W okolicach sw. Ottona w poczatkach IX-tego wieku powstal nieduzy grod obronny na nie istniejacej obecnie srodrzecznej wyspie. W poczatkach XII-tego wieku w pewnej odleglosci od grodu rozwinela sie otwarta osada miejska. Tam tez powstal pierwszy slupski kosciol sw. Piotra. Od roku 1236 Slupsk nalezal do Pomorza Gdanskiego, ktorego wladca-ksiaze Swietopelek- w roku 1265 nadal osadzie nad Slupia prawa miejskie. W latach 1278-81 sprowadzil on do Slupska zakonnikow dominikanskich z Gdanska i Norbertanki z Bialoboku na Pomorzu. Istnialy juz wowczas dwa koscioly- sw. Piotra i sw. Mikolaja. Slupski zamek byl jedna z glownych rezydencji ksiecia. W roku 1307 moznowladczy rod Swiecow w zamian za korzysci majatkowe przekazal miasto Brandenburczykom. Od roku 1316 Slupsk nalezal do Pomorza Zachodniego. Ksiazeta Szczecinscy w roku 1329 oddali miasto i ziemie slupska pod zastaw Krzyzakom w zamian za pozyczke na okres 12 lat. Wobec niemoznosci splacenia calego dlugu przez Ksiecia Zachodniopomorskiego mieszczanstwo w roku 1341 zebralo brakujaca czesc sumy zastawnej, by uwolnic sie spod wladzy krzyzackiej. W roku 1368 nastapilo oficjalne wyodrebnienie sie Ksiestwa Slupskiego, a jego wladca zostal Boguslaw V. Od roku 1382 Slupsk nalezal do zwiazku miast Hanzeatyckich. Odtad miasto rozwijalo sie bardzo pomyslnie.

Kolejni wladcy nie prowadzili stalej polityki z Zakonem. W okresie wojny trzynastoletniej wladajacy w Slupsku Eryk II w zamian za poparcie i pomoc, jakiej udzielil miastom Zwiazku Pruskiego, otrzymal od krola Kazimierza Jagiellonczyka ziemie leborska i bytowska. W XVI wieku miasto posiadalo niemiecki charakter. Caly patrycjat i wiekszosc cechow rzemieslniczych skladala sie z Niemcow. W wieku tym Slupsk slynal z kilku szkol o wysokim poziomie nauczania. Wiek XVII wraz z wojna trzydziestoletnia, smiercia ostatniego ksiecia zachodniopomorskiego, przemarszami wojsk i epidemiami spowodowal upadek miasta.

W 1648 roku na mocy pokoju westfalskiego, Slupsk stal sie czescia Brandenburgii. Wowczas rozpoczal sie intensywny proces germanizacji. Wiek XIX przyniosl ze soba dynamiczny rozwoj tego calkowicie juz niemieckiego miasta. Powstaly liczne zaklady przemyslowe, a liczba ludnosci wzrosla z 5.000 do 27.300 osob. W roku 1901 w nowej czesci miasta przebudowano okazaly Ratusz Miejski. Po I wojnie swiatowej osiedlila sie tu spora grupa ludnosci niemieckiej z terenow przyznanych Polsce.

Do roku 1944 Slupsk nie odczuwal skutkow wojny. Dopiero pozna jesienia 1944 roku rozpoczeto przygotowania do obrony miasta. Wojska radzieckie zdobyly miasto 8 marca 1945 roku. Od 1 pazdziernika 1945 roku rozpoczelu urzedowanie wladze polskie. Od roku 1975 Slupsk jest stolica wojewodztwa. Obecnie mieszka tu ponad 100 tys. mieszkancow. Od maja 1994 roku posiada wyroznienie Wspolnoty Europejskiej za promowanie wiezi i porozumien miedzy narodami.

ZABYTKI : Baszta Czarownic, Nowa Brama, Kosciol NMP, Mlyn Zamkowy, kosciol dominikanski