VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:20/95
Datum:13. zß°φ 1995
Strana:31
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

Internet Roadmap


Recenze knihy: Bennett Falk: Internet Roadmap - pr∙vodce sv∞tem Internetu (Computer Press, 1995)

U₧ i na nßÜ kni₧nφ trh z°ejm∞ dorazila doslovnß zßplava knih o Internetu, kterß se v zahraniΦφ vzedmula v souvislosti s nar∙stajφcφ oblibou tΘto sφt∞ sφtφ, a nynφ produkuje doslova jednu publikaci za druhou. Do ruky se mi dostala knφ₧ka, kterß je jednou z prvnφch vlaÜtovek (ne-li ·pln∞ prvnφ vlaÜtovkou) blφ₧φcφ se zßplavy: autora i titul najdete v nadpisu recenze, a pro p°esnost jeÜt∞ dodßm, ₧e anglick² originßl vydalo nakladatelstvφ Sybex, a Φesk² p°eklad nakladatelstvφ Computer Press.

Knφ₧ka je psßna Φtiv∞ a äuvoln∞n∞", sna₧φ se Φtenß°e uvΘst do problematiky, a ne jej hned od poΦßtku zaplavit mno₧stvφm detail∙ a v²Φtem vÜech mo₧nostφ, kterΘ kde p°ipadajφ v ·vahu. Je koncipovßna opravdu jako pr∙vodce, kter² mß nov∞ p°φchozφho provΘst pro n∞j zcela nov²m sv∞tem, a ukßzat mu jeho zvyky a obyΦeje. Nejednß se naopak o publikaci, kterß by si kladla za cφl suplovat manußly ke konkrΘtnφm Internetovsk²m produkt∙m Φi slu₧bßm, nebo se cht∞la tvß°it jako komentovan² seznam nejr∙zn∞jÜφch zdroj∙ Internetu.

Knφ₧ka mß osm kapitol: prvnφ se sna₧φ definovat, co vlastn∞ je Internet je, a na jakΘm principu funguje. Druhß kapitola je celß v∞novßna velmi aktußlnφ problematice p°ipojovßnφ k Internetu po telefonu (tj. prost°ednictvφm ve°ejnΘ telefonnφ sφt∞). DalÜφ kapitoly jsou ji₧ v∞novßny filosofii a mo₧nostem konkrΘtnφch Internetov²ch slu₧eb: t°etφ kapitola se v∞nuje p°enosu soubor∙ a programu FTP, Φtvrtß mo₧nostem vzdßlenΘho p°ihlaÜovßnφ a protokolu Telnet, pßtß elektronickΘ poÜt∞, Üestß slu₧b∞ Gopher, sedmß slu₧b∞ WWW (World Wide Web), a koneΦn∞ osmß sφ¥ov²m novinßm (sφti USENET). Dßle mß knφ₧ka Üest p°φloh: prvnφ je seznamem poskytovatel∙ p°ipojenφ v USA (co₧ pro naÜe Φtenß°e nenφ zase a₧ tak aktußlnφ). Ve druhΘ p°φloze je velmi struΦn∞ pojednßno o dokumentech RFC, a jsou zde vyjmenovßny ty, kterΘ je mo₧nΘ doporuΦit za äpovinnou Φetbu". T°etφ p°φloha je pak cele v∞novßna problematice p°ihlaÜovßnφ, neboli zadßvßnφ u₧ivatelskΘho jmΘna a hesla. ╚tvrtß p°φloha mß nadpis äTrocha Unixu", a p°inßÜφ to opravdu nejnutn∞jÜφ z ovlßdßnφ a p°φkaz∙ tohoto operaΦnφho systΘmu, co by ka₧d² jeho u₧ivatel m∞l znßt. Pßtß p°φloha je v∞novßna slu₧b∞, kterß se autor∙m z°ejm∞ ji₧ neveÜla do vlastnφho textu knφ₧ky - slu₧b∞ WAIS. No a pro naÜe Φtenß°e bude z°ejm∞ nejpodstatn∞jÜφ p°φloha Üestß, s nßzvem äInternet u nßs". Napsal ji (z°ejm∞) p°ekladatel (Mgr. David Krßsensk²), a äu nßs" tedy znamenß äv ╚eskΘ republice". Je zde struΦn∞ nastφn∞n v²voj Internetu v ╚R, profily a adresy stßvajφcφch poskytovatel∙ p°ipojenφ, a pak jsou zde uvedeny zajφmavΘ InternetovskΘ zdroje tuzemskΘ provenience (autor zde Φerpal z oficißlnφho äSeznamu zdroj∙ CESNET-u", na kter² se takΘ odvolßvß).

