MIASTKO


áááááTo jedno z mniejszych miasteczek wojewodztwa slupskiego. Mieszka tu zaledwie13 tysiecy mieszkancow. Uroki dodaje mu polozenie na stokach doliny rzeki Studnicy. Pierwsze wzmianki o Miastku pojawily sie w dokumentach z roku 1478. Byla to wowczas lesna osada zamieszkala przez rybakow, bartnikow i pracownikow lesnych. Kolejna wzmianka o Miastku pojawila sie w dokumentach z roku 1506 okresla osade te jako miasteczko. Stad tez czesc badaczy przyjmuje rok 1506 za date otrzymania praw miejskich. Miastko przez wieki mialo charakter duzej wsi - nigdy nie posiadalo obwarowan ani bram miejskich, a wiekszosc zabudowy jeszcze w XVIII-tym wieku byla drewniana.

áááááNa przelomie XVII-tego i XVIII-tego wieku Miastko stalo sie siedziba rozleglego powiatu. Tutejsza, slowianska ludnosc ulegla powolnej germanizacji przed koncem XVII-tego wikeu. Do roku 1908 Miastko bylo miastem prawie prywatnym, nalezacym do jednej z bogatszych rodzin pomorskich-Massowow. W koncu XVIII-tego wieku osiedlono w Miastku kilkunastu rzemieslnikow i kupcow, ktorzy zaczeli rozwijac tu manufakturowa produkcje wlokiennicza. Przeobrazenia miasta rozpoczely sie w drugiej polowie XIX-tego wieku, po wybudowaniu polaczenia drogowego ze Slupskiem oraz linii kolejowych do Szczecinka i Slupska. Miastko stalo sie zapleczem rolniczym i surowcowym dla rozwijajacego sie przemyslu slupakiego.

áááááW okresie miedzywojennym nastapila dlugotrwala stagnacja. Pograniczny charakter miasta w latach 1920-39 oraz rzeczywista bieda wplywaly na radykalizacje pogladow oraz duza popularnosc ideologii nazistowskiej wsrod mieszkancow Miastka. Szczesliwyn zbiegiem okolicznosci wyzwolenie miasta przez wojska radzieckie w lutym 1945 roku nie zakonczylo sie zniszczeniemcentrum. Zachowalo sie pochodzace z okresu swietnosci miasta - konca XIX-tego wieku - centrum z budynkami mieszkalnymi i uzytecznosci publicznej oraz niebrzydkie osiedle domkow jednorodzinnych przy trasie do Slupska.

Zabytki Miastka

áááááá