Recenzje


W tym dziale znajdziecie recenzje, kt≤re pojawi│y siΩ w poprzednich numerach Secret Service i New S Service. Archiwum recenzji jest nieocenionym zasobem danych na temat gier komputerowych i rozrywki elektronicznej. Dzia│ bΩdzie systematycznie rozbudowywany - opr≤cz nowych recenzji zamie£cimy w nim wiΩkszo£µ tekst≤w, kt≤re ukaza│y siΩ w papierowym wydaniu Secret Service przez ca│y okres istnienia gazety.

Diablo 2 multiplayer



Od samego rana la│ parszywy deszcz i m≤g│bym uznaµ dzie± za ca│kowicie zmarnowany, gdyby nie cztery p│ytki opatrzone napisem Diablo 2, kt≤re Szyszkownik Hunter wyda│ mi w redakcji. Nakaza│ nie ruszaµ siΩ od komputera dop≤ki nie pokonam wszystkich graczy na BattleNecie, wiΩc nie zwlekaj╣c zasiad│em przed komputerem we wczesnych godzinach wieczornych i zabra│em siΩ do roboty. Instalacja gry przebieg│a ca│e szczΩ£cie bez klopot≤w. Dla treningu postanowi│em chwilΩ pograµ w trybie single. W│╣czy│em grΩ i -- co za bezczelno£µ -- tam te┐ pada│o :) Po dw≤ch godzinach m│≤cenia kolczastych szczur≤w i innego ta│atajstwa stwierdzi│em ┐e jestem got≤w, w│╣czy│em modem i zalogowa│em siΩ na BattleNecie.

Proces zak│adania konta r≤wnie┐ nie sprawi│ ┐adnych problem≤w. Trzeba przyznaµ ┐e wszystko (podobnie zreszt╣ jak w pierwszej czΩ£ci) zrobione jest tak, by nikt nie mia│ k│opot≤w z obs│ug╣. »adnego wpisywania adres≤w IP, ┐adnych podchwytliwych i tendencyjnych pyta±. Po prostu w│╣czasz i grasz. Nawet kto£, kto nigdy nie mia│ do czynienia z grami po sieci na pewno sobie poradzi. Zak│adaj╣c postaµ masz do wyboru trzy serwery, w naszym przypadku nale┐y wybraµ oczywi£cie europejski. NastΩpnie nale┐y podaµ nazwΩ konta, nazwΩ postaci (to nie to samo!) oraz has│o dostΩpowe. Nazwa konta mo┐e byµ taka sama jak nazwa postaci, co czΩsto jest wygodnym rozwi╣zaniem. W miarΩ mo┐liw£ci nale┐y siΩ staraµ, by nazwa (w szczeg≤lno£ci konta) by│a jak najkr≤tsza -- mniej wstukiwania podczas posy│ania "whisper≤w". Niestety, jak to zwykle bywa, wiΩkszo£µ fajnych nazw jest ju┐ zajΩta, wiΩc przypuszczalnie bΩdziesz zmuszony wybraµ co£ bardziej wyszukanego.

Klasy postaci

Kolejnym etapem jest stworzenie postaci. Przede wszystkim pamiΩtaj, ┐eby wybraµ postaµ walc╣c╣ takim stylem, jaki lubisz. Je┐eli pasjonuje ciΩ bieganie i wyka±czanie potwor≤w za pomoc╣ twardej stali, zapewne powiniene£ wybraµ paladyna lu barbarzy±cΩ. Je┐eli wolisz trzymaµ siΩ z daleka i czarowaµ, nekromanta lub czarodziejka bΩdzie znacznie lepszym wyborem. Amazonka stanowi co£ po£redniego -- potrafi bowiem zar≤wno w miarΩ nieƒle walczyµ, jak r≤wnie┐ zna trochΩ przydatnych zaklΩµ. Poniewa┐ ludzie graj╣cy na BattleNecie na razie skrzΩtnie unikaj╣ toczenia pojedynk≤w (ka┐dy boi siΩ o swoj╣ postaµ i woli tryb cooperative), ciΩ┐ko na razie powiedzieµ czy kt≤ra£ z postaci ma ewidentn╣ przewagΩ nad pozosta│ymi w pojedynkach. Jak wiadomo, w czΩ£ci pierwszej najsilniejszy by│ mag (a przynajmniej tak twierdzi wiΩkszo£µgraczy i ja te┐ siΩ pod tym podpisujΩ). Za kilka miesiΩcy zapewne sytuacja trochΩ siΩ wyklaruje i oka┐e siΩ kim warto graµ, a kim nie. Co prawda Blizzard zapowiada│, ┐e postacie bΩd╣ zbalansowane, ale o samo przecie┐ m≤wili w momencie premiery D1.

Amazonka -- dobrze pos│uguje siΩ │ukami i inn╣ broni╣ dalekiego zasiΩgu. Potrafi w miarΩ nieƒle czarowaµ, w razie potrzeby da sobie jako tako radΩ w walce wrΩcz. Postaµ dla os≤b lubi╣cych trzymaµ dystans od przeciwnika.

Paladyn -- klasyczny ciΩ┐ko opancerzony rycerz, posiadaj╣cy poza tym interesuj╣ce czary ochronne i wspieraj╣cy. Ze wzglΩdu na aury wspomagaj╣ce cz│onk≤w dru┐yny, cenny nabytek przy grze wieloosobowej. Postaµ dla os≤b lubi╣cych walkΩ wrΩcz i towarzyskich (zdolno£ci paladyna najlepiej dzia│aj╣ przy wsp≤│dzia│aniu z inn╣ postaci╣).

Czarodziejka -- to, mo┐na powiedzieµ, kontynuacja "maga" z czΩ£ci pierwszej. Du┐o czar≤w ofensywnych, lecz╣cych i innych bardzo przydatnych. Postaµ raczej nie nadaje siΩ w pocz╣tkowych fazach gry do walki wrΩcz, co mo┐na rzecz jasna p≤ƒniej skompensowaµ dobrymi przedmiotami magicznymi.

Barbarzy±ca -- postaµ o najbardziej agresywnym stylu gry. Posiada bonusy do walki wrΩcz r≤┐nymi nietypowymi rodzajami broni, za£ jego umiejΩtno£ci skupiaj╣c siΩ wok≤│ udoskonalonych technik walki i pokrewnych zagadnie± (np. okrzyki bitewne). Barbarzy±ca jest do£µsiln╣ postaci╣, tyle ┐e ka┐dego stwora musi osobi£cie po│askotaµ m│otem po potylicy...

Nekromanta -- Podczas gdy inne postacie mΩcz╣ siΩ zabijaj╣c stwory, nekromanta stoi sobie d│ubi╣c w zΩbach albo zbiera le┐╣ce na ziemi przedmioty, podczas gdy ca│╣ brudn╣ robotΩ wykonuj╣ za niego szkielety, golemy, liche i inne przyjemne istotki z arsena│u Undead≤w. W innej konfiguracji Nekromanta nie musi w zasadzie nic robiµ by wyka±czaµ przeciwnik≤w, gdy┐ mo┐e ob│o┐yµ siΩ takimi zaklΩciami i kl╣twami, ┐e sami siΩ bΩd╣c zabijaµ usi│uj╣c go trafiµ. Nie twierdzΩ ┐e nekromanta ma przewagΩ nad innymi, lecz niew╣tpliwie jest jedn╣ z ciekawszych postaci do grania i moim osobistym faworytem.


Gdy twoja postaµ bΩdzie ju┐ gotowa, mo┐esz £mia│o wchodziµ na serwer. Zostaniesz przeniesiony na g│≤wny kana│ europejski. Tutaj bΩdziesz m≤g│ porozmawiaµ z ludƒmi, do│╣czyµ do kt≤rego£ z licznych kana│≤w, za│o┐yµ sw≤j w│asny, do│╣czyµ do istniej╣cej gry, lub te┐ stworzyµ w│asn╣ (najbardziej interesuj╣ca opcja). Niestety ostatnio bardzo czΩsto s╣ powa┐ne k│opoty z za│o┐eniem gry (przeci╣┐ony serwer, i nic dziwnego - liczba graczy w samej Europie potrafi doj£µ do 60,000 jedngowieczora). Trzeba staµ w kilometrowych kolejkach, jak po kie│basΩ za komuny, poza tym czΩsto gry nie udaje siΩ za│o┐yµ pomimo odczekania na swoj╣ kolej. Alternatyw╣ jest wtedy przy│╣czenie siΩ do istniej╣cej gry.

Co nowego?

