[ strona g│≤wna | tarnowska gie│da | og│oszenia | linki | artyku│y | literatura | ankieta | ptaki w filatelistyce ]


Mewka Japo±ska

(Lonchura striata f. domestica)áá


  áMewka Japo±skaá jest od dawna popularna nie tylko w Polsce, ale tak┐e na ca│ym ╢wiecie. G│≤wnymi powodami jej popularno╢ci s▒: │atwo╢µ hodowli i wykorzystywanie ich jako rodzic≤w zastΩpczych dla innych, ( o czym ╢wiadcz▒ choµby nazwy czeska -chuvicka i s│owacka - pestunka), trudniejszych w chowie amadyn. Kolejnym powodem jej popularno╢ci s▒ jej piΩkne odmiany barwne, ale o tym pMewka japo±ska≤╝niej.

áá Mewki nie wystΩpuj▒ w przyrodzie, jest to udomowiona forma mniszki br▒zowej, przez Chi±czyk≤wá kilkaset lat temu. W│a╢nie dla tego jest taka │atwa w hodowli, bo zawsze by│a rozmna┐ana w warunkach, jakich zapewni│ jej cz│owiek. Do Europy zosta│a sprowadzona w 1860 r. do jednego z londy±skich sklep≤w zoologicznych.

á Te ma│e ptaszki mo┐na trzymaµ w wolierkach przez wiΩksz▒ czΩ╢µ roku, poniewa┐ wytrzymuj▒á temperatury 5-10 stopni Celsjusza, wraz z innymi │uszczakami podobnej wielko╢ci, a tak┐e wraz z towarzyskimi papugami, np. nimfami. Nie polecam rozmna┐ania mewek w jednej, wolierze, poniewa┐, mog▒ w jednej budce gniazdowaµ 2 samice, co mo┐e doprowadziµ do tego, ┐e jajka nie zostan▒ odpowiednio ogrzane. Niekt≤rzy autorzy opisuj▒ przypadki, gdzie nawet do jednej budki znosi│o jajka ponad dziesiΩµ samic.
áOczywi╢cie poza okresem lΩgowym mo┐na je trzymaµ w grupie. Najlepiej, je┐eli w jednej znajd▒ siΩ samce, a w drugiej samice. Co uniemo┐liwi parzenie, kt≤re mog│oby spowodowaµ znoszenie jajek.á Mewki nie potrzebuj▒ wyszukanych warunk≤w do hodowli. Dla pojedynczej pary wystarczy klatka o d│ugo╢ci ok. 50 cm. Zaopatrzona w patyczki r≤┐nej grubo╢ci, regularnie wymieniane, gdy┐ mewki, a w│a╢ciwie ich nogi bardzo │atwo siΩ brudz▒ ka│em. W klatce mo┐na zwiesiµ im sepiΩ, kt≤ra jest du┐o lepszym ╝r≤d│em wapnia, ni┐ np. skorupki jaj kurzych ( zawiera ona ponad 85 % wΩglanu wapnia, a tak┐e du┐o innych sk│adnik≤w mineralnych), lub inne bloki mineralne, poniewa┐ stanowi▒ one bogate ╝r≤d│o wapnia, kt≤re jest mewkom potrzebne w czasie znoszenia jajek. Niekt≤re mewki, mog▒ te┐ pobieraµ wΩgiel drzewny ( najlepiej taki z ogniska). Innymi dodatkami mineralnymi, kt≤re powinny siΩ zale╝µ w klatce, powinny byµ, oczywi╢ci piasek, niezbΩdny nie tylko mewk▒, ale wszystkim ptakom do trawienia, skorupki z jaj ( wyparzone), mog▒ znale╝µ siΩ tam witaminy, rozkruszony blok mineralny, kt≤ry jest bogatym ╝r≤d│em minera│≤w (np. Tauben-Stein), znajduj▒ siΩ w nim pot│uczone muszle ╢limak≤w, kt≤re ptaki lubi▒ po│ykaµ i u┐ywaµ tak samo jak piasek ( do rozcierania pokarmu). Poza tym, muszla pod wp│ywem sok≤w trawiennych, bΩdzie siΩ rozpuszcza│a i uwalnia│a zwi▒zki Mewki (od lewej): kremowa i 2 standardowe
mineralne. Do wody mo┐emy dodawaµ np. Polfamix Z (dla zarodowych stad kur niosek),gdy┐ ten polfamix nie zawiera antybiotyk≤w. Mo┐emy te┐ wstawiaµ do klatki wiΩksze poide│ko z wod▒ ( nie za du┐o wody, poniewa┐ mog│yby siΩ potopiµ), w kt≤rym mewki bΩd▒ siΩ k▒pa│y, co robi▒ z wielk▒ ochot▒. Ptaszki uwielbiaj▒ wszelkiego rodzaju zielonki, a z nich najbardziej im odpowiada gwiazdnica, mo┐emy im tak┐e podawaµ li╢cie i kwiaty mniszka. Czasami mo┐emy podaµ im r≤┐ne chwasty np. babka lancetowata, a konkretnie ich k│osy,z kt≤rych mewki bΩd▒ wyjada│y nasiona. Gdy tylko mamy tak▒ mo┐liwo╢µ mo┐emy za│o┐yµ ma│▒ uprawΩ prosa, gdy┐ mewki bardzo lubi▒ wybieraµ nasiona z k│os≤w. Lecz, gdy nie mamy takiej mo┐liwo╢ci, mo┐emy od czasu do czasu kupiµ w sklepach zoologicznych k│osy prosa senegalskiego. W okresie lΩgowym powinni╢my podawaµ ugotowane jajo kurze, wymieszane z tart▒ bu│k▒ lub kasz▒ mann▒, mo┐emy do niego dodaµ preparaty dla ptak≤w ( ja u┐ywam, kupionego na S│owacji Roboranu). Mo┐emy im tak┐e do klatki w│o┐yµ biszkopty ( najlepiej powiesiµ go na siatce), bΩdzie on stanowi│ kolejne uzupe│nienie diety. Niekt≤re mewki ( jak i inne │uszczaki np. zeberki) lubi▒ je╢µ mr≤wcze jaja. Na pewno nikomu nie bΩdzie siΩ chcia│o ich wybieraµ, z mrowiska. Ale mo┐emy to usprawniµ, wykorzystuj▒c do tego mr≤wki, kt≤re same nam wyzbieraj▒ jaja. Wystarczy na mrowisku po│o┐yµ dwie doniczki (koniecznie ceramiczne), ta po│o┐ona bezpo╢rednio na mrowisku musi mieµ otw≤r, druga najlepiej, ┐eby go nie mia│a wcale, ale je┐eli go ju┐ posiada, powinien byµ zatkany, najlepiej kamieniem. Zasada takiej "pu│apki" jest prosta. Mr≤wki szukaj▒ suchego miejsca na swoje jaja. Dlatego wybior▒ nasze doniczki. BΩd▒ wynosi│y jajeczka na sp≤d doniczki z otworem. Ta druga pe│ni rolΩ dachu, gdy bΩdzie pada│ deszcz lub bΩdzie rosa, tam bΩdzie sucho. Po jakim╢ tygodniu, mo┐emy sprawdziµ, czy co╢ wynios│y, je┐eli tak, to jajeczka zbieramy do pojemnika. Zabieramy tylko tyle jajek,á ile aktualnie potrzebujemy, bo w innym razie, mr≤wki przestan▒ wynosiµ jajeczka. Je┐eli siΩ tak stanie, przenosimy siΩ na inne mrowisko. Jednak podstaw▒ ich wy┐ywienia s▒ nasiona: proso (najlepiej w r≤┐nych odmianach), kanar, niekt≤re mewki jedz▒ te┐: mak, murzynek i owsik. Najlepiej nowo kupionym mewkom wstawiµ do klatki du┐o r≤┐nych gatunk≤w nasion, te, kt≤re bΩd▒, chocia┐ trochΩ wyjedzone, mo┐emy podawaµ naszym ptakom. Bo czym wiΩcej r≤┐norodnego pokarmu, tym wiΩcej sk│adnik≤w od┐ywczych dla naszych ptak≤w, co mo┐e wp│ywaµ na ich kondycje, wygl▒d itp. W okresie lΩg≤w, ale nie tylko powinni╢my podawaµ skie│kowan▒ pszenicΩ, kt≤r▒ mewki uwielbiaj▒. Nie polecam podawania mieszanek, zapakowanych w kolorowych pude│kach, gdy┐ nie mo┐emy sprawdziµ jako╢ci tych nasion.

á Rozr≤┐niµ p│eµ jestá mewek bardzo trudno. Samca │atwiej, gdy┐ ╢piewa. Pewna samiczka to wy│▒cznie taka, kt≤ra znosi jajka. Niekt≤rzy hodowcy rozpoznaj▒ p│eµ mewek, nastΩpuj▒c▒ metod▒ : bierzemy mewkΩ, za g│owΩ, tak, ┐e tu│≤w wisi luzem. Je┐eli ogon jest prosty, to mamy w rΩkach samca, je┐eli jest podwiniΩty w g≤rΩ, to jest to samica.áMetoda ta mo┐e byµ wykorzystywana ju┐ do okre╢lania p│ci mewek,á kt≤re dopiero, co wysz│y z gniazda.

áDo rozmna┐ania mewek musimy zaopatrzyµ nasz▒ klatkΩ w, miejsce na gniazdo,á najlepiej wábudkΩ z jedn▒ p≤│otwart▒ ╢cian▒ o wymiarach nie mniejszych ni┐ 10x10x10 cm. Mo┐e byµ ona zrobiona z drewna, tektury, │upy z kokosu, lub mo┐e to byµ koszyk z wikliny. Do budowy gniazda musimy mewkom dostarczyµ materia│ na gniazdo, najlepiej wyschniΩt▒ trawΩ, je┐eli mamy tak▒ mo┐liwo╢µ to mo┐emy daµ im tak┐e trochΩ puchu, kt≤rymi mewki wy╢ciel▒ gniazdko. Podzia│ r≤l, przy budowie gniazda jest nastΩpuj▒cy: samiec przynosi materia│ gniazdowy i formuje gniazdo (czΩsto przy tym tokuje), samica je wyka±cza, poprawia i wy╢ciela.áPo ka┐dym lΩgu musimy wyrzucaµ wy╢ci≤│kΩ gniazda, poniewa┐ prawie zawsze jest bardzo zabrudzone ka│em m│odych. Niekt≤re osobniki, je┐eli s▒ w zakrzewionej wolierze i maj▒ dostΩpny materia│ gniazdowy, mog▒ budowaµ kuliste gniazda. Optymalnym wiekiem dla mewek, by mog│y mieµ udane lΩgi jest wiek ok. 9 miesiΩcy, ale prawie zawsze do lΩg≤w przystΩpuj▒ p≤╝niej. Przed zniesieniem jajek, mewki bardzo d│ugo przesiaduj▒ w budce. Tokowanie polega na ╢piewie samca, przyjΩciu charakterystycznej pozy i podskokach.áSamica znosi przewa┐nie 4-5 jaj, rzadziej 6 i wiΩcej, w 24 godzinnych odstΩpach. Wysiaduj▒ je oboje rodzice. M│ode wylΩgaj▒ siΩ po ok. 12-14 dniach, lecz czasami okres wysiadywani mo┐e siΩ przed│u┐yµ, zw│aszcza, gdy jest wiΩksza ilo╢µ m│odych. Najlepiej, je┐eli w lΩgu jest ok. 4 m│ode, wtedy rodzice nie powinny mieµ problemu z odchowem pe│nowarto╢ciowego potomstwa. Je┐eli piskl▒t jest wiΩcej ni┐ 5-6 mog▒ mieµ problemy z odchowem, potomstwo jest s│absze, najczΩ╢ciej mniejsze od potomstwa z lΩgu, w, kt≤rym by│o mniej m│odych. W porze karmienia m│odych rodzice delikatnie dotykaj▒ pisklΩta dziobami, na co one reaguj▒, otwieraj▒c szeroko dziobki i wydaj▒c do╢µ g│o╢ne d╝wiΩki - nazywamy tzw. "┐ebranie". M│ode mewki w gnie╝dzie przebywaj▒ ok. 20 dni. Po opuszczeni gniazda nale┐y je pozostawiµ je z rodzicami przez ok. 14-18 dni. Po czym nale┐y je oddzieli, poniewa┐, mog▒ przeszkadzaµ w nastΩpnych lΩgach, ╢pi▒c z rodzicami w budce. M│ode przepierzaj▒ siΩ po ok. 3 miesi▒cach i wtedy samce zaczynaj▒ ╢piewaµ.ááááá

á W hodowlach wystΩpuje wiele odmian barwnych i kszta│tnych. Z odmian barwnych s▒ mi znane mewki kremowe, kawowe, z│ote,áá srebrne, bia│e, albinosy i szeki.áWszystkie odmiany mo┐na krzy┐owaµ miΩdzy sob▒, uzyskuj▒c zdrowe m│ode. Z odmian kszta│tnych znane mi s▒ mewki z koronk▒ ( wyhodowane w latach 30 XX wieku) i czubkiem, kt≤re mog▒ wystΩpowaµ w wszystkie odmianach barwnych. Z tym, ┐e nie mo┐na krzy┐owaµ dw≤ch np. mewek z koronkami, poniewa┐ m│ode siΩ w og≤le nie wylΩgn▒ lub bΩd▒ s│abe i │yse. Nale┐y krzy┐owaµ jedna mewkΩ g│adkog│ow▒ z mewk▒ koroniast▒ lub czubat▒.

Maciej ╞wik

 

Wr≤µ do poprzedniej strony

© 2001 papugi.republika.pl