lyx 0.12.1 - en to tr translation catalogue (860 entries)

en: 
    
    The ispell-process has died for some reason. *One* possible reason
    could be that you do not have a dictionary file
    for the language of this document installed.
    Check /usr/lib/ispell or set another
    dictionary in the Spellchecker Options menu.
tr: 
    
    ispell programı bir nedenden çalışmaya devam etmiyor. Olası *bir* sebep 
    belge için seçtiğiniz dile ilişkin bir sözlük dosyasının sisteminizde
    yüklü olmaması olabilir..
    /usr/lib/ispell dizinini kontrol edin veya 
    Yazım Denetleyicisi seçenekleri altından başka bir sözlük seçin.

en:    -FastSelection  use a fast routine for drawing selections
tr:    -FastSelection  seçimler için alternatif bir yöntem kullanır

en:    -Mono           runs LyX in black and white mode
tr:    -Mono           LyX'in siyah-beyaz çalışmasını sağlar

en:    -Reverse        swaps foreground & background colors
tr:    -Reverse        yazı ve arkaplan renklerini terisne çevirir

en:    -dbg n          where n is a sum of debugging options. Try -dbg 65535 -help
tr:    -dbg n          n hata ayıklama seviyesini kullan. Seçenekler için -dbg 65535 -help deneyin

en:    -height y       set the height of the main window
tr:    -height y       ana pencerenin yüksekliği

en:    -help           summarize LyX usage
tr:    -help           LyX kullanımı özeti

en:    -sysdir x       try to set system directory to x
tr:    -sysdir x       sistem dizinini x olarak belirle

en:    -width x        set the width of the main window
tr:    -width x        ana pencerenin genişliği

en:    -xpos x         set the x position of the main window
tr:    -xpos x         ana pencerenin x koordinatı

en:    -ypos y         set the y position of the main window
tr:    -ypos y         ana pencerenin y koordinatı

en:    options:
tr:  seçenekler:

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
tr:  Kayıt işlemi başarısız! Kötü haber, belge kayıp.

en:   Save failed! Trying...
tr:  Kayıt işlemi başarısız! Hala deniyorum...

en:   Save seems successful. Phew.
tr:  Kayıt başarılı gözüküyor. Oh be.

en:  (Changed)
tr:  (değiştirildi)

en:  (read only)
tr:  (değiştirilemez)

en:  Default | Custom | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
tr:  Öntanımlı | Özel | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  No change %l| Emph | Underbar | Noun | LaTeX mode %l| Reset
tr:  Değiştirme %l| Vurgu | Altçizgi | İsim | LaTeX kipi %l| Baştan

en:  No change %l| Medium | Bold %l| Reset
tr:  Değiştirme %l| İnce | Kalın %l| Baştan

en:  No change %l| No color | Black | White | Red | Green | Blue | Cyan | Magenta | Yellow %l| Reset
tr:  Değiştirme %l| Renksiz | Siyah | Beyaz | Kırmızı | Yeşil | Mavi | Turkuaz | Mor | Sarı %l| Baştan

en:  No change %l| Roman | Sans Serif | Typewriter %l| Reset
tr:  Değiştirme %l| Roman | Sans Serif | Daktilo %l| Baştan

en:  No change %l| Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger %l| Increase | Decrease | Reset
tr:  Değiştirme %l| Minicik | Çok küçük | Daha küçük | Küçük | Normal | Büyük | Daha büyük | Çok büyük | Kocaman | Dev gibi %l| Arttır | Azalt | Baştan

en:  No change %l| Upright | Italic | Slanted | Small Caps %l| Reset
tr:  Değiştirme %l| Dik | İtalik | Eğik | Small Caps %l| Baştan

en:  None | A4 small Margins (only portrait) | A4 very small Margins (only portrait) | A4 very wide margins (only portrait)
tr:  Hiçbiri | A4 küçük boşluk (sadece boyuna) | A4 çok küçük boşluk (sadeceboyuna) | A4 çok geniş boşluk (sadece boyuna)

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
tr:  Hiçbiri | Tanımlı-ara | Küçük-ara | Orta-ara | Büyük-ara | Dikey-Doldur | Uzunluk

en:  Single | OneHalf | Double | Other
tr:  Tek | Birbuçuk| Çift | Başka

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
tr:  Küçük-ara | Orta-ara | Büyük-ara | Uzunluk

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | «text» | »text«
tr:  ``metin'' | ''metin'' | ,,metin`` | ,,metin'' | «metin» | »metin«

en:  and running configure...
tr:  ve yapılandırma çalıştırılıyor...

en:  as...
tr:  şu isimle..

en:  but expect problems.
tr:  ancak sorunlar çıkabilir.

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
tr:  öntanımlı | minik | betik | dipnot | küçük | normal | büyük | Büyük | BÜYÜK | dev | Dev

en:  errors detected.
tr:  adet hata bulundu

en:  instead.
tr: eklendi.

en:  not known
tr:  bilinmiyor

en:  of
tr:  Tarih:

en:  paragraphs couldn't be converted
tr:  adet paragraf çevrilemedi

en:  warnings found.
tr:  adet uyarı bulundu.

en:  word checked.
tr: sözcük denetlendi.

en:  words checked.
tr:  kelime denetlendi.

en: % of Column|#o
tr: Sütunun yüzde kaçı|#o

en: % of Page|#P
tr: sayfanın yüzde kaçı|#P

en: % of Page|#g
tr: sayfanın yüzde kaçı|#g

en: ' is read-only.
tr: ' dosyası sadece okunabilir

en: ', but not saved...
tr: olarak değiştirildi ama kaydedilmedi

en: (If not, document is not saved.)
tr: (belge kaydedilmedi)

en: (or kill runaway gs processes by hand and try again.)
tr: (ya da asi gs süreçlerini elle sonlandırın ve yeniden deneyin.)

en: * No document open *
tr: * Açık Belge Yok *

en: *** No Document ***
tr: *** Belge yok ***

en: *** No labels found in document ***
tr: *** Belgede hiç etiket bulunamadı ***

en: , Depth:
tr: , Derinlik:

en: -- substituting default
tr: -- öntanımlar kullanılıyor

en: 0 %
tr: %0

en: 100 %
tr: %100

en: 2Quadratin|#2
tr: 2Çeyrek|#2

en: @L@b@cEmpty Phonebook
tr: @L@b@cBoş Telefon Rehberi

en: A document by the name
tr: Aynı isimli, açık başka bir belge var!

en: ASCII file
tr: ASCII dosya

en: Above:|#v
tr: Yukarı:|#v

en: Above|#b
tr: Yukarı|#b

en: Above|#o
tr: Yukarı|#o

en: Accept word in this session|#A
tr: Bu oturumda sözcüğü kabul et|#A

en: Add to|#t
tr: Ekle|#t

en: Alignment
tr: Hizalama

en: All Pages|#G
tr: Tüm sayfalar|#G

en: All these people have contributed to the LyX project. Thanks,
tr: LyX projesine katkıda bulunan herkese teşekkürler.

en: Allow accents on ALL characters|#w
tr: TÜM harflere aksan izni ver|#w

en: An emergency save of this document exists!
tr: Belgenin acil durum yedeği var!

en: Angle:|#L
tr: Açı:|#L

en: Another document with same name open!
tr: Aynı isimli, açık başka bir belge var!

en: Any changes will be ignored
tr: Değişiklikler belgeye yansıtılmayacaktır.

en: Append Column|#A
tr: Sütun ekle|#A

en: Append Row|#p
tr: Satır ekle|#p

en: Apply|#A
tr: Uygula|#A

en: Ascii file saved as
tr: ASCII dosyası belirtilen isimle kaydedildi

en: Autosave
tr: Otomatik kayıt

en: Autosave Failed!
tr: Otomatik yedekleme sırasında hata oluştu!

en: Autosave file is newer.
tr: Otomatik yedek dosyası daha yeni.

en: Autosaving current document...
tr: Belgenin otomatik yedeği alınıyor...

en: Below:|#w
tr: Aşağı:|#w

en: Below|#E
tr: Aşağı|#E

en: Below|#l
tr: Aşağı|#E

en: BibTeX Generated References
tr: BibTeX Kaynakları

en: Bibliography item
tr: Kaynakça elemanı

en: Black
tr: Siyah

en: Block|#c
tr: Blok|#c

en: Blue
tr: Mavi

en: Bold
tr: Kalın

en: Borders
tr: Çerçeve

en: Bottom:|#B
tr: Alt:|#B

en: Bottom|#B
tr: Alt|#B

en: Browse...|#B
tr: Tara...|#B

en: Browse|#B
tr: Tara|#B

en: Building LinuxDoc SGML file `
tr: LinuxDoc SGML dosyası oluşturuluyor `

en: Bullet Depth
tr: Bullet derinliği

en: Bullet Shapes|#B
tr: `Bullet' şekilleri

en: Call to createDirectory with invalid name
tr: createDirectory geçersiz bir isimle çağrıldı

en: Can't do this while the spellchecker is running.
tr: Yazım denetimi yapılırken bu işlemi yapamam.

en: Can't load textclass
tr: Yazı sınıfı yüklenemedi

en: Can't paste float into float!
tr: Tek-parça içine başka tek-parça yapıştırılamaz!

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Canceled.
tr: Vazgeçildi.

en: Cancel|^[
tr: Vazgeç|^[

en: Cannot cut table.
tr: Tabloyu kesemem.

en: Cannot insert table in table.
tr: Tablo içine tablo ekleyemem.

en: Cannot insert table/list in table.
tr: Tablo içine tablo veya liste eklenemez

en: Cannot open directory test file
tr: Dizin test dosyası açılamadı

en: Cannot open phone book:
tr: Telefon rehberi açılamıyor:

en: Cannot open specified file:
tr: Belirtilen dosya açılamadı:

en: Cannot open temporary file:
tr: Geçici dosya açılamadı:

en: Cannot write file
tr: Dosya yazılamadı

en: Caption|#k
tr: Altbaşlık|#k

en: Case sensitive|#s#S
tr: Büyük-küçük farklı|#s#S

en: Center|#C
tr: Ortala|#C

en: Center|#n
tr: Ortala|#n

en: Change Label
tr: Etiketi değiştir

en: Change environment depth
tr: Ortam derinliğini değiştir

en: Change itemize bullet settings
tr: `Bullet' ayarlarını değiştir

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
tr: Ortam derinliği değiştirildi (belki imkan dışındadır, kimbilir)

en: Changes in document:
tr: Belgede değişiklik var:

en: Character Style
tr: Karakter tarzı

en: Character set:|#H
tr: Karakter kümesi:|#H

en: Character...|Paragraph...|Document...|Paper...|Table...|Quotes...%l|Emphasize Style%b|Noun Style%b|Bold Style%b|TeX Style%b|Change Environment Depth|LaTeX Preamble...%l|Save layout as default
tr: Karakter...|Paragraf...|Belge...|Kağıt...|Tablo...|Alıntı...%l|Vurgu Tarzı%b|Noun Tarzı%b|Kalın tip%b|TeX tarzı%b|Ortam Derinliğini Değiştir|LaTeX Önyazı...%l|Düzeni öntanımlı kaydet

en: Charset not found!
tr: Karakter kümesi bulunamadı!

en: Check TeX
tr: TeX denetimi

en: Check that the file "textclass.lst"
tr: "textclass.lst" dosyasının yüklenmiş

en: Check the LyX man page for more options.
tr: Ek seçenekler için LyX kılavuz sayfasına bakın.

en: ChkTeX warning id #
tr: ChkTeX uyarı no #

en: Chktex run successfully
tr: Chktex başarı ile çalıştırıldı

en: Choose Paragraph Environment
tr: Paragraf ortamını seç

en: Choose template
tr: Hazır biçimlerden birini seçin

en: Citation
tr: Gönderme

en: Class:|#C
tr: Sınıf:|#C

en: Close
tr: Kapat

en: Close
tr: Kapat

en: Close Spellchecker|#C^[
tr: Yazım denetimini kapat|#C^[

en: Closed float
tr: Tek-parça kapandı

en: Close|#C^[
tr: Kapat|#C^[

en: Close|#C^[^M
tr: Kapat|#C^[^M

en: Close|^[
tr: Kapat|^[

en: Color:|#C
tr: Renk:|#C

en: Column
tr: Sütun

en: Columns
tr: Sütun

en: Columns
tr: Sütun

en: Command line switches (case sensitive):
tr: Komut satırı değerleri (büyük küçük harf farklı):

en: Command not allowed without any document open
tr: Bir belge açık değilken bu komut kullanılamaz

en: Command:|#C
tr: Komut:|#C

en: Comment:
tr: Not:

en: Confirm: press Delete-Button again
tr: Onay: Sil-tuşuna bir kere daha basın

en: Conversion Errors!
tr: Çevrim hataları!

en: Converting LinuxDoc SGML to TeX file...
tr: LinuxDoc SGML dosyası TeX dosyasına çevriliyor...

en: Converting LinuxDoc SGML to dvi file...
tr: LinuxDoc SGML dosyası dvi biçimine çevriliyor...

en: Converting document to new document class...
tr: Belge yeni belge sınıfına göre çevriliyor...

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy paragraph environment type
tr: Paragraf ortamını kopyala

en: Could not convert file
tr: Dosya dönüştürülemedi

en: Could not delete auto-save file!
tr: Otomatik yedek dosyası silinemedi!

en: Could not import LaTeX file
tr: Dosya dönüştürülemedi

en: Could not insert document
tr: Belge eklenemedi

en: Could not open document
tr: Belge açılamadı

en: Could not run with file:
tr: Aşağıdaki dosya ile çalıştırılamadı:

en: Could not test if directory is writeable
tr: Dizine yazılıp yazılamayacağı denenemedi

en: Couldn't find this label
tr: Bu etiket

en: Create new document with this name?
tr: Bu isimle yeni bir belge yaratayım mı?

en: Created test file but cannot remove it?
tr: Test dosyası yaratıldı ama silinemiyor, hayırdır?

en: Custom Papersize
tr: Özel kağıt boyu

en: Cut
tr: Kes

en: Cyan
tr: Turkuaz

en: Database:
tr: Veri tabanı:

en: Decoration
tr: Üst/alt süsler

en: Decrease
tr: Azalt

en: Decrement environment depth
tr: Ortam derinliğini azalt

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default Skip:|#u
tr: Öntanımlı ara:|#u

en: Default font style
tr: Öntanımlı yazıtipi

en: Default|#U
tr: Öntanımlı|#U

en: Default|#t
tr: Öntanımlı|#t

en: Delete Column|#O
tr: Sütun sil|#O

en: Delete Row|#w
tr: Satır sil|#w

en: Delete Table|#D
tr: Tablo sil|#D

en: Delete from|#D
tr: Çıkar|#D

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: Describe command
tr: Komutu tanımla

en: Dest. Name:|#N
tr: Alıcı Adı:|#N

en: Destination:
tr: Gideceği yer:

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: Directory:|#D
tr: Dizin:|#D

en: Dismiss
tr: Kaldır

en: Display
tr: Görüntüle

en: Display Frame|#F
tr: Çerçeve göster|#F

en: Display as Grayscale|#i
tr: Gri tonları ile görüntüle|#i

en: Display as Monochrome|#s
tr: Siyah-beyaz görüntüle|#s

en: Display in Color|#D
tr: Renkli görüntüle|#D

en: Do Translations|#r
tr: Dönüşümleri yap|#r

en: Do not display this figure|#y
tr: Bu şekli görüntüleme|#y

en: Do you still want to do it?
tr: Hala yapmak istiyor musunuz?

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
tr: Bu belgeyi kapatmak istiyor musunuz ?
    ('Hayır' açık olan sürüme geçmenizi sağlayacak)

en: Do you want to open the document?
tr: Belgeyi açmak istiyor musunuz?

en: Do you want to reload that document?
tr: O belgeyi yeniden yüklemek ister misiniz?

en: Do you want to save the current settings
tr: Şu anki ayarları

en: Document
tr: Belge

en: Document Layout
tr: Belge Düzeni

en: Document already exists:
tr: Belge zaten var:

en: Document class must be linuxdoc.
tr: Belge sınıfı linuxdoc olmalı.

en: Document is already open:
tr: Belge zaten açık:

en: Document is read only
tr: Belge sadece okunabilir

en: Document is read-only
tr: Belge sadece okunabilir

en: Document is read-only.  No changes to layout permitted.
tr: Belgeniz sadece okunabilir, değiştirilemez.

en: Document layout set
tr: Belge düzeni ayarlandı

en: Document renamed to '
tr: Belgenin ismi '

en: Document saved as
tr: Belge belirtilen isimle kaydedildi

en: Documents
tr: Belgeler

en: Don't know what to do with half floats.
tr: Yarı tek-parçalarla çalışamam.

en: Don't know what to do with half tables.
tr: Yarım tablo ile çalışamam

en: Don't typeset|#D
tr: Harf dizgisi yapma|#D

en: Done
tr: Bitti

en: Done!
tr: Bitti!

en: Double|#D
tr: Çift|#D

en: EPS Figure
tr: EPS Şekil

en: EPS file|#E
tr: EPS dosyası|#E

en: ERROR!
tr: HATA!

en: ERROR: need lyxformat %.2f but found %.2f
tr: Hata: lyx %.2f formatı beklerken %.2f bulundu

en: Edit
tr: Değiştir

en: Emphasis
tr: Vurgu

en: Empty Phonebook
tr: Boş telefon rehberi

en: Encoding:|#D
tr: Kodlama:|#D

en: Enter Filename for new document
tr: Yeni belge için dosya ismini girin

en: Enter Filename to Save Document as
tr: Kayıt için yeni dosya ismini girin

en: Enter new label to insert:
tr: Eklenecek etiketi girin:

en: Enterprise:|#E
tr: Şirket:|#E

en: Error
tr: Hata

en: Error executing *roff command on table
tr: Tablo üzerinde *roff komutu çalıştırılırken hata oluştu

en: Error while reading
tr: Okuma sırasında hata oluştu

en: Error!
tr: Hata!

en: Error! Can't open temporary file:
tr: Hata! Geçici dosya açılamadı:

en: Error! Cannot open directory:
tr: Hata! Dizin açılamıyor:

en: Error! Cannot open specified file:
tr: Hata! Belirtilen dosya açılamıyor:

en: Error! Cannot write file:
tr: Hata! Dosya yazılamadı:

en: Error! Could not close file properly:
tr: Hata! Dosya düzgün kapatılamadı:

en: Error! Could not close file properly:
tr: Hata! Dosya düzgün olarak kapatılamadı:

en: Error! Could not remove file:
tr: Hata! Dosya silinemedi:

en: Error! Couldn't create directory:
tr: Hata! Belirtilen dizin yaratılamadı:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
tr: Hata! Geçici dizin yaratılamadı:

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
tr: Hata! Geçici dizin silinemedi:

en: Error! Document is read-only:
tr: Hata! Belge sadece okunabilir:

en: Error:
    
    Keymap
    not found
tr: Hata:
    
    Klavye eşlemesi
    bulunamadı

en: Error: Cannot open temporary file:
tr: Hata: Geçici dosya açılamadı:

en: Error: Cannot write file:
tr: Hata: Dosya yazılamadı:

en: Error: Could not change to directory:
tr: Hata: Şu dizine değişiklik yapılamıyor:

en: Examples
tr: Örnekler

en: Execute command
tr: Komut çalıştır

en: Executing command:
tr: Çalıştırılan komut:

en: Executing:
tr: Çalıştırıyorum:

en: Exit
tr: Çıkış

en: Exit anyway?
tr: Yine de çıkmak istiyor musunuz?

en: Expect problems.
tr:  Sorunlar bekleniyor.

en: Export%t|as LaTeX...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43|Custom...%x44
tr: Dışyazım tipi%t|LaTeX...%x40|DVI...%x41|PostScript...%x42|Ascii Metin...%x43|Özel...%x44

en: Export%t|as LinuxDoc...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43
tr: Dışyazım tipi%t|LinuxDoc...%x40|DVI...%x41|PostScript...%x42|Ascii Metin...%x43

en: Extra Options
tr: Ek seçenekler

en: Extra Options:|#X
tr: Ek seçenekler:|#X

en: Extra special chars allowed in words:|#E
tr: Sözcük içinde ek özel karakterler:|#E

en: ExtraOpt|#X
tr: Ek Seçenekler|#X

en: Extra|#X
tr: Ek Seçenekler|#X

en: FIM|Aa#a#A
tr: FM|Aa#a#A

en: FIM|Ll#l#L
tr: IM|Ll#l#L

en: FM|Ii#i#I
tr: FM|iI#i#I

en: FM|wW#w#W
tr: EM|wW#w#W

en: Failed. Will use
tr: Başarısız, yerine

en: Family:|#F
tr: Aile:|#F

en: Fax
tr: Faks

en: Fax File:
tr: Faks dosyası:

en: Fax no.:|#F
tr: Faks no.:|#F

en: Figure
tr: Şekil

en: Figure inserted
tr: Şekil eklendi

en: File
tr: Dosya

en: File Type
tr: Dosya tipi

en: File `
tr: `

en: File already exists:
tr: Belirtilen dosya halihazırda mevcut:

en: File name:|#F
tr: Dosya ismi:|#F

en: File to Insert
tr: Eklenecek dosya

en: Filename can't contain any of these characters:
tr: Dosya isminde aşağıdaki karakterler bulunmamalı:

en: Filename:|#F
tr: Dosya ismi:|#F

en: File|#F
tr: Dosya|#F

en: Find & Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Find|#n
tr: Bul|#n

en: First Head
tr: İlk Başlık

en: Float Placement:|#L
tr: Tek-parça yerleştirmesi:|#L

en: Float would include float!
tr: Tek-parça, tek-parça içermeli!

en: Floatflt|#F
tr: Tek-parça|#F

en: Floats & Insets%t|Open/Close%x21|Melt%x22|Open All Footnotes/Margin Notes%x23|Close All Footnotes/Margin Notes%x24|Open All Figures/Tables%x25|Close All Figures/Tables%x26%l|Remove all Error Boxes%x27
tr: Tek-parçalar ve Insets%t|Aç/Kapat%x21|Melt%x22|Tüm dipnotları/boşluk notlarınıaç%x23|Tüm dipnotları/boşluk notlarını kapat%x24|Tüm şekil/tabloları aç%x25|Tüm şekil/tabloları kapat%x26%l|Tüm hata kutularını sil%x27

en: Floats%t|Figure Float%x71|Table Float%x72|Wide Figure Float%x73|Wide Table Float%l%x74|Algorithm Float%x75
tr: Tek-parça%t|Şekil%x71|Tablo%x72|Geniş Şekil%x73|Geniş Tablo%l%x74|Algoritma%x75

en: Font Norm|#N
tr: Yazıtipi Kodlaması|#N

en: Font Size:|#O
tr: Yazıtipi boyu:|#O

en: Font Zoom|#Z
tr: Yazıtipi Ölçeği|#Z

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Fonts:|#F
tr: Yazıtipleri:|#F

en: Foot
tr: Dip

en: Foot/Head Margins
tr: Üst/dip boşluklar

en: Footskip:|#F
tr: Dip aralığı:|#F

en: Formatting document...
tr: Belgeniz biçimleniyor...

en: Fraction|Square root|Exponent|Index|Sum|Integral%l|Math mode|Display%l|Math Panel...
tr: Kesir|Kare Kök|Üs|Alt|Sum|İntegral%l|Matematik kipi|Görüntüle%l|Matematik...

en: Full Screen Preview|#v
tr: Tam ekran öngörüntüleme|#v

en: Functions
tr: Fonksiyon

en: Go down
tr: Aşağı git

en: Go one char back
tr: Bir karakter geri git

en: Go one char forward
tr: Bir karakter ileri git

en: Go one paragraph down
tr: Bir paragraf aşağı git

en: Go one paragraph up
tr: Bir paragraf yukarı git

en: Go to Reference|#G
tr: Kaynağa git|#G

en: Go to beginning of document
tr: Belgenin başına git

en: Go to beginning of line
tr: Satır başına git

en: Go to end of document
tr: Belgenin sonuna git

en: Go to end of line
tr: Satır sonuna git

en: Go to next error
tr: Sonraki hataya git

en: Goto Label
tr: Etikete git

en: Greek
tr: Yunan

en: Green
tr: Yeşil

en: HFill between Minipage paragraphs|#H
tr: Sayfacık ve paragraflar arasında HFill|#H

en: HM|Ll#L#l
tr: EM|Ll#l#L

en: HTML type|#H
tr: HTML Tip:|#H

en: Head
tr: Başlık

en: Headheight:|#i
tr: Üst kısım yüksekliği:|#i

en: Headsep:|#d
tr: Üst aralığı:|#d

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height:|#H
tr: Uzunluk:|#H

en: Help
tr: Yardım

en: Home|#H#h
tr: Başlangıç|#H#h

en: Horizontal align|#H
tr: Yatay hizalama|#H

en: Huge
tr: Kocaman

en: Huger
tr: Dev gibi

en: IM|dD#d#D
tr: FM|dD#d#D

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
tr: Sorun yaşarsanız, LyX'i tam yolunu belirterek çağırmayı deneyin.

en: Ignore
tr: Aldırma

en: Ignore word|#g
tr: Sözcüğü atla

en: Import ASCII file%t|As Lines%x41|As Paragraphs%x42
tr: ASCII dosyası dışalımı%t|Satır olarak%x41|Paragraf olarak%x42

en: Import document
tr: Belge ekleniyor

en: Import%t|LaTeX...%x15|Ascii Text as Lines...%x16|Ascii Text as Paragraphs...%x17|Noweb...%x18
tr: Dışalım%t|LaTeX...%x15|Ascii Metin as lines...%x16|Ascii Metin as Paragraphs...%x17|Noweb...%x18

en: Import%t|LaTeX...%x30|Ascii Text as Lines...%x31|Ascii Text as Paragraphs%x32|Noweb%x33
tr: Dışalım%t|LaTeX...%x30|Ascii Metin as lines...%x31|Ascii Metin as Paragraphs%x32|Noweb%x33

en: Importing ASCII file
tr: LinuxDoc SGML dosyası okunuyor `

en: Importing LaTeX file
tr: LinuxDoc SGML dosyası okunuyor `

en: Importing LinuxDoc SGML file `
tr: LinuxDoc SGML dosyası okunuyor `

en: Impossible Operation!
tr: Geçersiz İşlem!

en: Impossible operation
tr: Geçersiz işlem

en: Include
tr: Ekle

en: Increase
tr: Arttır

en: Increment environment depth
tr: Ortam derinliğini arttır

en: Indent
tr: İçeriden

en: Indented Paragraph|#I
tr: İçeriden paragraf|#I

en: Indent|#I
tr: İçeriden|#I

en: Index
tr: Dizin

en: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#I
tr: Satır içinde EPS (*.eps, *.ps)|#I

en: Input
tr: Girdi

en: Input Encoding switch to ispell|#I
tr: Girdi kodlaması ispell'e çevrildi|#I

en: Insert
tr: Ekle

en: Insert ... dots
tr: Üç nokta (...) ekle

en: Insert Figure
tr: Şekil ekle

en: Insert Footnote
tr: Dipnot ekle

en: Insert Label
tr: Etiket ekle

en: Insert Margin note
tr: Kenar boşluğu etiketi ekle

en: Insert Page Number|#P
tr: Sayfa Numarası Ekle|#P

en: Insert Reference
tr: Kaynak ekleniyor

en: Insert Reference|#I^M
tr: Kaynak ekle|#I^M

en: Insert Table
tr: Tablo ekle

en: Insert bibtex
tr: Bibtex ekle

en: Insert citation
tr: Gönderme ekle

en: Insert cross reference
tr: Çapraz-başvuru ekle

en: Insert end of sentence period
tr: Cümle sonu noktası ekle

en: Insert horizontal fill
tr: Yatay dolgu ekle

en: Insert hyphenation point
tr: Hece bölme tiresi ekle

en: Insert in personal dictionary|#I
tr: Kişisel sözlük içine ekle|#I

en: Insert protected space
tr: Boşluk ekle

en: Insert quote
tr: Alıntı ekle

en: Inserting Footnote...
tr: Dipnot ekleniyor...

en: Inserting document
tr: Belge ekleniyor

en: Inserting figure...
tr: Şekil ekleniyor...

en: Inserting margin note...
tr: Kenar boşluk notu ekleniyor.

en: Inserting table...
tr: Tablo ekleniyor...

en: Internal error!
tr: İç hata!

en: Invalid action in math mode!
tr: Matematik kipi için geçersiz işlem!

en: It is needed to keep your own configuration.
tr: Kendi yapılandırmanız için bu dizin gerekli.

en: It seems chktex does not work.
tr: Görünüşe göre chktex çalışmıyor.

en: Italic
tr: İtalik

en: Itemize Bullet Selection
tr: Ayrıntılı 'bullet' seçimi

en: Keep|#K
tr: Koru|#K

en: Keep|#p
tr: Koru|#p

en: Key Mappings
tr: Tuş eşlemeleri

en: Key:
tr: Tuş:

en: Key:|#K
tr: Tuş:|#K

en: Keyword:|#K
tr: Tuş:|#K

en: LYX_ERROR:
tr: LYX_HATASI:

en: LaTeX Error
tr: LaTeX Hatası

en: LaTeX Log
tr: LaTeX Kütüğü

en: LaTeX Options
tr: LaTeX Seçenekleri

en: LaTeX Preamble
tr: LaTeX Önyazı

en: LaTeX did not work!
tr: LaTeX çalışmadı!

en: LaTeX preamble set
tr: LaTeX önyazısı ayarlandı

en: LaTeX run number
tr: LaTeX Önyazı

en: Label Width:|#d
tr: Etiket Genişliği:|#d

en: Label:|#L
tr: Etiket:|#L

en: Landscape|#L
tr: Enine|#L

en: Language
tr: Dil

en: Language:
tr: Dil:

en: Large
tr: Büyük

en: Larger
tr: Daha büyük

en: Largest
tr: Çok büyük

en: Last Foot
tr: Son Dip

en: LateX file
tr: Kayıt işlemi başarısız!

en: Latex
tr: LaTeX

en: Layout
tr: Düzen

en: Layout
tr: Düzen

en: Left:|#e
tr: Sol:|#e

en: Left|#L
tr: Sol|#L

en: Left|#e
tr: Sol|#e

en: Left|#f
tr: Sol|#f

en: Length|#L
tr: Uzunluk|#L

en: Library directory:
tr: Kitaplık dizini:

en: Linebreaks|#N
tr: Satır kesmeleri|#N

en: Lines
tr: Satırlar

en: List of Algorithms
tr: Algoritma listesi

en: List of Figures
tr: Şekil listesi

en: List of Tables
tr: Tablo listesi

en: Lists & TOC%t|Table of Contents%x21|List of Figures%x22|List of Tables%x23|List of Algorithms%x24|Index List%x25|BibTeX Reference%x26
tr: Listeler%t|İçindekiler%x21|Şekil Listesi%x22|Tablo Listesi%x23|Algoritma Listesi%x24|Dizin Listesi%x25|BibTeX Kaynağı%x26

en: Load that one instead?
tr: Onu mu yükleyeyim?

en: Loading font into X-Server...
tr: Yazıtipleri X-Sunucusuna yükleniyor

en: Load|#L
tr: Yükle|#L

en: Longtable
tr: Uzun tablo

en: LyX
tr: LyX|#L

en: LyX Banner
tr: LyX Flaması

en: LyX Internal Error!
tr: LyX iç hatası!

en: LyX Internal Error:
tr: LyX iç hatası:

en: LyX VC: Initial description
tr: LyX VC: Başlangıç tanımı

en: LyX VC: Log Message
tr: LyX VC: Kütük mesajı

en: LyX Version
tr: LyX Sürümü:

en: LyX Warning!
tr: LyX uyarısı!

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
tr: Hata! Geçici dizin silinemedi:

en: LyX: Creating directory
tr: LyX: Dizin yaratılıyor

en: Macro:
tr: Makro:

en: Magenta
tr: Mor

en: Mapping
tr: Eşleme

en: Margins
tr: Kenar boşlukları

en: Mark off
tr: İşaretleme devre dışı

en: Mark on
tr: İşaretleme seçildi

en: Mark removed
tr: İşaret kaldırıldı

en: Mark set
tr: İşaret konuldu

en: Match word|#M#m
tr: Sözcük eşle|#M#m

en: Math
tr: Matematik

en: Math Greek
tr: Yunan harfleri

en: Math Panel
tr: Matematik

en: Math editor mode
tr: Formül düzenleme kipi

en: Math greek keyboard off
tr: Normal klavye dizilimi

en: Math greek keyboard on
tr: Yunan harfleri klavye dizilimi

en: Math greek mode on
tr: Yunan harfleri kipi

en: Math mode
tr: Matematik kipi

en: Maths|#M
tr: Matematik|#M

en: Matrix
tr: Matris

en: Maybe the document is truncated
tr: Belgeniz kırpılmış olabilir

en: Medium
tr: İnce

en: Medium|#M
tr: Orta|#M

en: Message-Window
tr: Mesaj-Penceresi

en: Middle|#d
tr: Orta|#d

en: Minipage|#M
tr: Sayfacık|#M

en: Misc
tr: Diğer

en: Misc:|#M
tr: Diğer:|#M

en: Missing argument
tr: Kütük dosyası yok:

en: Missing directory for -sysdir switch!
tr: -sysdir için gereken dizin eksik!

en: Missing log file:
tr: Kütük dosyası yok:

en: Missing number for -dbg switch!
tr: -dbp için gereken sayı eksik!

en: Multicolumns can only be horizontally.
tr: Çoklu-sütunlar sadece yatay olabilirler.

en: Multicolumn|#M
tr: Çoklu sütun|#M

en: NO LATEX LOG FILE!
tr: LATEX KÜTÜK DOSYASI BULUNAMADI!

en: NO OR EMPTY LOGFILE!
tr: OLMAYAN VEYA BOŞ KÜTÜK DOSYASI!

en: Negative|#N
tr: Negatif|#N

en: New Page
tr: Yeni sayfa

en: New document
tr: Yeni belge

en: New document from template
tr: Hazır biçimlerden yeni belge

en: Nice LaTeX file saved as
tr: Düzgün LaTeX dosyası belirtilen isimle kaydedildi

en: No Documents Open!%t
tr: Hiç bir belge açık değil!%t

en: No Indent|#I
tr: İçeriden başlama|#I

en: No RCS History!
tr: RCS Geçmişi yok!

en: No cross-reference to toggle
tr: Değiştirilecek bir çapraz-başvuru yok

en: No description available!
tr: Tanım mevcut değil!

en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
tr: Tanımlı yazıtipi değişimi yok. Yazıtipi değişimini tanımlamak için Düzen menüsünden Karakter'i seçin

en: No further redo information
tr: Başka `Yeniden Yap' bilgisi yok

en: No further undo information
tr: Başka `geri al' bilgisi yok

en: No key mapping|#N
tr: Klavye eşlemesi kullanma|#N

en: No more errors
tr: Başka hata yok

en: No more notes
tr: Başka not yok

en: No number
tr: Numarasız

en: No warnings found.
tr: Hiç uyarı bulunamadı.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Normal Order|#N
tr: Normal Sıra|#N

en: Not a LyX file!
tr: LyX dosyası değil!

en: Note
tr: Not

en: Nothing to do
tr: Yapacak bir şey yok.

en: Noun
tr: İsim

en: No|Nn#n
tr: Hayır|Nn#n

en: Number
tr: Numara

en: OK
tr: Peki

en: OK
tr: Peki

en: OK
tr: Peki

en: OK|#O
tr: Peki|#O

en: Off
tr: Kapalı

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
tr: Eski LyX dosya formatı, okumak için LyX 0.10.x kullanın!

en: On
tr: Açık

en: One error detected
tr: Bir hata bulundu

en: One paragraph couldn't be converted
tr: Bir paragraf çevrilemedi

en: One warning found.
tr: Bir tane uyarı bulundu.

en: One|#e
tr: Bir|#n

en: One|#n
tr: Bir|#n

en: Only Even Pages|#E
tr: Çift numaralı sayfalar|#E

en: Only Odd Pages|#O
tr: Tek numaralı sayfalar|#O

en: Open
tr: Aç

en: Open/Close...
tr: Aç/Kapat...

en: Opened error
tr: Hata kutusu açıldı

en: Opened float
tr: Tek-parça açıldı

en: Opened inset
tr: Inset açıldı

en: Opening child document
tr: Alt belge açılıyor

en: Opening document
tr: Belge açılıyor

en: Opening help file
tr: Yardım dosyası açılıyor

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sıralama

en: Orientation
tr: Yön

en: Other...|#O
tr: Diğer...|#O

en: Other...|#T
tr: Diğer...|#T

en: PS Driver:|#S
tr: PS sürücüsü:|#S

en: Page Number
tr: Sayfa numarası

en: Page:
tr: Sayfa:

en: Pagebreaks
tr: Sayfa araları

en: Pagestyle:|#P
tr: Sayfa tarzı:|#P

en: Paper Layout
tr: Kağıt Düzeni

en: Paper layout set
tr: Kağıt düzeni ayarlandı

en: Papersize:|#P
tr: Kağıt boyu:|#P

en: Paragraph Environment
tr: Paragraf Ortamı

en: Paragraph environment type copied
tr: Paragraf ortam tipi kopyalandı

en: Paragraph environment type set
tr: Paragraf ortam tipi ayarlandı

en: Paragraph layout set
tr: Paragraf düzeni ayarlandı

en: ParagraphExtra Layout
tr: 'ParagraphExtra' Düzeni

en: ParagraphExtra layout set
tr: 'ParagraphExtra' düzeni ayarlandı

en: Parent:
tr: Üstbelge:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste paragraph environment type
tr: Paragraf ortamını yapıştır

en: Path Stack underflow.
tr: Yol değişkeni yığıtı aşımı.

en: Pattern:|#P
tr: Dosya tipi:|#P

en: Phone Book
tr: Telefon Defteri

en: Phonebook
tr: Telefon rehberi

en: Please wait a few seconds for this to finish and try again.
tr: Lütfen işlemin bitmesi için biraz bekleyin ve yeniden deneyin.

en: Portrait|#o
tr: Boyuna|#o

en: Primary
tr: Temel

en: Primary key map|#r
tr: Temel klavye eşlemesi|#r

en: Print
tr: Bastır

en: Print to
tr: Hedef

en: PrintIndex
tr: Dizini bastır

en: Printer|#P
tr: Yazıcı|#P

en: Push-toolbar needs argument > 0
tr: Push-toolbar en az bir parametre ister

en: Quadratin|#Q
tr: Çeyrek|#Q

en: Quotes
tr: Alıntılar

en: Quotes type set
tr: Alıntı tipi ayarlandı

en: RCS History
tr: RCS Geçmişi

en: Reading of document is not complete
tr: Belgenin okunması tamamlanamadı

en: Reconfigure
tr: Yeniden yapılandır

en: Red
tr: Kırmızı

en: Redo
tr: Yeniden yap

en: Redo not yet supported in math mode
tr: Matematik kipinde `Yeniden Yap' henüz yok

en: Reference
tr: Kaynak

en: Reference Type
tr: Kaynak tipi

en: Reloading configuration...
tr: Yapılandırma bilgisi yeniden yükleniyor...

en: Remark:|#R
tr: Not:|#R

en: Remove all error boxes
tr: Tüm hata kutularını kaldır

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace file?
tr: Üzerine yazayım mı?

en: Replace with current document?
tr: Şu anki belge ile değiştireyim mi?

en: Replace with|#W
tr: ve değiştir|#W

en: Replace word|#R
tr: Sözcüğü değiştir

en: Replace|#R#r
tr: Değiştir

en: Rescan|#R#r
tr: Tazele|#R#r

en: Reverse Order|#R
tr: Ters Sıra|#R

en: Revert to saved
tr: Son kayıtlı hale dön

en: Reverting to original document class.
tr: seçilen belge sınıfı için

en: Right:|#R
tr: Sağ:|#R

en: Right|#R
tr: Sağ|#R

en: Right|#i
tr: Sağ|#i

en: Roman Font|#R
tr: Roman yazıtipi|#R

en: Rotate 90°
tr: 90° çevir

en: Rotate 90°|#9
tr: 90° çevir|#9

en: Rotation
tr: Dönüş açısı

en: Row
tr: Sağ

en: Rows
tr: Satır

en: Run #
tr: İsim

en: Running BibTeX.
tr: LaTex çalıştırılıyor...

en: Running LaTeX...
tr: LaTex çalıştırılıyor...

en: Running MakeIndex.
tr: chktex çalıştırılıyor...

en: Running chktex...
tr: chktex çalıştırılıyor...

en: Running configure...
tr: Yapılandırma çalıştırılıyor...

en: Running without personal LyX directory.
tr: Ama sizin kişisel bir LyX dizininiz yok ki.

en: Same name as document already has:
tr: Aynı isimde bir belge var:

en: Sans Serif Font|#S
tr: Sans Serif Yazıtipi|#S

en: Save
tr: Kaydet

en: Save (needed)
tr: Kayıt (gerekli)

en: Save As
tr: İsimle Kaydet

en: Save anyway?
tr: Yine de kaydedeyim mi?

en: Save document?
tr: Belge kaydedilsin mi?

en: Save failed!
tr: Kayıt işlemi başarısız!

en: Save failed. Rename and try again?
tr: Kayıt işlemi başarısız. Dosya ismini değiştirip yeniden deneyin.

en: Save|#V
tr: Kaydet|#V

en: Saving document
tr: Belge kaydediliyor

en: Screen Fonts...|Spellchecker Options...|Keyboard...|LaTeX...%l|Reconfigure
tr: Ekran Yazıtipi...|Yazım Denetleyicisi Seçenekleri...|Klavye...|LaTeX...%l|Yeniden Ayarla

en: Screen Options
tr: Ekran Seçenekleri

en: Screen options set
tr: Ekran seçenekeleri ayarlandı

en: Secondary
tr: İkincil

en: Secondary key map|#e
tr: İkincil klavye eşlemesi|#e

en: Section number depth
tr: Bölüm numaralandırma derinliği

en: Select ASCII file to Import
tr: Eklenecek ASCII dosyayı seçin

en: Select Child Document
tr: Altbelgeyi seçin

en: Select Document to Insert
tr: Eklenecek belgeyi seçin

en: Select Document to Open
tr: Açılacak belgeyi seçin

en: Select LaTeX file to Import
tr: Ekleneeck LaTeX dosyasını seçin

en: Select Noweb file to Import
tr: Ekleneeck Noweb dosyasını seçin

en: Select from|#S
tr: Seç|#S

en: Select next char
tr: Sonraki karakteri seç

en: Select next line
tr: Sonraki satırı seç

en: Select next paragraph
tr: Sonraki paragrafı seç

en: Select previous char
tr: Bir önceki karakteri seç

en: Select previous paragraph
tr: Önceki paragrafı seç

en: Select to beginning of document
tr: Belgenin başına kadar seç

en: Select to beginning of line
tr: Satır başına kadar seç

en: Select to end of document
tr: Belgenin sonuna kadar seç

en: Select to end of line
tr: Satır sonuna kadar seç

en: Send Document to Command
tr: Belgeyi komuta gönder

en: Senseless with this layout!
tr: Bu belge düzeni ile anlamsız!

en: Separation
tr: Paragraf Arası

en: Series:|#S
tr: Seri:|#S

en: Set Borders|#S
tr: Çerçeveyi ayarla|#S

en: Set Charset|#C
tr: Karakter kümesini ayarla|#C

en: Set font size
tr: Yazıtipi boyunu ayarla

en: Setting debug level to
tr: Hata ayıklama seviyesi

en: Shape:|#H
tr: Şekil:|#H

en: Should I set some parameters to
tr: Bazı parametreleri bu belge sınıfının

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
tr: Sizin için bir tane yaratmamı ister misiniz (isteyin)?

en: Show font state
tr: Yazıtipi durumunu göster

en: Sides
tr: Yüz

en: Single|#S
tr: Tek|#S

en: Size:|#Z
tr: Boy:|#Z

en: Size|#z
tr: Boyut|#z

en: Skip|#K
tr: Boşluk|#K

en: Slanted
tr: Eğik

en: Small
tr: Küçük

en: Smallcaps
tr: Small Caps

en: Smaller
tr: Daha küçük

en: Smallest
tr: Çok küçük

en: Some documents were not saved:
tr: Kaydedilmemiş belgeler var:

en: Sorry, can't do this while pictures are being rendered.
tr: Üzgünüm, şekiller görüntülenirken bunu yapamam.

en: Sorry, your libXpm is too old.
tr: Üzgünüm, sisteminizdeki libXpm çok eski.

en: Sorry.
tr: Üzgünüm.

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Spacing|#g
tr: Boşluk|#g

en: Spec. Table
tr: Özel tablo

en: Special Cell
tr: Özel hücre

en: Special Column Alignment
tr: Özel hücre

en: Special Multicolumn Alignment
tr: Özel Çoklu Sütun Hizalaması

en: Special:|#S
tr: Özel:|#S

en: Specify paper size and margins
tr: Kağıt boyu ve yazı alanını belirle

en: Spellchecker
tr: Yazım Denetleyici

en: Spellchecker Options
tr: Yazım Denetleyici Seçenekleri

en: Spellchecker Options...|#O
tr: Yazım denetimi seçenekleri|#O

en: Spellchecking completed!
tr: Yazım denetlenmesi tamamlandı!

en: Standard|#S
tr: Standart|#S

en: Start new Minipage|#S
tr: Yeni sayfacığa başla|#S

en: Start spellchecking|#S
tr: Yazım denetimini başlat|#S

en: Stop spellchecking|#T
tr: Yazım denetimini durdur|#T

en: Stop the spellchecker first.
tr: Önce yazım denetimini durdurun

en: Style:
tr: Tarz:

en: Subfigure|#q
tr: Altşekil|#q

en: Switch to previous document
tr: Bir önceki belgeye geç

en: Symbol
tr: Sembol

en: System directory set to:
tr: Kullanıcı dizini:

en: Table Extra Form
tr: Tablo İçin Ek Form

en: Table Layout
tr: Tablo Düzeni

en: Table Of Contents
tr: İçindekiler

en: Table cell cannot include more than one paragraph!
tr: Tablo hücresi bir paragraftan fazlasını içeremez!

en: Table inserted
tr: Tablo eklendi

en: Table of Contents
tr: İçindekiler

en: Table of contents depth
tr: İçindekiler derinliği

en: Table%t
tr: Tablo%t

en: TeX mode
tr: TeX kipi

en: Templates
tr: Hazır biçimler

en: Text
tr: Metin

en: Text mode
tr: Metin kipi

en: The document is read-only:
tr: Belge sadece okunabilir:

en: The ispell-process has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
tr: ispell programı bir nedenden dolayı çalışmıyor
    Belki süreç yok edilmiştir.

en: The system has been reconfigured.
tr: Sistem yeniden yapılandırıldı.

en: Thick|#H
tr: Kalın|#H

en: Thin|#T
tr: İnce|#T

en: This feature requires xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) or newer.
tr: Bu özellik için en az xpm-4.7 (3.4g) gerekli.

en: This is only allowed in math mode!
tr: Bunu sadece matematik kipinde yapabilirsiniz!

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General
    Public License as published by the Free Software
    Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
tr: Bu program serbest bir yazılımdır. Free Software Foundation
    tarafından yayımlandığı şekilde GNU GPL (General Public Licence)
    koşulları (2. ya da daha sonraki bir sürüm) altında dağıtılabilir
    ve/veya değiştirilebilir.

en: Tiny
tr: Minicik

en: Toggle
tr: Değiştir

en: Toggle TeX style
tr: TeX tarzını değiştir

en: Toggle bold
tr: Kalınlaştır/incelt

en: Toggle code style
tr: Kod tarzını değiştir

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
tr: İmlecin kaydırma çubuğunu izleyişini değiştir

en: Toggle emphasize
tr: Vurgulamayı değiştir

en: Toggle font underline
tr: Altı-çizili yazıtipini değiştir

en: Toggle keymap
tr: Klavye eşlemesini değiştir

en: Toggle noun style
tr: İsim tarzını değiştir

en: Toggle roman font style
tr: Roman yazı tipini değiştir

en: Toggle sans font style
tr: Sans yazı tipini değiştir

en: Toggle user defined style
tr: Kullanıcı-tanımlı tarzı değiştir

en: Top | Center | Bottom
tr: Üst |  Orta  | Alt

en: Top:|#T
tr: Üst:|#T

en: Top|#T
tr: Üst|#T

en: Treat run-together words as legal|#T
tr: `-' ile ayrılmış tamlamaları doğru kabul et|#T

en: Try running LyX in mono mode (lyx  -Mono).
tr: LyX'i siyah-beyaz çalıştırmayı deneyin (lyx  -Mono).

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
tr: '-sysdir' komut satırı parametresini kullanın veya

en: Try to load that instead?
tr: Onu yüklemeyi deneyeyim mi?

en: Turn off keymap
tr: Klavye eşlemesini kapat

en: Two|#T
tr: İki|#T

en: Two|#w
tr: İki|#T

en: Type
tr: Tip

en: Type:|#T
tr: Tip:|#T

en: Typewriter
tr: Daktilo

en: Typewriter Font|#T
tr: Daktilo Yazıtipi|#T

en: Unable to open template
tr: Hazır biçimli dosya açılamadı

en: Unable to read file!
tr: Dosya okunamadı!

en: Unable to switch to new document class.
tr: seçilen belge sınıfı için

en: Underline
tr: Alt çizgi

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo|Redo %l|Cut|Copy|Paste%l|Find & Replace...|Go to Error|Go to Note|Floats & Insets%m|Table%m|Spellchecker....|Check TeX|Table of Contents...%l|Version Control%m%l|View LaTeX log file%l|Paste Primary Selection as Lines|Paste Primary Selection as Paragraphs
tr: Geri Al|Yeniden Yap %l|Kes|Kopyala|Yapıştır%l|Bul ve Değiştir...|Hataya git|Nota git|Tek-parçalar%m|Tablo%m|Yazım denetimi....|TeX Denetimi|İçindekiler...%l|Sürüm Denetimi%m%l|LaTeX kütük dosyası görüntüle%l|Satır olarak yapıştır|Paragraf olarak yapıştır

en: Unknown action
tr: Bilinmeyen hareket

en: Unknown export type:
tr: Bilinmeyen dışyazım tipi:

en: Unknown import type:
tr: Bilinmeyen dışyazım tipi:

en: Unknown kind of footnote
tr: Bilinmeyen tür dipnot

en: Unknown sequence:
tr: Bilinmeyen dizi:

en: Unset Borders|#U
tr: Çerçeve ayarlarını geri al|#U

en: Update DVI
tr: DVI güncelle

en: Update PostScript
tr: PS güncelle

en: Update|#U
tr: Güncelle|#U

en: Update|#Uu
tr: Güncelle|#Uu

en: Update|Uu#u
tr: Güncelle|Uu#u

en: Upright
tr: Dik

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
tr: Kullanım: lyx [ komut satırı değerleri ] [ isim.lyx ... ]

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
tr: Kullanım: toolbar-add-to <LyX komutu>

en: Use 'Edit->Go to Error' to find it.
tr: 'Değiştir->Hataya git' seçeneğini kullan.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find them.
tr: `Değiştir->Hataya git' seçeneğini kullan

en: Use AMS Math|#M
tr: AMS Math kullan|#M

en: Use Geometry Package|#U
tr: `Geometry' paketini kullan|#U

en: Use alternate language:|#U
tr: Başka bir dil kullanımı:|#U

en: Use alternate personal dictionary:|#P
tr: Başka bir kişisel sözlük kullan:|#P

en: Use include|#U
tr: `include' kullan|#U

en: Use input|#i
tr: `input' kullan|#i

en: Use language of document|#D
tr: Belgenin dil kullanımı|#D

en: Use primary keymap
tr: Temel klavye eşlemesini kullan

en: Use secondary keymap
tr: İkincil klavye eşlemesini kullan

en: User directory:
tr: Kullanıcı dizini:

en: User1|#1
tr: Kullanıcı1|#1

en: User2|#2
tr: Kullanıcı2|#2

en: Using built-in default
tr: Öntanımlı bilgileri kullanıyorum.

en: Using built-in defaults.
tr: Öntanımlı bilgileri kullanıyorum.

en: Version Control%t
tr: Sürüm Denetimi%t

en: Vertical Spaces
tr: Düşey boşluk

en: Vertical align|#V
tr: Dikey hizalama|#V

en: View DVI
tr: DVI görüntüle

en: View PostScript
tr: PS görüntüle

en: Visible space|#s
tr: Görünür boşluk|#s

en: Warning!
tr: Uyarı!

en: Warning! Couldn't open directory.
tr: Hata! Belirtilen dizin yaratılamadı:

en: Warning: Invalid Length (valid example: 10mm)
tr: Dikkat: Geçersiz uzunluk (geçerli örnek: 10mm)

en: Warning: Invalid percent value (0-100)
tr: Uyarı: Geçersiz yüzde değeri (0-100)

en: Warning: Wrong Cursor position, updated window
tr: Uyarı: Yanlış imleç konumu, pencere güncellendi

en: Warning: could not determine path of binary.
tr: Uyarı: çalıştırılabilir dosyanın yolu belirlenemedi.

en: Warning: need lyxformat %.2f but found %.2f
tr: Uyarı: lyx %.2f formatı beklerken %.2f bulundu

en: Welcome to LyX!
tr: LyX'e Hoşgeldiniz

en: White
tr: Beyaz

en: Width
tr: Genişlik

en: Width:|#W
tr: Genişlik:|#W

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes|Yy#y
tr: Evet|Yy#y

en: You can't insert a float in a float!
tr: Tek-parça içine tek-parça eklenemez!

en: You can't insert a marginpar in a minipage!
tr: Bir sayfacık içine bir marginpar eklenemez!

en: You don't have a personal LyX directory.
tr: Ama sizin kişisel bir LyX dizininiz yok ki.

en: You need to restart LyX to make use of any
tr: Yenilenmiş herhangi bir belge sınıfını kullanmak

en: You should try to fix it.
tr: Hatayı düzeltmeyi denemelisiniz.

en: You should try to fix them.
tr: Hataları düzeltmeyi denemelisiniz.

en: [no file]
tr: [dosya yok]

en: [no ghostscript]
tr: [ghostscript yok]

en: [not displayed]
tr: [gösterilmiyor]

en: [render error]
tr: [görüntüleme hatası]

en: [rendering ... ]
tr: [görüntülüyorum ... ]

en: [unknown error]
tr: [bilinmeyen bir hata]

en: already exists. Overwrite?
tr: Belirtilen dosya halihazırda mevcut:

en: as default for new documents?
tr: yeni belgeler için öntanımlı yapmak istiyor musunuz?

en: chktex did not work!
tr: chktex çalışmadı!

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
tr: LyX sistem dizinine ayarlayın.

en: decrease
tr: azalt

en: empty figure path
tr: Şekil yolu verilmemiş

en: for Character, Document, Paper and Quotes
tr: (karakter, belge, kağıt ve alıntılar)

en: huge
tr: kocaman

en: huger
tr: dev gibi

en: ignore
tr: aldırma

en: imported.
tr: eklendi.

en: in current document.
tr: belgede bulunamadı

en: inches|#h
tr: inç|#h

en: inches|#n
tr: inç|#n

en: increase
tr: arttır

en: inserted.
tr: eklendi.

en: into chosen document class
tr: seçilen belge sınıfı için

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
tr: olup olmadığını kontrol edin. Ne yazık ki çıkmak zorundayım.

en: large
tr: büyük

en: larger
tr: daha büyük

en: largest
tr: çok büyük

en: lyx: Attempting to save document
tr: lyx: Belgeyi kaydetmeyi deniyorum

en: math text mode
tr: Matematik yazı kipi

en: newfile
tr: yenidosya

en: opened.
tr: açıldı.

en: or %|#o
tr: ya da %|#o

en: other...
tr: diğer...

en: small
tr: küçük

en: smaller
tr: daha küçük

en: smallest
tr: çok küçük

en: sorry.
tr: üzgünüm.

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
tr: boşluk, '#', '~', '$' veya '%'.

en: the defaults of this document class?
tr: öntanımlı değerlerine göre ayarlayayım mı?

en: tiny
tr: minicik

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: updated document class specifications.
tr: için LyX'i yeniden başlatmalısınız.

en: |Align Center%R%x42%l
tr: |Ortaya yanaşık%R%x42%l

en: |Align Center%r%x42%l
tr: |Ortaya yanaşık%r%x42%l

en: |Align Left%R%x40
tr: |Sola yanaşık%R%x40

en: |Align Left%r%x40
tr: |Sola yanaşık%r%x40

en: |Align Right%R%x41
tr: |Sağa yanaşık%R%x41

en: |Align Right%r%x41
tr: |Sağa yanaşık%r%x41

en: |Append Column%x33%l
tr: |Kolon ekle%x33%l

en: |Append Row%x32
tr: |Satır ekle%x32

en: |Check In Changes%d%x52
tr: |Değişiklikleri denetle%d%x52

en: |Check In Changes%x52
tr: |Değişiklikleri denetle%x52

en: |Check Out for Edit%d%x53
tr: |Değiştirmek için denetle%d%x53

en: |Check Out for Edit%x53
tr: |Değiştirmek için denetle%x53

en: |Delete Column%x35%l
tr: |Kolon sil%x35%l

en: |Delete Row%x34
tr: |Satır sil%x34

en: |Delete Table%x43
tr: |Tablo sil%x43

en: |Exit%l
tr: |Çıkış%l

en: |Export%m%l
tr: |Dışyazım%m%l

en: |Import%m
tr: |Dışyazım%m%l

en: |Insert table%x31
tr: |Tablo ekle%x31

en: |Line Bottom%B%x37
tr: |En alt satır%B%x37

en: |Line Bottom%b%x37
tr: |En alt satır%b%x37

en: |Line Left%B%x38
tr: |Sol satır%B%x38

en: |Line Left%b%x38
tr: |Sol satır%b%x38

en: |Line Right%B%x39%l
tr: |Sağ Satır%B%x39%l

en: |Line Right%b%x39%l
tr: |Sağ satır%b%x39%l

en: |Line Top%B%x36
tr: |En üst satır%B%x36

en: |Line Top%b%x36
tr: |En üst satır%b%x36

en: |Multicolumn%B%x44%l
tr: |Çoklu kolon%B%x44%l

en: |Multicolumn%b%x44%l
tr: |Çoklu kolon%b%x44%l

en: |Register%d%x51
tr: |Kaydol%d%x51

en: |Register%x51
tr: |Kaydol%x51

en: |Revert to last version%x54
tr: |Son sürüme çevir%x54

en: |Show History%x56
tr: |Geçmişi göster%x56

en: |Undo last check in%x55
tr: |Son denetimi geri al%x55
