litera1.gif (2646 bytes)

       Polski ruch hipisowski nie stworzy│ odrΩbnej literatury. "Klasyk▒" sta│y siΩ t│umaczenia z kontestuj▒cej literatury ameryka±skiej. Powielany poemat "Howl" Allana Ginsberga ju┐ w ko±cu lat 70-tych sta│ siΩ jakby manifestem polskiego hipizmu. Polscy hipisi odkryli te┐ tw≤rczo╢µ wcze╢niejszych pisarzy, m.in.Marka H│aski i Leopolda Tyrmanda-"kontestator≤w" lat 50-tych. P≤╝niej "odkryto" Edwarsa StachurΩ, piewcΩ wolno╢ci i w│≤czΩgi, kt≤ry sta│ siΩ ideologiem polskiej m│odzie┐y. Najbardziej osobist▒ formΩ mia│y dla hipis≤w pisma wydawane przez ludzi z ruchu. Na │amach tych kilkunastostronicowych gazetek mogli wypowiedzieµ siΩ poprzez poezjΩ, rysunek, list. Mogli przeczytaµ o sobie, ruchu i problemach.
       Na prze│omie lat 70/80 wydawane by│o w Krakowie w niewielkim nak│adzie pismo
"Kud│y". Jego tw≤rcy, czynnie uczestnicz▒cy w ruchu, zbierali poezjΩ hipisowsk▒, zamieszczeli teksty dotycz▒ce historii hipizmu, ideologii itd. Pisemko to rozdawane by│o przy okazji spotka± za niewielk▒ sumΩ lub za darmo. Szybko sko±czy│a siΩ dzia│alno╢µ jego redaktor≤w, najprawdopodobniej wp│yn▒│ na to brak funduszy. W miΩdzyczasie wydawane by│y pisma o podobnej tematyce-"Ruch" i "Qvo Vadis", kt≤rych ┐ywot te┐ by│ niestety kr≤tki.
       Pismo
"Wyspa", kt≤rego wydawnictwo rozpoczΩ│o siΩ w 1988 roku, czyta│o ju┐ wsp≤│czesne pokolenie hipis≤w. Redaktorem tej gazetki by│ Metody-kleryk z ko╢cio│a Reformator≤w w Krakowie. "Wyspa" ukazywa│a siΩ co dwa miesi▒ce w nak│adzie oko│o 500 egzemplarzy. Rozprowadzana na zlotach i pielgrzymkach, by│a bardzo popularna w╢r≤d hipis≤w. I choµ niekt≤rzy zarzucali jej zbyt katolicki charakter, czytywana by│a przez wszystkich z ruchu.
       Na │amach pisma zamieszczana by│a poezja hipisowska, kt≤r▒ m│odzie┐ sama przysy│a│a na adres redaktora. Trzeba zaznaczyµ, ┐e jest to do╢µ poka╝nych rozmiar≤w materia│. ªwiadczyµ mo┐e o tym fakt, ┐e ISKRY wyda│y w 1986 roku ksi▒┐kΩ pt.
"»ycie w drodze. Antologia poezji hipis≤w" zawieraj▒c▒ utwory polskich hipis≤w. Ich wiersze s▒ bardzo ideologiczne, przepe│nione buntem, pragnieniem mi│o╢ci. Sprzeciwiaj▒ siΩ krzywdzie, wojnie i cierpieniu, propaguj▒c ucieczkΩ od cywilizacji, ┐ycie w zgodzie z natur▒, Bogiem. S▒ manifestem ludzi wra┐liwych, pragn▒cych wolno╢ci i pokoju.
       Pismo zawiera│o r≤wnie┐ artyku│y dotycz▒ce problem≤w wegetarianizmu, religii Wschodu-jogi, buddyzmu, zen, ekologii, psychologii itp. Zamieszcza│o sparawozdania dzia│alno╢ci Partii Zielonych, przebiegu akcji ekologicznych, zlot≤w czy koncert≤w. Porusza│o wa┐ne problemy i udziela│o wskaz≤wek ch│opcom staraj▒cym siΩ o slu┐bΩ zastΩpcz▒. "Wyspa" zawiera│a r≤wnie┐ fragmenty ksi▒┐ek cenionych pisarzy : Stachury, H│aski, Ginsberga. Na │amach gazetki toczy│a siΩ dyskusja nad "planem ratowania ruchu". Widz▒c wiele problem≤w, m.in. narkomanii, alkoholizmu, m│odzie┐ zastanawia│a siΩ nad ich ╝r≤d│em i sposobem rozwi▒zania. Odpowiadano tak┐e na pytania dotycz▒ce celu uczestnictwa w ruchu, opinii na jego temat. "Wyspa" dawa│a mo┐liwo╢µ wypowiedzenia siΩ poprzez otwarte listy, z czego hipisi czΩsto korzystali. Pismo drukowa│o tak┐e liczne rysunki przesy│ane przez ludzi z ruchu i umieszcza│o w nim zdjΩcia, najczΩ╢ciej ze zlot≤w i pielgrzymek.
       DziΩki bardzo osobistemu charakterowi tego pisma, zamieszczonej w nim poezji, rysunkom i tekstom przyjaci≤│, ludzi znaj▒cych siΩ, ka┐dy nastΩpny jego numer by│ oczekiwany i przyjmowany z rado╢ci▒. Jej dzia│alno╢µ zako±czy│a siΩ w
1992 roku, najprawdopodobniej w wyniku zmian w redakcji.
       W 1995 roku podczas pielgrzymki ukaza│ siΩ pierwszy egzemplarz pisma
"Desiderata" o tre╢ci bardzo podobnej do "Wyspy".

Napisz do mnie!