KíCYKO

opis dzia│ania systemu telefonii kom≤rkowej GSM


Copyright by Jacek Rutkowski. All rights reserved.
wersja 0005


WstΩp

PomiΩdzy magi▒ a wystarczaj▒co zaawansowan▒ technologi▒ nie ma r≤┐nicy. Zw│aszcza ludziom o humanistycznym nastawieniu do ┐ycia lub po prostu ludziom o nietechnicznym wykszta│ceniu mo┐e siΩ wydawaµ, ┐e te wszystkie urz▒dzenia dzia│aj▒ tylko dziΩki magii. Dla wielu ludzi natomiast o zaciΩciu technicznym, technokrat≤w, lub (nie b≤jmy siΩ tego s│owa) technoli - wszystkie urz▒dzenia to systemy sk│adaj▒ce siΩ z podsystem≤w prawie zawsze daj▒cych siΩ │atwo zrozumieµ.

GSM to nie jest jaka╢ tam magia lecz po prostu system telefoni kom≤rkowej trzeciej generacji. W niniejszym tek╢cie postaram siΩ mo┐liwie przystΩpnie przybli┐yµ jego zrozumienie. Strona ta jest skierowana do przeciΩtnego zjadacza bu│eczek a nie do nadΩtych teoretycznie profesor≤w nie potrafi▒cych w praktyce nic zrobiµ ani te┐ do profesjonalist≤w kt≤rzy zarabiaj▒ na chlebek u operator≤w GSMu czyli zgrywus≤w naszych kochanych - ci z koleji je┐d┐▒ na szkolenia za gramanicΩ i tego tekstu nie powinni czytaµ bo jest za prymitywny dla nich. To naprawdΩ jest banalnie proste! To nie krasnoludki powoduj▒, ┐e wszystko dzia│a ale fizyka (elektronika) w po│▒czeniu z matematyk▒ (software).

Nale┐y sobie zdawaµ sprawΩ, ┐e taka wiedza teoretyczna w codziennym u┐ywaniu telefonu kom≤rkowego GSM ma│o (je╢li w og≤le) siΩ przyda ale z drugiej strony warto czasami jest rozszerzaµ swoje horyzonty - choµby po to, ┐eby siΩ nam zwoje m≤zgowe za bardzo nie wyprostowa│y lub po prostu dla jaj!

Poza tym niekt≤re popularne telefony (jak na przyk│ad telefony firmy Siemens) maj▒ wbudowany tryb monitoruj▒cy, dziΩki kt≤remu mo┐na obejrzeµ trochΩ parametr≤w sieci. W tym kontek╢cie ╢mieszy fakt, ┐e niekt≤re inne firmy oferuj▒ specjalne telefony z trybem monitoruj▒cym za kilka tysiΩcy dolar≤w od sztuki. Maj▒c natomiast taki popularny telefon z trybem monitoruj▒cym mo┐na siΩ pozabawiaµ w specjalistΩ a w ka┐dym wypadku nieco lepiej zrozumieµ i por≤wnaµ parametry sieci.

Wprowadzenie og≤lne

Jak daleko ?

Czasami u┐ytkownicy telefon≤w kom≤rkowych GSM zadaj▒ sobie pytanie: "jak daleko mogΩ moim aparatem GSM telefonowaµ?". Odpowied╝ brzmi: "na ca│y ╢wiat". Wielu ludzi myli telefon kom≤rkowy z kr≤tkofal≤wk▒ (lub walkie-talkie). Sygna│y z jednej kr≤tkofal≤wki (ko±cowego urz▒dzenia nadawczo-obiorczego) s▒ wypromieniowane z jej anteny i z│apane przez antenΩ drugiej kr≤tkofal≤wki. Ca│kowita trasa idzie zatem, o dziwo, po powietrzu. A jako, ┐e wraz ze wzrostem odleg│o╢ci pomiΩdzy kr≤tkofal≤wkami sygna│y staj▒ siΩ coraz s│absze maj▒ one tylko ograniczy zasiΩg.

Ca│kiem inaczej sytuacja wygl▒da w telefonii kom≤rkowej. A to dlatego, ┐e po powietrzu sygna│y id▒ zwykle tylko najmniejsz▒ czΩ╢µ ca│ej drogi. WiΩkszo╢µ trasy biegnie, panie dziejku, po miedzi czyli zwyk│ymi, za przeproszeniem drutami.

W zasadzie mo┐naby rzec, ┐e telefon kom≤rkowy dzia│a nie inaczej ni┐ telefon bezprzewodowy. Telefon bezprzewodowy przesy│a sygna│y radiowe do stacji bazowej pod│▒czonej do zwyk│ego, ordynarnego wrΩcz, gniazdka telefonicznego. A od tego gniazdka sygna│y popylaj▒ po miedzi (po kablu) do obiorcy. Je╢li ten odbiorca te┐ posiada aparat bezdrutowy, pardon, bezprzewodowy to jego stacja bazowa znowu puszcza pogaduszki nadawcy (tzn. sygna│y) po powietrzu do czΩ╢ci ruchomej telefonu bezprzewodowego. Je╢li chlop i baba obydwoje korzystaj▒ z telefon≤w bezprzewodowych a jedno jest w Warsiawie a drugie w Posenstadt to wtedy na ten przyk│ad dajmy na to z 15 metr≤w idzie po powietrzu a 300 kilometr≤w kabluje po miedzi. Tak samo nale┐y sobie wyobra┐aµ rozmowy przez telefon kom≤rkowy.

Obszar jest podzielony na kom≤rki

Sieµ telefoni ruchomej to tak zwana sieµ kom≤rkowa. Oznacza to, ┐e ca│y obszar kt≤ry pokryty jest t▒ sieci▒ podzielony jest w tak zwane kom≤rki. W sieci GSMowej (zwanej inaczej GSM900) maj▒ te kom≤rki ╢rednicΩ od 1 do 35 kilometr≤w. W sieci DCS1800 (pochodna GSMu; zwana inaczej GSM1800) s▒ one nieco mniejsze. W ka┐dej z tych kom≤rek operatorzy sieci postawili stacjΩ bazow▒. Je╢li u┐ytkownik (abonent GSMu) porusza siΩ po Polsce to wtedy przechodzi on wtedy przez wiele takich kom≤rek.

Telefon kom≤rkowy wypromieniowuje fale radiowe we wszystkich kierunkach. Stacja bazowa wy│apuje te sygna│y i przekierunkowuje je dalej do odbiorcy. Je╢li ten odbiorca r≤wnie┐ dysponuje telefonem kom≤rkowym to rozmowa ta zostanie skierowana do stacji bazowej w zakresie kt≤rej siΩ on znajduje. Tamtejsza stacja bazowa znowu puszcza rozmowΩ w powietrze a telefon kom≤rkowy odbiorcy wy│apuje j▒ anten▒ (odbiera sygna│).

Odcinek radiowy jest kr≤tki

Dobra, dobra, ale co siΩ wyprawia panie dziejku pomiΩdzy obydwoma po╢rednicz▒cymi stacjami bazowymi ? Ano pewna centralna stacja kontrolna steruje wieloma stacjami bazowymi. Ta stacja kontrolna jest z koleji po│▒czona z central▒, kt≤ra ustanawia przej╢cie albo do normalnej sieci telefonicznej albo do innej centrali w sieci ruchomej (patrz rysunek poni┐ej).

W opisanym powy┐ej ustawieniu wiΩkszo╢µ drogi idzie po kablu miedzianym, w kt≤rym rozmowy s▒ przesy│ane tak samo jak w normalnej sieci sta│ej. Tylko wtedy gdy dana stacja bazowa stoi w obszarze, kt≤ry jest do╢µ na uboczu po│o┐ony i nie jest ten obszar wyposa┐ony wystarczaj▒co w przewody telefoniczne to wtedy sygna│y ze stacji bazowej do centrali r≤wnie┐ id▒ po powietrzu. U┐ywa siΩ w tym przypadku innej techniki (│▒cza radiowe), kt≤ra z opisan▒ do tej pory technik▒ telefoni kom≤rkowej nie ma nic wsp≤lnego - u┐ywano jej nawet w przesz│o╢ci do transmisji rozm≤w w normalnej sta│ej sieci telefonicznej wtedy kiedy jeszcze wr≤belki o telefoni kom≤rkowej nic nie µwierka│y.

Widaµ wiΩc go│ym okiem z │atwizn▒, ┐e w telefoni kom≤rkowej tylko ma│y odcinek leci po powietrzu (czyli drog▒ radiow▒). WiΩksza czΩ╢µ drogi popyla w rzeczywisto╢ci pomiΩdzy centralami przez normaln▒ sieµ telefoniczn▒. I w tym punkcie znowu jeste╢my przy pytaniu: "jak daleko mo┐na aparatem kom≤rkowym telefonowaµ ?". Ano przecie dlatego, ┐e sygna│y tylko ma│▒ czΩ╢µ drogi pomykaj▒ po powietrzu a wiekszo╢µ drogi odbywa siΩ przez zwyk│▒ sieµ telefoniczn▒ mo┐na osi▒gn▒µ odbiorc≤w na ca│ym ╢wiecie. Dlatego te┐ telefony kom≤rkowe nie musz▒ mieµ zbyt du┐ej mocy nadawania. Telefony podrΩczne w GSMie maj▒ standardowo zatem maksymaln▒ moc nadawania 2 waty a w DCSie1800 tylko 1 W ! No a poza tym telefony te s▒ tak zbudowane, panie dziejku, ┐e promieniuj▒ one sygna│y tylko z tak▒ moc▒ kt≤ra w│a╢nie jest potrzebna aby nawi▒zaµ po│▒czenie wolne od b│Ωd≤w i zniekszta│ce±.

Sieµ musi znale╝µ dzwoni▒cy telefon

Sk▒d do jasnej ciasnej wie sieµ telefoni kom≤rkowej gdzie w danej chwili znajduje siΩ jej u┐ytkownik ze swoim nomen omen przeno╢nym aparatem ? Kiedy kto╢ do niego dzwoni to jego bie┐▒ce miejsce przebywania musi byµ ju┐ znane. Do tego celu krasnoludki dysponuj▒ w centralach r≤┐nymi bazami danych. Oznacza to, ┐e centrale te nie tylko s│u┐▒ jako miΩdzymordzie (pfuj: interfejs) do innych sieci telefonicznych lecz tak┐e przejmuj▒ czΩ╢µ zarz▒dzania danymi u┐ytkownik≤w.

W tak zwanym pliku ojczy╝nianym (HLR = Home Loation Register) operator sieci przechowuje dane ka┐dego klienta. Gdy klient w│▒cza sw≤j telefon kom≤rkowy to nawi▒zuje ten aparat wpierw po│▒czenie z sieci▒ radiow▒. Gdy po│▒czenie ju┐ zosta│o nawi▒zane to nastΩpuje przesy│anie przez telefon kom≤rkowy danych zapamiΩtanych na karcie do stacji bazowej.

Ta z koleji przekazuje te dane dalej do pliku ojczy╝nianego gdzie nastΩpuje po piersie por≤wnanie danych - sprawdzane s▒ prawa dostΩpu - a po drugie w HLRze zapamiΩtane zostaje bie┐▒ce miejsce przebywania klienta sieci telefoni kom≤rkowej. No a poza tym krasnoludki zak│adaj▒ drug▒ bazΩ danych: plikiem odwiedzaj▒cych (VLR = Visitor Location Register) zwan▒. W tej bazie (nie myliµ z podstaw▒) zostaj▒ zapamiΩtywane dane wszystkich os≤b (tzn. ich kart) kt≤rzy przej╢ciowo w tym zakresie (│obszarze) centrali siΩ zabawiaj▒ czy te┐ go po prostu z sobie znanych powod≤w odwiedzaj▒. G│≤wnie rozchodzi siΩ przy tych danych o adres pliku ojczy╝nianego klienta i jego numer telefoniczny. Je╢li dany klient opuszcza obszar tej centrali to jego dane z pliku odwiedzaj▒cych s▒ wymazywane przez krasnoludki wirtualn▒ gumk▒ do ╢cierania a ponownie zapisywane w kolejnej centrali.

DziΩki tym dwom plikom: plikowi ojczy╝nianemu i plikowi odwiedzaj▒cych jest operator sieci, nasz zgrywus kochany, w dowolnej chwili poinformowany o miejscu przebywania danego klienta je╢li tylko ten geniusz karpat nie zapomnia│ w│▒czyµ swojego telefonu kom≤rkowego i zalogowa│ siΩ do tej sieci (symbol antenki pokazuje kilka kresek a na wy╢wietlaczu jakie╢ dziwne literki nazwΩ sieci przypominaj▒ce siΩ pojawiaj▒).

»eby to nie wygl▒da│o zbyt prosto to krasnoludki zapisuj▒ w pliku ojczy╝nianym wiele wiΩcej informacji ni┐ tylko miejsce pobytu i to┐samo╢µ klienta. Wszystkie skompi│owane informacje s▒ tam zapamiΩtywane: takie jak na przyk│ad jak klient siΩ zalogowa│, jakie przekierunkowania on zaktywowa│ (czyli po naszemu: w│▒czy│). Na przyk│ad dane o tym, ┐e wszystkie przychodz▒ce rozmowy s▒ prze│▒czane na jego skrzynkΩ poczty g│osowej (u nas czasami sekretark▒ automatyczn▒ zwan▒) s▒ tam te┐ umieszczone. No i w pliku ojczy╝nianym operator trzyma te┐ przecie dane o przeprowadzonych rozmowach co mu wydajnie pomaga w wystawianiu rachunk≤w (mniej lub bardziej szczeg≤│owych) i skutecznym dojeniu klient≤w z forsy co jest zreszt▒ jego g│≤wnym celem ┐yciowym.

Karta telefoniczna zawiera wa┐ne dane

Ka┐dy telefonista ruchomy dumnie nazywaj▒cy siebie posiadaczem telefonu kom≤rkowego (GSMowego oczywi╢cie!!!) posiada kartΩ chip-ow▒ (nie myliµ z chipsami) zwan▒ popularnie kart▒ SIM (Subscriber Identity Module). Sam telefon kom≤rkowy to jest mniej ni┐ zero, je, je. »eby on w og≤le m≤g│ dzia│aµ trzeba do niego, za przeproszeniem, wsadziµ kartΩ SIM. Karta ta to jest dopiero ma│e ale wielkie co nieco. R≤wnie┐ na tej karcie zapisane s▒ dane osobiste klienta. Ka┐da karta SIM ma swoje w│asne unikalne w skali ╢wiatowej oznaczenie. No a poza tym na tej karcie pracowite krasnoludki zapisa│y dane, kt≤re przy zameldowywaniu siΩ telefonu do sieci s▒ wymieniane ze stacj▒ bazow▒.

Z drugiej ba±ki natomiast czterocyfrowy kod, popularnie PINem zwany (Personal Identity Number), kt≤ry to trza za ka┐dy razem, po w│o┐eniu karty SIM do aparatu wstukaµ, ┐eby iskierki posz│y i oboje zaczΩli ze sob▒ wsp≤│pracowaµ, nie ma z sieci▒ nic wsp≤lnego. PIN ≤w ma jedynie za zadanie ochroniµ kartΩ SIM przed jej nadu┐yciem przez brutali czyli osoby trzecie - na przyk│ad gdy telefon kom≤rkowy zostanie zwΩdzony (nie myliµ z uwΩdzeniem) a z│odzieja najdzie nagle ochota dzwonienia po ╢wiecie co kosztuje przecie┐ cie┐k▒ mamonΩ szmalcem popularnie zwan▒. PIN ten, dobry nasz kole┐ka, jest przy zakupie na karcie ju┐ zapamiΩtany, mo┐e byµ jednak przez posiadacza ponownie zmieniony lub nawet ca│kiem wy│▒czony. To ostatnie nie zaleca siΩ gdy┐ wtedy ka┐dy komu w │apy wpadnie nasza kochana kom≤rka (telefon kom≤rkowy) mo┐e telefonowaµ do woli i nabiµ nam niezmiernie licznik rozm≤w, za kt≤re trzeba bΩdzie tak czy siak zabuliµ operatorowi.

Zmiana kom≤rek

Klient telefonii kom≤rkowej jest ruchliwy. Nie siedzi on tylko ca│e ┐ycie w jednej i tej samej kom≤rce i patrzy w sufit. O nie ! On przemieszcza siΩ z jednej kom≤rki, kt≤r▒ opuszcza bez lito╢ci i ┐alu, do nastΩpnej, a potem nastΩpnej i tak dalej. Je╢li klient ≤w raczy siΩ znajdowaµ na skraju danej kom≤rki radiowej to wtedy sieµ musi na czas rozpoznaµ kiedy to lepiej by│oby dla wszystkich zainteresowanych stron nawi▒zaµ nowe po│▒czenie do stacji bazowej z s▒siedniej kom≤rki.

Telefon kom≤rkowy wypromieniowuje sygna│y we wszystkich kierunkach co oznacza, ┐e nie tylko jedna stacja bazowa te fale │apczywie wy│apuje, lecz ewentualnie dwie lub nawet wiΩcej. Sieµ sprawdza skrzΩtnie jako╢µ ka┐dego z tych po│▒cze± i decyduje arbitralnie kt≤ra stacja bazowa nawi▒zuje po│▒czenie rozmowne z owym telefonem kom≤rkowym. Jako╢µ po│▒czenia jest potem ci▒gle sprawdzana. Je╢li siΩ niechc▒cy okazuje, ┐e jako╢µ po│▒czenia podpada i opada co nieco a po│▒czenie do innej stacji bazowej wykazuje lepsz▒ jako╢µ no to siu - wtedy ta w│a╢nie stacja nawi▒zuje po│▒czenie rozmowne z telefonem kom≤rkowym. Dopiero gdy te nowe w danej chwili po│▒czenie z t▒ lepsz▒ niby jako╢ciowo stacj▒ bazow▒ jest nawi▒zane to stare po│▒czenie zostaje zerwane i rozmowa idzie dalej ju┐ przez now▒ stacjΩ bazow▒. Partnerzy rozmowy kom≤rkowej nic o dziwo nie zauwa┐aj▒ - rozmowa jest bez przerwy kontynuowana (w sieciach analogowych s│yszalny jest jednak wtedy wyra╝ny chrzΩk-brzΩk-niby-to-d╝wiΩk).

W sieci cyfrowej rozmowy s▒ do╢µ odporne na pods│uch

Starsze, analogowe, telefony kom≤rkowe mo┐na by│o (i jest) │atwo pods│uchiwaµ. Wystarczy│y do tego podstawowe zdolno╢ci radioamatorskie lub urz▒dzonko na zgni│ym zachodzie pod nazw▒ skaner radiowy znane, kt≤rego posiadaczem mo┐na siΩ ju┐ staµ za kwotΩ mniejsz▒ ni┐ ╢mieszne 400 z│otych. Te zabawy licznej rzeszy radioamator≤w i ludzi po prostu z nudy i braku ciekawszego zajΩcia zajmuj▒cych siΩ pods│uchiwaniem rozm≤w rodzaju wszelakiego siΩ sko±czy│y wraz z wprowadzeniem cyfrowej telefonii kom≤rkowej. Na jednym i tym samym kanale radiowym jest tutaj prowadzone jednocze╢nie wiele rozm≤w - dane zawieraj▒ce poszczeg≤lne rozmowy s▒ wzajmnie prze│▒czane w czasie - a ┐eby by│o weselej rozmowy te zmieniaj▒ czΩsto czΩstotliwo╢µ. Przy pomocy normalnych (tzn. takich co mo┐e sobie w sklepie ka┐dy przechodze± z ulicy kupiµ je╢li tylko kasa mu gra) skaner≤w nie da siΩ cyfrowej sieci telefoni kom≤rkowej pods│uchiwaµ. Rozmowy nie s▒ wprawdzie nadal stuprocentowo odporne na pods│uchiwanie ale jednak pods│uchiwanie przez nieupowa┐nione osoby trzecie wymaga bardzo du┐ego nak│adu - w og≤le nie por≤wnywalnego do ╢miesznej │atwo╢ci tej zabawy przy analogowej telefoni kom≤rkowej.

Wprowadzenie techniczne

w przygotowaniu

Architektura

w przygotowaniu

Transmisja radiowa

w przygotowaniu

Zarz▒dzanie sieci▒

w przygotowaniu

Planowanie sieci

w przygotowaniu

Optymalizacja parametr≤w sieci

w przygotowaniu

Spos≤b uzyskiwania i opis trybu monitoruj▒cego popularnych telefon≤w


ZdjΩcie powy┐sze przedstawia wygl▒d wy╢wietlacza telefonu, w kt≤rym w│▒czono tak zwany tryb monitoruj▒cy czyli podprogram, kt≤ry wy╢wietla pewne parametry. Zamiast takich zdjΩµ jak powy┐ej w poni┐szych przyk│adach u┐yto jednak zwyk│ego tekstu czcionk▒ nieproporcjonaln▒, ┐eby zwiΩkszyµ ich czytelno╢µ. Zawarto╢µ wy╢wietlacza, ze zdjΩcia powy┐ej mo┐na wiΩc przedstawiµ nastΩpuj▒co:
|----------------|
|CH038 RX-062  N3|
|CI 4A4C C1+42 B6|
|LAI 62F210 2426 |
|TXPWR37 RXAM-105|
|----------------|
Jest to bardziej czytelne - nieprawda┐ ?

Tryby monitoruj▒ce - co to je ?

Pracownicy in┐ynieryjni operator≤w sieci telefoni kom≤rkowej s▒ wyposa┐ani w specjalne telefony, kt≤re umo┐liwiaj▒ wy╢wietlanie parametr≤w sieci niewidocznych ze zwyk│ych telefon≤w, po to ┐eby mogli je lepiej kontrolowaµ i odpowiednio konfigurowaµ. Na przyk│ad zamiast mocy sygna│u mierzonego w kreskach (zwyk│y aparat) mo┐na uzyskaµ moc sygna│u mierzon▒ w decybelach (aparat specjalny).

Takie specjalistyczne aparaty s▒ bardzo drogie i zwykle faktycznie umo┐liwiaj▒ uzyskanie wskaza± niespotykanych w zwyk│ych telefonach kom≤rkowych. Tak siΩ jednak szczΩ╢liwie sk│ada, ┐e istniej▒ firmy, kt≤re produkuj▒ aparaty na rynek powszechny wyposa┐ane w mo┐liwo╢µ wy╢wietlania niekt≤rych parametr≤w w tak zwanym trybie monitoruj▒cym. Wed│ug mojej obecnej wiedzy s▒ to nastΩpuj▒ce aparaty: Siemens S1, Siemens S3, Siemens S3+, Siemens S3Com, Siemens S4, Siemens S4Power, Sony CM DX 1000, Motorola 8400, Motorola 8700, Dancall HP-2711, Ericsson GH337. Je╢li tw≤j aparat nie znajduje siΩ na tej li╢cie to mo┐esz spokojnie zapomnieµ o trybie monitoruj▒cym u siebie !

Spos≤b uzyskiwania trybu monitoruj▒cego w Siemens S1, S3, S3+, S3Com, S4, S4Power, Sony CM DX 1000

Zak│adam, ┐e jako jΩzyk menu wybrany zosta│ angielski.



W czasie gdy przeprowadzana jest telefonem rozmowa mo┐na wej╢µ do trybu monitoruj▒cego tak samo jak przedtem: nale┐y jednak wcze╢niej wej╢µ do pozycji "NORMAL OPTIONS" lub bezpo╢rednio przez sekwencjΩ: lewy softklawisz, 5, 5, 6. Wygl▒d:
|----------------|
|023TS7 TA00 PL05|
|RX-069 CI4A4C N3|
|LAI62F2102426 B6|
|LF42LS42 QF0QS0 |
|----------------|
i
|----------------|
|  CH RXL NCC BCC|
|1 082 93   3   7|
|2 102 13   3   2|
|3 044 08   3   5|
|----------------|
(te┐ mo┐na przewijaµ lewym soft-klawiszem lub wr≤ciµ prawym soft-klawiszem)

Spos≤b uzyskiwania trybu monitoruj▒cego w Motorola 8400, 8700

Informacje dotycz▒ce aparat≤w firmy Motorola podane poni┐ej s▒ zacytowane i nie sprawdzone osobi╢cie (w przeciwie±stwie do Siemens≤w) przez autora.

»eby uzyskiwaµ na wy╢wietlaczu symbol "[]", podawany w sekwencjach poni┐ej trzeba nacisn▒µ klawisz z gwiazdk▒ ("*") i go przytrzymaµ tak d│ugo p≤ki on siΩ pojawi. Aby uzyskaµ tryb monitoruj▒cy nale┐y wprowadziµ sekwencjΩ: [][][]113[]1[] i nacisn▒µ nastΩpnie klaiwsz "OK". Teraz jest tryb monitoruj▒cy aktywny. Mo┐na do niego doj╢µ w pozycji menu, kt≤ra oferuje trzy podpozycje z informacjami GSMowymi. Niekt≤re dane na wy╢wietlaczu w tym trybie zmieniaj▒ siΩ stale. A┐eby zamroziµ aktualnie wy╢wietlane warto╢ci nale┐y nacisn▒µ klawisz "OK". Tryb monitoruj▒cy wy│▒cza siΩ sekwencj▒: [][][]113[]0[] potwierdzon▒ klawiszem "OK".

Spos≤b uzyskiwania trybu monitoruj▒cego w Ericsson GH337

Informacje dotycz▒ce aparat≤w firmy Ericsson podane poni┐ej s▒ zacytowane i nie sprawdzone osobi╢cie (w przeciwie±stwie do Siemens≤w) przez autora.

W menu glownym (wyswietlona jest nazwa sieci) nacisnij klawisz [lewa strzalka]. Potem [*][prawa strzalka][prawa strzalka][*][prawa strzalka][*].

Spos≤b uzyskiwania trybu monitoruj▒cego w Dancall HP-2711

Informacje dotycz▒ce aparat≤w firmy Dancall podane poni┐ej s▒ zacytowane i nie sprawdzone osobi╢cie (w przeciwie±stwie do Siemens≤w) przez autora.

Po wprowadzeniu *#9993#, nale┐y przej╢µ do menu i wybraµ Engineering functions oraz Cell Info. Pojawi siΩ pierwsza strona informacji o bie┐▒cej kom≤rce. Mo┐na przechodziµ pomiΩdzy stronami przy pomocy strza│ek lub klawiszy 0..6.

Opis parametr≤w do tego telefonu i dalsze informacje o kodach do niego mo┐na znalezµ w PESTKA tutaj.

Opis paremtr≤w z trybu monitoruj▒cego w Siemens S1, S3, S3+, S3Com, S4, S4Power, Sony CM DX 1000

Przyk│ad:
|----------------|
|CH038 RX-062  N3|
|CI 4A4C C1+42 B6|
|LAI 62F210 2426 |
|TXPWR37 RXAM-105|
|----------------|


opis kolejnych parametr≤w i kolejne wyja╢nienia s▒ w przygotowaniu

Por≤wnanie parametr≤w sieci polskich i zagranicznych

w przygotowaniu

Copyright 1996-97 by Jacek Rutkowski, jpzr - j.rutkowski@ieee.org. All rights reserved.
No telephone call will be rejected by me at any time. My current mobile telephone number can be found here.