Oto lista najwa┐niejszych rzeczy, kt≤re uleg│y zmianie w stosunku do czΩ£ci pierwszej. Maksymaln╣ liczb╣ graczy w jednej grzej jest teraz 8, a nie 4. Dodano opcjΩ │╣czenia siΩ w dru┐ynΩ. Jest to bardzo korzystne, gdy┐ po pierwsze wtedy twoje ataki nie zrani╣, nawet przypadkowo, kolegi, po drugie za£ dostajesz czΩ£µ punkt≤w do£wiadczenia za stwory, kt≤re zabili pozostali cz│onkowie dru┐yny, pod warunkiem ┐e znajdujesz siΩ niezbyt daleko od nich. Nieco zmieni│ siΩ system quest≤w -- twoja postaµ mo┐e je zaliczaµ w zasadzie tylko je┐eli za│o┐ysz grΩ -- w cudzej mo┐esz to robiµ tylko wtedy, gdy osoba, kt≤ra za│o┐y│a grΩ jeszcze danego questa nie uko±czy│a. CzΩsto zdarza siΩ wiΩc, ┐e czego£ wykonaµ nie mo┐esz graj╣c z wysokopoziomowymi towarzyszami. Kolejn╣ innowacj╣ jest system dostΩpu do wy┐szych poziom≤w trudno£ci (nightmare i hell). W D1 wystarczy│o mieµ dostatecznie wysoki poziom, tutaj aby dostaµ siΩ na "nightmare", musisz zabiµ Diablo na poziomie "normal" oraz zabiµ Diablo na "nightmare" by otrzymaµ dostΩp do "hell". Nie jestem do ko±ca przekonany czy jest to lepsze rozwi╣zanie, ale co zrobiµ... I jeszcze jedna interesuj╣ca opcja -- zak│adaj╣c grΩ mo┐esz za│o┐yµ limit r≤┐nicy poziom≤w, np. tak, aby serwer nie wpuszcza│ do twojej gry nikogo z poziomem wiΩkszym lub mniejszym o 5 od twojego. Ma to spore znaczenie gdy┐: a) du┐o silniejsza postaµ mo┐e ci wt│uc i okra£µ, b) je┐eli chodzisz z du┐o bardziej rozwiniΩt╣ postaci╣ ni┐ twoja, otrzymujesz mniej punkt≤w do£wiadczenia.

Dwie najwa┐niejsze komendy serwera

/whereis nazwa_konta (podaje czy gracz o danej nazwie konta jest zalogowany i, je┐eli tak, gdzie jest)
/w nazwa_konta to_co_chcesz_powiedzieµ (wysy│a bezpo£rednio do danego gracza wiadomo£µ, kt≤ra do niego dotrze niezale┐nie od tego, gdzie jest)

Jak wra┐enia?

Miejsca mam straszliwie ma│o, wiΩc w telegraficznym skr≤cie meldujΩ, jak mi siΩ gra│o. Na pierwszy rzut oka D2 mo┐e nie spe│niµ twoich oczekiwa±. Grafika jest │adna, ale zdecydowanie mog│aby byµ znacznie lepsza. Animacja postaci mocno kuleje miejscami. Ale nie da siΩ ukryµ, ┐e pomimo tych drobnych niedoci╣gniΩµ, jest to stare dobre Diablo z mn≤stwem nowych interesuj╣cych pocji, teren≤w do badania, quest≤w do wykonywania i stwor≤w do pokonania. Urok tej gry na BattleNecie polega na wsp≤lnych wyprawach z innymi graczami, dyskusjach, handlu przedmiotami, zabawnych sytuacjach, wsp≤lnych wyprawach, pojedynkach i tysi╣cu innych rzeczy, kt≤re decyduj╣ o tym jak znakomit╣ gr╣ jest Diablo. Wszystko to dostajecie teraz w nowej oprawie, kt≤r╣ po kilku godzinach grania z pewno£ci╣ polubicie. Grafika jest bowiem przyzwoita, za£ dƒwiΩki rewelacyjne (np. grzechotanie biegaj╣cych za nekromant╣ szkielet≤w, czy g│uche stΩkanie zombie). Do tego dochodzi znakomita £cie┐ka dƒwiΩkowa (soundtrack na osobnej p│ytce CD).

Zdecydowanie polecam Diablo 2 wszystkim, kt≤rzy maj╣ dostΩp do Internetu i lubi╣ RPG. Jedynym mankamentem dla os≤b nieposiadaj╣cych sta│ego │╣cza jest przykra £wiadomo£µ tikaj╣cego licznika za po│╣czenie modemowe. Ale w ko±cu w godzinach nocnych to tylko 3 z│ocisze za godzinΩ, wiΩc mo┐na siΩ szarpn╣µ. Ja osobi£cie uwa┐am, ┐e warto. No, ale dosyµ tego pisania, bo mi siΩ szkielety rozbiegaj╣...

Frogger


Wymagania: P300, 64 MB RAM, CD 6x, Win95.

Diablo 2
Publisher: Blizzard
Strona: www.diablo2.com, www.diabloii.net
Dystrybutor: CD Projekt
Ocena: 9



Do g≤ry
     strona g│≤wna
     sklep firmowy
     linki
     redakcja
     oferta reklamowa


     previews
     recenzje
     news
     KGB
     tips 'n' tricks
     walkthroughs
     X-files


     programy shareware
     patche i drivery
     tapety

 
  Webmaster: Piotr Moskal (Frogger)