Stacja MIR

 

19 maja 1986 r. zosta│a wyniesiona na orbitΩ oko│oziemsk╣ pierwsza za│ogowa stacja kosmiczna - Mir. Jej zadaniem by│o umo┐liwienie d│ugich - ponadrocznych - pobyt≤w ludzi w kosmosie. Dlatego te┐ Mir zosta│ skonstruowany nie jako jednorodna stacja, lecz zestaw wielu oddzielnych modu│≤w.

GR╙DÅ RUFOWA

W grodzi rufowej umieszczono czΩ£µ mieszkaln╣, kt≤ra sk│ada siΩ z kuchni, wyposa┐onej w st≤│, miejsce do gotowania i - oczywi£cie - £mietnik. Poza kuchni╣ w module tym znajduj╣ siΩ r≤wnie┐ indywidualne kabiny mieszkalne z iluminatorami, krzes│ami i │≤┐kiem. Obok przewidziano miejsce na toaletΩ z WC, prysznicem i wann╣. Powy┐ej zlokalizowano modu│ pr≤┐niowy w kszta│cie pier£cienia, zawieraj╣cy g│≤wny napΩd i zbiorniki z paliwem. Na zewn╣trz jest r≤wnie┐ antena komunikacyjna, radary pomocne przy dokowaniu oraz sensory optyczne. W £rodku umieszczono tunel │╣cz╣cy czΩ£µ robocz╣ stacji z dokami. Ponadto Mir posiada r≤wnie┐ rdze± produkuj╣cy energiΩ elektryczn╣ oraz systemy: kontroli temperatury, podtrzymania ┐ycia na stacji, komunikacyjne i napΩdowy, a tak┐e komputer pok│adowy.

MODUú MIR

Mir jest £rodkow╣ czΩ£ci╣ stacji i stanowi jej rdze±. Wystrzelono go bez za│ogi w lutym 1986 r. Sk│ada siΩ z 4 czΩ£ci - do pracy, µwicze±, prze│adunku i pokoju zebra±. CzΩ£µ prze│adunkow╣ dodano, aby zabezpieczyµ odpowiedni╣ liczbΩ port≤w do dokowania kolejnych modu│≤w. Zbudowano j╣ z 4 koncentrycznie rozmieszczonych dok≤w, umieszczonych na kuli. CzΩ£µ przeznaczona do pracy zawiera dwa koncentrycznie umieszczone cylindry oraz 3 baterie s│oneczne. Znajduj╣ siΩ w niej modu│y mieszkalne oraz czΩ£µ operacyjna. W modu│ach mieszkalnych zadbano o stworzenie domowej atmosfery, u┐ywaj╣c pastelowych barw i stosuj╣c mikrograwitacjΩ. Pod│ogΩ przykryto zielonym dywanem. CzΩ£µ operacyjna natomiast zawiera systemy monitoringu i dowodzenia rdzeniem. Pozwala ona zarz╣dzaµ ca│o£ci╣ kompleksu, jakim jest Mir. Modu│ ten wyposa┐ony jest r≤wnie┐ w stacjΩ pilota┐u i czΩ£µ medyczn╣.

MODUú ASTROFIZYCZNY KVANT-1

Zosta│ on umieszczony przy dokach. S│u┐y do obserwacji aktywnych galaktyk, pulsar≤w i gwiazd neutronowych. Dane zbierane s╣ w formie widm elektromagnetycznych oraz promieniowania X. Kvant-1 zosta│ uzupe│niony r≤wnie┐ o zestaw, pozwalaj╣cy na prowadzenie bada± biotechnologicznych.

MODUú KVANT-2

Jest on przeznaczony do prowadzenia eksperyment≤w biologicznych i obserwacji Ziemi. Ponadto zawiera 2 baterie s│oneczne, zapasy wody, tlenu narzΩdzia i elektronikΩ.

MODUú TECHOLOGII KRYSTALICZNEJ

Przystosowano go do prac badawczych nad nowymi technologiami produkcji materia│≤w oraz materia│ami "kosmicznymi". Zawiera r≤wnie┐ 2 baterie s│oneczne i w│asny modu│ dokuj╣cy, przeznaczony dla stacji orbitalnej.

SprzΩt i zapasy dostarczane s╣ na Mira za pomoc╣ prom≤w Sojuz oraz Progress, kt≤re przywo┐╣ r≤wnie┐ now╣ za│ogΩ. Na stacji Mir dokuj╣ r≤wnie┐ promy kosmiczne Atlantis.

Pocz╣tkowo Mir by│ wykorzystywany tylko przez za│ogi rosyjskie, jednak po negocjacjach w 1980 r. rozpocz╣│ siΩ nowy etap w "zasiedleniu" tego kosmicznego laboratorium. Pocz╣wszy od roku 1995 na pok│adzie Mira zaczΩli "go£ciµ" r≤wnie┐ kosmonauci ameryka±scy. Niestety, w zwi╣zku z 2 ostatnimi wypadkami i ich p≤ƒniejszymi konsekwencjami plan wykorzystania Mira do 2002 r. prawdopodobnie ulegnie zmianie. Wr≤µmy jednak do tego, co ostatnio wydarzy│o siΩ na Mirze.

23 lutego 1997 r. na pok│adzie stacji wybuch│ po┐ar. Zapali│ siΩ jeden z generator≤w tlenu w module Kvant-1. Na szczΩ£cie uda│o siΩ go ugasiµ. Mimo obecno£ci dw≤ch zadokowanych "Sojuz≤w" (ka┐dy mo┐e pomie£ciµ 3 osoby, a na pok│adzie by│o ich wtedy 6), ca│a za│oga znajdowa│a siΩ czΩ£ci, z kt≤rej mia│a dostΩp tylko do jednego z nich. Wydarzenie to spowodowa│o, ┐e rozpatrzono uwagi dotycz╣ce zar≤wno ochrony przeciwpo┐arowej, jak i systemu podtrzymywania ┐ycia, do kt≤rego nale┐╣ generatory tlenu.

Tak┐e statki "Sojuz" - wed│ug s│≤w astronaut≤w - nie nale┐╣ do ich ulubionych pojazd≤w. W wywiadach udzielanych mass mediom, wiΩkszo£µ z nich nie wierzy w mo┐liwo£µ pilotowania "Sojuza" przez jedn╣ osobΩ. Innym, powa┐nym zastrze┐eniem jest to, ┐e statki te konstruowali in┐ynierowie, nie bior╣c pod uwagΩ sugestii najbardziej zainteresowanych, czyli kosmonaut≤w.

Drugi powa┐ny wypadek, kt≤rego nastΩpstwa do dzi£ s╣ widoczne, zdarzy│ siΩ w czerwcu, w czasie dokowania statku "Progress". W efekcie zosta│ on powa┐ne uszkodzony - nast╣pi│a utrata zasilania wskutek uszkodzenia baterii s│onecznych. Ponadto w sierpniu pojawi│y siΩ k│opoty z komputerem. P≤ƒniej nast╣pi│a dalsza utrata energii, bΩd╣ca wynikiem zmian w po│o┐eniu baterii s│onecznych.

Inne problemy to rezultat ograniczonej │╣czno£ci Mira z Ziemi╣, starego sprzΩtu (Mir jest na orbicie od ponad 11 lat) oraz k│opoty na ziemi, zwi╣zane z wzajemn╣ wsp≤│prac╣ rosyjskiego MCC (Mission Control Center) i ameryka±skiej NASA Houston MCC. Tak wiΩc dalsze losy stacji, kt≤ra przysparza coraz wiΩkszych problem≤w, s╣ do dzisiaj nieznane. W chwili gdy piszΩ te s│owa zosta│ ju┐ wymieniony na Mirze komputer oraz czΩ£ciowo naprawione baterie s│oneczne. Pozostaje mieµ nadziejΩ, ┐e nie dojdzie do kolejnych wypadk≤w.

Dziennik pok│adowy Mira

Wystrzelenie Mira

19 lutego - 15 marca 1986 r.

Na pocz╣tku Mir zosta│ wyniesiony zaledwie na wysoko£µ 235 km. NastΩpnie za pomoc╣ g│≤wnych silnik≤w zosta│ wprowadzony na orbitΩ 330 km.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 1 (G│≤wna Ekspedycja Saljuta 7 nr 6)
Leonid Kizim, Vladimir Solovyov

Kizirn and Solovyov byli na pok│adzie Mira 2 razy (52 dni i 21 dni) rozdzieleni wizyt╣ na Saljucie 7 (51 dni).

Mir zosta│ pozbawiony za│ogi od 16 czerwca 1986 r. do 7 lutego 1987 r.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 2
5 lutego - 30 czerwca 1987 r.

Yuri Romanenko, Alexandr Laveikin

Kvant zosta│ wystrzelony i przymocowany do Mira w kwietniu. Romanenko i Laveikin odbyli wΩdr≤wkΩ w kosmosie, by usun╣µ cia│a obce przed zadokowaniem modu│u "na sta│e".

Kvant rozpocz╣│ w czerwcu obserwacje astronomiczne od badania Supernowej 1987a w Wielkim Ob│oku Magellana.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 2b
22 czerwca - 29 grudnia 1987 r.

Yuri Rornanenko, Alexandr Alexandrov

Romanenko powr≤ci│ na Mira po odlocie Laveikina w "Sojuz-TM 2" i by│ w nim 336 dni.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 3
21 grudnia 1987 r. - 21 grudnia 1988 r.

Vladimir Titov, Musa Manarov

Titov i Manarov spΩdzili 366 dni na orbicie, ustanawiaj╣c nowy rekord. We wrze£niu do│╣czy│ do nich dr Valeri Polyakov, kt≤ry kontrolowa│ stan zdrowia Titova i Manarova podczas ich pobytu w ostatnich miesi╣cach w kosmosie.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 4
26 listopada 1988 r. - 27 kwietnia 1989 r.

Alexandr Volkov, Sergei Krikalev, Valeri Polyakov

Polyakov pozosta│ na Mirze, kiedy Titov i Manarov wr≤cili na ZiemiΩ. Og≤│em spΩdzi│ w kosmosie 242 dni.

Od 27 kwietnia 1989 r. do 5 wrze£nia 1989 r. na Mirze nie by│o za│ogi. Przez ten czas astronomowie na Ziemi u┐ywali przyrz╣d≤w na Kvancie do obserwacji Supernova 1987a oraz ponad 70 innych obiekt≤w.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 5
5 wrze£nia - 19 lutego 1990 r.

Alexander Vlktorenko, Alexander Serebrov

Kvant 2 zosta│ wystrzelony 26 listopada, natomiast operacjΩ dokowania zako±czono 8 grudnia. Podczas konferencji prasowej Vlktorenko i Serebrov stwierdzili, ┐e zyski z wyprodukowania 297 gr p≤│przewodnika z arsenku galu pozwoli│y na pokrycie koszt≤w misji.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 6
11 lutego - 9 sierpnia 1990 r.

Anatoli Solovyov, Alexandr Balandin

D│ugo oczekiwany modu│ Kristall przycumowa│ do Mira 10 czerwca i 11 czerwca zosta│ umieszczony naprzeciwko Kvanta 2. Przywr≤ci│o to ca│emu kompleksowi symetriΩ, kt≤ra by│a zachwiana od grudnia 1989 r.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 7
1 sierpnia - 10 grudnia 1990 r.

Gennadi Manakov, Gennadi Strekalov

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 8
2 grudnia 1990 r. - 26 maja 1991 r.

Viktor Afanaseyev, Musa Manarov

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 9
18 maja - 11 paƒdziernika 1991 r.

Anatoli Artsebarski, Sergei Krikalev

MiΩdzy 19 a 27 czerwca na zewn╣trz modu│u Kvant zosta│a zamontowana antena.

OdrobinΩ zamieszania w "codziennym ┐yciu" Mira spowodowa│ zamach na Michai│a Gorbaczowa.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 10
2 paƒdziernika 1991 r. - 25 marca 1992 r.

Alexandr Volkov, Sergei Krilcalev

Krikalev zmieni│ Artsebarskiego na pok│adzie Mira, czas jego pobytu wynosi│ 320 dni.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 11
17 marca - 10 sierpnia 1992 r.

Alexander Vlktorenko, Alexandr Kaleri

B. Chenok - w imieniu NPO Energia - stwierdzi│, ┐e 6-letni Mir powinien przez 2 miesi╣ce funkcjonowaµ bez za│ogi.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 12
27 czerwca 1992 r. - 2 lutego 1993 r.

Anatoli Solovyov, Sergei Avdeyev

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 13
24 stycznia - 22 czerwca 1993 r.

Gennadi Mankov, Alexandr Poleshchuk

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 14
1 czerwca 1993 r. - 14 stycznia 1994 r.

Vasili Tsibliyev, Alexandr Serebrov

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 15
8 stycznia - 9 czerwca 1994 r.

Viktor Afanaseyev, Yuri Usachyov, Valeri Polyakov

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 16
1 czerwca - 4 listopada 1994 r.

Yuri Malenchenko, Talgat Musabayev, Valeri Polyakov

Polyakov na pok│adzie Mira z 16-osobow╣ za│og╣. Planowany pobyt to 15 miesiΩcy.

G│≤wna Ekspedycja Mira nr 17
4 listopada 1994 r.

Alexandr Vlktorenko, Elena Kondakova, Valeri Polyakov

Kondakova jest pierwsz╣ kobiet╣, kt≤ra przebywa│a na Mirze. Polyakov pozosta│ na pok│adzie i w styczniu ustanowi│ nowy rekord.