lyx 1.0.1b - en to sv translation catalogue (1009 entries)

en: 
    
    The ispell-process has died for some reason. *One* possible reason
    could be that you do not have a dictionary file
    for the language of this document installed.
    Check /usr/lib/ispell or set another
    dictionary in the Spellchecker Options menu.
sv: 
    
    Ispell-processen har dött av någon anledning. *En* möjlig orsak
    kan vara att du inte har en ordlistefil
    för dokumentets språk installerat.
    Undersök /usr/lib/ispell eller sätt en annan
    ordlista i menyn för Inställningar Rättstavning.

en:    -FastSelection  use a fast routine for drawing selections
sv:    -FastSelection  använd en snabbare rutin för att rita markeringar

en:    -Mono           runs LyX in black and white mode
sv:    -Mono           kör LyX i svartvitt

en:    -Reverse        swaps foreground & background colors
sv:    -Reverse        byt förgrund- och bakgrundsfärg

en:    -dbg n          where n is a sum of debugging options. Try -dbg 65535 -help
sv:    -dbg n          där n är en summa av avlusningsval. Pröva -dbg 65535 -help

en:    -height y       set the height of the main window
sv:    -height y       sätt höjden på huvudfönstret

en:    -help           summarize LyX usage
sv:    -help           visa detta

en:    -sysdir x       try to set system directory to x
sv:    -sysdir x       försök sätta systemkatalogen till x

en:    -width x        set the width of the main window
sv:    -width x        sätt bredden på huvudfönstret

en:    -xpos x         set the x position of the main window
sv:    -xpos x         sätt position i x-led på huvudfönstret

en:    -ypos y         set the y position of the main window
sv:    -ypos y         sätt position i y-led på huvudfönstret

en:    options:
sv:    val:

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
sv:   Lagring misslyckades! Dokumentet förlorades.

en:   Save failed! Trying...
sv:  Lagring misslyckades! Prövar...

en:   Save seems successful. Phew.
sv: Lagring förefaller ha lyckats.

en:  (Changed)
sv:  (Ändrad)

en:  (read only)
sv:  (Skrivskyddad)

en:  Default | Custom | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
sv:  Förvalt | Eget | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  No change %l| Emph | Underbar | Noun | LaTeX mode %l| Reset
sv: Oförändrat %l| Betonad | Understruken | Namn | LaTeX-läge %l| Återställ

en:  No change %l| Medium | Bold %l| Reset
sv:  Oförändrat %l| Medium | Fet %l| Återställ

en:  No change %l| No color | Black | White | Red | Green | Blue | Cyan | Magenta | Yellow %l| Reset
sv: Oförändrat %l| Ingen färg | Svart | Vit | Röd | Grön | Blå | Cyan | Magenta | Gul %l| Återställ

en:  No change %l| Roman | Sans Serif | Typewriter %l| Reset
sv:  Oförändrat %l| Antikva | Linjärer | Skrivmaskin %l| Återställ

en:  No change %l| Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger %l| Increase | Decrease | Reset
sv:  Oförändrat %l| Pytteliten | Minst | Mindre | Liten | Normal | Stor | Större | Störst | Störstare | Störstast %l| Öka | Minska | Återställ

en:  No change %l| Upright | Italic | Slanted | Small Caps %l| Reset
sv:  Oförändrat %l| Rak | Kursiv | Lutande | Kapitäler %l| Återställ

en:  None | A4 small Margins (only portrait) | A4 very small Margins (only portrait) | A4 very wide margins (only portrait)
sv:  Ingen | A4 små marginaler (bara stående) | A4 mycket små marginaler (bara liggande) | A4 mycket breda marginaler (bara stående)

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
sv:  Inget | Standard | Litet | Medel | Stort | V-fyllning | Ang. Längd

en:  Single | OneHalf | Double | Other
sv:  Enkel | Halvannan | Dubbel | Annat

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
sv:  Inget | Standard | Litet | Medel | Stort | V-fyllning | Ang. Längd

en:  and running configure...
sv:  och kör "configure"...

en:  as...
sv:  som...

en:  but expect problems.
sv:   men räkna med vissa problem.

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
sv:  förvalt | pytteliten | script | fotnot | liten | brödstil | stor | större | störst | störstare | störstast

en:  errors detected.
sv:  fel funna.

en:  instead.
sv:  istället.

en:  not known
sv:  okänd

en:  of
sv:  av

en:  paragraphs couldn't be converted
sv:  stycken gick inte att konvertera

en:  warnings found.
sv:  varningar funna.

en:  word checked.
sv:  ord granskade.

en:  words checked.
sv:  ord granskade.

en: % of Column|#o
sv: % av kolumn|#l

en: % of Page|#P
sv: % av sidan|#n

en: % of Page|#g
sv: % av sidan|#d

en: ' is read-only.
sv: ' är skrivskyddad.

en: ', but not saved...
sv: ', men inte lagrat...

en: (If not, document is not saved.)
sv: (Om inte blir inte dokumentet lagrat)

en: (or kill runaway gs processes by hand and try again.)
sv: (eller bryt avfällda gs-processer för hand och försök igen.)

en: * No document open *
sv: * Inget dokument öppet *

en: *** No Document ***
sv: *** Inget Dokument ***

en: *** No labels found in document ***
sv: *** Inga märken funna i dokumentet ***

en: , Depth:
sv: , Djup:

en: -- substituting default
sv: -- använder innbyggt värde

en: 2Quadratin|#2
sv: Dubbelfyrkant|#D

en: @L@b@cEmpty Phonebook
sv: @L@b@cTom Telefonlista

en: A document by the name
sv: Ett annat dokument kallat

en: ASCII file
sv: ASCII-filen

en: Above:|#v
sv: Över|#r

en: Above|#b
sv: Över|#v

en: Above|#o
sv: Över|#e

en: Accept word in this session|#A
sv: Godta ordet denna omgång|#O

en: Add to|#t
sv: Lägg till|#L

en: Alignment
sv: Justering

en: All Pages|#G
sv: Alla sidor|#l

en: All these people have contributed to the LyX project. Thanks,
sv: Alla dessa personer har bidragit till LyX-projektet. Tack,

en: Allow accents on ALL characters|#w
sv: Tillåt accent på ALLA bokstäver|#Tt

en: An emergency save of this document exists!
sv: Det finns en nödlagrad version av detta dokument!

en: Angle:|#L
sv: Vinkel:|#i

en: Another document with same name open!
sv: Ett annat dokument med samma namn är öppnat!

en: Any changes will be ignored
sv: Alla ändringar ignoreras

en: Append Column|#A
sv: Lägg till kolumn|#u

en: Append Row|#p
sv: Lägg till rad|#r

en: Apply|#A
sv: Använd|#A

en: Ascii file saved as
sv: Ascii-fil sparad som

en: Ascii|#s
sv: Text|#x

en: Autosave
sv: Autolagrar

en: Autosave Failed!
sv: Autolagring misslyckades!

en: Autosave file is newer.
sv: Autolagrad fil är nyare.

en: Autosaving current document...
sv: Autolagrar nuvarande dokument...

en: Below:|#w
sv: Under|#d

en: Below|#E
sv: Under|#U

en: Below|#l
sv: Under|#n

en: BibTeX Generated References
sv: BibTeX-genererade referenser

en: Bibliography item
sv: Referens

en: Black
sv: Svart

en: Block|#c
sv: Block|#o

en: Blue
sv: Blå

en: Bold
sv: Fet

en: Borders
sv: Kanter

en: Bottom:|#B
sv: Botten|#B

en: Bottom|#B
sv: Botten|#B

en: Browse...|#B
sv: Bläddra...|#B

en: Browse|#B
sv: Bläddra|#B

en: Build Program Log
sv: Programbyggningslogg

en: Build did not work!
sv: Kompilering misslyckades!

en: Build program
sv: Bygg program

en: Building LinuxDoc SGML file `
sv: Skapar LinuxDox SGML fil `

en: Building Program...
sv: Bygger programmet...

en: Bullet Depth
sv: Bombdjup

en: Bullet Shapes|#B
sv: Bomber|#r

en: Call to createDirectory with invalid name
sv: Anrop till createDirectory med ogiltigt namn

en: Can't do this while the spellchecker is running.
sv: Kan inte göra detta medan rättstavning pågår.

en: Can't load textclass
sv: Kan inte ladda textklassen

en: Can't paste float into float!
sv: Kan inte klistra in ett flytande objekt inuti ett annat!

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Canceled
sv: Avbrutet

en: Canceled.
sv: Avbrutet.

en: Cancel|^[
sv: Avbryt|^[

en: Cannot cut table.
sv: Kan inte klippa tabell.

en: Cannot insert table in table.
sv: Kan inte stoppa in en tabell i en tabell.

en: Cannot insert table/list in table.
sv: Kan inte lägga in en tabell/lista i en tabell.

en: Cannot open directory test file
sv: Kan inte öppna testfil i katalogen

en: Cannot open phone book:
sv: Kan inte öppna telefonbok:

en: Cannot open specified file:
sv: Kan inte öppna vald fil:

en: Cannot open temporary file:
sv: Kan inte öppna tillfällig fil:

en: Cannot write file
sv: Kan inte skriva till fil

en: Caption|#k
sv: Bildtext|#x

en: Case sensitive|#s#S
sv: Skilj A-Ö/a-ö|#k

en: Center|#C
sv: Centrerat|#C

en: Center|#n
sv: Centrerat|#C

en: Change Label
sv: Ändra märke

en: Change environment depth
sv: Ändra miljödjup

en: Change itemize bullet settings
sv: Ändra inställningar för bomber

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
sv: Ändrat miljödjup (kanske möjligt, kanske inte)

en: Changes in document:
sv: Dokumentet är ändrat:

en: Character Style
sv: Teckenstil

en: Character set:|#H
sv: Teckenkodning:|#T

en: Character...|Paragraph...|Document...|Paper...|Table...|Quotes...%l|Emphasize Style%b|Noun Style%b|Bold Style%b|TeX Style%b|Change Environment Depth|LaTeX Preamble...%l|Save layout as default
sv: Tecken...|Stycke...|Dokument...|Papper...|Tabell...|Citattecken...%l|Betonad stil%b|Namnstil%b|Fet stil%b|TeX-stil%b|Ändra miljödjup|LaTeX preamble...%l|Spara stil som förvald

en: Charset not found!
sv: Teckenkodning inte funnen!

en: Check 'number of copies'!
sv: Kontrollera "Kopior"

en: Check 'range of pages'!
sv: Kontrollera "Sidor:"

en: Check TeX
sv: Prova TeX med ChkTeX

en: Check that the file "textclass.lst"
sv: Undersök om filen "textclass.lst"

en: Check that your parameters are correct
sv: Kontrollera att parametrarna är riktiga

en: Check the LyX man page for more options.
sv: Se manualsidan för LyX för fler flaggor.

en: Check the contents of  the file "textclass.lst"
sv: Undersök innehållet i filen "textclass.lst"

en: ChkTeX warning id #
sv: ChkTeX varningskod #

en: Chktex run successfully
sv: Chktex kört utan klagomål

en: Choose Paragraph Environment
sv: Välj stil på stycke

en: Choose template
sv: Välj mall

en: Citation
sv: Citat

en: Class:|#C
sv: Klass:|#K

en: Clear|#e
sv: Rensa|#R

en: Clipart
sv: Blandade bilder

en: Close
sv: Stäng

en: Close
sv: Stäng

en: Close Spellchecker|#C^[
sv: Stäng rättstavning|#T^[

en: Closed float
sv: Stängt flytande objekt

en: Close|#C^[
sv: Stäng|#T^[

en: Close|#C^[^M
sv: Stäng|#T^[^M

en: Close|^[
sv: Stäng|^[

en: Color:|#C
sv: Färg:|#g

en: Column
sv: Kolumn

en: Columns
sv: Kolumner

en: Columns
sv: Kolonner

en: Command line switches (case sensitive):
sv: Flaggor (skiljer på versaler och gemena)

en: Command not allowed without any document open
sv: Kommandot är inte tillåtet utan öppna dokument

en: Command:|#C
sv: Kommando:|#K

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Confirm: press Delete-Button again
sv: Bekräfta, tryck igen.

en: Conversion Errors!
sv: Konverteringsfel!

en: Converting LinuxDoc SGML to TeX file...
sv: Konverterar LinuxDox SGML fil till TeX fil...

en: Converting LinuxDoc SGML to dvi file...
sv: Konverterar LinuxDoc SGML fil till dvi fil...

en: Converting document to new document class...
sv: Konverterar dokument till ny dokumentklass...

en: Copies
sv: Kopior

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy paragraph environment type
sv: Kopiera styckestyp

en: Copyright and Warranty
sv: Upphovsrätt och garanti

en: Could not convert file
sv: Kunde inte hitta filen

en: Could not delete auto-save file!
sv: Kunde inte ta bort autolagrad fil!

en: Could not import LaTeX file
sv: Kunde inte importera LaTeX-filen

en: Could not insert document
sv: Kunde inte läsa in dokumentet

en: Could not open document
sv: Kunde inte öppna dokumentet

en: Could not run with file:
sv: Kunde inte köra med filen:

en: Could not test if directory is writeable
sv: Kunde inte testa om katalogen är skrivbar

en: Couldn't find this label
sv: Kunde inte finna detta märke

en: Count:
sv: Antal:

en: Create new document with this name?
sv: Skapa nytt dokument med detta namn?

en: Created test file but cannot remove it?
sv: Skapat testfil, men kan inte ta bort den?

en: Credits
sv: Tack till

en: Custom Papersize
sv: Eget arkformat

en: Cut
sv: Klipp

en: Database:
sv: Databas:

en: Decoration
sv: Dekoration

en: Decrease
sv: Minska

en: Decrement environment depth
sv: Minska miljödjup

en: Default
sv: Brödstil

en: Default Skip:|#u
sv: Avstånd, stycken:|#d

en: Default font style
sv: Brödstil

en: Default|#U
sv: Skönsvärde|#r

en: Default|#t
sv: Skönsvärde|#k

en: Delete Column|#O
sv: Ta bort kolumn|#a

en: Delete Row|#w
sv: Ta bort rad|#d

en: Delete Table|#D
sv: Ta bort tabell|#o

en: Delete from|#D
sv: Ta bort från|#b

en: Delimiter
sv: SKiljetecken

en: Describe command
sv: Beskriv kommando

en: Dest. Name:|#N
sv: Mott. Namn:|#M

en: Destination:
sv: Mottagare:

en: Dictionary
sv: Ordlista

en: Directory:|#D
sv: Katalog:|#K

en: Dismiss
sv: Bort

en: Display
sv: Visa

en: Display Frame|#F
sv: Visa Ram|#V

en: Display as Grayscale|#i
sv: Visa som gråskala|#g

en: Display as Monochrome|#s
sv: Visa som svartvitt|#o

en: Display in Color|#D
sv: Visa med färg|#f

en: Do Translations|#r
sv: Omvandla|#o

en: Do not display this figure|#y
sv: Visa inte denna figur|#e

en: Do you still want to do it?
sv: Vill du öppna dokumentet?

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
sv: Vill du stänga det dokumentet nu?
    ('Nej' byter bara till den öppnade versionen.)

en: Do you want to open the document?
sv: Vill du öppna dokumentet?

en: Do you want to overwrite the file?
sv: Vill du skriva över filen?

en: Do you want to reload that document?
sv: Vill du öppna dokumentet på nytt?

en: Do you want to save the current settings
sv: Önskar du att lagra de nuvarande inställningarna

en: Document
sv: Dokumentet

en: Document Layout
sv: Dokumentstil

en: Document already exists:
sv: Dokumentet finns redan.

en: Document class must be linuxdoc.
sv: Dokumentklassen måste vara linuxdoc.

en: Document is already open:
sv: Dokumentet är redan öppnat:

en: Document is read only
sv: Dokumentet är skrivskyddat:

en: Document is read-only
sv: Dokumentet är inte skrivbart.

en: Document is read-only.  No changes to layout permitted.
sv: Dokumentet är skrivskyddat. Inga ändringar av stilen tillåts.

en: Document layout set
sv: Dokumentstil satt

en: Document renamed to '
sv: Dokumentet omdöpt till: '

en: Document saved as
sv: Dokument sparat som

en: Documents
sv: Dokument

en: Don't know what to do with half floats.
sv: Jag vet inte vad jag skall göras med halva flytande objekt.

en: Don't know what to do with half tables.
sv: Jag vet inte vad jag skall göra med halva tabeller.

en: Don't typeset|#D
sv: Typsätt Inte|#I

en: Done
sv: Klar

en: Done!
sv: Klar!

