VyÜlo v t²denφku: Computer Echo
╚φslo:5/93
Datum:°φjen 1993
Strana:32 - 37
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk

Ji°φ Peterka:

Lotus Organizer (1.0 CZ) doma a na cestßch

Lotus Organizer dokß₧e b²t vφc, ne₧ jen elektronick² diß°, adresß°, plßnovacφ kalendß° Φi poznßmkov² blok v jednom, a navφc v elektronickΘ podob∞. M∙₧e plnit ·lohu sprßvce vaÜich osobnφch informacφ, ve kter²ch si chcete udr₧et po°ßdek, a mφt je snadno k dispozici. Tato recence se sna₧φ vysv∞tlit filosofii Organizeru, a zamyslet se nad mo₧nostmi jeho vyu₧itφ - nejen doma a na cestßch, ale nap°φklad i vφce u₧ivateli souΦasn∞ a v poΦφtaΦovΘ sφti.

Obrßzek 1.
Obr. 1.: Lotus Organizer se sna₧φ vypadat jako krou₧kov² blok
UrΦit∞ jste si jich u₧ vÜimli - t∞ch tlust²ch desek p°ibli₧n∞ formßtu A5, nejΦast∞ji v elegantnφm ko₧enΘm Φi alespo≥ ko₧enkovΘm provedenφ, kterΘ sebou nosφ sebev∞domφ mladφ mu₧i v saku a povinnΘ kravat∞. Tomu, co je uvnit° t∞chto desek, se °φkß Time Manager (v jednΘ domßcφ mutaci tΘ₧: Autodynamick² plßnovacφ systΘm). Stalo se to symbolem modernφ doby - pro n∞koho u₧iteΦnou a skuteΦn∞ pou₧φvanou pom∙ckou, pro jinΘ spφÜe symbolem jejich postavenφ. Jinak jde ve svΘ podstat∞ o kombinaci dob°e promyÜlenΘ metodiky organizovßnφ Φasu, adres, telefonnφch Φφsel, ·kol∙ i r∙zn²ch nßpad∙, a praktickΘ pom∙cky pro zaznamenßvßnφ vÜeho, co je v tΘto souvislosti zaznamenat t°eba. Uvnit° atraktivnφch desek Time Manageru, kterΘ slou₧φ mj. i jako rychlovazaΦ, proto najdete p°edevÜφm r∙zn∞ p°edtiÜt∞nΘ listy - zam²ÜlenΘ jako listy adresß°e Φi telefonnφho seznamu, plßnovacφho kalendß°e, seznamu ·kol∙, poznßmkovΘho bloku apod. M∙₧ete si je odd∞lovat nejr∙zn∞jÜφmi zßlo₧kami a vytvß°et tak r∙zn∞ koncipovanΘ oddφly. Je ovÜem na vßs, jak budete prakticky uplat≥ovat doporuΦenou metodiku, a zda a jak se pak sami vyznßte v tom, co si do svΘho Time Manageru zanesete.

Lotus Organizer nenφ p°esn∞ totΘ₧, jen pro zm∞nu "na poΦφtaΦi". Jde o aplikaΦnφ program pro prost°edφ MS WIndows, kter² chce slou₧it stejnΘmu ·Φelu, tedy organizovßnφ vaÜeho Φasu a s tφm souvisejφcφ agendy, a pro v∞tÜφ intuitivnost p°ebφrß z Time Manageru a jemu obdobn²ch produkt∙ jejich vizußlnφ image (vzhled krou₧kovΘho bloku) i zßkladnφ koncepci (r∙zn∞ koncipovanΘ oddφly, obsahujφcφ "p°edtiÜt∞nΘ" listy). Dφky svΘ elektronickΘ form∞ p°itom m∙₧e nabφzet to, co jeho papφrovΘ prot∞jÜky p°i nejlepÜφ v∙li nabφdnout nemohou - nap°φklad vyhledßvßnφ v textech, seznamech adres apod., akustickou signalizaci Φinnostφ, naplßnovan²ch na urΦitou dobu, vzßjemnΘ "prolφnßnφ" r∙zn²ch plßn∙, nalezenφ dostateΦn∞ velkΘho volna, import a export textov²ch soubor∙ i grafiky apod. V neposlednφ °ad∞ nemß problΘmy s neΦiteln²m rukopisem sv²ch u₧ivatel∙, s gumovßnφm, p°eÜkrtßvßnφm apod.

Lotus Organizer vÜak jde jeÜt∞ dßl, a zavßdφ i n∞kterΘ novΘ koncepΦnφ prvky, mezi kterΘ pat°φ zejmΘna mo₧nost vytvß°et r∙znΘ druhy vazeb mezi ·daji. Je nap°φklad mo₧nΘ stanovit, ₧e dv∞ polo₧ky spolu logicky souvisφ (nap°φklad datum sch∙zky se zßstupcem firmy XY a adresa tΘto firmy, nebo datum tΘto sch∙zky a poznßmka se seznamem ·kol∙, kterΘ se na nφ majφ projednat). DalÜφ mo₧nostφ je vazba "mimo" samotn² Organizer - s polo₧kou dat v rßmci Organizer u lze spojit spuÜt∞nφ jinΘ aplikace (nap°φklad textovΘho editoru). P°edevÜφm dφky t∞mto schopnostem (ke kter²m se samoz°ejm∞ jeÜt∞ vrßtφme) pak Organizer dokß₧e b²t vφce, ne₧ jen pouh²m organizßtorem vaÜeho Φasu. Dokß₧e p°evzφt na svΘ bedra sprßvu nejr∙zn∞jÜφch informacφ, kterΘ ke svΘ prßci pot°ebujete.

