[ strona g│≤wna | tarnowska gie│da | og│oszenia | linki | artyku│y | literatura | ankieta | ptaki w filatelistyce ]


Go│▒bek diamentowy


 

Doros│y Go│▒bek diamentowy.Jeden z najmniejszych go│Ωbi ╢wiata - go│▒bek diamentowy (Geopelia cuneata) ju┐ na dobre zago╢ci│ w naszej polskiej egzotyce. Wielu hodowcom uzyskanie odchow≤w nie nastrΩcza ┐adnych trudno╢ci. Dla tych, kt≤rzy chcieliby zaj▒µ hodowl▒ tego uroczego go│▒bka niniejszy tekst g│≤wnie kierujΩ.

Pochodzenie.


Go│▒bek diamentowy jak i jego najbli┐si krewni - pozosta│e gatunki z rodzaju Geopelia - zamieszkuje ca│▒ AustraliΩ. Spotkaµ go mo┐na niemal wszΩdzie, zw│aszcza na otwartych przestrzeniach, gdzie licz▒ce kilkana╢cie sztuk stadka odpoczywaj▒ w cieniu drzew.

Mutacje barwne.


Dzikie go│▒bki osi▒gaj▒ d│. 19-21 cm, ich ubarwienie jest brudno-szare. Przy czym skrzyd│a i ogon s▒ ciemniejsze. Skrzyd│a s▒ dodatkowo osypane bia│ymi punkcikami, kt≤re wspaniale kontrastuj▒ na ciemnym tle pi≤r okrywowych. DziΩki prac▒ hodowlanym uzyskano trzy podstawowe mutacje barwne: cynamonow▒, srebrn▒ i bia│▒. Najmniej jest egzemplarzy bia│ych, kt≤re s▒ najs│absze genetycznie.

Rozr≤┐nianie p│ci.


Rozpoznawanie p│ci jest do╢µ problematyczne, zw│aszcza u ptak≤w m│odych. Zazwyczaj samiczki s▒ bardziej matowe i smuklejsze. WiΩkszo╢µ hodowc≤w opiera siΩ na szeroko╢ci obw≤dki wok≤│ oka. Samczyki przewa┐nie maj▒ pier╢cienie szersze i bardziej nabrzmia│e. Niestety kryterium to czΩsto zawodzi, gdy┐ poza sezonem lΩgowym obw≤dki u samczyk≤w zmniejszaj▒ siΩ, a starsze samice r≤wnie┐ mog▒ posiadaµ bardzo szerokie oprawy oka. Dla minie najpewniejszym symptomem przynale┐no╢ci do okre╢lonej p│ci jest tokowanie.
Tylko samice i to ju┐ kilkumiesiΩczne tokuj▒-k│aniaj▒ siΩ rozk│adaj▒c ogon w wachlarz, przy tym g│o╢no hucz▒. Tokowanie jest │atwe do zaobserwowania tylko w wiΩkszych klatkach.

Pomieszczenia do hodowli.


Go│▒bek diamentowy w gnie╝dzie.
Dob≤r pomieszczenia do hodowli go│▒bk≤w diamentowych jest do╢µ istotny. Poniewa┐ wielko╢µ klatki wp│ywa na aktywno╢µ p│ciow▒. W ma│ych klatkach samiczki sk│adaj▒ jaja, kt≤re przewa┐nie s▒ niezap│odnione. Ma│a kubatura pomieszczenia hodowlanego zniechΩca samczyki do krycia. Mnie uda│o siΩ rozmno┐yµ go│▒bki diamentowe w klatkach o wym. (60x40x40), uwa┐am jednak, ┐e s▒ to rozmiary miniaturowe. Dlatego trzeba ptakom zapewniµ klatkΩ min. 80cm. Najlepsza dla go│▒bk≤w jest wolierka pokojowa. W niej czuj▒ siΩ ╢wietnie, doskonale prezentuj▒ i mog▒ rozmna┐aµ siΩ w wiΩkszej grupie. Niekt≤rzy preferuj▒ wiosn▒ i latem woliery ogrodowe, kt≤re przy naszych warunkach klimatycznych rzadko umo┐liwiaj▒ szczΩ╢liwy odch≤w. W pomieszczeni hodowlanym temperatura w czasie pory spoczynkowej nie powinna spadaµ poni┐ej 6st.C.á

Zgodno╢µ z innymi ptakami.


Go│▒bki diamentowe s▒ z natury bardzo │agodne. Tak, wiΩc bez problemu mog▒ byµ │▒czone z innymi gatunkami ptak≤w. NajczΩ╢ciej umieszcza siΩ je z ziΩbami ozdobnymi. Chocia┐ co agresywniejsze gatunki, a zw│aszcza zeberki wyskubuj▒ go│▒bk▒ pi≤ra wok≤│ n≤g w celu wy╢cielenia nimi w│asnego gniazda. W ╢r≤d papug najchΩtniej przebywaj▒ z nimfami i │▒k≤wkami. Oczywi╢cie warunkiem utworzenia mieszanej kolekcji jest odpowiednio du┐a woliera.

Karma.


Podstawow▒ karm▒ powinna byµ mieszanka dla drobnej egzotyki, do kt≤rej daje siΩ ok. 10% maku. Go│▒bki jest trudno przyzwyczaiµ do tartych owoc≤w i warzyw, za to chΩtnie jedz▒ p▒czki rdestu ptasiego. W klatce nie powinno zabrakn▒µ czystego piasku oraz mielonych skorupek od jaj.

Odch≤w m│odych.


Para hodowlana nadaje siΩ do rozp│odu w wieku 10-12 M│ody Go│▒bek diamentowy.
miesiΩcy, po ca│kowitym spierzeniu siΩ. Chocia┐ mia│em przypadki, ┐e 3-4 miesiΩczne ptaki odchowa│y m│ode, to jednak starajmy siΩ puszczaµ do lΩg≤w starsze osobniki. Do gniazdowania dochodzi │atwo, gdy klatka jest odpowiedniej wielko╢ci. Samczyk po czΩstych w ci▒gu dnia zalotach zabiera siΩ do budowy gniazda. Za podstawΩ s│u┐y zazwyczaj koszyczek dla kanarka lub ma│a skrzyneczka. Warto os│oniµ gniazdo ga│Ωziami iglak≤w, przez co go│▒bki bΩd▒ siΩ czu│y bezpieczniej. M│ode samiczki sk│adaj▒ jedno jajo a starsze dwa. Wysiadywanie przez obojga partner≤w na przemian trwa 13 dni. M│ode wylΩgaj▒ siΩ nagie, zupe│nie bezradne, jak wszystkie gniazdowniki. Przez pierwsze dni ┐ycia m│ode s▒ karmione wydzielin▒ z wola, potem pokarmem sta│ym. W okresie odchowu m│odych mo┐na podawaµ mieszankΩ jajeczn▒, ale nie jest to konieczne. M│ode go│▒bki szybko siΩ opierzaj▒ i zazwyczaj po 10-12 dniach opuszczaj▒ gniazdo. Na pocz▒tku przebywaj▒ na pod│odze pomieszczenia, gdzie s▒ dokarmiane przez samczyka. Samodzielno╢µ osi▒gaj▒ w wieku ok. 3 tyg. Dobrze dobrana para mo┐e wyprowadziµ nawet kilkana╢cie sztuk rocznie, lepiej jest jednak po 3-4 lΩgach zrobiµ d│u┐sz▒ przerwΩ. Przy odchowie go│▒bk≤w diamentowych mo┐e pojawiµ siΩ problem zwi▒zany ze zbyt wczesnym schodzeniem rodzic≤w z piskl▒t. M│ode go│▒bki, kt≤re nie posiadaj▒ jeszcze mechanizmu termoregulacji s▒ bardzo podatne na przeziΩbienia. Dlatego konieczne jest umieszczenie nad gniazdkiem ma│ej ┐ar≤wki, kt≤ra bΩdzie dla piskl▒t ╝r≤d│em ciep│a, zw│aszcza noc▒.

Robert P. Sobecki

á

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

á fot. Piotr úatecki "Platoo"


Wr≤µ do poprzedniej strony

Prawa autorskie - Robert P. Sobecki.
© 2001 papugi.republika.pl