Ha│asy znik▒d

Kilka miejsc na ╢wiecie s│ynie nie ze spadaj▒cych przedmiot≤w, lecz z dziwnych d╝wiΩk≤w. Brzmi▒ one najczΩ╢ciej jak uporczywe buczenie o niskiej czΩstotliwo╢ci, powoduj▒c u mieszkaj▒cych w danym rejonie ludzi rozstr≤j nerwowy. Co dziwne, nie dla ka┐dego s▒ s│yszalne i przez wiele lat oficjalnie t│umaczono, ┐e ci, kt≤rzy je s│ysz▒, cierpi▒ prawdopodobnie na jak▒╢ postaµ szumu w uszach. W Wielkiej Brytanii dopiero w 1992 roku w│adze przyzna│y, ┐e ha│asy znik▒d s▒ zjawiskiem obiektywnym- zapewne dlatego, ┐e rocznie nap│ywa│o oko│o piΩciuset nowych doniesie±.

Dziwne buczenie nie ogranicza siΩ tylko do terytorium Wielkiej Brytanii. Jeden z najlepiej udokumentowanych incydent≤w zanotowano w Hueytown, niewielkim mie╢cie g≤rniczym w Alabamie (USA). Pocz▒wszy od grudnia 1991 roku, przez ponad rok mieszka±cy uskar┐ali siΩ na g│o╢ne brzΩczenie, przypominaj▒ce odg│os wiert│a dentystycznego. Ha│as nawiedza│ miasto nieregularnie, noc▒ wydawa│ siΩ g│o╢niejszy (bo mniej jest d╝wiΩk≤w w tle), a najdokuczliwszy by│ podczas pochmurnych i deszczowych dni. Jako pow≤d wymieniano pole elektromagnetyczne wytwarzane przez linie wysokiego napiΩcia, promieniowanie mikrofalowe oraz warkot dwunastu kopalnianych wentylator≤w w Hueytown. W Wielkiej Brytanii podobne ha│asy t│umaczono rezonansem magistrali gazowych. W Taos w Nowym Meksyku- mie╢cie od kilku lat znanym z uporczywego buczenia- ha│as sk│adano na karb tajnych eksperyment≤w wojskowych z falami ultrakr≤tkimi, odg│os≤w wydawanych przez NOLe (UFO), albo ╢cierania siΩ p│yt w rowie tektonicznym Rio Grando, przy czym to ostatnie t│umaczenie wi▒za│o buczenie z tajemniczymi ziemskimi ╢wiat│ami.

Innym zjawiskiem, kt≤re fascynowa│o Forta, s▒ niewyt│umaczalne wybuchy w powietrzu. Dzi╢ nazywa siΩ je niekiedy trzΩsieniem nieba i czΩsto wi▒┐e z przelotem samolot≤w ponad d╝wiΩkowych. W latach siedemdziesi▒tych rejon Bristolu by│ nΩkany przez tajemnicze detonacje przez kilka lat. Przypisywano je odrzutowcom concorde, kt≤re na trasie do Nowego Jorku pokonywa│y barierΩ d╝wiΩku, lecz teoria ta nie do ko±ca uwzglΩdnia│a fakty, o czym │atwo mo┐na siΩ by│o przekonaµ, studiuj▒c rozk│ad lot≤w. TrzΩsienia nieba, podobnie jak spadanie kawa│≤w lodu, notowano na wiele lat przed rozwojem lotnictwa. Niekt≤re przypisywano eksplozjom meteor≤w w momencie wchodzenia w atmosferΩ, inne -NOLe.

Miejsce, w kt≤rym detonacje zdarza│y siΩ czΩ╢ciej ni┐ gdzie indziej to Barisal, wioska po│o┐ona na wschodnim kra±cu bagnistych teren≤w delty Gangesu, siedemdziesi▒t mil na po│udnie od stolicy Bangladeszu, Dakki. Tamtejsze trzΩsienia nieba nazwano "armatami z Barisal", poniewa┐ do z│udzenia przypomina│y przyt│umiony wystrza│ ze starych dzia│. Przez ponad piΩµdziesi▒t lat ich huk czΩstokroµ s│yszeli angielscy tury╢ci podr≤┐uj▒cy z wybrze┐a do miejsc oddalonych od niego o trzysta mil w g│▒b l▒du, u st≤p Himalaj≤w. Nigdy nie ustalono, czy wybuchy mia│y miejsce na l▒dzie, na morzu czy w powietrzu. T│umaczono je fajerwerkami, odg│osem pΩkania drzew bambusowych w p│on▒cej d┐ungli, piorunami kulistymi, podwodn▒ erupcj▒, dudnieniem powsta│ym w wyniku zapadania siΩ brzeg≤w rzeki w mokrad│a.

Rozmaito╢µ teorii t│umacz▒cych tajemnicze odg│osy jest r≤wnie interesuj▒ca jak one same. In┐ynierowie i uczeni czΩsto snuj▒ domys│y bez przeprowadzenia bada±. Je╢li dok│adnie przyjrzeµ siΩ tym zjawiskom, najbardziej, wydawa│oby siΩ, sp≤jne hipotezy okazuj▒ siΩ czΩsto u│omne. W wielu przypadkach zagadka jest znacznie bardziej z│o┐ona, ni┐ to widaµ na pierwszy rzut oka. Liczne relacje o dziwnym buczeniu maj▒ prawdopodobnie kilka przyczyn, a nie najmniej wa┐n▒ jest nag│o╢nienie tego zjawiska w prasie: gdy w powietrzu s│ychaµ jakie╢ nie zidentyfikowane d╝wiΩki, ludzie ws│uchuj▒ siΩ w nie bardziej uwa┐nie i zdaje im siΩ, ┐e s│ysz▒ o wiele wyra╝niej.




autor: Mike Dash przek│ad: Gra┐yna Gasparska