POSITIVE

MAREK KIJEWSKI

Galeria 2
27.06 - 30.08.1995
Kurator : Marek Gozdziewski; Wspolpraca : Kamila Barszowska

Marek Kijewski (ur. w 1955 r.) nalezy do grona najwybitniejszych rzezbiarzy polskich sredniego pokolenia. W polowie lat 80-tych wspoltworzyl wraz Miroslawem Balka i Miroslawem Filonikiem grupe Swiadomosc Neue Bieriemiennost. Cala trojka w sposob istotny przyczynila sie do unowoczesnienia jezyka polskiej rzezby wspolczesnej. Kijewski swoja tworczosc zaczynal od przedstawien w stylistyce dominujacej wtedy w sztuce tendencji "nowej ekspresji". Z uplywem czasu forma jego prac ulegla uspokojeniu i wyciszeniu, z ekspresyjnej, atakujacej i pelnej napiec stala sie wyciszona i kontemplacyjna. Z tendencji figuratywnej przeszedl do abstrakcyjnej. W jego pracach pojawilo sie swiatlo. W pracach z konca lat 80. i poczatku 90. dominuja trzy kolory: niebieski, czerwony i bialy. Ich symbolike i sens wyznaczaja pisma prawoslawnego teologa i mysliciela - Pawla Florenskiego.

Najnowsze prace Marka Kijewskiego powstaja przy uzyciu niekonwencjonalnych tworzyw - pior, cukierkow, 24-karatowego zlota, psiej siersci, substancji o dzialaniu psychodelicznym. Zaskakujace polaczenia tych materialow tworza wlasny, niezwykly i czesto kontrowersyjny slownik znaczen, przywodzacy na mysl alchemie czy magie plemion prymitywnych. W tym kontekscie czytelne staje sie przeslanie tworcy, pragnacego widziec w artyscie wspolczesnego szamana, maga i przewodnika. W swoich pracach Kijewski dokonuje zderzenia pojec zwiazanych z antropologia, filozofia, religia z obrazami zawlaszczonymi z przestrzeni pop-kultury. Zderzenie tego, co duchowe z tym, co materialne ustanawia podstawowe napiecie w realizowanych przez niego pracach. Czesto towarzyszy temu zderzenie tego, co masowe z tym, co indywidualne i tego, co zakryte z tym, co jawne.
Celem tego prowokacyjnego dzialania jest otwarcie widza na swiadomy i tworczy udzial w otaczajacym go swiecie, naklonienie odbiorcy do partycypacji w kulturze. Moja dzialalnosc artystyczna kieruje do ludzi otwartych na rozwoj, usmiech i jakosc negujaca durnote, skostnienie i pozorny, bierny szacunek dla tradycji. Czas jest nasz. Dajmy czasem czasowi cos istotnego - pisze Marek Kijewski.
Projekt ten stanowi czesc cyklu prezentacji tworcow mlodego pokolenia. Przedstawiamy w nim najistotniejsze i najciekawsze zmiany w tworczosci artystow, ktorych rozwoj przypada na okres gwaltownych i glebokich transformacji w spoleczenstwie, kulturze i panstwie polskim. Przemiany w tworczosci trojki prezentowanych w ramach cyklu artystow (Marek Kijewski, Mariola Przyjemska, Zbigniew Libera) mialy swoje zrodla nie tylko w decyzjach podjetych przez artystow, ale i w przemianach dokonujacych sie w przestrzeni wizualnej miast, mediow i, najogolniej rzecz biorac, w kulturze wizualnej Polski ostatnich pieciu lat. Chcielibysmy traktowac te prezentacje jako wstep do podsumowania przeobrazen dokonujacych sie w sztuce polskiej po 1989 roku.

Centrum Sztuki Wspolczesnej, Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6, 00-461 Warszawa, Polska
tel: (48 2) 628 12 71-3, (48 2) 628 76 83
fax: (48 2) 628 95 50