Jiri David
UKRYTY OBRAZ
Galeria 2
27.01. - 24.03.1996

Kurator: Martin Dostal, wspolpraca: Milada Slizinska

Jiri David jest artysta sredniego pokolenia, tworzacym obrazy, fotografie, instalacje i video. Zaliczany jest do grona najciekawszych osobowosci czeskiej sztuki wspolczesnej. Jako zalozyciel grupy artystycznej "Tvrdohlavi" znaczaco przyczynil sie do procesu przyswajania elementow kultury postmodernistycznej przez czeska sztuke. Obecnie jest takze wykladowca w praskiej Akademii Sztuk Pieknych. Wystawa "Ukryty obraz" ("Hidden Image" - "Skryte Podoby") zostala przygotowana przez Galerie Rudolfinum w Pradze, obecnie jedna z najbardziej prestizowych galerii w Czechach. Sklada sie z trzydziestu pieciu podwojnych portretow fotograficznych o wymiarach 100x70 cm. Jiri David zastosowal w swej pracy metode opracowana w poczatkach dwudziestego wieku i okazjonalnie uzywana do badan psychologicznych i antropologicznych. Polega ona na podzieleniu fotografii en face na dwie idealne polowy, a nastepnie zestawieniu dwoch lewych i dwoch prawych polowek. Otrzymuje sie w ten sposob dwa nowe portrety, w zauwazalny sposob rozne od oryginalnej fotografii.

Jiri David rozpoczal prace nad tym projektem w roku 1993 fotografia Martina Kippenbergera, a zakonczyl w lutym 1995 portretem Dennisa Hoppera. Przez ten czas wspolnie z fotografami Petrem i Martinem Polakiem wykonywal fotografie w roznych miejscach Czech, Stanow Zjednoczonych, Polski, Niemiec, Austrii i Francji. Kocentrowal sie glownie na przedstawicielach szeroko rozumianego swiata sztuki, kultury, nauki i polityki. Wsrod wybitnych indywidualnosci uwiecznionych przez artyste znajduja sie miedzy innymi rezyserzy filmowi, jak Francis Ford Coppola i Roman Polanski, aktorzy: Philippe Noiret, Max von Sydow i Dennis Hopper, pisarze: Bohumil Hrabal, Allen Ginsberg, Arthur Miller i Norman Mailer, muzycy: John Cale, David Byrne i Diamanda Galas, artysci: Jeff Koons i Christian Boltanski, jak rowniez polityk Vaclav Havel oraz sportowiec John McEnroe. Wsrod osob sportretowanych przez Davida sa takze Polacy: Jacek Kuron, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Kieslowski. Lacznie sportretowano dziewiecdziesiat piec osob, ktorych dzialalnosc byla w jakis sposob znaczaca dla ostatnich kilkudziesieciu lat i ktorzy znani sa z mediow.

Wystawa ta zaprezentowana zostala po raz pierwszy w czerwcu 1995 w Galerii Rudolfinum w Pradze i byla jednym z najwazniejszych ubieglorocznych wydarzen artystycznych w Czechach. W 1995 roku zostala takze zaprezentowana na Biennale w Wenecji oraz w Jack Tilton Gallery w Nowym Jorku.