Nep°φjemnou vadou na krßse jinak poutavΘ a vcelku i v²pravnΘ publikace je jejφ morßlnφ stß°φ. Ne snad ani stß°φ fyzickΘ - anglick² originßl nese letopoΦet vydßnφ 1994, a z uvßd∞n²ch p°φklad∙ lze tuÜit, ₧e byly änasnφmßny" v polovin∞ roku 1994. Za zastaral² musφm pova₧ovat celkov² pohled autor∙ na sv∞t Internetu, jeho slu₧by a zdroje.

Kdy₧ auto°i uvßdφ mo₧nosti p°ipojenφ koncov²ch u₧ivatel∙ k Internetu, za standardnφ pova₧ujφ to, co je dnes v äoficißlnφ terminologii Internetu" (v RFC 1775) oznaΦovßno jako äzprost°edkovan² p°φstup" (mediated access). Jde o takov² zp∙sob p°φstupu, p°i kterΘm je koncov² u₧ivatel v roli vzdßlenΘho terminßlu poΦφtaΦe, provozovanΘho poskytovatelem p°ipojenφ. To nap°φklad vyluΦuje pou₧itφ jak²chkoli grafick²ch klient∙, nap°φklad grafick²ch WWW browser∙ apod. Ve sv∞t∞ i u nßs je takov²to zp∙sob p°ipojenφ ji₧ dßvno äpassΘ" - v roce 1994, kdy kniha vznikala, to mo₧nß jeÜt∞ tak nebilo do oΦφ, ale celkov² trend ji₧ musel b²t i v tΘ dob∞ dosti z°eteln². Drtivß v∞tÜina koncov²ch u₧ivatel∙, kte°φ se dnes p°ipojujφ k Internetu po telefonu, vyu₧φvß tzv. klientsk² p°φstup, zprost°edkovan² protokoly PPP a SLIP. Tato mo₧nost je v knize takΘ popisovßna (pod dosti neobvykl²m oznaΦenφm äprotokolßrnφ spojenφ"), ale je chßpßna jako mΘn∞ obvyklΘ °eÜenφ, a je jφ v∞novßno mΘn∞ prostoru ne₧ p°edchozφ variant∞, kterß dnes ji₧ stojφ na samΘm okraji zßjmu.

DalÜφ skuteΦnostφ, na kterΘ bych rßd dokumentoval jistou morßlnφ zastaralost publikace, je celkovΘ podßnφ a vyzn∞nφ partiφ, t²kajφcφch se slu₧by WWW (World Wide Web) - tedy slu₧by, kterß dnes nejvφce h²be sv∞tem Internetu, a kterß se z°ejm∞ nejvφce zaslou₧ila o jeho neb²val² rozvoj. V knφ₧ce je tΘto slu₧b∞ v∞novßno pouh²ch 24 strßnek (zatφmco podrobn∞ji popisovanΘ slu₧b∞ Gopher 33). Hlavn∞ jsou ale z celΘho bßjeΦnΘho sv∞ta WWW popisovßny jen jeho änejholejÜφ" zßklady, a chybφ nap°φklad jak²koli nßznak grafick²ch prezentaΦnφch schopnostφ tΘto slu₧by, kterΘ z nφ teprve Φinφ äto pravΘ oΦechovΘ". Popisovßn je p°itom terminßlov² p°φstup ke slu₧b∞ WWW skrz tzv. ve°ejnΘ klienty, °ßdkov∞ orientovan² prohlφ₧eΦ Lynx, a grafick² prohlφ₧eΦ (browser) jmΘnem Cello (kter² je takΘ pou₧it pro v∞tÜinu ilustracφ). Tento grafick² prohlφ₧eΦ skuteΦn∞ byl svΘho Φasu dosti rozÜφ°en² (byl jednφm z ·pln∞ prvnφch voln∞ Üi°iteln²ch WWW browser∙), ale pak byl zcela vytlaΦen jin²mi browsery (p°edevÜφm Mosaic a Netscape), a v praxi se s nφm ji₧ v∞tÜinou nesetkßte.

I p°es uvedenou ämorßlnφ zastaralost" je Pr∙vodce sv∞tem Internetu u₧iteΦnou a Φtivou knφ₧kou, kterß m∙₧e naÜφm Φtenß°∙m p°iblφ₧it bßjeΦn² sv∞t Internetu.

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm