VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:18/95
Datum:30. srpna 1995
Strana:15,16
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

╚ty°rychlostnφ CD-ROM pro paralelnφ port - overkill, nebo skuteΦnΘ d∞lo?


Recenze CD ROM mechaniky BackPack pro paralelnφ port, od firmy MicroSolutions

Na mΘm stole nedßvno p°istßla novß mechanika CD-ROM se Φty°nßsobnou rychlostφ (tzv. quad speed), v externφm provedenφ, urΦenß pro p°ipojenφ p°es paralelnφ port. Pochßzφ od firmy MicroSolutions, jmenuje se Backpack (cel²m jmΘnem Backpack Parallel Port CD-ROM Drive), a je na naÜem trhu nabφzena za 10 550,- KΦ (pro koncovΘho u₧ivatele, bez DPH). Jak se ale sluΦuje Φty°nßsobnß rychlost mechaniky s notorickou pomalostφ paralelnφho portu? Nejde nßhodou o zßvodnφ v∙z, ta₧en² pßrem konφ?

Na ·vod trochu teorie - pom∙₧e nßm pochopit, proΦ je kombinace Φty°rychlostnφ mechaniky a paralelnφho portu pon∞kud nezvyklß.

Mechaniky CD ROM se klasifikujφ podle r∙zn²ch kritΘriφ - jednou z nich je maximßlnφ rychlost, s jakou dokß₧φ Φφst a p°enßÜet sm∞rem do poΦφtaΦe n∞jakß data. Pokud se tato rychlost pohybuje kolem 150 kilobyte za sekundu, je mechanika oznaΦovßna jako tzv. jednorychlostnφ (single speed). Pokud zvlßdß p°enßÜet data rychlostφ a₧ kolem 300 kilobyte za sekundu, jde o tzv. dvourychlostnφ (double speed) mechaniku. No a pokud dosahuje p°enosovΘ rychlosti v °ßdu 600 kBps, je mechanika oznaΦovßna jako Φty°rychlostnφ. P°itom je dobrΘ si uv∞domit, ₧e jde o nominßlnφ p°enosovou rychlost, kterou je vhodnΘ chßpat v nßsledujφcφm smyslu: p°eΦtenφ jednoho bytu dat trvß jednorychlostnφ mechanice jednu stopadesßtitisφcinu sekundy (analogicky pro dvou a Φty°rychlostnφ mechaniky). P°i reßlnΘm provozu m∙₧e b²t skuteΦnß (efektivnφ) p°enosovß rychlost i dost v²razn∞ menÜφ, proto₧e se v nφ uplat≥ujφ vÜelijakΘ ΦasovΘ äztrßty" - zp∙sobenΘ nap°. skuteΦnostφ, ₧e data nejsou na disku ulo₧ena zcela souvisle za sebou, a p°edevÜφm pak vystavovßnφm (posouvßnφm, pohybem) optickΘho snφmacφho mechanismu. DalÜφ ztrßty pak mohou jφt na vrub poΦφtaΦi, kter² m∙₧e b²t prßv∞ zaneprßzdn∞n, a nemusφ b²t schopen p°ejφmat data od CD-ROM mechaniky maximßlnφ mo₧nou rychlostφ. Jist² ävyrovnßvacφ" efekt p°itom mohou zajiÜ¥ovat buffery (vyrovnßvacφ pam∞ti), kter²mi b²vajφ CD-ROM mechaniky vybaveny - ta, o kterΘ je dnes °eΦ, mß takov²to buffer o velikosti 128 KB (co₧ je mΘn∞, ne₧ b²vß zvykem i u dvourychlostnφch mechanik).. Efektivnφ p°enosovΘ rychlosti, kter²ch CD-ROM mechaniky dosahujφ nap°φklad p°i p°enosu velk²ch soubor∙, vÜak p°esto b²vajφ v²razn∞ ni₧Üφ ne₧ nominßlnφ p°enosovß rychlost.

K poΦφtaΦi se CD-ROM mechaniky p°ipojujφ nejΦast∞ji p°es rozhranφ SCSI, nebo p°es jedno·ΦelovΘ p°ipojovacφ adaptΘry, kterΘ se instalujφ do voln²ch slot∙ poΦφtaΦe a jsou napojeny p°φmo na jeho V/V sb∞rnici (ISA, VLB, PCI apod.), K notebook∙m se pak mechaniky p°ipojujφ takΘ p°es adaptΘry v podob∞ PCMCIA karet. Ve vÜech t∞chto p°φpadech (snad s v²jimkou p°ipojenφ p°es sb∞rnici ISA), b²vß p°enosovß schopnost adaptΘru dostateΦn∞ vysokß, tak₧e limitujφcφm faktorem je rychlost CD-ROM mechaniky. NicmΘn∞ u paralelnφho portu tomu b²vß pon∞kud jinak.

Paralelnφ port poΦφtaΦ∙ PC byl od zaΦßtku urΦen k p°ipojovßnφ tiskßren. Ty jsou v²stupnφmi za°φzenφmi, a proto byl takΘ paralelnφ port zkonstruovßn tak, aby dostateΦnou rychlostφ (z pohledu tehdejÜφch tiskßren) dokßzal p°enßÜet data sm∞rem ven z poΦφtaΦe. Pro opaΦn² sm∞r se s p°enosem dat nepoΦφtalo - sm∞rem od tiskßrny do poΦφtaΦe je zapot°ebφ p°enßÜet jen n∞kolik mßlo stavov²ch signßl∙ (indikujφcφch nap°φklad, ₧e tiskßrn∞ doÜel papφr). Jakmile tedy n∞kdo chce zkonstruovat takovΘ za°φzenφ, kterΘ se bude p°ipojovat k paralelnφmu portu a bude slou₧it i pro p°enos dat sm∞rem do poΦφtaΦe, musφ se uch²lit k malΘmu triku: musφ tato vstupnφ data p°enßÜet po menÜφch Φßstech ne₧ po cel²ch bytech, a to mφsto p°φsluÜn²ch stavov²ch signßl∙ paralelnφho rozhranφ. KonkrΘtn∞ to dopadß tak, ₧e vstupnφ data se p°es standardnφ paralelnφ port p°enßÜφ po Φtve°icφch. Rychlost jejich p°enosu (tj. ävstupnφ" rychlost) je pak zßvislß na celΘ °ad∞ faktor∙, mimo jinΘ i na rychlosti procesoru poΦφtaΦe - pohybuje se n∞kde v °ßdu od 23 kilobyte za sekundu (u PC-XT) a₧ po 150 kBps (u PC 486DX2/66).

Jak² smysl tedy mß vzφt Φty°rychlostnφ mechaniku CD-ROM, kterß ze sebe dokß₧e chrlit data rychlostφ a₧ 600 kBps, a p°ipojit ji k poΦφtaΦi p°es paralelnφ rozhranφ, skrz kterΘ v optimßlnφm p°φpad∞ (na rychlΘm poΦφtaΦi) projde jen n∞co kolem 150 kBps (vÜe v nominßlnφch rychlostech)? Moc velk² smysl to nemß, proto₧e v tomto p°φpad∞ se Φty°nßsobnß rychlost mechaniky skuteΦn∞ nevyu₧ije, a je efektivn∞ degradovßna na mechaniku jednorychlostnφ.

NicmΘn∞ paralelnφ part, kter² jsme a₧ dosud p°edpoklßdali, nenφ jedin²m mo₧n²m druhem paralelnφho portu. Je to standardnφ paralelnφ port, kter² dnes m∙₧eme najφt asi v 50% p°enosn²ch poΦφtaΦ∙, a v 75% stolnφch poΦφtaΦ∙. Je oznaΦovßn takΘ jako tzv. 4-bitov² (podle poΦtu vodiΦ∙, kterΘ mohou slou₧it jako vstupnφ), a n∞kdy takΘ jako jednosm∞rn² (urΦen² pouze pro v²stup). Vedle tΘto zßkladnφ varianty paralelnφho portu vÜak existujφ i dalÜφ varianty - jednou z nich je tzv. obousm∞rnß verze, u kterΘ je mo₧nΘ podle pot°eby obrßtit äsm∞r" p∙vodn∞ pouze v²stupnφch datov²ch vodiΦ∙. V²sledkem je pak p°ibli₧n∞ dvojnßsobnß efektivnφ propustnost paralelnφho portu, kterß ji₧ dokß₧e (tΘm∞°) vyjφt vst°φc dvourychlostnφm mechanikßm CD ROM. JeÜt∞ vyÜÜφch p°enosov²ch rychlostφ je pak mo₧nΘ dosßhnout s tzv. rozÜφ°en²m paralelnφm portem (EPP, Enhanced Parallel Port, Φi ECP, Extended Capabilities Parallel Port, vychßzejφcφ z doporuΦenφ IEEE 1284). Tyto paralelnφ porty ji₧ dokß₧φ dosahovat a₧ jednoho megabytu za sekundu.

Pokud tedy na svΘm poΦφtaΦi mßte pouze standardnφ (jednosm∞rn², resp. 4-bitov²) paralelnφ port, je pro vßs Φty°rychlostnφ mechanika zbyteΦnß. Jejφ rychlost dokß₧ete vyu₧φt jen tehdy, pokud je vßÜ poΦφtaΦ vybaven paralelnφm portem typu EPP Φi ECP.

Trocha ryzφ praxe

Mechaniku Backpack Parallel Port CD-ROM Drive jsem zkouÜel p°ipojit ke dv∞ma poΦφtaΦ∙m, k v²kon∞jÜφmu stolnφmu poΦφtaΦi (486/DX4, 100 MHz), a pomalejÜφmu notebooku (486 SX/33). Oba poΦφtaΦe p°itom m∞ly jen standardnφ paralelnφ port, a u obou jsem dosßhnul prakticky stejn²ch v²sledk∙: soubor o velikosti cca 11 MB se kopφroval na lokßlnφ pevn² disk p°ibli₧n∞ dv∞ a p∙l minuty. To odpovφdß efektivnφ p°enosovΘ rychlosti t∞sn∞ p°es 70 kilobyte za sekundu.

Tent²₧ soubor jsem pak zkouÜel kopφrovat z dvourychlostnφ mechaniky, p°ipojenΘ k notebooku p°es rozhranφ SCSI (realizovanΘ PCMCIA adaptΘrem) - z tΘ mechaniky, jejφ₧ recenze vyÜla v CHIPweeku Φ 11, na str. 14 (pod nßzvem: äCD-ROM ve formßtu PCMCIA). Tentokrßte kopφrovßnφ tΘho₧ souboru (na tent²₧ poΦφtaΦ) trvalo n∞co p°es 50 sekund. Zßv∞r je tedy celkem jednoznaΦn²: bez rozÜφ°enΘho paralelnφho portu je Φty°rychlostnφ mechanika p°ipojovanß p°es paralelnφ port v²razn∞ pomalejÜφ, ne₧ dvourychlostnφ mechanika, vyu₧φvajφcφ rozhranφ PCMCIA. To bude z°ejm∞ rozhodujφcφm momentem pro u₧ivatele, kte°φ si cht∞jφ po°φdit CD ROM mechaniku ke svΘmu p°enosnΘmu poΦφtaΦi.

Pokud jde o samotnou funkci, novß Φty°rychlostnφ mechanika fungovala bez problΘm∙. Pouze jejφ instalaΦnφ program neprojevil p°φliÜ mnoho inteligence. Kdy₧ jsem jej toti₧ spustil na stolnφm poΦφtaΦi, kde ji₧ jednu CD-ROM mechaniku mßm, byl z toho pon∞kud zmaten, a nedokßzal sprßvn∞ upravit p°φkaz MSCDEX v souboru AUTOEXEC.BAT (a rad∞ji neud∞lal nic). Auto°i instalaΦnφho programu na takov²to p°φpad z°ejm∞ nepomysleli. Po ruΦnφ oprav∞ vÜe fungovalo tak, jak m∞lo, a ob∞ mechaniky korektn∞ koexistovaly vedle sebe.

Provedenφ se zvukovou kartou

Mechanika CD ROM firmy MicroSolution, kterß se mi dostala do rukou, nese typovΘ Φφslo 164550. ╪φkßm to proto, ₧e pod stejn²m jmΘnem, ale jin²m Φφslem (164700) mß firma MicroSolutions nabφzet tutΘ₧ mechaniku, ale dopln∞nou jeÜt∞ o 16-bitovou zvukovou kartu (zabudovanou do tΘ₧e äkrabiΦky", jako samotnß CD ROM mechanika). Tuto variantu, kterß by m∞la stßt 13 500,- KΦ, jsem vÜak v ruce nem∞l. K recenzi zap∙jΦila firma TESPO.

Parametry CD-ROM mechaniky BACKPACK
p°enosovß rychlost (p°es jednosm∞rn² paralelnφ port) 80 KB/s a₧ 175 KB/s (typicky)
p°enosovß rychlost (p°es obousm∞rn² paralelnφ port) 150 KB/s a₧ 330 KB/s (typicky)
p°enosovß rychlost (p°es paralelnφ port EPP Φi ECP) 600 KB/s (maximum s disky Mode 1)
vyrovnßvacφ pam∞¥ pro data (data buffer) 128 KB
podporovanΘ formßty High Sierra, ISO 9660, CD-ROM XA, Photo CD, CD-Audio
typickß p°φstupovß doba 250 milisekund
rozm∞ry 2,25" x 6" x 10,5"
hmotnost cca 1,5 kg
zßruka 1 rok

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk |
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm