srodki komunikacji

Rower

Czyli fiets, (wymawiaj: fic) jest nieodlacznie zwiazany z tym krajem. Jesli umiesz dobrze jezdzic na rowerze w duzym ruchliwym miescie, to rower jest idealnym srodkiem do poruszania sie po kraju. Drogi rowerowe sa gladkie, dobrze oznakowane a i kraj jest plaski i odleglosci niewielkie, wiec jedynie przeciwny wiatr moze utrudniac pedalowanie. Pamietaj jedynie abys rower zawsze zapinal na lancuch do czegokolwiek solidnego - inaczej bedzie ukradziony. Wiekszosc zamków do zamykania holenderskich rowerów jest wiecej warta niz sam rower.
rower czyli fiets Rowery sa nieodlaczna czescia holenderskiego krajobrazu. Kazdy Holender ma conajmniej jeden rower. Rower jest tu nieodzownym srodkiem komunikacji i w codziennym uzyciu. Na rowerze jezdzi sie do szkoly, do pracy, po zakupy, matki na rowerach odworza dzieci do przedszkola, na rowerach robi sie niedzielne wycieczki. Rowerów jest wiecej niz mieszakanców kraju (20 mln. rowerów) a i tak co roku sprzedaje sie 1,3 miliona nowych rowerów (na prawie 15 mln. mieszkanców!). Jeszcze wiecej rowerów jest co roku… kradzionych. Infrastruktura kraju jest dla rowerzystów idealna. Niemal wszedzieVVV logo wzdluz dróg i ulic sa drogi rowerowe z wysmienita nawierzchnia, na skrzyzowaniach sa swiatla dla rowerzystow, drogowskazy, parkingi, w biurach VVV  i  ANWB specjalne mapy dla rowerzystów w skali 1:25 000 i mapy regionów w skali 1:100 000 w cenie ƒ12-18.
Na kazdej wiekszej stacji kolejowej (i w wielu innych miejscach których adresy dostaniesz w VVV lub ANWB) mozna wynajac rower; zwykly holenderski, mountain bike, tandem, rowerki dzieciece. Wynajac mozna okazujac wazna legitymacje (np. paszport) i placac kaucje (w zaleznosci od miasta kaucja wynosi ƒ50 - 200). Wynajem kosztuje ƒ7,50 za dzien.
Bardzo mila wycieczke rowerowa mozna zrobic z Amsterdamu. Pojechac pociagiem do Castricum (ƒ13,75 bilet powrotny - 25 minut jazdy) i tam na stacji wynajac rower, w restauracji dworcowej kupisz specjalna mape rowerowa okolic i wyruszyc - wysmienitymi drózkami rowerowymi - na zwiedzanie unikalnych nadmorskich lasów, wydm, lak i szerokich plaz - tez wysmienicie nadajacych sie do jazdy na rowerze.


tablice nad autostrada

Samochód

Dla automobilistów poruszanie sie po drogach jest latwe, siec autostrad i innych dróg jest gesta i dobrze oznakowana acz ruch jest duzy i w godzinach szczytu (kolo godz.: 8 i 18) tworza sie wielkie korki na autostradach w Randstad. Autostrady sa (jeszcze) bezplatne. Jedynie parkowanie w centrum miast jest drogie a i o miejsca bardzo trudno. Parking w centrum Amsterdamu kosztuje ƒ5 za godzine (takze w niedziele). W wielu innych turystycznie atrakcyjnych miejscach nie mniej.

autostrada, gdzies w Holandii Poruszanie sie samochodem po historycznych centrach miast wymaga tez duzej umiejetnosci i cierpliwosci: uliczki sa waskie i czesto jednokierunkowe.tablice informujace o parkingach
Ceny paliwa przy autostradzie sa nieco drozsze niz w miastach, acz róznica jest mala.
Bezyna Super - ƒ2,20
Euro - ƒ2,00
Loodvrij (bezolowiowa)- ƒ2,10
Diesel (olej napedowy) - ƒ1,45
Wiecej na temat podrózowania samochodem do- i po- Holandii znajdziesz w dziale odleglosci.
Co roku na holenderskich drogach ginie ok. 1100 osób. Ofiarami wypadków sa glównie rowerzysci i moto-rowerzysci. Kierowco! Uwazaj na rowerzystów!
Ograniczenia szybkosci sa skrupulatnie kontrolowane przez policje. Automatyczne radary robiace zdjecia przekraczajacym szybkosc sa bardzo powszechne. Maksymalna szybkosc na autostradach wynosi 120 km/godz., w centralnej Holandii, czyli w Randstad jest to jednak na ogól 100 km/godz. Przekroczenia dozwolonej szybkosci o wiecej niz 50 km/godz. grozi skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sadu.
Co roku przybywa samochodów, ruch na drogach co roku sie zwieksza. Tej zimy jednego dnia padl rekord dlugosci korków na autostradach - bylo lacznie ponad 1000 km korków. Goraczkowo rozwazane sa plany wprowadzenia elektronicznych systemów oplat za uzywanie niektorych dróg.
Parkowanie w miastach jest odplatne w godzinach otwarcia sklepów a ostatnio nawet w niedziele. Osoby, które nie uiszcza oplaty za parkowanie sa narazone na zalozenie przez policje blokady na kolo samochodu. Jej zdjecie nastepuje po uiszczeniu przez kierowce mandatu za brak oplaty parkingowej oraz dodatku za demontaz blokady kola (ok. ƒ300,-). Sluzby kontrolujace oplaty parkingowe sa bardzo operatywne. Najtanszy mandat wynosi ƒ90,-. Oplaty parkingowe stanowia istotna pozycje w budzetach miast holenderskich.

Chcesz wynajac samochód w Holandii? Zajrzyj do Gouden Gids (Zólte Kartki) i wpisz haslo "Autoverhuur", i wcisnij "Vind" (znajdz).

zólty, alarmowy pal ANWB przy drodze Awaria samochodu w drodze? Przy autostradach i innych glówniejszych drogach, co 2 kilometry, stoja zólte pale telefoniczne pomocy drogowej ANWB (odpowiednik polskiego PZMot). Po nacisnieciu guzika laczysz sie z ANWB - oczywiscie pozadane jest mówienie po: angielsku, niemiecku, francusku lub oczywiscie holendersku. Mozna tez polaczyc sie z ANWB telefonicznie, numer telefonu: 0800 0888. holenderskojezyczna strona ANWB Nie bedac czlonkiem ANWB musisz najpierw oplacic ƒ55,- za karte czlonkowska ANWB przybylemu ci z pomoca mechanikowi. Pomoc drogowa udzielana jest tylko czlonkom ANWB - dlatego najpierw musisz oplacic czlonkowstwo. Drobne naprawy wykona wówczas gratis, lub zaciagnie cie do garazu. Karta czlonkowska ANWB wazna jest caly rok.
Uwaga! Stawanie lub jechanie samochodem po prawym, awaryjnym pasie autostrady (oddzielonym linia ciagla) jest surowo zabronione i bardzo ostro karane. Nie mówiac juz o tym, ze jest to niebezpieczne; ryzyko najechania przez TIR-a jest duze.


zólty pociag

Kolej

Siec polaczen kolejowych i autobusowych jest gesta, komfortowa i… droga. Dla przykladu; strippenkaart - czyli karta wielokrotnego przejazdu komunikacja miejska kosztuje ƒ15,-. Na karcie jest 15 pasków, lecz minimalny przejazd kosztuje dwa paski, czyli ƒ2,- (to wystarcza na przejazd w granicach centrum miasta). Do pociagu mozna zabierac, za niewielka oplata, rower.

na peronie Logo holenderskich koleji Holenderska Kolej (NS) w okresie wakacji (lipiec-sierpien) na wszystkich stacjach kolejowych sprzedaje bilety "Zomertoer" uprawniajace do trzydniowego podrózowania po terenie calej Holandii bez ograniczen. Takie bilety sa wazne przez 10 dni. Zomertoer stepluje sie samemu w dni ich uzywania.
Bilet Zomertoer, 2 klasy kosztuje dla jedenej osoby ƒ 99,- dla dwóch osób ƒ 129,-.
Dzieci w wieku od 4 do 11 lat w liczbie do trzech i bedace w towarzystwie osób doroslych moga podrózowac pociagami wykupujac bilet Railrunner w cenie ƒ 2,50. Dzieci do 3 lat za darmo.
Podróz w jedna strone (enkele reis ticket) jest drozsza niz wykupujac od razu bilet powrotny (retour ticket).
Rozklad jazdy pociagów NS (Nederlandse Spoorwegen) on line.

Przyklady cen biletów kolejowych:
(podany jest czas jazdy, cena przejazdu w jedna strone {enkele reis} i cena biletu powrotnego {retour})


Utrecht Rotterdam Haga
Amsterdam 30 min.
ƒ11 ƒ19,25
60 min.
ƒ22,50 ƒ38,75
45 min.
ƒ16,75 ƒ28,75
Haga 45 min.
ƒ16,75 ƒ28,75
20 min.
ƒ7,25 ƒ12,25
Rotterdam 45 min.
ƒ14,75 ƒ25,50

KLM - narodowa duma

Samolot

Najwiekszym, miedzynarodowym lotniskiem Holandii jest Shiphol airport z najwiekszym jego uzytkownikiem KLM. Shiphol lezy wzglednie blisko centrum Amsterdamu. W dworzec lotniczy "wbudowana" jest tez stacja kolejowa, skad mozesz dojechac w 15 minut do Amsterdamu (lub kazdego innego miasta w Holandii) pociagiem.
Amsterdamskie lotnisko Shiphol jest co do ilosci pasazerow i towarów; 4 lotniskiem w Europie, po lotnisku londynskim, paryskim i frankfurckim.
Pociagi kursuja 24 godz. na dobe z czestotliwoscia co 10 minut w ciagu dnia i troche rzadziej w nocy. Bilet kolejowy z lotniska do Amsterdam CS (Centraal Station) kosztuje ƒ6,25.


powrót