Recenzje


W tym dziale znajdziecie recenzje, kt≤re pojawi│y siΩ w poprzednich numerach Secret Service i New S Service. Archiwum recenzji jest nieocenionym zasobem danych na temat gier komputerowych i rozrywki elektronicznej. Dzia│ bΩdzie systematycznie rozbudowywany - opr≤cz nowych recenzji zamie£cimy w nim wiΩkszo£µ tekst≤w, kt≤re ukaza│y siΩ w papierowym wydaniu Secret Service przez ca│y okres istnienia gazety.

Sydney 2000



Do tej pory igrzyska olimpijskie cieszy│y siΩ bardzo ma│ym wziΩciem u producent≤w gier. Chyba ze wzglΩdu na to, ┐e zrobienie dobrego produktu na ten temat jest zadaniem tak trudnym, jak zdobycie prawdziwego z│otego medalu przez sportowca.


Jak do tej pory brakowa│o oficjalnych gier o igrzyskach olimpijskich. Wprawdzie z czas≤w XT (prΩdko£µ 8 MHz!) pamiΩtam kilka produkcji, kt≤re traktowa│y o sportowych dyscyplinach letnich i zimowych, jednak wtedy firmy produkuj╣ce gry komputerowe nie mia│y jeszcze tylu pieniΩdzy, aby wykupywaµ jakie£ licencjΩ! A jak jest teraz, kiedy multimedialna rozrywka rozwija siΩ znakomicie? Oto w│a£nie firma Eidos zechcia│a uraczyµ nas produktem na miarΩ naszych czas≤w, a w tym celu zakupi│a licencjΩ na tegoroczn╣ imprezΩ w Sydney. Licencja ta jest 6-letnia, wiΩc nale┐y siΩ spodziewaµ, i┐ w przypadku sukcesu SYDNEY 2000 zostan╣ wydane tak┐e kolejne tytu│y, np. ATENY 2004. Bardzo by│em ciekaw, jak takie okaza│e wydarzenie sportowe jak olimpiada mo┐na przedstawiµ w formie jednej gry. Czy uda siΩ unikn╣µ sp│ycania tego wydarzenia? Po wirtualnym wystΩpie na obiektach w Sydney wydaje mi siΩ, ┐e w tym wypadku programi£ci stanΩli na wysoko£ci zadania.

ARENY ZMAGA╤

Przygotowano 12 dyscyplin sportowych, a poziom wykonania ka┐dej z nich pokazuje, jak du┐y ogrom pracy w│o┐ono w przygotowanie SYDNEY 200 - ka┐da z nich jest nieomal┐e samodzieln╣ gr╣! Oczywi£cie ich dob≤r na pewno bΩdzie wzbudza│ kontrowersje, ale przypuszczam, ┐e nawet gdy powstanie gra oferuj╣ca wszystkie konkurencje letnich igrzysk, to i tak znajd╣ siΩ malkontenci. Faktem jest, i┐ w przypadku tej gry jej autorom uda│o siΩ maksymalnie urozmaiciµ program rozgrywek. Na pocz╣tek mamy lekkoatletykΩ: 100 m (czyli "kto jest najszybszym cz│owiekiem na Ziemi"), 100 m przez p│otki, rzut oszczepem, rzut m│otem, skok wzwy┐ i tr≤jskok. W przypadku bieg≤w przypomnia│ mi siΩ DECATHLON, gra ze Spectruma, bo mimo prawie 15 lat dziel╣cych obie te produkcje, technika gry pozosta│a niezmienna. Musimy wiΩc jak najszybciej uderzaµ dwa klawisze na przemian. Dodatkowym ko±czymy bieg i pochylamy siΩ na ostatnich metrach (ka┐dy, kto choµ raz ogl╣da│ sprint w TV, wie, o co chodzi) b╣dƒ skaczemy przez p│otki. Rzut oszczepem to rozbieg tradycyjn╣ metod╣, zamach i ustalenie k╣ta rzutu (przytrzymanie klawisza akcji). Podobnie w przypadku m│ota. Tu trudno£µ polega na tym, aby trafiµ w w╣skie pole rzutu. Do wykonania tr≤jskoku i skoku wzwy┐ r≤wnie┐ potrzebne bΩd╣ zaledwie trzy klawisze. Kiedy ju┐ opu£cimy stadion lekkoatletyczny, kierujmy siΩ ku p│ywalni. Tu mo┐emy wzi╣µ udzia│ w p│ywaniu na 100 m stylem dowolnym oraz skokach z wie┐y. Ta pierwsza dyscyplina to sprint w wodzie (ale odkrycie;), a wiΩc b≤l palc≤w gwarantowany:) Bardzo wa┐nym momentem jest tu jednak nawr≤t, bo wtedy mo┐na albo straciµ przewagΩ, albo dogoniµ lidera. Dla mnie jednak najwiΩkszy problem stanowi│y skoki z wie┐y. Najpierw ustalamy, jakie ewolucje chcemy wykonaµ. NastΩpnie trzeba uzyskaµ jak najwiΩksz╣ energiΩ odbicia, a potem, naciskaj╣c klawisze kierunku, wykonaµ przewidziane figury i wszystko zako±czyµ bezb│Ωdnym (czytaj: pionowym) wej£ciem do wody.

Teraz czas dla wielbicieli Agaty Wr≤bel - czyli podnoszenie ciΩ┐ar≤w. Bardzo ciekawie zaplanowana dyscyplina i co najwa┐niejsze - prosta w wykonaniu: dwa klawisze do uzyskania energii (ju┐ siΩ chyba przyzwyczaili£cie:) i klawisz akcji. Na podniesienie mamy 30 sekund - wbrew pozorom nie jest to tak du┐o. ZmΩczeni, udajemy siΩ w plener. Tu postrzelamy sobie do rzutk≤w. "Bardzo d│uga" dyscyplina - jest tu a┐ 8 stanowisk strzelniczych. Wszystko polega na celowaniu przy pomocy kursor≤w i strzelaniu (akcja). Stanowiska ustawione s╣ na kszta│t p≤│okrΩgu, tote┐ techniki celowania (szczeg≤lnie przy dw≤ch wypuszczanych rzutkach) wymagaj╣ r≤┐nego podej£cia i µwicze±.

Miejsce naszych kolejnych zmaga± sportowych to welodrom. Tym razem uczestniczymy w kolarstwie torowym. Trzyosobowe dru┐yny i trzy okr╣┐enia - po ka┐dym z nich jeden z zawodnik≤w odpada. Bardzo wa┐ne jest tempo i rozk│ad si│ - ostatnie okr╣┐enie to prawdziwy kolarski sprint. Wygrywa ten, kto uzyska najlepszy czas. Na koniec pozostaje wizyta na torze kajakowym. Nie bΩdzie to jednak kolejny "sprint", ale znacznie ciekawsze kajakarstwo g≤rskie. A wiΩc - wzburzona rzeka, bramki (dwa rodzaje: jedne do pokonywania od przodu, drugie wymagaj╣ce op│yniΩcia) i wy£cig z czasem. Za b│Ωdne zaliczenie bramki b╣dƒ jej dotkniΩcie gro┐╣ punkty karne. Jak widaµ, w SYDNEY 2000 nuda nam raczej nie grozi. Ale mimo sporej r≤┐norodno£ci konkurencji w tej grze ich obs│uga jest prosta i praktycznie wymagane jest opanowanie tylko trzech magicznych klawiszy - dwa do wytwarzania si│y i energii oraz klawisz akcji. Tylko nieliczne dyscypliny (skoki z wie┐y czy kajakarstwo) wymagaj╣ przyswojenia wiΩkszej ilo£ci klawiszy, kt≤re zreszt╣ mo┐na sobie dowolnie redefiniowaµ. Aby jak najszybciej przyswoiµ sobie zasady i technikΩ poszczeg≤lnych dyscyplin, autorzy przygotowali tryb Coaching (dlaczego nie Training?). Tam zostaniemy najpierw wprowadzeni w temat, a potem zostanie nam przedstawione prawid│owe wykonanie danej rzeczy - zatrzymywane je£li np. potrzeba wcisn╣µ odpowiedni klawisz b╣dƒ zwr≤ciµ uwagΩ na jaki£ szczeg≤│. Mamy mo┐liwo£µ dowolnej liczby powt≤rze± wybranej konkurencji.

SZYBCIEJ, WY»EJ, DALEJ

Tw≤rcy SYDNEY 2000 chcieli uczyniµ sw≤j produkt atrakcyjnym dla wszystkich - zar≤wno dla zagorza│ych kibic≤w, jak i dla tych okazjonalnych klient≤w, kt≤rzy siΩgn╣ po tΩ grΩ, obejrzawszy telewizyjne relacje z tegorocznych letnich igrzysk. Dlatego w│a£nie udostΩpniono dwa tryby gry: Arcade i Olympic. Opis tego drugiego, ze wzglΩdu na jego innowacyjne rozwi╣zania, zostawiam na p≤ƒniej. Natomiast Arcade idealnie nadaje siΩ dla szybkiej rozgrywki. Najlepiej z kumplem (lub kumplami). Wybieramy pa±stwo, wpisujemy nazwΩ, okre£lamy swoje umiejΩtno£ci (jedna gwiazdka dla nowicjuszy, piΩµ dla mistrz≤w). DziΩki temu unikniemy sytuacji, kiedy to nie bΩdziemy mogli zagraµ z kumplem, bo on gra pierwszy raz, a my siedzimy nad S2000 ju┐ dwa tygodnie z ok│adem. Wybieramy dyscypliny i... jazda na stadiony! Podkre£liµ nale┐y, ┐e Arcade to nie jest tryb "head to head", lecz bardziej co£ na zasadzie "hot seat" - najpierw ja biegnΩ na 100 m, p≤ƒniej ty. Kryterium oceny ko±cowej stanowi czas, a nie zajΩte miejsce. Po ka┐dej zako±czonej dyscyplinie komputer generuje liczbΩ punkt≤w. Wygrywa ten, kto zdobΩdzie ich wiΩcej. Maksymalnie w zabawie mo┐e uczestniczyµ do o£miu graczy.

CZAS SIEW╙W, CZAS ZBIOR╙W

Dla tych, kt≤rzy nie czuj╣ smaku zwyciΩstwa, je£li nie by│o ono wcze£niej poprzedzone ciΩ┐k╣ prac╣, przygotowano tryb Olympic. To wymagaj╣ca i czasoch│onna zabawa, ale na najlepszych czekaj╣ tu prawdziwe medale z Sydney. Pod swoj╣ opiekΩ dostajemy 12. sportowc≤w. Naszym celem bΩdzie wytrenowanie ich tak, by przeszli przez gΩste sito eliminacji i dostali siΩ na igrzyska. Tam cel jest jasny - wygraµ! Przygotowanie zawodnika dzieli siΩ na kilka etap≤w o rosn╣cym stopniu trudno£ci. Do swej dyspozycji mamy si│owniΩ - tu dla ka┐dej dyscypliny sportu przygotowano zestaw trzech µwicze±. W sumie jest 20 µwicze±. Nietrudno wiΩc obliczyµ, ┐e dla kilku konkurencji µwiczenia siΩ powtarzaj╣. Dla biegacza s╣ to np.: elektroniczna bie┐nia, │awka i µwiczenia na refleks. Kolejne etapy treningu charakteryzuj╣ siΩ wy┐szymi wymaganiami (ilo£ci╣ powt≤rze± itp.). Podczas przygotowa± mamy kilka wskaƒnik≤w, kt≤re pozwol╣ nam oceniµ postΩpy naszego zawodnika: rozw≤j g≤rnych i dolnych partii miΩ£niowych, technika oraz morale. Zamiast do si│owni, mo┐emy te┐ udaµ siΩ na stadion czy p│ywalniΩ, by poµwiczyµ ju┐ na konkretnym obiekcie. Tam musimy spe│niµ okre£lone kryterium, czyli osi╣gn╣µ odpowiedni wynik. Gdy uznamy, ┐e zawodnik jest ju┐ dostatecznie przygotowany, mo┐emy spr≤bowaµ si│ w kwalifikacji. Trzeba pamiΩtaµ, ┐e nieudana pr≤ba obni┐y morale, dlatego nie warto podchodziµ, licz╣c, ┐e siΩ jako£ uda. Gdy przejdziemy trzy poziomy kwalifikacji (nie jest to proste, gdy┐ tylko najlepszy wynik jest promowany dalszymi wystΩpami), pojedziemy na olimpiadΩ.

