lyx-1.0.0 - en to nl translation catalogue (953 entries)

en: 
    
    The ispell-process has died for some reason. *One* possible reason
    could be that you do not have a dictionary file
    for the language of this document installed.
    Check /usr/lib/ispell or set another
    dictionary in the Spellchecker Options menu.
nl: 
    
    Om een of andere reden is het ispell-proces dood. 
    Mogelijkerwijs heeft u geen geïnstalleerde woordenlijst voor de taal
    van dit document. Controleer /usr/lib/ispell of kies een andere
    woordenlijst in het 'Spellingscontrole opties' menu.

en:    -FastSelection  use a fast routine for drawing selections
nl:   -Fastselection  gebruik een snelle routine on selecties aan te geven

en:    -Mono           runs LyX in black and white mode
nl:   -Mono           start LyX in zwart/wit

en:    -Reverse        swaps foreground & background colors
nl:   -Reverse        verwisselt voor- en achtergrondkleuren

en:    -dbg n          where n is a sum of debugging options. Try -dbg 65535 -help
nl:   -dbg n         waar n som is van debug-opties. Probeer -dbg 65535 -help

en:    -height y       set the height of the main window
nl:   -height y       zet hoogte van hoofdvenster

en:    -help           summarize LyX usage
nl:   -help           vat LyX gebruik samen

en:    -sysdir x       try to set system directory to x
nl:   -sysdir x       probeer systeemmap x te maken

en:    -width x        set the width of the main window
nl:   -width x        zet breedte van hoofdvenster

en:    -xpos x         set the x position of the main window
nl:   -zpos x         zet x positie van hoofdvenster

en:    -ypos y         set the y position of the main window
nl:   -ypos y         zet y positie van hoofdvenster

en:    options:
nl:    opties:

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
nl:   Opslaan is mislukt! Helaas. Document verloren.

en:   Save failed! Trying...
nl:  Opslaan is mislukt! Probeer...

en:   Save seems successful. Phew.
nl:  Opslaan lijkt geslaagd (Pfoe!).

en:  (Changed)
nl:  (Veranderd)

en:  (read only)
nl:  (tegen schrijven beveiligd)

en:  Default | Custom | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
nl:  Standaard | Instellen | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 |

en:  No change %l| Emph | Underbar | Noun | LaTeX mode %l| Reset
nl:  Geen verandering %l| Nadruk | Onderstreept | Eigennaam | LaTeX mode %l| Standaard

en:  No change %l| Medium | Bold %l| Reset
nl:  Geen verandering %l| Medium | Vet %l| Standaard

en:  No change %l| No color | Black | White | Red | Green | Blue | Cyan | Magenta | Yellow %l| Reset
nl: Geen verandering %l| Geen kleur | Zwart | Rood | Groen | Blauw | Cyaan | Magenta | Geel %l| Standaard

en:  No change %l| Roman | Sans Serif | Typewriter %l| Reset
nl:  Geen verandering %l| Romeins | Zonder schreef | Schrijfmachine %l| Standaard

en:  No change %l| Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger %l| Increase | Decrease | Reset
nl:  Geen verandering %l| Minuscuul | Kleinst | Kleiner | Klein | Normaal | Groot | Groter | Grootst | Enorm | Enormer %l| Vergroot | Verklein | Standaard

en:  No change %l| Upright | Italic | Slanted | Small Caps %l| Reset
nl:  Geen verandering %l| Staand | Cursief | Hellend | Kapiteel %l| Standaard

en:  None | A4 small Margins (only portrait) | A4 very small Margins (only portrait) | A4 very wide margins (only portrait)
nl:  Geen | A4 smalle  marges (alleen portret) | A4 zeer smalle marges (alleen portret) | A4 zeer brede marges (alleen portret)

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
nl:  Geen | Standaard | Klein | Middel | Groot | Vertikale vulling | Lengte

en:  Single | OneHalf | Double | Other
nl:  Enkel | Anderhalf | Dubbel | Ander

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
nl:  Klein | Middel | Groot | Gegeven lengte

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | «text» | »text«
nl:  ``tekst'' | ''tekst'' | ,,tekst`` | ,,tekst'' | «tekst» | »tekst«

en:  and running configure...
nl:  en draai "configure"...

en:  as...
nl:  als...

en:  but expect problems.
nl: maar verwacht problemen.

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
nl:  default | heel klein | schrift | voetnoot | klein | normaal | groot | Groot | GROOT | enorm | Enorm

en:  errors detected.
nl:  fouten gevonden.

en:  instead.
nl: inplaats hiervan gebruiken.

en:  not known
nl:  onbekend

en:  of
nl:  van

en:  paragraphs couldn't be converted
nl:  alinea's konden niet omgevormd worden

en:  warnings found.
nl:  waarschuwingen gevonden.

en:  word checked.
nl:  woord gecontroleerd.

en:  words checked.
nl:  woorden gecontroleerd.

en: % of Column|#o
nl: o % van kolom|#o

en: % of Page|#P
nl: p % van blz.|#P

en: % of Page|#g
nl: g % van blz.|#g

en: ' is read-only.
nl: ' is tegen schrijven beveiligd.

en: ', but not saved...
nl: ', maar niet opgeslagen...

en: (If not, document is not saved.)
nl: (anders is document niet opgeslagen.)

en: (or kill runaway gs processes by hand and try again.)
nl: (of beëindig de gs-processen handmatig en probeer opnieuw.)

en: * No document open *
nl: * Geen document open *

en: *** No Document ***
nl: *** Geen document ***

en: *** No labels found in document ***
nl: *** Geen labels gevonden in document ***

en: , Depth:
nl: , Diepte:

en: -- substituting default
nl: -- vervangen door standaard

en: @L@b@cEmpty Phonebook
nl: @L@b@cTel. gids leeg

en: A document by the name
nl: Een document onder de naam

en: ASCII file
nl: ASCII-bestand

en: Above:|#v
nl: v Boven:|#v

en: Above|#b
nl: Boven|#b

en: Above|#o
nl: o Boven|#o

en: Accept word in this session|#A
nl: a Woord aanvaarden in deze sessie|#A

en: Add to|#t
nl: Toevoegen|#t

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: All Pages|#G
nl: g Alle blz.|#G

en: All these people have contributed to the LyX project. Thanks,
nl: Al deze mensen hebben bijgedragen aan het LyX-projekt. Bedankt,

en: Allow accents on ALL characters|#w
nl: w Sta accenten toe op ALLE tekens|#w

en: An emergency save of this document exists!
nl: Er bestaat een noodopslagversie van dit document!

en: Angle:|#L
nl: l Hoek:|#L

en: Another document with same name open!
nl: Een ander document met dezelfde naam open!

en: Any changes will be ignored
nl: Mogelijke veranderingen zullen genegeerd worden

en: Append Column|#A
nl: a Kolom toevoegen|#A

en: Append Row|#p
nl: p Rij toevoegen|#p

en: Apply|#A
nl: Toepassen|#a

en: Ascii file saved as
nl: Ascii-bestand opgeslagen als

en: Autosave
nl: Auto-opslaan

en: Autosave Failed!
nl: Auto-opslaan mislukte!

en: Autosave file is newer.
nl: Auto-opslagversie is nieuwer.

en: Autosaving current document...
nl: Bezig met Auto-opslaan huidig document...

en: Below:|#w
nl: w Onder:|#w

en: Below|#E
nl: e Onder|#E

en: Below|#l
nl: l Onder|#l

en: BibTeX Generated References
nl: Verwijzingen gegenereerd door BibTeX

en: Bibliography item
nl: Literatuurverwijzing

en: Black
nl: Zwart

en: Block|#c
nl: c Blok|#c

en: Blue
nl: Blauw

en: Bold
nl: Vet

en: Borders
nl: Randen

en: Bottom:|#B
nl: b Onderkant:|#B

en: Bottom|#B
nl: b Onder|#B

en: Browse...|#B
nl: Bladeren...|#B

en: Browse|#B
nl: Bladeren|#B

en: Building LinuxDoc SGML file `
nl: Bouw LinuxDoc SGML bestand `

en: Bullet Depth
nl: Lijstdiepte

en: Bullet Shapes|#B
nl: b Lijsttekens|#B

en: Call to createDirectory with invalid name
nl: Aanroep `createDirectory' met ongeldige naam

en: Can't do this while the spellchecker is running.
nl: Kan dit niet doen terwijl de spellingscontrole draait.

en: Can't load textclass
nl: Kan tekstklasse niet laden

en: Can't paste float into float!
nl: Kan geen zwever in een zwever plakken!

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Canceled
nl: Afgebroken

en: Canceled.
nl: Afgebroken.

en: Cancel|^[
nl: Annuleren|^[

en: Cannot cut table.
nl: Kan tabel niet splitsen.

en: Cannot insert table in table.
nl: Kan geen tabel invoegen in tabel

en: Cannot insert table/list in table.
nl: Kan geen tabel/lijst invoegen in tabel.

en: Cannot open directory test file
nl: Kan testbestand niet openen

en: Cannot open phone book:
nl: Kan tel. gids niet openen:

en: Cannot open specified file:
nl: Kan dit bestand niet openen:

en: Cannot open temporary file:
nl: Kan tijdelijk bestand niet openen:

en: Cannot write file
nl: Kan niet naar bestand schrijven

en: Caption|#k
nl: k Bijschrift|#k

en: Case sensitive|#s#S
nl: s Hoofdlettergevoelig|#s#S

en: Center|#C
nl: c Midden|#C

en: Center|#n
nl: n Centreren|#n

en: Change Label
nl: Wijzig label

en: Change environment depth
nl: Veranderen omgevingsdiepte

en: Change itemize bullet settings
nl: Veranderen instellingen lijsttekens

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
nl: Omgevingsdiepte veranderd (indien mogelijk, of niet)

en: Changes in document:
nl: Veranderingen in document:

en: Character Style
nl: Tekenstijl

en: Character set:|#H
nl: h Tekencodering:|#H

en: Character...|Paragraph...|Document...|Paper...|Table...|Quotes...%l|Emphasize Style%b|Noun Style%b|Bold Style%b|TeX Style%b|Change Environment Depth|LaTeX Preamble...%l|Save layout as default
nl: c Teken...|p Alinea...|d Document...|a Papier...|e Tabel...|q Aanhalingstekens...%l|m Nadruk%b|n Eigennaam%b|b Vet%b|t TeX-stijl%b|Omgevingsdiepte veranderen|LaTeX-preambule...%l|Opmaakblad opslaan als default

en: Charset not found!
nl: Tekencodering niet gevonden!

en: Check TeX
nl: Controleren TeX

en: Check that the file "textclass.lst"
nl: Verzeker u ervan dat bestand "textclass.lst"

en: Check that your parameters are correct
nl: Controleer dat uw parameters correct zijn

en: Check the LyX man page for more options.
nl: Zie LyX man-pagina voor meer opties.

en: Check the contents of  the file "textclass.lst"
nl: Kontroleer inhoud bestand "textclass.lst"

en: ChkTeX warning id #
nl: ChkTeX waarschuwing #

en: Chktex run successfully
nl: Chktex-run geslaagd

en: Choose Paragraph Environment
nl: Omgeving voor alinea kiezen

en: Choose template
nl: Kies sjabloon

en: Citation
nl: Aanhaling

en: Class:|#C
nl: c Doc. klasse:|#C

en: Clipart
nl: Prentenboek

en: Close
nl: Sluiten

en: Close
nl: Sluiten

en: Close Spellchecker|#C^[
nl: c Spellingscontroleprogramma sluiten|#C^[

en: Closed float
nl: Zwever gesloten

en: Close|#C^[
nl: c Sluiten|#C^[

en: Close|#C^[^M
nl: Sluiten|#C^[^M

en: Close|^[
nl: Sluiten|^[

en: Color:|#C
nl: c Kleur:|#C

en: Column
nl: Kolom

en: Columns
nl: Kolommen

en: Columns
nl: Kolommen

en: Command line switches (case sensitive):
nl: Commando-opties (GROOT en klein versch.):

en: Command not allowed without any document open
nl: Opdracht niet toegestaan zonder open document

en: Command:|#C
nl: Opdracht:|#C

en: Comment:
nl: Commentaar:

en: Confirm: press Delete-Button again
nl: Bevestig: druk opnieuw op de Delete-toets

en: Conversion Errors!
nl: Omvormingsfouten!

en: Converting LinuxDoc SGML to TeX file...
nl: Omvormen LinuxDoc SGML tot TeX-bestand...

en: Converting LinuxDoc SGML to dvi file...
nl: Omvormen LinuxDoc SGML tot DVI-bestand...

en: Converting document to new document class...
nl: Vorm document om tot nieuwe documentklasse...

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy paragraph environment type
nl: Kopiëren alinea-omgeving

en: Copyright and Warranty
nl: Auteursrecht en Garantie

en: Could not convert file
nl: Kon bestand niet converteren

en: Could not delete auto-save file!
nl: Kon dit auto-opslagbestand niet verwijderen!

en: Could not import LaTeX file
nl: Kon LaTeX-bestand niet importeren

en: Could not import Noweb file
nl: Kon Noweb-bestand niet importeren

en: Could not insert document
nl: Kon document niet invoegen

en: Could not open document
nl: Kon document niet openen

en: Could not run with file:
nl: Kon niet draaien met bestand:

en: Could not test if directory is writeable
nl: Kon niet vaststellen of deze directory schrijfbaar is

en: Couldn't find this label
nl: Kon dit label niet vinden

en: Create new document with this name?
nl: Nieuw document onder deze naam aanmaken?

en: Created test file but cannot remove it?
nl: Proefbestand aangemaakt, maar kan het niet verwijderen?

en: Credits
nl: Dank aan

en: Custom Papersize
nl: Eigen papiergrootte

en: Cut
nl: Knippen

en: Cyan
nl: Cyaan

en: Decoration
nl: Dekoratie

en: Decrease
nl: Verklein

en: Decrement environment depth
nl: Verminderen omgevingsdiepte

en: Default
nl: Standaard

en: Default Skip:|#u
nl: Default alinea-afst.:|#u

en: Default font style
nl: Standaard lettertype

en: Default|#U
nl: u Standaard|#U

en: Default|#t
nl: t Standaard|#t

en: Delete Column|#O
nl: o Kolom verwijderen|#O

en: Delete Row|#w
nl: w Rij verwijderen|#w

en: Delete Table|#D
nl: d Tabel verwijderen|#D

en: Delete from|#D
nl: d Verwijderen van|#D

en: Delimiter
nl: Begrenzing

en: Describe command
nl: Opdracht beschrijven

en: Dest. Name:|#N
nl: Ontv. Naam:|#N

en: Destination:
nl: Ontvanger:

en: Dictionary
nl: Woordenlijst

en: Directory:|#D
nl: d Map:|#D

en: Dismiss
nl: Gezien

en: Display
nl: Tonen

en: Display Frame|#F
nl: f Venster tonen|#F

en: Display as Grayscale|#i
nl: i Toon in grijstinten|#i

en: Display as Monochrome|#s
nl: s Toon in zwartwit|#s

en: Display in Color|#D
nl: d Toon in kleur|#D

en: Do Translations|#r
nl: r Schaal aanpassen|#r

en: Do not display this figure|#y
nl: y Toon deze figuur niet|#y

en: Do you still want to do it?
nl: Wilt u dit alsnog doen?

