MARIA JAREMA

rzezby, monotypie, rysunki
Galeria 2
15.05. - 2.07.1995

Tworczosc Marii Jaremy (1908 -1958), wybitnej polskiej artystki, czlonka Grupy Krakowskiej zawiazanej na poczatku lat 30-tych, zdaje sie byc w Polsce nadal niedostatecznie znana i ceniona. Dlatego tez przygotowujac w Centrum Sztuki Wspolczesnej wystawy o charakterze historycznych przegladow - jak pokaz hiszpanskiej rzezby i rysunku XX wieku i retrospektywna wystawa Henry Moore'a - z entuzjazmem podjelismy propozycje poznanskiej Galerii Miejskiej Arsenal zorganizowania wystawy prac ' z pracowni ' Marii Jaremy.
Prace pokazane na wystawie przedstawiaja kolejne fazy sztuki artystki. Rzezby z lat 30-tych, cykl niewielkich przejmujacych obrazow z okresu okupacji, prace powstale tuz po wojnie, w ktorych widac wplyw roznorodnych fascynacji Marii Jaremy - malarstwem impresjonistow, sztuka Cezanne'a , kapistow, owoc doswiadczen wyniesionych z jej pobytu we Francji w koncu lat 30-tych.... Widoczne sa tu cezury narzucone przez historie. Pisze prof. Mieczyslaw Porebski o tej twoczosci jako o uwiklanej w historie "czasu, w ktorym zyc jej przyszlo (...), w historie jego konfliktow, wyborow wlasnie, jakich trzeba bylo, chcac nie chcac, wciaz na nowo wtedy dokonywac, troche na slepo, troche z czesciowa tylko informacja z roznych wzgledow niepelna, troche z informacja juz nawet i pelna, ale taka, ktorej do wiadomosci najchetniej by sie, gdyby to bylo mozliwe, a nie bylo, nie przyjmowalo".

Okres politycznej odwilzy, druga polowa lat 50-tych zbiega sie ze wspanialym rozkwitem sztuki Marii Jaremy i dramatem swiadomosci, iz sa to ostatnie lata jej zycia. W ostatnich, pokazanych na wystawie cyklach prac, pelnych energii, organicznych, przenikajacych sie i pulsujacych form, zdaje sie, iz zawarla sie w pelni synteza doswiadczen jej tworczosci.

Wystawa prac Marii Jaremy niemal w calosci pochodzi z domu artystki, ze zbiorow rodzinnych. Rozwoj i etapy jej twoczosci sa tutaj wiec pokazane poniekad z takiej wlasnie, osobistej perspektywy. Do tego zespolu prac dodano kilka, ktore pochodza z kolekcji muzealnych - Muzeum Narodowego w Poznaniu i w Warszawie.

Wystawa zostala przygotowana we wspolpracy z Galeria Miejska Arsenal w Poznaniu.

Centrum Sztuki Wspolczesnej, Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6, 00-461 Warszawa, Polska
tel: (48 2) 628 12 71-3, (48 2) 628 76 83
fax: (48 2) 628 95 50