LyX 1.0.0pre2 - en to fr translation catalogue (958 entries)

en: 
    
    The ispell-process has died for some reason. *One* possible reason
    could be that you do not have a dictionary file
    for the language of this document installed.
    Check /usr/lib/ispell or set another
    dictionary in the Spellchecker Options menu.
fr: 
    
    Le processus i-spell est mort de sa belle mort. *Une* raison possible
    est que vous ne possédez pas de fichier dictionnaire
    pour la langue dans laquelle le document est écrit
    Vérifiez /usr/lib/ispell ou paramétrez un autre
    dictionnaire dans le menu Options-> Dictionnaire.

en:    -FastSelection  use a fast routine for drawing selections
fr:    -FastSelection  utilise une routine d'affichage plus rapide

en:    -Mono           runs LyX in black and white mode
fr:    -Mono          lance LyX en N&B

en:    -Reverse        swaps foreground & background colors
fr:    -Reverse        échange les couleurs d'avant et d'arrière plan

en:    -dbg n          where n is a sum of debugging options. Try -dbg 65535 -help
fr:    -dbg n          où n est le degré d'information des options de débogage. Essayez -dbg 65535 -help

en:    -height y       set the height of the main window
fr:    -height y      gère la hauteur de la fenêtre

en:    -help           summarize LyX usage
fr:    -help          aide locale sur les paramètres de la ligne de commande

en:    -sysdir x       try to set system directory to x
fr:    -sysdir x      positionne le répertoire système sur x

en:    -width x        set the width of the main window
fr:   -width x        gère la largeur de la fenêtre

en:    -xpos x         set the x position of the main window
fr:  -xpos x        positionne la fenêtre à l'abscisse x

en:    -ypos y         set the y position of the main window
fr:    -ypos y          positionne la fenêtre à l'ordonnée y

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
fr:  L'enregistrement a échoué! Le document est perdu.

en:   Save failed! Trying...
fr:  L'enregistrement a échoué

en:   Save seems successful. Phew.
fr: L'enregistrement semble avoir réussi, ouf.

en:  (Changed)
fr: (Modifié)

en:  (read only)
fr: (En Lecture Seule)

en:  Default | Custom | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
fr: Par défault | Personnalisée | Lettre US | Legal US | Executive US | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  No change %l| Emph | Underbar | Noun | LaTeX mode %l| Reset
fr: Idem %l| Italique | Souligné | Petites Majuscules| mode LaTeX %l | RAZ

en:  No change %l| Medium | Bold %l| Reset
fr: Idem %l| Maigre | Gras %l| RAZ

en:  No change %l| No color | Black | White | Red | Green | Blue | Cyan | Magenta | Yellow %l| Reset
fr: Idem %l| incolore | Noire | Blanc | Rouge | Vert | Bleu | Cyan | Magenta | Jaune %l | RAZ

en:  No change %l| Roman | Sans Serif | Typewriter %l| Reset
fr: Idem %l| Romane | Sans Sérif | Machine à Écrire %l| RAZ

en:  No change %l| Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger %l| Increase | Decrease | Reset
fr: Idem %l| Petit(4) | Petit(3) | Petit(2) | Petit(1) | Normal | Grand (1) | Grand (2) | Grand (3) | Grand (4) | Grand (5) | <- Augmenter -> | -> Diminuer <- | RAZ

en:  No change %l| Upright | Italic | Slanted | Small Caps %l| Reset
fr: Idem %l| Droit | Italique | Inclinée | Petites Capitales %l| RAZ

en:  None | A4 small Margins (only portrait) | A4 very small Margins (only portrait) | A4 very wide margins (only portrait)
fr: Aucune | A4 petites marges (portrait seulement) | A4 grandes marges (portrait seulement) | A4 très grandes marges (portrait seulement)

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
fr: Aucun | défaut | Petit | Moyen | Grand | Ressort Vertical | Valeur

en:  Single | OneHalf | Double | Other
fr: Simple | Un et Demi | Double | Autre

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
fr: Petit | Moyen | Grand | Valeur

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | «text» | »text«
fr:  ``texte'' | ''texte'' | ,,texte`` | ,,texte'' | «texte» | »texte«

en:  and running configure...
fr:  et lancement de configure...

en:  as...
fr:  sous....

en:  but expect problems.
fr:  mais attendez vous à des problèmes

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
fr: default | petit(4) | scripte(3) | note de bas de page(2)  | petit(1) | normal | grand(1) | grand(2) | grand(3) | grand(4) | grand(5)

en:  errors detected.
fr:  erreurs détectées

en:  instead.
fr:  à la place

en:  not known
fr:  inconnu

en:  of
fr:  de

en:  paragraphs couldn't be converted
fr:  paragraphes n'ont pu être convertis

en:  warnings found.
fr:  mise en garde trouvées

en:  word checked.
fr:  mot vérifié

en:  words checked.
fr:  mots vérifiés

en: % of Column|#o
fr: % de colonne|#

en: % of Page|#P
fr: % de la Page|#

en: % of Page|#g
fr: % de la Page|#

en: ' is read-only.
fr: ' est en lecture seule

en: ', but not saved...
fr: ', mais non sauvé...

en: (If not, document is not saved.)
fr: (Sinon le document ne sera pas sauvegardé)

en: (no initial description)
fr: (pas de description initiale)

en: (or kill runaway gs processes by hand and try again.)
fr: (ou arrêtez manuellement les processus 'gs' et recommencez.)

en: * No document open *
fr: * Aucun document ouvert *

en: *** No Document ***
fr: *** Pas de Document ***

en: *** No labels found in document ***
fr: *** Pas d´étiquettes dans ce document ***

en: , Depth:
fr: , Profondeur:

en: -- substituting default
fr: -- valeur par défaut substituée

en: 2Quadratin|#2
fr: 2 Cadratins||#2

en: @L@b@cEmpty Phonebook
fr: Répertoire Téléphonique Vide

en: A document by the name
fr: Un document possède le même nom

en: ASCII file
fr: fichier ASCII

en: Above:|#v
fr: Avant:|#v

en: Above|#b
fr: Avant|#b

en: Above|#o
fr: Avant|#o

en: Accept word in this session|#A
fr: Accepter le mot dans cette session|#A

en: Add to|#t
fr: Ajouter à|#t

en: Alignment
fr: Alignement

en: All Pages|#G
fr: Toutes les pages|#G

en: All these people have contributed to the LyX project. Thanks,
fr: Toutes ces personnes ont travaillées sur le projet LyX. Merci,

en: Allow accents on ALL characters|#w
fr: Autoriser les accents sur TOUS les caractères|#w

en: An emergency save of this document exists!
fr: Une copie de sauvegarde du document existe !

en: Another document with same name open!
fr: Un autre document ouvert porte ce nom !

en: Any changes will be ignored
fr: Toutes les modifications seront ignorées

en: Append Column|#A
fr: Ajouter Colonne|#A

en: Append Row|#p
fr: Ajouter Ligne|#p

en: Apply|#A
fr: Appliquer

en: Ascii file saved as
fr: Fichier Ascii enregistré sous

en: Autosave
fr: Sauvegarde automatique

en: Autosave Failed!
fr: La sauvegarde automatique a échouée

en: Autosave file is newer.
fr: Le fichier de sauvegarde est plus récent

en: Autosaving current document...
fr: Sauvegarde du document courant...

en: Below:|#w
fr: Après:|#w

en: Below|#E
fr: Après|#E

en: Below|#l
fr: Après|#l

en: BibTeX Generated References
fr: Références générées par bibtex

en: Bibliography item
fr: Entrée bibliographique

en: Black
fr: Noir

en: Block|#c
fr: Bloc|#c

en: Blue
fr: Bleu

en: Bold
fr: Gras

en: Borders
fr: Bordures

en: Bottom:|#B
fr: Basse:|#B

en: Bottom|#B
fr: Bas|#B

en: Browse...|#B
fr: Parcourir...

en: Browse|#B
fr: Parcourir|#B

en: Build Program Log
fr: Fichier journal compilation

en: Build did not work!
fr: La compilation n'a pas fonctionné !

en: Build program
fr: Compiler programme

en: Building LinuxDoc SGML file `
fr: Création du fichier SGML LinuxDoc `

en: Building Program...
fr: Compilation en cours...

en: Bullet Depth
fr: Indentation des puces

en: Bullet Shapes|#B
fr: forme des puces|#B

en: Call to createDirectory with invalid name
fr: Appel à createDirectory avec un nom invalide

en: Can't do this while the spellchecker is running.
fr: Désolé, Cette action est impossible durant la correction d'orthographe

en: Can't load textclass
fr: Impossible de charger la classe du document

en: Can't paste float into float!
fr: Impossible de coller un flottant dans un flottant!

en: Cancel
fr: Annuler

en: Canceled
fr: Annulé

en: Canceled.
fr: Annulé

en: Cancel|^[
fr: Annuler|^[

en: Cannot cut table.
fr: Impossible de couper le tableau.

en: Cannot insert table in table.
fr: Impossible d'insérer un tableau dans un autre tableau

en: Cannot insert table/list in table.
fr: Impossible d'insérer une table ou une liste dans une table

en: Cannot open directory test file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier test

en: Cannot open phone book:
fr: Impossible d'ouvrir le répertoire d'adresse

en: Cannot open specified file:
fr: Impossible d'ouvrir le fichier spécifié

en: Cannot open temporary file:
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire

en: Cannot write file
fr: Impossible d'écrire le fichier

en: Caption|#k
fr: Titre|#k

en: Case sensitive|#s#S
fr: Selon la casse|#s#S

en: Center|#C
fr: Centré|||#C

en: Center|#n
fr: Centré|#n

en: Change Label
fr: Changer l'étiquette

en: Change environment depth
fr: Changer la profondeur d'environnement

en: Change itemize bullet settings
fr: Changer les paramètres des puces

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
fr: Profondeur de l'environnement modifiée (dans la mesure du possible)

en: Changes in document:
fr: Modifications du document:

en: Character Style
fr: Style Caractère

en: Character set:|#H
fr: Table de caractères:|#H

en: Character...|Paragraph...|Document...|Paper...|Table...|Quotes...%l|Emphasize Style%b|Noun Style%b|Bold Style%b|TeX Style%b|Change Environment Depth|LaTeX Preamble...%l|Save layout as default
fr: Caractère...|Paragraphe...|Document...|Papier...|Tableau...|Guillemets....%l|En Évidence%b|Majuscule%b|Gras%b|TeX%b|Profondeur|Préambule LaTeX...%l|Enregistrer Formatage par Défaut

en: Charset not found!
fr: Page de caractère introuvable!

en: Check 'number of copies'!
fr: Vérifiez le nombre de copies !

en: Check 'range of pages'!
fr: Vérifiez les pages !

en: Check TeX
fr: Vérification TeX

en: Check that the file "textclass.lst"
fr: Vérifier que le fichier "textclass.lst"

en: Check that your parameters are correct
fr: Vérifiez que les paramètres sont corrects

en: Check the LyX man page for more options.
fr: Reportez vous à la page d'aide pour plus d'options.

en: Check the contents of  the file "textclass.lst"
fr: Vérifier que le fichier "textclass.lst"

en: ChkTeX warning id #
fr: Mise en garde ChkTeX numéro:

en: Chktex run successfully
fr: Chktex n'a trouvé aucune erreur

en: Choose Paragraph Environment
fr: Choisir l'environnement du paragraphe

en: Choose template
fr: Choisissez le modèle

en: Class:|#C
fr: Classe:|#C

en: Clear|#e
fr: Effacer

en: Close
fr: Fermer

en: Close
fr: Fermer

en: Close Spellchecker|#C^[
fr: Terminer la correction|#C^[

en: Closed float
fr: flottant fermé

en: Close|#C^[
fr: Fermer|#C^[

en: Close|#C^[^M
fr: Fermer|#C^[^M

en: Close|^[
fr: Fermer|^[

en: Color:|#C
fr: Couleur:|#C

en: Column
fr: Colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Columns
fr: Colonnes

en: Command line switches (case sensitive):
fr: paramètres (attention à la casse):

en: Command not allowed without any document open
fr: Commande non autorisée lorsqu'aucun document est ouvert

en: Command:|#C
fr: Commande:|#C

en: Comment:
fr: Commentaire

en: Confirm: press Delete-Button again
fr: Confirmation: Réappuyer sur le bouton Effacer

en: Conversion Errors!
fr: Erreurs de Conversion!

en: Converting LinuxDoc SGML to TeX file...
fr: Conversion du fichier LinuxDoc SGML en fichier TeX....

en: Converting LinuxDoc SGML to dvi file...
fr: Conversion du fichier LinuxDoc SGML en fichier DVI...

en: Converting document to new document class...
fr: Conversion du document vers sa nouvelle classe...

en: Copy
fr: Copier

en: Copy paragraph environment type
fr: Copier le type d'environnement paragraphe

en: Copyright and Warranty
fr: License et Garantie

en: Could not convert file
fr: Impossible de convertir le fichier

en: Could not delete auto-save file!
fr: Impossible d'effacer le fichier de sauvegarde!

en: Could not import LaTeX file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier LaTeX

en: Could not import Noweb file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier Noweb

en: Could not insert document
fr: Impossible d'insérer le document

en: Could not open document
fr: Impossible d'ouvrir le document

en: Could not run with file:
fr: Impossible d'exécuter le fichier:

en: Could not test if directory is writeable
fr: Impossible de tester si le répertoire est accessible en écriture.

en: Couldn't find this label
fr: Impossible de trouver cette étiquette

en: Count:
fr: Nombre:

en: Create new document with this name?
fr: Créer un nouveau document avec ce nom?

en: Created test file but cannot remove it?
fr: Fichier test crée mais impossible de le détruire?

en: Credits
fr: Remerciements

en: Custom Papersize
fr: Taille Personnalisée

en: Cut
fr: Couper

en: Database:
fr: Base de données:

en: Decoration
fr: Décoration

en: Decrease
fr: -> Diminuer <-

en: Decrement environment depth
fr: Décrémenter la profondeur d'environnement

en: Default
fr: Défaut

en: Default Skip:|#u
fr: Interligne par défaut:|#u

en: Default font style
fr: Style de police par défaut

en: Default|#U
fr: Par Défaut|#U

en: Default|#t
fr: Par Défaut|#t

en: Delete Column|#O
fr: Supprimer Colonne|#O

en: Delete Row|#w
fr: Supprimer Ligne|#w

en: Delete Table|#D
fr: Supprimer Tableau|#D

en: Delete from|#D
fr: Retirer de|#D

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Describe command
fr: Décrire commande

en: Dest. Name:|#N
fr: Destinataire:|#N

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: Directory:|#D
fr: Répertoire:|#D

en: Dismiss
fr: Abandonner

en: Display
fr: Affichage

en: Display Frame|#F
fr: Afficher Cadre|#F

en: Display as Grayscale|#i
fr: Affichage en niveaux de gris|#i

en: Display as Monochrome|#s
fr: Affichage en Monochrome|#s

en: Display in Color|#D
fr: Affichage en couleur|#D

en: Do Translations|#r
fr: Translater

en: Do not display this figure|#y
fr: Ne pas afficher cette figure|#y

en: Do you still want to do it?
fr: Voulez vous toujours le faire?

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
fr: Voulez-vous fermer le document maintenant?
    ('Non' vous ramènera à la version ouverte)

en: Do you want to open the document?
fr: Voulez-vous ouvrir le document?

en: Do you want to overwrite the file?
fr: Voulez-vous écraser le document?

en: Do you want to reload that document?
fr: Voulez-vous recharger ce document?

en: Do you want to save the current settings
fr: Voulez-vous enregistrer les paramètres actuels

en: DocBook does not have a latex backend
fr: Il n'y a pas de post-processeur LaTeX pour les documents DocBook

en: Document Layout
fr: Format Document

en: Document already exists:
fr: Le Document existe déjà

en: Document class must be linuxdoc.
fr: La classe du document doit être linuxdoc

en: Document is already open:
fr: Le document est déjà ouvert :

en: Document is read only
fr: Le Document est en lecture seule

en: Document is read-only
fr: Document en lecture seule

en: Document is read-only.  No changes to layout permitted.
fr: Document en lecture seule. Modifications de format interdites

en: Document layout set
fr: Format Document paramétré

en: Document renamed to '
fr: Document renommé en '

en: Document saved as
fr: Document sauvé sous le nom

en: Don't know what to do with half floats.
fr: Je ne sais pas manipuler les moitiés de flottants.

en: Don't know what to do with half tables.
fr: Je ne sais pas manipuler les moitiés de tableaux.

