KíCYKO - najczΩ╢ciej zadawane pytania i odpowiedzi
wersja 0007
Ciekaw jestem twojej opini na temat telefonu Phlips Fizz, dostΩpnego w promocji. Czy jest to telefon godny uwagi? Zaznaczam, ze nie mam szczeg≤lnie wysokich wymaga± co do us│ug dodatkowych.
Fizz ma mo┐liwo╢c wysy│ania wiadomo╢ci tekstowych (SMS MO Short Message Service Mobile Originated) - uwa┐am, ┐e bez tego w og≤le nie nale┐y kupowaµ telefonu GSM - warunek podstawowy wiΩc spe│nia. Je╢li chodzi o transmisje danych (Fizz nie ma z│▒cza do niej) to trzeba byµ naprawdΩ napchanym cz│owiekiem, ┐eby to robiµ prywatnie (nie dla firmy) przez kom≤rkowca. Uwa┐am, ze telefon ten jest ze wzgledu na cenΩ godny uwagi. Mo┐na go kupiµ, ┐eby chocia┐by "wej╢µ w temat" a po pewnym czasie, je╢li zajdzie potrzeba, kupiµ jaki╢ inny, lepszy (przelo┐y╢ do niego SIMa) a tego Fizza zachowa╢ jako aparat zapasowy (kiedy╢ mi siΩ ju┐ zdarzylo, ┐e w mojej Nokia 2110 wy╢wietlacz LCD fizycznie zosta│ zniszczony przez przypadek i musia│em kupiµ zapasowy bo serwis nie mia│ akurat - bez telefonu zapasowego mo┐e byµ tak, ┐e ze wzglΩdu na weekend, na ╢wiΩta mo┐na mieµ d│ug▒ przerwΩ w osi▒galno╢ci telefonicznej).
Jak najwygodniej nosiµ ze sob▒ telefon komorkowy ?
Jesli jeste╢ mezczyzn▒ to na przyk│ad tak:

Czyli w specjalnej torebce, kt≤ra umo┐liwia rozmawianie bez wyjmowania z niej telefonu. PamiΩtaj te┐ ┐eby tΩ torebkΩ zabezpieczyµ, np. wisiorkiem do szlufki paska, ┐eby w przypadku gwa│townych ruch≤w nie wypad│a ona.
Kobiety mog▒ nosiµ swoje telefony kom≤rkowe w torebkach damskich - niemniej jednak wysuwanie w nich antenki telefonu (dla poprawienia odbioru) mo┐e byµ utrudnione lub niemo┐liwe.
Noszenie telefonu w rΩce (i przy okazji szpanowanie nim) nie jest najefektywniejsze. Obydwie rΩce powinny byµ wolne.
Do niekt≤rych telefon≤w jest dostΩpny tzw. klip czyli co╢ co umo┐liwia np. w│o┐enie telefonu za pasek lub wszΩdzie tam gdzie jest odpowiednia p│aszczyzna:

Telefon mo┐na te┐ nosiµ podobnie jak bro±:

Poniewa┐ jestem u┐ytkownikiem komputera PC (notebook) interesuje mnie mo┐liwo╢µ pod│▒czenia do niego telefonu GSM. Jak wygl▒da techniczna strona tego pod│▒czenia?
Najprostrzym rozwi▒zaniem jest proste po│▒czenie przez │▒cze szeregowe komputera z telefonem - np. Nokia oferuje taki kabel wraz oprogramowaniem (Cellularware):

- umo┐liwia on jednak tylko sterowanie telefonem oraz wysy│anie i zapisywanie wiadomo╢ci tekstowych - przesy│anie danych jest niemo┐liwe. Podobne rozwi▒zania oferuj▒ inni producenci.
Je╢li chce siΩ u┐ywaµ natomiast transmisji danych to nale┐y zakupiµ telefon GSM, do kt≤rego dostΩpne jest tzw. "Data Card":

czyli karta w standardzie PCMCIA wk│adana z jednej strony do Notebooka do z│▒cza PCMCIA a z drugiej poprzez kabel do telefonu. Rysunek powy┐ej przedstawia przyk│ad takiej karty. Odpowiedni software jest za│▒czony. DziΩki tej karcie mo┐na korzystaµ z wiekszo╢ci us│ug dostΩpnych w modemach (w tym przesy│anie danych, wysy│anie i otrzymywanie faks≤w), wysy│aµ i zapisywaµ w komputerze wiadomo╢ci tekstowe oraz sterowaµ telefonem. Jeszcze innym rozwi▒zaniem jest telefon z elektronik▒ z "Data Card" wbudowan▒ w sam telefon - jest on wprawdzie dro┐szy ale dziΩki temu nie trzeba kupowaµ oddzielnie "Data Card".
Pojecha│em do Europy kupiµ sobie tani telefon GSM z moj▒ polsk▒ kart▒ SIM ale ona jest za ma│a. Mam okazjΩ kupiµ ╢wietny aparat za ╢mieszne pieni▒dze ale on jest na du┐▒ kartΩ SIM. Co pocz▒µ ?
Nic straconego ! Gdyby╢ mia│ du┐▒ kartΩ SIM a chcia│by╢ kupiµ aparat na ma│▒ to wtedy nie ma wyj╢cia (nie radzi│bym jej obcinaµ w│asnorΩcznie). Lepiej kupiµ od razu ma│▒ - kt≤┐ to wie w przysz│o╢ci jaki bΩdziesz mia│ aparat. Jak masz ma│▒ kartΩ a chcesz jej u┐ywaµ w aparacie na du┐▒ to kup taki adapter:

Po w│o┐eniu do niej ma│ego SIMa wygl▒da to tak:

W opisach poszczeg≤lnych modeli s▒ bardziej szczego│owe dane dotycz▒ce akumulator≤w:
1. St. NiMH/travel
2. 2 NiCD/travel
3. Lithium
4. NiMH/Rapid
5. Lithium/Rapid
6. Basic
Co te skr≤ty oznaczaj▒ ? Czym siΩ ro┐ni np. Lithium od Lithium/Rapid ?
"St." i "Basic" oznacza wersjΩ standardow▒ akumulatora dostΩpn▒ przy zakupie akumulatora. "Rapid" oznacza mo┐liwo╢µ szybkiego ladowania.
Podobno mo┐na przywie╝µ aparat GSM z np. Niemczech, kupiµ kartΩ ... i dzia│a ?
Tak. Z punktu widzenia technicznego nie ma ┐adnych przeciwwskaza±. W interesie operator≤w sieci GSM jest zmaksymalizowaµ liczΩ klient≤w a nie liczbΩ sprzedanych aparat≤w. NajwiΩcej zarabiaj▒ oni na rozmowach wiΩc nie powinno ich obchodziµ sk▒d abonenci bior▒ aparaty telefoniczne.
Czy nie wyst▒pi problem w Polsce ┐e : "przykro mi, ale aparat zakupiony przez pana nie mo┐emy podl▒czyµ u nas" ?
Teoretycznie "tak", ale praktycznie "nie". Ze wzglΩdu na to, ┐e Polska nie jest w Europie (nie nast▒pi to wcze╢niej ni┐ w roku 2005) to homologacje europejskie nie s▒ automatycznie wa┐ne w Polsce. UrzΩdnicy w Polsce chΩtnie wydzieraj▒ pieni▒dze za nic. Ale z drugiej strony zasad▒ systemu GSM jest wymienno╢µ i zgodno╢µ miΩdzynarodowa. Wk│adaj▒c kartΩ do telefonu zakupionego na przyk│ad w Hongkongu nie mo┐na zepsuµ polskiej sieci GSM - choµby nie wiadomo jak zepsuty by│ ten telefon - bo przecie┐ nie ma ┐adnego po│▒czenia galwanicznego z t▒ sieci▒ a jedynie radiowe ! Kr≤tko powiedziawszy nale┐y kupowaµ tylko kartΩ SIM a telefon kupowaµ potem. Jedyn▒ wad▒ telefonu kupionego za granic▒ mog▒ byµ problemy z gwarancj▒ i serwisem na terenie Polski. Oczywi╢cie zazwyczaj telefon taki nie ma menu po Polsku - ale zawsze mo┐na wybraµ w menu jΩzyk angielski (nawet w telefonach z kraj≤w nieangielskojΩzycznych).
W jakiej cenie s▒ najta±sze aparaty GSM w Niemczech ?
Bardzo dobry telefon "Nokia 2110 (nowy model)" (zgodny z "GSM Phase II") kosztuje u┐ywany od os≤b prywatnych 350-500 DM. Inne stare telefony mozna kupic od 200 DM. Abonenci niemieccy kupuj▒ telefony wraz z kart▒ SIM za symboliczn▒ kwotΩ - np. 0.99 DM do 49 DM - a po roku wielu z nich zmienia dostawcΩ i kupuje nowy telefon GSM sprzedaj▒c stary. Oni kupowali stary za symboliczn▒ kwotΩ wraz z kart▒ SIM wiΩc sprzedaj▒ go bez karty te┐ niezbyt drogo !
Oto orientacyjny przeglad cen z okolic Berlina (ceny w innych regionach Niemiec mog▒ byµ ni┐sze!):

III kategoria cenowa (najwy┐sza)
- NOKIA 8101 - 900 DM
II kat. cenowa
- NOKIA 2110 - 450-650 DM
- Siemens S4 - 550-800 DM
- Ericsson GH 388 - 790 DM
- Motorola 8200 - 450 DM
- Panasonic G 400 - 490 DM
- Sony CM-DX 1000 - 600-800 DM
I kat.cenowa
- NOKIA 1610 - 480 DM
- Siemens S3 - 220-460 DM
- Ericsson:
GH 337 - 520 DM
GH 174,197,198 - 250 DM
GA 318 - 450 DM
GH 337 - 520 DM
- Motorola Flare - 360-400 DM
- Motorola 1000 - 200 DM
Na co zwr≤ciµ uwagΩ kupuj▒c u┐ywany telefon uzywany od os≤b prywatnych ?
Trzeba w│o┐yµ sw≤j SIM i sprawdziµ czy chodzi. Wszystkie kody powinny te┐ byµ dostarczone. Np. security code dla Nokia 2110 potrzebny jest ┐eby pewne operacje w menu m≤c wykonywaµ. Bez tego kodu nie mo┐na korzystaµ ze wszystkich funkcji telefonu. Nale┐y r≤wnie┐ sprawdziµ klawiaturΩ - jest ona elementem mechanicznym, kt≤ry siΩ najczΩ╢ciej zu┐ywa. KlawiaturΩ nale┐y sprawdziµ poprzez naciskanie wszystkich klawiszy po koleji i sprawdzanie czy one dzia│aj▒. Nale┐y te┐ wysun▒µ antenkΩ i sprawdziµ czy nie jest przypadkiem pogniecona. Akumulatory nie s▒ nie╢miertelne - ilo╢µ cykl≤w │adowanie-roz│adowanie jest ograniczona. Akumulatory telefon≤w u┐ywanych mog▒ byµ w kiepskim stanie to znaczy nadawaµ siΩ do wymiany bo maj▒ kr≤tkie czasy dzia│ania. Nale┐y te┐ pod│▒czyµ │adowarkΩ i sprawdziµ nie tylko czy ona w og≤le dzia│a lecz r≤wnie┐ sprawdziµ sam kontakt i wtyczkΩ. Kontakt mo┐e byµ ob│amany. Nale┐y te┐ domagaµ siΩ instrukcji obs│ugi - niezale┐nie od tego w jakim jΩzyku ona jest, gdy┐ bez niej czasami nie mo┐na dotrzeµ do wszystkich funkcji telefonu. Opr≤cz instrukcji obs│ugi do danego telefonu czasami jest te┐ z telefonem dostarczana instrukcja do akcesori≤w. Je╢li potrzebujesz telefonu zgodnego z GSM Phase II bo chcesz korzystaµ z tych dodatkowych us│ug to zwr≤µ na to uwagΩ.
Czy mogΩ korzystaµ z telefonu kom≤rkowego na pla┐y, nad wod▒, na basenie itd. ?

Ale┐ oczywi╢cie ! Musisz jedynie zabezpieczyµ sw≤j telefon przed wp│ywem wody i piasku. Istniej▒ specjalne torebki (jak na przyk│ad ta przedstawiona na rysunku powy┐ej), kt≤re umo┐liwiaj▒ swobodne rozmawianie bez wyjmowania z nich telefonu. Mo┐esz wiΩc p│ywaµ, nurkowaµ, uprawiaµ wind-surfing i ci▒gle mieµ przy sobie telefon kom≤rkowy !
Czy mo┐na korzystaµ z telefonu kom≤rkowego wszΩdzie tam gdzie jest pokrycie sieci ?

W niekt≤rych miejscach mo┐esz spotkaµ wy┐ej wymieniony zakaz. Chodzi m.in. o takie miejsca gdzie telefon kom≤rkowy mog│by mieµ wp│yw na uk│ady elektroniczne, od kt≤rych poprawnego dzia│ania uzale┐nione jest ┐ycie ludzkie. S▒ to na przyk│ad szpitale ze skomplikowan▒ aparatur▒ medyczn▒ i samoloty z uk│adami nawigacyjnymi.
Co jest potrzebne do tego, ┐eby korzystaµ z cyfrowej telefonii kom≤rkowej ?
Aparat telefoniczny czyli telefon kom≤rkowy, ju┐ zaktywizowana karta SIM od jakiego╢ dostawcy oraz bycie w zasiΩgu sieci telefonii kom≤rkowej, operatora kt≤rej wybrali╢my.
Co w│a╢ciwie trzeba zrobiµ, ┐eby zostaµ u┐ytkownikiem cyfrowej telefoni kom≤rkowej ?
Najpierw trzeba wyja╢niµ dwie rzeczy: po pierwsze - kt≤r▒ sieµ siΩ chce u┐ywaµ; a po drugie kt≤r▒ taryfΩ siΩ chce wybraµ. Po tych strategicznych decyzjach podpisuje siΩ umowΩ z wybranym dostawc▒ (niekt≤rzy dostawcy prowadz▒ obs│ugΩ kilku operator≤w jednocze╢nie).
Zakup telefonu razem z kart▒ SIM, tzn. z umow▒ na pod│▒czenie do danej sieci przez danego dostawcΩ umo┐liwia zakupienie go po niskiej cenie. Zaleta: mo┐na kupiµ telefon kom≤rkowy po niskiej cenie i bez zbΩdnych problem≤w ("je╢li kupi pan tego Mercedesa i przyrzecze pan w umowie, ┐e bΩdzie pan tankowa│ benzynΩ tylko jednej okre╢lonej firmy to zap│aci pan za niego 50 % taniej i dodatkowo za darmo zatankujΩ panu do pe│na"). Wada: mo┐e tak byµ, ┐e taryfΩ, kt≤rej abonent musi siΩ przez okre╢lony w umowie czas (np. jeden rok) trzymaµ s▒ wzglΩdnie drogie i nie optymalne dla danego klienta ("... ale musi pan wprawdzie kupowaµ przez trzy lata tylko i wy│▒cznie pewien specjalny rodzaj benzyny po cenie wy┐szej zdecydowanie ni┐ u innych dostawc≤w").
Czyli: uwa┐ajcie wiΩc przyszli abonenci cyfrowej telefoni kom≤rkowej przy wybieraniu dostawcy, taryfy i operatora sieci !
Ile kosztuje telefon kom≤rkowy ?
Ile kosztuje samoch≤d ? Podobnie jest z telefonem kom≤rkowym. Wszystko zale┐y od tego czego siΩ chce i co siΩ z tym robi.
Przede wszystkim nale┐y rozr≤┐niµ kilka rodzaj≤w koszt≤w:
- koszty jednorazowe (aktywacja karty SIM, cena aparatu, dodatkowe akcesoria),
- regularne koszty sta│e (miesiΩczna op│ata sta│a plus ewentualne koszty za dodatkowe us│ugi),
- zale┐ne od rozm≤w op│aty (normalne op│aty za rozmowy).
Dok│adne koszty zale┐▒ od tego w jakiej sieci jest dany klient, jakiego ma dostawcΩ, w jakiej jest taryfie oraz od tego jak ten klient siΩ zachowuje przy dzwonieniu i jaki konkretny aparat wybra│ on.
Kt≤ra sieµ telefoni kom≤rkowej jest najlepsza ?
Jako, ┐e w Posce dzia│aj▒ tylko dwie sieci cyfrowej telefonii kom≤rkowej to wyb≤r jest nieskomplikowany. Nale┐y uwzglΩdniµ jakie pokrycie na terenach, kt≤re CiΩ interesuj▒ ma dany operator, jakie s▒ jego taryfy oraz jakie oferuje on us│ugi. Zazwyczaj dopiero po d│u┐szym czasie okazuje siΩ, kt≤ry operator jest lepszy: kt≤ry ma wiΩcej klient≤w, kt≤ry jest lepiej oceniany przez wiΩkszo╢µ u┐ytkownik≤w. Autor KíCYKO'a na razie jest klientem sieci niemieckiej D1, kt≤rej operatorem jest DeTeMobil.
Ile kosztuje rozmowa miΩdzymiastowa z telefonu kom≤rkowego ?
Tyle co lokalne (nie tak jak w sieci sta│ej). Rozmowy wewn▒trzkrajowe s▒ op│acane niezale┐nie od odleg│o╢ci. WiΩc op│ata za jednostkΩ czasow▒ jest ta sama niezale┐nie od tego czy zamawiasz pizzΩ z pizzeri za rogiem, czy te┐ dzwonisz do cioci w Ciechocinku.
Jak niebezpieczne dla zdrowia jest korzystanie z telefonu kom≤rkowego ?
S▒ dwie teorie: pole elektromagnetyczne z telefonu "szkodzi" i "nie szkodzi". Autor KíCYKO'a przychyla siΩ ku tej drugiej. Wyj▒tkiem s▒ jedynie osoby, kt≤re maj▒ wbudowane w swoje cia│o jakie╢ uk│ady elektroniczne (na przyk│ad rozrusznik serca lub interfejs do rzeczywisto╢ci wirtualnej) - wtedy sprawΩ trzeba wyja╢niµ z producentem tego sprzΩtu. Zazwyczaj jednak problem ten rozwi▒zuje korzystanie z telefonu GSM w zestawie g│o╢nom≤wi▒cym lub z oddzieln▒ s│uchawk▒ - wtedy telefon jest oddalony bezpiecznie zar≤wno od m≤zgu jak i serca.
Autor uwa┐a, ┐e prawdziwe niebezpiecze±stwa u┐ytkowania telefonu kom≤rkowego wystΩpuj▒ na przyk│ad przy prowadzeniu samochodu, gdy korzystanie z telefonu mo┐e odwr≤ciµ uwagΩ od ruchu drogowego i spowodowaµ wypadek drogowy.
Czy jest co╢ takiego jak roaming krajowy, tzn. np. gdy mam telefon pod│▒czony przez ErΩ GSM, a znajdujΩ siΩ w zasiΩgu sieci Plus GSM, czy taka rozmowa bΩdzie zrealizowana i jakie s▒ zasady rozliczenia?
Nie ma. "roaming" krajowy wystΩpuje w USA i Kanada w ramach tzw. NACN (North American Cellular Network). W europie sieci krajowe nigdy tego nie umo┐liwiaj▒. S▒ dwa wyj╢cia: albo mieµ kartΩ zagraniczn▒ (ale wtedy trzeba placiµ za rozmowy przychodz▒ce oraz d│uuuu┐ej siΩ czeka gdy siΩ dzwoni na taki numer) lub kupiµ u dostawcy kartΩ SIM kt≤ra dzia│a w obydwu sieciach (w Niemczech s▒ tacy dostawcy - w Polsce pewnie jeszcze d│ugo nie bΩdzie).


Copyright 1996-97 by Jacek Rutkowski, jpzr - j.rutkowski@ieee.org. All rights reserved.
No telephone call will be rejected by me at any time. My current mobile telephone number can be found here.