Pro ·plnost je asi vhodnΘ zd∙raznit, ₧e plnΘ jmΘno programu je Lotus Organizer for Windows, a souΦasnß verze mß Φφslo 1.0. Popisovßna bude jeho pln∞ lokalizovanß Φeskß verze - tedy takovß, kterß vßm nejen umo₧≥uje zadßvat data v ΦeÜtin∞, ale i se s vßmi bavφ v ΦeÜtin∞ (tj. vÜechna menu vßm vypisuje v ΦeÜtin∞, nabφzφ Φeskou nßpov∞du, za nep°φpustnou akci vßm vynadß takΘ v ΦeÜtin∞ atd.).

Co umφ Lotus Organizer?

Obrßzek 2.
Obr. 2.: Diß°, do kterΘho se promφtajφ ·daje z jin²ch oddφl∙
Pro podrobnΘ plßnovßnφ sv²ch aktivit v Φase mßte k dispozici diß° (v terminologii Organizeru ovÜem oznaΦovan² jako Kalendß°), kde si m∙₧ete plßnovat nejr∙zn∞jÜφ sch∙zky, jednßnφ, nßvÜt∞vy apod. Ka₧d² zßznam si m∙₧ete podrobn∞ popsat (nejste omezeni urΦit²m maximßlnφm poΦtem znak∙ Φi °ßdek), a krom∞ zaΦßtku a p°edpoklßdanΘho trvßnφ m∙₧ete s p°φsluÜn²m zßznamem spojit ·daj o finanΦnφch nßkladech (tyto ·daje pak lze vhodn∞ "vyexportovat" do jinΘ aplikace, kterß je nap°φklad na·Φtuje p°φsluÜnΘmu zßkaznφkovi). DalÜφ mo₧nostφ je pravidelnΘ opakovßnφ Φinnosti, Φi mo₧nost nechat se od Organizeru upozornit na jejφ zaΦßtek (m∙₧ete si zadat, kolik minut p°ed zaΦßtkem se tak mß stßt, a dokonce i jakou melodiφ si p°ejete b²t upozorn∞ni). Ka₧dou jednotlivou sch∙zku je mo₧nΘ prohlßsit za d∙v∞rnou (co to znamenß, k tomu se jeÜt∞ dostaneme), a je mo₧nΘ s nφ spojit i provedenφ zadanΘ externφ aplikace (co₧ je vhodnΘ zejmΘna pro r∙znΘ "vedlejÜφ efekty" - takto si nap°φklad m∙₧ete naplßnovat odeslßnφ faxu v zadanou dobu apod.).

Pokud si ale chcete ud∞lat jasno nap°φklad v tom, zda se vßm t²dennφ dovolenß hodφ lΘpe v poslednφ t²dnu v Φervenci, nebo a₧ n∞kdy v srpnu, pak je asi v²hodn∞jÜφ mφt p°ed sebou plßnovacφ kalendß° (kterΘmu Organizer °φkß Plßn). Ten vßm toti₧ ukß₧e vßÜ Φasov² rozvrh po jednotliv²ch dnech, t²dnech i m∞sφcφch za cel² rok. Zde se ji₧ takΘ v²znamn∞ projevφ prvnφ velkß v²hoda elektronickΘ formy vaÜeho plßnovacφho kalendß°e a jeho integrace s diß°em v rßmci jedinΘho produktu: Organizer vßm do plßnovacφho kalendß°e sßm promφtne vÜechno, co mßte naplßnovßno ve svΘm diß°i, samoz°ejm∞ s respektovßnφm p°edpoklßdanΘ dΘlky p°φsluÜn²ch sch∙zek. Samotn² plßnovacφ kalendß° vßm takΘ umo₧≥uje plßnovat r∙znΘ Φinnosti na r∙znΘ dny, p°ehledn∞ a v r∙zn²ch barvßch podle toho, o jakou Φinnost jde. Tentokrßte vÜak ale jen s p°esnostφ na celΘ dny, celß dopoledne Φi celß odpoledne. Ale to odpovφdß filosofii plßnovacφho kalendß°e, kam si spφÜe budete poznamenßvat v∞ci typu: od 15. do 24. jsem v zahraniΦφ, 29. odpoledne chci mφt volno a v∞novat se rodin∞ apod., a k p°esn∞jÜφmu plßnovßnφ pou₧ijete diß°. TΘto strategii vychßzφ vst°φc i opaΦnß vazba, dφky kterΘ se vßm Φinnosti, naplßnovanΘ v plßnovacφm kalendß°i automaticky promφtajφ i do diß°e.

K plßnovßnφ nerozluΦn∞ pat°φ i seznamy nejr∙zn∞jÜφch ·kol∙, kterΘ je t°eba ud∞lat. Organizer umo₧≥uje vytvß°et pouze seznamy ·kol∙ termφnovan²ch (na celΘ dny), a krom∞ termφnu spln∞nφ umo₧≥uje zadat i dobu zahßjenφ prßce na ·kolu. Dφky tomu pak m∙₧e p°i zobrazovßnφ barevn∞ odliÜit ·koly, jejich₧ °eÜenφ vßs teprve Φekß, kterΘ jist∞ prßv∞ °eÜφte, a kterΘ jste ji₧ "proÜvihli". ┌koly, kterΘ sami oznaΦφte za spln∞nΘ, pak nßzorn∞ p°eÜkrtne (pokus je rad∞ji nesma₧ete). Navφc si op∞t m∙₧ete p°edepsat, aby se vßm naplßnovanΘ ·koly automaticky promφtaly i do vaÜeho diß°e.

DalÜφ nezbytnostφ je vedenφ adresß°e. Lotus Organizer jej nabφzφ v zajφmavΘ podob∞, kterß p°ipomφnß bu∩ kartotΘku (p°i zadßvßnφ Φi p°i "podrobnΘm pohledu"), nebo po°adaΦ vizitek, u kter²ch lze navφc zvolit jejich velikost, a tφm i rozsah zobrazovan²ch ·daj∙. Samoz°ejmostφ je mo₧nost r∙znΘho vyhledßvßnφ a aktualizace.

