Ziemskie projekty ufo

Ziemscy konstruktorzy statk≤w powietrznych od zawsze my£leli o zbudowaniu talerzopodobnego samolotu, fachowo zwanego samolotem z p│atem talerzowym. Pr≤by te datowaµ mo┐na ju┐ od projekt≤w maszyn lataj╣cych Leoanardo da Vinci. Prace nad samolotami zaczΩ│y siΩ na maszynach z jednym kwadratowym lub okr╣g│ym p│atem. Sk╣d te zafascynowanie samolotem z p│atem talerzowym? Trudno jest przeceniµ zalety takiego samolotu. Konstrukcja jego w stosunku do samolot≤w z p│atami klasycznymi jest bardziej zwarta i prosta, dziΩki czemu w powa┐nym stopniu zmniejsza mo┐liwo£µ awarii (np. zawadzenie o jakie£ przeszkody, oderwanie siΩ p│at≤w itp.). Okr╣g│y kszta│t p│atu zapewnia mo┐liwie najbardziej ekonomiczne wykorzystanie jego powierzchni. Budowa takiego samolotu nie preferuje ju┐ w samej konstrukcji ┐adnej strony samolotu (przy centralnej budowie kabiny pilota i rozmieszczeniu w p│acie lub pod p│atem od£rodkowo biegn▒cych dysz, samolot taki mo┐e pionowo startowaµ i l╣dowaµ, w powietrzu za£ lecieµ r≤wnie dobrze w prz≤d, w ty│ lub bokiem). Taki spos≤b budowy i latania wyklucza potrzebΩ ster≤w i statecznik≤w (co z jednej strony zmniejsza jego masΩ, z drugiej za£- tak┐e awaryjno£µ). W locie postΩpowym ca│a powierzchnia samolotu wykorzystuje si│Ω no£n╣, co w du┐ym stopniu zwiΩksza stosunek ud╝wigu (b╣dƒ te┐ zasiΩgu) do ciΩ┐aru w│asnego samolotu. Wreszcie samolot taki, z regu│y pionowo startuj╣cy i l╣duj╣cy - nie potrzebuje ani skomplikowanego podwozia, ani lotnisk z pasami startowymi. DziΩki tym wszystki zaletom samolot taki sta│ siΩ (trudnym do realizacji) idea│em. Pierwsze pr≤by budowy takiego zamolotu podjΩto ju┐ w r. 1909. W£r≤d pionier≤w tego typu niezwyk│ych pojazd≤w powietrznych znaleƒli siΩ Polacy: w r. 1920 F. Uli│ski zaprojektowa│ sw≤j "Gwiazdolot", rok p≤ƒniej N.Sipowicz wyst╣pi│ ze swoim o£miok╣tnym samolotem "Heliplan". Mia│ on silnik spalinowy, wa┐y│ 800 kg i badany by│ przez 6 lat, zanim w ko±cu konstrukcjΩ t╣ ostatecznie zarzucono.

Odzieln╣ historiΩ stanowi╣ pog│oski i niejasne fakty wiadcz╣ce o prowadzonych przez hitlerowskie Niemcy pracach nad rodzimymi "lataj╣cymi spodkami". Podobno ju┐ przed wojn▒ pracowano w niemieckich laboratoriach wojskowych nad projektami superszybkich statk≤w powietrznych o napΩdzie rakietowym i grawitacyjnym (!). Istniej╣ dowody tej dzia│alno£ci w postaci niewyraƒnych szkic≤w zdobytych przez wojska alianckie w 1945 r. Szkice te przedstawiaj╣ miΩdzy innymi projekty podstawowych modeli dyskoidalnych samolot≤w "Vril 1" i "Vril 2", a tak┐e w wielu przypadkach urz╣dzenie grawitacyjne zastosowane w obu projektach o nazwie "Glocke" ("Dzwon"). Projekt niemieckich lataj╣cych spodk≤w nazywany by│ ponoµ kryptonimem "V-7" i Mo┐liwym jest, i┐ to w│a£nie on mia│ byµ tak poszukiwan╣ przez Niemc≤w "Wunderwaffe" zapewniaj╣ zwyciΩstwo III Rzeszy nad rosn▒cymi w si│Ω przeciwnikami. W miΩdzyczasie pojawi│ siΩ dosyµ s│awny, lecz z dyskiem nie maj╣cy wiele wsp≤lnego ameryka±ski V-173 "Flying Flapjack" zaprojektowany ok. roku 1942. Po tym okresie nast╣pi│a d│uga przerwa w publikacji (przynajmniej oficjalnie) projekt≤w lataj╣cych talerzy. Dopiero w 1953r. ukaza│ siΩ £wiat│u dziennemu zbudowany w Malton (prowincja Ontario) kanadyjski jednomiejscowy samolot dowiadczalny AVR. Mia│ on kszta│t przyciΩtego z jednej strony dysku (zosta│a tam umieszczona dysza wylotowa silnika turboodrzutowego) o £rednicy ok. 9 m. i wysoko£ci 3m.

W 1955 r. pojawi│ siΩ francuski jednomiejscowy lataj╣cy spodek RC zbudowany przez R. Couzieneta. Mia│ wymiary identyczne jak spodek kanadyjski. Unosi│ siΩ ku g≤rze dziΩki dwu tarczom z 48 metalowymi skrzyde│kami wiruj╣cymi na obwodzie dysku w przeciwnych kierunkach. Po osi╣gniΩciu odpowiedniej wysoko£ci w│╣czany by│ znajduj╣cy siΩ pod kad│ubem silnik turboodrzutowy, kt≤y umo┐iwia│ ruch poziomy. W r. 1958, przy wsp≤│pracy Wielkiej Brytanii i RFN powstaje lataj▒cy model "Omega" o £rednicy 2 m. i wysoko£ci 44 cm. NapΩd oparty by│ na przyk│adzie francuskiego RC. W r. 1960 pojawiaj╣ siΩ ju┐ r≤wnoleg│e dwie konstrukcje dyskoidalne: brytyjski jednomiejscowy statek za│ogowy do powrotu z orbity oko│oziemskiej, zaprojektowany w zak│adach Armstrong-Whitworth i st╣d nosz╣cy nazwΩ AW i ameryka±ski, r≤wnie┐ jednomiejscowy, poduszkowiec X-3B "Flying Saucer". Projekt brytyjski zosta│ zawieszony z powodu niepowodze± w realizacji w│asnego programu kosmicznego. X-3B zbudowany na Uniwersytecie Princeton (zgodnie z za│o┐eniem) osi╣ga│ maksymaln╣ wysoko£µ 1,22 metra. Od tego czasu prototypy dyskoidalnych pojazd≤w lataj╣cych powstaj╣ jak grzyby po deszczu.Oto wa┐niejsze z nich: W 1968 r. powstaj╣ dwa dyskoidalne poduszkowce produkcji radzieckiej o nazwach CHAI oraz UAI "Skat" ("P│aszczka"). W 1972 r. opatentowany zosta│ w Australii samolot dyskoidalny o bardzo oryginalnym rozwi╣zaniu konstrukcyjnym- - wiruj╣cy nad dyskiem pier£cie± szczelinowy wytwarza sferΩ z obni┐onym ci£nieniem, kt≤ra w pewnym sensie "wsysa" samolot ku g≤rze). W r. 1980 opatentowany zosta│ przez konstruktora w│oskiego Alfredo Bizarriego z Florencji, zaopatrzony w typowy dla samolot≤w statecznik lataj╣cy dysk (unosz╣cy siΩ w powietrze dziΩki ca│ej serii silnik≤w zasysaj╣cych powietrze sponad dysku i t│ocz╣cych je pod dysk). Od tego czasu jest dosyµ cicho w sprawie dyskoidalnych pojazd≤w lataj╣cych. Zbyt wiele taki wehiku│ ma pozytywnych cech, by ludzko£µ mia│a z niego zrezygnowaµ. Byµ mo┐e dalsze badania tocz╣ siΩ w zaciszu tajnych, wojskowych labolatori≤w, a prototypy oblatywane s╣ na supertajnych wojskowych terenach.