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
nl: Wilt u dat document nu sluiten?
    ('Nee' verplaatst U alleen naar de open versie)

en: Do you want to open the document?
nl: Wilt u het document openen?

en: Do you want to overwrite the file?
nl: Wilt u het bestand overschrijven?

en: Do you want to reload that document?
nl: Wilt u dit document opnieuw openen?

en: Do you want to save the current settings
nl: Wilt U huidige instellingen opslaan

en: Document Layout
nl: Opmaakblad document

en: Document already exists:
nl: Document bestaat al:

en: Document class must be linuxdoc.
nl: Documentklasse moet linuxdoc zijn.

en: Document is already open:
nl: Document is al geopend:

en: Document is read only
nl: Document is tegen schrijven beveiligd

en: Document is read-only
nl: Document is tegen schrijven beveiligd

en: Document is read-only.  No changes to layout permitted.
nl: Document tegen schrijven beveiligd. Stijl mag niet veranderd worden.

en: Document layout set
nl: opmaakblad document ingesteld

en: Document renamed to '
nl: Document hernoemd tot: '

en: Document saved as
nl: Document opgeslagen als

en: Documents
nl: Documenten

en: Don't know what to do with half floats.
nl: Weet niet wat te doen met halve zwevers.

en: Don't know what to do with half tables.
nl: Weet niet wat te doen met halve tabellen.

en: Don't typeset|#D
nl: d Niet zetten|#d

en: Done
nl: Klaar

en: Done!
nl: Klaar!

en: Double|#D
nl: Dubbel|#D

en: EMF|Aa#a#A
nl: EMF|aA#a#A

en: EMF|Cc#c#C
nl: EMF|cC#c#C

en: EMF|Ff#f#F
nl: EMF|fF#f#F

en: EMF|Mm#m#M
nl: EMF|mM#m#M

en: EMF|Rr#r#R
nl: EMF|rR#r#R

en: EMF|Tt#t#T
nl: EMF|tT#t#T

en: EMT|Bb#b#B
nl: EMT|bB#b#B

en: EMT|Dd#d#D
nl: EMT|dD#d#D

en: EMT|Ii#i#I
nl: EMT|iI#i#I

en: EMT|Ll#l#L
nl: EMT|lL#l#L

en: EMT|Mm#m#M
nl: EMT|mM#m#M

en: EMT|Rr#r#R
nl: EMT|rR#r#R

en: EMT|Tt#t#T
nl: EMT|tT#t#T

en: EMV|Hh#h#H
nl: EMV|hH#h#H

en: EMV|Ii#i#I
nl: EMV|iI#i#I

en: EMV|Oo#o#O
nl: EMV|oO#o#O

en: EMV|Uu#u#U
nl: EMV|uU#u#U

en: EMV|lL#l#l
nl: EMV|Ll#l#L

en: EM|Cc#c#C
nl: EM|cC#c#C

en: EM|Ee#e#E
nl: EM|eE#e#E

en: EM|Ff#f#F
nl: EM|fF#f#F

en: EM|Ii#i#I
nl: EM|iI#i#I

en: EM|Ll#l#L
nl: EM|lL#l#L

en: EM|Nn#n#N
nl: EM|nN#n#N

en: EM|Rr#r#R
nl: EM|rR#r#R

en: EM|Ss#s#S
nl: EM|sS#s#S

en: EM|Tt#t#T
nl: EM|tT#t#T

en: EM|Uu#u#U
nl: EM|uU#u#U

en: EPS Figure
nl: EPS-figuur

en: EPS file|#E
nl: EPS-bestand|#E

en: ERROR!
nl: FOUT!

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
nl: FOUT: LyX kon CREDITS informatiebestand niet lezen

en: ERROR: need lyxformat %.2f but found %.2f
nl: FOUT: ik moet lyxformaat %.2f hebben, vond %.2f

en: Edit
nl: Wijzigen

en: Emphasis
nl: Nadruk

en: Empty Phonebook
nl: Telefoongids leeg

en: Encapsulated Postscript (*.eps, *.ps)|#E
nl: EPS-bestand (*.eps, *.ps)|#E

en: Encoding:|#D
nl: d Codering:|#D

en: Enter Filename for new document
nl: Geef bestandsnaam voor nieuw document

en: Enter Filename to Save Document as
nl: Geef bestandsnaam om document op te slaan:

en: Enter new label to insert:
nl: Schijf nieuw label ter invoeging:

en: Enterprise:|#E
nl: e Bedrijf:|#E

en: Error
nl: Fout

en: Error : Wrong depth for LatexType Command.
nl: Fout : Verkeerde diepte voor LatexType commando.

en: Error executing *roff command on table
nl: Fout in het draaien van *roff-opdracht op tabel

en: Error while reading
nl: Fout tijdens lezen

en: Error!
nl: Fout!

en: Error! Can't open temporary file:
nl: Fout! Kan tijdelijk bestand niet openen:

en: Error! Cannot open directory:
nl: Fout! Kan map niet openen:

en: Error! Cannot open specified file:
nl: Fout! Kan dat bestand niet openen:

en: Error! Cannot write file:
nl: Fout! Kan niet naar bestand schrijven:

en: Error! Could not close file properly:
nl: Fout! Kon bestand niet op juiste wijze sluiten:

en: Error! Could not close file properly:
nl: Fout! Kon bestand niet op juiste wijze sluiten:

en: Error! Could not remove file:
nl: Fout! Kon bestand niet verwijderen:

en: Error! Couldn't create directory:
nl: Fout! Kon map niet aanmaken:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
nl: Fout: Kan tijdelijke map niet aanmaken:

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
nl: Fout! Kon tijdelijke map niet verwijderen:

en: Error! Document is read-only:
nl: Fout! Document is tegen schrijven beveiligd:

en: Error:
nl: Fout:

en: Error:
    
    Keymap
    not found
nl: Fout:
    
    Toetsenkaart
    niet gevonden

en: Error: Cannot open temporary file:
nl: Fout: Kan tijdelijk bestand niet openen:

en: Error: Cannot write file:
nl: Fout: Kan niet naar bestand schrijven:

en: Error: Could not change to directory:
nl: Fout: Kon niet naar deze directory gaan:

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Execute command
nl: Opdracht uitvoeren

en: Executing command:
nl: Opdracht uitvoeren:

en: Executing:
nl: Uitvoeren:

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Exit anyway?
nl: Toch beëindigen?

en: Expect problems.
nl: Verwacht problemen.

en: Export%t|as LaTeX...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43|Custom...%x44
nl: Export%t|als Latex...%x40|als DVI...%x41|als Postscript...%x42|als Ascii-tekst %x43|m Eigen...%x44

en: Export%t|as LinuxDoc...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43
nl: Export%t|als LinucDoc...%x40|als DVI...%x41|als Postscript...%x42|als Ascii-tekst...%x43

en: Extra Options
nl: Extra opties

en: Extra Options:|#X
nl: Extra opties:|#X

en: Extra special chars allowed in words:|#E
nl: Extra speciale tekens toegestaan in woorden:|#E

en: ExtraOpt|#X
nl: Extra opties|#X

en: Extra|#X
nl: x Extra|#X

en: FEX|Tt#t#T
nl: FEX|tT#t#T

en: FM|Aa#a#A
nl: FM|aA#a#A

en: FM|Cc#c#C
nl: FM|cC#c#C

en: FM|Pp#p#P
nl: FM|pP#p#P

en: FM|Rr#r#R
nl: FM|rR#r#R

en: FM|Uu#u#U
nl: FM|uU#u#U

en: Failed. Will use
nl: Mislukt. Zal

en: Family:|#F
nl: Familie:|F

en: Fax
nl: Faxen

en: Fax File:
nl: Faxbestand:

en: Figure
nl: Figuur

en: Figure inserted
nl: Figuur ingevoegd

en: Figure...|Table...%l|Include File...|Import ASCII File%m|Insert LyX File...%l|Footnote|Margin Note|Floats%m%l|Lists & TOC%m%l|Special Character%m%l|Note...|Label...|Cross-Reference...|Citation Reference...|Index entry...|Index entry of last word
nl: Figuur...|Tabel...%l|Bestand inivoegen...|ASCII-bestand importeren%m|LyX-bestand invoegen...%l|Voetnoot|Kanttekening|Zwevers%m%l|Lijsten & inhoudstabellen%m%l|Speciaal teken%m%l|Notitie|Label...|Verwijzing...|Literatuurverwijzing|Registertrefwoord|Register laatste woord

en: File
nl: f Bestand

en: File Type
nl: Bestandstype

en: File `
nl: Het bestand `

en: File already exists:
nl: Bestand bestaat al:

en: File name:|#F
nl: f Bestandsnaam:|#F

en: File to Insert
nl: Bestand voor invoegen

en: Filename can't contain any of these characters:
nl: Bestandsnaam mag de volgende tekens niet bevatten:

en: Filename:|#F
nl: f Bestandsnaam:|#F

en: Find & Replace
nl: Zoeken en vervangen

en: Find|#n
nl: n Zoeken|#n

en: First Head
nl: Eerste koptekst

en: Float Placement:|#L
nl: l Placering zwevers:|#L

en: Float would include float!
nl: Hier zou een zwever een andere zwever bevatten!

en: Floatflt|#F
nl: Floatflt|#f

en: Floats & Insets%t|Open/Close%x21|Melt%x22|Open All Footnotes/Margin Notes%x23|Close All Footnotes/Margin Notes%x24|Open All Figures/Tables%x25|Close All Figures/Tables%x26%l|Remove all Error Boxes%x27
nl: Zwevers & inzetten%t|Openen/Sluiten%x21|m Smelten%x22|a Alle voetnoten/kanttekeningen openen%x23|c Alle voetnoten/kanttekeningen sluiten%x24|f Alle figuren/tabellen openen%x25|t Alle figuren/tabellen sluiten%x26|r alle foutvensters verwijderen%x27""

en: Floats%t|Figure Float%x71|Table Float%x72|Wide Figure Float%x73|Wide Table Float%l%x74|Algorithm Float%x75
nl: Zwevers%t|Figuur%x71|Tabel%x72|w Brede figuur%x73|i Brede tabel%l%x74|Algoritme%x75"

en: Font Norm|#N
nl: Normaal|#n

en: Font Size:|#O
nl: o Lettergrootte:|#O

en: Font Zoom|#Z
nl: Zoom|#z

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Fonts:|#F
nl: f Lettertype:|#F

en: Foot
nl: Voettekst

en: Foot/Head Margins
nl: Marges koppen/voeten

en: Footskip:|#F
nl: f Voetnootwit:|#F

en: Formatting document...
nl: Bezig met opmaken document...

en: Fraction|Square root|Exponent|Index|Sum|Integral%l|Math mode|Display%l|Math Panel...
nl: f Breuk|s Vierkantswortel|Exponent|Onderindex|u Som|Integraal%l|m Wiskunde mode|d Formule ten toon%l|p Wiskundepaneel...

en: Full Screen Preview|#v
nl: Voorbeeld op scherm|#V

en: Functions
nl: Functies

en: Go down
nl: Omlaag

en: Go one char back
nl: Een teken terug

en: Go one char forward
nl: Een teken vooruit

en: Go one paragraph down
nl: Een alinea omlaag

en: Go one paragraph up
nl: Een alinea omhoog

en: Go to Reference|#G
nl: g Naar verwijzing|#G

en: Go to beginning of document
nl: Naar begin van document

en: Go to beginning of line
nl: Naar begin van regel

en: Go to end of document
nl: Naar einde van document

en: Go to end of line
nl: Naar einde van regel

en: Go to next error
nl: Naar volgende foutmelding

en: Goto Label
nl: Naar label

en: Greek
nl: Grieks

en: Green
nl: Groen

en: HFill between Minipage paragraphs|#H
nl: h Horizontale vulling tussen Minipagina-alinea's|#H

en: HM|Uu#U#u
nl: Hm|Uu#U#u

en: HM|eE#e#E
nl: HM|Ee#e#E

en: Head
nl: Koptekst

en: Headheight:|#i
nl: i Paginakoppen:|#i

en: Headsep:|#d
nl: d Paginakopwit:|#d

en: Height
nl: Hoogte

en: Height:|#H
nl: h Hoogte:|#H

en: Home|#H#h
nl: h Thuismap|#H#h

en: Horizontal align|#H
nl: Hor. uitlijnen|#H

en: Huge
nl: Enorm

en: Huger
nl: Enormer

en: IMA|Ll#l#L
nl: IMA|lL#l#L

en: IMA|Pp#p#P
nl: IMA|pP#p#P

en: IMF|Ww#w#W
nl: IMF|wW#w#W

en: IMS|Bb#b#B
nl: IMS|bB#b#B

en: IMS|Ee#e#E
nl: IMS|eE#e#E

en: IMS|Hh#h#H
nl: IMS|hH#h#H

en: IMS|Ll#l#L
nl: IMS|lL#l#L

en: IMS|Pp#p#P
nl: IMS|pP#p#P

en: IMS|Qq#q#Q
nl: IMS|qQ#q#Q

en: IMT|Cc#c#C
nl: IMT|cC#c#C

en: IMT|Ff#f#F
nl: IMT|fF#f#F

en: IMT|Ii#i#I
nl: IMT|iI#i#I

en: IMT|Tt#t#T
nl: IMT|tT#t#T

en: IM|Aa#a#A
nl: IM|aA#a#A

en: IM|Ff#f#F
nl: IM|fF#f#F

en: IM|Mm#m#M
nl: IM|mM#m#M

en: IM|Tt#t#T
nl: IM|tT#t#T

en: IM|Uu#u#U
nl: IM|uU#u#U

en: IM|Xx#x#X
nl: IM|xX#x#X

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
nl: Als u problemen heeft, probeer dan LyX te starten als volledig pad.

en: Ignore
nl: Negeren

en: Ignore changes and proceed with check out?
nl: Veranderingen negeren en voortzetten met checkout?

en: Ignore word|#g
nl: g Woord negeren|#g

en: Import ASCII file%t|As Lines%x41|As Paragraphs%x42
nl: ASCII-bestand inlezen%t|l Als regels%x41|p Als alinea's%x42

en: Import document
nl: Document importeren

en: Import%t|LaTeX...%x30|Ascii Text as Lines...%x31|Ascii Text as Paragraphs%x32|Noweb%x33
nl: Importeren%t|LaTeX...%x30|Ascii Tekst als Regels...%x31|P Ascii Tekst als Alinea's%x32|Noweb%x33

en: Importing ASCII file
nl: Importeren ASCII-bestand

en: Importing LaTeX file
nl: Importering LaTeX bestand

en: Importing LinuxDoc SGML file `
nl: Inlezen LinuxDoc SGML-bestand `

en: Importing Noweb file
nl: Importering Noweb bestand

en: Impossible Operation!
nl: Onmogelijke operatie!

en: Impossible operation
nl: Onmogelijke operatie

en: Increase
nl: Vergroot

en: Increment environment depth
nl: Vergroten omgevingsdiepte

en: Indent
nl: Inspringen

en: Indented Paragraph|#I
nl: Inspringende alinea|#I

en: Indent|#I
nl: i Inspringen|#I

en: Index
nl: Trefwoord

en: Inherit
nl: Erven

en: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#I
nl: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#i

en: Input Encoding switch to ispell|#I
nl: i Geef tekencoderingsoptie aan ispell|#I

en: Insert
nl: Invoegen

en: Insert ... dots
nl: Ellips invoegen

en: Insert Figure
nl: Figuur invoegen

en: Insert Footnote
nl: Voetnoot invoegen

en: Insert Label
nl: Label invoegen

en: Insert Margin note
nl: Kanttekening invoegen

en: Insert Page Number|#P
nl: Paginanummer invoegen|#P

en: Insert Reference
nl: Verwijzing invoegen

en: Insert Reference|#I^M
nl: i Verwijzing invoegen|#I^M

en: Insert Table
nl: Tabel invoegen

en: Insert Url
nl: Url invoegen

en: Insert bibtex
nl: Bibtex invoegen

en: Insert citation
nl: Literatuurverwijzing invoegen

en: Insert cross reference
nl: Kruisverwijzing invoegen

en: Insert end of sentence period
nl: Zinseinde-punt invoegen

en: Insert horizontal fill
nl: Horizontale vulling invoegen

en: Insert hyphenation point
nl: Afbreekpunt invoegen

en: Insert in personal dictionary|#I
nl: i Aan eigen woordenlijst toevoegen|#I

en: Insert protected space
nl: Harde spatie invoegen

en: Insert quote
nl: Aanhalingsteken invoegen

en: Inserting Footnote...
nl: Voetnoot invoegen...

en: Inserting document
nl: Document invoegen

en: Inserting figure...
nl: Figuur invoegen...

en: Inserting margin note...
nl: Kanttekening invoegen...

en: Inserting table...
nl: Tabel invoegen...

en: Inset
nl: Inzet

en: Internal error!
nl: Interne fout!

en: Introduction|Tutorial|User's Guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known Bugs|LaTeX Configuration%l|Copyright and Warranty...|Credits...|Version...
nl: Introduction|Tutorial|User's guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known bugs|LaTeX configuration%l|o Auteursrecht en garantie...|Erkentelijkheid...|Versie...

en: Invalid action in math mode!
nl: Ongeldige aktie in wiskunde modus!

en: It is needed to keep your own configuration.
nl: Die heeft u nodig om uw eigen instellingen in te bewaren.

en: It seems chktex does not work.
nl: Chktex lijkt niet te werken.

en: Italic
nl: Cursief

en: Itemize Bullet Selection
nl: Lijsttekens kiezen

en: Keep|#K
nl: k Houd|#K

en: Keep|#p
nl: p Houd|#p

en: Key Mappings
nl: Toetsenkaarten

en: Key:
nl: Sleutel:

en: Key:|#K
nl: k Sleutel:|#K

en: Keyword:|#K
nl: k Sleutel:|#K

en: LM|Bb#b#B
nl: LM|bB#b#B

en: LM|Cc#c#C
nl: LM|cC#c#C

en: LM|Dd#d#D
nl: LM|dD#d#D

en: LM|Nn#n#N
nl: LM|nN#n#N

en: LM|Pp#p#P
nl: LM|pP#p#P

en: LM|Qq#q#Q
nl: LM|qQ#q#Q

en: LM|Ss#s#S
nl: LM|sS#s#S

en: LM|Tt#t#T
nl: LM|tT#t#T

en: LYX_DIR_10x environment variable no good.
nl: LYX_DIR_10x omgevingsvariabele deugt niet.

en: LYX_ERROR:
nl: LYX_FOUT:

en: LaTeX Error
nl: LaTeX-fout

en: LaTeX Log
nl: LaTeX-Log

en: LaTeX Options
nl: LaTeX-opties

en: LaTeX Preamble
nl: LaTeX preamble

en: LaTeX did not work!
nl: LaTeX werkte niet!

en: LaTeX preamble set
nl: LaTeX-preamble ingesteld

en: LaTeX run number
nl: LaTeX sessienummer

en: LaTeX|#T
nl: LaTeX|#t

en: Label Width:|#d
nl: d Labelbreedte:|#d

en: Label:|#L
nl: l Label:|#l

en: Landscape|#L
nl: Landschap|#L

en: Language
nl: Taal

en: Language:
nl: Taal:

en: Large
nl: Groot

en: Larger
nl: Groter

en: Largest
nl: Grootst

en: Last Foot
nl: Laatste voettekst

en: LateX file
nl: LaTeX-bestand

en: Layout
nl: l Opmaak

en: Layout
nl: l Opmaak

en: Left:|#e
nl: Links:|#e

en: Left|#L
nl: Links|#L

en: Left|#e
nl: e Links|#e

en: Left|#f
nl: Links|#f

en: Length|#L
nl: Lengte|#L

en: Library directory:
nl: Bibliotheeksdirectory:

en: Linebreaks|#N
nl: Nieuwe regels|#N

en: Lines
nl: Regels

en: LinuxDoc SGML file save as
nl: LinuxDoc SGML bestand opslaan als

en: List of Algorithms
nl: Lijst van Algoritmen

en: List of Figures
nl: Lijst van Figuren

en: List of Tables
nl: Lijst van Tabellen

en: Lists & TOC%t|Table of Contents%x21|List of Figures%x22|List of Tables%x23|List of Algorithms%x24|Index List%x25|BibTeX Reference%x26
nl: Lijsten & tabellen%t|c Inhoudsopgave%x21|f Figuren%x22|t Tabellen%x23|Algoritmes%x24|i Zakenregister%x25|BibTeX verwijzing%x26

en: Load that one instead?
nl: Die dan maar laden?

en: Loading font into X-Server...
nl: Lettertype wordt in X-server geladen...

en: Load|#L
nl: l Openen|#L

en: Longtable
nl: Lange tabel

en: LyX Banner
nl: LyX-logo

en: LyX Internal Error!
nl: interne LyX fout!

en: LyX Internal Error:
nl: LyX interne fout:

en: LyX VC: Initial description
nl: LyX VC: Oorspronkelijke beschrijving

en: LyX VC: Log Message
nl: LyX VC: Logmededeling

en: LyX Version
nl: LyX-versie

en: LyX Warning!
nl: LyX waarschuwing!

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
nl: LyX Waarschuwing! Kon systeemdirectory niet bepalen.

en: LyX is distributed in the hope that it will
    be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY;
    without even the implied warranty of MERCHANTABILITY
    or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of
    the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
nl: LyX wordt verspreid in de hoop dat het van nut zal zijn,
    maar zonder garanties, zonder zelfs de impliciete garantie van
    VERKOOPBAARHEID of BRUIKBAARHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL.
    Zie de GNU General Public License voor verdere details. U moet hiervan
    een kopie hebben ontvangen bij dit programma; zo niet, schrijf dan naar
    the Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: LyX wasn't able to find any layout description!
nl: LyX kon geen layout-beschrijving vinden!

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
nl: LyX kon zijn opmaakbeschrijvingen niet vinden!

en: LyX: Creating directory
nl: LyX: Maak map aan

en: MB|#I
nl: MB|#i

en: MM|Dd#d#D
nl: MM|dD#d#D

en: MM|Ff#f#F
nl: MM|fF#f#F

en: MM|Mm#m#M
nl: MM|mM#m#M

en: MM|Pp#p#P
nl: MM|pP#p#P

en: MM|Ss#s#S
nl: MM|sS#s#S

en: Mapping
nl: Kaart

en: Margins
nl: Marges

en: Mark off
nl: Merkteken uitgeschakeld

en: Mark on
nl: Merkteken ingechakeld

en: Mark removed
nl: Merkteken verwijderd

en: Mark set
nl: Merkteken geplaatst

en: Match word|#M#m
nl: m Heel woord|#M#m

en: Math
nl: m Wiskunde

en: Math Greek
nl: Griekse symbolen

en: Math Panel
nl: Wiskundepaneel

en: Math editor mode
nl: Wiskunde editor modus

en: Math greek keyboard off
nl: Griekse symbolen toetsenbord uit

en: Math greek keyboard on
nl: Grieksie symbolen toetsenbord aan

en: Math greek mode on
nl: Griekse symbolen aan

en: Math mode
nl: Wiskundemodus

en: Maths|#M
nl: Wisk.|#M

en: Maybe the document is truncated
nl: Wellicht is document afgekapt

en: Medium|#M
nl: Middel|#m

en: Melt
nl: Smelt

en: Message-Window
nl: Mededelingsvenster

en: Middle|#d
nl: d Midden|#d

en: Minipage|#M
nl: Minipagina|#m

en: Misc
nl: Div.

en: Misc:|#M
nl: m Overig:|#M

en: Missing argument
nl: argument ontbreekt

en: Missing directory for -sysdir switch!
nl: De -sysdir optie mist een directorynaam!

en: Missing log file:
nl: Logbestand ontbreekt:

en: Missing number for -dbg switch!
nl: De -dbg optie mist een getalwaarde!

en: Multicolumns can only be horizontally.
nl: Meerkolom werkt alleen in horizontale richting.

en: Multicolumn|#M
nl: Meerkolom|#M

en: NO LATEX LOG FILE!
nl: GEEN LATEX LOGBESTAND!

en: NO OR EMPTY LOGFILE!
nl: LOGBESTAND ONTBREEKT/IS LEEG!

en: Name|#N
nl: Naam|#N

en: Near
    Misses
nl: Bijna
    raak

en: Negative|#N
nl: Negatief|#N

en: New Page
nl: Nieuwe blz.

en: New document
nl: Nieuw document

en: New document from template
nl: Nieuw document van sjabloon

en: New...|New from template...|Open...%l|Import%m%l|Exit%l
nl: Nieuw...|t Nieuw van sjabloon...|Openen...%l|Importeren%m%l|x Beeindigen%l

en: Nice LaTeX file saved as
nl: Net LaTeX-bestand opgeslagen als

en: No Documents Open!%t
nl: Geen documenten open!

en: No Indent|#I
nl: Niet Inspringen|#I

en: No RCS History!
nl: RCS-gechiedenis bestaat niet!

en: No cross-reference to toggle
nl: Geen verwijzingen te veranderen

en: No description available!
nl: Geen beschrijving beschikbaar!

en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
nl: Geen verandering lettertype gedefinieerd. Gebruik Teken onder het Stijl-menu om verandering lettertype te definieren.

en: No further redo information
nl: Geen verdere Herhaal mogelijk

en: No further undo information
nl: Niets meer ongedaan te maken

en: No key mapping|#N
nl: n Geen toetsenkaart|#N

en: No more errors
nl: Geen verdere fouten

en: No more notes
nl: Geen verdere notities

en: No number
nl: Geen getal

en: No warnings found.
nl: Geen waarschuwingen.

en: None
nl: Geen

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal Order|#N
nl: Normale volgorde|#N

en: Not a LyX file!
nl: Geen LyX-bestand!

en: Note
nl: Notitie

en: Nothing to do
nl: Niets te doen

en: Noun
nl: Eigennaam

en: Noweb file
nl: Noweb-bestand

en: No|Nn#n
nl: Nee|Nn#n

en: Number
nl: Getal

en: OM|Ff#f#F
nl: OM|fF#f#F

en: OM|Kk#k#K
nl: OM|kK#k#K

en: OM|Rr#r#R
nl: OM|rR#r#R

en: OM|Ss#s#S
nl: OM|sS#s#S

en: Off
nl: Uit

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
nl: Oud LyX-formaat gevonden. Lees dit met behulp van 0.10.x!

en: On
nl: Aan

en: One error detected
nl: Een fout gevonden

en: One paragraph couldn't be converted
nl: Een alinea kon niet omgevormd worden

en: One warning found.
nl: Een waarschuwing gevonden.

en: One|#e
nl: Een|#e

en: One|#n
nl: Een|#n

en: Only Even Pages|#E
nl: Alleen even blz. |#E

en: Only Odd Pages|#O
nl: Alleen oneven blz.|#O

en: Open
nl: Openen

en: Open/Close...
nl: Openen/Sluiten...

en: Opened error
nl: Fout geopend

en: Opened float
nl: Zwever geopend

en: Opened inset
nl: Inzet geopend

en: Opening child document
nl: Open subdocument

en: Opening document
nl: Openen document

en: Opening help file
nl: Openen helpbestand

en: Options
nl: Opties

en: Order
nl: Volgorde

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Other...|#O
nl: o Andere...|#O

en: Other...|#T
nl: t Andere...|#T

en: PS Driver:|#S
nl: s PS-driver:|#s

en: Page Number
nl: Paginanummer

en: Page:
nl: Pagina:

en: Pagebreaks
nl: Paginascheidingen

en: Pagestyle:|#P
nl: p Paginastijl:|#P

en: Paper Layout
nl: Papierformaat

en: Paper layout set
nl: Papierformaat ingesteld

en: Papersize:|#P
nl: Papier:|#P

en: Paragraph Environment
nl: Alineaomgeving

en: Paragraph environment type copied
nl: Alineaomgeving gekopieerd

en: Paragraph environment type set
nl: Alineaomgeving ingesteld

en: Paragraph layout set
nl: Alineaopmaak ingesteld

en: ParagraphExtra Layout
nl: Extra alinea opmaak

en: ParagraphExtra layout set
nl: Extra alinea opmaak ingesteld

en: Parent:
nl: Hoofddocument:

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste paragraph environment type
nl: Alinea-omgeving toepassen

en: Pattern:|#P
nl: Patroon:|#P:

en: Phone Book
nl: Telefoongids

en: Phonebook
nl: Telefoongids

en: Please install correctly to estimate the great
nl: Installeer LyX aub correct voor een juiste indruk van het vele

en: Please wait a few seconds for this to finish and try again.
nl: Probeer later nog eens, als het klaar is.

en: Portrait|#o
nl: o Portret|#o

en: Primary
nl: Eerste

en: Primary key map|#r
nl: r Eerste toetsenkaart|#r

en: Print
nl: Afdrukken

en: Print to
nl: Afdrukken op

en: PrintIndex
nl: TrefwoordenRegister

en: Push-toolbar needs argument > 0
nl: "Push-toolbar" vereist argument > 0

en: Quadratin|#Q
nl: Quadratin|#q

en: Quotes
nl: Aanhalingstekens

en: Quotes type set
nl: Type aanhalingstekens ingesteld

en: RCS History
nl: RCS-geschiedenis

en: Reading of document is not complete
nl: Inlezen document niet voltooid

en: Reconfigure
nl: Herconfigureren

en: Red
nl: Rood

en: Redo
nl: Alsnog uitvoeren

en: Redo not yet supported in math mode
nl: Herhaal werkt nog niet in wiskunde mode

en: Reference
nl: Verwijzing

en: Reference Type
nl: Verwijzingstype

en: Reloading configuration...
nl: Herladen configuratiegegevens...

en: Remark:|#R
nl: r Opmerking:|#R

en: Remove all error boxes
nl: Alle foutmeldingen verwijderen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace file?
nl: Bestand vervangen?

en: Replace with current document?
nl: Vervangen door huidig document?

en: Replace with|#W
nl: w Vervangen door|#W

en: Replace word|#R
nl: r Vervang woord|#R

en: Replace|#R#r
nl: r Vervangen|#R#r

en: Rescan|#R#r
nl: r Herlezen|#R#r

en: Reverse Order|#R
nl: r Omgekeerde vlg.|#R

en: Revert to saved
nl: Terug naar opgeslagen versie

en: Reverting to original document class.
nl: Terugkeer naar oorspronkelijke documentklasse.

en: Right:|#R
nl: Rechts:|#R

en: Right|#R
nl: Rechts|#R

en: Right|#i
nl: i Rechts|#i

en: Roman
nl: Romeins

en: Roman Font|#R
nl: Romeins lettertype|#R

en: Rotate 90°
nl: Roteren 90°

en: Rotate 90°|#9
nl: 9 Roteren 90°|#9

en: Rotation
nl: Roteren

en: Row
nl: Rij

en: Rows
nl: Rijen

en: Run #
nl: Sessie #

en: Running BibTeX.
nl: BibTeX is bezig.

en: Running LaTeX...
nl: LaTeX draait...

en: Running MakeIndex.
nl: MakeIndex is bezig.

en: Running chktex...
nl: chktex draait...

en: Running configure...
nl: "configure" draait...

en: Running without personal LyX directory.
nl: U heeft geen eigen LyX-directory.

en: Same name as document already has:
nl: Dezelfde naam die het document al heeft:

en: Sans Serif Font|#S
nl: Lettertype zonder schreef|#S

en: Sans serif
nl: Zonder schreef

en: Save
nl: s Opslaan

en: Save (needed)
nl: Opslaan (nodig)

en: Save As
nl: a Opslaan als

en: Save anyway?
nl: Toch opslaan?

en: Save document and proceed?
nl: Document opslaan en voortzetten?

en: Save document?
nl: Document opslaan?

en: Save failed!
nl: Opslaan is mislukt!

en: Save failed. Rename and try again?
nl: Opslaan is mislukt. Opnieuw proberen onder andere naam?

en: Save|#V
nl: v Opslaan|#V

en: Saving document
nl: Document wordt opgeslagen

en: Screen Fonts...|Spellchecker Options...|Keyboard...|LaTeX...%l|Reconfigure
nl: f Schermlettertypes...|s Spellingsopties...|k Toetsenbord...|LaTeX...%l|r Herkonfiguratie

en: Screen Options
nl: Schermopties

en: Screen options set
nl: Schermopties ingesteld

en: Secondary
nl: Tweede

en: Secondary key map|#e
nl: e Tweede toetsenkaart|#e

en: Section number depth
nl: Nummeringsdiepte Sekties.

en: Select ASCII file to Import
nl: Kies een ASCII-bestand ter importering

en: Select Child Document
nl: Kies subdocument

en: Select Document to Insert
nl: Kies document ter invoeging

en: Select Document to Open
nl: Kies document ter opening

en: Select LaTeX file to Import
nl: Kies LaTeX-bestand ter importering

en: Select Noweb file to Import
nl: Kies Noweb-bestand ter importering

en: Select from|#S
nl: s Uitkiezen|#S

en: Select next char
nl: Volgend teken selecteren

en: Select next line
nl: Volgende regel selecteren

en: Select next paragraph
nl: Selecteer de volgende alinea

en: Select previous char
nl: Selecteren vorig teken

en: Select previous paragraph
nl: Selecteer de vorige alinea

en: Select to beginning of document
nl: Selecteren tot begin document

en: Select to beginning of line
nl: Selecteren tot begin regel

en: Select to end of document
nl: Selecteren tot einde document

en: Select to end of line
nl: Selecteren tot einde regel

en: Send Document to Command
nl: Zend document naar opdracht

en: Senseless with this layout!
nl: Heeft geen zin met deze stijl!

en: Separation
nl: Scheiding

en: Series:|#S
nl: Serie:|#s

en: Set Borders|#S
nl: Randen aan|#S

en: Set Charset|#C
nl: c Stel tekenkodering in|#C

en: Set font size
nl: Korpsgrootte instellen

en: Setting debug level to
nl: Zet debugniveau op

en: Shape:|#H
nl: h Vorm:|#h

en: Should I set some parameters to
nl: Zal ik enige parameters instellen op

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
nl: Zal ik hem voor u aanmaken (aanbevolen)?

en: Show font state
nl: Toon lettertype

en: Sides
nl: -zijdig

en: Single|#S
nl: s Enkel|#S

en: Size:|#Z
nl: z Grootte:|#Z

en: Size|#z
nl: Grootte|#o

en: Skip|#K
nl: k Vertikale afst.|#K

en: Slanted
nl: Hellend

en: Small
nl: Klein

en: Smallcaps
nl: Kapiteel

en: Smaller
nl: Kleiner

en: Smallest
nl: Kleinst

en: Some documents were not saved:
nl: Sommige documenten zijn niet opgeslagen:

en: Sorry, can't do this while pictures are being rendered.
nl: Helaas kan ik dit niet tijdens het tekenen van figuren.

en: Sorry, has to exit :-(
nl: Helaas, moet ophouden :-(

en: Sorry, your libXpm is too old.
nl: Helaas is Uw libXpm te oud.

en: Sorry.
nl: Helaas.

en: Spacing
nl: Wit

en: Spacing|#g
nl: Regelafstand|#g

en: Spec. Table
nl: Spec. tabel

en: Special Cell
nl: Speciale cel

en: Special Column Alignment
nl: Speciale Kolomordening

en: Special Multicolumn Alignment
nl: Speciale Multikolomordening

en: Special:|#S
nl: Speciaal:|#S

en: Specify paper size and margins
nl: Papiergrootte en marges aangeven

en: Spellchecker
nl: Spellingscontrole

en: Spellchecker Options
nl: Spellingscontrole opties

en: Spellchecker Options...|#O
nl: Spellingscontrole opties...|#O

en: Spellchecking completed!
nl: Controle compleet!

en: Standard|#S
nl: Standaard|#S

en: Start new Minipage|#S
nl: s Begin nieuwe Minipagina|#S

en: Start spellchecking|#S
nl: Spellingscontrole starten|#S

en: Stop spellchecking|#T
nl: t Spellingscontrole beëindigen|#T

en: Stop the spellchecker first.
nl: Stop de spellingscontrole eerst.

en: Style:
nl: Stijl:

en: Subfigure|#q
nl: q Subfiguur|#q

en: Switch to previous document
nl: Naar vorig document

en: Symbol
nl: Symbool

en: System directory set to:
nl: Systeemmap verwijst naar:

en: Table Extra Form
nl: Tabel Extra Formulier

en: Table Layout
nl: Tabelformaat

en: Table Of Contents
nl: Inhoudsopgave

en: Table cell cannot include more than one paragraph!
nl: Een cel in een tabel kan slechts een alinea bevatten!

en: Table inserted
nl: Tabel ingevoegd

en: Table of Contents
nl: Inhoudsopgave

en: Table of contents depth
nl: Nummeringsdiepte inhoudsopg.

en: Table%t
nl: Tabel%t

en: TeX mode
nl: TeX-modus

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Text
nl: Tekst

en: Text mode
nl: Tekst mode

en: Textclass Loading Error!
nl: Fout tijdens laden van tekstklasse!

en: The document is read-only:
nl: Document schrijfbeveiligd

en: The ispell-process has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
nl: Het ispell-proces is om een of andere reden dood.
    Wie weet heeft een of andere onverlaat het gekilld.

en: The system has been reconfigured.
nl: Systeem opnieuw geconfigureerd.

en: There were errors during the LaTeX run.
nl: LaTeX gaf foutmeldingen.

en: These are always toggled
nl: Deze worden altijd aan/uit geschakeld

en: These are never toggled
nl: Worden nooit aan/uit geschakeld

en: Thick|#H
nl: h Dik|#H

en: Thin|#T
nl: t Dun|#T

en: This feature requires xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) or newer.
nl: Deze eigenschap vereist xpm-4.7 (alias 3.4g) of nieuwer.

en: This is only allowed in math mode!
nl: Alleen toegestaan in wiskundige modus!

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General
    Public License as published by the Free Software
    Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
nl: Dit programma is vrije programmatuur ("Open Source"); U mag het
    herdistribueren in oorspronkelijke of gewijzigde vorm, in overeenstemming
    met de termen van de "GNU General Public License", zoals de
    Free Software Foundation (FSF) deze heeft gepubliceerd; hetzij
    Licentie versie 2, hetzij (naar keuze) een van de latere versies.

en: Tiny
nl: Minuscuul

en: Toggle
nl: Aan/Uit

en: Toggle TeX style
nl: TeX-stijl aan/uit

en: Toggle bold
nl: Vet aan/uit

en: Toggle code style
nl: Codestijl aan/uit

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
nl: Cursor volgt wel/niet de rolbalk

en: Toggle emphasize
nl: Nadruk aan/uit

en: Toggle font underline
nl: Onderlijning aan/uit

en: Toggle keymap
nl: Toetsenkaart aan/uit zetten

en: Toggle noun style
nl: Eigennaamstijl aan/uit

en: Toggle on all these|#T
nl: T Altijd aan/uit|#T

en: Toggle roman font style
nl: Romeins lettertype aan/uit

en: Toggle sans font style
nl: Lettertype met/zonder schreef

en: Toggle user defined style
nl: Zelfgedefinieerde stijl aan/uit

en: Top | Center | Bottom
nl:  Boven | Midden | Onder

en: Top|#T
nl: t Boven|#T

en: Treat run-together words as legal|#T
nl: t Samengestelde woorden toestaan|#T

en: Try running LyX in mono mode (lyx  -Mono).
nl: Probeer LyX te draaien in zwartwit (lyx -Mono).

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
nl: Probeer de '-sysdir' commandoparameter, of

en: Try to load that instead?
nl: Proberen die dan maar te laden?

en: Turn off keymap
nl: Toetsenkaart uitzetten

en: Two|#T
nl: Twee|#T

en: Two|#w
nl: Twee|#w

en: Type:|#T
nl: Type:|#t

en: Typewriter
nl: Schrijfmachine

en: Typewriter Font|#T
nl: t Schrijfmachine lettertype|#T

en: Unable to open template
nl: Kan sjabloon niet openen

en: Unable to print
nl: Kan niet printen

en: Unable to read file!
nl: Kan bestand niet lezen!

en: Unable to switch to new document class.
nl: Kan niet omvormen naar gekozen documentklasse.

en: Underline
nl: Onderstreept

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undo|Redo %l|Cut|Copy|Paste%l|Find & Replace...|Go to Error|Go to Note|Floats & Insets%m|Table%m|Spellchecker....|Check TeX|Table of Contents...%l|Version Control%m%l|View LaTeX log file%l|Paste Primary Selection as Lines|Paste Primary Selection as Paragraphs
nl: u Ongedaan maken|r Herhalen%l|c Knippen|Kopieren|Plakken%l|f Zoeken & vervangen...|e Naar fout|Naar notitie|i Zwevers & inzetten%m|Tabel%m|Spelling...|h TeX-check|a Inhoud...%l|Versieboekhouding%m%l|w LaTeX log bekijken%l|l Plakken X-selektie als regels|g Plakken X-selektie als alinea's

en: Unknown action
nl: Onbekende handeling

en: Unknown export type:
nl: Onbekend exporttype:

en: Unknown import type:
nl: Onbekend importtype:

en: Unknown kind of footnote
nl: Onbekend soort voetnoot

en: Unknown sequence:
nl: Onbekende rij:

en: Unset Borders|#U
nl: u Randen uit|#U

en: Update DVI
nl: Bijwerken DVI

en: Update PostScript
nl: Bijwerken PostScript

en: Update|#U
nl: u Bijwerken|#U

en: Update|#Uu
nl: u Bijwerken|#Uu

en: Update|Uu#u
nl: u Bijwerken|uU#u

en: Upright
nl: Staand

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
nl: Gebruik: lyx [ commando-opties ] [naam.lyx ... ]

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
nl: Gebruik: toolbar-add-to <LyX-opdracht>

en: Use 'Edit->Go to Error' to find it.
nl: Gebruik 'Wijzigen->Naar fout' om hem te vinden.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find them.
nl: Gebruik 'Wijzigen->Naar fout' om ze te vinden.

en: Use AMS Math|#M
nl: m Gebr. AMS Math|#m

en: Use Geometry Package|#U
nl: u Gebruik "Geometry"-pakket|#U

en: Use alternate language:|#U
nl: u Gebruik alternatieve taal|#U

en: Use alternate personal dictionary:|#P
nl: p Gebruik alternatieve eigen woordenlijst:|#P

en: Use include|#U
nl: u Gebruik Include|#

en: Use input|#i
nl: Gebruik input|#I

en: Use language of document|#D
nl: d Gebruik documenttaal|#D

en: Use primary keymap
nl: Eerste toetsenkaart gebruiken

en: Use secondary keymap
nl: Tweede toetsenkaart gebruiken

en: User directory:
nl: Gebruiker's directory:

en: User1|#1
nl: Gebruiker1|#1

en: User2|#2
nl: Gebruiker2|#2

en: Using built-in default
nl: Gebruik ingebouwde standaardwaarden

en: Using built-in defaults.
nl: Gebruik ingebouwde standaardwaarden.

en: Verbatim Input
nl: Verbatim-input

en: Verbatim|#V
nl: Letterlijk|#V

en: Version Control%t
nl: Versieboekhouding%t

en: Vertical Spaces
nl: Verticale afstanden

en: Vertical align|#V
nl: Vert. uitlijnen|#V

en: View DVI
nl: Bekijken DVI

en: View PostScript
nl: Bekijken PostScript

en: Visible space|#s
nl: s Zichtbare spatie|#s

en: Warning!
nl: Waarschuwing!

en: Warning! Couldn't open directory.
nl: Waarschuwing! Kon map niet openen.

en: Warning: Ignoring Old Inset
nl: Waarschuwing: Oude Inzet genegeerd

en: Warning: Invalid Length (valid example: 10mm)
nl: Waarschuwing: Ongeldige lengte (geldig voorbeeld: 10mm)

en: Warning: Invalid percent value (0-100)
nl: Waarschuwing: Ongeldig percentage (0-100)

en: Warning: Wrong Cursor position, updated window
nl: Waarschuwing: Cursor fout geplaatst, venster bijgewerkt

en: Warning: could not determine path of binary.
nl: Waarschuwing: kon programmapad niet bepalen.

en: Warning: need lyxformat %.2f but found %.2f
nl: Waarschuwing: moet lyxformaat %.2f hebben, vond %.2f

en: Welcome to LyX!
nl: Welkom in LyX!

en: When you revert, you will loose all changes made
nl: Als u terugkeert naar vorige versie, verliest u alle veranderingen

en: White
nl: Wit

en: Width
nl: Breedte

en: Width:|#W
nl: w Breedte:|#W

en: Yellow
nl: Geel

en: Yes|Yy#y
nl: Ja|jJ#j

en: You can't insert a float in a float!
nl: Je kunt geen zwever in een zwever stoppen!

en: You can't insert a marginpar in a minipage!
nl: Je kunt geen kanttekening in een minipagina stoppen!

en: You don't have a personal LyX directory.
nl: U heeft geen eigen LyX-map.

en: You need to restart LyX to make use of any
nl: U moet LyX herstarten, om de bijgewerkte

en: You should try to fix it.
nl: Probeer die te corrigeren.

en: You should try to fix them.
nl: Probeer deze te corrigeren.

en: [no file]
nl: [geen bestand]

en: [no ghostscript]
nl: [geen ghostscript]

en: [not displayed]
nl: [niet getoond]

en: [render error]
nl: [tekenfout]

en: [rendering ... ]
nl: [tekenen ...]

en: [unknown error]
nl: [onbekende fout]

en: already exists. Overwrite?
nl: bestaat al. Overschrijven?

en: amount of work other people have done for the LyX project.
nl: werk dat anderen voor het projekt hebben verricht.

en: as default for new documents?
nl: als standaard voor nieuwe documenten?

en: chktex did not work!
nl: chktex werkte niet!

en: cm|#m
nl: m cm|#m

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
nl: bevat het bestand `chkconfig.ltx'.

en: decrease
nl: verklein

en: empty figure path
nl: leeg zoekpad voor figuren

en: for Character, Document, Paper and Quotes
nl: voor teken, document, papier en aanhalingsteken

en: huge
nl: enorm

en: huger
nl: enormer

en: ignore
nl: negeren

en: imported.
nl: ingevoerd.

en: in current document.
nl: in huidig document.

en: inches|#h
nl: h duimen|#h

en: inches|#n
nl: n duimen|#n

en: increase
nl: vergroot

en: inherit
nl: erven

en: inserted.
nl: ingevoegd.

en: into chosen document class
nl: tot de gekozen documentklasse.

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
nl: correct is geïnstalleerd. Moet helaas ophouden :-(

en: large
nl: groot

en: larger
nl: groter

en: largest
nl: grootst

en: lyx: Attempting to save document
nl: lyx: Tracht document op te slaan

en: math text mode
nl: wiskunde-tekst modus

en: newfile
nl: nieuw

en: normal
nl: normaal

en: opened.
nl: geopend.

en: or %|#o
nl: of %|#o

en: other...
nl: andere...

en: set the environment variable LYX_DIR_10x to the LyX system directory
nl: zet de omgevingsvariablele LYX_DIR_10x gelijk aan de LyX systeemmap

en: small
nl: klein

en: smaller
nl: kleiner

en: smallest
nl: kleinst

en: sorry.
nl: Helaas.

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
nl: spatie, '#', '~', '$' of '%'.

en: the defaults of this document class?
nl: de defaultwaarden voor deze documentklasse?

en: tiny
nl: minuscuul

en: to the document since the last check in.
nl: aan het document sinds laatste inboeking.

en: unknown
nl: onbekend

en: updated document class specifications.
nl: documentklasseinstellingen te kunnen benutten.

en: |Align Center%R%x42%l
nl: |Centreren%R%x42%l

en: |Align Center%r%x42%l
nl: |Centreren%r%x42%l

en: |Align Left%R%x40
nl: |e Links uitlijnen%R%x40

en: |Align Left%r%x40
nl: |e Links uitlijnen%r%x40

en: |Align Right%R%x41
nl: |i Rechts uitlijnen%R%x41

en: |Align Right%r%x41
nl: |i Rechts uitlijnen%r%x41

en: |Append Column%x33%l
nl: |u Kolom toevoegen%x33%l

en: |Append Row%x32
nl: |o Voeg rij toe%x32

en: |Check In Changes%d%x52
nl: |i Veranderingen inboeken%d%x52

en: |Check In Changes%x52
nl: |i Veranderingen inboeken%x52

en: |Check Out for Edit%d%x53
nl: |o Uitboeken voor wijzigen%d%x53

en: |Check Out for Edit%x53
nl: |o Uitboeken voor wijzigen%x53

en: |Delete Column%x35%l
nl: |n Kolom verwijderen%x35%l

en: |Delete Row%x34
nl: |w Rij verwijderen%x34

en: |Delete Table%x43
nl: |d Tabel verwijderen%x43

en: |Exit%l
nl: |x Beeindigen%l

en: |Export%m%l
nl: |Exporteren%m%l

en: |Import%m
nl: |Importeren%m

en: |Insert table%x31
nl: |Tabel invoegen%x31

en: |Line Bottom%B%x37
nl: |b Lijn onder%B%x37

en: |Line Bottom%b%x37
nl: |b Lijn onder%b%x37

en: |Line Left%B%x38
nl: |Lijn links%B%x38

en: |Line Left%b%x38
nl: |Lijn links%b%x38

en: |Line Right%B%x39%l
nl: |Lijn rechts%B%x39%l

en: |Line Right%b%x39%l
nl: |Lijn rechts%b%x39%l

en: |Line Top%B%x36
nl: |t Lijn boven%B%x36

en: |Line Top%b%x36
nl: |t Lijn boven%b%x36

en: |Multicolumn%B%x44%l
nl: |Meerkolom%B%x44%l

en: |Multicolumn%b%x44%l
nl: |Meerkolom%b%x44%l

en: |Register%d%x51
nl: |Registreren%d%x51

en: |Register%x51
nl: |Registreren%x51

en: |Revert to last version%x54
nl: |l Vorige versie terughalen%x54

en: |Show History%x56
nl: |Geschiedenis tonen%x56

en: |Undo last check in%x55
nl: |Laatste inboeking annuleren%x55
