FRANK O.GEHRY
Design i architektura

Galeria 2
13.01 - 10.03.1996

Jednym z najwiekszych osiagniec Franka Gehry jest tworzenie budynkow, ktore sa pelne wyrazu na tyle, aby moc ksztaltowac konkretny kierunek architektoniczny. Kierunek interesujacy Gehry'ego wywodzi sie z idei architektury jako formy indywidualnej wypowiedzi, prezentujacej jednoczesnie nowy zakres mozliwosci.
Jakkolwiek to nie architektura, ale meble przyniosly Gehry'emu narodowa slawe. W 1972 roku swiatlo dzienne ujrzala seria mebli z tektury "Easy Edges". Gehry zamienil w pelne indywidualnosci meble material zwykle przeznaczany do wyrzucenia. Uzycie tektury falistej bylo rownie ekscytujace, co nieoczekiwane. Co wiecej, nasuwalo sie nieodparte wrazenie, ze projektant po prostu dobrze sie bawil.

Gehry uwaza sie jednak przede wszystkim za architekta i nie chce, zeby glowna przyczyna jego sukcesow bylo projektowanie mebli. Postanowil skoncentrowac sie glownie na architekturze i w ciagu dekady umocnil swoj status jako jednego z wiodacych architektow swojego pokolenia. Niezaleznie od nacisku kladzionego na architekture, powrocil jednak do meblarstwa i do tektury jako tworzywa. W latach 80-tych stworzyl wieloczesciowa, prezentowana w galeriach serie mebli "Experimental Edges". Idee i horyzonty wspolczesnego wzornictwa zostaly poszerzone za posrednictwem "Bentwood Collection", serii mebli z gietego drzewa wyprodukowanej we wspolpracy z Knoll Group.
Meble Gehry'ego odnosza sie do form i przekazu jego prac architektonicznych; sposob ich tworzenia wspolgra z jego zainteresowaniami architektonicznymi, takimi, jak chec improwizacji i uczucie bezposredniosci.

Wystawa przygotowana przez Vitra Design Museum, Weil am Rhein
przy wspolpracy Centrum Sztuki Wspolczesnej, Zamek Ujazdowski.
Kuratorem wystawy jest Evi Ahrendt, wspolpraca: Milada Slizinska

Biografia

Centrum Sztuki Wspolczesnej, Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6, 00-461 Warszawa, Polska
tel: (48 2) 628 12 71-3, (48 2) 628 76 83
fax: (48 2) 628 95 50