCP/IP, dopln∞nou u₧iteΦnou utilitou s nßzvem Location Manager. Ta je urΦena p°edevÜφm cestujφcφm u₧ivatel∙m, kte°φ se k Internetu p°ipojujφ z r∙zn²ch mφst a prost°ednictvφm r∙zn²ch poskytovatel∙ p°ipojenφ - Location Manageru staΦφ zadat odkud se volß a p°es kterΘho poskytovatele, a on ji₧ sßm nastavφ vÜe pot°ebnΘ pro konkrΘtnφ spojenφ. QWinsock vÜak podporuje i prßci v lokßlnφ sφti, a takΘ pou₧itφ tzv. proxy bran (realizujφcφch tzv. firewally). Nemß vÜak schopnost sßm si sestavit p°ihlaÜovacφ skript (v p°φpad∞ kdy je zapot°ebφ, p°i p°ihlaÜovßnφ po modemu).

Chcete-li vyu₧φt slu₧bu WebTalk Server Network, zajiÜ¥ovanou p°φmo firmou Quarterdeck, pot°ebujete k tomu prßv∞ tento QWinsock (proto₧e v²robce zde z°ejm∞ pou₧il n∞jakΘ proprietßrnφ funkce, kterΘ jinΘ TCP/IP stacky neposkytujφ). NaÜt∞stφ ale QWinsock dokß₧e bez problΘm∙ koexistovat vedle jinΘho TCP/IP stacku, kter² pou₧φvßte jako sv∙j hlavnφ. K samotnΘmu telefonovßnφ po Internetu (tj. znßte-li p°esnou adresu druhΘ strany) vÜak staΦφ kter²koli b∞₧n² TCP/IP stack.


Telefonovßnφ po Internetu? V₧dy¥ to nem∙₧e jφt!

Internet byl dlouho dobu pova₧ovßn za zcela nevhodn² pro jak²koli druh komunikace v reßlnΘm Φase, do kterΘho nutn∞ pat°φ i ₧iv² p°enos zdigitalizovanΘho lidskΘho hlasu. D∙vodem byla skuteΦnost, ₧e Internet od zaΦßtku fungoval a funguje na principu p°epojovßnφ paket∙, a tedy stylem store&forward - co₧ znamenß, ₧e ka₧d² p°enßÜen² paket je v ka₧dΘm p°estupnφm uzlu nejprve cel² naΦten, a teprve pak odeslßn dßle. Nikde p°itom nenφ zaruΦeno, jak dlouho se paket v mezilehlΘm uzlu zdr₧φ, a v d∙sledku toho nenφ ani zaruΦeno, za jak dlouho po svΘm odeslßnφ se dostane ke svΘmu koneΦnΘmu cφli. A jako kdyby to nestaΦilo - ono v Internetu dokonce nejde zaruΦit ani to, jak pravideln∞ budou doruΦovßny jednotlivΘ pakety (s jak²mi Φasov²mi odstupy mezi sebou). A te∩ si p°edstavte ty d∙sledky na p°enos lidskΘho hlasu, p°evedenΘho do digitßlnφho tvaru: jednotlivß slova budou p°ichßzet t°eba i s velk²m zpo₧d∞nφm, a odstup mezi nimi bude prom∞nliv², jako kdyby osoba na druhΘ stran∞ neustßle zpomalovala a zrychlovala hovor. Kdo by cht∞l n∞co takovΘho poslouchat?

Zp∙sob fungovßnφ Internetu se dodnes nezm∞nil, a nejspφÜe asi nezm∞nφ. Tak₧e jeho neschopnost zaruΦit pot°ebnΘ podmφnky pro p°enos hlasu se takΘ nezm∞nila. Teoreticky to stßle nejde. Prakticky naÜt∞stφ ano. D∙vodem je skuteΦnost, ₧e Internet sice nedokß₧e zaruΦit dostateΦn∞ rychl² a pravideln² p°enos v₧dy a za vÜech okolnostφ, ale dokß₧e jej zajistit ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ - dφky neustßle rostoucφm p°enosov²m kapacitßm, kterΘ dneÜnφ u₧ivatelΘ Internetu majφ k dispozici, je stßle pravd∞podobn∞jÜφ ₧e se p°enßÜen² datov² paket dostane ke svΘmu cφli vΦas. ZaruΦeno to stßle nenφ, ale pravd∞podobnost ·sp∞chu je ji₧ takovß, ₧e v poslednφ dob∞ ji₧ zaΦφnß mφt p°enos hlasu po Internetu smysl.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm