20.12.2000

Pogromca M5?

Nale┐▒ca do koncernu General Motors Australijska firma Holden marzy│a o jednym - zbudowaµ samoch≤d, kt≤ry zdetronizowa│by niekwestionowanego Kr≤la sportowych limuzyn - BMW M5. Czy potΩ┐ny Holden Commodore HSV GTS-R faktycznie zjad│by M5 na ╢niadanie - sprawdzi│ brytyjski magazyn Top Gear.

HSV - nadworny Tuner Holdena kupi│ w│asne M5 i konstruowa│ swojego GTS-R'a wy│▒cznie z my╢l▒ o pobiciu bawarskiego potwora. Silnik Australijskiego Smoka by│ przygotowany przez chyba najs│ynniejsz▒ ameryka±sk▒ firmΩ tuningow▒ - Callaway. Na papierze wszystko zdaje siΩ przemawiaµ na korzy╢µ pretendenta. Holden ma wiΩksz▒ moc (GTS-R - 410 koni; M5 - 400), wy┐szy moment obrotowy (GTS-R - 376 lb/ft; M5 - 369). PrΩdko╢µ maksymaln▒ GTS-R te┐ ma wiΩksz▒ - 260 km/h (M5 - 250 km/h). Chocia┐ warto zauwa┐yµ, ┐e w obydwu samochodach jest ona ograniczona elektronicznie. Co niezwykle istotnie - GTS-R jest tak┐e sporo, bo a┐ o 90 kilo l┐ejszy (1705 kg; M5 - 1795 kg).

Tak wiΩc sytuacja wydawa│a siΩ jednoznaczna - M5 nie ma szans. Jednak redaktorzy TopGear nie ufali suchym liczbom - postanowili sprawdziµ je w praniu. I tak, na torze wy╢cigowym ustawili obok siebie M5 oraz GTS-R. Ten sam tor, ten sam kierowca - nie spos≤b o bardziej obiektywn▒ ocenΩ.

A wyniki tego pojedynku by│y niezwykle interesuj▒ce. Na pierwszy ogie± testu poszed│ Holden. Wy│▒czona kontrola trakcji, wy│▒czona klimatyzacja - maksimum prΩdko╢ci. Samoch≤d w zakrΩtach porusza siΩ na granicy przyczepno╢ci, w│a╢ciwie prze╢lizguj▒c siΩ przez nie ni┐ przeje┐d┐aj▒c. Robione s▒ kolejne okr▒┐enia - 56,06 sekund, 56,18; 56,35. Zastanawia, ┐e z ka┐dym kolejnym okr▒┐eniem, Holden osi▒ga s│absze czasy - przecie┐ logika nakazywa│aby co╢ odwrotnego. To jednak jest wina hamulc≤w GTS-R'a, kt≤re nie potrafi│y odpowiednio sprostaµ olbrzymim temperaturom osi▒ganym na torze. Z ka┐d▒ rund▒ droga hamowanie siΩ wyd│u┐a│a a tempo jazdy s│ab│o.

Teraz, na tor ruszy│o M5. Czy bΩdzie potrafi│o sprostaµ wyzwaniu? Przecie┐ nawet wygl▒d przemawia na korzy╢µ Holdena. Gdzie┐ tam szlachetnej, spokojnej linii M5 startowaµ do spoiler≤w, rycz▒cego wydechu i czerwonych naklejek Holdena. Trzy, dwa, jeden, start... Niestety - od razu czuµ r≤┐nicΩ, BMW jest cichsze, nie ma tu tej dramaturgii piszcz▒cych opon i ryku silnika. Trzy okr▒┐enia - patrzymy na zegarek - lecz c≤┐ to? Nasze czasy to 55,42; 54,96; 55,00 sekundy! ªrednio M5 jest szybsze od GTS-R'a o 1,06 sekundy - r≤┐nica mniej wiΩcej taka jak pomiΩdzy Hakkinenem a np. Herbertem. Ale mo┐e to dla tego, ┐e nasz kierowca dobrze ju┐ pozna│ tor, po kt≤rym je╝dzi - sprawdzimy - jeszcze jedna rundka w Holdenie. Jedziemy najlepiej jak umiemy - idealny przejazd, ale stoper jest nieugiΩty: 55,62 sekundy. Najlepszy przejazd, lecz ci▒gle i tak gorszy ni┐ najs│abszy czas BMW M5. Potwierdzi│y to pomiary przyspieszenia. Na naszym torze M5 osi▒ga│o setkΩ w 6,1 sekundy, za╢ Holden odrobinkΩ wolniej - 6,2 sek. Niestety dla Australijczyka, wraz ze wzrostem prΩdko╢ci przewaga BMW robi│a siΩ coraz wyra╝niejsza. I tak 210 km/h M5 osi▒ga│o w 22,6 sek. natomiast Holden by│ ju┐ o 1,2 sekundy z ty│u (23,8 sek). A przy tej prΩdko╢ci 1,2 sekundy to 70 metr≤w r≤┐nicy (czyli prawie 15 d│ugo╢ci samochodu). Mimo mniejszej pojemno╢ci silnika (M5 - 4941 cm3; GTS-R - 5666 cm3) BMW zwyciΩ┐y│o, i to zdecydowanie, w kategorii elastyczno╢µ. M5 na sz≤stym biegu z 80 km/h do 110 km/h przyspiesza│o w 6,9 sek, Holden w... 14,7.

Tak wiΩc BMW M5 wyra╝nie obroni│o tytu│ najlepszego samochodu sportowego "po tej stronie Porsche 996". Jednak to dobrze, ┐e Holden pr≤bowa│ ze wszelkich si│ zdetronizowaµ mistrza. Tym razem siΩ nie uda│o, ale takie pr≤by przyczyniaj▒ siΩ do tego, ┐e BMW buduje co raz lepsze auta. Konkurencja nie ╢pi!

 

Opracowane na podstawie tekst≤w z magazynu
TopGear, Listopad 2000

 

 


14.12.2000

Kurs ratownictwa drogowego

Grupa motocyklistow, Stowarzyszenie Motocyklistow Polskich oraz BMW Klub Polska finalizuj▒ rozpoczΩcie kurs≤w ratownictwa drogowego dla motocyklistow.

Zainteresowanych prosimy o wype│nienie ankiety i/lub o kontakt rafal@propaganda.pl

Kursy bΩd▒ odbywaµ siΩ w weekendy. Pierwszy kurs odbΩdzie siΩ
ju┐ w po│owie stycznia.

Naszym celem by│o skonstruowanie programu specjalnie dla nas (motocyklist≤w), dziΩki kt≤remu bΩdziemy mogli pom≤c ofierze wypadku i prawid│owo zabezpieczyµ miejsce wypadku.

 

 

 


14.12.2000

Pierwszy Motocyklowy Rajd Katy±ski

BMW Klub Polska jest wsp≤│organizatorem Pierwszego Motocyklowego Rajdu Katy±skiego. Rajd jest adresowany do Polak≤w w Kraju i z zagranicy. Liczymy na obecno╢µ w rajdzie reprezentacji Wojska, Policji i Stra┐y Granicznej.

Celem rajdu jest uczczenie pamiΩci pomordowanych w czasie II Wojny ªwiatowej na terenie ZSRR polskich ┐o│nierzy, policjant≤w i funkcjonariuszy innych s│u┐b.

Prowadzone s▒ rozmowy w MSZ i MSWiA w celu uzyskania pomocy przy organizacji i za│atwieniu formalno╢ci.

Prawdopodobna data rajdu to 1 wrze╢nia 2001. Wkr≤tce wiΩcej informacji.

Rafa│. K. G≤rski
Komitet organizacyjny
BMW Klub Polska

 

 

01.12.2000

Nowy Compact

Niedawno odby│a siΩ premiera nowego Compacta. Bazuje on, tak jak i jego poprzednik, na "tr≤jce". Tym razem jednak nie znajdziemy w Compacie ┐adnych oszczΩdno╢ciowych rozwi▒za±. Jako╢µ na najwy┐szym poziomie.

Nowy Compact ma znale╝µ siΩ w sprzeda┐y w pierwszej po│owie roku 2001. Na pocz▒tku dostΩpne bΩd▒ tylko dwie wersje silnikowe: 115 konna 316ti oraz 192 konna 325ti.

Na rok 2003 zapowiadany jest M Compact. Wyposa┐ony ma on byµ w dwulitrowy, czterocylindrowy wolnoss▒cy silnik benzynowy o mocy 220 koni czyli 110 koni litra pojemno╢ci). PrΩdko╢µ 100 km/h to najmniejsze BMW ma osi▒gaµ w czasie znacznie poni┐ej 7 sekund.

WnΩtrze nowego Compacta jest praktycznie identyczne jak w "tr≤jce" E46. Nawet rozstaw osi jest taki sam. Zmniejszone wymiary pojazdu uzyskano przez skr≤cenie przedniego i tylnego nawisu.

 

 

01.12.2000

Mini powr≤ci│

Wygl▒da na to, ┐e jedynym po┐ytkiem z do╢µ niefortunnej przygody BMW z Roverem bΩdzie nowe autko-legenda. Nowy Mini.

Nowy Mini ma byµ dostΩpny w sprzeda┐y od lata 2001. DostΩpne bΩd▒ trzy wersje silnikowe auta, wszystkie bazuj▒ce na tej samej jednostce napΩdowej o pojemnosci 1,6 litra.

W wersji podstawowej silnik Mini bΩdzie mia│ moc 95 koni. Mini Cooper bΩdzie dysponowa│ ju┐ moc▒ 120 koni za╢ topowa wersja Mini Cooper S, dziΩki "uzupe│nieniu" o do│adowanie sprΩ┐ark▒, a┐ 160 ko±mi.

ªwietne w│a╢ciwo╢ci trakcyjne ma zapewniµ temu do╢µ nietypowemu dziecku ze stajni BMW, wspania│e zawieszenie, znane i z innych produkt≤w koncernu. Ponadto karoseria nowego Mini jest dwu- do trzy- krotnie bardziej sztywna ni┐ najlepsi z konkurent≤w w tej klasie aut.

Do standardowego wyposa┐enia nowego Mini bΩdzie nale┐a│ ABS, centralny zamek z pilotem oraz dwie poduszki powietrzne - kierowcy i pasa┐era. Za dop│at▒ najbardziej wymagaj▒cy bΩd▒ mogli za┐yczyµ sobie takich fajerwerk≤w jak systemu kontroli trakcji DSC czy nawet sta│ego monitoringu ci╢nienia w oponach.

WiΩcej o tym niezwyk│ym aucie mo┐ecie dowiedzieµ siΩ na jego firmowej stronie internetowej: www.mini.de. Mo┐ecie tam nawet dowiedzieµ siΩ w jaki spos≤b ju┐ odk│adaµ na to autko marze±.