Tam czekaj╣ rundy eliminacyjne (runda I, p≤│fina│y, fina│y), kt≤rych poziom jest... hmm... do£µ wysoki. Ja, przechodz╣c wymagania treningowe "na styk" oraz cudem za│apawszy siΩ na olimpiadΩ w biegu na 100 m, zaj╣│em trzecie miejsce w biegu rundy I. Gdy w p≤│finale spojrza│em na czas kwalifikacyjny, lepszy od mojego PB (Personal Best) o jakie£ 0,6 s, zamkn╣│em oczy i zacz╣│em szale±czo waliµ w klawisze. Efekt? ╙sme miejsce! NaprawdΩ, tu jak w prawdziwym sporcie trzeba byµ dok│adnym i upartym - nie ma miejsca na odpuszczanie, a wykonaniu zadania trzeba po£wiΩciµ du┐o czasu i skupienia. Wyobraƒcie sobie, ile zajmuje przygotowanie wszystkich 12. zawodnik≤w! Owszem, mo┐na zrezygnowaµ z kilku, ale w ten spos≤b zmniejszamy sobie szansΩ na dobr╣ pozycjΩ w kwalifikacji medalowej. Gdy ju┐ przejdziemy przez eliminacjΩ, czeka nas nagroda. Bowiem igrzyska olimpijskie maj╣ wspania│╣ oprawΩ, │╣cznie z ceremoni╣ otwarcia i zamkniΩcia.

PRZEPYCH I BOGACTWO

Grafika w grze SYDNEY 2000 jest bardzo dobra. Zastosowana tu technika motion capture wprost zabija. Z ka┐dej dyscypliny zaproszono jednego sportowca, by uczestniczy│ w procesie produkcyjnym gry. W efekcie ciΩ┐arowiec jest ogromny i ma wspania│╣ mimikΩ, a uczestniczka skok≤w z wie┐y drobna, ale o kociej zwinno£ci. Wszystko a┐ do b≤lu przypomina relacjΩ telewizyjn╣: przedstawienie zawodnik≤w, tabele z wynikami i powt≤rki. Areny olimpijskie naprawdΩ ┐yj╣! Za widownie pos│u┐y│y tu ruszaj╣ce siΩ fotorealistyczne postacie (zapewniam, ┐e wygl╣da to lepiej ni┐ brzmi!). Ka┐d╣ dyscyplinΩ omawiaj╣ komentatorzy (tu dobrze widaµ ogrom w│o┐onej w tΩ grΩ pracy) - chwal╣ za wspania│╣ ewolucjΩ b╣dƒ gani╣ za zbyt p≤ƒne wyj£cie z blok≤w startowych.

MEDALE ROZDANE

Zabawa w SYDENY 2000 dostarcza wielu emocji, zar≤wno w Arcade z kumplem, jak i w wymagaj╣cym Olympic. DziΩki tym dw≤m odmiennym trybom ta gra mo┐e trafiµ do szerokiego grona odbiorc≤w. Za minus S2000 mo┐na uznaµ brak trybu muliplayer - zar≤wno dla LAN, jak i dla Internetu. Wtedy to dopiero by│yby igrzyska... Najwa┐niejsz╣ zalet╣ tej produkcji jest jednak to, ┐e nawet d│ugo po tegorocznych igrzyskach w Sydney bΩdziemy mogli poczuµ atmosferΩ sportowego £wiΩta.

Qki


Eidos
http://www.eidos.com
DYSTRYBUTOR PL -IMGROUP
STRONA PL - www.imgroup.com.pl
TERMIN WYDANIA PL - NIEZNANY
PC WIN`95/98 Min. Pentium 200, 64MB RAM
Ocena - 9/10




Do g≤ry
     strona g│≤wna
     sklep firmowy
     linki
     redakcja
     oferta reklamowa


     previews
     recenzje
     news
     KGB
     tips 'n' tricks
     walkthroughs
     X-files


     programy shareware
     patche i drivery
     tapety

 
  Webmaster: Piotr Moskal (Frogger)