VyÜlo v t²denφku: | COMPUTERWORLD |
╚φslo: | 43/91 |
RoΦnφk: | 1991 |
Rubrika/kategorie: | Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch |
Dφl: | 5 |
Dosa₧itelnß p°enosovß rychlost je ale v₧dy dßna souhrnem fyzikßlnφch vlastnostφ p°enosovΘho mΘdia (vodiΦ∙, kabel∙ apod.) a vlastnostmi dalÜφch technick²ch prost°edk∙, kterΘ p°enosov² kanßl spoluvytvß°ejφ (nap°. modem∙, multiplexor∙ apod.).
Ka₧d² p°enosov² kanßl je v₧dy schopen p°enßÜet jen signßly o frekvenci z urΦitΘho omezenΘho intervalu. P°esn∞ji: signßly s jinou frekvencφ p°enßÜφ tak Üpatn∞ (s tak velk²m ·tlumem, zkreslenφm apod.), ₧e nenφ ·nosnΘ jej pro p°enos t∞chto signßl∙ v∙bec pou₧φvat. Nap°φklad b∞₧nΘ telefonnφ okruhy jsou schopnΘ p°enßÜet signßly s frekvencφ p°ibli₧n∞ od 300 do 3400 Hz.
èφ°ka intervalu frekvencφ, kterΘ je p°enosov² kanßl schopen p°enΘst, p°edstavuje tzv. Üφ°ku pßsma - bandwidth. Jednotka Üφ°ky pßsma je stejnß jako jednotka frekvence, tj. 1 Hz. V p°φpad∞ b∞₧n²ch telefonnφch okruh∙, schopn²ch p°enßÜet frekvence od 300 Hz do 3400 Hz, je tedy Üφ°ka pßsma 3100 Hz, tj. 3,1 kHz.
Obecn∞ platφ, ₧e Φφm v∞tÜφ je Üφ°ka pßsma p°enosovΘho kanßlu, tφm v∞tÜφ je p°enosovß rychlost, kterou na n∞m lze dosßhnout.
P°esnou zßvislost mezi dosa₧itelnou p°enosovou
rychlostφ a dostupnou Üφ°kou pßsma vÜak nelze jednoduÜe
stanovit - velmi toti₧ zßle₧φ na konkrΘtnφ realizaci.
Existujφ vÜak teoretickΘ v²sledky, kterΘ poskytujφ hornφ
odhad tΘto zßvislosti. KonkrΘtn∞ stanovujφ maximßlnφ
teoreticky dosa₧itelnou modulaΦnφ i p°enosovou rychlost p°i
danΘ Üφ°ce pßsma p°enosovΘho kanßlu. V p°φpad∞ modulaΦnφ
rychlosti (tedy poΦtu zm∞n nosnΘho signßlu za jednotku Φasu,
viz minul² t²den) je vzßjemnß zßvislost velmi jednoduchß
- maximßlnφ modulaΦnφ rychlost je Φφseln∞ dvojnßsobkem Üφ°ky
pßsma. TakΘ maximßlnφ dosa₧itelnß p°enosovß rychlost je
Φφseln∞ p°φmo ·m∞rnß Üφ°ce pßsma - konstanta ·m∞rnosti je
vÜak zßvislß na "kvalit∞" p°enßÜenΘho signßlu ( p°esn∞ji na
odstupu u₧iteΦnΘho signßlu od Üumu). Nap°φklad pro odstup
signßl/Üum 30 dB (co₧ znamenß, ₧e u₧iteΦn² signßl je
1000-krßt siln∞jÜφ ne₧ Üum) mß konstanta ·m∞rnosti hodnotu
p°ibli₧n∞ 9,96. P°i Üφ°ce pßsma telefonnφho okruhu 3,1 kHz
by to znamenalo maximßlnφ p°enosovou rychlost p°es 30000
bit∙ za sekundu. Tuto hodnotu je ovÜem nutnΘ chßpat skuteΦn∞
jen jako teoretick² hornφ limit, kter² se v praxi ani
zdaleka nedosahuje. Nap°φklad prßv∞ na b∞₧n²ch telefonnφch
okruzφch se dnes s nejkvalitn∞jÜφmi modemy dosahujφ
p°enosovΘ rychlosti kolem 14400 bit∙ za sekundu.
Pozn.: To ovÜem platilo v dob∞ psanφ serißlu, v roce 1991. V roce 1996 (kdy vznikß tato HTML verze), ji₧ jsou zcela b∞₧nΘ modemy dosahujφcφ rychlosti 28,8 kbps (dle standard∙ V.34, ev. V.FAST), a objevujφ se i modemy dosahujφcφ rychlosti p°es 30 kbps (konkrΘtn∞ cca 34 kbps).
PoruÜujφ tyto modemy Shannon∙v teorΘm, s jeho magickou hranicφ 30 000 kbps? NaÜt∞stφ nikoli, proto₧e tyto modemy pracujφ s pon∞kud v∞tÜφ Üφ°kou pßsma - dokß₧φ toti₧ vyu₧φt i takovΘ Φßsti p°enosovΘho spektra (nad 3400 Hz a pod 300 Hz), kterΘ byly d₧φve pova₧ovßny za zcela nepou₧itelnΘ pro p°enos hlasu i dat (kv∙li p°φliÜ vysokΘmu zkreslenφ, ·tlumu atd.).
Vedle telefonnφch okruh∙ samoz°ejm∞ existujφ i jinΘ druhy p°enosov²ch kanßl∙, jejich₧ Üφ°ka pßsma je v²razn∞ vyÜÜφ, a vyÜÜφ je pak takΘ p°enosovß rychlost, kterß je na nich reßln∞ dosa₧itelnß (v dalÜφch pokraΦovßnφch se o nich zmφnφme podrobn∞ji). Zde pak m∙₧e b²t otßzkou, jak celkovou p°enosovou kapacitu skuteΦn∞ vyu₧φt, pot°ebujeme-li nap°φklad jen urΦitou (°ßdov∞ menÜφ) p°enosovou rychlost, zato ale pro v∞tÜφ poΦet na sob∞ nezßvisl²ch u₧ivatel∙.
Existuje technika, kterΘ se v angliΦtin∞ °φkß multiplexing a kterß umo₧≥uje rozd∞lit jeden p°enosov² kanßl s velkou Üφ°ku pßsma na n∞kolik (u₧Üφch) logick²ch subkanßl∙, kterΘ se ovÜem jevφ jako samostatnΘ, na sob∞ nezßvislΘ p°enosovΘ kanßly. TechnickΘ za°φzenφ, kterΘ takovΘto logickΘ rozd∞lenφ na n∞kolik subkanßl∙ zajiÜ¥uje, se naz²vß multiplexor - multiplexer. Existujφ dva zßkladnφ zp∙soby d∞lenφ jednoho p°enosovΘho kanßlu na vφce subkanßl∙. Prvnφm z nich je tzv. frekvenΦnφ multiplex - frequency division multiplexing (FDM).
Druhou zßkladnφ mo₧nostφ pro d∞lenφ jednoho p°enosovΘho kanßlu na vφce subkanßl∙ je tzv. Φasov² multiplex - time division multiplexing (TDM).
P°i ΦasovΘm i frekvenΦnφm multiplexu samoz°ejm∞ musφ platit, ₧e souΦet Üφ°ek pßsma jednotliv²ch subkanßl∙ musφ b²t menÜφ ne₧ celkovß Üφ°ka pßsma existujφcφho p°enosovΘho kanßlu. ╚asov² multiplex je obecn∞ ·Φinn∞jÜφ, v tom smyslu, ₧e souΦet Üφ°ek pßsma subkanßl∙ m∙₧e b²t "blφ₧e" teoretickΘ hornφ hranici, tedy celkovΘ Üφ°ce pßsma existujφcφho kanßlu.