hipisi1.gif (2849 bytes)

       Bardzo trudno scharakteryzowaµ jednoznacznie m│odzie┐ uczestnicz▒c▒ w ruchu. Hipisi r≤┐ni▒ siΩ zar≤wno wiekiem, pochodzeniem, wykszta│ceniem, sta┐em uczestnictwa jak i samym podej╢ciem do ruchu, celem jaki w nim upatruj▒. R≤┐nie interpretuj▒ tak┐e samo s│owo "hipis".
       Mo┐na zauwa┐yµ kilka kategorii ludzi identyfikuj▒cych siΩ z ruchem. Pierwsz▒ z nich i zdecydowanie najliczniejsz▒ stanowi m│odzie┐ w przedziale wieku
15 do 17/18 roku ┐ycia. Przewa┐nie s▒ to uczniowie szk≤│ ╢rednich bΩd▒cy na utrzymaniu rodzic≤w. NajczΩ╢ciej wywodz▒ siΩ z rodzin klasy ╢redniej, choµ nie brak m│odzie┐y z rodzin patologicznych.Okres bycia w ruchu jest r≤┐ny. WiΩkszo╢µ odchodzi z niego, traktuj▒c uczestnictwo jako chwilowy bunt. Wracaj▒ oni na "│ono rodziny i spo│ecze±stwa", zrywaj▒c wszelkie kontakty z subkultur▒ hipis≤w. ªwiadomo╢µ uczestnictwa w ruchu, znajomo╢µ historii kontestacji, jej ╝r≤de│ i istnienia jest w╢r≤d m│odzie┐y niewielka. Traktuj▒ go jako formΩ odskoczni od rzeczywisto╢ci, z kt≤r▒ w tym momencie nie mog▒ sobie poradziµ.
       Drug▒ grupΩ hipis≤w stanowi m│odzie┐
18-25 letnia, kt≤rej sta┐ w ruchu i ╢wiadomo╢µ uczestnictwa jest du┐o wy┐sza. S▒ to ludzie, kt≤rzy przyst▒pili do tej subkultury w r≤wnie m│odym wieku co wy┐ej wymienieni, ale zintegrowali siΩ z nim i stanowi▒ jego trzon. Grupa tych ludzi jest mniej liczna ni┐ poprzednia, lecz stanowi filar i podporΩ ruchu. CzΩ╢µ tej grupy to studenci r≤┐nych uczelni, wielu z nich pracuje, najmniej stanowi▒ ludzie bez konkretnego zajΩcia, nierzadko bez sta│ego miejsca zamieszkania. Zimy spΩdzaj▒ na dworcach lub u znajomych, latem w│≤cz▒ siΩ po Polsce i Europie autostopem. Takich os≤b jest jednak coraz mniej w por≤wnaniu z okresem pocz▒tku hipizmu w Polsce.
W╢r≤d os≤b z drugiej grupy s▒ ludzie o wysokim poziomie intelektualnym, szerokich zainteresowaniach. S▒ w pe│ni ╢wiadomi uczestnictwa w ruchu, znaj▒ ╝r≤d│a kontestacji, jej sens. Widz▒ cel w tym co robi▒ i maj▒ skonkretyzowane podej╢cie do ruchu. W╢r≤d tej grupy hipis≤w s▒ te┐ tzw."czarne owce". NajczΩ╢ciej te osoby nadu┐ywaj▒ alkoholu i narkotyk≤w. Systematycznie uczestnicz▒ w zlotach, ale swym zachowaniem dezintegruj▒ ruch, przysparzaj▒c czΩsto wielu problem≤w.
       Trzecia kategoria hipis≤w jest najmniej liczna, a w│a╢ciwie s▒ to jednostki. Stanowi▒ j▒ ludzie
30-40 letni, bΩd▒cy w ruchu od pocz▒tku. Osoby te to ludzie z wielkim baga┐em do╢wiadcze±, czΩsto wieloletni narkomani i w│≤czΩdzy. Niekt≤rzy z nich nie maj▒ sta│ego miejsca zamieszkania ani pracy, prowadz▒ ┐ywot w│≤czΩgi. Inni, wyleczeni narkomani, pracuj▒ w plac≤wkach dla uzale┐nionych jak "Saltrom" w Krakowie czy "Monar". Niekt≤rzy za╢ pozak│adali rodziny, maj▒ sta│e zajΩcie, lecz wci▒┐ uczestnicz▒ w ruchu. Ludzi tych, tak z pozoru r≤┐nych, │▒cz▒ jednak pewne idee, kt≤re powoduj▒, ┐e razem spotykaj▒ siΩ ka┐dego miesi▒ca na zlotach, ka┐dego roku na pielgrzymkach, na koncertach. Czuj▒ pewn▒ wiΩ╝ i wsp≤lnotΩ.
       ZewnΩtrznym przejawem ich jedno╢ci jest podobny wygl▒d odr≤┐niaj▒cy tΩ subkulturΩ od innych. ╙w wygl▒d to chyba jedyna rzecz, kt≤ra w ca│o╢ci zosta│a na grunt polskiej kontestacji z USA. To w│a╢nie dziΩki niemu hipisi z r≤┐nych miast rozpoznaj▒ siΩ na ulicach.
       W dobie pocz▒tk≤w ruchu d│ugie w│osy stanowi│y symbol buntu. Nikt w≤wczas pr≤cz hipis≤w nie nosi│ d│ugich w│os≤w, a s│owa popularnej piosenki, wykonywanej przez "Elektryczne Gitary", oddaj▒ ca│y obraz tamtych lat :
"Idzie hipis z d│ugimi w│osami,
Ca│e miasto ogl▒da siΩ za nim"

