VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:47/91
RoΦnφk:1991
Rubrika/kategorie: Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch
Dφl:10

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ dφl | nßsledujφcφ dφl

Ji°φ Peterka: Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch (10)

Telefonnφ modemy

Jak jsme si ji₧ uvedli, b∞₧n² komutovan² telefonnφ okruh je °eÜen tak, aby byl schopen p°enßÜet frekvence v rozsahu od 300 do 3400 Hz, co₧ je pro b∞₧nΘ hovory telefonnφch ·Φastnφk∙ vcelku dostateΦnΘ. Jak jsme ji₧ takΘ d°φve naznaΦili, Üφ°ka pßsma 3100 Hz tohoto telefonnφho okruhu by m∞la umo₧≥ovat dosßhnout p°enosov²ch rychlostφ teoreticky a₧ kolem 30 000 bit∙ za sekundu. Prakticky dosahovanΘ rychlosti jsou ovÜem mnohem ni₧Üφ.
Pozn.: To ovÜem platilo v dob∞ psanφ serißlu, v roce 1991. V roce 1996 (kdy vznikß tato HTML verze), ji₧ jsou zcela b∞₧nΘ modemy dosahujφcφ rychlosti 28,8 kbps (dle standard∙ V.34, ev. V.FAST), a objevujφ se i modemy dosahujφcφ rychlosti p°es 30 kbps (konkrΘtn∞ cca 34 kbps).

Abychom mohli p°enßÜet data po telefonnφch okruzφch, a¥ ji₧ pevn²ch nebo komutovan²ch, tedy abychom z telefonnφho okruhu vytvo°ili okruh datov², pot°ebujeme modem.

Existuje celß °ada telefonnφch modem∙ nejr∙zn∞jÜφch typ∙ a nejr∙zn∞jÜφch vlastnostφ. Ka₧d² z nich je vÜak v₧dy konstruovßn pro urΦitou maximßlnφ p°enosovou rychlost - modemy pro p°enosovΘ rychlosti 300 bit∙/sekundu (bps, bits per second) jsou dnes ji₧ prakticky minulostφ, rychle zastarßvajφ i modemy pro 1200 bps. Na komutovan²ch okruzφch se dnes pou₧φvajφ nejΦast∞ji modemy pro p°enosovou rychlost 2400 bps. Stßle vφce se vÜak zaΦφnajφ prosazovat i modemy pro 9600 Φi 14400 bit∙/sekundu, urΦenΘ taktΘ₧ pro komutovanΘ okruhy, kterΘ dnes p°edstavujφ technologickou ÜpiΦku. Pro pevnΘ okruhy se pou₧φvajφ specißlnφ modemy pro takovΘ p°enosovΘ rychlosti, kterΘ lze na p°φsluÜnΘm pevnΘm okruhu dosßhnout.

Samoz°ejm²m po₧adavkem na ka₧d² modem je to, aby se dokßzal "domluvit" s druh²m modemem, kter² je zapojen na opaΦnΘm konci telefonnφho okruhu. To znamenß, ₧e oba modemy musφ pou₧φvat stejn² zp∙sob modulace, stejnou p°enosovou a modulaΦnφ rychlost atd. - p°iΦem₧ nemusφ nutn∞ jφt o modemy stejnΘho typu Φi modemy od stejn²ch v²robc∙. Musφ tedy existovat spoleΦn² standard, kter² pot°ebnou kompatibilitu modem∙ umo₧nφ. Takov²mito standardy jsou v oblasti modem∙ doporuΦenφ mezinßrodnφ organizace CCITT (o kterΘ si jeÜt∞ povφme podrobn∞ji). Tak nap°φklad vlastnosti modem∙ pro komutovanΘ okruhy, umo₧≥ujφcφ pln∞ duplexnφ provoz p°enosovou rychlostφ 2400 bps, urΦuje doporuΦenφ V.22 bis, obdobnΘ doporuΦenφ pro modemy 9600 bps mß oznaΦenφ V.32. Pro ni₧Üφ p°enosovΘ rychlosti vÜak existujφ i konkurenΦnφ standardy - nap°. pro rychlosti 1200 bps doporuΦenφ CCITT V.22 a americkß norma Bell 212A, kterΘ nejsou vzßjemn∞ sluΦitelnΘ.

Dnes vyrßb∞nΘ telefonnφ modemy majφ obvykle mnoho u₧iteΦn²ch vlastnostφ a schopnostφ. V∞tÜina z nich je nap°. schopna po dohod∞ s modemem na opaΦnΘm konci okruhu p°ejφt na ni₧Üφ p°enosovou rychlost v p°φpad∞, ₧e telefonnφ okruh je nekvalitnφ (mß nap°. p°φliÜ mnoho poruch) a p°enos p∙vodnφ rychlostφ nenφ ·nosn².

