VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:22/95
Datum:
Strana:12,13
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

PowerDrive2 : p°edzv∞st budoucnosti?

OptickΘ dvojΦe od firmy Panasonic naznaΦuje mo₧nosti soudob²ch technologiφ v oblasti velkokapacitnφch pam∞tφ - je kombinacφ v²m∞nnΘho optickΘho disku pro Φtenφ i zßpis (RWM, nikoli WORM), a Φty°rychlostnφ mechaniky CD-ROM.

OptickΘmu principu zßznamu dat je vÜeobecn∞ p°ipisovßna velkß budoucnost - zejmΘna tam, kde jde o velkΘ objemy dat, a kde nejsou extrΘmnφ po₧adavky na rychlost p°φstupu k t∞mto dat∙m. OptickΘ technologie skuteΦn∞ dosahujφ velmi p°φzniv²ch parametr∙, zejmΘna pokud jde o dosahovanΘ kapacity, a takΘ jejich cena obvykle vychßzφ docela p°φzniv∞.

OvÜem zdaleka ne vÜechny varianty pam∞tφ na bßzi optick²ch technologiφ se ji₧ dostaly do stßdia b∞₧nΘho komerΦnφho nasazenφ. Samoz°ejm∞ nejdßle jsou optickΘ pam∞ti, umo₧≥ujφcφ pouze Φtenφ - vÜichni asi znßme technologii CD-ROM, a vÜelijakß CD-Φka jsou dnes ji₧ b∞₧nou souΦßstφ ka₧dodennφho äpoΦφtaΦovΘho ₧ivota". Mechaniky, pot°ebnΘ ke Φtenφ CD-ROM disk∙, jsou dnes ji₧ b∞₧n²m äp°espultov²m" zbo₧φm, a v²robci se doslova p°edhßn∞jφ v tom, jak moc je zrychlφ (na dvojnßsobek zßkladnφ rychlostφ audio CD disk∙, na Φty°nßsobek, Üestinßsobek, a dnes dokonce a₧ na osminßsobek). Podstatnou vlastnostφ technologie CD-ROM je samoz°ejm∞ to, ₧e obsah CD-ROM je stanoven jednorßzov∞ a jednou prov₧dy p°i jejich v²rob∞ (lisovßnφm) - u₧ivatel pak mß pouze mo₧nost Φφst z t∞chto pam∞tφ, ale v ₧ßdnΘm p°φpad∞ na n∞ nem∙₧e cokoli zapsat. Ne nadarmo tedy technologie CD-ROM nese ji₧ p°φmo ve svΘm nßzvu, ₧e je Read-Only (CD ROM, Compact Disc Read-Only memory).

DalÜφ variantou jsou takovΘ optickΘ pam∞ti, kterΘ sice umo₧≥ujφ zßpis dat, a to p°φmo koncov²m u₧ivatelem, ale nikoli opakovan∞. Jde o pam∞ti, oznaΦovanΘ obecn∞ jako WORM, co₧ je zkratkou od Write-Once Read-Many (doslova: zßpis pouze jednou, Φtenφ mnohokrßt). Tyto pam∞ti toti₧ pou₧φvajφ takov² zp∙sob zßpisu, kter² z n∞jakΘho principißlnφho d∙vodu nenφ vratn² - jako p°φklad si p°edstavme, ₧e jednotlivΘ bity jsou reprezentovßny p°φtomnostφ Φi nep°φtomnostφ malΘho otvoru v tenkΘ, a p∙vodn∞ zcela homogennφ vrstviΦce, pokr²vajφcφ optick² disk. P°i zßpisu, kter² provßdφ p°φmo koncov² u₧ivatel, pak dochßzφ k doslovnΘmu vypalovßnφ mal²ch d∞r do tohoto povrchu, a jednou vypßlenou dφru ji₧ nenφ mo₧nΘ ₧ßdn²m zp∙sobem äzacelit".

OptickΘ pam∞ti typou WORM si dnes ji₧ takΘ m∙₧ete koupit - jejich nabφdka vÜak zdaleka nenφ takovß, jako v p°φpad∞ pam∞tφ CD-ROM, a takΘ cenovΘ relace nejsou zdaleka tak p°φznivΘ. D∙vod je z°ejm²: optickΘ technologie WORM jeÜt∞ nedosp∞ly tak daleko, jako technologie CD-ROM.

No a jeÜt∞ h∙°e na tom jsou takovΘ optickΘ technologie, kterΘ se sna₧φ nabφzet mo₧nost opakovanΘho zßpisu. T∞ch je zatφm na trhu nejmΘn∞, a jsou takΘ relativn∞ nejdra₧Üφ. P°itom i zde je mo₧nΘ jeÜt∞ najφt dva odliÜnΘ äpodtypy" - do prvnφho z nich by pat°ily takovΘ optickΘ pam∞ti, kterΘ sice umo₧≥ujφ opakovan² zßpis, ale ten trvß mnohem dΘle (nap°φklad 10x a₧ 1000x) ne₧ Φtenφ, nebo jej nelze opakovat moc Φasto (proto₧e p°φsluÜnΘ mΘdium jej äsnese" nap°φklad jen 100x apod.). TakovΘto pam∞ti jsou obvykle urΦeny pro vyu₧itφ v situacφch, kdy k zßpisu dochßzφ pom∞rn∞ z°φdka, a v∞tÜinou se pouze Φte - proto se takΘ obecn∞ oznaΦujφ jako pam∞ti RMM (Read-Mostly Memory, doslova: pam∞ti p°evß₧n∞ pro Φtenφ). Druh² äpodtyp" pak p°edstavujφ takovΘ optickΘ pam∞ti, kterΘ dokß₧φ zapisovat a Φφst data v zßsad∞ stejn∞ rychle (a obecn∞ se pak oznaΦujφ jako optickΘ pam∞ti RWM, Read-Write Memory), a nemajφ ₧ßdnΘ omezenφ na poΦet zßpis∙.

Co je PowerDrive2 ?

Mechanika LF-1000AB, kterΘ je tato recenze v∞novßna, pochßzφ od firmy Panasonic. Sßm v²robce ji prezentuje jako äP°episovateln² optick² disk kombinovan² se 4-rychlostnφ mechanikou CD-ROM", pou₧φvajφcφ optickou technologii PowerDrive. P°φliÜ u₧ nezd∙raz≥uje, ₧e äp°episovateln² optick² disk" je v²m∞nn² - mß tvar v∞tÜφ diskety, jejφ₧ rozm∞ry se tΘm∞° shodujφ s velikostφ standardnφho plastikovΘho obalu na CD disky. Kapacita tΘto äoptickΘ diskety" je 650 MB (po naformßtovßnφ). Nejde tedy o analogii pevnΘho disku v tom smyslu, ₧e by jeho kapacita byla jednou prov₧dy pevn∞ dßna - kolik si koupφte kazet (PD Cartridge), tolikrßt mßte k dispozici on∞ch nßdhern²ch 650 MB. Samoz°ejm∞ nikoli souΦasn∞, co₧ platφ i pro disky CD-ROM. Popisovanß mechanika toti₧ nenφ dvojΦe v tom smyslu, ₧e by umo₧≥ovala souΦasnou prßci s diskem CD-ROM i s p°episovateln²m optick²m diskem. Vlastnφ optickß mechanika je jen jedna, a ästrΦit" do nφ m∙₧ete bu∩ jedno, nebo druhΘ, ale ne oboje souΦasn∞.

Celß mechanika je umφst∞na v pon∞kud t∞₧Üφ krabiΦce (2,5 kg), o rozm∞rech 32 x 16 x 6 cm, kterou takΘ vidφte na obrßzku. D∙le₧itß je i skuteΦnost, ₧e jednotka se p°ipojuje p°es rozhranφ SCSI (p°esn∞ji SCSI-2). V p°φsluÜenstvφ je dodßvßna sada utilit Corel SCSI, specißln∞ upravenß pro tuto mechaniku (pod nßzvem Corel SCSI for PD), a cφ krom∞ zßkladnφch konfiguraΦnφch utilit a ovladaΦ∙ pro rozhranφ SCSI obsahuje jeÜt∞ CD-p°ehrßvaΦ (Corel CD Audio), program pro prßci s databßzφ audio CD disk∙ (Corel CDBrowser), a utilitu pro prßci s obrßzky PhotoCD. Dßle jsem v p°φsluÜenstvφ naÜel i nezbytn² SCSI kabel, a jeden CD ROM disk s prezentacφ produkt∙ firmy Corel (Corel Products Showcase) - z°ejm∞ ·Φinnß reklama pro nalßkßnφ nov²ch zßkaznφk∙. Mnohem d∙le₧it∞jÜφm p°φsluÜenstvφm je jedna kazeta s p°episovateln²m optick²m diskem. DalÜφ si ji₧ musφte koupit samostatn∞ (cena viz p°ilo₧enß tabulka).

Moje dojmy

Prvnφm, co mne na mechanice LF-1000AB zajφmalo, bylo zda pat°φ do kategorie optick²ch pam∞tφ RMM Φi RWM. Tedy zda zßpis trvß srovnateln∞ dlouho jako Φtenφ, nebo zda je v²razn∞ pomalejÜφ. V²robce to explicitn∞ ne°φkß (alespo≥ jß jsem to p°i zb∞₧nΘm Φtenφ dokumentace nikde nenaÜel), a samotn² nßzev äRewritable Optical Diskä podle mne naznaΦuje spφÜe mΘn∞ p°φznivou variantu pam∞ti RMM (p°evß₧n∞ pro Φtenφ). Jak jsem si ale sßm ov∞°il, prav² opak je pravdou - jde o pam∞¥ RWM, na kterou je mo₧nΘ zapisovat stejn∞ rychle jako z nφ Φφst (v n∞kter²ch situacφch mi dokonce zßpis vychßzel jako z°eteln∞ rychlejÜφ ne₧ Φtenφ). TakΘ na ₧ßdnΘ omezenφ co do poΦtu opakovan²ch zßpis∙ jsem nenarazil.

Pokud jde o konkrΘtnφ hodnoty dosahovan²ch rychlostφ, nem∞l jsem k dispozici nßle₧it∞ vybavenou testovacφ laborato° - a tak mohu nabφdnout pouze äsubjektivnφ" hodnoty, zφskanΘ v reßln²ch podmφnkßch na b∞₧nΘm domßcφm poΦφtaΦi. Zde jsem se sna₧il p°edevÜφm porovnat rychlost p°episovatelnΘho optickΘho disku s rychlostφ b∞₧nΘho IDE disku. VyÜlo mi, ₧e optick² disk je p°inejmenÜφm srovnateln² s IDE diskem (s p°φstupovou dobou cca 13 ms a b∞₧n²m IDE °adiΦem pro ISA), a v n∞kter²ch situacφch spφÜe rychlejÜφ - vÜe p°i pou₧itφ änejhloup∞jÜφho" SCSI °adiΦe pro sb∞rnici ISA, a bez v²razn∞jÜφho ävylad∞nφ" celΘho poΦφtaΦe na maximßlnφ mo₧n² v²kon (vhodn²m nastavenφm pam∞tφ cache apod.).

Nap°φklad kdy₧ jsem vzal velk² soubor (cca 11 MB), a kopφroval jej z jednoho IDE disku na druh², trvalo to n∞co p°es dv∞ minuty. Kdy₧ jsem tent²₧ soubor kopφroval z IDE disku na optick² disk, stihlo se to za jednu minutu a cca sedm sekund. OpaΦn²m sm∞rem to bez t°φ sekund trvalo dv∞ minuty (zde mi tedy vyÜel zßpis na optick² disk v²razn∞ rychlejÜφ ne₧ Φtenφ). Kdy₧ jsem tent²₧ soubor kopφroval z jednoho mφsta IDE disku na jinΘ mφsto na tΘm₧e disku, trvalo to cca dv∞ minuty a dvacet sekund. Kopφrovßnφ tΘho₧ souboru z optickΘho disku op∞t na optick² disk trvalo pouze jednu minutu a dvacet sekund. V²robcem uvßd∞nΘ äkatalogovΘ" rychlosti najdete v tabulce.

