VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:16/96
Datum:16. dubna 1996
Strana:15
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

Je libo vypalovaΦku?

V ΦeskΘm poΦφtaΦovΘm ₧argonu se v poslednφ dob∞ zabydlel nov² termφn: vypalovaΦka. Prßv∞ tak se toti₧ zaΦφnß °φkat mechanikßm, kterΘ dokß₧φ ävypalovat CΘDΘΦka", neboli zapisovat na tzv. zapisovatelnß mΘdia typu CD-R, kterß se potΘ chovajφ stejn∞ jako b∞₧nΘ disky CD-ROM. V nedßvnΘ jsem m∞l mo₧nost vyzkouÜet si hned dv∞ takovΘto mechaniky. Zde jsou mΘ dojmy.

Prvnφ ävypalovaΦkou", kterß p°istßla na mΘm stole, byla mechanika SureStore CD-Writer 4020i firmy Hewlett-Packard. Jde o produkt, kter² se na trh dostal poprvΘ v °φjnu lo≥skΘho roku, a nejspφÜe prßv∞ on odstartoval souΦasnou euforii kolem mechanik CD-R. Ty sice existovaly ji₧ d°φve, ale jejich tehdejÜφ cena (kolem 4 a₧ 6 tisφc dolar∙) byla jeÜt∞ p°φliÜ vysokß pro jejich masov∞jÜφ nasazenφ. O zlom se postarala a₧ tato mechanika, jejφ₧ cena se ji₧ dostala pod hranici 1000 dolar∙ (v dob∞ uvedenφ na trh stßla p°esn∞ 995 USD). U nßs je dnes k mßnφ za cenu v °ßdu t°icet tisφc korun (p°esn∞ji viz box). Druhou ävypalovaΦkou" na mΘm stole byla mechanika CD-R 1002 od americkΘ firmy s pon∞kud netradiΦnφm nßzvem Smart and Friendly (doslova: ächyt°φ a p°ßtelÜtφ"). Cena tΘto mechaniky je obdobnß jako u p°edchozφ (viz box).

Hardware je stejn²

Ob∞ ävypalovaΦky", kterΘ jsou dostal k vyzkouÜenφ, byly v internφm provedenφ - tedy urΦenΘ k zabudovßnφ do stolnφho poΦφtaΦe PC, ve kterΘm zaberou jednu äÜachtu" rozm∞r∙ mechaniky 5 1/4". Ob∞ mechaniky m∞ly rozhranφ SCSI-2, a pro p°φpad ₧e by stolnφ poΦφtaΦ nebyl tφmto rozhranφm vybaven, byl k ob∞ma p°ibalen jeÜt∞ pot°ebn² SCSI adaptΘr (shodn∞ pro sb∞rnici ISA, 16 bitov²). Ka₧dß z mechanik p°itom dokß₧e ävypalovat" jednoduchou nebo dvojnßsobnou rychlostφ, a dokß₧e fungovat i jako klasickß ΦteΦka disk∙ CD-ROM, v p°φpad∞ HP SureStore dokonce se Φty°nßsobnou rychlostφ (CD R-1002 jen dvojnßsobnou). Ob∞ mechaniky takΘ podporujφ tzv. multisession zßpis, umo₧≥ujφcφ ävypalovat" obsah CD disku postupn∞, po Φßstech.

Po strßnce svΘho technickΘho vybavenφ se ob∞ ävypalovacφ" mechaniky prakticky neliÜily - jedin²m znateln∞jÜφm rozdφlem mezi nimi byla skuteΦnost, ₧e mechanika CD-R 1002 pou₧φvß tzv. Caddy (äpouzdro" na disk CD), zatφmco HP SureStore nikoli. V Φem se ale ob∞ ävypalovaΦky" v²znamn∞ji liÜily, byla skladba program∙ dodßvan²ch spolu s vlastnφ mechanikou. Ne ani tak v p∙vod∙ zßkladnφch program∙, slou₧φcφch k samotnΘmu ävypalovßnφ" - ty pochßzφ od jedinΘ firmy, Incat Systems. Rozdφl je p°edevÜφm v tom, jakß skladba program∙ je p°ibalena a co je mo₧nΘ s t∞mito programy d∞lat.

Software se liÜφ

K ävypalovaΦce" HP SureStore byl p°ibalen program Easy-CD, o kterΘm si dovolφm prohlßsit, ₧e je pro seri≤zn∞jÜφ prßci nepou₧iteln². Je toti₧ zjednoduÜen² vφce, ne₧ by bylo zdrßvo - jeho filosofiφ je änahßzet vÜechno na jednu hromadu", a tu pak ävypßlit" na disk CD-ROM. To sice m∙₧e vyhovovat velmi laick²m u₧ivatel∙m, po kter²ch program EASY-CD skuteΦn∞ nepo₧aduje ₧ßdnΘ specifickΘ znalosti a dovednosti, ale ji₧ pro mφrn∞ pokroΦilΘ u₧ivatele bude nevyhovujφcφ. Nap°φklad proto, ₧e na vypalovanΘm CD-ROM disku neumo₧≥uje vytvß°et ₧ßdnou adresß°ovou strukturu. Jedinou mo₧nostφ, jak vytvo°it na vypalovanΘm disku vφce adresß°∙, je provßd∞t zßpis ve vφce tzv. sessions (jako tzv. multisession zßpis), nebo¥ p°i ka₧dΘm z nich Easy-CD änahßzφ" vÜechny zapisovanΘ soubory do jedinΘho novΘho adresß°e.

Krom∞ programu EASY-CD pro p°φpravu ädatov²ch" disk∙ CD dostanete s mechanikou HP SureStore i program Easy-CD Audio, umo₧≥ujφcφ vytvß°et zvukovΘ CD-ROM, a dßle dv∞ zajφmavΘ utility - Alchemy Personal, kterß slou₧φ jako organizßtor CD-ROM disk∙ a jejich obsahu, a dßle utilitu Magic Lantern, kterß je prohlφ₧eΦem obrßzk∙ ve formßtu Photo CD. VÜechny tyto programy, stejn∞ jako ovladaΦe SCSI adaptΘru, vÜak fungovaly pouze v prost°edφ MS Windows 3.1x a nikoli v nov²ch Windows 95. V dokumentaci bylo explicitn∞ uvedeno, ₧e prost°edφ Windows 95 nenφ zatφm podporovßno, a objevφ se a₧ v dalÜφch verzφch (v souΦasnΘ dob∞ vÜak ji₧ jsou pot°ebnΘ programy dostupnΘ nap°φklad prost°ednictvφm Internetu).

K ävypalovaΦce" CD-R 1002 firmy Smart and Friendly byl p°ibalen program Easy-CD 95, kter² je obdobou programu Easy-CD dodßvanΘho s HP SureStore, ale urΦen² pro prost°edφ Windows 95. Podobn∞ jako Easy-CD je i tento program pro seri≤zn∞jÜφ prßci nepou₧iteln². NaÜt∞stφ je ale k CD-R 1002 dodßvßn i program Easy-CD Pro MM verze 3.0, pou₧iteln² ve star²ch i nov²ch Windows. S tφmto programem ji₧ m∙₧ete d∞lat skuteΦn∞ vÜechno, co budete p°i vytvß°enφ CD-ROM disk∙ pot°ebovat - mj. i vytvß°et na vypalovanΘm CD disku libovolnou adresß°ovou strukturu, zapisovat na CD-ROM disk tzv. pr∙b∞₧n∞ (on the fly), nebo p°es tzv. ISO image (obraz budoucφho obsahu CD ROM disku, kter² se nejprve vytvo°φ na pevnΘm disku, a teprve pak jako celek ävypßlφ" na CD). Velmi kvalitnφ a adekvßtn∞ obsßhlß je i u₧ivatelskß dokumentace k tomuto programu. M∙₧e poslou₧it i jako zßkladnφ uΦebnφ text pro vytvß°enφ vlastnφch CD-ROM disk∙. Naproti tomu dokumentace k HP SureStore je velmi ·tlß a psanß pro hodn∞ laickΘho u₧ivatele.

Vlastnφ zkuÜenosti

Funkci obou vypalovaΦek jsme m∞l mo₧nost si vyzkouÜet skuteΦn∞ äna ostro", na p°φprav∞ CD ROM disku pro specißl CHIP-u se serißlem Toulky Internetem. S instalacφ HW ani SW jsem ₧ßdnΘ problΘmy nem∞l, vÜe fungovalo tak jak m∞lo. Po zjiÜt∞nφ, ₧e programy Easy-CD a Easy-CD 95 jsou pro mne nepou₧itelnΘ, jsem p°eÜel d∙sledn∞ na program Easy-CD Pro MM. Ten jsem mohl bez problΘm∙ pou₧φvat pro prßci s ob∞ma vypalovacφmi mechanikami.

P°i prvnφm seznamovßnφ s cel²m postupem vytvß°enφ CD-ROM disku jsem se ani jß nevyvaroval zßkladnφch chyb. Cht∞l jsem nejprve zkusit tzv. pr∙b∞₧n² zßpis (on the fly), a nedal jsem na doporuΦenφ v manußlu, radφcφ otestovat rychlost poΦφtaΦe. Ta je toti₧ podstatnß z toho d∙vodu, ₧e cel² proces vypalovßnφ musφ probφhat konstatnφ a relativn∞ dosti velkou rychlostφ, co₧ znamenß ₧e vypalovacφ mechanika musφ dostßvat pravideln² p°φsun dat. Jakmile je nedostane vΦas, zßpis konΦφ chybou a cel² p°φsluÜn² zßznam je nepou₧iteln². Pokud tedy zapisujete p°φmo na CD disk soubory, nachßzejφcφ se nap°φklad na sφti (nebo i na pomalΘm lokßlnφm disku), je docela pravd∞podobnΘ, ₧e vßÜ poΦφtaΦ nebude stφhat zßsobovat vypalovacφ mechaniku pot°ebn²mi daty dostateΦn∞ rychle. Mn∞ se to stalo takΘ, a tak jsem p°φÜt∞ rad∞ji vyu₧il mo₧nosti re₧imu simulovanΘho zßpisu, kdy se pouze testuje rychlost p°φsunu dat. Zde jsem pak experimentßln∞ zjistil, ₧e na vcelku b∞₧n∞ rychlΘm poΦφtaΦi CD (CPU x486/100, sb∞rnice VLB, HD s rozhranφm IDE) je mo₧nΘ zapisovat pr∙b∞₧n∞ soubory nachßzejφcφ na mφstnφm pevnΘm disku, a to dokonce i dvojnßsobnou rychlostφ. Pokud jsem ale zkouÜel zapisovat soubory, nachßzejφcφ se na jinΘm poΦφtaΦi a zp°φstupn∞nΘ prost°ednictvφm sφt∞, nestφhal se ani zßpis jednoduchou rychlostφ zßpisu. V°ele tedy doporuΦuji ka₧d² zßpis nejprve otestovat, u₧ i proto ₧e ästφhßnφ" zßvisφ takΘ na tom, zda jsou zapisovßny velkΘ soubory, nebo naopak malΘ soubory. JeÜt∞ bezpeΦn∞jÜφ je pak pracovat s tzv. ISO images - tj. nejprve vytvo°it na pevnΘm disku binßrnφ obraz (image) celΘho CD disku resp. jeho Φßsti (p°i tzv. multisession zßpisu), a teprve pak jej jako celek vypßlit. Zde ji₧ problΘmy s rychlostφ obvykle neb²vajφ.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm