KOSCIOL W KARTUZACH


ááááW kosciele poklasztornym znajduja sie: renesansowy oltarz glowny Wniebowziecia NMP z roku 1639 z obrazami "Wniebowziecia" i "Ukrzyzowania" oraz figurami swietych: Jana Chrzciciela, Marii Magdaleny i Hugona, masywny tron celebransa, stojacy na prawo od oltarza (z roku 1677), unikatowe w Polsce XVII-wieczne kordybany (skorzane, bogato ornamentowane okladziny scian wykonane z koziej skory), cztery oltarze boczne, w tym bardzo cenny oltarz "Wieczerzy Panskiej" z roku 1680 autorstwa Kaspra Gockhellera, barokowa balustrada choru z roku 1640 z ciekawym wahadlem zegara wyobrazajacym aniola smierci z kosa. Rownie cenne sa barokowe stalle ustawione przy scianach bocznych kosciola oraz 14 cennych obrazow religijnych z XVII wieku.

ááááNaprzeciwko zamknietej obecnie "Zlotej Kaplicy" znajduje sie tak zwana spowiednica, w ktorej wisza dwa duze obrazy - "Mojzesz" i "Zabojstwa sw. Stanislawa ze Szczepanowa". Przy wejsciu do kosciola, po prawej stronie znajduje sie niwielka kaplica sw. Brunona z oltarzem, pochodzacym z klasztoru w Oliwie. Na oltarzu figury sw. Brunona i sw. Hugona trzymajacego ksiazke. W ksiazce widoczne sa slowa:"Sluchac plotek i innym je opowiadac nie przystoi zakonnikom".

ááááObok kosciola znajduje sie gotycki refektarz ze sladami dawnych kruzgankow, laczacych go z kosciolem. Wewnatrz refektarza miesci sie sala wystawowa Muzeum Kaszubskiego.

ááááNa poludniowej scianie kosciola zegar sloneczny z umieszczona nad nim trupia czaszka i napisem "memento mori". O smierci przypominac swym ksztaltem mial dach kosciola, wygladajacy z daleka jak wieko trumny. Jedynym zachowanym eremem jast zamieszkaly obecnie przez koscielnego niewielki ceglany budynek stojacy na tylach kosciola.

ááááNa przeciwleglym krancu miasta miesci sie Muzeum Kaszubskie.

POWROT