StarÜφ modemy obvykle nebyly schopnΘ si samy vytoΦit po₧adovanΘ telefonnφ (·ΦastnickΘ) Φφslo. K tomuto ·Φelu musel bu∩to b²t pou₧it b∞₧n² telefonnφ p°φstroj (kter² pak p°edal telefonnφ okruh modemu), nebo specißlnφ "vytßΦecφ" za°φzenφ, obvykle spoleΦnΘ vφce modem∙m. DneÜnφ modemy si ji₧ umφ vytoΦit pot°ebnΘ telefonnφ Φφslo samy, tj. majφ schopnost automatickΘ volby - auto dialing.

Jsou tedy schopnΘ samy iniciovat a navßzat spojenφ po komutovanΘ telefonnφ sφti - pracujφ-li v tzv. re₧imu volßnφ - originate mode, ale umφ takΘ samy "zvednout telefon", tj. odpov∞d∞t na p°ichßzejφcφ volßnφ, jsou-li v tzv. re₧imu odpov∞di - answer mode.

Dφky tomu je mo₧nΘ, aby modemy navazovaly spojenφ a p°enßÜely data po ve°ejnΘ komutovanΘ sφti i bez p°φmΘ lidskΘ obsluhy resp. ·Φasti. Ka₧d² modem vÜak musφ b²t mo₧nΘ vhodn²m zp∙sobem ovlßdat, nap°. p°inutit jej vytoΦit po₧adovanΘ telefonnφ Φφslo.

D°φve se modemy ovlßdaly pomocφ r∙zn²ch °φdφcφch signßl∙, p°epφnaΦ∙ a propojek. To vÜak bylo p°φliÜ komplikovanΘ a nepru₧nΘ. R∙znφ v²robci modem∙ proto p°ichßzeli s vlastnφmi mechanismy ovlßdßnφ - nap°. firma Hayes u svΘho p°φznaΦn∞ pojmenovanΘho modemu Smartmodem (doslava "chytr²" modem) zavedla koncepci "pln∞ programovatelnΘho" modemu. VeÜkerΘ jeho ovlßdßnφ se zajiÜ¥uje prost°ednictvφm °φdφcφch p°φkaz∙, kterΘ se modemu zasφlajφ naprosto stejn²m zp∙sobem, jako vlastnφ data, urΦenß k p°enosu. Tyto p°φkazy jsou navφc ve znakovΘm tvaru, tak₧e jsou v p°φpad∞ pot°eby srozumitelnΘ i pro Φlov∞ka (mß-li k ruce jejich tabulku). Nap°φklad p°φkaz pro vytoΦenφ telefonnφho Φφsla 123456 s pou₧itφm pulsnφ volby se zadß p°φkazem

ATDP123456

kde AT je nßv∞Ütφ (uvozujφcφ ka₧d² p°φkaz modemu), D (od Dial) po₧aduje vytoΦenφ (volbu) Φφsla a P (od Pulse) specifikuje pulsnφ volbu. Modem na p°ijφmanΘ p°φkazy odpovφdß op∞t znakov∞ - nap°. ·sp∞ÜnΘ provedenφ p°φkazu potvrdφ lakonick²m "OK".

Zp∙sob ovlßdßnφ, zaveden² firmou Hayes, se ukßzal b²t natolik pru₧n² a efektivnφ, ₧e jej p°evzali i ostatnφ v²robci modem∙ a stal se (zatφm nepsan²m, ale dodr₧ovan²m) standardem, oznaΦovan²m jako Hayes standard.

Modemy, jejich₧ ovlßdßnφ odpovφdß tomuto standardu, se oznaΦujφ za Hayes-kompatibilnφ. Jsou to prakticky vÜechny dnes vyrßb∞nΘ modemy.

P°φkazov² jazyk, pomocφ kterΘho se ovlßdajφ Hayes-kompatibilnφ modemy, se oznaΦuje takΘ jako (°φdφcφ) jazyk AT - AT (command) language kv∙li charakteristickΘmu prefixu, kter² ka₧d² p°φkaz uvozuje.

Pomocφ °φdφcφho jazyka AT je mo₧nΘ nejen p°φmo °φdit bezprost°ednφ Φinnost modemu, ale je takΘ mo₧nΘ nastavovat nejr∙zn∞jÜφ jeho parametry (kter²ch b²vß nemßlo) - nap°. kolikrßt mß v re₧imu odpov∞di nechat "zazvonit telefon", ne₧ jej "zvedne". V∞tÜina dneÜnφch modem∙ je vybavena nevolatilnφ pam∞tφ pro Φtenφ i zßpis (tj. takovou, do kterΘ lze zapisovat, a kterß si sv∙j obsah podr₧φ i po dobu, kdy nenφ napßjena). Dφky tomu si modemy dokß₧φ "pamatovat" svΘ nastavenφ i po svΘm vypnutφ.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ dφl | nßsledujφcφ dφl
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm