áááPierwsze informacje o Ustce pochodza z roku 1310 i zwiazane sa z lokacja Sluska, ktorego wlasnoscia byla takze Ustka. Panowali tu ksiazeta gdanscy, szczecinscy, Dunczycy i Niemcy.

áááMiejscowa ludnosc kaszubska wypierana przez przybyszow i podlegajaca germanizacji ulegla wynarodowieniu juz w XVII-tym wieku. W sredniowieczu, jako port Slupska bedacego czlonkiem Hanzy, obslugiwala caly handel z Ziemi Slupskiej. Zawijaly tu statki z Anglii, Holandii, Szwecji i Polski. W pewnym okresie dzieki gospodarnosci i bogactwu jako osada zaczela stanowic konkurencje dla slupskich mieszczan, dlatego tez w roku 1623 dokonali oni najazdu na Ustke i spladrowali ja. Przyczynilo sie to do upadku miasta i portu. Wojna siedmioletnia i pozniejsze wojny napoleonskie dopelnily dziela zniszczenia. W roku 1831 ustecki port stal sie portem panstwowym i rozpoczeto odbudowe urzadzen portowych. Niezaleznosc administracyjna Ustka uzyskala w roku 1874.

ááZasadnicza rozbudowa miasta nastapila dopiero na przelomie wiekow. Wowczas tez Ustka zaczela stawac sie modnym kapieliskiem choc pierwsi kuracjusze przybywali tu juz przed rokiem 1830. Po I wojnie swiatowej liczba ludnosci wzrosla do 3.500 i rozwinela sie istniejaca do dzis baza noclegowa i gastronomiczna. W roku 1935 Ustka uzyskala prawa miejskie. W okresie powojennym wazna role odgrywala stocznia a w ostatnich latach takze uzdrowisko. Dopiero w 1947 roku ustalono nazwe miasta na Ustka. Wczesniej funkcjonowaly inne nazwy, miedzy innymi: Slupioujscie, Ujscie, Uszcz oraz Postomin.

O Ustce pisza rowniez inni.