en: Double|#D
sv: Dubbel:|#D

en: EMF|Aa#a#A
sv: EMF|fF#f#F

en: EMF|Cc#c#C
sv: EMF|tT#t#T

en: EMF|Ff#f#F
sv: EMF|nN#n#N

en: EMF|Mm#m#M
sv: EMF|Ss#s#S

en: EMF|Oo#o#O
sv: EMF|pP#p#P

en: EMF|Rr#r#R
sv: EMF|bB#b#B

en: EMF|Tt#t#T
sv: EMF|gG#g#G

en: EMT|Bb#b#B
sv: EMT|Uu#u#U

en: EMT|Dd#d#D
sv: EMT|oO#o#O

en: EMT|Ii#i#I
sv: EMT|iI#i#I

en: EMT|Ll#l#L
sv: EMT|Vv#v#V

en: EMT|Rr#r#R
sv: EMT|Hh#h#H

en: EMT|eE#e#E
sv: EMT|nN#n#N

en: EMT|iI#i#I
sv: EMT|gG#g#G

en: EMT|nN#n#N
sv: EMT|aA#a#A

en: EMT|oO#o#O
sv: EMT|Ll#l#L

en: EMT|uU#u#U
sv: EMT|kK#k#K

en: EMT|wW#w#W
sv: EMT|bB#b#B

en: EMV|Ii#i#I
sv: EMV|Ss#s#S

en: EMV|Oo#o#O
sv: EMV|Kk#k#K

en: EMV|Uu#u#U
sv: EMV|iI#i#I

en: EMV|lL#l#l
sv: EMV|Tt#t#T

en: EM|Cc#c#C
sv: EM|Kk#k#K

en: EM|Ee#e#E
sv: EM|fF#f#F

en: EM|Ff#f#F
sv: EM|Ss#s#S

en: EM|Ii#i#I
sv: EM|yY#y#Y

en: EM|Ll#l#L
sv: EM|pP#p#P

en: EM|Nn#n#N
sv: EM|tT#t#T

en: EM|Pp#p#P
sv: EM|lL#l#L

en: EM|Rr#r#R
sv: EM|Gg#g#G

en: EM|Ss#s#S
sv: EM|Rr#r#R

en: EM|Tt#t#T
sv: EM|aA#a#A

en: EM|Uu#u#U
sv: EM|nN#n#N

en: EM|aA#a#A
sv: EM|hH#h#H

en: EM|gG#g#G
sv: EM|mM#m#M

en: EM|hH#h#H
sv: EM|eE#e#E

en: EM|wW#w#W
sv: EM|Xx#x#X

en: EPS Figure
sv: EPS-Figur

en: EPS file|#E
sv: EPSfil|#P

en: ERROR!
sv: FEL!

en: ERROR!  Unable to print!
sv: Kan inte skriva ut!

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
sv: FEL: LyX kunde inte läsa filen CREDITS

en: ERROR: need lyxformat %.2f but found %.2f
sv: FEL: kräver lyxformat %.2f men fann %.2f

en: Edit
sv: Redigera

en: Emphasis
sv: Betonad

en: Empty Phonebook
sv: Tom telefonlista

en: Encapsulated Postscript (*.eps, *.ps)|#E
sv: Enkapsulerad Postscript (*.eps, *.ps)|#E

en: Encoding:|#D
sv: Kodning:|#K

en: Enter Filename for new document
sv: Skriv in filnamn för nytt dokument

en: Enter Filename to Save Document as
sv: Skriv in filnamnet som dokumentet skall sparas under

en: Enter new label to insert:
sv: Namn på märke som skall läggas in:

en: Enterprise:|#E
sv: Företag:|#r

en: Error
sv: Fel

en: Error : Wrong depth for LatexType Command.
sv: Fel : Fel djup för kommandot LaTeXType.

en: Error executing *roff command on table
sv: Fel under körning av *roff-kommando på tabell

en: Error while reading
sv: Fel under läsing

en: Error!
sv: Fel!

en: Error! Can't open temporary file:
sv: Fel! Kan inte öppna tillfällig fil:

en: Error! Cannot open directory:
sv: Fel! Kan inte öppna katalog:

en: Error! Cannot open specified file:
sv: Fel! Kan inte öppna angiven fil:

en: Error! Cannot write file:
sv: Fel! Kan inte skriva till filen:

en: Error! Could not close file properly:
sv: Fel: Kunde inte stänga filen ordentligt:

en: Error! Could not close file properly:
sv: Fel! Kunde inte stänga filen ordentligt:

en: Error! Could not remove file:
sv: Fel: Kunde inte ta bort fil:

en: Error! Couldn't create directory:
sv: Fel! Kunde inte skapa katalog:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
sv: Fel: Kunde inte skapa temporär katalog:

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
sv: Fel: Kunde inte ta bort temporär katalog:

en: Error! Document is read-only:
sv: Fel! Dokumentet är skrivskyddat.

en: Error:
sv: Fel:

en: Error:
    
    Keymap
    not found
sv: Fel:
    
    Tangentbords-
    mappning
    inte funnen

en: Error: Cannot open temporary file:
sv: Fel: Kan inte öppna tillfällig fil:

en: Error: Cannot write file:
sv: Fel: Kan inte skriva till filen:

en: Error: Could not change to directory:
sv: Fel: Kunde inte byta till katalog:

en: Examples
sv: Exempel

en: Execute command
sv: Utför kommando

en: Executing command:
sv: Utför kommando:

en: Executing:
sv: Kör:

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit anyway?
sv: Vill du avsluta ändå?

en: Expect problems.
sv: Räkna med problem.

en: Export%t|as LaTeX...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43|Custom...%x44
sv: Exportera%t|som LaTeX...%x40|som DVI...%x41|som PostScript...%x42|som Text...%x43|Annat...%x44

en: Export%t|as LinuxDoc...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43
sv: Exportera%t|som LinuxDoc...%x40|som DVI...%x41|som PostScript...%x42|som Text...%x43

en: Extra Options
sv: Extra val

en: Extra Options:|#X
sv: Extra val:|#X

en: Extra special chars allowed in words:|#E
sv: Extra specialtecken tillåtna i ord:|#E

en: ExtraOpt|#X
sv: Extra val|#X

en: FEX|mM#m#M
sv: FEX|Aa#a#A

en: FIM|Aa#a#A
sv: FIM|Rr#R#r

en: FIM|Pp#p#P
sv: FIM|Ss#S#s

en: FM|Aa#a#A
sv: FM|oO#o#O

en: FM|Cc#c#C
sv: FM|gG#g#G

en: FM|Ee#e#E
sv: FM|xX#x#X

en: FM|Oo#o#O
sv: FM|pP#p#P

en: FM|Pp#p#P
sv: FM|kK#k#K

en: FM|Rr#r#R
sv: FM|Tt#t#T

en: FM|Uu#u#U
sv: FM|dD#d#D

en: FM|dD#d#D
sv: FM|vV#v#V

en: FM|tT#t#T
sv: FM|mM#m#M

en: FM|vV#v#V
sv: FM|Uu#u#U

en: FM|wW#w#W
sv: FM|iI#i#I

en: FM|xX#x#X
sv: FM|Aa#A

en: Failed. Will use
sv: Misslyckades. Använder

en: Family:|#F
sv: Familj:|#F

en: Fax File:
sv: Faxfil:

en: Fax no.:|#F
sv: Fax nr.:|#F

en: Figure
sv: Figur

en: Figure inserted
sv: Figur inlagd

en: Figure...|Table...%l|Include File...|Import ASCII File%m|Insert LyX File...%l|Footnote|Margin Note|Floats%m%l|Lists & TOC%m%l|Special Character%m%l|Note...|Label...|Cross-Reference...|Citation Reference...|Index entry...|Index entry of last word
sv: Figur...|Tabell...%l|Inkludera fil...|Importera textfil%m|Läs in LyXfil...%l|Fotnot|Marginalnotis|Flytande objekt%m%l|Förteckningar%m%l|Specialtecken%m%l|Notering...|Referensmärke...|Hänvisning...|Citatreferens...|Sakord...|Sakord senaste ord

en: File
sv: Fil

en: File Type
sv: Filtyp

en: File `
sv: Filen `

en: File already exists:
sv: Filen finns redan:

en: File name:|#F
sv: Filnamn:|#F

en: File to Insert
sv: Fil som skall läggas in

en: Filename can't contain any of these characters:
sv: Filnamn kan inte innehålla någon av följande tecken:

en: Filename:|#F
sv: Filnamn:|#F

en: File|#F
sv: Fil|#F

en: Find & Replace
sv: Sök & byt

en: Find|#n
sv: Sök|#s

en: First Head
sv: Första huvud

en: Float Placement:|#L
sv: Flytande objekt, placering:|#y

en: Float would include float!
sv: Flytande objekt skulle då innefatta ett annat!