Zajφmavou vlastnostφ jednotky LF-1000AB je skuteΦnost, ₧e z pohledu operaΦnφho systφΘmu se sna₧φ tvß°it jako skuteΦnΘ dvojΦe - tedy jako dv∞ samostatnß logickß za°φzenφ (kterß si v prost°edφ DOSu a MS Windows u₧ivatel namapuje na dv∞ r∙znΘ jednotky, nap°φklad E: a F:). P°itom äaktivnφ" je v ka₧dΘm okam₧iku v₧dy jen jedna z nich, podle toho, jakΘ mΘdium je prßv∞ vlo₧eno do optickΘ mechaniky - zatφmco druhß jednotka je v tΘ dob∞ nedostupnß, a p°i pokusu o p°φstup k nφ vracφ hlßÜenφ ädevice not ready". Je to ale z°ejm∞ nutnΘ °eÜenφ, proto₧e ani DOS, ani Windows by se z°ejm∞ nedokßzali dφvat na jedno a totΘ₧ logickΘ za°φzenφ chvφli jako na jednotku CD ROM, a chvφli jako na p°episovateln² disk. Nep°φjemn²m d∙sledkem je pak i to, ₧e je t°eba mφt v pam∞ti trvale instalovanΘ ovladaΦe pro oba druhy za°φzenφ, kterΘ zabφrajφ nenulov² objem pam∞ti (krom∞ ASPI ovladaΦe pro SCSI rozhranφ jde i o driver jednotky CD ROM, driver p°episovatelnΘho optickΘho disku, a pak nezbytnΘ rozÜφ°enφ MSCDEX).

Obrßzek 1.
... a takto vidφ mechaniku PowerDrive2 ovladaΦ Corel SCSI
Pro korektnost je t°eba dodat, ₧e technologie opakovatelnΘho optickΘho zßpisu zatφm nejsou v²razn∞ji standardizovßny, a °eÜenφ firmy Panasonic (tj. technologie PD, resp. PowerDrive) je tudφ₧ nutnΘ pova₧ovat za proprietßrnφ °eÜenφ. V praxi to tedy znamenß, ₧e kazetu s optick²m diskem firmy Panasonic, urΦenou pro jednotku LF-1000AB, nejspφÜe nebudete moci pou₧φt v obdobnΘ jednotce jinΘho v²robce.

Pro koho je urΦena?

Jednotka LF-1000AB firmy Panasonic z°ejm∞ najde velkΘ uplatn∞nφ vÜude tam, kde je pot°eba zßlohovat velkΘ objemy dat . Vzhledem k jejφm vlastnostem, p°edevÜφm k rychlosti a ävratnosti" zßpisu, vÜak mß Üanci usp∞t i jako i jako nßhrada pevnΘho disku. Jejφ schopnost pracovat i s b∞₧n²mi disky CD ROM (dokonce Φty°nßsobnou rychlostφ) pak z nφ Φinφ lßkavΘ °eÜenφ i pro b∞₧nΘ osobnφ poΦφtaΦe individußlnφch u₧ivatel∙, pro domßcφ poΦφtaΦe, a dost mo₧nß i pro p°enosnΘ poΦφtaΦe vybavenΘ rozhranφm SCSI (pot°ebnΘ adaptΘry dnes existujφ i v provedenφ PCMCIA). Je toto sm∞r do budoucnosti? NejspφÜe ano.
Model: LF-1000A
Parametry jednotky p°episovatelnΘho disku a optickΘho mΘdia
V²robce: Panasonic
Rozhranφ: SCSI-2
Doba vystavenφ (seektime): PD (p°episovateln² optick² disk): 165 msec
CD ROM: 195 msec
Rychlost souvislΘho p°enosu: PD: 518 - 1141 KB/sec
CD ROM: 600 KB/sec
Rychlost otßΦenφ: PD: 2026 rpm
CD-ROM: 800-2120 rpm
Velikost bufferu: 256 KB
PodporovanΘ formßty CD a CD-ROM: CD-ROM mode-1,
CD-DA, Video CD, CD-I
CD-ROM XA Mode-2
Form-1, Form-2,
PhotoCD
Cena: Mechanika LF1000AB:29 900,- KΦ
Cartridge 650 MB: 2 600,- KΦ

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm