lyx-1.0.0 - en to fi translation catalogue (997 entries)

en: 
    
    The ispell-process has died for some reason. *One* possible reason
    could be that you do not have a dictionary file
    for the language of this document installed.
    Check /usr/lib/ispell or set another
    dictionary in the Spellchecker Options menu.
fi: 
    
    ispell-prosessi kuoli jostain syystä. Olethan installoinut
    tämän dokumentin kielen sanasto? Tarkista /usr/lib/ispell, tai
    valitse toinen sanasto Oikeinkirjoitusoptiot-valikosta.

en:    -FastSelection  use a fast routine for drawing selections
fi:   -Fastselection   käytä nopea rutiini valittujen alueiden merkkaamiseksi

en:    -Mono           runs LyX in black and white mode
fi:   -Mono           ajaa LyX mustavalkoisena

en:    -Reverse        swaps foreground & background colors
fi:   -Reverse        vaihtaa keskenään etu- ja taustavärit

en:    -dbg n          where n is a sum of debugging options. Try -dbg 65535 -help
fi:    -dbg n         missä n on debuggausoptioiden summa. Kokeile -dbg 65535 -help

en:    -height y       set the height of the main window
fi:   -height y       aseta pääikkunan korkeus arvoon y

en:    -help           summarize LyX usage
fi:   -help           LyX käyttötavan yhteenveto

en:    -sysdir x       try to set system directory to x
fi:   -sysdir x       yritä asettaa systeemihakemisto arvoon x

en:    -width x        set the width of the main window
fi:   -width x        aseta pääikkonan leveys arvoon x

en:    -xpos x         set the x position of the main window
fi:   -xpos x         aseta pääikkunan x-sijainti arvoon x

en:    -ypos y         set the y position of the main window
fi:   -ypos y         aseta pääikkunan y-sijainti arvoon y

en:    options:
fi:    optiot:

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
fi:   Tallennus epäonnistui! Kävi köpelösti. Dokumentti meni.

en:   Save failed! Trying...
fi:   Tallennus epäonnistui! Yritän...

en:   Save seems successful. Phew.
fi: Tallennus näyttää onnistuneelta. Hohhoh.

en:  (Changed)
fi:  (Muuttunut)

en:  (read only)
fi:  (kirjoitussuojattu)

en:  Default | Custom | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
fi:  Oletus | Oma | USletter | USlegal | USexecutive | A3 | A4 | A5 | B3 |

en:  No change %l| Emph | Underbar | Noun | LaTeX mode %l| Reset
fi:  Ei muutosta %l| Korostettu | Alleviiva | Nimityyli | LaTeX-tila %l| Oletus

en:  No change %l| Medium | Bold %l| Reset
fi:  Ei muutosta %l| Medium | Lihava %l| Oletus

en:  No change %l| No color | Black | White | Red | Green | Blue | Cyan | Magenta | Yellow %l| Reset
fi: Ei muutosta %l| Ei väriä | Musta | Punainen | Vihreä | Sininen | Syaani | Magenta | Keltainen %l| Oletus

en:  No change %l| Roman | Sans Serif | Typewriter %l| Reset
fi:  Ei muutosta %l| Antiikva | Sans Serif | Kirjoituskone %l| Oletus

en:  No change %l| Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger %l| Increase | Decrease | Reset
fi:  Ei muutosta %l| Pikkuruinen | Pienin | Pienempi | Pieni | Normaali | Iso | Isompi | Isoin | Valtava | Valtavampi %l| Suurenna | Pienennä | Oletus

en:  No change %l| Upright | Italic | Slanted | Small Caps %l| Reset
fi:  Ei muutosta %l| Pysty | Kursiivi | Kalteva | Kapiteeli %l| Oletus

en:  None | A4 small Margins (only portrait) | A4 very small Margins (only portrait) | A4 very wide margins (only portrait)
fi:  Ei mitään | A4 kapeat marginaalit (vain potretti) | A4 hyvin kapeat marginaalit (vain potretti) | A4 hyvin leveät marginaalit (vain potretti)

en:  None | Defskip | Smallskip | Medskip | Bigskip | VFill | Length
fi:  Ei | Standardi | Pieni | Keski | Iso | Pystytäyttö | Annettu pituus

en:  Single | OneHalf | Double | Other
fi:  Yksinkertainen | Puolitoista | Tupla | Muu

en:  Smallskip | Medskip | Bigskip | Length
fi:  Pieni | Keski | Iso | Annettu pituus

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | «text» | »text«
fi:  ``teksti'' | ''teksti'' | ,,teksti`` | ,,teksti'' | «teksti» | »teksti«

en:  and running configure...
fi:  ja käynnistän "configure"...

en:  as...
fi:  nimellä...

en:  but expect problems.
fi: mutta odota ongelmia.

en:  default | tiny | script | footnote | small | normal | large | Large | LARGE | huge | Huge
fi:  oletus | pikkuruinen | skripti | alaviite | pieni | normaali | iso | Iso | ISO | valtava | Valtava

en:  errors detected.
fi:  virhettä löytyi.

en:  instead.
fi: sen tilalle.

en:  not known
fi:  tuntematon

en:  paragraphs couldn't be converted
fi:  kapalletta en saanut muunnetuksi

en:  warnings found.
fi:  varoitusta löytyi.

en:  word checked.
fi:  sana tarkastettu.

en:  words checked.
fi:  sanaa tarkastettu.

en: % of Column|#o
fi: o % Palstasta|#o

en: % of Page|#P
fi: p % Sivusta|#P

en: % of Page|#g
fi: g % sivusta|#g

en: ' is read-only.
fi: ' on kirjoitussuojattu.

en: ', but not saved...
fi: ', mutten tallennettu...

en: (If not, document is not saved.)
fi: (muuten dokumentti tallentamatta.)

en: (or kill runaway gs processes by hand and try again.)
fi: (tai tapa harhailevat gs-prosessit käsin ja yritä uudelleen.)

en: * No document open *
fi: * Ei ole avoimia dokumentteja *

en: *** No Document ***
fi: *** Ei dokumenttia ***

en: *** No labels found in document ***
fi: *** Ei tarroja dokumentissa ***

en: , Depth:
fi: , Syvyys:

en: -- substituting default
fi: -- sijoitetaan oletus

en: @L@b@cEmpty Phonebook
fi: @L@b@cTyhjä puh.luettelo

en: A document by the name
fi: Senniminen dokumentti

en: ASCII file
fi: ASCII tiedosto

en: Above:|#v
fi: v Ylle:|#v

en: Above|#b
fi: b Yläpuolella|#b

en: Above|#o
fi: o Yläpuolella|#o

en: Accept word in this session|#A
fi: a Hyväksy sana tässä istunnossa|#A

en: Add to|#t
fi: t Lisää|#t

en: Alignment
fi: Tasaus

en: All Pages|#G
fi: g Kakki sivut|#G

en: All these people have contributed to the LyX project. Thanks,
fi: Kaikki nämä ihmiset ovat työskennelleet LyX-projektin hyväksi. Kiitoksia,

en: Allow accents on ALL characters|#w
fi: w Salli aksentit KAIKILLE merkeille|#w

en: An emergency save of this document exists!
fi: Dokumentin hätätallennusversio löytyy!

en: Angle:|#L
fi: l Kulma:|#L

en: Another document with same name open!
fi: Toinen samanniminen dokumentti avoinna!

en: Any changes will be ignored
fi: Mahd. muutoksia ei oteta huomioon

en: Append Column|#A
fi: a Lisää palsta|#A

en: Append Row|#p
fi: p Lisää rivi|#p

en: Apply|#A
fi: a Käytä|#a

en: Ascii file saved as
fi: Ascii-tiedosto tallennettu nimellä

en: Ascii|#s
fi: s Ascii|#s

en: Autosave
fi: Autotallennus

en: Autosave Failed!
fi: Autotallennus epäonnistui!

en: Autosave file is newer.
fi: Autotallennusversio on tuoreempi.

en: Autosaving current document...
fi: Dokumentin autotallennus käynnissä...

en: Below:|#w
fi: w Alle:|#w

en: Below|#E
fi: e Alapuolella|#E

en: Below|#l
fi: l Alapuolella|#l

en: BibTeX Generated References
fi: BibTeXin generoimia viitteitä

en: Bibliography item
fi: Kirjallisuusviite

en: Black
fi: Musta

en: Block|#c
fi: c Blokki|#c

en: Blue
fi: Sininen

en: Bold
fi: Lihava

en: Borders
fi: Reunukset

en: Bottom:|#B
fi: b Alareuna:|#B

en: Bottom|#B
fi: b Alareuna|#B

en: Browse...|#B
fi: b Selaa...|#B

en: Browse|#B
fi: b Selaa|#B

en: Build Program Log
fi: `Buildin' Ohjelmaloki

en: Build did not work!
fi: `Build' ei toiminnut!

en: Build program
fi: `Build' ohjelma

en: Building LinuxDoc SGML file `
fi: Rakennan LinuxDoc SGML tiedosto `

en: Building Program...
fi: Ohjelman Rakentaminen (Build)...

en: Bullet Depth
fi: Taso

en: Bullet Shapes|#B
fi: b Luetelmamerkit|#B

en: Call to createDirectory with invalid name
fi: 'createDirectory'-kutsu kelvottomalla nimellä

en: Can't do this while the spellchecker is running.
fi: En osaa tehdä tätä oikeinkirjoitustarkastuksen aikana.

en: Can't load textclass
fi: En osa ladata tekstiluokka

en: Can't paste float into float!
fi: En osaa liimata kelluvaa kelluvan sisään!

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: Canceled.
fi: Peruutettu.

en: Cancel|^[
fi: Peruuta|^[

en: Cannot cut table.
fi: Ei voi jakaa taulukkoa.

en: Cannot insert table in table.
fi: En osaa lisätä taulukko taulukon sisään.

en: Cannot insert table/list in table.
fi: En osaa laittaa taulukku/lista taulukon sisään.

en: Cannot open directory test file
fi: En osaa avata hakemistokoetiedosto

en: Cannot open phone book:
fi: En osaa avata puh.luetteloa:

en: Cannot open specified file:
fi: En osaa avata valittu tiedosto:

en: Cannot open temporary file:
fi: En osaa avata väliaikaistiedosto:

en: Cannot write file
fi: En osaa kirjoittaa tiedosto

en: Caption|#k
fi: k Otsikko|#k

en: Case sensitive|#s#S
fi: s Isot/pienet eri|#s#S

en: Center|#C
fi: c Keskellä|#C

en: Center|#n
fi: n Keskistys|#n

en: Change Label
fi: Muuta Tarra

en: Change environment depth
fi: Muuta ympäristötasoa

en: Change itemize bullet settings
fi: Muuta luetelmamerkkiasetukset

en: Changed environment depth (in possible range, maybe not)
fi: Ympäristötasoa muutettu (mikäli mahd., ehkä ei)

en: Changes in document:
fi: Muutoksia dokumentissa:

en: Character Style
fi: Merkkityyli

en: Character set:|#H
fi: h Merkkikoodaus:|#H

en: Character...|Paragraph...|Document...|Paper...|Table...|Quotes...%l|Emphasize Style%b|Noun Style%b|Bold Style%b|TeX Style%b|Change Environment Depth|LaTeX Preamble...%l|Save layout as default
fi: c Merkki...|p Kappale...|d Dokumentti...|a Paperi...|e Taulukko...|q Lainausmerkit...%l|m Korostustyyli%b|n Nimityyli%b|b Lihava%b|t TeX-tyyli%b|v Muuta ympäristösyvyys|l LaTeXin aloitusosa...%l|s Tallenna tyylistö oletukseksi

en: Charset not found!
fi: Merkkikoodausta ei löydy!

en: Check 'number of copies'!
fi: Tarkista 'kopioiden määrä'

en: Check 'range of pages'!
fi: Tarkista 'sivujen väli'!

en: Check TeX
fi: Tarkista TeX

en: Check that the file "textclass.lst"
fi: Tarkista että tiedosto "textclass.lst"

en: Check that your parameters are correct
fi: Tarkista parametrisi oikeellisuutta

en: Check the LyX man page for more options.
fi: Lue LyX man sivu lisäoptioita varten.

en: Check the contents of  the file "textclass.lst"
fi: Tarkista tiedoston "textclass.lst" :n sisältö

en: ChkTeX warning id #
fi: ChkTeX varoitus n:o #

en: Chktex run successfully
fi: Chktex-ajo onnistui

en: Choose Paragraph Environment
fi: Valitse kappaleen tyyli

en: Choose template
fi: Valitse mallipohja

en: Citation
fi: Viite

en: Class:|#C
fi: c Dok. luokka:|#C

en: Clear|#e
fi: iso

en: Clipart
fi: Sekäläisiä kuvia

en: Close
fi: Sulje

en: Close
fi: Sulje

en: Close Spellchecker|#C^[
fi: c Sulje oikeinkirjoitusohjelma|#C^[

en: Closed float
fi: Kelluvaa suljettiin

en: Close|#C^[
fi: c Sulje|#C^[

en: Close|#C^[^M
fi: c Sulje|#C^[^M

en: Close|^[
fi: Sulje|^[

en: Color:|#C
fi: c Väri:|#C

en: Column
fi: Palsta

en: Columns
fi: Palstoja

en: Columns
fi: Palstat

en: Command line switches (case sensitive):
fi: Komentorivioptiot (ISOT ja pienet erilaisia):

en: Command not allowed without any document open
fi: Komento laiton ilman avoinna oleva dokumentti

en: Command:|#C
fi: c Komento:|#C

en: Comment:
fi: Huomautus:

en: Confirm: press Delete-Button again
fi: Vahvista: paina Delete-näppäin uudelleen

en: Conversion Errors!
fi: Muunnosvirheita!

en: Converting LinuxDoc SGML to TeX file...
fi: Muunnan LinuxDoc SGML TeX-tiedostoksi...

en: Converting LinuxDoc SGML to dvi file...
fi: Muunnan LinuxDoc SGML DVI-tiedostoksi...

en: Converting document to new document class...
fi: Muunnan dokumentti toiseen dokumenttiluokkaan...

en: Copies
fi: Kopioita:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy paragraph environment type
fi: Pane muistiin kappaleen tyyli

en: Copyright and Warranty
fi: Tekijänoikeus ja Takuu

en: Could not convert file
fi: En voinut muuntaa tiedosto

en: Could not delete auto-save file!
fi: En osannut poistaa autotallennustiedosto!

en: Could not import LaTeX file
fi: En osannut tuoda LaTeX tiedosto

en: Could not import Noweb file
fi: En osannut tuoda Noweb tiedosto

en: Could not insert document
fi: En osannut lisätä dokumenttia

en: Could not open document
fi: En osannut avata dokumenttia

en: Could not run with file:
fi: En voinut ajaa tiedostolla:

en: Could not test if directory is writeable
fi: En osannut testata oliko hakemisto kirjoitussuojattu

en: Couldn't find this label
fi: En löytänyt tätä tarraa

en: Count:
fi: Määrä:

en: Create new document with this name?
fi: Luodaanko uusi dokumentti tällä nimellä?

en: Created test file but cannot remove it?
fi: Loin koetiedosto mutten saa poistetuksi?

en: Credits
fi: Kiitokset

en: Custom Papersize
fi: Oma paperikoko

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cyan
fi: Syaani

en: Database:
fi: Tietokanta:

en: Decoration
fi: Koristus

en: Decrease
fi: Pienennä

en: Decrement environment depth
fi: Ympäristötaso matalammaksi

en: Default
fi: Oletus

en: Default Skip:|#u
fi: u Oletuskapp. väli:|#u

en: Default font style
fi: Oletusfonttityyli

en: Default|#U
fi: u Oletus|#U

en: Default|#t
fi: t Oletus|#t

en: Delete Column|#O
fi: o Poista palsta|#O

en: Delete Row|#w
fi: w Poista rivi|#w

en: Delete Table|#D
fi: d Poista taulokko|#D

en: Delete from|#D
fi: d Poista|#D

en: Delimiter
fi: Rajaus

en: Describe command
fi: Kuvaa komento

en: Dest. Name:|#N
fi: Vast. Nimi:|#N

en: Destination:
fi: Vastaanottaja:

en: Dictionary
fi: Sanasto

en: Directory:|#D
fi: d Hakemisto:|#D

en: Dismiss
fi: Kuittaus

en: Display
fi: Näytä

en: Display Frame|#F
fi: f Näytä kehys|#F

en: Display as Grayscale|#i
fi: i Näytä harmaasävyissä|#i

en: Display as Monochrome|#s
fi: s Näytä mustavalkoisena|#s

en: Display in Color|#D
fi: d Näytä väreillä|#D

en: Do Translations|#r
fi: r Muuta mittakaavat|#r

en: Do not display this figure|#y
fi: y Älä näytä tätä kuvaa|#y

en: Do you still want to do it?
fi: Haluatko kuitenkin tehdä se?

en: Do you want to close that document now?
    ('No' will just switch to the open version)
fi: Haluatko sulkea tuo dokumentti nyt?
    ('Ei' vain siirtyy avoinna olevaan versioon)

en: Do you want to open the document?
fi: Haluatko avata dokumentti?

en: Do you want to overwrite the file?
fi: Haluatko kirjoittaa tiedoston päälle?

en: Do you want to reload that document?
fi: Haluatko avata tuo dokumentti uudelleen?

en: Do you want to save the current settings
fi: Haluatko tallentaa tämänhetkiset tyyliasetukset

en: Document
fi: Dokumentti

en: Document Layout
fi: Dokumentin tyylipohja

en: Document already exists:
fi: Dokumentti jo olemassa:

en: Document class must be linuxdoc.
fi: Dokumenttiluokka oltava linuxdoc.

en: Document is already open:
fi: Dokumentti on jo avoinna:

en: Document is read only
fi: Kirjoitussuojattu dokumentti

en: Document is read-only
fi: Dokumentti on kirjoitussuojattu

en: Document is read-only.  No changes to layout permitted.
fi: Dokumentti kirjoitussuojattu. Ei saa muuttaa tyyliä.

en: Document layout set
fi: Dokumenttityyli asetettu

en: Document renamed to '
fi: Nimitin dokumentti uudelleen: '

en: Document saved as
fi: Dokumenttia tallennettiin nimellä

en: Documents
fi: Dokumentit

en: Don't know what to do with half floats.
fi: En osaa käsitellä puolinaisia kelluvia.

en: Don't know what to do with half tables.
fi: En osaa käsitellä puolinaisia taulukoita.

en: Don't typeset|#D
fi: d Älä lado|#d

en: Done
fi: Valmis

en: Done!
fi: Valmis!

en: Double|#D
fi: d Kaksink.|#D

en: EMF|Aa#a#A
fi: EMF|aA#a#A

en: EMF|Cc#c#C
fi: EMF|cC#c#C

en: EMF|Ff#f#F
fi: EMF|fF#f#F

en: EMF|Mm#m#M
fi: EMF|mM#m#M

en: EMF|Oo#o#O
fi: EMF|oO#o#O

en: EMF|Rr#r#R
fi: EMF|rR#r#R

en: EMF|Tt#t#T
fi: EMF|tT#t#T

en: EMT|Bb#b#B
fi: EMT|bB#b#B

en: EMT|Cc#c#C
fi: EMT|cC#c#C

en: EMT|Dd#d#D
fi: EMT|dD#d#D

en: EMT|Ii#i#I
fi: EMT|iI#i#I

en: EMT|Ll#l#L
fi: EMT|lL#l#L

en: EMT|Mm#m#M
fi: EMT|mM#m#M

en: EMT|Rr#r#R
fi: EMT|rR#r#R

en: EMT|Tt#t#T
fi: EMT|tT#t#T

en: EMV|Hh#h#H
fi: EMV|hH#h#H

en: EMV|Ii#i#I
fi: EMV|iI#i#I

en: EMV|Oo#o#O
fi: EMV|oO#o#O

en: EMV|Uu#u#U
fi: EMV|uU#u#U

en: EMV|lL#l#l
fi: EMV|Ll#l#L

en: EM|Cc#c#C
fi: EM|cC#c#C

en: EM|Ee#e#E
fi: EM|eE#e#E

en: EM|Ff#f#F
fi: EM|fF#f#F

en: EM|Ii#i#I
fi: EM|iI#i#I

en: EM|Ll#l#L
fi: EM|lL#l#L

en: EM|Nn#n#N
fi: EM|nN#n#N

en: EM|Pp#p#P
fi: EM|pP#p#P

en: EM|Rr#r#R
fi: EM|rR#r#R

en: EM|Ss#s#S
fi: EM|sS#s#S

en: EM|Tt#t#T
fi: EM|tT#t#T

en: EM|Uu#u#U
fi: EM|uU#u#U

en: EM|Vv#v#V
fi: EM|vV#v#V

en: EPS Figure
fi: EPS-kuva

en: EPS file|#E
fi: EPS-tiedosto|#E

en: ERROR!
fi: VIRHE!

en: ERROR!  Unable to print!
fi: VIRHE!  En voi tulostaa!

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
fi: VIRHE: LyX ei osannut lukea KIITOKSET tiedosto

en: ERROR: need lyxformat %.2f but found %.2f
fi: VIRHE: tarvitsen lyxformaatti %.2f muuta löysin %.2f

en: Edit
fi: e Muokkaa

en: Emphasis
fi: Korostus

en: Empty Phonebook
fi: Puh.luettelo tyhjä

en: Encapsulated Postscript (*.eps, *.ps)|#E
fi: EPS-tiedosto (*.eps, *.ps)|#E

en: Encoding:|#D
fi: d Koodaus:|#D

en: Enter Filename for new document
fi: Anna uuden dokumentin tiedostonnimi

en: Enter Filename to Save Document as
fi: Anna tiedostonnimeä, niin tallenan:

en: Enter new label to insert:
fi: Kirjoita uusi tarrateksti:

en: Enterprise:|#E
fi: e Yritys:|#E

en: Error
fi: Virhe

en: Error : Wrong depth for LatexType Command.
fi: Virhe : Väärä sysvyys LatexType Komennoksi.

en: Error executing *roff command on table
fi: Virhe suorittaessa *roff-komento taulukkoon

en: Error while reading
fi: Virhe lukiessa

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error! Can't open temporary file:
fi: Virhe! En osaa avata väliaikaistiedosto:

en: Error! Cannot open directory:
fi: Virhe! En osaa avata hakemisto:

en: Error! Cannot open specified file:
fi: Virhe! En osaa avata kyseinen tiedosto:

en: Error! Cannot write file:
fi: Virhe! En osaa kirjoittaa tiedosto:

en: Error! Could not close file properly:
fi: Virhe! En saanut tiedosto kunnolla suljetuksi:

en: Error! Could not close file properly:
fi: Virhe! En saanut tiedosto kunnolla suljetuksi:

en: Error! Could not remove file:
fi: Virhe! En osannut poistaa tiedostoa:

en: Error! Couldn't create directory:
fi: Virhe! En voinut luoda hakemisto:

en: Error! Couldn't create temporary directory:
fi: Virhe! En osannut luoda väliaikaishakemisto:

en: Error! Couldn't delete temporary directory:
fi: Virhe! En osannut poistaa väliaikaishakemistoa:

en: Error! Document is read-only:
fi: Virhe! Kirjoitussuojattu dokumentti:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error:
    
    Keymap
    not found
fi: Virhe:
    
    Näppäinkartta
    ei löydy

en: Error: Cannot open temporary file:
fi: Virhe: En osaa avata väliaikaistiedosto:

en: Error: Cannot write file:
fi: Virhe: En osaa kirjoittaa tiedosto:

en: Error: Could not change to directory:
fi: Virhe: En osannut siirtyä hakemistoon:

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Execute command
fi: Suorita komento

en: Executing command:
fi: Suoritan komento:

en: Executing:
fi: Suoritan:

en: Exit
fi: Lopeta

en: Exit anyway?
fi: Lopetanko kuitenkin?

en: Expect problems.
fi: Odota ongelmia.

en: Export%t|as LaTeX...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43|Custom...%x44
fi: Vienti%t|LaTeXina...%x40|DVI:nä...%x41|PostScriptina...%x42|Ascii-Tekstina...%x43|m Räätälityönä...%x44

en: Export%t|as LinuxDoc...%x40|as DVI...%x41|as PostScript...%x42|as Ascii Text...%x43
fi: Vienti%t|LinuxDoc:na...%x40|DVI:nä...%x41|PostScriptina...%x42|Ascii-Tekstinä

en: Extra Options
fi: Lisäoptiot

en: Extra Options:|#X
fi: x Lisäoptiot:|#X

en: Extra special chars allowed in words:|#E
fi: e Lisää sanoissa sallittuja erikoismerkkejä:|#E

en: ExtraOpt|#X
fi: x Lisäoptiot|#X

en: Extra|#X
fi: X Lisäksi|#X

en: FIM|Nn#n#N
fi: FIM|nN#n#N

en: FM|Aa#a#A
fi: FM|aA#a#A

en: FM|Cc#c#C
fi: FM|cC#c#C

en: FM|Ee#e#E
fi: FM|eE#e#E

en: FM|Ff#f#F
fi: FM|fF#f#F

en: FM|Ii#i#I
fi: FM|iI#i#I

en: FM|Nn#n#N
fi: FM|nN#n#N

en: FM|Oo#o#O
fi: FM|oO#o#O

en: FM|Pp#p#P
fi: FM|pP#p#P

en: FM|Rr#r#R
fi: FM|rR#r#R

en: FM|Ss#s#S
fi: FM|sS#s#S

en: FM|Uu#u#U
fi: FM|uU#u#U

en: Failed. Will use
fi: Epäonnistui. Käytän

en: Family:|#F
fi: f Suku:|f

en: Fax
fi: Faksi

en: Fax File:
fi: Faksitiedosto:

en: Fax no.:|#F
fi: Faksi no.:|#F

en: Figure
fi: Kuva

en: Figure inserted
fi: Kuva lisätty

en: Figure...|Table...%l|Include File...|Import ASCII File%m|Insert LyX File...%l|Footnote|Margin Note|Floats%m%l|Lists & TOC%m%l|Special Character%m%l|Note...|Label...|Cross-Reference...|Citation Reference...|Index entry...|Index entry of last word
fi: g Kuva...|b Taulukko...%l|c Sisällytä Tiedosto...|Tuo ASCII Tiedosto%m|Lisää LyX Tiedosto...%l|f Alaviite|m Reunaviite|o Kelluvat%m%l|Listat & Sis.Luettelot%m%l|s Erikoismerkki%m%l|n Huomautus...|l Tarra...|r Viite...|Kirjallisuusviite...|d Hakemistoviite...|w Hakemistoviitteen viim. sana

en: File
fi: f Tiedosto

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

en: File `
fi: Tiedosto `

en: File already exists:
fi: Tiedosto jo olemassa:

en: File name:|#F
fi: f Tiedostonnimi:|#F

en: File to Insert
fi: Lisättävän tiedoston nimi

en: Filename can't contain any of these characters:
fi: Seuraavat merkit ei sallittu tiedostonnimessä:

en: Filename:|#F
fi: f Tiedostonnimi:|#F

en: File|#F
fi: f Tied.|#F

en: Find & Replace
fi: Etsi & korvaa

en: Find|#n
fi: n Hakuteksti|#n

en: First Head
fi: Ens. yläotsikko

en: Float Placement:|#L
fi: l Kelluvien sijoitus:|#L

en: Float would include float!
fi: Kelluva sisältäisi kelluvan!

en: Floats & Insets%t|Open/Close%x21|Melt%x22|Open All Footnotes/Margin Notes%x23|Close All Footnotes/Margin Notes%x24|Open All Figures/Tables%x25|Close All Figures/Tables%x26%l|Remove all Error Boxes%x27
fi: Kelluvat & leikeosat%t|o Avaa/Sulje%x21|m Sulata%x22|a Avaa kaikki alaviitteet/reunahuomautukset%x23|c Sulje kaikki alaviitteet/reunahuomautukset%x24|f Avaa kaikki kuvat/taulukot%x25|t Sulje kaikki kuvat/taulukot%x26|r Poista kaikki virhelaatikot%x27""

en: Floats%t|Figure Float%x71|Table Float%x72|Wide Figure Float%x73|Wide Table Float%l%x74|Algorithm Float%x75
fi: Kelluvat%t|f Kuva%x71|Taulukko%x72|w Leveä kuva%x73|i Leveä taulukko%l%x74|Algoritmi%x75"

en: Font Norm|#N
fi: Normaali|#n

en: Font Size:|#O
fi: o Kirjainkoko:|#O

en: Font Zoom|#Z
fi: Zoomattu|#z

en: Font:
fi: Kirjasinlaji:

en: Fonts:|#F
fi: f Kirjasintyyppi:|#F

en: Foot
fi: Alaotsikko

en: Foot/Head Margins
fi: Sivuotsikkotila

en: Footskip:|#F
fi: f Alaviiteväli:|#F

en: Formatting document...
fi: Dokumentti formatoidaan...

en: Fraction|Square root|Exponent|Index|Sum|Integral%l|Math mode|Display%l|Math Panel...
fi: f Murtolauseke|s Neliöjuuri|Eksponentti|x Alaindeksi|u Summa|Integraali%l|Matematiikkatila|d Kaava näytille%l|p Matematiikkapaneli...

en: Full Screen Preview|#v
fi: v Täysinäytön esikatselu|#v

en: Functions
fi: Funktiot

en: Go down
fi: Mene alaspäin

en: Go one char back
fi: Siirry merkin verran taaksepäin

en: Go one char forward
fi: Siirry merkin verran eteenpäin

en: Go one paragraph down
fi: Siirry kappaleen verran alaspäin

en: Go one paragraph up
fi: Siirry kappaleen verran ylöspäin

en: Go to Reference|#G
fi: g Siirry viitteeseen|#G

en: Go to beginning of document
fi: Mene dokumentin alkuun

en: Go to beginning of line
fi: Siirry rivin alkuun

en: Go to end of document
fi: Mene dokumentin loppuun

en: Go to end of line
fi: Siirry rivin loppuun

en: Go to next error
fi: Siirry seuraavaan virheeseen

en: Goto Label
fi: Siirry Tarraan

en: Greek
fi: abg

en: Green
fi: Vihreä

en: HFill between Minipage paragraphs|#H
fi: h Vaakatäyttö Minisivu-kappaleiden väliin|#H

en: HM|Uu#U#u
fi: Hm|Uu#U#u

en: HTML type|#H
fi: HTML Tyyppi:|#H

en: Head
fi: Ylätsikko

en: Headheight:|#i
fi: i Sivuots. kork.:|#i

en: Headsep:|#d
fi: d Sivuots. väli:|#d

en: Height
fi: Korkeus

en: Height:|#H
fi: h Korkeus:|#H

en: Help
fi: Ohje

en: Home|#H#h
fi: h Kotihak.|#H#h

en: Horizontal align|#H
fi: h Vaakatasaus|#H

en: HtmlUrl:
fi: HtrmUrl:

en: Huge
fi: Valtava

en: Huger
fi: Valtavampi

en: IMA|Ll#l#L
fi: IMA|lL#l#L

en: IMA|Pp#p#P
fi: IMA|pP#p#P

en: IMF|Ww#w#W
fi: IMF|wW#w#W

en: IMS|Bb#b#B
fi: IMS|bB#b#B

en: IMS|Ee#e#E
fi: IMS|eE#e#E

en: IMS|Hh#h#H
fi: IMS|hH#h#H

en: IMS|Ll#l#L
fi: IMS|lL#l#L

en: IMS|Mm#m#M
fi: IMS|mM#m#M

en: IMS|Pp#p#P
fi: IMS|pP#p#P

en: IMS|Qq#q#Q
fi: IMS|qQ#q#Q

en: IMT|Cc#c#C
fi: IMT|cC#c#C

en: IMT|Ff#f#F
fi: IMT|fF#f#F

en: IMT|Ii#i#I
fi: IMT|iI#i#I

en: IMT|Tt#t#T
fi: IMT|tT#t#T

en: IM|Ff#f#F
fi: IM|fF#f#F

en: IM|Ll#l#L
fi: IM|lL#l#L

en: IM|Mm#m#M
fi: IM|mM#m#M

en: IM|Nn#n#N
fi: IM|nN#n#N

en: IM|Ss#s#S
fi: IM|sS#s#S

en: IM|Tt#t#T
fi: IM|tT#t#T

en: IM|Uu#u#U
fi: IM|uU#u#U

en: If you have problems, try starting LyX with an absolute path.
fi: Jos sinulla on ongelmia, yritä käynnistää LyX täydellisen polun nimellä.

en: Ignore
fi: Unohda

en: Ignore changes and proceed with check out?
fi: Hylkäänkö muutokset ja suoritanko checkout?

en: Ignore word|#g
fi: g Hyppää sanan yli|#g

en: Import ASCII file%t|As Lines%x41|As Paragraphs%x42
fi: I Tuo ASCII tiedosto%t|l Riveinä%x41|p Kappaleina%x42

en: Import document
fi: Tuo dokumentti

en: Import%t|LaTeX...%x15|Ascii Text as Lines...%x16|Ascii Text as Paragraphs...%x17|Noweb...%x18
fi: Tuo%t|LaTeX...%x15|Ascii Teksti Riveinä...%x16|Ascii Teksti KaPpaleina...%x17|Noweb...%x18

en: Importing ASCII file
fi: Tuon ASCII tiedosto

en: Importing LaTeX file
fi: Tuon LaTeX tiedosto

en: Importing LinuxDoc SGML file `
fi: Luen sisään LinuxDoc SGML-tiedoston `

en: Importing Noweb file
fi: Tuon Noweb tiedosto

en: Impossible Operation!
fi: Mahdoton toiminta!

en: Impossible operation
fi: Mahdoton toiminta

en: Increase
fi: Suurenna

en: Increment environment depth
fi: Ympäristötaso syvemmäksi

en: Indent
fi: Sisennys

en: Indented Paragraph|#I
fi: i Sisennetty kappale|#I

en: Indent|#I
fi: i Sisennys|#I

en: Index
fi: Hakusana

en: Inherit
fi: Peri

en: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#I
fi: Inlined EPS (*.eps, *.ps)|#i

en: Input Encoding switch to ispell|#I
fi: i Syötä merkkikoodausvalinta ispell'iin|#I

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert ... dots
fi: Lisää ellipsis

en: Insert Figure
fi: Lisää kuva

en: Insert Footnote
fi: Lisää alaviite

en: Insert Label
fi: Lisää tarra

en: Insert Margin note
fi: Lisää marginaalihuomautus

en: Insert Page Number|#P
fi: p Lisää sivunnumero|#P

en: Insert Reference
fi: Lisää viite

en: Insert Reference|#I^M
fi: i Lisää viite|#I^M

en: Insert Table
fi: Lisää taulukko

en: Insert Url
fi: Lisää

en: Insert bibtex
fi: Liitä bibtex

en: Insert citation
fi: Lisää kirjallisuusviite

en: Insert cross reference
fi: Lisää viite

en: Insert end of sentence period
fi: Lisää virkkeen lopun piste

en: Insert horizontal fill
fi: Lisää vaakatäyttö

en: Insert hyphenation point
fi: Lisää sananjakokohta

en: Insert in personal dictionary|#I
fi: i Laita käyttäjäsanastoon|#I

en: Insert menu separator
fi: Laita valikkoerotusmerkki

en: Insert protected space
fi: Lisää kova välilyönti

en: Insert quote
fi: Lisää lainausmerkki

en: Inserting Footnote...
fi: Lisään alaviitteen...

en: Inserting document
fi: Lisään dokumentin

en: Inserting figure...
fi: Lisään kuva...

en: Inserting margin note...
fi: Lisään reunahuomautus...

en: Inserting table...
fi: Lisään taulukko...

en: Inset
fi: Leikeosa

en: Internal error!
fi: Sisäinen virhe!

en: Introduction|Tutorial|User's Guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known Bugs|LaTeX Configuration%l|Copyright and Warranty...|Credits...|Version...
fi: Introduction|Tutorial|User's Guide|Extended Features|Customization|Reference Manual|Known Bugs|LateX Configuration%l|Tekijänoikeus ja Takuu|Kiitokset...|Versio...

en: Invalid action in math mode!
fi: Kelvoton toiminta matematiikkatilassa!

en: It is needed to keep your own configuration.
fi: Sitä tarvitaan omien asetuksiesi säilyttämiseksi.

en: It seems chktex does not work.
fi: Chktex ei näytä toimivan.

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Itemize Bullet Selection
fi: Luetelmamerkkien valinta

en: Keep|#K
fi: k Pidä|#K

en: Keep|#p
fi: p Pidä|#p

en: Key Mappings
fi: Näppäinkartat

en: Key:
fi: Avain:

en: Key:|#K
fi: k Avain:|#K

en: Keyword:|#K
fi: K Avainsana:|#K

en: LM|Bb#b#B
fi: LM|bB#b#B

en: LM|Cc#c#C
fi: LM|cC#c#C

en: LM|Dd#d#D
fi: LM|dD#d#D

en: LM|Ll#l#L
fi: LM|lL#l#L

en: LM|Nn#n#N
fi: LM|nN#n#N

en: LM|Pp#p#P
fi: LM|pP#p#P

en: LM|Qq#q#Q
fi: LM|qQ#q#Q

en: LM|Ss#s#S
fi: LM|sS#s#S

en: LM|Tt#t#T
fi: LM|tT#t#T

en: LYX_DIR_10x environment variable no good.
fi: LYX_DIR_10x ympäristömuuuttaja epäkelpo.

en: LYX_ERROR:
fi: LYX_VIRHE:

en: LaTeX Error
fi: LaTeX-virhe

en: LaTeX Log
fi: LaTeX Loki

en: LaTeX Options
fi: LaTeX-optiot

en: LaTeX Preamble
fi: LaTeXin aloitusosa

en: LaTeX did not work!
fi: LaTeX ei toiminnut!

en: LaTeX preamble set
fi: LaTeXin aloitusosa asetettu

en: LaTeX run number
fi: LaTeX ajonumero

en: LaTeX|#T
fi: t LaTeX|#t

en: Label Width:|#d
fi: d Tunnusleveys:|#d

en: Label:|#L
fi: l Tarra:|#L

en: Landscape|#L
fi: l Maisema|#L

en: Language
fi: Kieli

en: Language:
fi: Kieli:

en: Large
fi: Iso

en: Larger
fi: Isompi

en: Largest
fi: Isoin

en: Last Foot
fi: Viim. alaotsikko

en: LateX file
fi: LaTeX tiedosto

en: Layout
fi: Tyyli

en: Layout
fi: Tyyli

en: Left:|#e
fi: l Vasen:|#e

en: Left|#L
fi: l Vasen|#L

en: Left|#e
fi: e Vasemmalle|#e

en: Left|#f
fi: f Vasen|#f

en: Length|#L
fi: l Pituus|#L

en: Library directory:
fi: Kirjastohakemisto:

en: Linebreaks|#N
fi: n Rivit|#N

en: Lines
fi: Viivat

en: LinuxDoc SGML file save as
fi: LinuxDoc SGML -tiedosto tallennus nimellä

en: List of Algorithms
fi: Algoritmit

en: List of Figures
fi: Kuvat

en: List of Tables
fi: Taulukot

en: Lists & TOC%t|Table of Contents%x21|List of Figures%x22|List of Tables%x23|List of Algorithms%x24|Index List%x25|BibTeX Reference%x26
fi: Listat & sisällysluettelot%t|c Sisällysluettelo%x21|f Kuvat%x22|t Taulukot%x23|Algoritmit%x24|i Hakemisto%x25|BibTeX-viitteet%x26

en: Literate command did not work!
fi: Literate komento ei toiminnut!

en: Load that one instead?
fi: Ladataanko se mieluummin?

en: Loading font into X-Server...
fi: Lataamassa kirjasintyyppi X-palvelimeen...

en: Load|#L
fi: Lataa|#L

en: Longtable
fi: Pitkä taulukko

en: LyX Banner
fi: LyX-avauskuva

en: LyX Internal Error!
fi: LyXin sisäinen virhe!

en: LyX Internal Error:
fi: LyX sisäinen virhe:

en: LyX VC: Initial description
fi: LyX VC: Alkuperäinen kuvaus

en: LyX VC: Log Message
fi: LyX VC: Lokiviesti

en: LyX Version
fi: LyX-versio

en: LyX Warning!
fi: LyX Varoitus!

en: LyX Warning! Couldn't determine system directory.
fi: LyX Varoitus! En voinut määrittää systeemihakemisto.

en: LyX is distributed in the hope that it will
    be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY;
    without even the implied warranty of MERCHANTABILITY
    or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of
    the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc.,
    675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
fi: EI anneta MITÄÄN takuita eikä MITÄÄN lupauksia!
    Lue Free Software Foundationin GPL-lisenssiteksti jos kiinnostaa
    (löytyy World Wide Webiltä).
    
    Tämä ohjelma on lokalisoitu FSF:n "gettext"-paketin
    avulla parin, kolmen illan aikana. Ei ollut vaikeata.
    Lue "info -f gettext" ja käännä LyX eestiksi/saameksi/savoksi!!!

en: LyX wasn't able to find any layout description!
fi: LyX ei löytänyt mitään layout-kuvaus!

en: LyX wasn't able to find its layout descriptions!
fi: LyX ei osannut löytää tyylipohjansa!

en: LyX: Creating directory
fi: LyX: Luon hakemisto

en: MM|Dd#d#D
fi: MM|dD#d#D

en: MM|Ff#f#F
fi: MM|fF#f#F

en: MM|Pp#p#P
fi: MM|pP#p#P

en: MM|Ss#s#S
fi: MM|sS#s#S

en: Macro:
fi: Makro:

en: Mapping
fi: Kartta

en: Margins
fi: Reunukset

en: Mark off
fi: Merkintä pois päältä

en: Mark on
fi: Merkintä päälle

en: Mark removed
fi: Merkintä poistettu

en: Mark set
fi: Merkintä asetettu

en: Match word|#M#m
fi: m Koko sana|#M#m

en: Math
fi: Matematiikka

en: Math Greek
fi: Matemattiikka Kreikka

en: Math Panel
fi: Matematiikkapaneli

en: Math editor mode
fi: Matematiikkaeditoritila

en: Math greek keyboard off
fi: Mat-kreikka näppis pois

en: Math greek keyboard on
fi: Mat-kreikka näppis päällä

en: Math greek mode on
fi: Mat-kreikka-tila päällä

en: Math mode
fi: Matematiikkatila

en: Maths|#M
fi: Matem.|#M

en: Matrix
fi: Matriisi

en: Maybe the document is truncated
fi: Ehkä dokumentti on typistetty

en: Medium|#M
fi: m Keski|#M

en: Melt
fi: Sulata

en: Message-Window
fi: Viesti-ikkuna

en: Middle|#d
fi: d Kesken|#d

en: Minipage|#M
fi: Minisivu|#m

en: Misc
fi: Sekäl.

en: Misc:|#M
fi: m Sekäl.:|#M

en: Missing argument
fi: Argumentti puuttuu

en: Missing directory for -sysdir switch!
fi: -sysdit option hakemisto puuttuu!

en: Missing log file:
fi: Puuttuva lokitiedosto:

en: Missing number for -dbg switch!
fi: -dbg option numero puuttuu!

en: Multicolumns can only be horizontally.
fi: Monipalsta toimii vain vaakasuuntaan.

en: Multicolumn|#M
fi: Monipalsta|#M

en: NO LATEX LOG FILE!
fi: LATEX LOKI-TIEDOSTOA EI LÖYDY!

en: NO OR EMPTY LOGFILE!
fi: LOKITIEDOSTO PUUTTUU/TYHJÄ!

en: Name|#N
fi: Nimi:|#N

en: Near
    Misses
fi: Lähellä
    olevat

en: Negative|#N
fi: Negatiivinen|#N

en: New Page
fi: Uusi sivu

en: New document
fi: Uusi dokumentti

en: New document from template
fi: Uusi dokumentti mallista

en: New...|New from template...|Open...%l|Close|Save|Save As...|Revert to saved%l|View dvi|View PostScript|Update dvi|Update PostScript|Build program%l|Print...|Fax...
fi: n Uusi...|t Uusi sjabloonasta...|o Avaa...%l|c Sulje|s Tallenna|tallenna nimellä..|r Ota tallennettu takaisin%l|Katso dvi|w Katso PostScript|Päivitä dvi|u Päivitä Postscript|`Build' ohjelma%l|p Tulosta...|Faksaa...

en: New...|New from template...|Open...%l|Import%m%l|Exit%l
fi: n Uusi...|t Uusi, mallipohjaa käyttäen...|o Avaa...%l|i Tuo%m%l|x Lopeta%l

en: Nice LaTeX file saved as
fi: 'Kiva' LaTeX tiedosto tallennettu nimellä

en: No Documents Open!%t
fi: Ei ole avoimia dokumentteja!%t

en: No Indent|#I
fi: i Ei sisennystä|#I

en: No RCS History!
fi: RCS-historiaa ei olemassa!

en: No cross-reference to toggle
fi: Ei ole viitettä muuttavana

en: No description available!
fi: Kovausta ei löydy!

en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
fi: Kirjasinlajin muutosta ei määritetty. Määritä kirjasinlajin muutos Tyyli-valikon Merkki-alivalikon avulla.

en: No further redo information
fi: Ei lisää kelattavana eteenpäin

en: No further undo information
fi: Ei lisää kelattavana takaisin

en: No key mapping|#N
fi: n Ei näppäinkarttaa|#N

en: No more errors
fi: Ei enää virheitä

en: No more notes
fi: Ei lisää muistiinpanoja

en: No number
fi: Ei numeroa

en: No warnings found.
fi: Ei varoituksia.

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal Order|#N
fi: n Oikea järjestys|#N

en: Not a LyX file!
fi: Ei ole LyX-tiedosto!

en: Note
fi: Muistiinpano

en: Nothing to do
fi: Mitään ei voi tehdä

en: Noun
fi: Nimityyli

en: Noweb file
fi: Noweb tiedosto

en: No|Nn#n
fi: n Ei|nN#n

en: Number
fi: Numero

en: OM|Ff#f#F
fi: OM|fF#f#F

en: OM|Kk#k#K
fi: OM|kK#k#K

en: OM|Rr#r#R
fi: OM|rR#r#R

en: OM|Ss#s#S
fi: OM|sS#s#S

en: Off
fi: Pois päältä

en: Old LyX file format found. Use LyX 0.10.x to read this!
fi: Löytyi vanha LyX-formaatti. Lue v. 0.10.x avulla!

en: On
fi: Päällä

en: One error detected
fi: Löytyi yksi virhe

en: One paragraph couldn't be converted
fi: Yksi kappale en saanut muunnetuksi

en: One warning found.
fi: Löytyi yksi varoitus.

en: One|#e
fi: e Yksi|#e

en: One|#n
fi: n Yksi|#n

en: Only Even Pages|#E
fi: e Vain parilliset|#E

en: Only Odd Pages|#O
fi: o Vain parittomat|#O

en: Open
fi: Avaa

en: Open/Close...
fi: Avaa/Sulje...

en: Opened error
fi: Avattiin virhe

en: Opened float
fi: Kelluvaa avattiin

en: Opened inset
fi: Avasin leikeosan

en: Opening child document
fi: Avaan aladokumentti

en: Opening document
fi: Avaan dokumentti

en: Opening help file
fi: Avaan ohjetiedosto

en: Options
fi: Optiot

en: Order
fi: Sivujärj.

en: Orientation
fi: Asento

en: Other...|#O
fi: o Muu...|#O

en: Other...|#T
fi: t Muu...|#T

en: PS Driver:|#S
fi: s PS-ajuri:|#s

en: Page Number
fi: Sivunnumero

en: Page:
fi: Sivu:

en: Pagebreaks
fi: Sivunjaot

en: Pages:
fi: Sivuja:

en: Pagestyle:|#P
fi: p Sivuotsikkotyyli:|#P

en: Paper Layout
fi: Paperiformaatti

en: Paper layout set
fi: Paperiformaatti määritetty

en: Papersize:|#P
fi: Paperi:|#P

en: Paragraph Environment
fi: Kappaletyyli

en: Paragraph environment type copied
fi: Kappaletyyli pantu muistiin

en: Paragraph environment type set
fi: Kappaletyyli asetettu

en: Paragraph layout set
fi: Kappaletyyli asetettu

en: ParagraphExtra Layout
fi: Extra kappaletyyli

en: ParagraphExtra layout set
fi: Extra kappaletyyli määritetty

en: Parent:
fi: Päädokumentti:

en: Paste
fi: Liimaa

en: Paste paragraph environment type
fi: Sovella kappaleen tyyli

en: Pattern:|#P
fi: p Suodatin:|#P:

en: Phone Book
fi: Puhelinluettelo

en: Phonebook
fi: Puhelinluettelo

en: Please install correctly to estimate the great
fi: Installoikaa oikein, että voit arvioida kuinka suuri

en: Please wait a few seconds for this to finish and try again.
fi: Yritä hetken kuluttua uudelleen.

en: Portrait|#o
fi: o Potretti|#o

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Primary key map|#r
fi: r Ensisijainen kartta|#r

en: Print
fi: Tulosta

en: Print to
fi: Mihin?

en: PrintIndex
fi: AsiaHakemisto

en: Printer|#P
fi: p Kirj.|#P

en: Push-toolbar needs argument > 0
fi: "Push-toolbar" vaatii argumenttia > 0

en: Quadratin|#Q
fi: Quadratin|#q

en: Quotes
fi: Lainausmerkit

en: Quotes type set
fi: Lainausmerkkien tyyli asetettu

en: RCS History
fi: RCS-historia

en: Reading of document is not complete
fi: Dokumentin lukeminen ei ole valmis

en: Reconfigure
fi: Konfiguroi uudelleen

en: Red
fi: Punainen

en: Redo
fi: Kelaa eteenpäin

en: Redo not yet supported in math mode
fi: "Kelaa eteenpäin" ei vielä toimi matematiikkatilassa

en: Ref:
fi: Viite:

en: Reference
fi: Viite

en: Reference Type
fi: Viitetyyppi

en: Reloading configuration...
fi: Lataan uudelleen konfigurointitiedot...

en: Remark:|#R
fi: r Huomautus:|#R

en: Remove all error boxes
fi: Poista kaikki virhelaatikot

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace All|#A#a
fi: Korvaa kAikki|#A#a

en: Replace file?
fi: Korvaanko tiedosto?

en: Replace with current document?
fi: Korvaanko tällä dokumentilla?

en: Replace with|#W
fi: w Korvaava teksti|#W

en: Replace word|#R
fi: r Korvaa sana|#R

en: Replace|#R#r
fi: r Korvaa|#R#r

en: Rescan|#R#r
fi: r Virkistä|#R#r

en: Reverse Order|#R
fi: r Käänteinen järj.|#R

en: Revert to saved
fi: Ota tallennettu takaisin

en: Reverting to original document class.
fi: Palaan alkuperäiseen dokumenttiluokkaan.

en: Right:|#R
fi: r Oikea:|#R

en: Right|#R
fi: r Oikea|#R

en: Right|#i
fi: i Oikealle|#i

en: Roman
fi: Antiikva

en: Roman Font|#R
fi: r Antiikva -laji|#R

en: Rotate 90°
fi: Pyöri 90°

en: Rotate 90°|#9
fi: 9 Pyöri 90°|#9

en: Rotation
fi: Rotaatio

en: Row
fi: Rivi

en: Rows
fi: Rivejä

en: Run #
fi: Ajo #

en: Running BibTeX.
fi: Ajan BibTeX.

en: Running LaTeX...
fi: LaTeX käynnissä...

en: Running Literate...
fi: Ajan Literate...

en: Running MakeIndex.
fi: Ajan MakeIndex.

en: Running chktex...
fi: chktex käynnissä...

en: Running configure...
fi: "configure" käynnissä...

en: Running without personal LyX directory.
fi: Ajamassa ilman henkilökohtaista LyX-hakemistoa.

en: Same name as document already has:
fi: Sama nimi kuin dokumentilla on jo:

en: Sans Serif Font|#S
fi: Sans Serif -laji|#S

en: Save
fi: Tallenna

en: Save (needed)
fi: Tallenna (tarpeen)

en: Save As
fi: Tallenna Nimellä

en: Save anyway?
fi: Tallennanko sitä huolimatta?

en: Save document and proceed?
fi: Tallennanko dokumentti ja jatkanko?

en: Save document?
fi: Tallennanko dokumentti?

en: Save failed!
fi: Tallennus epäonnistui!

en: Save failed. Rename and try again?
fi: Tallennus epäonnistui. Uudestaanko uudella nimellä?

en: Save|#V
fi: v Tallenna|#V

en: Saving document
fi: Dokumenttia tallennetaan

en: Screen Fonts...|Spellchecker Options...|Keyboard...|LaTeX...%l|Reconfigure
fi: f Näyttökirjasinlajit...|s Oikeinkirjoitusoptiot...|k Näppäimistö...|LaTeX...%l|r Konfiguroi uudelleen

en: Screen Options
fi: Näyttöoptiot

en: Screen options set
fi: Näyttöoptiot asetettu

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Secondary key map|#e
fi: e Toissijainen kartta|#e

en: Section number depth
fi: Otsikkotasojen lkm.

en: Select ASCII file to Import
fi: Valitse tuotava ASCII tiedosto

en: Select Child Document
fi: Valitse alidokumentti

en: Select Document to Insert
fi: Valitse lisättävä dokumentti

en: Select Document to Open
fi: Valitse avattava dokumentti

en: Select LaTeX file to Import
fi: Valitse tuotava LaTeX tiedosto

en: Select Noweb file to Import
fi: Valitse tuotava Noweb tiedosto

en: Select from|#S
fi: s Valitse tästä|#S

en: Select next char
fi: Valitse seuraava merkki

en: Select next line
fi: Valitse seuraava rivi

en: Select next paragraph
fi: Merkitse seuraava kappale

en: Select previous char
fi: Merkitse edellinen merkki

en: Select previous paragraph
fi: Merkitse edellinen kappale

en: Select to beginning of document
fi: Merkitse dokumentin alkuun saakka

en: Select to beginning of line
fi: Merkitse rivin alkuun saakka

en: Select to end of document
fi: Merkitse dokumentin loppuun saakka

en: Select to end of line
fi: Merkitse rivin loppuun saakka

en: Send Document to Command
fi: Lähetä dokumentti komentoon

en: Senseless with this layout!
fi: Järjetöntä tällä kappaletyylillä!

en: Separation
fi: Väli

en: Series:|#S
fi: Sarja:|#s

en: Set Borders|#S
fi: s Aseta reunat|#S

en: Set Charset|#C
fi: c Aseta Merkkikoodaus|#C

en: Set font size
fi: Aseta kirjasintyypin koko

en: Setting debug level to
fi: Asetan debug-taso arvoon

en: Shape:|#H
fi: h Muoto:|#h

en: Should I set some parameters to
fi: Asetanko joitakin parametreja

en: Should I try to set it up for you (recommended)?
fi: Järjestänkö se sinulle (suosittelen)?

en: Show font state
fi: Näytä kirjasintyyppi-status

en: Sides
fi: -puolinen

en: Single|#S
fi: s Yksink.|#S

en: Size:|#Z
fi: z Koko:|#Z

en: Size|#z
fi: Koko|#o

en: Skip|#K
fi: k Pystyväli|#K

en: Slanted
fi: Kalteva

en: Small
fi: Pieni

en: Smallcaps
fi: Kapiteeli

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Smallest
fi: Pienin

en: Some documents were not saved:
fi: Dokumentteja jäi tallentamatta:

en: Sorry, can't do this while pictures are being rendered.
fi: Valitan, en osaa tehdä tätä kuvien piirtelyn aikana.

en: Sorry, has to exit :-(
fi: Anteeksi, pakko lopettaa :-(

en: Sorry, your libXpm is too old.
fi: Valitan, sinulla on ikivanha libXpm.

en: Sorry.
fi: Valitan.

en: Spacing
fi: Erotus

en: Spacing|#g
fi: g Riviväli|#g

en: Spec. Table
fi: Erikoistaulukko

en: Special Cell
fi: Erikoissolu

en: Special Character%t|HFill%x31|Hyphenation Point%x32|Protected Blank%x33|Linebreak%x34|Ellipsis (...)%x35|End of sentence period%x36|Ordinary Quote (")%x37|Menu Separator %x38
fi: Erikoismerkki%t|h Vaakatäyttö%x31|p Tavutuskohta%x32|b Kova välilöynti%x33|l Rivinsiirto%x34|i Ellipsis(...)%x35|e Virkkeen lopun piste%x36|q kokonaislainausmerkki(")%x37|Valikkoerotusmerkki %x38

en: Special Column Alignment
fi: Erikoinen palstajärjestys

en: Special Multicolumn Alignment
fi: Erikoinen monipalstajärjestys

en: Special:|#S
fi: s Erikois:|#S

en: Specify paper size and margins
fi: Anna paperin koko ja marginaalit

en: Spellchecker
fi: Oikeinkirjoitus

en: Spellchecker Options
fi: Oikeinkirjoitusoptiot

en: Spellchecker Options...|#O
fi: Oikeinkirjoitusoptiot...|#O

en: Spellchecking completed!
fi: Oikeinkirjoitus tarkastettu!

en: Standard|#S
fi: Standardi|#S

en: Start new Minipage|#S
fi: s Aloita uusi Minisivu|#S

en: Start spellchecking|#S
fi: s Käynnistä oikeinkirjoitustarkastus|#S

en: Stop spellchecking|#T
fi: t Lopeta oikeinkirjoitus|#T

en: Stop the spellchecker first.
fi: Pysähdä ensin oikeinkirjoitustarkastusta.

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Subfigure|#q
fi: q Alakuva|#q

en: Switch to previous document
fi: Siirry edelliseen dokumenttiin

en: Symbol
fi: Symbooli

en: System directory set to:
fi: Systeemihakemiston arvo:

en: Table Extra Form
fi: Taulukko lisälomake

en: Table Layout
fi: Taulukkoformaatti

en: Table Of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: Table cell cannot include more than one paragraph!
fi: Taulukon solu ei voi sisältää kuin yksi kappale!

en: Table inserted
fi: Taulukko lisätty

en: Table of Contents
fi: Sisällys

en: Table of contents depth
fi: Sisällysluettelotasojen lkm.

en: Table%t
fi: Taulukko%t

en: TeX mode
fi: TeX-tila

en: Templates
fi: Mallipohjat

en: Text
fi: Teksti

en: Text mode
fi: Tekstitila

en: Textclass Loading Error!
fi: Virhe ladatessa tekstiluokka!

en: The Build operation is not allowed in this document
fi: Operaatio `Build' ei sallittu tässä dokumentissa

en: The document is read-only:
fi: Dokumentti on kirjoitussuojattu

en: The ispell-process has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
fi: Ispell-prosessi kuoli jostain syystä.
    Ehkä se tapettiin.

en: The system has been reconfigured.
fi: Systeemi on uudelleen konfiguroitu.

en: There were errors during the Build process.
fi: `Build' prosessin aikana tapahtui virheita.

en: There were errors during the LaTeX run.
fi: LaTeX-ajon aikana esiintyi virheitä.

en: These are always toggled
fi: Menevät aina edestakaisin

en: These are never toggled
fi: Eivät koskaan mene edestakaisin

en: Thick|#H
fi: h Paksu|#H

en: Thin|#T
fi: t Ohut|#T

en: This feature requires xpm-4.7 (a.k.a 3.4g) or newer.
fi: Tämä ominaisuus vaatii xpm-4.7 (ts. 3.4g) tai tuoreempaa.

en: This is only allowed in math mode!
fi: Vain sallittu matematiikkatilassa!

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of the GNU General
    Public License as published by the Free Software
    Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
fi: Tämä ohjelma on vapaaohjelmistoa; saatte jakella sen jälleen
    ja/tai muuttaa sitä "GNU General Public License":n ehtojen
    mukaisesti kuten Free Software Foundation (FSF) on ne julkaissut;
    joko Lisenssin versio 2, tai (oman valinnasi mukaan) joku myöhempi
    versio.

en: Tiny
fi: Pikkuruinen

en: Toggle
fi: Pois/päälle

en: Toggle TeX style
fi: TeX-tyyli pois/päälle

en: Toggle bold
fi: Lihava pois/päällä

en: Toggle code style
fi: Koodityyli pois/päälle

en: Toggle cursor does/doesn't follow the scrollbar
fi: Pois/päällä: kohdistin seuraa/ei seura rullauspalkki

en: Toggle emphasize
fi: Korostus pois/päälle

en: Toggle font underline
fi: Alleviivaus pois/päälle

en: Toggle keymap
fi: Näppäinkartta pois/päälle

en: Toggle noun style
fi: Nimityyli pois/päälle

en: Toggle on all these|#T
fi: T Kaikki menevät edestakaisin|#T

en: Toggle roman font style
fi: Antiikva-kirjasintyyppi pois/päälle

en: Toggle sans font style
fi: Sans-Serif-kirjasintyyppi pois/päälle

en: Toggle user defined style
fi: Käyttäjän määrittämä tyyli pois/päälle

en: Top | Center | Bottom
fi:  Ylä | Keski | Ala

en: Top:|#T
fi: t Yläreuna:|#T

en: Top|#T
fi: t Yläreuna|#T

en: Treat run-together words as legal|#T
fi: t Salli yhdyssanat|#T

en: Try running LyX in mono mode (lyx  -Mono).
fi: Kokeilepas "lyx -Mono" -komennolla.

en: Try the '-sysdir' command line parameter or
fi: Kokeile '-sysdir' komentoriviparametri, tai

en: Try to load that instead?
fi: Ladataanko se mieluummin?

en: Turn off keymap
fi: Kytke pois näppäinkartta

en: Two|#T
fi: t Kaksi|#T

en: Two|#w
fi: w Kaksi|#w

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:|#T
fi: Tyyppi:|#t

en: Typewriter
fi: Kirjoituskone

en: Typewriter Font|#T
fi: t Kirjoituskonelaji|#T

en: Unable to open template
fi: En osaa avata mallitiedosto

en: Unable to print
fi: En osaa tulostaa

en: Unable to read file!
fi: En osaa lukea tiedostoa!

en: Unable to switch to new document class.
fi: En voi vaihtua uuteen dokumenttiluokkaan

en: Underline
fi: Alleviiva

en: Undo
fi: Kelaa takaisin ("oho!")

en: Undo|Redo %l|Cut|Copy|Paste%l|Find & Replace...|Go to Error|Go to Note|Floats & Insets%m|Table%m|Spellchecker....|Check TeX|Table of Contents...%l|Version Control%m%l|View LaTeX log file%l|Paste Primary Selection as Lines|Paste Primary Selection as Paragraphs
fi: u Kelaa takaisin|r Kelaa eteenpäin%l|c Leikkaa|o Kopioi|p Liimaa%l|f Etsi & korvaa...|e Siirry virheeseen|n Siirry muistiinpanoon|i Kelluvat & leikeosat%m|t Taulukko%m|s Oikeinkirjoitus...|h TeX-tarkastus|a Sisällys...%l|v Versiohallinta%m%l|w Katso LaTeX lokitiedosto%l|l Liimaa X-merkintä riveinä|g Liimaa X-merkintä kappaleina

en: Unknown action
fi: Tuntematon toiminta

en: Unknown export type:
fi: Tuntematon vientityyppi:

en: Unknown import type:
fi: En tunne tätä tuontitiedostotyyppiä:

en: Unknown kind of footnote
fi: Tuntematon alaviitetyyppi

en: Unknown sequence:
fi: Tuntematon jakso:

en: Unset Borders|#U
fi: u Poista reunat|#U

en: Unsorted|#U
fi: U Lajittelemätön|#U

en: Update DVI
fi: Päivitä DVI

en: Update PostScript
fi: Päivitä PostScript

en: Update|#U
fi: u Päivitä|#U

en: Update|#Uu
fi: u Päivitä|#Uu

en: Update|Uu#u
fi: u Päivitä|uU#u

en: Upright
fi: Pysty

en: Url|#U
fi: URL|#U

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
fi: Käyttötapa: lyx [ komentorivioptiot ] [ nimi.lyx ... ]

en: Usage: toolbar-add-to <LyX command>
fi: Käyttöohje: toolbar-add-to <LyX-komento>

en: Use 'Edit->Go to Error' to find it.
fi: Käytä 'Muokkaa->Siirry virheeseen' sen löytämiseksi.

en: Use 'Edit->Go to Error' to find them.
fi: Käytä Muokkaa->Siirry virheeseen' niiden löytämiseksi.

en: Use AMS Math|#M
fi: m Käytä AMS Math|#m

en: Use Geometry Package|#U
fi: u Käytä "Geometry"-pakkaus|#U

en: Use alternate language:|#U
fi: u Käytä vaihtoehtoinen kieli|#U

en: Use alternate personal dictionary:|#P
fi: p Käytä vaihtoehtoinen käyttäjäsanasto:|#P

en: Use include|#U
fi: u Käytä include|#u

en: Use input|#i
fi: Käytä input|#i

en: Use language of document|#D
fi: d Käytä dokumentin kieli|#D

en: Use primary keymap
fi: Käytä ensisijainen näppäinkartta

en: Use secondary keymap
fi: Käytä toissijainen näppäinkartta

en: User directory:
fi: Käyttäjähakemisto:

en: User1|#1
fi: Käyttäjä1|#1

en: User2|#2
fi: Käyttäjä2|#2

en: Using built-in default
fi: Käytän sisäänrakennettu oletus

en: Using built-in defaults.
fi: Käytän sisäänrakennetut oletusarvot.

en: Verbatim Input
fi: Verbatim-input

en: Version Control%t
fi: Versiohallinta%t

en: Vertical Spaces
fi: Pystyvälit

en: Vertical align|#V
fi: v Pystytasaus|#V

en: View DVI
fi: Katsele DVI

en: View PostScript
fi: Katsele PostScript

en: Visible space|#s
fi: s Näkyvä välilyönti|#s

en: Warning!
fi: Varoitus!

en: Warning! Couldn't open directory.
fi: Varoitus! En osannut avata hakemistoa.

en: Warning: Ignoring Old Inset
fi: Varoitus: Unohdan Vanhaa Leikeosaa

en: Warning: Invalid Length (valid example: 10mm)
fi: Varoitus: Laiton pituus (laillinen esim.: 10mm)

en: Warning: Invalid percent value (0-100)
fi: Varoitus: Laiton prosenttimäärä (0-100)

en: Warning: Wrong Cursor position, updated window
fi: Varoitus: Kohdistin väärässä paikassa, ikkuna päivitettiin

en: Warning: could not determine path of binary.
fi: Varoitus: En voinut määrittää binäärin polku.

en: Warning: need lyxformat %.2f but found %.2f
fi: Varoitus: tarvitsen lyxformaatti %.2f mutta löysin %.2f

en: Welcome to LyX!
fi: Tervetuloa LyXiin!

en: When you revert, you will loose all changes made
fi: Jos palautat edellinen, menetät kaikki tehdyt muutokset

en: White
fi: Valkoinen

en: Width
fi: Leveys

en: Width:|#W
fi: w Leveys:|#W

en: Wrong type of document
fi: Väärä dokumenttityyppi

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes|Yy#y
fi: y Kyllä|yY#y

en: You can't insert a float in a float!
fi: Ei voi laittaa kelluvaa kelluvan sisään!

en: You can't insert a marginpar in a minipage!
fi: Ei voi laittaa marginpar minisivun sisään!

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph.  Please read the Tutorial.
fi: Kappaleen alkuun et voi laittaa välilöyntiä. Ks. Tutorial.

en: You cannot type two spaces this way.  Please read the Tutorial.
fi: Tällä tavoin et voi laittaa kaksi perättäistä välilyöntiä. Ks. Tutorial.

en: You don't have a personal LyX directory.
fi: Sinulla ei ole käyttäjän LyX-hakemisto.

en: You need to restart LyX to make use of any
fi: Jos haluat käyttää uusia dokumenttiluokkakuvauksia,

en: You should try to fix it.
fi: Yritäpä korjata se.

en: You should try to fix them.
fi: Yritäpä korjata ne.

en: [no file]
fi: [ei tiedostoa]

en: [no ghostscript]
fi: [ghostscript puuttuu]

en: [not displayed]
fi: [ei näytetä]

en: [render error]
fi: [piirtämisvirhe]

en: [rendering ... ]
fi: [piirretään ...]

en: [unknown error]
fi: [tuntematon virhe]

en: already exists. Overwrite?
fi: on jo olemassa. Kirjoitanko päälle?

en: amount of work other people have done for the LyX project.
fi: työmäärä muut ihmiset ovat sijoittaneet LyX-projektiin.

en: as default for new documents?
fi: dokumentin oletusarvoiksi?

en: chktex did not work!
fi: chktex ei toiminnut!

en: cm|#m
fi: m cm|#m

en: containing the file `chkconfig.ltx'.
fi: Sisältää tiedosto `chkconfig.ltx'.

en: decrease
fi: pienennä

en: empty figure path
fi: Kuvien hakupolku tyhjä

en: for Character, Document, Paper and Quotes
fi: merkille, dokumentille, paperille ja lainausmerkeille

en: huge
fi: valtava

en: huger
fi: valtavampi

en: ignore
fi: unohda

en: imported.
fi: tuotu.

en: in current document.
fi: tässä dokumentissa

en: inches|#h
fi: h tuumat|#h

en: inches|#n
fi: n tuumat|#n

en: increase
fi: suurenna

en: inherit
fi: peri

en: inserted.
fi: lisätty.

en: into chosen document class
fi: valittuun dokumenttiluokkaan

en: is installed correctly. Sorry, has to exit :-(
fi: on oikein asennettu. Täytyy valitettavasti lopettaa :-(

en: large
fi: iso

en: larger
fi: isompi

en: largest
fi: isoin

en: lyx: Attempting to save document
fi: lyx: Yritän tallentaa dokumentti

en: math text mode
fi: matematiikka-tekstitila

en: newfile
fi: uusi

en: normal
fi: normaali

en: opened.
fi: avattu.

en: or %|#o
fi: o tai %|#o

en: other...
fi: muu...

en: set the environment variable LYX_DIR_10x to the LyX system directory
fi: laita ympäristömuuttajaan LYX_DIR_10x LyX-systeemihakemiston nimi.

en: small
fi: pieni

en: smaller
fi: pienempi

en: smallest
fi: pienin

en: sorry.
fi: Valitan.

en: space, '#', '~', '$' or '%'.
fi: välilyönti, '#', '~', '$' tai '%'.

en: the defaults of this document class?
fi: tämän dokumenttiluokan oletusarvoihin?

en: tiny
fi: pikkuruinen

en: to the document since the last check in.
fi: dokumentin edellisen check-inin jälkeen.

en: unknown
fi: tuntematon

en: updated document class specifications.
fi: Sinun on käynnistettävä LyX uudelleen.

en: |Align Center%R%x42%l
fi: |c Tasaus kesken%R%x42%l

en: |Align Center%r%x42%l
fi: |c Tasaus kesken%r%x42%l

en: |Align Left%R%x40
fi: |e Tasaus vasen%R%x40

en: |Align Left%r%x40
fi: |e Tasaus vasen%r%x40

en: |Align Right%R%x41
fi: |i Tasaus oikea%R%x41

en: |Align Right%r%x41
fi: |i Tasaus oikea%r%x41

en: |Append Column%x33%l
fi: |u Lisää palsta%x33%l

en: |Append Row%x32
fi: |o Lisää rivi%x32

en: |Check In Changes%d%x52
fi: |i Kirjoita muutokset sisään%d%x52

en: |Check In Changes%x52
fi: |i Kirjoita muutokset sisään%x52

en: |Check Out for Edit%d%x53
fi: |o Kirjoita ulos muokattavaksi%d%x53

en: |Check Out for Edit%x53
fi: |o Kirjoita ulos muokattavaksi%x53

en: |Delete Column%x35%l
fi: |n Poista palsta%x35%l

en: |Delete Row%x34
fi: |w Poista rivi%x34

en: |Delete Table%x43
fi: |d Poista taulukko%x43

en: |Exit%l
fi: |Lopeta%l

en: |Export%m%l
fi: |e Vie%m%l

en: |Import%m
fi: |i Tuo%m

en: |Insert table%x31
fi: |i Lisää taulukko%x31

en: |Line Bottom%B%x37
fi: |b Alaviiva%B%x37

en: |Line Bottom%b%x37
fi: |b Alaviiva%b%x37

en: |Line Left%B%x38
fi: |l Vasen viiva%B%x38

en: |Line Left%b%x38
fi: |l Vasen viiva%b%x38

en: |Line Right%B%x39%l
fi: |r Oikea viiva%B%x39%l

en: |Line Right%b%x39%l
fi: |r Oikea viiva%b%x39%l

en: |Line Top%B%x36
fi: |t Yläviiva%B%x36

en: |Line Top%b%x36
fi: |t Yläviiva%b%x36

en: |Multicolumn%B%x44%l
fi: |Monipalsta%B%x44%l

en: |Multicolumn%b%x44%l
fi: |Monipalsta%b%x44%l

en: |Register%d%x51
fi: |Rekisteröi%d%x51

en: |Register%x51
fi: |Rekisteröi%x51

en: |Revert to last version%x54
fi: |l Ota edellinen versio takaisin%x54

en: |Show History%x56
fi: |Näytä historia%x56

en: |Undo last check in%x55
fi: |u Peruuta viimeinen sisäänkirjoitus%x55