en: Floatflt|#F
sv: Infälld|#n

en: Floats & Insets%t|Open/Close%x21|Melt%x22|Open All Footnotes/Margin Notes%x23|Close All Footnotes/Margin Notes%x24|Open All Figures/Tables%x25|Close All Figures/Tables%x26%l|Remove all Error Boxes%x27
sv: Flytande objekt & insättningar%t|Öppna/Stäng%x21|Smält%x22|Öppna alla fotnoter/marginalnoteringar%x23|Stäng alla fotnoter/marginalnoteringar%x24|Öppna alla figurer/tabeller%x25|Stäng alla figurer/tabeller%x26%l|Ta bort alla felrutor%x27

en: Floats%t|Figure Float%x71|Table Float%x72|Wide Figure Float%x73|Wide Table Float%l%x74|Algorithm Float%x75
sv: Flytande%t|Figur%x71|Tabell%x72|Bred figur%x73|Bred tabell%l%x74|Algoritm%x75

en: Font Norm|#N
sv: Kodning|#K

en: Font Size:|#O
sv: Fontstorlek:|#s

en: Font Zoom|#Z
sv: Förstoring|#F

en: Font:
sv: Tecken:

en: Fonts:|#F
sv: Fonter:|#F

en: Foot
sv: Fot

en: Foot/Head Margins
sv: Marginaler topp/botten

en: Footskip:|#F
sv: Underrymme:|#U

en: Formatting document...
sv: Formaterar dokument...

en: Fraction|Square root|Exponent|Index|Sum|Integral%l|Math mode|Display%l|Math Panel...
sv: Bråk|Kvadratrot|Exponent|Index|Summa|Integral%l|Matematikläge|På egen rad%l|Matematikpanel...

en: Full Screen Preview|#v
sv: Förhandsvisning|#h

en: Functions
sv: Funktioner

en: Go down
sv: Gå ned

en: Go one char back
sv: Gå en bokstav tillbaka

en: Go one char forward
sv: Gå en bokstav framåt

en: Go one paragraph down
sv: Gå ned ett stycke

en: Go one paragraph up
sv: Gå upp ett stycke

en: Go to Reference|#G
sv: Gå till märke|#G

en: Go to beginning of document
sv: Gå till början av dokumentet

en: Go to beginning of line
sv: Gå till början av raden

en: Go to end of document
sv: Gå till slutet av dokumentet

en: Go to end of line
sv: Gå till slutet av raden

en: Go to next error
sv: Gå till näste fel

en: Goto Label
sv: Gå till märke

en: Greek
sv: Grek

en: Green
sv: Grön

en: HFill between Minipage paragraphs|#H
sv: H-fyllning mellan minisidestycken|#H

en: HM|Cc#C#c
sv: HM|pP#P#p

en: HM|Tt#T#t
sv: HM|Nn#N#n

en: HM|Uu#U#u
sv: HM|Hh#H#h

en: HM|eE#e#E
sv: HM|Tt#T#t

en: HM|oO#o#O
sv: HM|Uu#U#u

en: HM|xX#x#X
sv: HM|Aa#A#a

en: HTML type|#H
sv: html-url|#H

en: Head
sv: Huvud

en: Headheight:|#i
sv: Huvudhöjd:|#j

en: Headsep:|#d
sv: Överrymme:|#v

en: Height
sv: Höjd

en: Height:|#H
sv: Höjd|#H

en: Help
sv: Hjälp

en: Home|#H#h
sv: Hemkatalog|#H#h

en: Horizontal align|#H
sv: Justera horisontellt|#h

en: Huge
sv: Störstare

en: Huger
sv: Störstast

en: IMA|Ll#l#L
sv: IMA|rR#r#R

en: IMA|Pp#p#P
sv: IMA|sS#s#S

en: IMF|Ww#w#W
sv: IMF|Bb#b#B

en: IMF|iI#i#I
sv: IMF|rR#r#R

en: IMS|Bb#b#B
sv: IMS|Ss#s#S

en: IMS|Ee#e#E
sv: IMS|Pp#p#P

en: IMS|Ll#l#L
sv: IMS|Rr#r#R

en: IMS|Pp#p#P
sv: IMS|Aa#a#A

en: IMS|Qq#q#Q
sv: IMS|cC#c#C

en: IMS|iI#i#I
sv: IMS|Ee#e#E

en: IMT|Aa#a#A
sv: IMT|aA#a#A

en: IMT|Cc#c#C
sv: IMT|Ii#i#I

en: IMT|Ii#i#I
sv: IMT|Ss#s#S

en: IM|Aa#a#A
sv: IM|mM#m#M

en: IM|Ff#f#F
sv: IM|oO#o#O

en: IM|Ll#l#L
sv: IM|eE##e#E

en: IM|Mm#m#M
sv: IM|aA#a#A

en: IM|Ss#s#S
sv: IM|pP#p#P

en: IM|Tt#t#T
sv: IM|rR#r#R

en: IM|bB#b#B
sv: IM|Tt#t#T

en: IM|cC#c#C
sv: IM|Ii#i#I

en: IM|dD#d#D
sv: IM|kK#k#K

en: IM|gG#g#G
sv: IM|Ff#f#F

en: IM|iI#i#I
sv: IM|Cc#c#C

en: IM|oO#o#O
sv: IM|yY#y#Y

en: IM|rR#r#R
sv: IM|vV#v#V

en: IM|wW#w#W
sv: IM|dD#d#D

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
sv: Starta LyX med full sökväg om du får problem.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore changes and proceed with check out?
sv: Strunta i ändringarna och fortsätta med inskickning?

en: Ignore word|#g
sv: Ignorera ordet|#g

en: Import ASCII file%t|As Lines%x41|As Paragraphs%x42
sv: Importera ASCII-fil%t|Som rader%x41|Som stycken%x42

en: Import document
sv: Importera dokument

en: Import%t|LaTeX...%x15|Ascii Text as Lines...%x16|Ascii Text as Paragraphs...%x17|Noweb...%x18
sv: Importera%t|LaTeX...%x15|Ascii-text som rader...%x16|Ascii-text som stycken%x17|Noweb...%x18

en: Import%t|LaTeX...%x30|Ascii Text as Lines...%x31|Ascii Text as Paragraphs%x32|Noweb%x33
sv: Importera%t|LaTeX...%x30|Textfil som Rader...%x31|Textfil som Stycken%x32|Noweb%x33

en: Importing ASCII file
sv: Importerar ASCII-fil `

en: Importing LaTeX file
sv: Importerar LaTeX-fil `

en: Importing LinuxDoc SGML file `
sv: Importerar LinuxDoc SGML fil `

en: Importing Noweb file
sv: Importerar Noweb-fil `

en: Impossible Operation!
sv: Omöjlig operation!

en: Impossible operation
sv: Omöjlig operation

en: Include
sv: Infogning

en: Increase
sv: Öka

en: Increment environment depth
sv: Öka miljödjup

en: Indent
sv: Indrag

en: Indented Paragraph|#I
sv: Indraget stycke|#I

en: Indent|#I
sv: Indrag första rad|#I

en: Index
sv: Sakord

en: Inherit
sv: Ärv

en: Input
sv: Inläsning

en: Input Encoding switch to ispell|#I
sv: Skicka val av kodning till ispell|#I

en: Insert
sv: Lägg in

en: Insert ... dots
sv: Lägg in ellips (...)

en: Insert Figure
sv: Lägg in figur

en: Insert Footnote
sv: Lägg in fotnot

en: Insert Label
sv: Lägg in märke

en: Insert Margin note
sv: Lägg in marginalanteckning

en: Insert Page Number|#P
sv: Lägg in sidnummer|#N

en: Insert Reference
sv: Lägg in hänvisning

en: Insert Reference|#I^M
sv: Lägg in avsnittsnummer|#I^M

en: Insert Table
sv: Lägg in tabell

en: Insert Url
sv: Lägg in URL

en: Insert bibtex
sv: Lägg in BibTeX

en: Insert citation
sv: Lägg in citat

en: Insert cross reference
sv: Lägg in hänvisning

en: Insert end of sentence period
sv: Lägg in punkt för meningsslut

en: Insert horizontal fill
sv: Lägg in horisontell utfyllning

en: Insert hyphenation point
sv: Lägg in avstavningspunkt

en: Insert in personal dictionary|#I
sv: Lägg till i personlig ordlista|#L

en: Insert menu separator
sv: Lägg in menyseparator

en: Insert protected space
sv: Lägg in skyddat mellanslag

en: Insert quote
sv: Lägg in citat

en: Inserting Footnote...
sv: Lägger in en fotnot...

en: Inserting document
sv: Läser in dokumentet

en: Inserting figure...
sv: Lägger in figur...

en: Inserting margin note...
sv: Lägger in en notering i marginalen...

en: Inserting table...
sv: Lägger in tabell...

en: Inset
sv: Insättning

en: Internal error!
sv: Internt fel!

en: Introduction|Tutorial|User's Guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known Bugs|LaTeX Configuration%l|Copyright and Warranty...|Credits...|Version...
sv: Introduktion|Nybörjarkurs|Handbok|Avancerad redigering|Anpassning|Referensmanual|Kända fel|LaTeX-Konfiguration%l|Upphovsrätt och garanti...|Tack...|Version...

en: Invalid action in math mode!
sv: Ogiltig operation i matematikläge!

en: It is needed to keep your own configuration.
sv: Den behövs för att samla dina personliga inställningar.

en: It seems chktex does not work.
sv: Det verkar som om chktex inte fungerar.

en: Italic
sv: Kursiv

en: Itemize Bullet Selection
sv: Val av bomber

en: Keep|#K
sv: Behåll|#B

en: Keep|#p
sv: Behåll|#l

en: Key Mappings
sv: Mappning av tangentbord

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Key:|#K
sv: Nyckel:|#N

en: Keyword:|#K
sv: Sakord:|#S

en: LM|Bb#b#B
sv: LM|Ff#f#F

en: LM|Cc#c#C
sv: LM|Tt#t#T

en: LM|Pp#p#P
sv: LM|Ss#s#S

en: LM|Qq#q#Q
sv: LM|Cc#c#C

en: LM|Ss#s#S
sv: LM|rR#r#R

en: LM|Tt#t#T
sv: LM|Xx#x#X

en: LM|aA#a#A
sv: LM|Pp#p#P

en: LM|eE#e#E
sv: LM|aA#a#A

en: LM|mM#m#M
sv: LM|Bb#b#B

en: LM|vV#v#V
sv: LM|mM#m#M

en: LYX_DIR_10x environment variable no good.
sv: Miljövariabeln LYX_DIR_10x har inte ett bra värde.

en: LYX_ERROR:
sv: LYX_FEL:

en: LaTeX Error
sv: LaTeX-fel

en: LaTeX Log
sv: LaTeX Logg

en: LaTeX Options
sv: LaTeX val

en: LaTeX did not work!
sv: LaTeX fungerade inte!

en: LaTeX preamble set
sv: LaTeX preamble satt

en: LaTeX run number
sv: LaTeX omgång nummer

en: Label Width:|#d
sv: Etikettbredd:|#t

en: Label:|#L
sv: Etikett:|#E

en: Landscape|#L
sv: Landskap|#L

en: Language
sv: Språk

en: Language:
sv: Språk:

en: Large
sv: Stor

en: Larger
sv: Större

en: Largest
sv: Störst

en: Last Foot
sv: Sista fot

en: LateX file
sv: LateX-fil

en: Layout
sv: Stil

en: Layout
sv: Stil

en: Left:|#e
sv: Vänster:|#V

en: Left|#L
sv: Vänster|#V

en: Left|#e
sv: Vänster|#n

en: Left|#f
sv: Vänster|#s

en: Length|#L
sv: Mått|#t

en: Library directory:
sv: Bibliotekskatalog

en: Linebreaks|#N
sv: Radbrytningar|#n

en: Lines
sv: Linje

en: LinuxDoc SGML file save as
sv: Spara SGML-fil som

en: List of Algorithms
sv: Lista över algoritmer

en: List of Figures
sv: Figurer

en: List of Tables
sv: Tabeller

en: Lists & TOC%t|Table of Contents%x21|List of Figures%x22|List of Tables%x23|List of Algorithms%x24|Index List%x25|BibTeX Reference%x26
sv: Förteckningar%t|Innehållsförteckning%x21|Figurer%x22|Tabeller%x23|Lista över algoritmer%x24|Sakregister%x25|BibTeX-Referenser%x26

en: Literate command did not work!
sv: Literate fungerade inte!

en: Load that one instead?
sv: Ladda den istället?

en: Loading font into X-Server...
sv: Laddar in font i X-servern...

en: Load|#L
sv: Ladda|#L

en: Longtable
sv: Långtabell

en: LyX Banner
sv: LyX Banér

en: LyX Internal Error!
sv: Internt fel i LyX!

en: LyX Internal Error:
sv: LyX internt fel:

en: LyX VC: Initial description
sv: LyX Versionskontroll: Första beskrivning

en: LyX VC: Log Message
sv: LyX Versionskontroll: Loggmeddelande

en: LyX Warning!
sv: LyX Varning!

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
sv: Varning! Kunde inte hitta systemkatalog:

en: LyX wasn't able to find any layout description!
sv: LyX kunde inte hitta några stilbeskrivningar!

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
sv: LyX kunde inte hitta sina stilbeskrivningar!

en: LyX: Creating directory
sv: LyX: Skapar katalog

en: MB|#E
sv: MB|#R

en: MB|#I
sv: MB|#L

en: MB|#L
sv: MB|#S

en: MB|#O
sv: MB|#I

en: MM|Dd#d#D
sv: MM|Pp#p#P

en: MM|Ff#f#F
sv: MM|Bb#b#B

en: MM|Pp#p#P
sv: MM|aA#a#A

en: MM|Ss#s#S
sv: MM|Kk#k#K

en: MM|uU#u#U
sv: MM|Ss#s#S

en: Macro:
sv: Makro:

en: Mapping
sv: Mappning

en: Margins
sv: Marginaler

en: Mark off
sv: Märke av

en: Mark on
sv: Märke på

en: Mark removed
sv: Märke borttaget

en: Mark set
sv: Märke satt

en: Match word|#M#m
sv: Hela ord|#H

en: Math
sv: Matematik

en: Math Greek
sv: Matematik grekiska

en: Math Panel
sv: Matematikpanel

en: Math editor mode
sv: Matematikläge

en: Math greek keyboard off
sv: Matematik, grekiskt tangentbord av

en: Math greek keyboard on
sv: Matematik, grekiskt tangentbord på

en: Math greek mode on
sv: Matematik, grekiskt läge på

en: Math mode
sv: Matematikläge

en: Maths|#M
sv: Matematik|#M

en: Matrix
sv: Matris

en: Maybe the document is truncated
sv: Dokumentet kan vara stympat

en: Melt
sv: Smält

en: Message-Window
sv: Meddelandefönster

en: Middle|#d
sv: Mitten|#e

en: Minipage|#M
sv: Minisida|#M

en: Misc
sv: Blandat

en: Misc:|#M
sv: Diverse:|#D

en: Missing argument
sv: Argument saknas

en: Missing directory for -sysdir switch!
sv: Katalog för -sysdir saknas!

en: Missing log file:
sv: Loggfil saknas:

en: Missing number for -dbg switch!
sv: Nummer för -dbg saknas!

en: Multicolumns can only be horizontally.
sv: Multikolumner kan bara vara horisontella.

en: Multicolumn|#M
sv: Multikolumn|#M

en: NO LATEX LOG FILE!
sv: INGEN LATEX-LOGGFIL!

en: NO OR EMPTY LOGFILE!
sv: INGEN, ELLER TOM LOGGFIL!

en: Name|#N
sv: Namn:|#N

en: Near
    Misses
sv: Nästan
    Lika

en: Negative|#N
sv: Negativ|#N

en: New Page
sv: Ny sida

en: New document
sv: Nytt dokument

en: New document from template
sv: Nytt dokument efter mall

en: New...|New from template...|Open...%l|Close|Save|Save As...|Revert to saved%l|View dvi|View PostScript|Update dvi|Update PostScript|Build program%l|Print...|Fax...
sv: Ny fil...|Ny efter mall...|Öppna...%l|Stäng|Spara|Spara som...|Tillbaka till senast sparade%l|Visa dvi|Visa PostScript|Uppdatera dvi|Uppdatera PostScript%l|Bygg program%l|Skriv ut...|Faxa...

en: New...|New from template...|Open...%l|Import%m%l|Exit%l
sv: Ny fil...|Ny fil efter mall...|Öppna...%l|Importera%m%l|Avsluta%l

en: Nice LaTeX file saved as
sv: Begriplig LaTeX-fil lagrad som

en: No Documents Open!%t
sv: Inga dokument öppnade!%t

en: No Indent|#I
sv: Inget indrag|#I

en: No RCS History!
sv: Ingen RCS historia!

en: No cross-reference to toggle
sv: Ingen hänvisning att ändra

en: No description available!
sv: Ingen beskrivning finns!

en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
sv: Ingen fontändring definerat. Välj Tecken under Stil-menyn för att definera fontändring.

en: No further redo information
sv: Inget mer att göra om

en: No further undo information
sv: Inget mer att ångra

en: No key mapping|#N
sv: Ingen mappning|#N

en: No more errors
sv: Inga fler fel

en: No more notes
sv: Inga flera noteringar

en: No number
sv: Inget nummer

en: No warnings found.
sv: Inga varningar.

en: None
sv: Ingen

en: Normal
sv: Brödstil

en: Normal Order|#N
sv: Normal sidföljd|#N

en: Not a LyX file!
sv: Inte en LyX-fil!

en: Note
sv: Notis

en: Nothing to do
sv: Ingenting att göra

en: Noun
sv: Namn

en: Noweb file
sv: Noweb-fil

en: No|Nn#n
sv: Nej|Nn#N

en: Number
sv: Nummer

en: OM|Ff#f#F
sv: OM|Ss#s#S

en: OM|Kk#k#K
sv: OM|Tt#t#T

en: OM|Rr#r#R
sv: OM|Oo#o#O

en: OM|Ss#s#S
sv: OM|Rr#r#R

en: Off
sv: Av

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
sv: Gammalt LyX-filformat funnet. Använd LyX 0.10.x för att läsa detta!

en: On
sv: På

en: One error detected
sv: Ett fel funnet

en: One paragraph couldn't be converted
sv: Ett stycke gick inte att konvertera

en: One warning found.
sv: En varning funnen.

en: One|#e
sv: En|#E

en: One|#n
sv: En|#n

en: Only Even Pages|#E
sv: Bara jämna sidor|#j

en: Only Odd Pages|#O
sv: Bara udda sidor|#u

en: Open
sv: Öppna

en: Open/Close...
sv: Öppna/Stäng...

en: Opened error
sv: Öppnat felruta

en: Opened float
sv: Öppnat flytande objekt

en: Opened inset
sv: Öppnat insättning

en: Opening child document
sv: Öppnar underdokument

en: Opening document
sv: Vill du öppna dokumentet?

en: Opening help file
sv: Öppnar hjälpfil

en: Options
sv: Inställningar

en: Order
sv: Sidföljd

en: Orientation
sv: Orientering

en: Other...|#O
sv: Annat...|#A

en: Other...|#T
sv: Annat...|#T

en: PS Driver:|#S
sv: PS Drivrutin:|#D

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Page:
sv: Sida:

en: Pagebreaks
sv: Sidbrytning

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Pagestyle:|#P
sv: Sidstil:|#S

en: Paper Layout
sv: Pappersstil

en: Paper layout set
sv: Pappersstil satt

en: Papersize:|#P
sv: Arkformat|#f

en: Paragraph Environment
sv: Styckesstil

en: Paragraph environment type copied
sv: Styckesmiljö kopierat

en: Paragraph environment type set
sv: Styckesmiljö satt

en: Paragraph layout set
sv: Styckesstil satt

en: ParagraphExtra Layout
sv: Extra styckesstil

en: ParagraphExtra layout set
sv: Extra styckesstil satt

en: Parent:
sv: Huvuddokument:

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste paragraph environment type
sv: Klistra in styckestyp

en: Pattern:|#P
sv: Mönster:|#M

en: Phone Book
sv: Telefonlista

en: Phonebook
sv: Telefonlista

en: Please install correctly to estimate the great
sv: Installera denna för att rätt uppskata det stora

en: Please wait a few seconds for this to finish and try again.
sv: Var vänlig vänta några sekunder och försök igen.

en: Portrait|#o
sv: Porträtt|#o

en: Postscript|#P
sv: PostScript|#P

en: Primary
sv: Primärt

en: Primary key map|#r
sv: Primär mapp|#r

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print to
sv: Skriv till

en: PrintIndex
sv: Sakregister

en: Printer|#P
sv: Skrivare|#S

en: Push-toolbar needs argument > 0
sv: "Push-toolbar" kräver argument > 0

en: Quadratin|#Q
sv: Fyrkant|#F

en: Quotes
sv: Citationstecken

en: Quotes type set
sv: Citatstil satt

en: RCS History
sv: RCS Historia

en: Reading of document is not complete
sv: Läsning av dokumentet är inte klart

en: Reconfigure
sv: Omkonfigurera

en: Red
sv: Röd

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo not yet supported in math mode
sv: "Gör om" stöds inte matematikläge ännu.

en: Reference
sv: Referens

en: Reference Type
sv: Referenstyp

en: Reloading configuration...
sv: Laddar om konfiguration...

en: Remark:|#R
sv: Kommentar:|#K

en: Remove all error boxes
sv: Ta bort alla felrutor

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All|#A#a
sv: Ersätt alla|#a#A

en: Replace file?
sv: Ersätt fil?

en: Replace with current document?
sv: Ersätt med nuvarande dokument?

en: Replace with|#W
sv: Ersätt med|#m

en: Replace word|#R
sv: Byta ut ordet?|#B

en: Replace|#R#r
sv: Ersätt|#E

en: Rescan|#R#r
sv: Läs igen|#L#l

en: Reverse Order|#R
sv: Omvänd sidföljd|#O

en: Revert to saved
sv: Tillbaka till senast sparade

en: Reverting to original document class.
sv: Går tillbaka till den gamla dokumentklassen.

en: Right:|#R
sv: Höger:|#H

en: Right|#R
sv: Höger|#H

en: Right|#i
sv: Höger|#g

en: Roman
sv: Antikva

en: Roman Font|#R
sv: Antikva|#n

en: Rotate 90°
sv: Rotera 90°

en: Rotate 90°|#9
sv: Rotera 90°|#9

en: Row
sv: Rad

en: Rows
sv: Rader

en: Running BibTeX.
sv: BibTeX körs...

en: Running LaTeX...
sv: LaTeX körs...

en: Running Literate...
sv: Literate körs...

en: Running MakeIndex.
sv: MakeIndex körs...

en: Running chktex...
sv: Chktex körs...

en: Running configure...
sv: Kör "configure"...

en: Running without personal LyX directory.
sv: Kör utan personlig LyX-katalog.

en: Same name as document already has:
sv: Samma namn som dokumentet redan har:

en: Sans Serif Font|#S
sv: Linjärer|#L

en: Sans serif
sv: Linjärer

en: Save
sv: Spara

en: Save (needed)
sv: Lagring (behövs)

en: Save As
sv: Spara som

en: Save anyway?
sv: Spara ändå?

en: Save document and proceed?
sv: Spara dokumentet och fortsätta?

en: Save document?
sv: Spara dokumentet?

en: Save failed!
sv: Lagring misslyckades!

en: Save failed. Rename and try again?
sv: Lagring misslyckades. Byt namn och pröva igen?

en: Save|#V
sv: Spara|#S

en: Saving document
sv: Lagrar dokument

en: Screen Fonts...|Spellchecker Options...|Keyboard...|LaTeX...%l|Reconfigure
sv: Skärmfonter...|Rättstavning...|Tangentbord...|LaTeX...%l|Omkonfigurera

en: Screen Options
sv: Typsnitt på skärmen

en: Screen options set
sv: Skärmval satt

en: Secondary
sv: Sekundärt

en: Secondary key map|#e
sv: Sekundär mappning|#e

en: Section number depth
sv: Styckesnumreringsdjup

en: Select ASCII file to Import
sv: Välj ASCII-fil att importera

en: Select Child Document
sv: Välj underdokument

en: Select Document to Insert
sv: Välj dokument som skall läsas in

en: Select Document to Open
sv: Välj dokument som skall öppnas

en: Select LaTeX file to Import
sv: Välj LaTeX-fil att importera

en: Select Noweb file to Import
sv: Välj Noweb-fil att importera

en: Select from|#S
sv: Välj från|#V

en: Select next char
sv: Markera nästa bokstav

en: Select next line
sv: Markera nästa rad

en: Select next paragraph
sv: Markera nästa stycke

en: Select previous char
sv: Markera föregående bokstav

en: Select previous paragraph
sv: Markera föregående stycke

en: Select to beginning of document
sv: Markera till början av dokumentet

en: Select to beginning of line
sv: Markera till början av raden

en: Select to end of document
sv: Markera till slutet av dokumentet

en: Select to end of line
sv: Markera till slutet av raden

en: Send Document to Command
sv: Skicka dokumentet till kommando

en: Senseless with this layout!
sv: Meningslöst för detta slag av stycke!

en: Series:|#S
sv: Grovlek:|#v

en: Set Borders|#S
sv: Sätt kanter|#S

en: Set Charset|#C
sv: Sätt Teckenkodning|#S

en: Set font size
sv: Sätt teckengrad

en: Setting debug level to
sv: Sätter avlusningsnivå till

en: Shape:|#H
sv: Form:|#m

en: Should I set some parameters to
sv: Skall jag sätta några parametrar för

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
sv: Skall jag försöka ordna det åt dig (lämpligt)?

en: Show font state
sv: Visa fontstatus

en: Sides
sv: Sidor

en: Single|#S
sv: Enkel:|#E

en: Size:|#Z
sv: Storlek|#S

en: Size|#z
sv: Storlek|#S

en: Skip|#K
sv: Luft mellan stycken|#u

en: Slanted
sv: Lutande

en: Small
sv: Liten

en: Smallcaps
sv: Kapitäler

en: Smaller
sv: Mindre

en: Smallest
sv: Minst

en: Some documents were not saved:
sv: Några dokument blev inte sparade:

en: Sorry, can't do this while pictures are being rendered.
sv: Tyvärr, kan inte göra detta medan bilderna ritas.

en: Sorry, has to exit :-(
sv: Måste tyvärr bryta. :-(

en: Sorry, your libXpm is too old.
sv: Tyvärr är din libXpm för gammal.

en: Sorry.
sv: Beklagar.

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing|#g
sv: Kägel|#l

en: Spec. Table
sv: Särskild tabell

en: Special Cell
sv: Särskild cell

en: Special Character%t|HFill%x31|Hyphenation Point%x32|Protected Blank%x33|Linebreak%x34|Ellipsis (...)%x35|End of sentence period%x36|Ordinary Quote (")%x37|Menu Separator %x38
sv: Specialtecken%t|HFyllning%x31|Avstavningspunkt%x32|Skyddat blanktecken%x33|Radbrytning%x34|Ellips (...)%x35|Punkt för meningsslut%x36|Vanligt citattecken (")%x37|Menyseparator %x38

en: Special Column Alignment
sv: Särskild kolumnuppställning

en: Special Multicolumn Alignment
sv: Särskild flerkolumnuppställning

en: Special:|#S
sv: Särskilt:|#S

en: Specify paper size and margins
sv: Ange arkformat och marginaler

en: Spellchecker
sv: Rättstavning

en: Spellchecker Options
sv: Inställningar

en: Spellchecker Options...|#O
sv: Inställningar Rättstavning|#I

en: Spellchecking completed!
sv: Stavningskontroll klar!

en: Standard|#S
sv: Standard|#t

en: Start new Minipage|#S
sv: Starta ny minisida|#S

en: Start spellchecking|#S
sv: Starta rättstavning|#S

en: Stop spellchecking|#T
sv: Avbryt rättstavning|#v

en: Stop the spellchecker first.
sv: Avbryt rättstavning först.

en: Style:
sv: Stil:

en: Subfigure|#q
sv: Underfigur|#U

en: Switch to previous document
sv: Byt till förgående dokument

en: System directory set to:
sv: Systemkatalog satt till:

en: Table Extra Form
sv: Extra för tabeller

en: Table Layout
sv: Tabellstil

en: Table Of Contents
sv: Innehåll

en: Table cell cannot include more than one paragraph!
sv: En tabellcell kan bara innehålla högst ett stycke!

en: Table inserted
sv: Tabell inlagd

en: Table of Contents
sv: Innehåll

en: Table of contents depth
sv: Innehållsförteckningsdjup

en: Table%t
sv: Tabell%t

en: TeX mode
sv: TeX-läge

en: Templates
sv: Mallar

en: Text mode
sv: Textläge

en: Textclass Loading Error!
sv: Fel vid laddning av textklass!

en: The Build operation is not allowed in this document
sv: 'Bygg Program' kan inte göras på detta dokument

en: The document is read-only:
sv: Dokumentet är skrivskyddat:

en: The ispell-process has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
sv: Ispell-processen har dött av någon anledning.
    Den har kanske avbrutits.

en: The system has been reconfigured.
sv: Systemet har blivit omkonfigurerat.

en: There were errors during the Build process.
sv: Något gick fel under byggandet av programmet.

en: There were errors during the LaTeX run.
sv: Något gick fel under körning av LaTeX.

en: These are always toggled
sv: Dessa växlas alltid

en: These are never toggled
sv: Dessa växlas aldrig

en: Thick|#H
sv: Bred|#B

en: Thin|#T
sv: Smal|#S

en: This feature requires xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) or newer.
sv: Denna funktion kräver xpm-4.7 (äv. känd som 3.4g) eller nyare.

en: This is only allowed in math mode!
sv: Detta är bara tillåtet i matematikläge!

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General
    Public License as published by the Free Software
    Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri mjukvara; du kan sprida det
    och/eller modifiera det enligt reglerna i "GNU General
    Public License" så som den är publicerad av "Free Software
    Foundation"; antingen version 2 av licensen, eller
    (om du så önskar) en nyare version.

en: Tiny
sv: Pytteliten

en: Toggle
sv: Av/På

en: Toggle TeX style
sv: TeX-stil av/på

en: Toggle bold
sv: Fetstil av/på

en: Toggle code style
sv: Kodstil av/på

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
sv: Växla: markören följer/inte skjutregeln

en: Toggle emphasize
sv: Betoning av/på

en: Toggle font underline
sv: Understrykning av/på

en: Toggle keymap
sv: Tangentmapp av/på

en: Toggle noun style
sv: Namnstil av/på

en: Toggle on all these|#T
sv: Växla på dessa |#x

en: Toggle roman font style
sv: Antikva av/på

en: Toggle sans font style
sv: Linjärer av/på

en: Toggle user defined style
sv: Användardefinierad stil av/på

en: Top | Center | Bottom
sv: Topp|Mitt|Botten

en: Top:|#T
sv: Topp:|#T

en: Top|#T
sv: Topp:|#T

en: Treat run-together words as legal|#T
sv: Tillåt sammansatta ord|#T

en: Try running LyX in mono mode (lyx  -Mono).
sv: Pröva med att köra LyX i monoläge (lyx -Mono).

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
sv: Prova flaggan '-sysdir' eller

en: Try to load that instead?
sv: Försöka ladda den i stället?

en: Turn off keymap
sv: Slå av tangentmapp

en: Two|#T
sv: Två|#T

en: Two|#w
sv: Två|#v

en: Type
sv: Typ

en: Type:|#T
sv: Typ:|#T

en: Typewriter
sv: Skrivmaskin

en: Typewriter Font|#T
sv: Skrivmaskin|#m

en: Unable to open template
sv: Kan inte öppna mall

en: Unable to print
sv: Kan inte skriva ut

en: Unable to read file!
sv: Kan inte läsa filen!

en: Unable to switch to new document class.
sv: Kan inte byta till den nya dokumentklassen.

en: Underline
sv: Understruken

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo|Redo %l|Cut|Copy|Paste%l|Find & Replace...|Go to Error|Go to Note|Floats & Insets%m|Table%m|Spellchecker....|Check TeX|Table of Contents...%l|Version Control%m%l|View LaTeX log file%l|Paste Primary Selection as Lines|Paste Primary Selection as Paragraphs
sv: Ångra|Gör om %l|Klipp|Kopiera|Klistra%l|Sök & Byt...|Gå till fel|Gå till Notering|Flytande objekt & insättningar%m|Tabell%m|Rättstavning....|Testa TeX|Innehållsförteckning...%l|Versionskontroll%m%l|Visa LaTeX loggfil%l|Klistra primär selektion som rader|Klistra primär selektion som stycken

en: Unknown action
sv: Okänd operation

en: Unknown export type:
sv: Okänd exporttyp:

en: Unknown import type:
sv: Okänd importtyp:

en: Unknown kind of footnote
sv: Okänt slags fotnot

en: Unknown sequence:
sv: Okänd sekvens:

en: Unset Borders|#U
sv: Slå av kanter|#l

en: Unsorted|#U
sv: Osorterade|#O

en: Update DVI
sv: Uppdatera DVI

en: Update PostScript
sv: Uppdatera PostScript

en: Update|#U
sv: Uppdatera|#Uu

en: Update|#Uu
sv: Uppdatera|#Uu

en: Update|Uu#u
sv: Uppdatera|Uu#u

en: Upright
sv: Rak

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
sv: Användning: lyx [flaggor] [ filnamn.lyx ... ]

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
sv: Användning: toolbar-add-to <LyXkommando>

en: Use 'Edit->Go to Error' to find it.
sv: Använd 'Redigera->Gå till fel' för att finna det.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find them.
sv: Använd 'Redigera->Gå till fel' för att finna dem.

en: Use AMS Math|#M
sv: Använd AMS Math|#M

en: Use Geometry Package|#U
sv: Använd "Geometry"-paketet|#y

en: Use alternate language:|#U
sv: Använd alternativt språk:|#l

en: Use alternate personal dictionary:|#P
sv: Använd alternativ personlig ordlista:|#P

en: Use include|#U
sv: Foga in|#F

en: Use input|#i
sv: Läs in|#L

en: Use language of document|#D
sv: Använd samma språk som i dokumentet|#D

en: Use primary keymap
sv: Använd primär tangentmapp

en: Use secondary keymap
sv: Använd sekundär tangentmapp

en: User directory:
sv: Användarkatalog:

en: Using built-in default
sv: Använder det innbyggda

en: Using built-in defaults.
sv: Använder innbyggda skönsvärden.

en: Verbatim Input
sv: Lägg in Verbatim

en: Version Control%t
sv: Versionskontroll%t

en: Vertical Spaces
sv: Vertikalt avstånd

en: Vertical align|#V
sv: Justera vertikalt|#v

en: View DVI
sv: Visa DVI

en: View PostScript
sv: Visa PostScript

en: Visible space|#s
sv: Synligt mellanrum|#y

en: Warning!
sv: Varning!

en: Warning! Couldn't open directory.
sv: Varning! Kunde inte öppna katalog:

en: Warning: Invalid Length (valid example: 10mm)
sv: Varning: Ogiltig längd (giltigt exempel: 10mm)

en: Warning: Invalid percent value (0-100)
sv: Varning: Ogiltig procentsats (0-100)

en: Warning: Wrong Cursor position, updated window
sv: Varning: Fel markörposition, uppdaterat fönster

en: Warning: could not determine path of binary.
sv: Varning: Kunde inte hitta sökvägen till körbar fil.

en: Warning: need lyxformat %.2f but found %.2f
sv: Varning: kräver lyxformat %.2f men fann %.2f

en: Welcome to LyX!
sv: Välkommen till LyX!

en: When you revert, you will loose all changes made
sv: När du går tillbaka kommer du att förlora alla ändringar

en: White
sv: Vit

en: Width
sv: Bredd

en: Width:|#W
sv: Bredd|#B

en: Wrong type of document
sv: Fel slags dokument

en: Yellow
sv: Gul

en: Yes|Yy#y
sv: Ja|J#JjYy

en: You can't insert a float in a float!
sv: Du kan inte stoppa in ett flytande objekt inuti ett annat!

en: You can't insert a marginpar in a minipage!
sv: Du kan inte sätta in en marginpar i en minisida!

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph.  Please read the Tutorial.
sv: Du kan inte mata in ett mellanslag i början på ett stycke. Läs Nybörjarkursen.

en: You cannot type two spaces this way.  Please read the Tutorial.
sv: Du kan inte mata in två mellanslag i rad sådär. Läs Nybörjarkursen.

en: You don't have a personal LyX directory.
sv: Du har inte en personlig LyX-katalog.

en: You need to restart LyX to make use of any
sv: Du måste starta om LyX för att kunna använda de

en: You should try to fix it.
sv: Du bör försöka rätta det.

en: You should try to fix them.
sv: Du bör försöka rätta dem.

en: [no file]
sv: [ingen fil]

en: [no ghostscript]
sv: [ingen ghostscript]

en: [not displayed]
sv: [inte visat]

en: [render error]
sv: [ritfel]

en: [rendering ... ]
sv: [ritar ...]

en: [unknown error]
sv: [okänt fel]

en: already exists. Overwrite?
sv: finns redan. Skriva över?

en: amount of work other people have done for the LyX project.
sv: arbete som andra har bidragit med till LyX-projektet.

en: as default for new documents?
sv: som förvalt för nya dokument?

en: chktex did not work!
sv: chktex fungerade inte!

en: cm|#c
sv: cm|#m

en: cm|#m
sv: cm|#c

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
sv: innehåller filen 'chkconfig.ltx'.

en: decrease
sv: minska

en: empty figure path
sv: tom sökväg för figur

en: for Character, Document, Paper and Quotes
sv: för tecken, dokument, papper och citat

en: huge
sv: störstare

en: huger
sv: störstast

en: ignore
sv: ignorera

en: imported.
sv: importerad.

en: in current document.
sv: i nuvarande dokument.

en: inches|#h
sv: tum|#t

en: inches|#n
sv: tum|#u

en: increase
sv: öka

en: inherit
sv: ärv

en: inserted.
sv: inlagt.

en: into chosen document class
sv: till vald dokumentklass

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
sv: är installerad korrekt. Måste tyvärr bryta. :-(

en: large
sv: stor

en: larger
sv: större

en: largest
sv: störst

en: lyx: Attempting to save document
sv: lyx: Försöker att lagra dokument

en: math text mode
sv: Matematik, textläge

en: newfile
sv: namnlös

en: normal
sv: brödstil

en: opened.
sv: öppnat

en: or %|#o
sv: eller %|#l

en: other...
sv: annat...

en: set the environment variable LYX_DIR_10x to the LyX system directory
sv: sätt miljövariablen LYX_DIR_10x till systemkatalogen för LyX som

en: small
sv: liten

en: smaller
sv: mindre

en: smallest
sv: minst

en: sorry.
sv: beklagar.

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
sv: mellanslag, '#', '~', '$' or '%'.

en: the defaults of this document class?
sv: det förvalda för denna dokumentklass?

en: tiny
sv: pytteliten

en: to the document since the last check in.
sv: i dokumentet sedan senaste inskickningen.

en: unknown
sv: okänt

en: updated document class specifications.
sv: uppdaterade specifikationerna för dokumentklasserna.

en: |Align Center%R%x42%l
sv: |Centrera%R%x42%l

en: |Align Center%r%x42%l
sv: Centrera%r%x42%l

en: |Align Left%R%x40
sv: |Vänsterjustera%R%x40

en: |Align Left%r%x40
sv: |Vänsterjustera%r%x40

en: |Align Right%R%x41
sv: |Högerjustera%R%x41

en: |Align Right%r%x41
sv: |Högerjustera%r%x41

en: |Append Column%x33%l
sv: |Lägg till kolumn%x33%l

en: |Append Row%x32
sv: |Lägg till rad%x32

en: |Check In Changes%d%x52
sv: |Skicka in ändringar%d%x52

en: |Check In Changes%x52
sv: |Skicka in ändringar%x52

en: |Check Out for Edit%d%x53
sv: |Kvittera ut för redigering%d%x53

en: |Check Out for Edit%x53
sv: |Kvittera ut för redigering%x53

en: |Delete Column%x35%l
sv: |Ta bort kolumn%x35%l

en: |Delete Row%x34
sv: |Ta bort rad%x34

en: |Delete Table%x43
sv: |Ta bort tabell%x43

en: |Exit%l
sv: |Avsluta%l

en: |Export%m%l
sv: |Exportera%m%l

en: |Import%m
sv: |Importera%m

en: |Insert table%x31
sv: |Lägg in tabell%x31

en: |Line Bottom%B%x37
sv: |Underlinje%B%x37

en: |Line Bottom%b%x37
sv: |Underlinje%b%x37

en: |Line Left%B%x38
sv: |Vänsterlinje%B%x38

en: |Line Left%b%x38
sv: |Vänsterlinje%b%x38

en: |Line Right%B%x39%l
sv: |Högerlinje%B%x39%l

en: |Line Right%b%x39%l
sv: |Högerlinje%b%x39%l

en: |Line Top%B%x36
sv: |Topplinje%B%x36

en: |Line Top%b%x36
sv: |Topplinje%b%x36

en: |Multicolumn%B%x44%l
sv: |Multikolumn%B%x44%l

en: |Multicolumn%b%x44%l
sv: |Multikolumn%b%x44%l

en: |Register%d%x51
sv: |Registrera%d%x51

en: |Register%x51
sv: |Registrera%x51

en: |Revert to last version%x54
sv: |Tillbaka till förra versionen%x54

en: |Show History%x56
sv: |Visa Historia%x56

en: |Undo last check in%x55
sv: |Ångra senaste inskickning%x55
