KíCYKO - s│ownik pojΩµ zwi▒zanych z telefoni▒ kom≤rkow▒
wersja 0112
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A


abonament miesiΩczny

Minimalna kwota jak▒ abonent musi p│aciµ miesiΩcznie za posiadanie zaktywizowanej karty SIM. Zwany inaczej: op│ata podstawowa. Nawet je╢li nie przeprowadzono ┐adnych rozm≤w tΩ kwotΩ trzeba co miesi▒c uiszczaµ.

Abonent miesiΩczny w niekt≤rych taryfach sk│ada siΩ z dw≤ch czΩ╢ci: czΩ╢µ g│≤wna i minimalna ilo╢µ rozm≤w. Wtedy p│aci siΩ A+B gdzie B jest suma jak▒ trzeba zu┐yµ na rozmowy w danym miesi▒cu bo inaczej przepadnie ona. Twierdzenie, ┐e abonament wynosi tylko A jest wtedy myl▒ce.

airtime

Airtime to faktyczny czas rozm≤w. Za zu┐yty airtime wylicza siΩ op│aty za rozmowy. Zazwyczaj rozr≤┐nia siΩ czas g│≤wny gdzie airtime jest drogi i czas poboczny gdzie airtime jest ta±szy.

akumulator

Akumulator to bateria, kt≤ra mo┐na ponownie na│adowywaµ.

Najstarsze s▒ akumulatory niklowo-kadmowe u kt≤rych wystΩpuje efekt pamiΩci i dlatego trzeba je przed │adowanie roz│adowywaµ do ko±ca.

Akumulatory niklowo-wodorkowe posiadaj▒ przy tych samych rozmiarach co poprzednie wiΩksz▒ pojemno╢µ.

Natomiast akumulatory litowo-jonowe posiadaj▒ najwiΩksz▒ pojemno╢µ przy tych samych rozmiarach co poprzednicy. Ich samoroz│adowanie jest r≤wnie┐ najmniejsze.

AMPS

AMPS to Advanced Mobile Phone Standard czyli system analogowej telefoni kom≤rkowej u┐ywany w USA/Canada.

analogowa telefonia kom≤rkowa

System telefoni kom≤rkowej oparty na przesy│aniu rozm≤w przy pomocy sygna│≤w analogowych. Przyk│ady: NMT, AMPS i TACS.

automat zg│oszeniowy czyli voice mailbox

W ka┐dej sieci telefoni kom≤rkowej istnieje mo┐liwo╢µ, przy nieosi▒galno╢ci u┐ytkownika przekierunkowania rozmowy telefonicznej na automat zg│oszeniowy czyli skrzynkΩ poczty g│osowej. Nieosi▒galno╢µ taka mo┐e wyst▒piµ, gdy telefon znajduje siΩ poza zasiΩgiem sieci lub u┐ytkownik nie chce byµ przeszkadzany. Przekierunkowywanie na automat zg│oszeniowy mo┐e byµ kosztowne je╢li u┐ytkownik znajduje siΩ za granic▒ (trzeba wtedy p│aciµ nie tylko za ods│uchiwanie automatu zg│oszeniowego - ale r≤wnie┐ za nagrywanie na niego) wtedy czasami op│aca siΩ wy│▒czyµ przekierunkowanie.

B


BTS

BTS to Base Transceiver Station. Na BTS sklada sie zbior przekaznikow radiowych.

BSC

BSC to Base Station Controller. BSC kontroluje parametry jednego lub kilku BTS≤w.

C


car-kit

Zestaw do wbudowania telefonu kom≤rkowego w samoch≤d.

cie± radiowy

Patrz dziura radiowa.

CLIP czyli przekazywanie numeru abonenta

DziΩki aktywacji CLIP (calling line identification phone) mo┐liwe jest przekazywanie numeru telefonu do telefonu, kt≤ry w│a╢nie jest wybierany. Je╢li u┐ytkownik A ma w│▒czone przekazywanie CLIP to u┐ytkownik B mo┐e widzieµ na wy╢wietlaczu swojego telefonu numer, kt≤ry do niego dzwoni - przed "podniesieniem" s│uchawki. Je╢li ten numer jest w pamiΩci telefonu zapisany razem z nazwiskiem wtedy na wy╢wietlaczu mo┐e siΩ pojawiµ na przyk│ad napis typu "Jan Kowalski DZWONI". W krajach rozwiniΩtych przekazywanie CLIP mo┐na w│▒czyµ te┐ w telefonach sieci sta│ej.

cyfrowa telefonia kom≤rkowa

Cyfrowa telefonia kom≤rkowa dzia│a obecnie w Europie w standardach GSM oraz DCS1800. U┐ywa ona cyfrowych technik do przenoszenia d╝wiΩku poprzez fale radiowe. Transmisja cyfrowa zamienia g│os ludzki na zera i jedynki - jΩzyk komputer≤w - zanim zostanie przes│any przez fale radiowe. Dok│adniej m≤wi▒c sygna│ mowy jest digitalizowany, kodowany oraz szyfrowany. Przy kodowaniu u┐ywana jest specjalna kompresja z utrat▒ informacji. Cyfrowa transmisja radiowa oferuje lepsz▒ jako╢µ dzwiΩku, wiΩksz▒ prywatno╢µ rozm≤w (mo┐liwo╢µ pods│uchiwania ogranicza siΩ praktycznie do pracownik≤w operatora sieci, kt≤rzy maj▒ dostΩp do sprzΩtu) oraz mo┐liwo╢µ upakowania w tym samym zakresie czΩstotliwo╢ci wiΩkszej ilo╢ci kana│≤w.

czas gotowo╢ci

Czas gotowo╢ci jest to czas podczas kt≤rego mo┐na dany telefon kom≤rkowy utrzymywaµ w│▒czony w gotowo╢ci do odbioru, bez zmieniania lub do│adowywania akumulatora. Nie nale┐y myliµ tego pojΩcia z czasem m≤wienia gdy┐ przeprowadzanie rozm≤w telefonicznych wymaga wiele wiΩcej energi ni┐ sama gotowo╢µ. Regu│a kciuka m≤wi, ┐e jedna minuta m≤wienia odpowiada dziesiΩciu minutom gotowo╢ci.

czas g│≤wny

Najdro┐szy airtime. Zazwyczaj mie╢ci on siΩ w granicach 07:00 - 20:00. (w skrajnych przypadkach, np. w innych krajach mie╢ci siΩ on np. w granicach 08:00-17:00)

czas poboczny

Ta±szy airtime. Zazwyczaj mie╢ci on siΩ w granicach 20:00 - 07:00.

czas rozm≤w

Okre╢la d│ugo╢µ czasu podczas jakiego mo┐na po pe│nym na│adowaniu akumulatora faktycznie telefonowaµ (rozmawiaµ).

Czas rozm≤w przy r≤┐nej sile sygna│u i r≤┐nych rodzajach rozm≤w (np. gdy tylko jedna strona m≤wi i kana│ drugiej jest wygaszany) mo┐e siΩ r≤┐niµ. Przy por≤wnaniach trzeba wiΩc koniecznie zapewniaµ te same warunki.

D


DCS1800

DCS to Digital Cellular System. Jest to system cyfrowej telefoni kom≤rkowej oparty na systemie GSM, pracuj▒cy na wy┐szej czΩstotliwo╢ci o zwiΩkszonej pojemno╢ci. Ma wiΩksz▒ pojemno╢µ na obszarach o du┐ej gΩsto╢ci zaludnienia. Przyk│ad: DCS1800.

DCS1800 to druga fala GSMu. GSM ma ju┐ w niekt≤rych krajach po kilka milion≤w abonent≤w i dlatego wprowadza siΩ jako kolejny system w│a╢nie DCS1800. Jedynie w USA/Canada wprowadza siΩ jeszcze inn▒ odmianΩ GSMu a mianowicie PCS1900.

DECT

(Digital Enhanced Cordless Telecommunications)

Standard cyfrowy na telefony bezprzewodowe obowi▒zuj▒cy w Europie. Nadaje siΩ tylko do zastosowania w domu, niekompatybilny z GSMem i DCSem. ZasiΩg w przedziale 300 do 30 metr≤w. Telefony DECT pod│▒cza siΩ do sieci sta│ej i nie maj▒ one ┐adnej w│asnej sieci. Tylko po│▒czenie pomiΩdzy aparatem podrΩcznym a stacja bazow▒ jest odcinkiem radiowym: telefony DECT to telefony do sieci sta│ej.

Istniej▒ telefony dual-mode GSM/DECT. Wtedy tym samym aparatem mo┐na przeprowadzaµ rozmowy w sieci kom≤rkowej, w domu, w biurze.

dostawca us│ug

Przy "normalnej" sieci, TP SA jest zar≤wno operatorem jak i dostawc▒ us│ug. W sieciach kom≤rkowych sytuacja wygl▒da inaczej. Jedna firma buduje sieµ i utrzymuje j▒ w ruchu (operator sieci) a natomiast wiele innych firm (dostawc≤w) sprzedaje us│ugi klientom. Klient otrzymuje zatem swoje po│▒czenie telefoniczne i swoje miesiΩczne rozliczenia po│▒cze± nie od operatora lecz od dostawcy. Ma to tΩ zaletΩ, ┐e klient mo┐e sobie wyszukaµ optymaln▒ dla siebie taryfΩ tzn. system op│at.Wad▒ jest to, ┐e przy wielu dostawcach trudno jest czasami znale╝µ optymaln▒ dla siebie taryfΩ. Oczywi╢cie sam operator mo┐e byµ te┐ dostawc▒.

Pojawienie siΩ w Polsce prawdziwych dostawc≤w, tzn. takich co maj▒ sw≤j w│asny billing i potrafi▒ oferowaµ szerszy wachlarz taryf mo┐e przyczyniµ siΩ pozytywnie do rozwoju polskich sieci GSM.

DTMF czyli wybieranie tonowe

Je╢li dana firma umo┐liwia poprzez "wybieranie tonowe" po│▒czenie poprzez centralΩ z numerami wewnΩtrznymi to mo┐na te sekwencje zapisaµ w telefonie kom≤rkowym i wybieraµ tylko jeden numer (nazwisko) i w og≤le nie martwiµ siΩ jakie sekwencje trzeba wstukaµ.

dual-mode

Zdolno╢µ telefonu kom≤rkowego do pracy w r≤┐nych standardach, np. GSM/DCS1800 (DCS1800 w kraju domowym, a GSM w roamingu).

dziura radiowa

Oznacza obszar w kt≤rym telefon kom≤rkowy nie ma ┐adnego po│▒czenia ze stacj▒ bazow▒.

E


efekt pamiΩciowy

Je╢li akumulator niklowo-kadmowy przed │adowaniem nie roz│aduje siΩ do ko±ca to po takim │adowaniu nie osi▒ga on swojej maksymalnej wydajno╢ci: pojemno╢µ spada. Efekt ten mo┐na naprawiµ.

F



G


GSM

GSM to Global System for Mobile Communication. Jest to system cyfrowej telefoni kom≤rkowej, kt≤ry zosta│ opracowany w Europie. Pretenduje do miana systemu globalnego. Jego odmiany to GSM (inaczej GSM900), DCS1800 i PCS1900.

H


handover

gwarantuje utrzymanie rozmowy przy przemieszczaniu siΩ z telefonem kom≤rkowym z jednej kom≤rki do nastΩpnej.

I


IMEI

(International Mobile Equipment Identity)

Jest to oznaczenie bezpiecze±stwa kt≤rym mo┐na rozpoznaµ ka┐dy telefon kom≤rkowy na ╢wiecie. DziΩki temu numerowi mo┐na wy╢ledziµ skradzione telefony.

J



K


karta SIM


Karta SIM (Subscriber Identity Card) jest to kawa│ek plastiku na kt≤rym przymocowany jest uk│ad scalony z kontaktami (tzw. chip). Zasadniczo s▒ dwa rodzaje, na kt≤re przy zakupie trzeba siΩ zdecydowaµ: du┐a i ma│a. Du┐a jest wielko╢ci karty kredytowej. Ma│a jest niewiele wiΩksza od samego chip'u. Du┐▒ kartΩ do telefonu na ma│▒ w│o┐yµ siΩ nie da. Natomiast ma│▒ kartΩ do telefonu na du┐▒ da siΩ w│o┐yµ bo istniej▒ przystawki do kt≤rych siΩ wk│ada ma│▒ kartΩ. Karta ta zawiera informacje o abonencie i jest ona najwa┐niejsza - sam aparat telefoniczny mo┐na zmieniaµ (bo siΩ zepsu│ lub jest ju┐ nowy model). Ca│a wymiana nie powinna potrwaµ d│u┐ej ni┐ jedn▒ minutΩ.
W analogowej telefoni (np. NMT450) informacje o abonencie s▒ zapisywane w pamiΩci sta│ej telefonu i gdy niechc▒cy telefon ulegnie uszkodzeniu trzeba specjalnie udaµ siΩ do dostawcy ┐eby przeprogramowa│ nowy telefon. W przypadku GSM wystarczy mieµ dwa telefony: przy zepsuciu jednego wystarczy tylko prze│o┐yµ kartΩ SIM - dziΩki temu mo┐na zapewniµ ci▒g│o╢µ swojej osi▒galno╢ci telefonicznej - nawet w przypadkach krytycznych.