Obrßzek 3.
Obr. 3.: Diß°, do kterΘho se promφtajφ ·daje z jin²ch oddφl∙
Pot°ebujete-li pracovat s textovou informacφ, nap°φklad psßt si r∙znΘ poznßmky Φi p°ipravit jednoduch² text apod., mßte v Organizeru k dispozici Üikovn² zßpisnφk. M∙₧ete jej pou₧φvat jako b∞₧n² editor pro p°φmΘ psanφ sv²ch poznßmek. DalÜφ mo₧nostφ je p°evzφt ji₧ existujφcφ text ze zadanΘho textovΘho souboru (v k≤du ASCII) - zde je mo₧nΘ si vybrat, zda mß Organizer zkopφrovat obsah zadanΘho souboru a vytvo°it si tak jeho vlastnφ kopii, nebo zda mß text z∙stat v p∙vodnφm souboru, a Organizer mß p°φsluÜn² text v₧dy brßt jen z tohoto originßlnφho souboru. Samoz°ejmostφ je mo₧nost vyu₧φt standardnφ mechanismy MS Windows - kopφrovßnφ p°es zßsobnφk (clipboard), i mechanismus DDE. Zßpisnφk ovÜem nenφ omezen jen na informace textovΘ povahy, m∙₧ete si do n∞j vklßdat i obrßzky (a to jak rastrovou grafiku, ve formßtu .BMP, tak i tzv. Windows metafile). Samotn² zßpisnφk je organizovßn jako kniha, kterß je Φlen∞na na kapitoly a odstavce, a je vybavena obsahem. Chcete-li do zßpisnφku vlo₧it n∞co novΘho, musφte si jej nejprve otev°φt na samΘm zaΦßtku, kde je jeho obsah (analogick² obsahu knihy). Zde pak musφte vytvo°it novou polo₧ku, a p°itom °φci, zda jde o novou kapitolu Φi odstavec v rßmci kapitoly, co bude novß polo₧ka obsahovat (text, obrßzek, nebo takΘ nic, jde-li o strßnku, kterou chcete ·mysln∞ nechat prßzdnou), a dßle odkud se vezme obsah novΘ polo₧ky (zda jej napφÜete sami, zda si jej mß Organizer p°evzφt Φi zkopφrovat ze zadanΘho souboru, nebo zda p∙jde o p°enos p°es zßsobnφk MS Windows Φi o vyu₧itφ mechanismu DDE). Tv∙rci Organizeru se elegantnφm zp∙sobem vyrovnali s problΘmem Üφ°ky °ßdky, kterß p°i standardnφm zobrazenφ ß la krou₧kov² zßpisnφk nenφ p°φliÜ velkß. U skuteΦnΘho (tj. papφrovΘho) zßpisnφku se tento problΘm °eÜφ zvlßÜtnφmi rozklßdacφmi listy, a zde je tomu analogicky: p°i vytvß°enφ polo₧ky mß u₧ivatel mo₧nost stanovit, ₧e se tato polo₧ka mß na po₧ßdßnφ rozlo₧it.

DalÜφm druhem slu₧by, kterou vßm Organizer nabφzφ, je sledovßnφ nejr∙zn∞jÜφch v²roΦφ. Mßte mo₧nost mu sd∞lit, ₧e na urΦit² den v urΦitΘm m∞sφci p°ipadß takovΘ a takovΘ v²roΦφ, a on vßm to pak bude ka₧d² rok p°ipomφnat. Jak? Asi p°edem poΦφtß s tφm, ₧e se zapomenete sami podφvat do p°φsluÜnΘho oddφlu, a tak vßm ka₧dΘ v²roΦφ pro jistotu sßm promφtne do diß°e, do p°φsluÜnΘho dne. Pak u₧ je jen na vßs, zda vΦas stihnete zareagovat, nebo zda si nechßte utΘci n∞co d∙le₧itΘho. Pak to ale nesvßd∞jte na Organizer!

Filosofie krou₧kovΘho bloku

Obrßzek 4.
Obr. 4.: Seznam ·kol∙
Pro sprßvnΘ pochopenφ dalÜφch vlastnostφ a funkcφ Organizeru je vhodnΘ si ujasnit n∞kterΘ konkrΘtn∞jÜφ aspekty tohoto programu, p°edevÜφm pojem oddφlu.

Ve skuteΦnΘm krou₧kovΘm zßpisnφku se mezi volnΘ listy vklßdajφ zßlo₧ky, obvykle z tvrdÜφho papφru Φi plastiku, r∙zn∞ zbarvenΘ a vybavenΘ ouÜky, kterΘ po stran∞ p°eΦnφvajφ jednotlivΘ listy. Na tato ouÜka je pak mo₧nΘ nadepsat cokoli, podle Φeho se majitel krou₧kovΘho bloku orientuje, kdy₧ pot°ebuje n∞co nalistovat. Lotus Organizer tuto velmi intuitivnφ p°edstavu zßlo₧ek p°ejφmß, a v∞rn∞ je zobrazuje vΦetn∞ p°eΦnφvajφcφch ouÜek. To, co se nachßzφ mezi dv∞ma zßlo₧kami, se pak v Organizeru oznaΦuje jako oddφl.

U obyΦejnΘho krou₧kovΘho zßpisnφku by oddφl mohl b²t pouhou skupinou jinak nediferencovan²ch list∙, kterΘ m∙₧eme pou₧φvat tak, jak nßs prßv∞ napadne. V p°φpad∞ Time Manageru by pak oddφl byl skupinou specificky p°edtiÜt∞n²ch list∙, pro kterΘ je pouze doporuΦen urΦit² specifick² zp∙sob pou₧itφ (vychßzejφcφ z jejich p°edtisku, nap°. pro psanφ poznßmek, telefonnφch Φφsel apod.). V p°φpad∞ Organizeru je vhodnΘ se dφvat na oddφl jako jeden konkrΘtnφ zp∙sob vyu₧itφ skupiny "voln²ch list∙", kter² je pevn∞ dßn a nenφ mo₧nΘ jej m∞nit Φi jinak obejφt.

P°ijmeme-li tuto p°edstavu oddφlu jako zp∙sobu vyu₧itφ, bude pro nßs ji₧ mnohem p°irozen∞jÜφ tvrzenφ, ₧e Lotus Organizer pracuje se Üesti typy oddφl∙, jejich₧ funkΦnφ mo₧nosti jsme si ji₧ naznaΦili v²Üe. Jde o oddφly, pojmenovanΘ:
Obrßzek 5.
Obr. 5.: Adresß° p°i zobrazovßnφ jednΘ adresy na strßnce

Organizer standardn∞ nabφzφ po jednom exemplß°i od ka₧dΘho oddφlu, ale u₧ivatel si m∙₧e sßm vytvß°et jejich dalÜφ exemplß°e. Jakou to mß logiku, a k Φemu je to dobrΘ?

P°edstavte si nap°φklad, ₧e mßte dva pod°φzenΘ. Vytvo°φte-li si dva novΘ exemplß°e oddφlu ┌koly, m∙₧ete si v ka₧dΘm z nich samostatn∞ evidovat to, co p°φsluÜnΘmu zam∞stnanci zadßte. Podobn∞ kdy₧ si vytvo°φte dalÜφ exemplß°e oddφlu Kalendß°, m∙₧ete v ka₧dΘm z nich samostatn∞ rozvrhovat pracovnφ dobu sv²ch pod°φzen²ch. Nebo jin² p°φklad: pracujete-li s r∙zn²mi druhy textov²ch informacφ, m∙₧e b²t p°ehledn∞jÜφ vytvo°it si vφce exemplß°∙ oddφlu Zßpisnφk, a ka₧d² z nich zasv∞tit jednomu specifickΘm u okruhu informacφ. Organizer vßm vyjde vst°φc v tom, ₧e vßm umo₧nφ ka₧d² nov∞ vytvo°en² exemplß° oddφlu vhodn∞ pojmenovat jmΘnem, kterΘ se pak objevuje i na p°φsluÜnΘ zßlo₧ce.

Obrßzek 6.
Obr. 6.: Obsah zßpisnφku
PodstatnΘ je tedy uv∞domit si, ₧e Organizer umo₧≥uje vytvß°et v podstat∞ libovoln² poΦet exemplß°∙ oddφl∙, ale jejich typ a zp∙sob vyu₧itφ je pevn∞ dßn (v rßmci Üesti typ∙ oddφl∙).

Za zmφnku stojφ i to, jak Organizer chßpe svß data. I zde bude u₧iteΦnΘ pou₧φt analogii s krou₧kov²m blokem, a zavΘst si jednu pomocnou definici, nebo¥ p∙vodnφ terminologie Organizeru nenφ p°φliÜ intuitivnφ: vÜechny oddφly, se kter²mi Organizer prßv∞ pracuje, nazveme "nßplnφ" (jako analogii nßpln∞ krou₧kovΘho bloku). Organizer pak praktikuje strategii: co nßpl≥, to soubor (standardn∞ s p°φponou ORG).

Jestli₧e vßm tedy Organizer nabφzφ mo₧nost zßpisu do souboru, je tφm myÜlen zßpis celΘ "nßpln∞", tedy vÜech oddφl∙, se kter²mi Organizer prßv∞ pracuje, do zadanΘho souboru. Analogicky pro otev°enφ souboru, ze kterΘho se naΦtou vÜechny v n∞m obsa₧enΘ oddφly. Snad nejmΘn∞ intuitivnφ je pak mo₧nost zalo₧it nov² soubor - ve skuteΦnosti se tφm nabφzφ mo₧nost zaΦφt se Üesti zßkladnφmi oddφly, neobsahujφcφmi ₧ßdnß data.

Dφky tΘto koncepci se Organizer chovß jako po°adaΦ, do kterΘho si m∙₧ete vklßdat r∙znΘ "nßpln∞", a vlastn∞ si tak vytvß°et vφce samostatn²ch organizßtor∙. Dßle je tato koncepce v²hodnß pro pou₧itφ Organizeru na vφce mφstech Φi na cestßch, a ΦßsteΦn∞ vychßzφ vst°φc i svΘmu vyu₧itφ pro prßci skupin, jak uvidφme poslΘze.

Krom∞ prßce s cel²mi "nßpln∞mi" umo₧≥uje Organizer omezen∞ pracovat i s jednotliv²mi oddφly. Ke stßvajφcφ "nßplni" (tj. k oddφl∙m, se kter²mi Organizer prßv∞ pracuje) je mo₧nΘ p°idat oddφl z jinΘ "nßpln∞". Dßle je mo₧nΘ importovat do jednotliv²ch oddφl∙ (i exportovat z nich) data, vytvo°enß jin²mi aplikacemi - kartotΘkou MS Windows, databßzφ dBase i samotn²m Organizerem, v Φem₧ se pak skr²vß i mo₧nost exportovat jednotlivΘ oddφly do ji₧ existujφcφch "nßplnφ".

Zßvan hypertextu

Co je na programu Lotus Organizer velmi zajφmavΘ, a co jej povyÜuje na vφce ne₧ jen pouh² zßpisnφk sch∙zek, ·kol∙, poznßmek a adres, je jeho schopnost vytvß°et vazby mezi r∙zn²mi ·daji. Podstatou tΘto vazby je vyjßd°enφ logickΘ souvislosti mezi dv∞ma ·daji, nebo dokonce mezi vφce ·daji souΦasn∞, a ·Φelem je pak mo₧nost snadnΘho a rychlΘho p°φstupu a vyhledßvßnφ vzßjemn∞ souvisejφcφch informacφ. NejlΘpe je p°edstavit si, ₧e p°φsluÜnß vazba je ukazatel, kter² mßme mo₧nost sami nastavit (v rßmci vytvo°enφ vazby), a pak jeho prost°ednictvφm p°eskakovat z jednΘ informace na druhou. Ka₧dß jednotlivß vazba je sice v₧dy dvoubodovß (tj. vede v₧dy mezi dv∞ma objekty), ale jeden a tent²₧ objekt m∙₧e mφt souΦasn∞ vytvo°enu vazbu s vφce jin²mi objekty. Cel² mechanismus je dokonce tranzitivnφ, tak₧e je mo₧nΘ jednotlivΘ ukazatele sklßdat za sebe. Uka₧me si vÜe na p°φkladu:
Obrßzek 7.
Obr. 7.: Vyu₧itφ vazby mezi ·daji
v diß°i (oddφlu typu Kalendß°) si na urΦitou dobu zaneseme sch∙zku se zßstupcem firmy XY. Adresu tΘto firmy mßme zapsßnu v adresß°i, a tak si mezi zßznamem o sch∙zce a zßznamem s adresou firmy XY vytvo°φme vazbu. Podobn∞ kdy₧ si p°ipravφme podklady pro toto jednßnφ (nap°φklad v oddφlu zßpisnφk, jako samostatn² odstavec), m∙₧eme si vytvo°it vazbu mezi zßznamem o sch∙zce a oddφlem zßpisnφku, ve kterΘm mßme podklady p°ipraveny.

Velmi intuitivnφ je samotnß technika vytvß°enφ t∞chto vazeb: Organizer je znßzor≥uje °et∞zem, kter² propojuje oba konce. U₧ivatel mß k dispozici kotvu (pro ukotvenφ °et∞zu na obou koncφch), a dokonce i sekeru pro p°etnutφ °et∞zu, a tφm ke zruÜenφ vazby. Jakmile je vazba vytvo°ena, je symbolicky znßzor≥ovßna jednφm Φlßnkem °et∞zu, zobrazovan²m vedle ·daje, kter² se na vazb∞ ·Φastnφ. Jestli₧e na tento symbolick² Φlßnek najedeme myÜφ a zmßΦkneme jejφ levΘ tlaΦφtko, nabφdne se nßm menu vÜe ch objekt∙, kterΘ jsou s dan²m objektem svßzßny. Kdy₧ si vybereme ten, kter² nßs zajφmß, najedeme na n∞j kurzorem a pustφme tlaΦφtko myÜi, a Organizer nßs rßzem p°epne na p°φsluÜn² cφlov² ·daj.

Prßv∞ naznaΦen² mechanismus mß vÜak jeÜt∞ jednu dalÜφ variantu. Mo₧nost vytvß°enφ vazeb toti₧ nenφ omezena jen na objekty, existujφcφ v rßmci Organizeru. Jednou ze stran toti₧ m∙₧e b²t i jak²koli datov² soubor Φi p°φmo spustiteln² program. Jde-li o program, ten je v rßmci "vyvolßnφ" vazby spuÜt∞n. Jednß-li se o obecn² soubor, musφ b²t nejprve stanoveno, kterß aplikace jej mß zpracovßvat. Tato aplikace je urΦena podle p°φpony souboru, a konkrΘtnφ p°i°azenφ aplikacφ jednotliv²m p°φponßm se provßdφ prost°ednictvφm funkce Asociuj ... v Program Manageru MS Windows. K Φemu je to ale dobrΘ? P°edstavte si, ₧e si dßte za ·kol dopsat urΦit² dopis. Za tφmto ·Φelem si m∙₧ete vytvo°it vazbu mezi zßznamem v oddφlu ·kol∙ a p°φsluÜn²m souborem s rozepsan²m dopisem, a pomocφ Program Manageru p°edepsat, kter² editor chcete pou₧φvat. Kdy₧ vßs pak Organizer upozornφ na dosud nespln∞n² ·kol, staΦφ vßm najet myÜφ na symbolick² Φlßnek °et∞zu u tohoto ·kolu, a okam₧it∞ si vyvolat p°φsluÜnou aplikaci (tj. spustit editor na zadan² soubor).

Filosofie ovlßdßnφ

Ovlßdßnφ programu Lotus Organizer je velmi intuitivnφ. Nenφ to vÜak jen dφky vizußlnφ analogii se skuteΦn²m krou₧kov²m blokem, kterß jde a₧ tak daleko, ₧e se sna₧φ napodobit i otßΦenφ jednotliv²ch list∙. Tak jako u ostatnφch produkt∙ firmy Lotus, jsou i zde d∙sledn∞ pou₧φvßny tzv. chytrΘ ikony (smarticons), kterΘ zastupujφ nejΦast∞ji provßd∞nΘ akce, a umo₧≥ujφ vyvolat je pouh²m kliknutφm myÜφ. Jejich bohat² repertoßr m∙₧e b²t zpoΦßtku nep°ehledn², ale k dispozici je struΦnß nßpov∞da ke ka₧dΘ ikon∞, kterou je mo₧nΘ vyvolat prav²m tlaΦφtkem myÜi. U₧ivatel vÜak m∙₧e pou₧φvat i b∞₧nß roletovß menu se slovnφm popisem jednotliv²ch akcφ, a k dispozici mß i podrobnou kontextov∞ senzitivnφ nßpov∞du. Podporovßna je i strategie "drag and drop", umo₧≥ujφcφ uchopit (drag) n∞jak² objekt a jednoduÜe jej p°enΘst (a pustit, drop) tam, kde si jej p°ejeme mφt. Organizer nßm nabφzφ i p∞kn∞ vyveden² odpadkov² koÜ (v levΘm dolnφm rohu), tak₧e chceme-li n∞co smazat, staΦφ to myÜφ uchopit, p°enΘst nad koÜ a tam zase pustit. V²sledn² dojem je pak umocn∞n jeÜt∞ i efektnφ animacφ ohn∞, ve kterΘm odhozen² objekt sho°φ.

Technika drag and drop se mΘn∞ efektn∞, ale nemΘn∞ efektivn∞ pou₧φvß i k jin²m ·Φel∙m. Nap°φklad kdy₧ pot°ebujete p°eplßnovat urΦitou sch∙zku, jednoduÜe ji uchopφte, p°enesete do jinΘho dne, a tam ji zase pustφte. Hotovo.

DalÜφm p°φkladem m∙₧e b²t vytßΦenφ Φφsel. Je-li vßÜ poΦφtaΦ vybaven modemem, na kter² je dßle napojen telefonnφ p°φstroj, m∙₧e za vßs Organizer vytßΦet Φφsla a pak vßm hovor p°edat na telefon. ╚φslo volanΘho m∙₧ete samoz°ejm∞ "vy¥ukat" sami (na v∞rn∞ vyvedenΘm Φφselnφku tlaΦφtkovΘho telefonu), ale stejn∞ tak dob°e si m∙₧ete v adresß°i nalistovat n∞Φφ vizitku, myÜφ z nφ uchopit telefonnφ Φφslo, p°enΘst jej na ikonu s telefonem a zde jej zase pustit, Organizer si ji₧ sßm domyslφ, co po n∞m chcete. Kdy₧ jej nechßte vytoΦit zadanΘ Φφslo a pak mu °eknete, jak to dopadlo (zda jste se skuteΦn∞ dovolali, zda bylo obsazeno apod.), bude si to pamatovat, a bude vßm schopen nabφdnout i seznam uskuteΦn∞n²ch hovor∙ a r∙znΘ statistiky. Dokonce je schopen m∞°it dΘlku probφhajφcφho hovoru, a umo₧≥uje vßm psßt si k n∞mu i poznßmky. MenÜφ problΘm je ale v tom, ₧e vÜechny pot°ebnΘ informace o pr∙b∞hu hovoru mu musφte zadßvat sami (nap°φklad ₧e jste se ·speÜn∞ dovolali a pak ₧e jste zase zav∞sili), co₧ nenφ zrovna praktickΘ. Podporovßny jsou modemy standardu Hayes (tj. s p°φkazov²m jazykem Hayes AT). Tyto modemy by sice m∞ly um∞t poznat, jak dopadlo volßnφ zadanΘho telefonnφho Φφsla (nap°. zda bylo obsazeno, zda se na druhΘ stran∞ ozval Φlov∞k Φi op∞t modem apod.), ale v praxi je to velmi nespolehlivΘ (a to nejen v naÜφ telefonnφ sφti), tak₧e tv∙rci Organizeru Üli rad∞ji na jistotu.

Pro koho je Organizer vhodn²

Lotus Organizer je velmi zajφmav² a u₧iteΦn² produkt, kter² se ale nemusφ hodit zdaleka ka₧dΘmu. Chcete-li jej pou₧φvat, musφte mφt neustßle po ruce zapnut² poΦφtaΦ. A to jeÜt∞ ne ledajak², ale takov², kter² dokß₧e provozovat MS Windows dostateΦn∞ svi₧n∞.

Tak₧e komu, kde a jak se bude Organizer hodit nejvφce?

Velmi u₧iteΦn² bude nap°φklad pro Φlov∞ka, kter² sebou neustßle nosφ notebook. P°i jejich dneÜnφch cenßch to ji₧ nenφ nic neobvyklΘho, a p°i tΘm∞° nulovΘ hmotnosti ultralehk²ch notebook∙ to je i vcelku pohodlnΘ (dokonce mo₧nß i pohodln∞jÜφ, ne₧ nosit sebou tlust² a t∞₧k² Time Manager).

DalÜφ uplatn∞nφ Organizer jist∞ najde u lidφ, kte°φ pracujφ stßle na jednom mφst∞, kde majφ k dispozici trvale zapnut² poΦφtaΦ. Nebudou to asi jen r∙znφ veled∙le₧itφ ·°ednφci a vÜemocnΘ sekretß°ky, kterΘ prost°ednictvφm Organizeru mohou lΘpe vlßdnout Φasem sv²ch ÜΘf∙. Dφky svΘ velkΘ intuitivnosti a snadnosti ovlßdßnφ vÜak bude Organizer pou₧iteln² i pro tyto dv∞ kategorie u₧ivatel∙, kde jinΘ programy mohou zcela ztroskotat.

ZajφmavΘ mo₧nosti p°ipadajφ v ·vahu i pro lidi, kte°φ sice nepracujφ stßle na jednom mφst∞ a nenosφ sebou notebook, ale pohybujφ se mezi n∞kolika pracoviÜti, a na ka₧dΘm z nich majφ k dispozici poΦφtaΦ - nap°φklad chvφli pracujφ doma, pak ve svΘm hlavnφm zam∞stnßnφ, pak ve svΘm vedlejÜφm zam∞stnßnφ, pak t°eba chvφli v redakci jednoho nejmenovanΘho Φasopisu apod. I tito lidΘ mohou pou₧φvat Lotus Organizer, a to vcelku jednoduch²m zp∙sobem: staΦφ jen nahrßt si svß data (p°esn∞ji: "nßpl≥") na disketu, a tu si vzφt sebou. Podmφnkou samoz°ejm∞ je to, aby Lotus Organizer byl nainstalovßn na vÜech mφstech, kam s touto disketou p°ijdete. V tΘto souvislosti je pak velmi zajφmavß otßzka, zda p°itom vystaΦφte s jednou licencφ Organizeru Φi nikoli. LicenΦnφ podmφnky firmy Lotus, kterΘ p°i koupi Organizeru dostanete, sice hovo°φ prßvnickou °eΦφ, ale snad jsem je pochopil sprßvn∞: umo₧≥ujφ to, co firma Borland velmi v²sti₧n∞ nazvala pou₧itφm "jako kdyby Ülo o knihu" - tu m∙₧ete nosit sebou a Φφst v podstat∞ kdekoli, ale nesmφte z nφ d∞lat kopie, kterΘ by pak mohlo Φφst vφce lidφ souΦasn∞. V principu si tedy m∙₧ete nainstalovat jeden Organizer (p°esn∞ji: jednu licenci na tento produkt) na vφce poΦφtaΦφch, pokud zajistφte, ₧e jednotlivΘ instalace budete skuteΦn∞ pou₧φvat jen vy jako prßvoplatn² majitel licence.

V zßjmu seri≤znosti je ovÜem vhodnΘ se zmφnit i o tom, kdy pro vßs Lotus Organizer nebude vhodn². Nap°φklad tehdy, kdy₧ vßÜ poΦφtaΦ nenφ schopen "utßhnout" nep°φliÜ skromnß MS Windows, a samoz°ejm∞ takΘ kdy₧ poΦφtaΦ nemßte v∙bec. Dßle je vhodnΘ provozovat Organizer na takovΘm poΦφtaΦi, kter² je trvale zapnut², resp. na kterΘm trvale b∞₧φ Windows. Nenφ to sice nutnou podmφnkou, ale chcete-li se nechat od Organizeru vΦas upozornit na d∙le₧itou sch∙zku, musφte jej nechat b∞₧et v MS Windows alespo≥ na pozadφ. A ₧e jste dosud nem∞li d∙vod Windows trvale pou₧φvat? A₧ si na Organizer zvyknete, budete mφt proΦ.

Organizer vÜak mohou vhodn∞ vyu₧φt i lidΘ, kte°φ nez∙stßvajφ na jednom mφst∞, a mφsto notebooku sebou rad∞ji nosφ Time Manager. Majφ-li vhodn² poΦφtaΦ alespo≥ ve svΘ kancelß°i, mohou si svou osobnφ agendu vΘst na n∞m, a p°ed odchodem "do terΘnu" si v₧dy nechat vytisknout to, co pot°ebujφ. Organizer vychßzφ tΘto mo₧nosti vst°φc, a nabφzφ bohat² repertoßr nejr∙zn∞jÜφch formßt∙ pro tisk - mezi nimi samoz°ejm∞ i takov², kter² odpovφdß Time Manageru. Organizer vßm tedy dokß₧e vytisknout strßnky, kterΘ si pak jen vlo₧φte do svΘho Time Manageru a jdete.

╚φm Lotus Organizer nenφ

Pro sprßvnΘ hodnocenφ programu Lotus Organizer for Windows verze 1.0 je velmi podstatnΘ zd∙raznit si, Φφm je, a Φφm naopak nenφ.

Za prvΘ: Organizer je program, urΦen² pro jednoho u₧ivatele, a nikoli pro tzv. workgroup computing, neboli pro pracovnφ skupiny.

Uv∞domme si dob°e, co to p°esn∞ znamenß. Dφky mo₧nosti pracovat s vφce "nßpln∞mi" a mo₧nosti p°idßvßnφ jednotliv²ch oddφl∙ je mo₧nΘ vyu₧φt Organizer pro pot°eby vφce r∙zn²ch u₧ivatel∙ - jak jsme si ji₧ naznaΦili d°φve, jedna sekterß°ka m∙₧e s jednφm Organizerem vΘst agendu pro vφce zam∞stnanc∙ souΦasn∞. Ti si mohou vytvß°et vlastnφ "nßpln∞", a mohou si je dokonce chrßnit p°ed neoprßvn∞n²m p°φstupem Φtenφm. Organizer umo₧≥uje prohlßsit n∞kterΘ jednotlivΘ ·daje za d∙v∞rnΘ, a zp°φstupnit je pouze jejich majiteli. Jeliko₧ je ale Organizer programem pro jednoho u₧ivatele, sßm pojem u₧ivatele v∙bec neznß, a nenφ tedy schopen rozliÜovat mezi r∙zn²mi u₧ivateli. Proto je v n∞m ochrana p°ed ne₧ßdoucφm p°φstupem °eÜena formou hesel, vzta₧en²ch k soubor∙m s "nßpln∞mi". Hesla lze zadat pro t°i r∙znΘ ·rovn∞ p°φstupu: znßte-li tzv. soukromΘ heslo, budou pro vßs p°φstupnΘ i ·daje, prohlßÜenΘ za d∙v∞rnΘ, a mßte mo₧nost cokoli m∞nit v rßmci celΘ nßpln∞. Znßte-li pouze tzv. ve°ejnΘ heslo, budou p°ed vßmi skryty vÜechny d∙v∞rnΘ zßznamy, ale jinak budete op∞t moci m∞nit cokoli. Znßte-li vÜak pouze tav. heslo pro Φtenφ, budou p°ed vßmi d∙v∞rnΘ ·daje op∞t skryty, a i to ostatnφ budete moci jen Φφst.

Jak tedy sprßvn∞ rozum∞t tvrzenφ, ₧e Organizer nepodporuje prßci skupin? PodstatnΘ je to, ₧e i kdy₧ si nap°φklad importujete ΦasovΘ rozvrhy (diß°e) vφce r∙zn²ch lidφ do jednΘ "nßpln∞", Organizer si neuv∞domuje, ₧e pat°φ r∙zn²m osobßm, a nenφ nap°φklad schopen hledat prvnφ mo₧n² termφn spoleΦnΘ sch∙zky t∞chto lidφ. Obdobn∞ s ·koly: pot°ebujete-li zadat jeden a tent²₧ ·kol vφce lidem, musφte jej sami ruΦn∞ zanΘst do jejich seznam∙ ·kol∙, proto₧e Organizer si neuv∞domuje, ₧e existuje vφce u₧ivatel∙ a ka₧d² m∙₧e mφt vlastnφ seznam ·kol∙.

Za druhΘ: Lotus Organizer nenφ "network aware".

Organizer je mo₧nΘ nainstalovat na file server a pou₧φvat v lokßlnφ sφti. Dokonce na to pamatujφ i licenΦnφ podmφnky firmy Lotus, kterΘ tuto mo₧nost p°ipouÜtφ. Op∞t je ale t°eba si uv∞domit, co to p°esn∞ znamenß.

Mo₧nostφ nainstalovat Organizer na file server se rozumφ to, ₧e jeho v²konnΘ soubory, konfiguraΦnφ soubory, knihovny apod. mohou b²t ulo₧eny centrßln∞ (tj. jen na jednom mφst∞), a u₧ivatelΘ si je mohou spouÜt∞t p°φmo z file serveru (tj. nemusφ mφt vlastnφ kopie na sv²ch stanicφch). Organizer dokonce umo₧≥uje, aby si jednotlivφ u₧ivatelΘ v sφti vytvß°eli vlastnφ konfigurace - p°i spuÜt∞nφ toti₧ hledß svΘ konfiguraΦnφ soubory nejprve lokßln∞ (tj. u u₧ivatele na jeho stanici), a teprve pak na serveru. Dokonce je mo₧nΘ i to, aby "lokßlnφ" konfiguraΦnφ soubor urΦitΘho u₧ivatele specifikoval jen n∞kterΘ v∞ci (to, co je pro danΘho u₧ivatele specifickΘ), a Organizer si pak ji₧ najde vÜechno ostatnφ ve spoleΦnΘm konfiguraΦnφm souboru na serveru. Celß v∞c mß ale jeden hßΦek: licenΦnφ podmφnky firmy Lotus vßm umo₧≥ujφ nainstalovat Organizer na file server a pou₧φvat jej prßv∞ naznaΦen²m zp∙sobem, ale v₧dy jen jednomu jedinΘmu u₧ivateli (co₧ vypl²vß ze zßsady "jako kdyby Ülo o knihu". Tu takΘ m∙₧ete sv∞°it centrßlnφ knihovn∞, ale ta jej m∙₧e p∙jΦit v₧dy jen jednomu Φtenß°i). Tak₧e chcete-li pou₧φvat Organizer v sφti a vφce u₧ivateli souΦasn∞, technicky to mo₧nΘ je (i s jedinou licencφ), ale podle licenΦnφch podmφnek k tomu pot°ebujete pat°iΦn² poΦet jednou₧ivatelsk²ch licencφ.

Co pak ale znamenß, ₧e Organizer nenφ "network aware"?

Krom∞ jedinΘ drobnΘ v²jimky (hledßnφ konfiguraΦnφch soubor∙ nejprve u u₧ivatele a teprve pak na serveru) si Organizer sßm neuv∞domuje, ₧e pracuje v prost°edφ poΦφtaΦovΘ sφt∞, a jejφ mo₧nosti nijak v∞domn∞ nevyu₧φvß. To ·zce souvisφ s jeho jednou₧ivatelskou koncepcφ, kterß pojem u₧ivatele vlastn∞ v∙bec neznß. Organizer si pak nem∙₧e uv∞domovat, ₧e mohou existovat r∙znφ u₧ivatelΘ, a mφt svΘ domovskΘ adresß°e, ve kter²ch se obvykle nachßzφ jejich konfiguraΦnφ soubory i jednotlivΘ "nßpln∞". Kdyby si Organizer existenci sφt∞ uv∞domoval (byl tzv. network aware), a s nφ si uv∞domoval i existenci vφce u₧ivatel∙, mohl by jednoduch²m a p°irozen²m zp∙sobem zajiÜ¥ovat mnoho u₧iteΦn²ch funkcφ, kterΘ jsou pot°ebnΘ pro vzßjemnou koordinaci cel²ch skupin lidφ: nap°φklad to, aby jeden u₧ivatel zadal ·kol jinΘmu u₧ivateli Φi skupin∞ u₧ivatel∙, aby se jeden u₧ivatel dotßzal na ΦasovΘ mo₧nosti jinΘho u₧ivatele, plßnoval souΦasnΘ sch∙zky zvolenΘ skupiny lidφ apod.

Lotus Organizer verze 1.0 tedy jeÜt∞ nevychßzφ vst°φc v∞domΘmu vyu₧itφ sφtφ a vÜeobecnΘmu trendu k "workgroup computing". Jak jsem se ale dozv∞d∞l od p°edstavitel∙ firmy Lotus na jejich nedßvnΘ tiskovΘ konferenci, p°ipravovanß verze 2.0 by ji₧ m∞la b²t "network aware" a m∞la by podporovat pracovnφ skupiny. U₧ se na ni t∞Üφm.

Ale jeÜt∞ ne₧ se novß verze objevφ na trhu, si i ta stßvajφcφ jist∞ zφskß srdce mnoha nov²ch u₧ivatel∙. Proto₧e Organizer opravdu stojφ za to mφt a pou₧φvat.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm