piel1.gif (2882 bytes)

       Ta forma spotka± jest typowa wy│▒cznie dla ╢rodowiska polskiego i nie wystΩpowa│a w╢r≤d hipis≤w z innych kraj≤w. Pielgrzymki maj▒ d│ug▒ i bogat▒ tradycjΩ i s▒ elementem konsoliduj▒cym ruch.
       Pierwsza odby│a siΩ w
1979 roku. Zaproponowali j▒ hipisi na zlocie w CzΩstochowie (1978), za╢ pozwolenie i sprawy formalne za│atwi│ ksi▒dz Andrzej. Pocz▒wszy od 1979 do 1981 roku grupa m│odzie┐y jako "Bia│o-Czarna" wesz│a w sk│ad Pielgrzymki Akademickiej "17-stki", wychodz▒cej z Warszawy. Mia│a jednak sw≤j odrΩbny charakter, r≤┐ni▒cy j▒ od pozosta│ych grup m│odzie┐owych zar≤wno ze wzglΩdu na wygl▒d-styl "Dzieci-Kwiaty", jak i spos≤b zachowania siΩ, demonstruj▒cy odmienny styl ┐ycia, rewolucyjny w stosunku do przyjΩtego porz▒dku. W 1982 roku grupa "Bia│o-Czarna" zosta│a wyeliminowana z warszawskiej "17-stki" decyzj▒ ksiΩdza-kierownika. Powodem by│ brak zdyscyplinowania i lΩk przed demoralizacj▒ m│odzie┐y akademickiej. Od tego roku pielgrzymki hipis≤w pod oficjaln▒ nazw▒ "Og≤lnopolska Pielgrzymka M│odzie┐y R≤┐nych Dr≤g" stanowi▒ samodzieln▒ grupΩ.
       Miejsce rozpoczΩcia pielgrzymki co roku jest inne. Do 1982 roku wyruszano z Warszawy, p≤╝niej miΩdzy innymi z G≤ry ╢w. Anny, Szczyrku, Kazimierza Dolnego, Le┐ajska, Wambierzyc. W 1995 roku odby│a siΩ XVII pielgrzymka , kt≤ra wyruszy│a z Bystricy w Czechach.
       Zmienia siΩ r≤wnie┐ liczba uczestnik≤w. W pierwszej pielgrzymce w 1979 roku uczestniczy│o 40 so≤b, w trzeciej w 1982 oko│o 200, w pi▒tej w 1983 roku oko│o 500, w dziesi▒tej w 1988 roku 600 os≤b.
       W╢r≤d pielgrzymek przewa┐aj▒ zdecydowanie hipisi, ale uczestnicz▒ r≤wnie┐ cz│onkowie innych grup subkulturowych-punki, rastafarianie, metalowcy. Do╢µ nietypowy jest w pielgrzymce fakt, i┐ mimo jej chrze╢cija±skiego charakteru nie brak wyznawc≤w innych religii.
       Ka┐da z pielgrzymek charakteryzuje siΩ innym has│em, tematem, kt≤ry jest realizowany podczas wΩdr≤wki. Has│em zesz│orocznej by│o
"Sacrum", inne to : "úaska i mi│o╢µ", "Do Boga", "Wytrwa│o╢µ w │asce u╢wiΩcaj▒cej", "Pielgrzymka Eucharystyczna".
       Pielgrzymki maj▒ charakter religijny. Centralnym punktem ka┐dego dnia jest msza odprawiana przez ksiΩdza Andrzeja. Zazwyczaj ma ona miejsce w ko╢ciele parafialnym we wsi, w kt≤rej organizowany jest nocleg. Niejednokrotnie jednak eucharystia odbywa siΩ pod go│ym niebem, za╢ o│tarz zbudowany jest z plecak≤w. ChΩtni maj▒ mo┐liwo╢µ korzystania z sakrament≤w  ╢wiΩtych-spowiedzi, chrztu, komunii, udzielane s▒ ╢luby katolickie.

Kliknij na obrazek, ┐eby zobaczyµ powiΩkszenie.
       Pielgrzymka to tak┐e okazja do spotka±, wymiany pogl▒d≤w. Jej odmienny charakter tkwi nietylko w zewnΩtrznym wygl▒dzie uczestnik≤w. Przejawia siΩ on w zachowaniu, w braku surowej dyscypliny, ╢cis│ego programu modlitw, podporz▒dkowania i rygoru. Panuje wsp≤lnota, relacje oparte na zasadach przyja╝ni, wzajemnego zrozumienia i poszanowania pogl▒d≤w. Organizowane s▒ r≤┐ne zabawy. Do udzia│u zaprasza siΩ r≤wnie┐ miejscow▒ ludno╢µ. Podczas wΩdr≤wki przez tuby nag│a╢niaj▒ce zamiast monotonnie prowadzonych modlitw prowadzone s▒ o┐ywione dyskusje. W miejscach noclegowych czΩsto ca│y czas p│on▒ ogniska. Wszystko ma charakter bardzo spontaniczny. Organizowane s▒ tak┐e misteria, wspominane ju┐ coroczne
Misterium Pokoju organizowane w rocznicΩ zrzucenia bomby na HiroszimΩ, po│▒cznone z jednodniow▒ g│od≤wk▒, modlitwami o pok≤j, inscenizacjami teatralnymi.
       Inicjowane s▒ tak┐e manifestacje ekologiczne, jak choµby tegoroczna w Skawinie. Hipisi przeszli przez miasto w demonstruj▒cym milczeniu z przewi▒zanymi na twarzy chustamu protestuj▒c przeciw zanieczyszczeniu ╢rodowiska przez hutΩ w Skawinie.
       Pielgrzymka ma tak┐e swoje radio o zmiennych nazwach :
"Radio Wolny Hipis" czy "Radio Dominik", przez kt≤re podczas wΩdr≤wki nadawane s▒ audycje, muzyka, toczone dyskusje.
       Wej╢cie hipis≤w do miast, wiosek i do samej CzΩstochowy jest zawsze pe│ne spontanicznego ╢piewu, ta±ca. DziewczΩta obdarowywuj▒ przechodni≤w kwiatami, panuje atmosfera rado╢ci i ┐yczliwo╢ci. Mimo to jednak zdarza│o siΩ, ┐e grupy tej nie dopuszczano na Jasn▒ G≤rΩ, t│umacz▒c to brakiem powagi, nieodpowiednim strojem.
       Ka┐da pielgrzymka ko±czy siΩ kilkudniowym zlotem pod klasztorem jasnog≤rskim, na kt≤ry doje┐d┐aj▒ tak┐e hipisi, kt≤rzy nie brali udzia│u w dwutygodniowym pielgrzymowaniu.
       Specyfik▒ tego rodzaju spotka± jest to, ┐e s▒ w jej ramach akcje czysto religijne, ale czΩsto i ╢wieckie, kt≤re hipisi akceptuj▒ i przyjmuj▒ za swoje. WiΩkszo╢µ z nich nie wziΩ│aby udzia│u w klasycznych pielgrzymkach parafialnych. Tylko tu czuj▒ siΩ "u siebie"-rozumiani i akceptowani.

Napisz do mnie!