en: Don't typeset|#D
fr: Formatage désactivé|#D

en: Done
fr: Effectué

en: Done!
fr: Terminé!

en: EMT|Ll#l#L
fr: EMT|Gg#g#G

en: EMT|Rr#r#R
fr: EMT|Dd#d#D

en: EMT|Tt#t#T
fr: EMT|Hh#h#H

en: EMT|eE#e#E
fr: EMT|aA#a#A

en: EMT|iI#i#I
fr: EMT|oO#o#O

en: EMV|Ii#i#I
fr: EMV|Ff#f#F

en: EMV|Oo#o#O
fr: EMV|Nn#n#N

en: EMV|Rr#r#R
fr: EMV|Ii#i#I

en: EMV|Uu#u#U
fr: EMV|Aa#a#A

en: EMV|lL#l#l
fr: EMV|Rr#r#R

en: EM|Cc#c#C
fr: EM|uU#u#U

en: EM|Ff#f#F
fr: EM|Rr#r#R

en: EM|Pp#p#P
fr: EM|lL#l#L

en: EM|Ss#s#S
fr: EM|Oo#o#O

en: EM|Tt#t#T
fr: EM|

en: EM|Uu#u#U
fr: EM|Aa#a#A

en: EM|hH#h#H
fr: EM|Xx#x#X

en: EM|oO#o#O
fr: EM|pP#p#P

en: EM|wW#w#W
fr: EM|Jj#j#J

en: EPS Figure
fr: Figure EPS

en: EPS file|#E
fr: Fichier EPS|#E

en: ERROR!
fr: ERREUR !

en: ERROR!  Unable to print!
fr: ERREUR ! Impossible d'imprimer

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
fr: ERREUR: LyX n'a pas pu lire le fichier Remerciements

en: ERROR: need lyxformat %.2f but found %.2f
fr: ERREUR : Seul le format lyx %.2f peut être lu, pas le %.2f

en: Edit
fr: Éditer

en: Emphasis
fr: En Évidence

en: Empty Phonebook
fr: Répertoire d'adresse vide

en: Encapsulated Postscript (*.eps, *.ps)|#E
fr: PostScript Encapsulé (*.eps, *.ps)|#E

en: Encoding:|#D
fr: Encodage:|#D

en: Enter Filename for new document
fr: Entrez le nom du fichier du nouveau document

en: Enter Filename to Save Document as
fr: Entrez le nom sous lequel le fichier sera sauvé

en: Enter new label to insert:
fr: Entrez une nouvelle étiquette à insérer

en: Enterprise:|#E
fr: Entreprise:|#E

en: Error
fr: Erreur

en: Error : Wrong depth for LatexType Command.
fr: Erreur : Mauvaise profondeur pour la commande LatexType

en: Error executing *roff command on table
fr: Erreur lors de l'exécution de *roff sur le tableau

en: Error while reading
fr: Erreur lors de la lecture

en: Error!
fr: Erreur !

en: Error! Can't open temporary file:
fr: Erreur ! Impossible d'ouvrir le fichier temporaire

en: Error! Cannot open directory:
fr: Erreur! Impossible d'ouvrir le répertoire:

en: Error! Cannot open specified file:
fr: Erreur! Impossible d'ouvrir le fichier spécifié:

en: Error! Cannot write file:
fr: Erreur! Impossible d'écrire le fichier

en: Error! Could not close file properly:
fr: Erreur! Impossible de fermer le fichier correctement:

en: Error! Could not close file properly:
fr: Erreur! Impossible de fermer le fichier correctement:

en: Error! Could not remove file:
fr: Erreur! Impossible de supprimer le fichier:

en: Error! Couldn't create directory:
fr: Erreur! Impossible de créer le répertoire:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
fr: Erreur! Impossible de créer le répertoire temporaire:

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
fr: Erreur! Impossible de supprimer le répertoire temporaire:

en: Error! Document is read-only:
fr: Erreur! Document en lecture seule

en: Error:
fr: Erreur:

en: Error:
    
    Keymap
    not found
fr: Erreur:
    
    Carte de réaffectation clavier
    non trouvée

en: Error: Cannot open temporary file:
fr: Erreur! Impossible d'ouvrir le fichier temporaire

en: Error: Cannot write file:
fr: Erreur! Impossible d'écrire le fichier

en: Error: Could not change to directory:
fr: Erreur: Impossible de changer de répertoire

en: Examples
fr: Exemples

en: Execute command
fr: Exécuter commande

en: Executing command:
fr: Exécution en cours de la commande :

en: Executing:
fr: Exécution:

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit anyway?
fr: Vraiment quitter?

en: Expect problems.
fr: Attendez vous à des problème

en: Export%t|as LaTeX...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43|Custom...%x44
fr: Exporter%t|en LaTeX...%x40|en DVI...%x41|en PostScript...%x42|en Texte Ascii ...%x43|Personnalisée...%x44

en: Export%t|as LinuxDoc...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43
fr: Exporter%t|en LinuxDoc...%x40|en DVI...%x41|en PostScript...%x42|en Texte Ascii...%x43

en: Extra Options
fr: Options Supplémentaires

en: Extra Options:|#X
fr: Options supplémentaires

en: Extra special chars allowed in words:|#E
fr: Caractères spéciaux autorisés dans les mots|#E

en: ExtraOpt|#X
fr: Autres...|#X

en: Extra|#X
fr: Plus d'options|#X

en: FEX|Tt#t#T
fr: FEX|Aa#a#A

en: FEX|mM#m#M
fr: FEX|sS#s#S

en: FIM|Aa#a#A
fr: FIT|Aa#a#A

en: FIM|Ll#l#L
fr: FIT|Ll#l#L

en: FIM|Pp#p#P
fr: FIT|Pp#p#P

en: FM|Aa#a#A
fr: FM|sS#s#S

en: FM|Bb#b#B
fr: FM|Cc#c#C

en: FM|Cc#c#C
fr: FM|Ff#f#F

en: FM|Ee#e#E
fr: FM|xX#x#X

en: FM|Ff#f#F
fr: FM|vV#v#V

en: FM|Ii#i#I
fr: FM|mM#m#M

en: FM|Pp#p#P
fr: FM|Ii#i#I

en: FM|Ss#s#S
fr: FM|Ee#e#E

en: FM|Uu#u#U
fr: FM|pP#p#P

en: FM|dD#d#D
fr: FM|Dd#d#D

en: FM|tT#t#T
fr: FM|mM#m#M

en: FM|vV#v#V
fr: FM|dD#d#D

en: FM|wW#w#W
fr: FM|Pp#p#P

en: FM|xX#x#X
fr: FM|Qq#q#Q

en: Failed. Will use
fr: Échec. Utilisation de

en: Family:|#F
fr: Famille:|#F

en: Fax
fr: Fac Simile

en: Fax File:
fr: Fichier Fax:

en: Fax no.:|#F
fr: Fax numéro.:|#F

en: Figure inserted
fr: Figure insérée

en: Figure...|Table...%l|Include File...|Import ASCII File%m|Insert LyX File...%l|Footnote|Margin Note|Floats%m%l|Lists & TOC%m%l|Special Character%m%l|Note...|Label...|Cross-Reference...|Citation Reference...|Index entry...|Index entry of last word
fr: Figure...|Tableau...%l|Inclure Fichier...|Importer Fichier ASCII%m|Insérer Fichier LyX...%l|Note de bas de page|Note en marge|Flottant%m%l|Listes & Tables%m%l|Caractère Spécial%m%l|Note...|Étiquette...|Référence Croisée...|Citation Bibliographique...|Entrée d'Index...|Index du mot précédent

en: File
fr: Fichier

en: File Type
fr: Type de Fichier

en: File `
fr: Le fichier `

en: File already exists:
fr: Le fichier existe déjà :

en: File name:|#F
fr: Nom du fichier:|#F

en: File to Insert
fr: Fichier à insérer

en: Filename can't contain any of these characters:
fr: Le nom du fichier ne peut contenir aucun de ces caractères :

en: Filename:|#F
fr: Nom du fichier:|#F

en: File|#F
fr: Fichier|#F

en: Find & Replace
fr: Rechercher et Remplacer

en: Find|#n
fr: Rechercher|#n

en: First Head
fr: Premier entête

en: Float Placement:|#L
fr: Placement des flottants

en: Float would include float!
fr: Un flottant inclurait un flottant!

en: Floatflt|#F
fr: Floatflt[comment traduire?]|#F

en: Floats & Insets%t|Open/Close%x21|Melt%x22|Open All Footnotes/Margin Notes%x23|Close All Footnotes/Margin Notes%x24|Open All Figures/Tables%x25|Close All Figures/Tables%x26%l|Remove all Error Boxes%x27
fr: Flottants & Inserts%t|Ouvrir/Fermer%x21|Incorporer%x22|Ouvrir toutes les notes%x23|Fermer toutes les notes%x24|Ouvrir toutes les Figures/Tables%x25|Fermer toutes les Figures/Tables%x26%l|Nettoyer les erreurs%x27

en: Floats%t|Figure Float%x71|Table Float%x72|Wide Figure Float%x73|Wide Table Float%l%x74|Algorithm Float%x75
fr: Flottants%t|Figure flottante%x71|Tableau flottant%x72|Grande Figure flottante%x73|Grand Tableau flottant%l%x74|Algorithme Flottant%x75

en: Font Norm|#N
fr: Police Normale|#N

en: Font Size:|#O
fr: Taille Police:|#O

en: Font Zoom|#Z
fr: Zoom Police|#Z

en: Font:
fr: Polices

en: Fonts:|#F
fr: Polices:|#F

en: Foot
fr: Pied de Page

en: Foot/Head Margins
fr: Marge Pieds de Page

en: Footskip:|#F
fr: Bas de page|#F

en: Formatting document...
fr: Formatage du document...

en: Fraction|Square root|Exponent|Index|Sum|Integral%l|Math mode|Display%l|Math Panel...
fr: Fraction|Racine Carrée|Puissance|Indice|Somme|Intégrale%l|Mode Mathématique|Déploiement%l|Palette Mathématique...

en: Full Screen Preview|#v
fr: Visualisation plein écran|#v

en: Functions
fr: Fonctions

en: Go down
fr: Aller en bas

en: Go one char back
fr: Caractère précédent

en: Go one char forward
fr: Caractère suivant

en: Go one paragraph down
fr: Descendre d'un paragraphe

en: Go one paragraph up
fr: Remonter d'un paragraphe

en: Go to Reference|#G
fr: Positionnement sur Référence||#G

en: Go to beginning of document
fr: Aller au début du document

en: Go to beginning of line
fr: Aller au début de la ligne

en: Go to end of document
fr: Aller jusqu'à la fin du document

en: Go to end of line
fr: Aller à la fin de la ligne

en: Go to next error
fr: Positionnement sur l'erreur suivante

en: Goto Label
fr: Positionnement sur l'étiquette

en: Greek
fr: Grec

en: Green
fr: Vert

en: HFill between Minipage paragraphs|#H
fr: Ressort horizontal entre les minipages|#H

en: HTML type|#H
fr: type HTML

en: Head
fr: Entête

en: Headheight:|#i
fr: Hauteur Entête|#i

en: Headsep:|#d
fr: Entête:|#d

en: Height
fr: Hauteur

en: Height:|#H
fr: Hauteur:|#H

en: Help
fr: Aide

en: Home|#H#h
fr: Base|#H#h

en: Horizontal align|#H
fr: Alignement Horizontal|#H

en: Huge
fr:  Grande (4)

en: Huger
fr: Grande (5)

en: IMF|Tt#t#T
fr: IMF|tT#t#T

en: IMF|Ww#w#W
fr: IMF|Ff#f#F

en: IMF|iI#i#I
fr: IMF|Tt#t#T

en: IMS|Ee#e#E
fr: IMS|Pp#p#P

en: IMS|Pp#p#P
fr: IMS|Cc#c#C

en: IMS|Qq#q#Q
fr: IMS|Gg#g#G

en: IMS|iI#i#I
fr: IMS|Ss#s#S

en: IMT|Aa#a#A
fr: IML|Aa#a#A

en: IMT|Bb#b#B
fr: IML|Bb#b#B

en: IMT|Cc#c#C
fr: IML|Mm#m#M

en: IMT|Ff#f#F
fr: IML|Ff#f#F

en: IMT|Ii#i#I
fr: IML|Ii#i#I

en: IMT|Tt#t#T
fr: IML|Tt#t#T

en: IM|Ff#f#F
fr: IM|bB#b#B

en: IM|Ll#l#L
fr: IM|Éé#é#É

en: IM|Tt#t#T
fr: IM|Ll#l#L

en: IM|bB#b#B
fr: IM|Tt#t#T

en: IM|dD#d#D
fr: IM|xX#x#X

en: IM|gG#g#G
fr: IM|Ff#f#F

en: IM|iI#i#I
fr: IM|Cc#c#C

en: IM|rR#r#R
fr: IM|Rr#r#R

en: IM|wW#w#W
fr: IM|dD#d#D

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
fr: En cas de pb, lancez LyX avec le chemin complet.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore changes and proceed with check out?
fr: Ignorer les modifications et refaire une version d'édition ?

en: Ignore word|#g
fr: Ignorer le mot|#g

en: Import ASCII file%t|As Lines%x41|As Paragraphs%x42
fr: Importer fichier ASCII%t|En Lignes%x41|En Paragraphes%x42

en: Import document
fr: Importer Document

en: Import%t|LaTeX...%x15|Ascii Text as Lines...%x16|Ascii Text as Paragraphs...%x17|Noweb...%x18
fr: Importer%t|LaTeX...%x15|Texte Ascii en lignes...%x16|Texte Ascii en Paragraphes..%x17|Noweb...%x18

en: Import%t|LaTeX...%x30|Ascii Text as Lines...%x31|Ascii Text as Paragraphs%x32|Noweb%x33
fr: Importer%t|LaTeX...%x30|Texte Ascii en lignes...%x31|Texte Ascii en Paragraphes%x32|Noweb%x33

en: Importing ASCII file
fr: Importation du fichier ASCII en cours...

en: Importing LaTeX file
fr: Importation du fichier LaTeX en cours...

en: Importing LinuxDoc SGML file `
fr: Importer Fichier LinuxDoc SGML `

en: Importing Noweb file
fr: Importation du fichier Noweb en cours...

en: Impossible Operation!
fr: Opération Impossible

en: Impossible operation
fr: Opération Impossible

en: Include
fr: Inclusion

en: Increase
fr: <- Augmenter ->

en: Increment environment depth
fr: Incrémenter la profondeur d'environnement

en: Indent
fr: Indentation

en: Indented Paragraph|#I
fr: Paragraphes Indentés|#I

en: Indent|#I
fr: Indentation|#I

en: Info
fr: Information

en: Inherit
fr: Hériter

en: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#I
fr: Incorporer EPS(*.eps, *.ps)|#I

en: Input Encoding switch to ispell|#I
fr: Encodage pour ISpell|#I

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert ... dots
fr: Insérer points de suspension

en: Insert Figure
fr: Insérer figure

en: Insert Footnote
fr: Insérer une note de bas de page

en: Insert Label
fr: Insérer étiquette

en: Insert Margin note
fr: Insérer note en marge

en: Insert Page Number|#P
fr: Insérer Numéro de Page|#P

en: Insert Reference
fr: Insérer Référence

en: Insert Reference|#I^M
fr: Insérer Référence|#I^M

en: Insert Table
fr: Insérer Tableau

en: Insert Url
fr: Insérer URL

en: Insert bibtex
fr: Insertion BibTeX

en: Insert citation
fr: Insérer citation

en: Insert cross reference
fr: Insérer référence croisée

en: Insert end of sentence period
fr: Insérer un point final

en: Insert horizontal fill
fr: Insérer ressort horizontal

en: Insert hyphenation point
fr: Insérer un point de césure

en: Insert in personal dictionary|#I
fr: Insérer dans le dictionnaire personnel|#I

en: Insert menu separator
fr: Inserer séparateur de menu

en: Insert protected space
fr: Insérer espace protégé

en: Insert quote
fr: Insérer citation

en: Inserting Footnote...
fr: Insérer Note de bas de page...

en: Inserting document
fr: Insertion du document en cours

en: Inserting figure...
fr: Insertion figure

en: Inserting margin note...
fr: Insertion d'une note en marge...

en: Inserting table...
fr: Insertion tableau

en: Inset
fr: Insert

en: Internal error!
fr: Erreur interne!

en: Introduction|Tutorial|User's Guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known Bugs|LaTeX Configuration%l|Copyright and Warranty...|Credits...|Version...
fr: Introduction|Manuel d'Apprentissage|Manuel Utilisateur|Options Avancées|Personnalisation|Manuel de référence|Bogues déjà Répertoriés|Configuration LaTeX%l|Copyright et Garantie...|Crédits...|Version...

en: Invalid action in math mode!
fr: Action invalide en mode mathématique

en: It is needed to keep your own configuration.
fr: Il est indispensable pour personnaliser votre configuration.

en: It seems chktex does not work.
fr: Chktex n'a pas marché.

en: Italic
fr: Italique

en: Itemize Bullet Selection
fr: Sélectionner

en: Keep|#K
fr: Garder|#K

en: Keep|#p
fr: Garder|#p

en: Key Mappings
fr: Table de réaffectation claviers

en: Key:
fr: Clef:

en: Key:|#K
fr: Clef:|#K

en: Keyword:|#K
fr: Mots clés:|#K

en: LM|Bb#b#B
fr: LM|Gg#g#G

en: LM|Nn#n#N
fr: LM|Mm#m#M

en: LM|Qq#q#Q
fr: LM|uU#u#U

en: LM|Ss#s#S
fr: LM|Dd#d#D

en: LM|eE#e#E
fr: LM|Tt#t#T

en: LM|mM#m#M
fr: LM|Ee#e#E

en: LM|vV#v#V
fr: LM|fF#f#F

en: LYX_DIR_10x environment variable no good.
fr: La variable d'environnement LYX_DIR_10x n'est pas utilisable

en: LaTeX Error
fr: Erreur LaTeX

en: LaTeX Log
fr: Fichier journal LaTeX

en: LaTeX Options
fr: Option LaTeX

en: LaTeX Preamble
fr: Préambule LaTeX

en: LaTeX did not work!
fr: LaTeX n'a pas fonctionné !

en: LaTeX preamble set
fr: Préambule LaTeX paramétré

en: LaTeX run number
fr: Execution LaTeX numéro

en: Label Width:|#d
fr: Taille Étiquette:|#d

en: Label:|#L
fr: Étiquette:|#L

en: Landscape|#L
fr: Paysage

en: Language
fr: Langue

en: Language:
fr: Langue:

en: Large
fr:     Grande (1)

en: Larger
fr:    Grande (2)

en: Largest
fr:   Grande (3)

en: Last Foot
fr: Dernier Pied de Page

en: LateX file
fr: fichier LaTeX

en: Layout
fr: Format

en: Layout
fr: Format

en: Left:|#e
fr: Gauche:|#e

en: Left|#L
fr: Gauche|#L

en: Left|#e
fr: Gauche|#e

en: Left|#f
fr: Gauche|#f

en: Length|#L
fr: Valeur|#L

en: Library directory:
fr: Répertoire Librairie :

en: Linebreaks|#N
fr: Passage à la ligne|#N

en: Lines
fr: Lignes

en: LinuxDoc SGML file save as
fr: Fichier LinuxDoc SGML enregistré sous

en: List of Algorithms
fr: Liste des algorithmes

en: List of Figures
fr: Liste des figures

en: List of Tables
fr: Liste des tableaux

en: Lists & TOC%t|Table of Contents%x21|List of Figures%x22|List of Tables%x23|List of Algorithms%x24|Index List%x25|BibTeX Reference%x26
fr: Listes & Tables%t|Table des Matières%x21|Table des Figures%x22|Liste des Tableaux%x23|Liste des Algorithmes%x24|Index%x25|Référence BibTeX%x26

en: Literate command did not work!
fr: L'outil de programmation litteraire n'a pas fonctionné !

en: Load that one instead?
fr: On le charge à la place?

en: Loading font into X-Server...
fr: Chargement des polices par le serveur X...

en: Load|#L
fr: Charger|#L

en: Longtable
fr: Grand Tableau

en: LyX Banner
fr: Étendard de LyX

en: LyX Internal Error!
fr: Erreur interne de Lyx!

en: LyX Internal Error:
fr: Erreur Interne LyX

en: LyX VC: Initial description
fr: LyX VC: Description Initiale

en: LyX VC: Log Message
fr: LyX VC: Journal

en: LyX Version
fr: Version LyX

en: LyX Warning!
fr: Mise en garde LyX!

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
fr: Mise en Garde LyX: Impossible de déterminer le répertoire système.

en: LyX wasn't able to find any layout description!
fr: LyX n'a pas pu trouver les descriptions de classes de documents!

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
fr: LyX n'a pas pu trouver les descriptions de classes de documents!

en: LyX: Creating directory
fr: LyX: Création du répertoire

en: MB|#L
fr: MB|#r

en: Mapping
fr: Carte Clavier

en: Margins
fr: Marges

en: Mark off
fr: Marque Désactivée

en: Mark on
fr: Marque Activée

en: Mark removed
fr: Marque enlevée

en: Mark set
fr: Marque posée

en: Match word|#M#m
fr: Recherche exacte|#M#m

en: Math
fr: Maths

en: Math Greek
fr: Lettres Mathématiques Grecques

en: Math Panel
fr: Palette Mathématique

en: Math editor mode
fr: Mode éditeur mathématique

en: Math greek keyboard off
fr: Mode clavier normal

en: Math greek keyboard on
fr: Mode clavier grec

en: Math greek mode on
fr: Mode mathématique grec

en: Math mode
fr: Mode Mathématique

en: Matrix
fr: Matrice

en: Maybe the document is truncated
fr: Sans doute le document est-il tronqué

en: Medium
fr: Maigre

en: Melt
fr: Inclure

en: Message-Window
fr: Messages

en: Middle|#d
fr: Milieu|#d

en: Misc
fr: Divers

en: Misc:|#M
fr: Divers:|#M

en: Missing argument
fr: Argument manquant

en: Missing directory for -sysdir switch!
fr: Il manque un répertoire pour le paramètre -sysdir!

en: Missing log file:
fr: Fichier journal manquant :

en: Missing number for -dbg switch!
fr: Il manque un nombre pour le paramètre -dbg!

en: Multicolumns can only be horizontally.
fr: Les multicolonnes ne peuvent être qu'horizontales

en: Multicolumn|#M
fr: Multicolonnes|#M

en: NO LATEX LOG FILE!
fr: Pas de fichier journal de LaTeX

en: NO OR EMPTY LOGFILE!
fr: LE FICHIER LOG EST SOIT ABSENT SOIT VIDE

en: Name|#N
fr: Destinataire:|#N

en: Near
    Misses
fr: Approchés
    Ratés

en: Negative|#N
fr: Négatif

en: New Page
fr: Nouvelle Page

en: New document
fr: Nouveau document

en: New document from template
fr: Nouveau document depuis modèle

en: New...|New from template...|Open...%l|Close|Save|Save As...|Revert to saved%l|View dvi|View PostScript|Update dvi|Update PostScript|Build program%l|Print...|Fax...
fr: Nouveau...|Nouveau à partir d'un modèle...|Ouvrir...%l|Fermer|Enregistrer|Enregistrer sous...|Recharger %l|Visualiser DVI|Visualiser PostScript|Mise à Jour DVI|Mise à Jour PostScript|Compiler programme%l|Imprimer...|Envoyer fax...

en: New...|New from template...|Open...%l|Import%m%l|Exit%l
fr: Nouveau...|Nouveau à partir d'un modèle...|Ouvrir...%l|Importer%m%l|Quitter%l

en: Nice LaTeX file saved as
fr: Joli fichier LaTeX sauvé sous

en: No Documents Open!%t
fr: Pas de documents ouverts!%t

en: No Indent|#I
fr: Pas d'Indentation|#I

en: No RCS History!
fr: Pas d'historique RCS

en: No cross-reference to toggle
fr:  Pas de référence croisée à (dés)activer

en: No description available!
fr: Pas de description disponible

en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
fr: Pas de changement de fonte défini. Utiliser Format->Caractère pour le définir

en: No further redo information
fr: Pas d'information disponible pour Refaire

en: No further undo information
fr: Pas d'information d'annulation disponible

en: No key mapping|#N
fr: Pas de réaffectation Clavier

en: No more errors
fr: Plus aucune erreur

en: No more notes
fr: Pas d'autres notes

en: No number
fr: Pas de chiffre

en: No warnings found.
fr: Aucune mise en garde détectée

en: None
fr: Aucune

en: Normal
fr:      Normale

en: Normal Order|#N
fr: Ordre Normal|#N

en: Not a LyX file!
fr: Pas un fichier LyX

en: Nothing to do
fr: Rien à faire

en: Noun
fr: Petites Majuscules

en: Noweb file
fr: fichier Noweb

en: No|Nn#n
fr: Non|Nn#n

en: Number
fr: Chiffre

en: Off
fr: Arrêt

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
fr: Ancien format de fichier utilisé. Utilisez LyX 0.10.7 pour relire ceci!

en: On
fr: Marche

en: One error detected
fr: Une erreur détectée

en: One paragraph couldn't be converted
fr: Un paragraphe n'a pu être converti

en: One warning found.
fr: Une mise en garde a été détectée

en: One|#e
fr: Un|#e

en: One|#n
fr: Un|#n

en: Only Even Pages|#E
fr: Pages paires|#E

en: Only Odd Pages|#O
fr: Pages Impaires|#O

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open/Close...
fr: Ouvrir/Fermer

en: Opened error
fr: Erreur ouverte(non résolue)

en: Opened float
fr: flottant ouvert

en: Opened inset
fr: Insert ouvert

en: Opening child document
fr: Ouverture du document fils

en: Opening document
fr: Ouverture du document en cours

en: Opening help file
fr: Ouverture du fichier d'aide

en: Order
fr: Ordre

en: Other...|#O
fr: Autre...|#O

en: Other...|#T
fr: Autre...|#T

en: PS Driver:|#S
fr: Pilote PS:|#S

en: Page Number
fr: Page

en: Pagebreaks
fr: Saut de Page

en: Pages:
fr: Pages:|#P

en: Pagestyle:|#P
fr: Mise en Page:|#P

en: Paper Layout
fr: Mise en Page

en: Paper layout set
fr: Format de Papier

en: Papersize:|#P
fr: Taille Papier:|#P

en: Paragraph Environment
fr: Environnement Paragraphe

en: Paragraph environment type copied
fr: Le Type de l'environnement du paragraphe a été recopié

en: Paragraph environment type set
fr: Le Type de l'environnement du paragraphe a été paramétré

en: Paragraph layout set
fr: La Mise en page du Paragraphe a été paramétré

en: ParagraphExtra Layout
fr: Paramètres optionnels de mise en page

en: ParagraphExtra layout set
fr: Type de paramètres optionnels de mise en page

en: Paste
fr: Coller

en: Paste paragraph environment type
fr: Coller le type d'environnement paragraphe

en: Path Stack underflow.
fr: Pile Répertoire Vide

en: Pattern:|#P
fr: Filtre:|#P

en: Phone Book
fr: Répertoire Téléphonique

en: Phonebook
fr: Répertoire Téléphonique

en: Please install correctly to estimate the great
fr: Installez le correctement pour apprécier

en: Please wait a few seconds for this to finish and try again.
fr: Attendez quelques secondes avant de recommencer.

en: Primary
fr: Primaire

en: Primary key map|#r
fr: Réaffectation Primaire|#r

en: Print
fr: Imprimer

en: Print to
fr: Imprimer vers

en: PrintIndex
fr: Imprimer Index

en: Printer|#P
fr: Imprimante|#P

en: Push-toolbar needs argument > 0
fr: 'Push-toolbar' nécessite un argument > 0

en: Quadratin|#Q
fr: Cadratin||#C

en: Quotes
fr: Guillemets

en: Quotes type set
fr: Guillemets paramétrés

en: RCS History
fr: Historique RCS

en: Reading of document is not complete
fr: Lecture du document incomplète

en: Reconfigure
fr: Reconfigurer

en: Red
fr: Rouge

en: Redo
fr: Recommencer

en: Redo not yet supported in math mode
fr: Refaire n'est pas disponible en mode mathématique

en: Reference
fr: Référence

en: Reference Type
fr: Type de référence

en: Reloading configuration...
fr: Chargement de la configuration

en: Remark:|#R
fr: Remarque:|#R

en: Remove all error boxes
fr: Enlever toutes les marques d'erreur

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace All|#A#a
fr: Remplacer tout|#R#r

en: Replace file?
fr: Remplacer le fichier ?

en: Replace with current document?
fr: Remplacer avec le document courant ?

en: Replace with|#W
fr: Remplacer|#W

en: Replace word|#R
fr: Remplacer le mot|#R

en: Replace|#R#r
fr: Remplacer|#R#r

en: Rescan|#R#r
fr: Rafraîchir|#R#r

en: Reverse Order|#R
fr: Ordre Inverse|#R

en: Revert to saved
fr: Revenir à la précédente sauvegarde

en: Reverting to original document class.
fr: On revient donc à la classe originelle.

en: Right:|#R
fr: Droite:|#R

en: Right|#R
fr: Droite|#R

en: Right|#i
fr: Droite|#i

en: Roman
fr: Romane

en: Roman Font|#R
fr: Police Romane|#R

en: Rotate 90°
fr: Rotation 90°

en: Rotate 90°|#9
fr: Rotation de 90%|#9

en: Row
fr: Ligne

en: Rows
fr: Lignes

en: Run #
fr: Execution numéro

en: Running BibTeX.
fr: Exécution de BibTeX

en: Running LaTeX...
fr: Exécution de LaTeX...

en: Running Literate...
fr: Exécution de l'outil de programmation litteraire...

en: Running MakeIndex.
fr: Exécution de MakeIndex

en: Running chktex...
fr: Exécution de chktex...

en: Running configure...
fr: Lancement de configure...

en: Running without personal LyX directory.
fr: Fonctionnement sans répertoire personnel

en: Same name as document already has:
fr: Le document porte déjà ce nom:

en: Sans Serif Font|#S
fr: Police Sans Sérif|#S

en: Sans serif
fr: Sans Sérif

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save (needed)
fr: Sauvegarde (nécessaire)

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save anyway?
fr: Enregistrer quand même?

en: Save document and proceed?
fr: Enregistrement du document et continuer?

en: Save document?
fr: Enregistrement du document?

en: Save failed!
fr: L'enregistrement a échouée

en: Save failed. Rename and try again?
fr: La sauvegarde a échoué. Renommer le fichier et réessayer?

en: Save|#V
fr: Enregistrer

en: Saving document
fr: Sauvegarde du document

en: Screen Fonts...|Spellchecker Options...|Keyboard...|LaTeX...%l|Reconfigure
fr: Polices d'Écran...|Options Correcteur Orthographique...|Clavier...|LaTeX...%l|Reconfiguration

en: Screen Options
fr: Options Affichage

en: Screen options set
fr: Options Écran Paramétrées

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Secondary key map|#e
fr: Réaffectation Secondaire|#e

en: Section number depth
fr: Profondeur de la numérotation

en: Select ASCII file to Import
fr: Sélectionnez le fichier ASCII à importer

en: Select Child Document
fr: Sélectionner

en: Select Document to Insert
fr: Sélectionner le document à insérer

en: Select Document to Open
fr: Sélectionnez le document à ouvrir

en: Select LaTeX file to Import
fr: Sélectionner le fichier LaTeX à importer

en: Select Noweb file to Import
fr: Sélectionner le fichier Noweb à importer

en: Select from|#S
fr: Sélectionner depuis|#S

en: Select next char
fr: Sélectionner

en: Select next line
fr: Sélectionner la ligne suivante

en: Select next paragraph
fr: Sélectionner paragraphe suivant

en: Select previous char
fr: Sélectionner caractère précédent

en: Select previous paragraph
fr: Sélectionner paragraphe précédent

en: Select to beginning of document
fr: Sélectionner jusqu'au début du document

en: Select to beginning of line
fr: Sélectionner

en: Select to end of document
fr: Sélectionner jusqu'à la fin du document

en: Select to end of line
fr: Sélectionner

en: Send Document to Command
fr: Envoyer Document vers Commande

en: Senseless with this layout!
fr: Aucun sens avec cette mise en page

en: Separation
fr: Séparation

en: Series:|#S
fr: Séries:|#S

en: Set Borders|#S
fr: Activer Bordures|#S

en: Set Charset|#C
fr: Pages de caractères|#C

en: Set font size
fr: Taille de la police

en: Setting debug level to
fr: Niveau de débogage:

en: Shape:|#H
fr: Forme:|#H

en: Should I set some parameters to
fr: Dois-je paramétrer moi-même

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
fr: Dois-je le créer (recommandé)

en: Show font state
fr: Paramètres de la police

en: Sides
fr: Cotés

en: Single|#S
fr: Simple|#S

en: Size:|#Z
fr: Taille:|#Z

en: Size|#z
fr: Taille|#z

en: Skip|#K
fr: Interligne|#K

en: Slanted
fr: Inclinée

en: Small
fr:     Petite (1)

en: Smallcaps
fr: Petite Capitales

en: Smaller
fr:    Petite (2)

en: Smallest
fr:   Petite (3)

en: Some documents were not saved:
fr: Certains documents n'ont pas été sauvés

en: Sorry, can't do this while pictures are being rendered.
fr: Désolé, Cette action est impossible durant l'interprétation des Images

en: Sorry, has to exit :-(
fr: Désolé, on doit se quitter... :-(

en: Sorry, your libXpm is too old.
fr: Désolé votre librairie XPM est trop vieille.

en: Sorry.
fr: Désolé.(Michel Denisot)

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spacing|#g
fr: Espacement|#g

en: Spec. Table
fr: Spec. Tableau

en: Special Cell
fr: Cellule spécial

en: Special Character%t|HFill%x31|Hyphenation Point%x32|Protected Blank%x33|Linebreak%x34|Ellipsis (...)%x35|End of sentence period%x36|Ordinary Quote (")%x37|Menu Separator %x38
fr: Charactère Spécial%t|Ressort Horizontal%x31|Point de Césure%x32|Blanc Insécable%x33|Passage à la Ligne%x34|Points de Suspension (...)%x35|Point Final%x36|Guillemets (")%x37|Séparateur de Menu%x38

en: Special Column Alignment
fr: Alignement Spécial des Colonnes

en: Special Multicolumn Alignment
fr: Alignement Spécial des Multi-Colonnes

en: Special:|#S
fr: Spécial:|#S

en: Specify paper size and margins
fr: Spécifier la taille du papier et les marges

en: Spellchecker
fr: Correcteur Orthographique

en: Spellchecker Options
fr: Options Correcteur Orthographique

en: Spellchecker Options...|#O
fr: Options Correcteur Orthographique...|#O

en: Spellchecking completed!
fr: Correction Orthographique Terminée

en: Start new Minipage|#S
fr: Commencer une nouvelle minipage|#S

en: Start spellchecking|#S
fr: Commencer la correction|#S

en: Stop spellchecking|#T
fr: Suspendre la correction|#T

en: Stop the spellchecker first.
fr: Arrêtez le correcteur d'abord

en: Subfigure|#q
fr: sous-figure|#k

en: Switch to previous document
fr: Recharger la version sur disque

en: System directory set to:
fr: Le répertoire système est positionné sur:

en: Table Extra Form
fr: Paramètres optionnels du tableau

en: Table Layout
fr: Format Tableau

en: Table Of Contents
fr: Table des matières

en: Table cell cannot include more than one paragraph!
fr: Les cellules d'un tableau ne peuvent inclure plus d'un paragraphe

en: Table inserted
fr: Tableau inséré

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Table of contents depth
fr: Profondeur de la TDM

en: Table%t
fr: Tableau%t

en: TeX mode
fr: mode TeX

en: Templates
fr: Modèles

en: Text
fr: Texte

en: Text mode
fr: Mode Texte

en: Textclass Loading Error!
fr: Erreur de chargement de la classe de document

en: The Build operation is not allowed in this document
fr: Le compilation n'est pas possible pour ce document

en: The document is read-only:
fr: Le document est en lecture seule

en: The ispell-process has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
fr: Le processus i-spell s'est terminé sans raison.
    Il a peut-être été terminé.

en: The system has been reconfigured.
fr: Le système a été reconfiguré

en: There were errors during the Build process.
fr: Il y a eu des erreurs de compilation

en: There were errors during the LaTeX run.
fr: LaTeX a émis des erreurs

en: These are always toggled
fr: Paramètres utiles à modifier

en: These are never toggled
fr: Paramètres inutiles à changer

en: Thick|#H
fr: Gros|#H

en: Thin|#T
fr: Fin|#T

en: This document has NOT been registered.
fr: Ce document n'a pas été enregistré

en: This feature requires xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) or newer.
fr: Il est nécessaire de disposer de la version xpm-4.7.

en: This is only allowed in math mode!
fr: Ceci n'est autorisé qu'en mode mathématique!

en: Tiny
fr:  Petite (4)

en: Toggle
fr: (Dés)Activer

en: Toggle TeX style
fr: Passer en mode TeX

en: Toggle bold
fr: Gras/Maigre

en: Toggle code style
fr: Code/Texte

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
fr: (Dés)activer le suivi de l'ascenceur par le curseur

en: Toggle emphasize
fr: Mettre (ou ne pas mettre) en Évidence

en: Toggle font underline
fr: (Dés)activer le soulignement

en: Toggle keymap
fr: (Dés)Activer la réaffectation des touches

en: Toggle noun style
fr: (Dés)activer style petites majuscules

en: Toggle on all these|#T
fr: Activer sur tous|#A

en: Toggle roman font style
fr: (Dés)activer le style polices romain

en: Toggle sans font style
fr: (Dés)activer le style polices sans sérif

en: Toggle user defined style
fr: (Dés)activer le style utilisateur

en: Top | Center | Bottom
fr: Haut | Centre | Bas

en: Top:|#T
fr: Haute:|#T

en: Top|#T
fr: Haut|#T

en: Treat run-together words as legal|#T
fr: Traiter les mots collés|#T

en: Try running LyX in mono mode (lyx  -Mono).
fr: Essayez de lancer lyx en monochrome (lyx  -Mono).

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
fr: Essayez le paramètre de ligne de commande '-sysdir' ou

en: Try to load that instead?
fr: On la charge à la place?

en: Turn off keymap
fr: Désactiver la réaffectation des touches du clavier

en: Two|#T
fr: Deux|#T

en: Two|#w
fr: Deux|#w

en: Typewriter
fr: Machine à écrire

en: Typewriter Font|#T
fr: Police Machine à Écrire|#T

en: Unable to open template
fr: Impossible d'ouvrir le modèle

en: Unable to print
fr: Impossible d'imprimer

en: Unable to read file!
fr: Impossible de lire le fichier

en: Unable to switch to new document class.
fr: Impossible de passer à la nouvelle classe de documents.

en: Underline
fr: Souligné

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo|Redo %l|Cut|Copy|Paste%l|Find & Replace...|Go to Error|Go to Note|Floats & Insets%m|Table%m|Spellchecker....|Check TeX|Table of Contents...%l|Version Control%m%l|View LaTeX log file%l|Paste Primary Selection as Lines|Paste Primary Selection as Paragraphs
fr: Annuler|Refaire %l|Couper|Copier|Coller%l|Rechercher & Remplacer...|Atteindre Erreur|Atteindre Note|Flottants & Inserts%m|Tableau%m|Correcteur Orthographique....|Vérification Syntaxe TeX|Table des Matières...%l|Contrôle de la Version%m%l|Examiner Journal LaTeX log%l|Copier Sélection en Lignes|Copier Sélection en Paragraphes

en: Unknown action
fr: Action Inconnue

en: Unknown export type:
fr: Format de sortie inconnu :

en: Unknown import type:
fr: Format en entrée inconnu :

en: Unknown kind of footnote
fr: Type de note de bas de page inconnu

en: Unknown sequence:
fr: Séquence Inconnue:

en: Unset Borders|#U
fr: Désactiver Bordures|#U

en: Unsorted|#U
fr: Non triées|#U

en: Update DVI
fr: Mise à jour DVI

en: Update PostScript
fr: Mise à jour PostScript

en: Update|#U
fr: Mise À Jour|#U

en: Update|#Uu
fr: Mise à jour|#Uu

en: Update|Uu#u
fr: Mise À Jour|Uu#u

en: Upright
fr: Droite

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
fr: Usage: lyx [ paramètres] [fichier.lyx...]

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
fr: Usage : toolbar-add-to <commande LyX>

en: Use 'Edit->Go to Error' to find it.
fr: Utilisez 'Éditer->Atteindre Erreur' pour la trouver.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find them.
fr: Utilisez 'Éditer->Atteindre Erreur' pour les trouver.

en: Use AMS Math|#M
fr: Utiliser AMS Maths|#M

en: Use Geometry Package|#U
fr: Utiliser le package Geometry|#U

en: Use alternate language:|#U
fr: Utiliser un autre langage|#U

en: Use alternate personal dictionary:|#P
fr: Utiliser un dictionnaire personnel|#P

en: Use include|#U
fr: Utiliser include|#i

en: Use input|#i
fr: Utiliser input|#i

en: Use language of document|#D
fr: Utiliser le langage du document|#D

en: Use primary keymap
fr: Réaffectation principale

en: Use secondary keymap
fr: Réaffectation secondaire

en: User directory:
fr: Répertoire Utilisateur :

en: User1|#1
fr: Utilisateur1|#1

en: User2|#2
fr: Utilisateur2|#2

en: Using built-in default
fr: Utilisation des paramètres usine.

en: Using built-in defaults.
fr: Utilisation des réglages usine

en: Verbatim Input
fr: Inclusion mot à mot

en: Verbatim|#V
fr: Mot à mot

en: Version Control%t
fr: Contrôle Version%t

en: Vertical Spaces
fr: Espaces Vertical

en: Vertical align|#V
fr: Alignement Vertical|#V

en: View DVI
fr: Visualisation DVI

en: View PostScript
fr: Visualisation PostScript

en: Visible space|#s
fr: espace visible|#s

en: Warning!
fr: Attention !

en: Warning! Couldn't open directory.
fr: Attention! Impossible d'ouvrir le répertoire.

en: Warning: Ignoring Old Inset
fr: Attention: Ancien Insert Ignoré

en: Warning: Invalid Length (valid example: 10mm)
fr: Attention : nombre incorrect (exemple correct: 10mm)

en: Warning: Invalid percent value (0-100)
fr: Attention : pourcentage incorrect

en: Warning: Wrong Cursor position, updated window
fr: Attention : Mauvaise position du curseur, MAJ fenêtre

en: Warning: could not determine path of binary.
fr: Mise en Garde: Impossible de trouver l'emplacement du binaire.

en: Warning: need lyxformat %.2f but found %.2f
fr: Attention: Seul le format lyx %.2f peut être lu, pas le %.2f

en: Welcome to LyX!
fr: Bienvenue sur lyx

en: When you revert, you will loose all changes made
fr: Si vous revenez à la version précédente, vous perdrez toutes vos

en: White
fr: Blanc

en: Width
fr: Largeur

en: Width:|#W
fr: Largeur:|#W

en: Wrong type of document
fr: Mauvais type de document

en: Yellow
fr: Jaune

en: Yes|Yy#y
fr: Oui|Oo#o

en: You can't insert a float in a float!
fr: Impossible d'insérer un flottant dans un flottant!

en: You can't insert a marginpar in a minipage!
fr: Impossible d'insérer un [marginpar] dans une minipage

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph.  Please read the Tutorial.
fr: Vous ne pouvez pas entrer d'espace en début de paragraphe. Lisez le manuel d'apprentissage

en: You cannot type two spaces this way.  Please read the Tutorial.
fr: Vous ne pouvez pas entrer deux espaces ici. Lisez le manuel d'apprentissage

en: You don't have a personal LyX directory.
fr: Vous ne possédez pas un répertoire LyX personnel

en: You need to restart LyX to make use of any
fr: Il faut redémarrer LyX pour utiliser

en: You should try to fix it.
fr: Il faut la résoudre d'abord

en: You should try to fix them.
fr: Vous devriez les résoudre d'abord

en: [no file]
fr: [pas de fichier]

en: [no ghostscript]
fr: [ghostscript absent]

en: [not displayed]
fr: [pas affiché]

en: [render error]
fr: [erreur d'interprétation]

en: [rendering ... ]
fr: [interprétation....]

en: [unknown error]
fr: [erreur inconnue]

en: already exists. Overwrite?
fr: Écraser?

en: amount of work other people have done for the LyX project.
fr: la somme de travail des gens qui ont travaillé sur le projet LyX

en: as default for new documents?
fr: comme paramètres par défaut pour les nouveaux documents

en: chktex did not work!
fr: chktex n'a pas fonctionné

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
fr: contenant le fichier `chkconfig.ltx'.

en: decrease
fr: -> diminuer <-

en: empty figure path
fr: chemin vers la figure vide

en: for Character, Document, Paper and Quotes
fr: Pour Caractère, Document, Papier et Guillemets

en: huge
fr:  grande(4)

en: huger
fr: grande(5)

en: ignore
fr: Ignorer

en: imported.
fr: importé

en: in current document.
fr: dans le document courant

en: inches|#h
fr: pouces|#h

en: inches|#n
fr: pouces|#n

en: increase
fr: <- augmenter ->

en: inherit
fr: Hériter

en: inserted.
fr: inséré

en: into chosen document class
fr: dans la classe choisie

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
fr: est installé correctement. Désolé... :-(

en: large
fr:     grande(1)

en: larger
fr:    grande(2)

en: largest
fr:   grande(3)

en: lyx: Attempting to save document
fr: lyx: Essai de sauvegarde du document

en: math text mode
fr: Mode texte mathématique

en: newfile
fr: Nouveau Fichier

en: normal
fr:      normale

en: opened.
fr: ouvert.

en: or %|#o
fr: ou %|#o

en: other...
fr: Autre...

en: set the environment variable LYX_DIR_10x to the LyX system directory
fr: positionnez la variable d'environnement LYX_DIR_10x sur le répertoire

en: small
fr:     petite (1)

en: smaller
fr:    petite (2)

en: smallest
fr:   petite (3)

en: sorry.
fr: Désolé

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
fr: espace, '#', '~', '$' ou '%'.

en: the defaults of this document class?
fr: les paramètres par défaut de cette classe de documents

en: tiny
fr:  petite (4)

en: to the document since the last check in.
fr: modifications portées au document dans cette version d'édition

en: unknown
fr: inconnu

en: updated document class specifications.
fr: les classes modifiées

en: |Align Center%R%x42%l
fr: |Centrer%R%x42%l

en: |Align Center%r%x42%l
fr: |Centrer%r%x42%l

en: |Align Left%R%x40
fr: |Aligner à Gauche%R%x40

en: |Align Left%r%x40
fr: |Aligner à Gauche%r%x40

en: |Align Right%R%x41
fr: |Aligner à Droite%R%x41

en: |Align Right%r%x41
fr: |Aligner à Droite%r%x41

en: |Append Column%x33%l
fr: |Ajouter Colonne%x33%l

en: |Append Row%x32
fr: |Ajouter Ligne%x32

en: |Check In Changes%d%x52
fr: |Figer cette version%d%x52

en: |Check In Changes%x52
fr: |Figer cette version%x52

en: |Check Out for Edit%d%x53
fr: |Nouvelle version d'édition%d%x53

en: |Check Out for Edit%x53
fr: |Nouvelle version d'édition%x53

en: |Delete Column%x35%l
fr: |Supprimer Colonne%x35%l

en: |Delete Row%x34
fr: |Supprimer Ligne%x34

en: |Delete Table%x43
fr: |Supprimer Tableau%x43

en: |Exit%l
fr: |Quitter%l

en: |Export%m%l
fr: |Exporter%m%l

en: |Import%m
fr: |Importer%m

en: |Insert table%x31
fr: |Insérer Tableau%x31

en: |Line Bottom%B%x37
fr: |Ligne Basse%B%x37

en: |Line Bottom%b%x37
fr: |Ligne Basse%b%x37

en: |Line Left%B%x38
fr: |Ligne Gauche%B%x38

en: |Line Left%b%x38
fr: |Ligne Gauche%b%x38

en: |Line Right%B%x39%l
fr: |Ligne Droite%B%x39%l

en: |Line Right%b%x39%l
fr: |Ligne Droite%b%x39%l

en: |Line Top%B%x36
fr: |Ligne Haute%B%x36

en: |Line Top%b%x36
fr: |Ligne Haute%b%x36

en: |Multicolumn%B%x44%l
fr: |Multicolonne%B%x44%l

en: |Multicolumn%b%x44%l
fr: |Multicolonne%b%x44%l

en: |Register%d%x51
fr: |Initialiser%d%x51

en: |Register%x51
fr: |Initialiser%x51

en: |Revert to last version%x54
fr: |Recharger la version précédente%x54

en: |Show History%x56
fr: |Visualiser Historique%x56

en: |Undo last check in%x55
fr: |Annuler Figer%x55
