Z A M E K


áááPowstal na przelomie XIV i XV wieku, okolo 500 m na wschod od wczesniej istniejacego zamku. Nie byl on polaczony z miastem i jego fortyfikacjami. Przez znawcow tematu uznawany jest za jeden z najokazalszych posrod zachowanych zamkow, po zamku Wielkiego Mistrza w Malborku. Rozni sie on od typowych zamkow sredniowiecznych zastosowaniem nowych rozwiazan obronnych. Byl on wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany w zwiazku ze zmianami form uzytkowania. Powaznie ucierpial podczas "potopu szwedzkiego". W czasach pruskich sluzyl jako mieszkania urzednicze, magazyny i wiezienie. W latach 30 przekazany zostal organizacjom mlodziezowym, ktore rozpoczely jego generalna renowacje. Wojna przerwala prowadzone na zamku prace, do ktorych powrocono dopiero w latach 70. Ostatnie remonty zakonczone zostaly dopiero w roku 1992.

ááZamek sklada sie: z polozonego sie przy polnocnej scianie Domu Zakonnego (XV wiek), lezacego naprzeciw Domu Ksiazacego oraz usytuowanych przy wschodnich murach Domu Wdow i Domu Sadu (XVI wiek). W naroznikach usytuowano 4 baszty: Przy polnocno-wschodnim czworoboczna wieze Prochowa, przy poludniowo-wschodnim baszte Polna, przy poludniowo-zachodnim baszte Rozana i wreszcie przy narozniku polnocno-zachodnim baszte Mlynska. Przy scianie zachodniej w XVI wieku istniala ksiazeca kancelaria, a w sredniowieczu, juz poza obrysem murow stala wieza zwana Gdaniskiem, pelniaca zapewne funkcje latryny i zarazem punktu ostatecznej obrony. miejscu stojacego obecnie przed zamkiem sadu (bud. z roku 1858) znajdowala sie Wieza Bramna ze zwodzonym mostem biegnacym nad fosa.

ááObecnie w zamku miesci sie Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, prezentujace zmieniajace sie wystawy czasowe oraz stala ekspozycje historyczno-etnograficzna z ziemi bytowskiej, ekskluzywny hotel i restauracja "Zamkowa", a takze siedziba oddzialu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i nowopowstale Bractwo Rycerzy Kaszubsko-Pomorskich Zamku w Bytowie.

POWROT DO BYTOWA

POJEZIERZE BYTOWSKIE