filezilla - en to mk translation catalogue (1074 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
mk: %H:%M:%S поминато

en: %H:%M:%S left
mk: %H:%M:%S преостанато

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
mk: %a - Корисничка сметка (Редиците кои го содржат ова ќе бидат изоставени ако не се користи најавување со корисничка сметка)

en: %d directory | %d directories
mk[0]: %d именик
mk[1]: %d именици

en: %d file | %d files
mk[0]: %d податотека
mk[1]: %d податотеки

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
mk[0]: %d податотека. Вкупна големина: %s
mk[1]: %d податотеки. Вкупна големина: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
mk[0]: %d податотека. Вкупна големина: Најмалку %s
mk[1]: %d податотеки. Вкупна големина: Најмалку %s

en: %d files added to queue
mk: %d податотеки додадени во редицата

en: %p - Password
mk: %p - Лозинка:

en: %s - Certificate expired!
mk: %s - Неважечки сертификат (истечен рок)!

en: %s - Not yet valid!
mk: %s - Сеуште не е валиден!

en: %s - Proxy user
mk: %s - Прокси корисник

en: %s and %s. Total size: %s
mk: %s и %s. Вкупна големина: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
mk: %s и %s. Вкупна големина: Најмалку %s

en: %s byte | %s bytes
mk[0]: %s бајт
mk[1]: %s бајти

en: %s bytes
mk: %s бајти

en: %s bytes (%d B/s)
mk: %s бајти (%d B/s)

en: %s bytes (%d.%d KB/s)
mk: %s бајти (%d.%d KB/s)

en: %s bytes (%d.%d MB/s)
mk: %s бајти (%d.%d MB/s)

en: %s bytes (? B/s)
mk: %s бајти (? B/s)

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Please download FileZilla again. If this problem persists, please submit a bug report.
mk: %s не може да се пронајде. Без оваа компонента на FileZilla, SFTP нема да работи.
    
    Ве молиме симнете ја FileZilla повторно. Ако повторно се појави овој проблем, известете за грешка.

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the FZ_FZSFTP environment variable.
mk: %s не може да се пронајде. Без оваа компонента на FileZilla, SFTP нема да работи.
    
    Можни решенија:
    - Проверете дали %s е во именикот наведен во променливата PATH на вашиот компјутер.
    - Наведете го целосниот пат до %s во FZ_FZSFTP променливата.

en: %s with %d bits
mk: %s со %d бита

en: %u - Username
mk: %u - Корисничко име:

en: %w - Proxy password
mk: %w - Прокси лозинка

en: &About...
mk: &Информации за FileZilla...

en: &Account:
mk: &Корисничка сметка

en: &Active
mk: &Активен

en: &Add bookmark...
mk: &Додади прибелешка...

en: &Add files to queue
mk: &Додади податотеки во редица

en: &Add keyfile...
mk: &Додади клуч податотека...

en: &Add to queue
mk: &Додади во редица

en: &Always trust certificate in future sessions.
mk: &Имај доверба во сертификатот во идните сесии

en: &Always trust this host, add this key to the cache
mk: &Секогаш верувај на овој хост, додади го овој клуч во кешот

en: &Always use default editor
mk: &Секогаш користи основен уредувач

en: &Always use this action
mk: &Секогаш користи го ова дејство

en: &Ask your operating system for the external IP address
mk: &Прашај оперативен систем за надворешната IP адреса:

en: &Auto
mk: &Автоматски

en: &Autodetect
mk: &Автоматско детектирање

en: &Automatically remove successful transfers
mk: &Автоматско бришење на успешни трансфери

en: &Binary
mk: &Бинарен

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
mk: Бинарни префикси кои користат SI симболи (т.е. 1 KB = 1024 бајти)

en: &Bookmarks
mk: &Прибелешки

en: &Browse...
mk: &Прелистај...

en: &Burst tolerance:
mk: &Burst толеранција:

en: &Cancel
mk: &Откажи

en: &Check for beta versions of FileZilla
mk: &Провери дали има бета верзија на FileZilla

en: &Clear private data...
mk: &Бришење на приватни податоци...

en: &Close FileZilla
mk: &Затвори ја FileZilla

en: &Connect
mk: &Конектирање

en: &Copy
mk: &Копирај

en: &Copy current connection to Site Manager...
mk: &Копирај тековна конекција во Менаџерот на локации

en: &Copy to clipboard
mk: &Копирај на привремена табла

en: &Crash
mk: &Пад

en: &Create directory
mk: &Креирај именик

en: &Debug
mk: &Дебагирање

en: &Debug information in message log:
mk: &Дебагирање на информациите во дневникот на пораки:

en: &Default editor:
mk: Основен уредувач:

en: &Default file exists action...
mk: &Основна акција доколу постои податотека ...

en: &Delay between failed login attempts:
mk: &Чекање помеѓу обидите за најавување:

en: &Delete
mk: &Избриши

en: &Directory comparison
mk: &Споредба на именици

en: &Disconnect
mk: &Прекин на конекција

en: &Disconnect from server
mk: &Прекини врска со серверот

en: &Display size in bytes
mk: &Прикажи големина во бајти

en: &Don't show this dialog again.
mk: &Не ја прикажувај оваа порака повторно

en: &Don't use external IP address on local connections.
mk: Не користи надворешна IP адреса на локални конекции

en: &Double-click action on files:
mk: &Акција при двоен клик врз податотеки:

en: &Download
mk: &Спушти

en: &Edit
mk: &Нагодувања

en: &Edit filter rules...
mk: У&реди правила за филтри...

en: &Enable
mk: Овоз&можи

en: &Enable automatic update check
mk: Овозможи автоматска проверка на нови верзии

en: &Encoding:
mk: &Енкодирање:

en: &Enter custom command...
mk: &Внеси сопствена команда...

en: &Execute
mk: &Изврши

en: &Export Site Manager entries
mk: Податоци од &Менаџерот на конекции

en: &Export...
mk: &Извоз...

en: &Fall back to active mode
mk: &Врати се во активен режим

en: &File
mk: &Конекции

en: &File Attributes...
mk: &Атрибути на податотека...

en: &File permissions...
mk: Пермисии на податотека...

en: &File:
mk: &Податотека:

en: &Filter sets:
mk: &Нагодувања на филтер:

en: &Filters:
mk: &Филтри:

en: &Finish editing and delete local file
mk: Заврши со уредување и бриши локална податотека

en: &Get external IP address from the following URL:
mk: &Земи надворешна IP адреса од следниот URL:

en: &Getting help...
mk: &Побарај помош (on-line)...

en: &Global bookmark
mk: &Глобална прибелешка

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
mk: &HTTP/1.1 со користење на CONNECT начин

en: &Help
mk: &Помош

en: &Highest
mk: &Највисока

en: &Highest available port:
mk: &Највисока достапна порта:

en: &Host:
mk: &Хост:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
mk: &IEC бинарни префикси (т.е. 1 KiB = 1024 бајти)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
mk: &ISO 8601 (пример: 2007-09-15)

en: &Import...
mk: &Увоз...

en: &Layout of file and directory panes:
mk: &Изглед на панелите за податотеки и именици

en: &Limit local ports used by FileZilla
mk: &Ограничување на локални порти користени од FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
mk: &Ограничување на бројот на симултани конекции

en: &Local directory tree
mk: &Локално дрво на именици

en: &Local directory:
mk: &Локален именик:

en: &Log to file
mk: &Запиши во податотека:

en: &Logontype:
mk: &Тип на најавување:

en: &Low
mk: &Ниска

en: &Manage bookmarks...
mk: &Ажурирање на прибелешки...

en: &Manual transfer...
mk: &Мануелен трансфер...

en: &Maximum number of connections:
mk: &Максимален број на конекции:

en: &Maximum number of retries:
mk: &Максимален број на обиди:

en: &Message log
mk: Прозорец за пораки

en: &Name:
mk: &Име:

en: &Network configuration wizard...
mk: &Волшебник за мрежно конфигурирање ...

en: &New
mk: &Нов

en: &New Site
mk: &Нова локација

en: &New version available!
mk: &Постои нова верзија!

en: &No
mk: &Не

en: &None
mk: &Нема

en: &Normal
mk: &Нормално

en: &Number of days between update checks:
mk: &Број на денови помеѓу проверките:

en: &Numeric value:
mk: &Бројна вредност:

en: &OK
mk: &ОК

en: &Open
mk: &Отвори

en: &Overwrite
mk: &Пребриши

en: &Passive
mk: &Пасивен

en: &Password:
mk: &Лозинка:

en: &Play sound
mk: &Вклучен звук

en: &Port:
mk: &Порта:

en: &Preserve timestamps of transferred files
mk: &Зачувај оригинално време на пренесени податотеки

en: &Queue
mk: &Редица

en: &Quickconnect
mk: &Брзо конектирање

en: &Quickconnect bar
mk: &Лента за брзо конектирање

en: &Read
mk: &Читај

en: &Reconnect
mk: &Повторно конектирање

en: &Refresh
mk: &Обнови

en: &Remember password for this session
mk: &Запомни лозинка за оваа сесија

en: &Remote directory:
mk: &Мрежен именик:

en: &Remote path:
mk: &Мрежен пат:

en: &Remove
mk: &Отстрани

en: &Remove key
mk: &Избриши клуч

en: &Remove selected
mk: Избриши селектирани

en: &Rename
mk: &Преименувај

en: &Rename...
mk: &Преименувај...

en: &Reopen local file
mk: &Отвори повторно локална податотека

en: &Report a bug...
mk: &Пријави грешка...

en: &Restart Wizard
mk: &Стартувај повторно волшебник

en: &Resume
mk: &Продолжи

en: &Run command...
mk: &Изврши команда...

en: &Run configuration wizard now...
mk: Волшебник...

en: &Run update check now...
mk: Започни проверка за нова верзија....

en: &Save as...
mk: Зачувај &како...

en: &Select language:
mk: &Избери јазик:

en: &Select the columns that should be displayed:
mk: Избор на колони за прикажување:

en: &Server
mk: &Сервер

en: &Settings
mk: &Нагодувања

en: &Settings...
mk: &Нагодувања...

en: &Show debug menu
mk: Прикажувај мени за дебагирање

en: &Show message
mk: &Прикажувај пораки

en: &Show timestamps in message log
mk: Прикажувај време во дневникот на пораки

en: &Site Manager...
mk: &Менаџер на конекции...

en: &Site-specific bookmark
mk: Прибелешки кои се однесуваат на мрежната локација

en: &Skip
mk: &Прескокни

en: &Swap local and remote panes
mk: Замени локален со мрежен панел

en: &Test
mk: &Тест

en: &Theme:
mk: &Тема:

en: &Transfer
mk: &Трансфер

en: &Transfer mode:
mk: &Начин на трансфер

en: &Transfer queue
mk: &Редица за трансфер

en: &Treat dotfiles as ASCII files
mk: &Претпостави дека овие податотеки се ASCII податотеки

en: &Unedit
mk: &Врати претходно уредување

en: &Update cached key for this host
mk: &Ажирирај го кешираниот клуч за овој хост

en: &Upload
mk: &Подигни

en: &Use custom program
mk: Користи &сопствена програма

en: &Use system's default editor for text files
mk: Користи основен системски уредувач за текстуални податотеки

en: &Use the following IP address:
mk: &Користи ја следната IP адреса:

en: &Use the server's external IP address instead
mk: Користи ја екстерната IP адреса на серверот

en: &Use thousands separator
mk: Користи сепаратор за илјади

en: &User:
mk: &Корисник:

en: &Username:
mk: &Корисничко име:

en: &Version %s
mk: &Верзија %s

en: &View
mk: &Изглед

en: &View/Edit
mk: &Види/Уреди

en: &Write
mk: &Запиши

en: &Yes
mk: &Да

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
mk: '%s' не постои или не може до него да се пристапи.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
mk: Начинот на најавување не е поддржан од избраниот потокол

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
mk[0]: (%d филтриран објект)
mk[1]: (%d филтрирани објекти)

en: (0 for no limit)
mk: (0 - нема ограничување)

en: (0-999 seconds)
mk: (0-999 секунди)

en: (5-9999, 0 to disable)
mk: (5-9999, 0 - оневозможи)

en: (At least 7 days)
mk: (Најмалку 7 дена)

en: (example: %H:%M)
mk: (пример: %H:%M)

en: (example: %Y-%m-%d)
mk: (пример: %Y-%m-%d)

en: , %H:%M:%S left
mk: %H:%M:%S преостанато

en: , --:--:-- left
mk:  --:--:-- преостанато

en: --:--:-- left
mk:  --:--:-- преостанато

en: 0 - None
mk: 0 - Нема

en: 1 - Warning
mk: 1 - Предупредување

en: 2 - Info
mk: 2 - Инфо

en: 4 - Debug
mk: 4 - Дебагирање

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
mk: Прибелешка со внесеното име веќе постои. Внесете ново име.

en: A default editor needs to be set.
mk: Потребно е да се наведе основен уредувач.

en: A file previously opened has been changed.
mk: Петходно отворената податотека била променета.

en: A file with that name is already being edited. Do you want to reopen '%s'?
mk: Податотека со тоа име веќе се уредува. Дали сакате да ја отворам повторно '%s'?

en: A file with that name is already being transferred.
mk: Податотека со тоа име била пренесена.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
mk: Податотека со тоа име сеуште се уредува. Затворете ја и обидете се повторно.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
mk: Локалната податотека не може да биде декодирана.
    Проверете дали променливата LC_CTYPE (или LC_ALL) е наведена правилно.
    Доколку не го решите овој проблем, некои податотеки можно е да недостасуваат во листите.
    Понатаму, нема да ви бидат прикажувани предупредувања за овој проблем во оваа сесија.

en: A newer version of FileZilla is available:
mk: Понова верзија на FileZilla е достапна:

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
mk: Вообичаено ова не е потребно. Контактирај те го администраторот на серверот доколку има потреба од ова.

en: A&dd
mk: Д&одади

en: A&llow resume of ASCII files
mk: Овозможи продолжување на трансфер на ASCII податотеки

en: A&pply only to downloads
mk: П&римени само на симнувања

en: A&pply only to uploads
mk: П&римени само на подигнувања

en: A&pply to all files and directories
mk: Примени на сите податотеки и именици

en: About FileZilla
mk: Информации за FileZilla

en: Above the file lists
mk: Над листите на податотеки

en: Account
mk: Корисничка сметка

en: Action after queue &completion
mk: Акција после процесирање на редица

en: Action on selected file:
mk: Акција врз селектирана податотека:

en: Action to perform:
mk: Акција за извршување:

en: Action:
mk: Акција

en: Active mode
mk: Активен мод

en: Active mode IP
mk: IP за активен режим

en: Add selected directory to the transfer queue
mk: Доди избраните именици во редицата за пренос

en: Add selected files and folders to the transfer queue
mk: Доди избрани податотеки и папки во редицата за пренос

en: Add to queue
mk: Додади во редица

en: Address type not supported
mk: Типот на адресирање не е подржан

en: Advanced
mk: Напредно

en: Advanced options:
mk: Напредни опции:

en: Algorithm:
mk: Алгоритам:

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
mk: Сите порти во дадениот ранг треба да бидат помеѓу 1024 и 65535.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
mk: Дозволи префрлање на друг начини на трансфер ако има грешка

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
mk: Дозволи префрлање на друг начини на трансфер ако има грешка

en: Anonymous
mk: Анонимно

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
mk: Сите направени измени во Менаџерот на локации не може да се зачуваат.

en: Any changes made in the Site Manager will not be saved unless you repair the file.
mk: Сите направени измени во Менаџерот на локации нема да се зачуваат додека не се поправи податотеката.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
mk: Сите направени измени во филтрите не може да се зачуваат.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
mk: Сите направени измени во филтрите нема да се зачуваат.

en: App&ly to directories only
mk: Примени &само на именици

en: Apply
mk: Примени

en: Apply to &current queue only
mk: Примени &само на тековниот ред на чекање

en: Apply to &files only
mk: Примени &само на податотеки

en: Archive
mk: Архива

en: As tab in the transfer queue pane
mk: Како посебен таб во панелот на редицата за трансфер

en: Ask for password
mk: Прашај за лозинка

en: Ask operating system for a port.
mk: Прашај оперативен систем за порта

en: Ask your operating system for the external IP address
mk: Прашај оперативен систем за надворешна IP адреса:

en: Associated program not found:
mk: Придружениот програм не е пронајден:

en: At least one filter condition is incomplete
mk: Барем еден од условите за филтрирање не е целосен

en: At this point, all required information has been gathered.
mk: Во овој момент, сите барани информации се прибрани

en: Attribute
mk: Атрибути

en: Authentication failed.
mk: Неуспешна автентикација.

en: Author:
mk: Автор:

en: Auto
mk: Автоматски

en: Automatic file type classification
mk: Автоматска класификација на типови на податотеки

en: Automatic update check
mk: Автоматска проверка на нови верзии

en: Available sizes
mk: Достапни големини

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
mk: B <Симбол за бајти. Само преведи ја првата буква>

en: B&ypass proxy
mk: Заобиколи прокси

en: Being edited
mk: Биле уредувани

en: Binary
mk: Бинарен

en: Bookmark
mk: Прибелешка

en: Bookmark:
mk: Прибелешка:

en: Bookmarks
mk: Прибелешки

en: Build date:
mk: Датум на креирање:

en: Build information
mk: Информации за оваа верзија

en: C&ancel current operation
mk: Откажи тековна операција

en: C&heck for nightly builds of FileZilla
mk: Проверка за &nightly builds на FileZilla

en: C&lear all
mk: И&счисти се

en: C&ustom
mk: &Сопствен формат

en: C&ustom filetype associations:
mk: Кориснички типови на податотеки

en: Can't read from file
mk: Не можам да читам од податотека

en: Can't write data to file.
mk: Не можам да запишам податоци во податотека.

en: Can't write data to file: %s
mk: Не можам да запишам податоци во податотеката: %s.

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel current operation
mk: Откажи тековна операција

en: Cancels the current operation
mk: Откажување на тековната операција

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
mk: Не е можно да се пристапи до '%s', нема вметнато медиум во уредот или уредот не е спремен.

en: Cannot add server to Site Manager
mk: Не може да се додаде серверот во Менаџерот на локации

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
mk: Не може да се направи споредба на именици, поставени се различни филтри за локалните и мрежните именици

en: Cannot compare directories, not connected to a server.
mk: Не може да се направи споредба на именици, нема конекција со среверот.

en: Cannot create new filter
mk: Не може да се креира нов филтер

en: Cannot edit file
mk: Не може да се уредува податотека

en: Cannot edit file, remote path unknown.
mk: Не може да се уредува податотека, мрежниот пат не е познат.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
mk: Не може да се воспостави FTP конекција до SFTP сервер. Изберете соодветен протокол.

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
mk: Не може да се вчита лентата за брзо конектирање од ресурсната податотека

en: Cannot load file, not a valid XML file.
mk: Не може да се вчита податотека, XML податотеката не е валидна.

en: Cannot load keyfile
mk: Не може да се вчита клуч податотека

en: Cannot load toolbar from resource file
mk: Не може да се вчита алатникот од ресурсната податотека

en: Cannot rename entry
mk: Не може да се преименува ставката

en: Cannot rename file
mk: Не може да се преименува податотека

en: Cannot save filterset
mk: Не може да се зачуваат филтрите

en: Cannot select filter
mk: Не може да се избере филтер

en: Cannot set file association
mk: Не може да се постави асоцијација на податотека

en: Cannot show dialog
mk: Не може да се прикаже дијалог прозорец

en: Cannot view/edit selected file
mk: Не може да се прегледа/уреди избраната податотека

en: Categories
mk: Категории

en: Certificate and session data are not available yet.
mk: Сертификатот и сесиските податоци сеуште не се на располагање.

en: Certificate details
mk: Детали на сертификат

en: Certificate issuer
mk: Издавач на сертификат

en: Challenge:
mk: Обид:

en: Change file attributes
mk: Промена на атрибути на податотека

en: Change the file permissions.
mk: Промена на пермисии на податотеката

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
mk: Промената на податотеката за дневникот на порака бара повторно старување на FileZilla

en: Character encoding issue
mk: Проблем со кодната табела

en: Charset
mk: Кодна табела

en: Check for &beta versions and release candidates
mk: Проверка на бета верзии и нови предлози

en: Check for &updates...
mk: Проверка на нови верзии...

en: Check for newer versions of FileZilla
mk: Провери дали има нова верзија на FileZilla

en: Check for updates
mk: Проверка на нови верзии

en: Check for updates failed
mk: Неуспешна проверка на нови верзии

en: Checking for correct external IP address
mk: Проверка на коректност на надворешна IP адреса:

en: Checking for updates
mk: Проверка на нови верзии

en: Choose the default local directory
mk: Изберете го стандардниот локален именик

en: Choose the local directory
mk: Изберете локален именик

en: Cipher:
mk: Шифра:

en: Classic
mk: Класичен

en: Clear &Site Manager entries
mk: Податоци во менаџерот на конекции

en: Clear &layout cache
mk: Бришење на кешот за изгледот

en: Clear &quickconnect history
mk: Историја за брзо конектирање

en: Clear &reconnect information
mk: Информации за повторно конектирање

en: Clear &transfer queue
mk: Редица за трансфер

en: Clear history
mk: Избриши историја

en: Clear private data
mk: Бришење на приватни податоци

en: Clear quickconnect bar
mk: Бриши лента за брзо конектирање

en: Click on Finish to save your configuration.
mk: Кликни на Finish за зачувување на конфигурацијата

en: Click on next to download the new version.
mk: Кликни на продолжи за симнување на нова верзија

en: Client to server MAC:
mk: Клиент - сервер MAC:

en: Client to server cipher:
mk: Клиент - сервер cipher:

en: Close FileZilla
mk: Затвори ја FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
mk: Затвори сите активни инстанци на FileZilla

en: Co&mments:
mk: Ко&ментари:

en: Column properties
mk: Својства на колона

en: Column setup
mk: Нагодување на колона

en: Command and its arguments should be properly quoted.
mk: Командата и нејзините аргументи треба да се стават во соодветни загради.

en: Command failed
mk: Неуспешно извршување на комада

en: Command not supported
mk: Командата не е подржана

en: Command not supported by this protocol
mk: Командата не е подржана од овој протокол

en: Command:
mk: Команда:

en: Comment
mk: Коментар

en: Common name:
mk: Вообичаено име:

en: Communication tainted by router or firewall
mk: Комуникацијата е забавена од рутерот или огнениот зид

en: Compare &modification time
mk: Спореди време на модификација

en: Compare file&size
mk: Спореди големина на податотека

en: Comparison &threshold (in minutes):
mk: Споредбен праг (во минути):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
mk: Споредбениот праг треба да биде помеѓу 0 и 1440 минути.

en: Compiled for:
mk: Компајлирано за:

en: Compiled on:
mk: Компајлирано на:

en: Compiled with:
mk: Компајлирано со:

en: Compiler flags:
mk: Знаменца на компајлерот:

en: Compressed
mk: Компресирано

en: Concurrent transfers
mk: Истовремени трансфери

en: Conditions are c&ase sensitive
mk: Чувствително на големи и мали букви

en: Configuration test
mk: Тестирање на конфигурација

en: Configure passive mode
mk: Конфигурирај пасивен мод

en: Configure port range
mk: Конфигурирај дијапазон на порти

en: Confirmation needed
mk: Потребна е потврда

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
mk: Честитки, вашите нагодувања изгледа се функционални.

en: Connect bypassing proxy settings
mk: Конектирање со заобиколување на прокси нагодувањата

en: Connect to specified Site Manager site
mk: Конектирање на наведената локација

en: Connected
mk: Конектиран

en: Connecting
mk: Конектирање

en: Connecting to %s
mk: Конектирање на %s

en: Connecting to %s through proxy
mk: Конектирање на %s преку прокси

en: Connecting to %s...
mk: Конектирање на %s...

en: Connecting to server
mk: Конектирање со сервер

en: Connection
mk: Конекција

en: Connection attempt failed
mk: Обидот за конектирање не успеа

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
mk: Обидот за конектирање е прекинат од "%s", обид со следна адреса.

en: Connection attempt failed with "%s".
mk: Обидот за конектирање е прекинат од "%s".

en: Connection attempt interrupted by user
mk: Обидот за конектирање е прекинат од корисникот

en: Connection closed
mk: Конекцијата е затворена

en: Connection closed by server
mk: Конекцијата е затворена од страна на серверот

en: Connection established, initializing TLS...
mk: Воспоставена конекција, иницијализација на TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
mk: Воспоставена конекција, праќање на HTTP барање

en: Connection established, waiting for welcome message...
mk: Воспоставена конекција, чекање на порака за добредојде...

en: Connection lost
mk: Конекцијата е изгубена

en: Connection not allowed by ruleset
mk: Конектирањето не е дозволено, несогласување со правилата

en: Connection refused
mk: Конектирањето не е прифатено

en: Connection timed out
mk: Предолго време на чекање за конектирање

en: Connection timed out.
mk: Предолго време на чекање за конектирање.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
mk: Воспоставена конекција со проксито, размена на податоци...

en: Connection with server got closed prematurely.
mk: Прерано затворена конекција со серверот.

en: Connection with the test server failed.
mk: Неуспешна конекција со тест серверот

en: Convert keyfile
mk: Конвертирај клуч податотека

en: Cop&y
mk: Копи&рај

en: Copy (%d) of %s
mk: Копирано (%d) од %s

en: Copy of %s
mk: Копирано од %s

en: Could not accept connection: %s
mk: Неуспешно прифаќање на конекција: %s

en: Could not add connection to Site Manager
mk: Не може да се додаде конекција во Менаџерот на конекции

en: Could not connect to server
mk: Неуспешно конектирање на сервер

en: Could not connect to server: %s
mk: Неуспешно конектирање на сервер: %s

en: Could not convert command to server encoding
mk: Не е конвертирана командата до серверот за енкодирање

en: Could not convert private key
mk: Не е конвертиран приватниот клуч

en: Could not establish connection to server
mk: Не успеав да воспоставам врска со серверот

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
mk: Не можам да ги пронајдам ресурсните податотеки за FileZilla, ја затворам FileZilla.
    Можете да то поставите податочниот именик на FileZilla со користење на '--datadir <сопствена патека>' командно-линискиот параметарт или со поставување на променливата за окружувањето FZ_DATADIR.

en: Could not get full remote path.
mk: Не може да се земе целосен мреќен пат.

en: Could not get reply from fzputtygen.
mk: Не може да се добие одговор од fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
mk: Не може да се пристапи до привремен именик за симнување на податоетка

en: Could not load keyfile
mk: Не може да се вчита клуч податотеката

en: Could not load private key
mk: Не може да се вчита приватниот клу.

en: Could not open log file: %s
mk: Не може да се отвори податотеката на дневникот на пораки: %s

en: Could not parse remote path.
mk: Не може да се парсира мрежниот пат.

en: Could not parse server address:
mk: Не може да се парсира серверската адреса:

en: Could not read from socket: %s
mk: Не може да се чита од лежиштето: %s

en: Could not read server item.
mk: Не може да се прочита серверската адреса.

en: Could not seek to offset %s within file
mk: Не може да се пронајде остапувањето %s во податотеката

en: Could not seek to the end of the file
mk: Не може да се бара до крајот на податотеката

en: Could not send command to fzputtygen.
mk: Не може да се прати команда до fzputtygen.

en: Could not start proxy handshake: %s
mk: Не може да започне ракувањето со проксито: %s

en: Could not start transfer
mk: Не може да започне трансферот

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
mk: Не можам да запишам во "%s", сите направени измени во Менаџерот на мрежни локации не може да се зачуваат: %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
mk: Не може да се запише "%s", избраниот сајт не може да се извезе: %s

en: Could not write "%s": %s
mk: Не може да се запише "%s": %s

en: Could not write keyfile: %s
mk: Не може да се запише клуч податотеката: %s

en: Could not write to local file
mk: Не може да се запишува во локалната податотека

en: Could not write to log file: %s
mk: Не може да се запише во податотеката на дневникот на пораки: %s

en: Could not write to socket: %s
mk: Не може да се запише лежиштето: %s

en: Country:
mk: Земја:

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
mk: Прекинување на FileZilla веднаш. Се користи само за барање на грешка

en: Create a new subdirectory in the current directory
mk: Креирај нов подименик во тековниот именик

en: Create directory
mk: Креирај именик

en: Creating directory
mk: Креирање именик

en: Creating directory '%s'...
mk: Креирање на именик '%s'...

en: Critical error
mk: Критична грешка

en: Current transfer type is set to ASCII.
mk: Актуелен тип на трансфер - ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
mk: Актуелен тип на трансвер - автоматска детекција.

en: Current transfer type is set to binary.
mk: Актуелен тип на трансфер - бинарен.

en: Cus&tom
mk: Сопствено

en: Custom filter set
mk: Сопствена група на филтри

en: Custom server
mk: Сопствено нагодување на сервер

en: D&ata type
mk: &Тип на трансфер на податоци

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
mk: Децимални префикси кои користат SI симболи (т.е. 1 KB = 1000 бајти)

en: D&efault
mk: Основен

en: D&elete
mk: Бриши

en: D&isable all
mk: О&невозможи ги сите

en: DOS-like with virtual paths
mk: DOS-овски со виртуелен пат

en: Dangerous filetype
mk: Сомнителен тип на податотека

en: Data
mk: Датум

en: Data socket closed too early.
mk: Изворот на податоци прерано затвроен.

en: Date formatting
mk: Форматирање на датум

en: Date/time format
mk: Формат на датум/време

en: Date/time unknown
mk: Непознат датум/време

en: Debug
mk: Дебагирање

en: Debugging settings
mk: Нагодувања за дебагирање

en: Default &local directory:
mk: Основен &локален именик:

en: Default (Autodetect)
mk: Основно (Автоматско детектирање)

en: Default editor not properly quoted.
mk: Основниот уредувач не е добро наведен.

en: Default file exists action
mk: Основна акција за постоечки податотеки

en: Default r&emote directory:
mk: Основен мрежен именик:

en: Default system language
mk: Основен системски јазик

en: Default transfer mode:
mk: Основен режим на трансфер:

en: Default transfer type:
mk: Основен тип на трансфер:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
mk: Основно: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
mk: Задржувањето помеѓу неуспешните обиди за конектирањље треба да биде помеѓу 1 и 999 секунди.

en: Delete Site Manager entry
mk: Бриши податок од менаџерот на конекции

en: Delete selected directory
mk: Бриши селектиран именик

en: Delete selected files and directories
mk: Бриши селектирани податотеки и именици

en: Desktop
mk: Работна маса

en: Details
mk: Детали

en: Details for new key:
mk: Детали за нов клуч:

en: Dire&ctories
mk: Име&ници

en: Direction
mk: Насока

en: Directory
mk: Именик

en: Directory comparison
mk: Споредба на именици

en: Directory comparison failed
mk: Неуспешна споредба на именици

en: Directory listing aborted by user
mk: Листањето на именикот прекинато од корисникот

en: Directory listing failed
mk: Неуспешно листање на именик

en: Directory listing filters
mk: Филтри за листање на именици

en: Directory listing successful
mk: Успешно листање на именикот

en: Disa&ble all
mk: Он&евозможи ги сите

en: Disconnect from server
mk: Дисконектирање од серверот

en: Disconnected from server
mk: Прекината врска со серверот

en: Disconnected from server: %s
mk: Дисконектиран од серверот: %s

en: Disconnecting from previous server
mk: Дисконектирање од преходниот сервер

en: Disconnects from the currently visible server
mk: Дисконектирање од актуелно видливиот сервер

en: Display about dialog
mk: Прикажи дијалог за програмата

en: Do &not use default editor
mk: &Не користи основен уредувач

en: Do &nothing
mk: Не прави ништо

en: Do you really want to close FileZilla?
mk: Дали навистина сакате да ја затворите FileZilla

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете сите податоци од Менаџерот на конекции и редицата за трансфер?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете сите податоци во Менаџерот на конекции?

en: Do you really want to delete selected entry?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете селектираните податоци?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
mk: Дали навистина сакате да ја исчистите редицата за трансфер на податоци?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
mk: Дали навистина сакате да ја пратите '%s' на серверот?

en: Don't use external IP address on &local connections.
mk: Не користете надворешна IP адреса на локални конекции.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
mk: Податотеки со точка се податотеки чии имиња започнуваат со точка, пример .htaccess

en: Double-click action
mk: Акција при двоен клик

en: Download
mk: Симнување

en: Download &limit:
mk: Ограничување за симнување:

en: Download selected directory
mk: Симнување на избран именик

en: Download selected files and directories
mk: Симнување на селектирани податотеки и именици

en: Downloading
mk: Симнување

en: Downloading %s
mk: Симнување %s

en: Duplicate filter name
mk: Дуплирање на име на филтер

en: E&nable all
mk: Ово&зможи ги сите

en: E&nter directory
mk: &Внеси именик

en: E&xecute
mk: И&зврши

en: E&xit
mk: И&злези

en: E-Mail:
mk: Е-пошта:

en: Each filter needs at least one condition.
mk: Секој филтер треба да има барем еден услов

en: Edit filters
mk: Уреди филтри

en: Editing failed
mk: Неуспешно уредување

en: Email:
mk: Е-пошта:

en: Empty command
mk: Празна команда

en: Empty command.
mk: Празна команда.

en: Empty directory listing
mk: Празен листинг на именик

en: Empty directory.
mk: Празен именик.

en: Empty file extension.
mk: Празна наставка на податотека.

en: Empty filter names are not allowed.
mk: Празно име на филтер не е допуштено.

en: Empty name
mk: Празно име

en: Empty quoted string.
mk: Празна низа.

en: En&able all
mk: Овоз&можи ги сите

en: Encrypted
mk: Енкриптирано

en: Encryption
mk: Енкрипција

en: Encryption details
mk: Детали на енкрипција

en: Enter &custom command...
mk: Внеси &сопствена команда...

en: Enter command
mk: Внеси команда

en: Enter custom command
mk: Внеси сопствена команда

en: Enter directory
mk: Внеси именик

en: Enter filter name
mk: Внеси име на филтер

en: Enter name for filterset
mk: Внесете име за групата филтри

en: Enter new name for filterset
mk: Внеси ново име за група на филтри

en: Enter password
mk: Внеси лозинка

en: Enter selected directory
mk: Внеси избран именик

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
mk: Внесете порта на која северот чека поврзување.
    Стандардните порти се 21 за FTP и 22 за SFTP .

en: Enter username and password
mk: Внеси корисничко име и лозинка

en: Error exporting settings
mk: Грешка при пренесувањето на нагодувањата

en: Error importing
mk: Грешка при увезување

en: Error loading xml file
mk: Грешка при вчитување на xml податотека

en: Error starting program
mk: Грешка при стартување на програма

en: Error writing xml file
mk: Грешка при запишување на xml податотека

en: Error:
mk: Грешка:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
mk: Пример: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
mk: Примери

en: Exe&cute
mk: Из&врши

en: Executable
mk: Извршни

en: Export &Queue
mk: Редица за трансфер

en: Export &Settings
mk: Нагодувања за извоз

en: Export settings
mk: Нагодувања за извоз

en: F&ilter name:
mk: И&ме на филтер:

en: FTP Engine not initialized, can't connect
mk: FTP не е иницијализирано, не може да се конектира

en: FTP Proxy
mk: FTP Прокси

en: FTPES - FTP over explicit TLS/SSL
mk: FTPES - FTP преку експлицитно TLS/SSL

en: FTPS - FTP over implicit TLS/SSL
mk: FTPS - FTP преку имплицитно TLS/SSL

en: Failed to change directory
mk: Неуспешен обид за промена на именик

en: Failed to change language
mk: Неуспешен обид за промена на јазик

en: Failed to check for newer version of FileZilla.
mk: Неуспешен обид за проверка на нова верзија на FileZilla.

en: Failed to copy or move sites
mk: Неуспешен обид за копирање или преместување на локација

en: Failed to create backup copy of xml file
mk: Неуспешен обид за креирање на заштитна копија на xml податотека

en: Failed to create listen socket, aborting
mk: Неуспешен обид за креирање на listen socket, прекинување

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
mk: Неуспешен обид за креирање на Listening socket за активен режим на трансфер

en: Failed to download the latest version of FileZilla.
mk: Неуспешен обид за симнување на последната верзија на FileZilla.

en: Failed to get 'My Documents' path
mk: Неуспешен обид за читање на патот до 'Мои документи'

en: Failed to get desktop path
mk: Неуспешен обид за читање на патеката до desktop-от

en: Failed to initialize FTP engine
mk: Неуспешен обид за иницијализација на FTP

en: Failed to initialize TLS.
mk: Неуспешен обид за иницијализација на TSL.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
mk: Неуспешно вчитување на панели, грешка во ресурсната податотека

en: Failed to load private key: %s
mk: Неуспешно вчитување на приватен клуч: %s

en: Failed to open "%s" for appending/writing
mk: Неуспешнп отворање на "%s" заради додавање/запишување

en: Failed to open "%s" for reading
mk: Неуспешно отворање на "%s" заради читање

en: Failed to open "%s" for writing
mk: Неуспешно отворање на "%s" заради запишување

en: Failed to receive data
mk: Неуспешно примање на податоци

en: Failed to retrieve directory listing
mk: Неуспешно прелистување на именикот

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
mk: Неуспешно барање на надворешната IP адреса, прекинување

en: Failed to retrieve external ip address, using local address
mk: Неуспешно барање на надворешната IP адреса, се користи локална адреса

en: Failed to retrieve local ip address.
mk: Неуспешно барање на локална IP адреса

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
mk: Неуспешно барање на локална IP адреса. Прекинување

en: Failed to retrieve the external IP address.
mk: Неуспешно барање на надворешната IP адреса

en: Failed to send command.
mk: Неуспешно праќање на команда.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
mk: Неуспешно поставување на %s (%s) јазик, се користи основниот системски јазик

en: Failed to set language to %s, using default system language
mk: Неуспеав да го поставам јазикот %s, го користам сандардниот системски јазик

en: Failed to validate settings
mk: Неуспешна валидација на нагодувања

en: Failed to write to file %s
mk: Неуспешен обид за запис во податотека %s

en: Failed to write xml file
mk: Неуспешен обид за запис во xml податотека

en: Failed transfers
mk: Неуспешни трансфери

en: Fall back to active mode
mk: Враќање во активен режим

en: Fil&e:
mk: Пода&тотека:

en: Fil&es
mk: Пода&тотеки

en: File
mk: Податотека

en: File Types
mk: Типови на податотеки

en: File does not contain any importable data.
mk: Податотеката не содржи никаков податок кој би можел да се увезе.

en: File editing
mk: Уредување на податотека

en: File exists
mk: Податотеката постои

en: File exists action
mk: Акција ако податотеката постои

en: File has changed
mk: Податотеката е променета

en: File lists
mk: Листи на податотеки

en: File not found
mk: Податотеката не постои

en: File transfer successful
mk: Трансферот на податотеката успешно заврши

en: File transfers still in progress.
mk: Трансферот на податотеката сеуште е во тек

en: FileZilla Error
mk: FileZilla Грешка

en: Filelist status &bars
mk: Статусна линија за листи на податотеки

en: Filename
mk: Име

en: Filename &filters...
mk: Филтри за имиња на податотеки...

en: Filename invalid
mk: Погрешно име на податотека

en: Filename unchanged
mk: Непроменето име на податотека

en: Filename:
mk: Име на податотека:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
mk: Имињата на податотеките не можат да содржат било кој од следните знаци: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
mk: Имињата на податотеките не можат да содржат било кој од следните знаци: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
mk: Податотеки кои се уредувани во моментов

en: Filesize
mk: Големина

en: Filesize format
mk: Формат на големина на податотека

en: Filetype
mk: Тип

en: Filetype associations
mk: Асоцијации на типовина податотеки

en: Filter applies to:
mk: Филтерот се однесува на:

en: Filter name already exists
mk: Името на филтерот веќе постои

en: Filter set already exists
mk: Групата на филтерот веќе постои

en: Filter the directory listings
mk: Филтрирај ја листата со именици

en: Fingerprint (MD5):
mk: Отисок (MD5):

en: Fingerprint (SHA-1):
mk: Отисок (SHA-1):

en: Fingerprint:
mk: Отисок:

en: Firewall and router configuration wizard
mk: Виолшебник за конфигурација на огнен ѕид и рутер

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
mk: За подетални информации во врска со оваа опција, работете со волшебникот за мрежна конфигурација

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
mk: За сигурност треба да специфицирате ранг на најмалку 10 порти.

en: Force &UTF-8
mk: Форсирај &UTF-8

en: Force showing &hidden files
mk: Прикажи скриени податотеки

en: Force showing hidden files
mk: Прикажи скриени податотеки

en: Format specifications:
mk: Формат спецификации:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
mk: Формат: Екстензија проследена со соодветна команда и аргументи ставени во наводници.

en: General
mk: Општо

en: Generic proxy
mk: Генерички прокси

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
mk: Целната податотека веќе постои, дали навистина сакате да продолжите?

en: Global bookmarks
mk: Глобални прибелешки

en: Group permissions
mk: Пермисии на група

en: H&igh
mk: В&исока

en: Hash:
mk: Хеш:

en: Hidden
mk: Скриен

en: High
mk: Високо

en: Highest
mk: Највисока

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
mk: Највисоката достапна порта треба да биде број помеѓу 1024 и 65535.

en: Homepage:
mk: Веб место:

en: Host key fingerprint:
mk: Отисок на хостот:

en: Host key mismatch
mk: Клучот на хостот не се совпаѓа

en: Host unreachable
mk: Хостот не е достапен

en: Host:
mk: Хост:

en: Hours,
mk: Часови,

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
mk: I&SO 8601 (пример: 15:47)

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
mk: Ако го смените јазикот, FileZilla треба да се рестартира.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
mk: Ако притиснете на тест, FileZilla ќе се конектира на probe.filezilla-project.org и ќе направи некои едноставни тестирања.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
mk: Ако ја затворите FileZilla, вашите промени нема да бидат зачувани.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
mk: Ако внесете погрешни типови на податотеки, при трансферот може да дојде до нивно оштетување.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
mk: Ако добиете било каква грешка тогаш вашите нагодувања не се во ред.

en: Import data from older version
mk: Увоз на податоци од постара верзија

en: Import settings
mk: Нагодувања за увоз

en: Import successful
mk: Успешно увезување

en: Incorrect password
mk: Погрешна лозинка

en: Initializing TLS...
mk: Иницијализација на TLS...

en: Interactive
mk: Интерактивно

en: Interface
mk: Изглед

en: Interrupted by user
mk: Прекинато од корисникот

en: Invalid HTTP Response
mk: Погрешен HTTP одговор

en: Invalid data received
mk: Примени невалидни податоци

en: Invalid date
mk: Погрешен датум

en: Invalid filename
mk: Погрешно име на податотека

en: Invalid input
mk: Погрешен влез

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
mk: Внесен е невалиден порт. Портот треба да биде вредност од 1 до 65535.

en: Invalid response code
mk: Погрешен код на одговор

en: Invalid site path
mk: Погрешен пат до локација

en: Invalid size in condition
mk: Невавалидна големина во условот.

en: Invalid username given.
mk: Внесено е невавалидно корисничко име.

en: Keep directories on top
mk: Стави ги имениците на почеток

en: Key exchange
mk: Размена на клучеви

en: L&owest
mk: Нај&ниска

en: Language
mk: Јазик

en: Language changed
mk: Јазик е променет

en: Last modified
mk: Последна измена

en: Layout
mk: Изглед

en: Limit for concurrent &downloads:
mk: Ограничување за истовремени симнувања:

en: Limit for concurrent &uploads:
mk: Ограничување за истовремени подигнувања:

en: Limit local ports
mk: Ограничување на локалните порти

en: Line length exceeded
mk: Надмината должина на ред

en: Listing:
mk: Листање:

en: Lo&west available port:
mk: Најн&иска достапна порта:

en: Local
mk: Локално

en: Local file
mk: Локалална податотека

en: Local file does not exist.
mk: Не постои локалана податотека.

en: Local file is a directory instead of a regular file.
mk: Локалната податотека е именик наместо регуларна податотека.

en: Local filters:
mk: Локални филтри:

en: Local site:
mk: Локален именик:

en: Locality:
mk: Локално:

en: Log file
mk: Податотека на дневник на пораки

en: Logging
mk: Најавување

en: Low
mk: Ниска

en: Lowest
mk: Најниска

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
mk: Најниската достапна порта треба да биде број помеѓу 1 и 65535.

en: Malformed header: %s
mk: Оштетено заглавие: %s

en: Manual transfer
mk: Мануелен трансфер

en: Match all of the following
mk: Совпаѓање на сите од следните

en: Maximum simultaneous &transfers:
mk: Максимален број на истовремени трансфери:

en: Message log
mk: Прозорец за пораки

en: Message log position
mk: Позиција на прозорецот за пораки

en: Minutes
mk: Минути

en: Move &down
mk: Преместо подолу

en: Move &up
mk: Премести погоре

en: My Computer
mk: Мој компјутер

en: My Documents
mk: Мои документи

en: My Sites
mk: Мои локации

en: N/a
mk: не е наведено

en: Name
mk: Име

en: Name already exists
mk: Името веќе постои

en: Name of bookmark already exists.
mk: Името веќе постои.

en: Name:
mk: Име:

en: Need to enter filter name
mk: Треба да внесете име на филтер

en: Need to specify a character encoding
mk: Треба да ја одредите кодната табела

en: Network unreachable
mk: Не е достапна мрежата

en: New &Folder
mk: Нова &папка

en: New Book&mark
mk: Нова &прибелешка

en: New bookmark
mk: Нова прибелешка

en: New directory
mk: Нов именик

en: New filter
mk: Нов филтер

en: New folder
mk: Нова папка

en: New site
mk: Нова локација

en: Next to the transfer queue
mk: После редицата за трансфер

en: No
mk: Не

en: No category to export selected
mk: Не се избрани категории за извоз

en: No command given, aborting.
mk: Не е зададена команда, прекинување.

en: No external IP address set, trying default.
mk: Не е наведена надворешна IP адреса, обид со основната.

en: No filter name given
mk: Не е дадено име на филтер

en: No host given, please enter a host.
mk: Нема внесено хост, внесете хост.

en: No images available
mk: Нема достапни слики

en: No more files in the queue!
mk: Нема повеќе податотеки во редицата

en: No sites available
mk: Нема достапни локации

en: No username given.
mk: Нема дадено корисничко име.

en: None
mk: Нема

en: None selected yet
mk: Сеуште не е избран ниту еден

en: Normal
mk: Нормално

en: Not connected to any server
mk: Нема конекција до ниту еден сервер

en: Not connected to any server.
mk: Нема конекција до ниту еден сервер.

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
mk: Забелешка: ова својство е подржано само ако се користи FTP протокол.

en: Note: This only works with plain, unencrypted FTP connections.
mk: Забелешка: ова работи само со едноставни, некриптирани FTP конекции.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
mk: Забелешка: користењето на генерички прокси го форсира пасивниот начин на FTP конекции

en: Number of decimal places:
mk: Број на децимални места:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
mk: Бројот на обидите треба да биде помеѓу 0 и 99.

en: O&pen file
mk: &Отвори податотека

en: OK
mk: ОК

en: Once
mk: Еднаш

en: Open the Site Manager
mk: Отвора Менаџер на конекции

en: Open the file.
mk: Отвора податотека.

en: Open the settings dialog of FileZilla
mk: Отвора дијалог прозорец за нагодување на FileZilla

en: Opened as:
mk: Отворено како:

en: Opening failed
mk: Неуспешно отворање

en: Opens the Site Manager
mk: Го отвора менаџерот на мрежни локлации

en: Operating system problem detected
mk: Воочена грешка кај оперативниот систем

en: Organization:
mk: Организација:

en: Other:
mk: Друго:

en: Overview
mk: Преглед

en: Overwrite &if source newer
mk: Пребриши ако изворната е понова

en: Owner permissions
mk: Пермисии на сопственикот

en: Owner/Group
mk: Сопственик/Група

en: P&roxy host:
mk: П&рокси хост:

en: PORT command tainted by router or firewall.
mk: PORT командата е забранета од рутеро= или огнен ѕид.

en: Pa&ssive (recommended)
mk: Пасивен (препорачливо)

en: Package
mk: Пакет

en: Parameter not a valid URL
mk: Параметарот не е валиден URL

en: Pass&word:
mk: Ло&зинка:

en: Passive (recommended)
mk: Пасивен (препорачливо)

en: Passive mode
mk: Пасивен режим

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
mk: Пасивен режим ќе биде поставен како основен режим на трасфер.

en: Password required
mk: Потребна е лозинка

en: Path
mk: Пат

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
mk: Патот не може да се креира за именик %s и подименик %s

en: Paths
mk: Патеки

en: Pending removal
mk: Чека за бришење

en: Permission
mk: Пермисија

en: Permissions
mk: Пермисии

en: Please check http://filezilla-project.org for the most recent version of FileZilla.
mk: Проверете на http://filezilla-project.org за најнова верзија на FileZilla.

en: Please enter a custom time format.
mk: Внесете ваш формат на време

en: Please enter a name for the new filter.
mk: Внесете име за новиот филтер

en: Please enter a new name for the copied filter.
mk: Внесете ново име за копираниот филтер

en: Please enter a new name for the filter.
mk: Внесете ново име за  филтерот

en: Please enter a password for this server:
mk: Ве молам внесете лозинка за овој сервер:

en: Please enter a unique name for this filter set
mk: Внесете единствено име за оваа група на филтри

en: Please enter a username for this server:
mk: Внесете корисничко име за овој сервер:

en: Please enter a valid portrange.
mk: Внесете валиден ранг на порти.

en: Please enter an update interval of at least 7 days
mk: Внесете интервал на освежување од најмалку 7 дена

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
mk: Внесете FTP команда.
    Користењето на ftp команди ќе го испразни кешот со именици.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
mk: Внесете име на именикот што треба да се креира:

en: Please enter username and password for this server:
mk: Внесете корисничко име и лозинка за овој сервер:

en: Please enter your external IP address
mk: Внесете ја вашата надворешна IP адреса

en: Please read http://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting for details
mk: Прочитајте http://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting за повеќе детали

en: Please select the categories you would like to import.
mk: Избор на категории за увезување.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
mk: Изберете го основниот начин на трансфер на податоци кој сакате да го користите.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
mk: Изберете ги новите атрибути за именикот "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
mk: Изберете ги новите атрибути за податотеката "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
mk: Изберете ги новите атрибути за селектираните именици.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
mk: Изберете ги новите атрибути за избраните податотеки и именици.

en: Please select the new attributes for the selected files.
mk: Изберете ги новите атрибути за избраните податотеки.

en: Please visit http://filezilla-project.org for more information about FileZilla.
mk: Посети http://filezilla-project.org за повеќе информации во врска со FileZilla.

en: Please visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
mk: Погледни http://filezilla-project.org за симнување на најнова верзија.

en: Predefined Sites
mk: Предефинирани конекции

en: Preserving file timestamps
mk: Зачувавање на временски податоци на податотека

en: Preview:
mk: Преглед:

en: Primary connection and data connection certificates don't match.
mk: Сертификатите на основната конекција и подтаочната конекција не се совпаѓаат.

en: Prioritize directories (default)
mk: Имениците на почеток (основно)

en: Priority
mk: Приоритет

en: Privacy policy:
mk: Политики на приватност:

en: Private &keys:
mk: Приватни &клучеви

en: Pro&xy password:
mk: Прокси ло&зинка:

en: Process &Queue
mk: Процесирај &редица за трансфер

en: Proxy &port:
mk: Прокси порта:

en: Proxy &user:
mk: Прокси корисник:

en: Proxy authentication failed
mk: Автентикацијата на проксито не успеа

en: Proxy handshake failed: %s
mk: Преговарањето со проксито не успеа: %s

en: Proxy reply: %s
mk: Прокси одговор: %s

en: Public Key Authentication
mk: Автентикација на јавен клуч

en: Public key algorithm:
mk: Алгоритам на јавен клуч:

en: Public permissions
mk: Јавни пермисии

en: Queue has been fully processed
mk: Редицата ќе биде целосно порцесирана

en: Queue: empty
mk: Редица: празна

en: Queued files
mk: Податотеки во редица

en: R&eboot system
mk: Рестартирање на систем

en: R&emote directory tree
mk: Мрежен именик

en: Raw FTP command
mk: Директна FTP команда

en: Re&name
mk: Пр&еименувај

en: Really cancel current operation?
mk: Дали навистина сакате да ја откажете тековната операција?

en: Really delete all selected files and/or directories?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете избраните податотеки и/или именици?

en: Reason
mk: Причина

en: Rec&urse into subdirectories
mk: При&мени и за подименици

en: Reconnection settings
mk: Нагодувања за реконектирање

en: Reconnects to the last used server
mk: Реконектирање на последно користениот сервер

en: Redirection to invalid address
mk: Пренасочување на погрешна адреса

en: Refresh the file and folder lists
mk: Освежување на листите на податотеки папки

en: Remote
mk: Мрежно

en: Remote certificate not trusted.
mk: Мрежниот сертификат не е од доверба

en: Remote file
mk: Мрежна податотека

en: Remote filters:
mk: Мрежни филтри:

en: Remote path
mk: Мрежен пат

en: Remote path could not be parsed.
mk: Не може да се парсира мрежниот пат.

en: Remote path:
mk: Мрежен пат:

en: Remote site:
mk: Мрежен именик:

en: Remove &all
mk: Отстрани ги сите

en: Remove &selected
mk: Отстрани ги &избраните

en: Rename file
mk: Преименувај податека

en: Rename selected directory
mk: Преименувај ги избраните податотеки и именици

en: Rename selected files and directories
mk: Преименувај ги избраните податотеки и именици

en: Renaming '%s' to '%s'
mk: Преименување на '%s' во '%s'

en: Reset and requeue selected files
mk: Ресетирај и барај избрана податотека

en: Resolving address of %s
mk: Разрешување на адресата на %s

en: Resolving hostname
mk: Разрешување на името на хостот

en: Response:
mk: Одговор:

en: Retrieving directory listing...
mk: Примање на листа со именици...

en: Retrieving external IP address from %s
mk: Примање на надворешна IP адреса од %s

en: S&how files currently being edited...
mk: Приказ на тековно уредувани податотеки...

en: S&hutdown system
mk: Изгасни го компјутерот

en: Save settings?
mk: Зачувај нагодувања?

en: Scanning for files to add to queue
mk: Скенирање за податотеки за да се додадат во редот на чекање

en: Scanning for files to upload
mk: Скенирање за податотеки за да се испратат

en: Security information
mk: Безбедносни информации

en: See also: http://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
mk: Види исто така: http://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
mk: Избор на сервер

en: Select &page:
mk: Избор на с&траница:

en: Select Theme
mk: Избор на тема

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
mk: Избери основна акција ако целната податотека постои.

en: Select default editor
mk: Избор на основен уредувач

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
mk: Основна акција ако целната податотека постои. Овој избор ќе важи само за тековната сесија.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
mk: Основна акција ако целната податотека постои само за избраните податотеки во редицата за трансфер.

en: Select download location for package
mk: Избор на локација за симнување на пакетот

en: Select file containing private key
mk: Избор на податотека која го содржи приватниот клуч

en: Select file for exported data
mk: Избор на податотека за извоз на податоци

en: Select file for exported queue
mk: Избор на податотека за извоз на редица за трансфер

en: Select file for exported settings
mk: Избор на податотека за извоз на нагодувања

en: Select file for exported sites
mk: Избор на податотека за извоз на локации

en: Select file to import settings from
mk: Податотека од која се увезуваат нагодувања

en: Select file to upload
mk: Избор на податотека за подигнување

en: Select filename for converted keyfile
mk: Име на податотека за конвертираната клуч податотека

en: Select how these files should be opened.
mk: Избор како овие податотеки ќе бидат отворани.

en: Select target filename
mk: Целно име на податотека

en: Select the categories to export:
mk: Изберете категории за извоз:

en: Select the private data you would like to delete.
mk: Избор на приватни податоци за бришење.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
mk[0]: Избран %d именик.
mk[1]: Избрани %d именици.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
mk[0]: Избрано %d податотека. Вкупна големина %s
mk[1]: Избрано %d податотеки. Вкупна големина: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
mk[0]: Избрана %d податотека. Вкупна големина: Најмалку %s
mk[1]: Избрани %d податотеки. Вкупна големина: Најмалку %s

en: Selected %s and %s. Total size: %s
mk: Избрано %s и %s. Вкупна големина: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
mk: Избрано %s и %s. Вкупна големина : Најмалку %s

en: Selected editor does not exist.
mk: Избраниот уредувач не постои.

en: Selected file already being edited
mk: Избраната податотека веќе се уредува

en: Selected file already opened.
mk: Избраната податотека веќе е отворена

en: Selected file is already loaded
mk: Избраната податотека веќе е подигната

en: Selected file still being edited
mk: Избраната податотека сеуште се уредува

en: Selected filter only works for local files.
mk: Избраниот филтер работи само за локални податотеки.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
mk: Избраната порта вообичаено се користи со различен протокол.

en: Send FTP &keep-alive commands
mk: Праќање на FTP &keep-alive команди

en: Send custom command to the server otherwise not available
mk: Испрати сопствена команда на серверот која не е достапна поинаку

en: Sending keep-alive command
mk: Праќање на keep-alive команда

en: Serial number:
mk: Сериски број:

en: Server did not properly shut down TLS connection
mk: Серверот не ја затворил како што треба TLS конекцијата

en: Server does not support resume of files > %d GB.
mk: Серверот не подржува продолжување прекинати операции на податотеки > %d GB.

en: Server sent unexpected reply.
mk: Серверот испрати непознат одговор.

en: Server to client MAC:
mk: Сервер - клиент MAC:

en: Server to client cipher:
mk: Сервер - клиент cipher:

en: Server&type:
mk: Тип на &сервер:

en: Server/Local file
mk: Локална податотека

en: Server:
mk: Сервер:

en: Session details
mk: Сесиски детали

en: Set &Priority
mk: Пос&тави приоритети

en: Set permissions of '%s' to '%s'
mk: Постави пермисии од '%s' на '%s'

en: Settings
mk: Нагодувања

en: Show &raw directory listing
mk: Прикажи едноставна листа на именици

en: Shows this help dialog
mk: Прикажи го овој помошен дијалог прозорец

en: Shutdown now
mk: Изгаси го сега

en: Site &Manager entries
mk: Податоци во менаџерот на конекции

en: Site Manager
mk: Менаџер на конекции

en: Site Manager already open
mk: Менаџерот на конекции е веќе отворен

en: Size
mk: Големина

en: Size formatting
mk: Форматирање на големина

en: Size unknown
mk: Непозната големина

en: Skipping download of %s
mk: Прескокнување на симнувањето на %s

en: Skipping upload of %s
mk: Прескокнување на подигнувањето на %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
mk: Некои податотеки сеуште се уредуваат или има потреба да се подигнат.

en: Sort directories inline
mk: Подредување на именици

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
mk: Подредувањето не може да се примени ако се споредуваат имениците.

en: Sorting
mk: Подредување

en: Sorting &mode:
mk: Начин на подредување:

en: Source and path of the drop operation are identical
mk: Изворниот и патот на drop операцијата се идентични

en: Source and target file may not be the same
mk: Изворната и целната податотека не може да бидат исти

en: Source and target of the drop operation are identical
mk: Изворот и целта на drop операцијата се идентични

en: Source file:
mk: Изворна податотека:

en: Speed limits
mk: Ограничувања на брзина

en: Start transfer &immediately
mk: Започни веднаш со трансфер

en: Start with opened Site Manager
mk: Започни со отворен менаџер на конекции

en: Starting download of %s
mk: Започнување со симнување на %s

en: Starting upload of %s
mk: Започнување со подигнување на %s

en: Status
mk: Статус

en: Status:
mk: Статус:

en: Stop and remove &all
mk: Запри и избриши се

en: Street:
mk: Улица

en: Subject of certificate
mk: Предмет на сертификатот

en: Successful transfers
mk: Успешни трасфери

en: Summary of test results:
mk: Преглед на резултатите од тестирањето:

en: Synchronized browsing
mk: Синхронизирано прелистување

en: Synchronized browsing has been disabled.
mk: Синхронизираното прелистување е оневозможено.

en: Syntax error
mk: Синтаксна грешка

en: Syntax error in command line
mk: Синтаксна грешка во командната линија

en: System
mk: Систем

en: TLS/SSL connection established, waiting for welcome message...
mk: Воспоставена TLS/SSL конекција, чекање на  порака за добредојде...

en: TLS/SSL connection established.
mk: Воспоставена TLS/SSL конекција.

en: TTL expired
mk: TTL заврши

en: Target file already exists
mk: Целната податотека веќе постои

en: Target file:
mk: Целна податотека:

en: Target filename already exists, really continue?
mk: Целната податотека веќе постои, дали навистина сакате да продолжите?

en: Test results
mk: Резултати од тестирањето

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
mk: Менаџерот на локации е отворен во друга стартувана програма на FileZilla 3.
    Дали сакате да продолжите? Во таков случај сите направени изнени на менаџерот на .режни локации нема да бидат зачувани.

en: The address you entered was: %s
mk: Адресата која ја внесовте беше: %s

en: The bookmark could not be added.
mk: Прибелешката не може да се додаде.

en: The bookmarks could not be cleared.
mk: Прибелешките не може да се избришат.

en: The entered filter name already exists.
mk: Наведеното име на филтерот веќе постои.

en: The extension '%s' does already exist in the list
mk: Наставката '%s' веќе постои во листата

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
mk: Податотеката %s веќе постои.
    Внесете ново име:

en: The filename column cannot be hidden.
mk: Оваа колона не може да се сокрие.

en: The following files are currently being edited:
mk: Следниве податотеки во моментов се уредувани:

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
mk: Најниската достапна порта треба да биде помала или еднаква на највисоката достапна порта.

en: The selected categories have been imported.
mk: Селектираните именици ќе бидат увезени.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
mk: Селетираната податотека содржи податоци кои не може да се увезат за следниве категории:

en: The selected file is already being edited:
mk: Селектираната податотека веќе била уредувана

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
mk: Селектираната податотека сеуште е отворена од некој друг програм, затворете ја.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
mk: Серверот ја користи следнава кодна табела за имињата на податотеките:

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
    If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
mk: Клучот за северот не се совпаѓа со клучот што е кеширан. Ова значи дека администраторот го сменил клучот на хостот или сакате да се проврзете со друг компјутер кој глуми дека е сервер.
    Ако не очекувавте промена на клучот на хостот, ве молам контактрирајте го администраторот на серверот.

en: Themes
mk: Теми

en: This filter set cannot be removed.
mk: Овој филтер не може да биде избришан

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
mk: Волшебникот ќе ви помогне да нагодите било кој рутер или огнен ѕид со тестирање на конфигурацијата.

en: Time formatting
mk: Форматирање на време

en: Time&out in seconds:
mk: Временско ограничување во секунди.

en: Timeout
mk: Временски ограничувања

en: Title:
mk: Наслов:

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
mk: За споредба на именици, двете листи на податотеки треба да бидат порамнети.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
mk: За да го направите ова, дрвото на имениците треба да биде или скриено или прикажано истовремено и на локално и на мрежно ниво.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
mk: За подршка на автентикација со јавен клуч, FileZilla треба да го знае приватниот клуч кој се користи.

en: Toggles processing of the transfer queue
mk: Процесирање (да/не) на редицата за трансфер

en: Toggles the display of the local directory tree
mk: Приказ на локален именик (да/не)

en: Toggles the display of the message log
mk: Приказ на прозорецот за пораки (да/не)

en: Toggles the display of the remote directory tree
mk: Приказ на мрежен именик (да/не)

en: Toggles the display of the transfer queue
mk: Приказ на редица за трансфер (да/не)

en: Too long header line
mk: Предолго заглавие

en: Too many redirects
mk: Премногу пренасочувања

en: Trace:
mk: Следи:

en: Transfer
mk: Трансфер

en: Transfer &direction
mk: &Насока на трансфер

en: Transfer &type
mk: &Тип на трансфер

en: Transfer Mode
mk: Режим на трансфер

en: Transfer connection interrupted: %s
mk: Трансферот прекинат: %s

en: Transferred data got tainted.
mk: Пренесуваните податоци се пренесени.

en: Transferring
mk: Пренесување

en: Transfers
mk: Трасфери

en: Treat files &without extension as ASCII file
mk: Третирај податотеки без наставка како ASCII податотеки

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
mk: Третирај ги следниве типови на податотеки како ASCII податотеки

en: Trust changed Hostkey:
mk: Верувај на разменетите клучеви од хостот:

en: Trust new Hostkey:
mk: Верувај на новите клучеви од хостот:

en: Trust the new key and carry on connecting?
mk: Верувај на новиот клуч и продолжи со поврзувањето?

en: Trust this certificate and carry on connecting?
mk: Верувај на овој сертификат и продолжи со конектирање?

en: Trust this host and carry on connecting?
mk: Верувај на овој хост и продолжи со конектирање?

en: Type
mk: Тип

en: Type of FTP Proxy:
mk: Тип на FTP прокси:

en: Type of generic proxy:
mk: Тип на генерички прокси:

en: U&pload
mk: &Подигни

en: U&pload limit:
mk: Ограничување за подигнување:

en: Unassigned error code %d
mk: Непридружен код на грешка  %d

en: Unit:
mk: Единица:

en: Unknown
mk: Непознатo

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
mk: Непознат FTP прокси тип, не може да се генерира секвенца за најавување.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
mk: Непознат SOCKS протокол верзија: %d

en: Unknown certificate
mk: Непознат сертификат

en: Unknown host key
mk: Непознат клуч на хостот

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
mk: Непозната верзија на протокол на SOCKS Корисничко име/Лозинка автентикација subnegotiation: %d

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
mk: Додека овој проблем не се среди, активниот FTP начин нема да се користи, ќе се користи пасивниот начин.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
mk: Додека овој проблем не се среди, активниот FTP начин нема да се користи, ќе се користи пасивниот начин.

en: Unsupported redirect
mk: Неподржано пренасочување

en: Up&load and unedit
mk: Подигни и врати уредување

en: Update Check
mk: Проверка на нова верзија

en: Update wizard
mk: Волшебник за нови верзии

en: Upload
mk: Подигнување

en: Upload failed
mk: Неуспешно подигнување

en: Upload selected directory
mk: Подигни селектиран именик

en: Upload selected files and directories
mk: Подигни селектирани податотеки и именици

en: Upload this file back to the server?
mk: Подигнување на оваа податотека назад на серверот?

en: Upload this file to the server?
mk: Подигнување на оваа податотека на серверот?

en: Uploading
mk: Подигнување

en: Use &custom charset
mk: Користи &сопствена кодна табела

en: Use &custom editor:
mk: Користи &сопствен уредувач:

en: Use &default editor for text files
mk: Користи основен уредувач за текстуални податотеки

en: Use UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
mk: Користи UTF-8 доколку серверот подржува, во спротивно користи локална кодна табела.

en: Use server currently connected to
mk: Користи моментално конектиран сервер

en: Use server from site manager
mk: Користи сервер од Менаџерот на конекции

en: Use system &defaults
mk: Користи основни нагодувања

en: Use the following IP address:
mk: Користи ја следнава IP адреса:

en: Use the following port range:
mk: Користи го следниов дијапазон на порти:

en: Use the server's external IP address instead
mk: Користи ја надворешната IP адреса на серверот наместо:

en: User:
mk: Корисник:

en: Using proxy %s
mk: Користење на прокси %s

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
mk: Користење на погрешна кодна табела може да предизвика погрешно прикажување на имињата на податотеките.

en: Using this wizard you can check for available updates to FileZilla.
mk: Со користење на овој волшебник, можете да проверите дали има подобрувања на FileZilla.

en: Valid from:
mk: Валидно од:

en: Valid to:
mk: Валидно до:

en: Very high
mk: Многу високо

en: View/Edit
mk: &Види/Уреди

en: Visible columns
mk: Видливи колони

en: W&rite
mk: Зап&иши

en: Waiting
mk: Чекање

en: Waiting for password
mk: Чекање на лозинка

en: Waiting for transfer to be cancelled
mk: Чекање трансферот да биде прекинат

en: Waiting to retry...
mk: Чекање пред повторен обид...

en: Warning: Potential security breach!
mk: Предупредување: Можен безбедносен пробив!

en: Wr&ite
mk: За&пиши

en: Wrong external IP address
mk: Погрешна надворешна IP адреса:

en: Wrong line endings
mk: Погрешен крај на ред

en: Yes
mk: Да

en: You are already using the most recent version of FileZilla. Please check again in future.
mk: Користите последна верзија на FileZilla. Проверете повторно подоцна.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
mk: Можете да користите x на било која позиција за да ги зачувате оригиналните пермисии на податотеките.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
mk: Не внесовте ново име за податотеката. Дали сакате да ја пребришете?

en: You have to enter a hostname.
mk: Немате внесено име на хост.

en: You have to enter a valid IP address.
mk: Треба да внесете валидна IP адреса.

en: You have to enter an account name
mk: Треба да внесете име на корисничка сметка

en: You have to specify a user name
mk: Треба да специфицирате корисничко име

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
mk: Најверојатно имате рутер или огнен ѕид кој врши погрешна модификација на трансферираните податоци

en: You need to enter a name for the bookmark.
mk: Треба да внесете име за прибелешката.

en: You need to enter a name for the log file.
mk: Трена да внесете име за дневникот на пораки.

en: You need to enter a properly quoted command.
mk: Треба да внесете команда со правилно напишани наводници.

en: You need to enter a proxy host.
mk: Треба да внесете прокси host

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
mk: Треба да внесете прокси порта во ранг од 1 до 65535

en: You need to specify a local file.
mk: Треба да наведете локална податотека.

en: You need to specify a remote file.
mk: Треба да наведете мрежна податотека.

en: You need to specify a remote path.
mk: Треба да наведете мрежен пат.

en: You need to specify a server.
mk: Треба да наведете сервер.

en: begins with
mk: започнува со

en: contains
mk: содржи

en: ends with
mk: завршува со:

en: equals
mk: е еднакво на

en: file
mk: податотека

en: fzsftp could not be started
mk: fzsftp не може да се стартува

en: greater than
mk: поголемо од

en: is equal to
mk: е еднакво на

en: is set
mk: е подесено

en: is unset
mk: не е подесено

en: less than
mk: помало од

en: matches regex
mk: се совпаѓа со регуларен израз

en: unknown
mk: непознато