Informacje od czytelnika:

Chcialbym sie podzielic pewna, wg mnie dosc istotna informacja dotyczaca kart SIM. Mianowicie jesli chodzi o karty SIM "Plug-in" istnieja dwa rodzaje tych kart (PLUS GSM) tzw. z czterema wtykami i z trzema wtykami ( mocowanie do karty duzej ). Z doswiadczenia mojego znajomego - starsze telefony nie chca wspolpracowac z karta z trzema wtykami np: Motorola 527, ( 528 juz tak ), a pracuja poprawnie z ta z 4 wtykami. Dopiero po naszych zapytaniach podano informacje, ze cytuje "mozna uzywac kart Plug - in" lub uniwersalnych z 4 wtykami zamiast karty ISO ( duza karta - ISO 7816) jezeli nie wylamuje sie plytki polprzewodnikowej z karty. Nigdy nie uzywaj kart Plug -in" z trzema wtykami zamiast karty ISO". Tak wiec jezeli ktos ma uzywany starszy telefon komorkowy musi uwazac na typ karty. W wiekszosci przypadkow karty tzw. male - sa kartami z trzema wtykami.

kom≤rka

1. kom≤rka radiowa

2. potoczna nazwa telefonu kom≤rkowego

kom≤rka radiowa (i mikrokom≤rka, pikokom≤rka)


Sieci telefoni kom≤rkowej s▒ podzielone na kom≤rki radiowe. Gdy abonent sieci przemieszcza siΩ wraz ze swym telefonem z jednej kom≤rki do drugiej to w≤wczas rozmowa jest przekazywana do s▒siedniej stacji bazowej. Kom≤rek radiowych nie daje siΩ jednak dok│adnie odgraniczyµ jednej od drugiej gdy┐ nak│adaj▒ one siΩ na siebie w obszarach granicznych. Gdyby te stacje bazowe transmitowa│y na tych samych czΩstotliwo╢ciach, w≤wczas w obszarach granicznych dochodzi│oby do zniekszta│ce±. S▒siaduj▒ce kom≤rki musz▒ wiec transmitowaµ na r≤┐nych kana│ach (zakresach czΩstotliwo╢ci). Aby osi▒gn▒µ pe│ne pokrycie sieci, oznacza to, ┐e trzeba u┐yµ do siedmiu r≤┐nych rodzaj≤w kom≤rek - kom≤rek, kt≤rym przyporz▒dkowane s▒ r≤┐ne zakresy czΩstotliwo╢ci. Operatorzy sieci staraj▒ siΩ przy planowaniu sieci tak te czΩstotliwo╢ci przyporz▒dkowaµ, a┐eby by│y one tak┐e dopasowane do cech topograficznych terenu takich jak g≤ry, lasy i tym podobne.

Je╢li sieµ w danym obszarze jest ju┐ stuprocentowo (lub wystarczaj▒co) pokryta to w≤wczas nie chodzi ju┐ o zwiΩkszanie pokrycia, lecz o sprostanie zwiΩkszaj▒cej siΩ liczbie abonent≤w operuj▒cych w tym samym obszarze. W du┐ych miastach coraz wiΩcej abonent≤w chce prowadziµ rozmowy. »eby to umo┐liwiµ, operatorzy sieci planuj▒ coraz wiΩcej i wiΩcej ma│ych kom≤rek. Tam gdzie dot▒d by│a jedna du┐a kom≤rka radiowa, jest teraz wiΩksza liczba ma│ych kom≤rek. Na p│askim obszarze, planuj▒cy sieµ umieszczaj▒ tzw. makrokom≤rki - kom≤rki radiowe o ╢rednicy do 20 kilometr≤w. Miasta s▒ zwykle pokrywane mikrokom≤rkami (o ╢rednicy 1 do 2 kilometr≤w). W przysz│o╢ci powinny te mikrokom≤rki byµ zastΩpowane przez wiΩksz▒ liczbΩ pikokom≤rek (╢rednica do 500 metr≤w). Te ma│e kom≤rki s▒ wprawdzie mniej rozleg│e i pracuj▒ na mniejszych mocach transmisji, potrafi▒ prowadziµ jednak tyle samo rozm≤w co wiΩksze typy kom≤rek. Gdy jedna mikrokom≤rka zostaje zastΩpowana przez na przyk│ad siedem pikokom≤rek, mo┐na na tym samym obszarze przeprowadzaµ siedmiokrotnie wiΩcej rozm≤w.

L


logowanie

Proces zameldowania siΩ telefonu kom≤rkowego do sieci. Przy logowaniu sprawdza siΩ czy abonent ma prawo do pod│▒czenia do danej sieci.

W kraju domowym zwykle mo┐liwe jest zalogowanie tylko do swojej sieci domowej. Za granic▒ czasami mo┐na siΩ zalogowaµ [rΩcznie lub automatycznie] do kilku sieci do wyboru.

M


mailbox

Patrz automat zg│oszeniowy.

memory effect

Patrz efekt pamiΩciowy.

menu

w przygotowaniu

multiple-mode

w przygotowaniu

N



O


oczekiwanie na po│▒czenie

w przygotowaniu

op│ata podstawowa

w przygotowaniu

operator sieci

w przygotowaniu

operator

w przygotowaniu

P


pager

w przygotowaniu

paging

w przygotowaniu

PCMCIA

w przygotowaniu

PDC

w przygotowaniu

PC card

w przygotowaniu

PHS

w przygotowaniu

pin-code

w przygotowaniu

plug-in-SIM

w przygotowaniu

po│▒czenie konferencyjne

w przygotowaniu

poczta g│osowa

Patrz: automat zg│oszeniowy.

pokrycie sieci

Telefony kom≤rkowe mog▒ po│▒czyµ siΩ z sieci▒, tylko gdy mog▒ nawi▒zaµ po│▒czenie radiowe ze stacj▒ przeka╝nikow▒ w pobli┐u. Powierzchnia jak▒ takie wszystkie stacje przeka╝nikowe pokrywaj▒, nazywa siΩ "obszarem pokrycia". Pokrycie to podaje siΩ razem z moc▒, np. pokrycie dla telefon≤w o mocy 2 W.

promieniowanie elektromangnetyczne

w przygotowaniu

prze│▒czanie po│▒cze±

w przygotowaniu

przekazywanie po│▒czenia

w przygotowaniu

Q



R


rachunek szczeg≤│owy

w przygotowaniu

roaming czyli u┐ywanie telefonu za granic▒

Je╢li w kraju A oraz w kraju B istniej▒ sieci telefoni kom≤rkowej, kt≤re u┐ywaj▒ tego samego standardu (np. GSM), to wtedy istniej▒ techniczne mo┐liwo╢ci u┐ywania telefonu kom≤rkowego z kraju A w kraju B - podczas podr≤┐y zagranicznej np. podczas urlopu lub wizyty roboczej. Nie oznacza to jednak, ┐e bΩdzie to dzia│aµ. Do tego potrzebne jest porozumienie pomiΩdzy operatorami danych sieci w obydwu krajach - tzw. "porozumienie roaming'owe" czyli international roaming. Tw≤j operator sieci mo┐e CiΩ w dowolnej chwili poinformowaµ z jakimi sieciami, w jakich krajach zawar│ on ju┐ te porozumienie.
Jako, ┐e kto╢ kto dzwoni do abonenta sieci telefoni kom≤rkowej nie mo┐e wiedzieµ czy ten kto╢ znajduje siΩ w Polsce czy w Hongkongu czy w Australi (tam te┐ dzia│a GSM) to p│aci on tylko za po│▒czenie od siebie do Polski, z Polski do np. Hongkongu p│aci za╢ abonent. Oznacza to, ┐e je╢li jeste╢ abonentem polskiej sieci GSM a znajdujesz siΩ w s│onecznej Italii na urlopie to musisz p│aciµ nawet wtedy gdy kto╢ do Ciebie dzwoni. Gdy ty sam dzwonisz w obcej sieci p│acisz zwykle op│atΩ danej sieci plus 25 % koszt≤w dodatkowych - czyli niewiele wiΩcej ni┐ tubylcy.
International roaming jest jedn▒ z g│≤wnych zalet systemu GSM i przez to system ten jest systemem, kt≤ry dzia│a w najwiΩkszej ilo╢ci kraj≤w - w Europie (sk▒d siΩ wywodzi) oraz w Azji i Afryce.

S


sieµ sta│a

Jest to "normalna" sieµ telefoniczna. W krajach rozwiniΩtych czΩ╢µ tej sieci jest cyfrowa - w standardzie ISDN (przepustowo╢µ do 128 kbit≤w na sekundΩ). Kolejnym standardem cyfrowej sieci sta│ej jest ADSL (przepustowo╢µ do 6 Mbit≤w na sekundΩ).

sieci telefonii kom≤rkowej

W odr≤┐nieniu od "normalnej" sieci telefonicznej na rynku telefoni kom≤rkowej dzia│aj▒ r≤wnie┐ firmy prywatne. Przewiduje siΩ, ┐e w przysz│o╢ci bΩd▒ dzia│aµ tylko sieci telefoni kom≤rkowej cyfrowej. Charakterystyczn▒ cech▒ sieci telefoni kom≤rkowej jest to, ┐e trzeba zawsze dodaµ numer kierunkowy. BΩd▒c na przyk│ad w Warszawie trzeba dodaµ "22" - kierunkowy dla Warszawy. Og≤lnie numery nale┐y zapisywaµ w formacie z "+" - na przyk│ad dla Warszawy: "+4822XXXXXX". W≤wczas nie trzeba siΩ martwiµ w jakim mie╢cie lub kraju siΩ w danej chwili znajdujemy. W niekt≤rych krajach wyj╢cie za granicΩ jest przez inn▒ sekwencjΩ ni┐ "00" - natomiast "+" dzia│a zawsze.

SIM

w przygotowaniu

skrzynka poczty g│osowej

Patrz automat zg│oszeniowy.

SMS

w przygotowaniu

stacja bazowa

w przygotowaniu

standby

w przygotowaniu

T


taryfa

w przygotowaniu

taryfa biznesowa

w przygotowaniu

taryfa wolnego czasu

w przygotowaniu

telefon kom≤rkowy

Og≤lnie dostΩpne s▒ telefony podrΩczne i do wbudowania w samoch≤d. Te pierwsze maj▒ w systemie GSM typowo moc 2 W, te ostatnie 8 W. Dla telefon≤w podrΩcznych dostΩpne s▒ zestawy do wbudowania w samoch≤d - dziΩki nim mo┐na u┐ywaµ ten sam telefon wszΩdzie. Dawniej wystΩpowa│y te┐ telefony przeno╢ne (o mocy 4 W) - sk│adaj▒ce siΩ z pude│ka oraz oddzielnej s│uchawki - niemniej jednak ostatnio straci│y one na popularno╢ci.

U


us│ugi dodatkowe

w przygotowaniu

V



W


wiadomo╢ci tekstowe

w przygotowaniu

X



Y



Z


zasiΩg sieci w pomieszczeniach zamkniΩtych

Telefony kom≤rkowe dzia│aj▒ tylko tam, gdzie jest dostΩpne po│▒czenie radiowe z sieci▒. Na otwartej przestrzeni po│▒czenie z sieci▒ jest │atwiejsze. W budynkach i og≤lnie w pomieszczeniach zamkniΩtach czasami wystΩpuj▒ problemy z po│▒czeniami. U┐ywanie telefonu w pobli┐u okien, zmiana miejsca, u┐ycie specjalnej anteny mog▒ pom≤c obej╢µ ten problem.

zawieszenie po│▒czenia

w przygotowaniu

zestaw g│o╢nom≤wi▒cy

w przygotowaniu

Copyright 1996-97 by Jacek Rutkowski, jpzr - j.rutkowski@ieee.org. All rights reserved.
No telephone call will be rejected by me at any time. My current mobile telephone number can be found here.