KOCIE ZABAWY

Koty, tak dziko ┐yj▒ce jak udomowione, uwielbiaj▒ siΩ bawiµ. Poniewa┐ zami│owanie do zabawy jest na og≤│ wyra╝niejsze u zwierz▒t o przed│u┐onym okresie dzieci±stwa, najbardziej rozrywkowe w╢r≤d ssak≤w s▒ zwierzΩta miΩso┐erne, w tym koty. Naturalnie m│ode zwierzΩta spΩdzaj▒ na zabawie wiΩcej czasu ni┐ osobniki doros│e.
Koty uprawiaj▒ zabawy, kt≤re w naturalny spos≤b przechodz▒ w doskonalenie umiejΩtno╢ci oraz zachowa± przydatnych przy polowaniu, zabijaniu, b≤jkach i ucieczce.
Chocia┐ kociΩta bawi▒ siΩ z ogromn▒ werw▒ i entuzjazmem, nigdy nie zapominaj▒ o regu│ach gry - ugryzienia i zadrapania nie s▒ zbyt silne, a rany zdarzaj▒ siΩ rzadko. Ko±cowym etapem prawdziwego polowania jest zabicie przeciwnika, jednak nigdy siΩ to nie zdarza podczas zabawy koci▒t. ZwierzΩta czΩsto zmieniaj▒ siΩ rolami: z agresora w broni▒cego siΩ i z ofiary w rywala.
Jednak u ┐adnego uczestnika tych zabaw nigdy nie widzi siΩ objaw≤w strachu czy zdenerwowania. Charakterystyczn▒ cech▒ kocich igraszek jest przesadne powtarzanie wielu ruch≤w. Nie mo┐na oprzeµ siΩ wyci▒gniΩciu wniosku, ┐e poza nauk▒ koty czerpi▒ ze swoich µwicze± fizycznych wiele rado╢ci i przyjemno╢ci.
M│ode niekt≤rych gatunk≤w kot≤w powtarzaj▒ w zabawie pewne charakterystyczne zachowania doros│ych zwierz▒t. M│ode kota czarno│apego i leoparda w zabawach uwielbiaj▒ na przyk│ad kozio│ki. Jest to spos≤b µwiczenia metody walki, umo┐liwiaj▒cej do╢µ lekkiemu drapie┐cy atakowanie znacznie ciΩ┐szego przeciwnika. Metoda polega na chwyceniu przednimi pazurami, zgarniΩciu tylnymi i przeturlaniu siΩ z ofiar▒ bez rozlu╝niania uchwytu. Jeszcze inaczej µwicz▒ m│ode gepardy. Powtarzaj▒ one typowe uderzenie │ap▒, kt≤rego p≤╝niej bΩd▒ u┐ywaµ do powalenia gazeli Thomsona.
Przez zabawΩ koty ucz▒ siΩ jak uderzaµ, jak daleko skoczyµ, aby wyl▒dowaµ na poruszaj▒cym siΩ przedmiocie, jak szybko biegaµ, aby dogoniµ ofiarΩ.