W Polsce w latch 90-tych istnieje moda na d│ugie w│osy w╢r≤d r≤┐nych grup. Straci│y one sw▒ symbolikΩ, noszone przez metalowc≤w, artyst≤w i innych ludzi niezwi▒zanych z ┐adna z subkultur. Dlatego nie stanowia one wyr≤┐nika hipisa.
       Inn▒ cech▒ polskich hipis≤w to koncepcja "┐ycia w drodze". Umi│owanie w│≤czΩgi rozpropagowa│  w swej tw≤rczo╢ci pisarz-
Edward Stachur, bardzo popularny w╢r≤d hipis≤w. W obrΩbiej tej grupy wyr≤┐niamy rownie┐ jednostki, kt≤re nie maj▒ domu, kt≤re od lat przemierzaj▒ kraj autostopem.
       Idea│em dla hipis≤w jest cz│owiek wolny, a wiΩc tak┐e wolny od na│og≤w. Rzeczywi╢cie liczba narkoman≤w znacznie spad│a i dzi╢ ludzi uzale┐nionych nie jest du┐o. Bardzo wiele jest przypadk≤w narkomanii w╢r≤d os≤b m│odszych. Nie biorΩ tu pod uwagΩ marihuany, niezaliczanej do narkotyk≤w twardych, bowiem palenie jej jest do╢µ popularne.
       »ycie w zgodzie z natur▒ to walka o ekologiΩ. Problem degradacji ╢rodowiska jest hipisom bardzo bliski. Poza wsp≤lnymi happeningami, protestacyjnymi marszami, indywidualne osoby nale┐▒ do
Partii Zielonych i innych tego typu organizacji. Ochrona ╢rodowiska wi▒┐e siΩ nieod│▒cznie z problemem walki o prawa zwierz▒t. Zdecydowana wiΩkszo╢µ hipis≤w to wegetarianie, sprzeciwiaj▒cy siΩ wiwisekcji, bojkotuj▒cy przemys│ futrzarski i masarniczy. Na pytanie o przes│anki jakimi kierowa│ siΩ jeden z hipis≤w przechodz▒c na wegetarianizm, odpar│ : "ZwierzΩta to moi przyjaciele, a ja nie jadam przyjaci≤│".
       Hipisi to w wiΩkszo╢ci nadwra┐liwi, poszukuj▒cy ludzie, kt≤rzy nie potrafili zaadoptowaµ siΩ w spo│ecze±stwie. Wielu z nich to osoby z du┐ym do╢wiadczeniem. Wszyscy oni poszukuj▒ akceptacji, kontaktu z lud╝mi my╢l▒cymi tak samo. I w│a╢nie w ruchu znajduj▒ bliskie sobie osoby. Tu mog▒ wypowiedzieµ siΩ nie nara┐aj▒c na kpiny, zwierzaµ ze swoich problem≤w. Spotykaj▒ siΩ z tolerancj▒, przyja╝ni▒, ucz▒ siΩ jej. Wielu z tych m│odych ludzi poznaje nieznane dot▒d warto╢ci, kt≤re przyswajaj▒ i wed│ug kt≤rych ┐yj▒.

Napisz do mnie!