koniec1.gif (1946 bytes)

        Ruch hipisowski w Polsce ze swoj▒ ponad dwudziestoletni▒ tradycj▒, organizacj▒, ideologi▒, stanowi▒ swego rodzaju fenomen. Aldona Jaw│owska, analizuj▒c wp│yw kontestacyjny dzia│a± na m│odzie┐ polsk▒ z perspektywy roku 1975 (wydanie ksi▒┐ki "Drogi kontrkultury") i mo┐liwe konsekwencje owego zjawiska stwierdzi│a : "Ruch m│odzie┐y zachodniej wyr≤s│ na tak odmiennym kulturowym pod│o┐u i walce z rzeczywisto╢ci▒ spo│eczn▒ tak inna ni┐ nasza, ┐e jest ma│o prawdopodobne, by jego ideowe tre╢ci mog│y siΩ przyj▒µ w polskiej sytuacji (...). Pr≤by powtarzania kontestacyjnych hase│ czy zachowa± w aktualnej, a tak┐e przewidywanej na najbli┐sz▒ przysz│o╢µ sytuacji polskiej by│oby wrΩcz ╢mieszne, gdy┐ wyra┐a│oby tre╢ci ca│kowicie nieadekwatne do rzeczywisto╢ci i formu│owanych wobec niej oczekiwa± m│odzie┐y".
       Prognozy pani socjolog nie sprawdzi│y siΩ. Co wiΩcej, w momencie wydania "Dr≤g kontrkultury", ruch hipisowski w Polsce mia│ ju┐ poza sob▒ lata trwania, by│ ukszta│towany, za╢ liczba jego uczestnik≤w ros│a. I choµ faktem jest, ┐e przyj▒│ on inn▒ formΩ ni┐ kontestacja ameryka±ska, to zasadniczy trzon ideologii opartej na g│Ωbokim pacyfi╝mie, idea│ach wolno╢ci i mi│o╢ci zosta│ przejΩty i zaadaptowany do warynk≤w polskich.
       W momencie, gdy zabraknie cz│owieka bardzo wiele wnosz▒cego do ruchu-ksiΩdza Andrzeja Szpaka, znacznie zmieni siΩ oblicze ruchu. Starsi hipisi wyra┐aj▒ opiniΩ, i┐ obecno╢µ Szpaka rodzi w╢r≤d hipis≤w pewien konformizm. Troszcz▒c siΩ o noclegi, za│atwiaj▒c sprawy organizacji pielgrzymek, walcz▒c z krytyk▒ prze│o┐onych sprawi│, ┐e sama praca organizacyja w╢r≤d hipis≤w jest bardzo niewielka.
       PodjΩta tutaj pr≤ba scharakteryzowania zjawiska hipizmu jest do╢µ powierzchowna. Badania tego ruchu winny byµ kontynuowane na gruncie antropologii czy socjologii. Jak ka┐da bowiem subkultura, ruch hipisowski to nie tylko zjawisko samo w sobie, to tak┐e obraz spo│ecze±stwa na gruncie kt≤rego powsta│, przeciw kt≤remu siΩ buntuje i kt≤re odrzuca.

Napisz do mnie!